Leiden Regio Huurders niet weg uit Meelfabriek Politiemotoren ingezet in strijd tegen geluidsoverlast brommers Politie zet dertig rechercheurs op zware mishandeling Merenwijk tzendbureau elde op straat racetamol uit leer van Rijn doet het mstiger aan O _u rtig eengezinswoningen ^kwekerij Saffierstraat Parkeerkuil Witte illegalen voeren actie bij PvdA-debat Loodzware kunstwerken gestolen uit Meelfabriek Waar een wil is is een weg. Twee horecazaken aan de Lage Rijndijk zijn gisternacht it door inbrekers. Na het openbreken van de voordeur ze audio-apparatuur, frisdrank en wat wisselgeld mee. jentezaak aan de Sumatrastraat werd eveneens die nacht faan, mogelijk door dezelfde dieven. Ook hier forceerden oordeur. De buit bestond uit wisselgeld en sigaretten. ~V0 n a ire plaat op onderbeen Een 44-jarige werknemer van een bedrijf uit Werken- rak gisteren zijn onderbeen toen hij werd geraakt door jat van 300 kilo. De man, bezig met werkzaamheden aan en rechts Jaagpad, is vervoerd naar het Rijnland-ziekenhuis. Arej snl WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-! aken aan Lage Rijndijk iw valt van stationstrap Een 20-jarige vrouw uit Noordwijk kwam gisteren onge- ten val op de trappen van het station Leiden CS. Zij brak een arm en is overgebracht naar het LUMC. Een 18-jari- ige mfietser uit Leiden raakte lichtgewond op de kruising Da -MS traat/Haagweg toen hij geen voorrang verleende aan een 1 ~52i )e jongen kwam er af met kneuzingen en schaafwonden, agd: ad van kaam De politie van Hollands Midden heeft een team van dertig rechercheurs geformeerd dat klaarheid moet brengen in de zaak van het echtpaar uit de Merenwijk. Dat werd gisternacht op brute wijze in zijn woning aan de Woudbes mishandeld. Het tweetal is met zeer ernstig letsel in het LUMC opgenomen. Tot nu toe kon het echtpaar nog niet worden gehoord. Hoewel de politie in verband met het onderzoek nauwelijks mededelingen doet, is van meet af aan wel duidelijk dat roof niet het motief is in deze zaak. De ge welddadige omstandigheden doen veel eerder vermoeden dat het hier gaat om een afrekening. De man, een bloemen handelaar, is daarnaast geen onbekende bij de politie. Twee jaar geleden is hij al eens eerder overvallen. Toen werd het echtpaar gebonden en gekneveld in zijn woning aangetroffen. Ditmaal is er veel grover geweld ge bruikt tegen de man en de vrouw. Geke tend en onder het bloed zag de vrouw gis ternacht omstreeks drie uur kans uit de woning te ontsnappen en de buurman te waarschuwen. Die trof de echtgenoot aan in de woon kamer, meer dood dan levend en badend in een plas bloed. Hij alarmeerde terstond de politie. Rechercheurs zetfen in de vroege och tend het huis op de hoek van de Woudbes af. Duikers van de brandweer zochten de sloten in de nabije omgeving af naar eventuele slagwapens die bij de geweld pleging zijn gebruikt en mogelijk in het water waren gegooid. Tot op heden toe zijn die niet gevonden. Tot gisteravond laat was het inmiddels geformeerde Recherche Bijstands Team van dertig man sterk in en rond de wo ning bezig met sporenonderzoek. Het staat vrijwel zeker vast dat er sprake is van meer dan één dader. :n veertig eengezinswo- op de voormalige kwe- i de Saffierstraat. De ge- presenteert de plannen id tijdens een bijeen- voor omwonenden in is Morschwijck aan de aan. Tijdens de bijeen komt ook het steden- idige plan ter sprake .a. ikken grond die half in- [li 1 zijn tussen de Hoge Morsweg en de Turkooislaan. Het gaat hier om de terreinen van Schulpen Schuim, het voormalige Holtlant College en Akerboom. Medewerkers van architec tenbureau Leo de Jonge en de gemeente geven toelichting op de plannen en op de verdere gang van zaken. Zo bespreekt men de inspraakprocedure rond de plannen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. ■■wet jHimt se GroenLinksfractie wil ;ten over een actie van jureau JMW, waarbij iveek dinsdag op de imerstraat tabletten pa- ol werden uitgedeeld, ftelijke vragen aan bur- er en wethouders IroenLinks waarom de liet heeft opgetreden te- ze overtreding van de de geneesmiddelen, iracetamol bij de folders n grapje', zo laat vesti- ïnager Patricia van en van JMW aan de Ko- raat weten. „Wij zijn reca-uitzendbureau. Op er stond: Financiële ka li werken bij JMW. Van- tabletten." :tie op de Haarlemmer- leeft overigens niet lang d. Een medewerker van ncurrerend uitzendbu- pte de dienst milieu en die al na een half uur ;raars van de staat haal de. Niet vanwege de para cetamol, maar omdat het uit zendbureau niet de vereiste vergunning had aangevraagd. Van Meekeren schat dat er tij- vijftigiMMINMnc^er twee ta- bietten paracetamol zijn uitge deeld. GroenLinks is echter ver baasd dat de politie buiten de zaak is gebleven. De dienst mi lieu en beheer heeft de politie wel ingeseind, maar is er verder geen actie ondernomen 'omdat er inmiddels geen sprake meer was van een heterdaadsituatie'. Hoewel Milieu en beheer er af gelopen woensdag nog bij de politie op heeft aangedrongen alsnog proces-verbaal op te maken, is dit tot op heden niet gebeurd. De GroenLinks-fractie schaart zich achter Milieu en beheer. De fractie vindt dat de politie direct had moeten op treden, en vraagt B en W hoe'ze ervoor denken te zorgen dat dat in het vervolg ook zal gebeuren. leiden De kuil is gegraven, de palen kunnen de grond in. De parkeergarage van het nieuwe woonparkje in Leiden tussen de Vrijheidslaan, de Rooseveltstraat en het spoor Leiden-Utrecht, die zich uitstrekt langs die eerste straat, heeft zijn vorm gekregen. Op het terrein worden ruim 200 huizen gebouwd. foto hielco kuipers Kantonrechter buigt zich nu over conflict Zeven overgebleven bedrijven in de Meelfabriek weige ren vooralsnog het complex te verlaten. Zij beroepen zich onder meer op huurbescherming. Ook zou een ge dwongen vertrek een aantal bedrijven grote schade be rokkenen omdat nog geen nieuwe, vergelijkbare bedrijfs ruimte is gevonden, vinden zij. Eigenaar VOF Meelhat- tan, die begin dit jaar de huur opzegde, houdt echter vast aan de huurcontracten waarin een opzegtermijn van een maand wordt genoemd. De kantonrechter buigt zich nu op 15 juni over het conflict. leiden suzanne barbier De politie in de Slaaghwijk en de Meren wijk gaat vanaf september twee motoren inzetten om de geluidsoverlast van jeugdi ge bromfietsers te bestrijden. Volgens teamchef J. Geijsman verhoogt dit de 'pak kans' omdat de politie bij klachten sneller ter plekke kan zijn. Geijsman zei dit gisteravond op de wijk- informatiemarkt in buurthuis Op eigen Wieken. „Van de twintig mensen die ik heb gesproken, stelden de meesten de vraag: 'Wat doet de politie aan de geluidsoverlast? We konden al beschikken over één motor maar die werd nauwelijks gebruikt vanwe ge ziekte van een van de motoragenten, en op de fiets konden we tot nu toe niet zoveel beginnen. Het is nu de bedoeling dat drie of vier agenten hun werk op de motor gaan doen. Om de overlast van de jongeren te rug te dringen, blijven we tegelijkertijd op zoek naar een jongeren ontmoetingsplek (JOP), maar dat kan nog even duren." Behalve de wijkpolitie waren ook de ge meentelijke diensten en de Leidse Wel zijnsorganisatie vertegenwoordigd op de infomarkt. Deze drie trekken deze maand samen de wijk in. In de verschillende stads delen houden ze informatiemarkten waar op de inwoners met vragen, klachten en opmerkingen over de wijk bij hen terecht kunnen. Gisteravond kwamen ongeveer vijfenzeventig buurtbewoners bij de stand houders langs. Tot tevredenheid van de or ganisatoren was de bijeenkomst daarmee veel beter bezocht dan vorig jaar. Wijkchef milieu en beheer M. van der Drift legde uit waarom ze dit jaar gekozen hadden voor de kraampjes-aanpak. „Wijkbewoners zitten volgens mij niet te wachten op een alge meen verhaal. Op deze infomarkt kunnen bewoners direct afstappen op de dienst die ze willen spreken. Er is sprake van een per soonlijker contact." ft: beëindiging Brasserie van Rijn ite dames en heren ij delen wij U mede, dat ize exploitatie per heden ||i beëindigen. riendelijke groeten - L.F )hues. imphues, voor wie hem s geen man van veel len. Liever laat de eige- an horecagelegenheden nssalon In Casa, brasserie eza en eetcafé de Hooi- kist zijn daden voor zich spre ken. Druk doen of poeha ma ken is niet zijn stijl. Kamphues bestiert al 32 jaar lang z'n zaak jes op zijn manier: rustig en so ber. Enfin, bovenstaand briefje is daar een uitgelezen voor beeld van. In één simpele zin laat Leo de krant weten dat het wat Brasse rie Heer van Rijn betreft voort aan voor hem over is. Afgeslo ten. Punt uit. Niet meer over praten. Alsof er helemaal niets is gebeurd in die 22 jaar dat hij het restaurant aan het Noord- einde heeft bestierd! Alsof die zin, ontdaan van elke franje, De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad niet juist meer vragen oproept dan dat die antwoorden geeft. Toch maar eens bellen, die Leo. Wat was dat voor een briefje? Kamphues: „Een kort en zake lijk briefje" Ja, dat is duidelijk. Maar wat betekent het? Kamphues: „Dat ik restaurant Heer van Rijn heb verkocht." Verkocht, niet gesloten. Aan wie dan wel? Kamphues: „Aan die jongens van Van Leeuwen. Van Stads- café Van der Werff. Enthousias te gasten." Waarom heb je het verkocht? Liep het niet langer? Kamphues: „Integendeel. Het liep als een trein. Maar ik wil het wat rustiger aan gaan doen. Vandaar een zaak minder." Vorige week ben je 50 jaar ge worden. Mooi feestje nog in In Casa. Ben je soms van plan om het vanwege het bereiken van die mijlpaal over de hele linie rustiger aan te gaan doen? Kamphues: „Laten we het kort en zakelijk houden, graag. Ik hou niet van speculeren. Van mij hoeft dit trouwens niet in de krant. Ik begrijp wel dat jul lie journalisten ook je werk moeten doen. Maar voor mij tellen alleen de feiten. Voor wil de verhalen koop ik niets. Als ik nieuws heb te melden, laat ik het wel weten." Het wachten is in dat geval weer op een briefje. Een kort en zakelijk briefje. Zo van: Ik zit voortaan op Bonaire. De groe ten. LF.K Laatste spoor Hoewel bij driekwart van de Leidenaars het woord 'zieken huis' nog altijd synoniem staat voor 'AZL' zijn alle sporen die in de richting van het oude 'Academisch' wijzen inmiddels uitgewist. Alle sporen? Nou nee. Eentje houdt er, ruim een jaar na de in veler ogen vermaledij de naamsverandering in LUMC, hardnekkig en vooral moedig stand. Op het plaveisel van de Wasse- naarseweg, schuin tegenover de Posthof, staat in koeien van letters de afkorting AZL ge schreven als aanwijzing voor de automobilisten dat ze om het ziekenhuis te bereiken daar links moeten voorsorteren. Zo als het dus generaties lang is gebeurd. Eigenlijk alsof het nooit anders is geweest. Maar nog geen twintig meter verderop zet de ANWB met een verkeersbord de zaak onmid dellijk weer recht. Linksaf ga je niet naar het AZL; linksaf ga je tegenwoordig naar het Leids Universitair Medisch Centrum, zoals het AZL nu voluit heet. Een naam die ook een jaar na dato maar moelijk door de strot te krijgen is. LUMC - het klinkt gewoon niet lekker. En wennen doet het al evenmin. Ook al meende een woordvoerder van het ziekenhuis destijds dat dat 'slechts' een kwestie van tijd zou zijn. Maar goed, het zal wel niet zo lang duren of die oude naam Op het plaveisel van de Wassenaarseweg, schuin tegenover de Post hof, staat in koeien van letters de afkorting AZL geschreven, foto loek zuyderduin leeft nog louter en alleen voort in de spreektaal en is dus ge doemd om langzaam uit te sterven. Want de aanpalende Rijnsburgerweg ligt momenteel op de schop en als de werk zaamheden aan de riolering straks zijn voltooid, zit het er dik in dat bij de asfaltering het kruispunt met de Wassenaarse- leiden herman joustra Meelhattan kocht de fabriek ongeveer een half jaar geleden van Meneba en zegde kort daarop de huur op van de on geveer dertig huurders, voorna melijk bedrijven. Die zouden moeten vertrekken om zo een grootscheepse opknapbeurt van verschillende panden mo gelijk te maken. Vooral het kan toorgebouw en de loodsen zou den in bijzonder slechte staat verkeren. Hoewel de officiële opzegtermijn een maand be draagt, gaf Meelhattan de huur ders twee maanden extra respijt om te vertrekken. Doel was uit eindelijk om per 1 mei met de renovatie te beginnen. De meesten van de bijna dertig huurders vertrokken ook daad werkelijk, maar tien bedrijven zijn tot nu toe blijven zitten. Drie bedrijven, die niet in de meelfabriek zitten maar er een ligplaats of parkeerplaatsen hu ren, hebben zich niet tot de kantonrechter gewend. A. van der Wiel, een van de twee directeuren van VOF Meelhattan betreurt de gang van zaken. „Wij wilden na al die jaren eindelijk eens actie. Een aantal gebouwen is hard aan een opknapbeurt toe. Dit bete kent een ernstige vertaging voor onze plannen." Hij zegt wel blij te zijn dat de kantonrechter snel duidelijkheid zal verschaf fen over de kwestie. Dat Meel hattan aan het langste eind zal trekken staat voor hem boven dien als een paal boven water. „Alle huurders hebben een contract getekend waarin een opzegtermijn van een maand wordt genoemd. En in totaal hebben ze drie maanden de tijd gekregen om iets anders te vin den. Dat lijkt me toch heel re delijk." De zeven huurders staan ech ter op een heel ander stand punt. Zo stellen zij onder meer dat het huurcontract is afgeslo ten met de vorige eigenaar, Me neba. Bovendien zou dat huur contract voor onbepaalde tijd gelden en kan het niet eenzijdig worden opgezegd. leiden gels mogen alleen witte illega len in Nederland verblijven die al zes jaar in Nederland zijn en ieder jaar aantoonbaar 200 da gen wit hebben gewerkt. Vol gens het Comité Witte Illegalen zijn er in Leiden zo'n dertig mensen die buiten de boot val len, bijvoorbeeld omdat ze niet 200 maar minder dagen per jaar hebben gewerkt. Eric Krebbers van het comité: „Veel illegalen werken al jaren in de bloemen en hebben gewoon belasting betaald. Maar omdat het sei- zoenswerk is komen ze niet aan 200 dagen per jaar." Witte illegalen en sympathisan ten hebben gisteren vooraf gaand aan een PvdA-debat in het Antoniusclubhuis korte tijd actie gevoerd- Een groep van dertig mensen postte met bor den bij de ingang en deelde fol ders uit. De groep, het onlangs opgerichte Comité Witte Illega len, pleitte daarmee voor een generaal pardon. Een forum met onder ande ren burgemeester van War mond Ineke van der Wel en de Tweede-Kamerleden Gerritjan van Oven en Jet Bussemaker besprak de nieuwe wet samen met zo'n zeventig aanwezigen. Onder hen waren ook Eerste Kamerlid Elske ter Veld, de Leidse kandidaat voor het Eu roparlement Hugo Fernandes Mendes en raadslid Hassan el Houari. Een van de gespreksonder werpen waren de 'witte illega len' - illegalen die al geruime tijd in Nederland wonen en werken. Volgens de huidige re- Tijdens het debat liet Kamer lid Gerritjan van Oven weten dat hij niets zag in een generaal pardon, en dat Staatssecretaris van asielbeleid Cohen 'heel voorzichtig' moet omgaan met zijn bevoegdheid om witte ille galen die net buiten de regels vallen toch te laten blijven. Van Oven: „Iemand die één dag in Nederland is en één dag wit ge werkt heeft moet daarom nog niet gelegaliseerd worden." leiden herman joustra Uit een pand in de Meelfabriek zijn twee kunstwerken gestolen. Eigenaar en maker Sjef Olthe- ten ontdekte de diefstal gisteren met zijn vrouw Petra, die in het complex een bedrijf heeft dat tenten verhuurt. Het betreft twee manshoge, metalen kunst werken, gemaakt van materia len uit de oude Meelfabriek. De voorwerpen waren recent nog te zien op de tentoonstelling 'Mooi niet slopen' in galerie 'De gouden eend' aan de Hoog- landsekerkgracht. Petra Oltheten vermoedt dat de diefstal 'goed is voorbereid'. „Want de kunstwerken zijn loodzwaar, niet door één ie mand te tillen. Bovendien zit het hek in het weekeinde dicht. De daders moeten dus een sleutel hebben gehad een auto en waarschijnlijk een aanhang- wagentje." Welke waarde de kunstwerken vertegenwoordi gen is volgens haar moeilijk te zeggen. „Het is maar wat de gek er voor wil geven, om het zo maar eens te zeggen. Het is in elk geval vreemd dat ze de rest van de spullen hebben laten liggen, terwijl de aluminium tentmaterialen veel geld ople veren." Navraag bij bedrijven die oud ijzer inzamelen heeft nog geen resultaat opgeleverd. weg ook een beurt krijgt. Dan verdwijnt het laatste restje schrijftaal definitief onder een verse laag teer. Pas dan, is het inderdaad slechts een kwestie van tijd of niemand heeft ooit nog van het AZL gehoord. ad van kaam Schoner rijden in Leiden met Shell Pura.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13