Partnerkeuze Hoogovens in verleden niet gelukkig Roparco verhoogt hypotheektarieven Economie 'Geen fusie maar overname van Hoogovens door British Steeh Eerste Hollandse kersen rat is mobiel bellen door verbelasting bij KPN Sphinx vlucht in handen Finse marktleider Pensioenfondsen beleggen steeds vaker in buitenland IJDAG 4 JUNI 1999 VERhternetsite voor vakantiewerk jt oedenrqpeJongeren die een baan zoeken voor de vakantie- ïriode kunnen een speciale vacaturebank bekijken op inter- -ït. De site is speciaal bedoeld voor jongeren van 15 tot en met J jaar en bedrijven die deze jongeren willen aantrekken. Op de DPTlfce zijn niet alleen vacatures te vinden via een zoeksysteem, "aar jongeren kunnen er ook hun curriculum vitae 'posten' om u kïdrijven te interesseren. Voor bedrijven biedt de site de moge- kheid gratis vacatures in het bestand te plaatsen. Naast de ba- b»n is er op 'www.vakantiewerk.net' ook informatie te krijgen /er werken, de belastingdienst, studiebeurs, werken in het bui- nland en de minimumlonen. Verder geeft het FNV informatie /er rechten en plichten van een vakantiewerker. peciale bezorging zaterdagkrant jERLENVoor een kwartje meer dan de losse verkoopprijs gaat ;t bedrijf Saturday News Club in Heerlen wekelijks de zater- I igeditie van Telegraaf, Financieel Dagblad, Trouw, Volkskrant Algemeen Dagblad aan huis bezorgen. Dagbladuitgevers zijn 1 b:eptisch over deze bezorgformule voor zaterdagedities van ndelijke ochtendkranten. Initiatiefnemer Lex Kockelkoren edt ook op internet een jaarabonnement aan. Uiteindelijk J ioet de bezorgformule worden uitgebreid tot heel Nederland. ociaal plan personeel ShowBizCity iLSMEERDe Nederlandse Toonkunstenaarsbond is het met de j arectie van Stage Holding BV eens geworden over een sociaal j an voor de medewerkers van ShowBizCity in Aalsmeer. De at- 1 t>actie zal niet langer in het teken van allerlei tv-programma's aan, maar gaat bezoekers een kleinschaliger showavond met ner aanbieden. Het aantal kantoorbanen gaat terug van 47 1 iar achttien. Ook raken vijftig mensen in de amusementssfeer in huidige baan, veelal op contract of afroep, kwijt. In het so- aal plan is opgenomen de verplichting van Stage Holding om i1 iveel mogelijk mensen te herplaatsen. 'och CAO-akkoord bij Elf Vlissingen j hissiNGENDe directie van Elf Atochem en de vakbonden heb- 1 ;n de nacht van donderdag op vrijdag toch een nieuw CAO- 5 ikoord gesloten. De 180 werknemers die de afgelopen dagen ;bben gestaakt, krijgen een loonsverhoging van 2 keer 3,25 ocent over een periode van 25 maanden. De bonden hadden 1 eerste instantie 3,5 procent geëist. logere milieuboetes Shell in 1998 1 M haag Shell heeft vorig jaar meer milieuboetes moeten be- len. Hoewel het aantal boetes nauwelijks steeg, ging het be- ag omhoog naar 3,1 miljoen gulden, zo blijkt uit het milieu- ij arverslag van de oliemaatschappij. Vooral voor fouten bij de iewinning moest Shell meer betalen. Volgens een woordvoer- ïii ligt het probleem vooral in de VS. Daar pompt Shell zout ater in de grond om ook de laatste olie uit een veld te krijgen. e zoutwaterleidingen roesten nogal eens, wat lekken veroor- takt. Daarbij komt volgens Shell alleen zout water vrij, maar ;t bedrijf kan er wel een boete voor krijgen. Uit het verslag ijkt verder dat de lekkages bij de oliewinning licht zijn terug lopen, van 13.600 ton naar 13.000 ton. De helft van de lekka- is vond plaats in Nigeria. tork schrapt 85 banen in Boxmeer ixmeer Stork schrapt 85 van de 450 arbeidsplaatsen bij de stiging in Boxmeer. Daar worden machines gemaakt voor het aidrukken van textiel. De markt voor Stork Sereens is ingezakt 3 aiordat de mode 'steeds minder fleurig wordt en dus minder left te worden bedrukt. Concurrerende machinebouwers uit 3 lina zorgen tenslotte voor druk op de prijzen. Bestuurder H. 3 het Panhuis vreest dat gedwongen ontslagen niet te voorko- en zullen zijn. 1CT dichter bij contract Egypte 3 itterdam Overslagbedrijf ECT maakt grote kans in Egypte jin de slag te kunnen. Het bedrijf staat vooraan bij het toeken- in van de exploitatievergunning voor een nieuwe container- 3 rminal in Port Said. Een consortium waarvan ECT deel uit- aakt, is nu preferred bidder bij de Egyptische autoriteiten. De 3T-club mag nu als eerste onderhandelen. Dat wil niet zeggen it de buit al binnen is: Egypte kan naar de nummer twee op de edingslijst stappen als ECT geen goed bod doet. ECT is ook al :tief in de zeehaven van Triest (Italië). Daarnaast heeft het be- ijf een terminal voor binnenvaartschepen in Duisburg. •terdam anp Bcombedrijf Versatel neemt K-dochter Svianed over. Uit- ringsinstelling GAK zette de irancier van data- en tele- onetwerkdiensten onlangs ie etalage, waarop er meer i tien bedrijven reageerden, fa de overname van Svianed et telecombedrijf 's lands op na grootste leverancier van acommunicatiediensen. satel is een kleine en relatief ge speler op de telecom- rkt, die vorig jaar een beurs- g aankondigde. De omzet tm in 1998 uit op 39,6 mil- tegen een verlies van on eer 40 miljoen. Het bedrijf is ter geworden door overna- van ondermeer Bizztel, CS- Vuurwerk Internet en haag anp I komgigant KPN kan de toe- 5900 jom van nieuwe mobiele 18135 ;ers niet aan. Door het grote 0,47 tal draadloze telefoontjes 74*60 ?n 'ijnen overbelast. ?6;01 ,ral bij de bellers met een 5,015 enaamde pre-paid kaart 3245 l ^et m*s' computer die 0400 tosten van het beltegoed af- 2990 njft kan de grote vraag niet II10 rerken- PN zet de telefoontikker stil de capaciteit in een bepaald Aani?et* gevarenzone nadert, .veüjkJrdoor het KPN-netwerk telefoontjes kan verwer- Bellers met zo'n kaart bel- dan gratis. Als er dan nog 2r klanten naar hun mobiel- grijpen kan er tijdelijk niet ~3r gebeld worden. •e ^""blgens een KPN woordvoer- weten klanten dat er op be lde drukke momenten gratis j j cïlefoneerd kan worden, in grijpen ze massaal naar mobiele toestel en ontstaat nog veel meer telefoonver- r. Dan wil het wel eens mis- Engelse pers bezorgd over werkgelegenheid umuiden ed blaauw Als je maar lang genoeg snuffelt, vind je altijd wel iets eetbaars. Zo omschrijft The Financial Times in zijn commentaar de op handen zijnde overna me van Hoogovens door British Steel. De Britse krant stelt vast dat door allerlei politieke belem meringen in Engeland de staalconcurrenten op het Europese vasteland in alle rust de lekkerste truffels uit de mand hebben kunnen halen. ,,Kijk naar Cockerill Sambre met Usinor, Aceralia met Arbed en Krupp met Thyssen. British Steel is in dat opzicht lange tijd een gefrustreerde buiten staander geweest", aldus The Financial Times. The Guardian noemt de overname voor Bri tish Steel een laatste kans om voet aan de grond te krijgen op het vasteland van Europa waar de staalindustrie zo in beweging is. Opvallend is dat geen Britse krant gelooft dat het om een fu sie gaat. The Independent schrijft„Het samen gaan wordt misschien als fusie gepresenteerd, maar het gaat duidelijk gaat om een overname van Hoogovens door British Steel, dat drie keer zo groot is als Hoogovens." Bijna alle Britse kranten noemen de samen werking tussen Hoogovens en British Steel een volkomen logische ontwikkeling. De tendens van de verhalen is dat British Steel eindelijk zijn vleugels kan uitslaan via Hoogovens. Hèt voqr- deel voor de Britse staalgigant is dat het bedrijf, juist door het dure pond ten opzichte van de eu ro, nu een stuk minder kwetsbaar is geworden, zo schrijven ze. Minder kwetsbaar, spreiden van belangen. Dat is precies wat de in januari aangestelde top man John Bryant voor ogen heeft, laat The York shire Post weten. „Bryant is er van overtuigd dat British Steel zijn afhankelijkheid van de Britse thuismarkt (waar 45 procent van de zaken wordt gedaan) moet verminderen en nadrukkelijker moet kijken naar groeikansen in Europa en de VS. „De overname van Hoogovens past precies in die strategie", aldus deze krant. In Sheffield en omgeving heeft British Steel grote fabrieken staan (Stocksbridge en Rother- ham) waar ruim 4.000 mensen werken. The Sheffield Star herinnert zijn lezers er aan dat Bri tish Steel midden in een reorganisatie zit die moet leiden tot een vermindering van 12.000 tot 14.000 banen in 2001 ten opzichte van begin ja ren negentig. In deze regionale krant werd gis teravond vakbondsleider Ken Jackson opge voerd. Die zegt bang te zijn voor nog meer ba nenverlies door de (mogelijke) overname. „We moeten daarom ook zo snel mogelijk met British Steel om de tafel." ochten Bij de Coöperatie Fruitmasters Groep in het Gelderse Och- ten werden gisteren de eerste Nederlandse kersen van het seizoen geveild. De Arnhemmer Leijser toont het eerste kistje. De opbrengst werd ter beschikking gesteld van de hulpacties in Kosovo. FOTO ANP Samenwerking met Duitse Hoesch en Belgische Boël werd mislukking Handelsoverschot gestegen heerlen anp Het handelsoverschot is het eerste kwartaal van dit jaar ge stegen. De uitvoer bedroeg tot april 101,3 miljard gulden tegen een invoer van 92,5 miljard. Het positieve verschil tussen import en export komt daarmee op 8,8 miljard, 2,1 miljard meer dan in de eerste drie maanden van 1998. Het CBS schrijft de stij ging toe aan gunstiger handels betrekkingen met landen bui ten de Europese Unie. De han delstekorten met die landen lie pen met twee miljard terug. In het eerste kwartaal exporteerde Nederland voor 22 miljard naar niet-EU-landen, drie procent meer dan in dezelfde periode van 1998. De invoer uit desbe treffende landen daalde juist met drie procent tot 36 miljard. „Ik ben in elk geval blij dat de letters O en E niet voor komen in de naam van de nieuwe fusiepartner." Voorzitter G. Backer van de Centrale Onderne mingsraad van Hoogovens reageerde gisteren met een kwinkslag op het nieuws dat zijn werkgever onder handelt over een fusie met British Steel. Backer doel de op Hoogovens' spaak gelopen relaties met het Duitse Hoesch en het Bel gische Boël. Op het eerste gezicht boezemt de Britse vrijage hem meer vertrou wen in. velsen-noorp ronald frisart In het verleden was Hoogovens niet erg gelukkig in z'n partner keuze. Wat in de jaren twintig begon met een klein belang in de Duitse staalindustrie, groei de in de tweede helft van de ja ren zestig uit tot een ware liefde tussen Hoogovens en het in Dortmund gevestigde Hoesch. De twee leken uitstekend bij el kaar te passen. Hoesch kampte met een te kleine staalproduc- tie, Hoogovens had juist over capaciteit. De markten van de twee staalconcerns vulden el kaar bovendien goed aan. Stap voor stap werden de banden nauwer aangehaald. Drijvende krachten waren Hoogovens-topman Louis Just- man Jacob en zijn Hoesch-col- lega Fritz Harders. In 1972 werd definitief besloten voortaan sa- Top 10 staalproducenten In Europa in 1998 (in miljoenen ton) Arbed (Lux KBL Usinor (Fra) LNM (GBr) I British Steel (GBr) 4. M ir*i Thyssen Krupp (Dui) Riva (Ita) 13,3 Cockerill Sambre (Bel) 1 Hoogovens (Ned) 6,7 Voest-Alpine (Oos) Saltzgitter (Dui) Hoogovens (1998) HOOGOVENS BRITISH STEEL Marktwaarde: 1.42 miljard euro 4.07 miljard Jaaromzet: 4.91 miljard euro 9.75 miljard Nettowinst per jaar: 188 miljoen euro 317 miljoen Staalproductie: 6.7 miljoen ton 16.3 miljoen Aluminiumproductie: 0.22 miljoen ton - Staalomzet per werknemer: 216 duizend euro 195 duizend Aantal werknemers wereldwijd: 21.900 48.000 anp bronInternational Iron and Steel Institute men door het leven te gaan. Daartoe werd beheersmaat- schappij Estel opgericht. Hoog ovens en Hoesch kregen daarin elk 50 procent zeggenschap en voor Estel werd aan de rand van Nijmegen een hoofdkwar tier gebouwd met een magni fiek uitzicht over de Waal. Het internationale tij zat ech ter tegen. Kort na de vorming van Estel brak de eerste oliecri sis los, daarna een staalcrisis en in 1979 de tweede oliecrisis. Hoogovens bleef het deson danks relatief nog aardig doen, maar bij Hoesch liepen de ver liezen snel op - uiteindelijk tot bijna 1,7 miljard gulden. Be stuurders aan de Noordzee za gen in diversificatie - milieu techniek, automatisering - een uitweg, Hoesch wilde zich juist op productie en verwerking van staal concentreren. Die onenig heid werd nog aangescherpt door de Duits-Nederlandse cul tuurverschillen, en het eind van het liedje was in 1982 de ont binding van Estel. Prijskaartje voor Hoogovens: 570 miljoen gulden. In 1987 begon het Neder landse staalconcern in 1987 aan een nieuw grensoverschrijdend avontuur. Nu was het Waalse Usines Gustave Boël de bruid. Anders dan met Hoesch was deze vrijage al vanaf het begin problematisch. De Walen wil den van de 'Batavieren' uit het noorden niets weten en gooi den bij het minste of geringste het bijltje erbij neer. Bij de Boël-vestiging in La Louvière werden in de eerste zes maan den na de komst van de Hollan ders al duizend stakingsdagen geteld. Het had er alle schijn van dat Hoogovens zich niet al leen had verkeken op de pro ductiemiddelen in Wallonië, die verre van modern waren, maar evenzeer op de arbeids verhoudingen. Tot overmaat van ramp moest ook de Waalse overheid niets hebben van de Nederlanders, die het perso neelsbestand in La Louvière in krompen van 2.100 naar 1.300 mensen. Opnieuw gaven internationa le ontwikkelingen de genade klap. De Europese staalindu strie in het algemeen en het verouderde Boël in het bijzon der kregen rake klappen als ge volg van de in 1997 en 1998 voortwoekerende Azië-crisis. Hoogovens ontwierp voor Boël een reddingsplan dat opnieuw 700 banen zou kosten. De Ne derlanders wilden in dat kader best in La Louvière investeren, maar eisten ook een bijdrage van de Waalse overheid. Toen die werd geweigerd, trok Hoog ovens z'n handen van Boël af. Slechts de florerende vestiging in het Noord-Franse Maubeuge bleef in handen van de Neder landse staatmakers. Volgens analisten al met al een goede, maar wel erg dure aankoop. elecombedrijf Versatel neemt rAK-dochter Svianed over SpeedPort. Afgezien van de zoektocht naar overnamekan didaten is Versatel ook druk doende met het aanleggen van een glasvezelnetwerk. Eind dit jaar ligt er 1.200 kilometer ka bel in de grond. Het doel is 2.400 kilometer om zo 29 ste den in de Benelux met elkaar te verbinden. Versatel is sinds 1995 op de markt actief en wordt gefinancierd door ban ken en participatiemaatschap pijen. Svianed is met een omzet van 57 miljoen en een netto winst van negen miljoen groter dan Versatel. GAK, dat Svianed in '95 heeft opgericht om de administratiekantoren met el kaar te verbinden, wil niet meer in het bedrijf investeren en doet het daarom van de hand. gaan." Hoe vaak de tikker wordt uitgezet en hoe groot de schade is, wil KPN niet zeggen. Het telecombedrijf heeft geen idee hoe lang de problemen nog voortduren. „Het is voor ons een luxeprobleem, want we hebben de afgelopen maanden te maken gehad met een ware explosie van aanmeldingen. Vanwege onze omvang krijgen we het leeuwendeel van de nieuwe abonnees in huis. We doen er alles aan om ons net werk zo snel mogelijk uit te breiden." KPN heeft inmiddels meer dan een miljoen abon nees die met een pre-paid kaart bellen. Bellers met een abonnement ondervinden volgens KPN min der moeilijkheden. KPN is niet de enige die kampt met moei lijkheden. De telecomreus stelt ook lijnen aan de concurrentie beschikbaar. Daardoor kunnen die bedrijven ook te maken krij gen met moeizame verbindin gen. Ben meldde onlangs ook met capaciteitsproblemen te kampen. 'Crisis in Rusland maakte noodzaak van overname acuut' maastricht-amsterdam gpd Nederlands enige producent van toiletpotten en ander sani tair vlucht in Finse handen. Het twee keer zo grote en ruim vier keer rendabelere Sanitec be vrijdt het in Maastricht geves tigde Sphinx Gustavsberg uit een penibele situatie. Het Ne derlandse bedrijf zag zich door het fusiegeweld en een desa streus verlopen avontuur in Rusland al maar armer en klei ner worden. „Zonder deze overname waren we misschien helemaal alleen overgebleven." Bij Sphinx zullen ze niet te vroeg juichen, want het is al eens eerder op het allerlaatste moment misgegaan. Drie jaar geleden zou de onderneming in handen komen van het familie bedrijf Keramik Laufen, maar de Zwitsers bliezen de overna me op de valreep af. Sphinx ba lanceerde daarna op de rand van de afgrond. Twee jaar lang schreef het bedrijf donkerrode cijfers. Pas nadat een nieuw driekoppige leiding werd aan gesteld, kwam Sphinx vorig jaar weer 'back in black'. Dat Sphinx het nu opnieuw probeert, is niet verwonderlijk. In augustus kwam de sanitair- fabrikant in ernstige proble men. Ditmaal door de crisis in Rusland, waar Sphinx zwaar in vesteerde. Het bedrijf zag de beurskoers naar een dieptepunt zakken. De verkopen in Rus land liepen terug tot 20 miljoen gulden, terwijl op 100 miljoen gulden omzet was gehoopt. „De dramatische crisis in Rus land maakte de noodzaak van een sterke partner wel acuut", beaamde financieel directeur M. Veninga gisteren. Met angst en beven zal het management ook naar de fusie ontwikkelingen op de markt hebben gekeken. In februari kocht het Amerikaanse Ideal Standard de badkamerdivisie van het Britse bouwconcern Blue Circle. Dat werd algemeen gezien als startschot voor een verdere fusiegolf. Zo zou Sani tec met Sphinxs oude liefde Laufen willen samengaan. Dan Rabo-economen: Huizen zijn niet te duur den haag gpd-anp Roparco verhoogt haar hypo theektarieven. Door de stijging van de lange rente wordt vanaf dinsdag het basistarief voor le ningen van 5 en 10 jaar vast met 0,2 procent verhoogd. Waarschijnlijk zullen de andere banken volgen. Dat de hypotheekrente om hoog gaat, is geen verrassing. De rente op de kapitaalmarkt steeg de laatste weken fors door de daling van de obligatiekoer- sen. Die markt voor vastrenten- de waarden verwacht dat de Amerikaanse centrale bank eind van de maand het renteta rief zal verhogen. Dat is nodig, omdat de economie in de VS te sterk groeit. In Europa is geen sprake van een te hoge econo mische groei. Maar de obliga- tiemarkten in Europa volgen wel de Amerikaanse trend. In de VS bereikte de lange rente al niveaus van zes procent, terwijl de kapitaalmarktrenie in Ne derland afstevent op 4,5. Inmiddels zeggen economen van de Rabobank dat de huizen helemaal niet te duur zijn zoals De Nederlandsche Bank on langs beweerde. De vraag over treft simpelweg' het aanbod. De Rabo-onderzoekers zeggen dat de nieuwe huizen kwalitatief veel beter zijn dan die van twin tig jaar geleden. Aan de be staande huizen is bovendien veel versleuteld. De woningen zijn veel beter geïsoleerd. Ko len- en gaskachels zijn vervan gen door centrale verwarming en menig huiseigenaar heeft flink geïnvesteerd in een luxe keuken en badkamer. De Rabobank ziet op termijn wel een gevaar in een rentestij ging. Uiteindelijk zal iedereen hogere rente gaan betalen om dat de hypotheek opnieuw af gesloten moet worden. De fabricage van wastafels bij de keramiekfabriek van Sphinx in Maastricht. zou het Maastrichtse bedrijf moeten opboksen tegen een Amerikaanse en Europese mo loch en dat met zeer beperkte financiën. Een allerminst hoop volle situatie. De drie topmannen toonden zich dan ook zeer verheugd dat zij uiteindelijk de nieuwe aan winst van Sanitec zijn gewor den. Want een sterke 'partner' is het Finse Sanitec zeker. Het bedrijf is met een marktaandeel van zestien procent koploper in Europa en geldt als de meest winstgevende onderneming in de sector. Op elke geïnvesteer de gulden verdient Sanitec 25 tot 30 cent, het hoogste rende ment van de hele sector. Sphinx komt niet verder dan een ren dement van zes procent op het geïnvesteerde vermogen, een percentage waar de concurren ten om lachen. Sphinx kon echter wel pron ken met een bruidsschat van 160 miljoen gulden aan com pensable verliezen, wat een belastingvoordeel van tientallen FOTO ANP STUDIOPRESS miljoen guldens oplevert. De Finnen zijn er blijkbaar voor ge vallen. Bovendien is de overna me vrij goedkoop. Door de aan houdend lage beurskoers zal het de Finnen maximaal 265 miljoen' gulden kosten. Of het personeel ook zal jui chen, is twijfelachtig. Sanitec is alle concurrenten ver vooruit door de productie grotendeels naar lageloonlanden te ver plaatsen. Ook Sphinx is daar sinds enige tijd mee bezig en zal daar zeker mee doorgaan. voorburg anp Pensioenfondsen beleggen in toenemende mate in het bui tenland. Per saldo stegen de buitenlandse beleggingen daar door in één jaar met 39 procent tot 338 miljard gulden, terwijl de binnenlandse beleggingen in diezelfde periode met zeven procent daalden. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Die toenemende blik op het buitenland legde de pensioen fondsen geen windeieren. De totale waarde van de beleggin gen steeg in het eerste kwartaal van dit jaar tot ruim 800 mil jard, een toename met negen procent ten opzichte van de pe riode januari-april vorig jaar. Ook worden volgens het CBS aandelen steeds belangrijker in de beleggingsportefeuille. Eind maart bestond 41 procent van de totale beleggingen uit aan delen tegen 37 procent een jaar geleden. De totale koerswinst op aandelen bedroeg in het eer ste kwartaal 5,5 procent. Dit re sultaat is voornamelijk behaald op buitenlandse aandelen. Uit de cijfers blijkt verder dat de verkoop van levensverzeke ringen blijft aantrekken. In de eerste vier maanden ontvingen verzekeraars voor vijf miljard aan premies. Dat is tien procent meer dan in het eerste kwartaal van 1998. Met name levensver zekeringen waarbij het beleg gingsrisico voor de polishouder is, winnen terrein. Ten opzichte van een jaar geleden steeg de verkoop van deze zogeheten beleggingsverzekeringen met 29 procent.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9