Mbeki: ANC gaat bescheiden regeren Echte vrede is meer dan de afwezigheid van kogels Buitenland Drukte op laatste campagnedag Chinese politie voorkomt herdenking 'Tiananmen' Prodi: Meer greep op Eurocommissarissen Javier Solana schuwt geen enkel risico IIDAC 4 JUNI 1999 e Agentur GPD Gea Jassieker slaat vleugels uit jrrey Een fraai gerestaureerde bommenwerper uit de Eerste We- ■dooriog stijgt op voor een monstervlucht van een dikke 13.000 flometer. Het tweepersoons vliegtuig met open cockpit, de Silver iueen, vliegt de route na die het bijna tachtig jaar geleden aflegde, n Engeland, via onder meer de Alpen, de Griekse eilanden, de Py- mides in Egypte en de Kilimanjaro naar Zuid-Afrika. FOTO EP A PETER JODAN lankpas Monfort-slachtoffer gevonden 1ich« De Franse politie heeft in een vermoedelijk gestolen auto n e portefeuille van één van de vier in Zuid-Franloijk vermoorde Jederlanders gevonden. Gendarmes achtervolgden en stopten Je verdachte wagen, maar de bestuurder ervan ontkwam. De r-Renten hebben de chauffeur van de aangehouden Fiat goed pzien. Volgens hen lijkt hij niet op de voor de moorden ge il pchte Duitser die als hoofdverdachte wordt beschouwd. In de fevonden portefeuille zat een creditcard. Enkele dagen eerder wfas al met een andere creditcard van één van de vermoorde lederlanders getracht aan geld te komen in de omgeving van n,|et Zuid-Franse Monfort. 1 kederlander minst dikke Europeaan pNDEN Nederland, Italië en Frankrijk zijn de landen in Europa harde minste mensen met overgewicht voorkomen. De mees- b vetzuchtigen wonen in Groot-Brittannië, Finland, Duitsland injn de Tsjechische Republiek. Niettemin heeft eenderde van de ■pensen in de Europese Unie overgewicht en is ruim een op de Wen ronduit zwaarlijvig. Experts hebben op het negende inter nationale 'vetzuchtcongres' in Milaan bij de regeringen aange- jlrongen op maatregelen. Zij vrezen dat overgewicht een alge hele gezondheidscrisis in Europa kan veroorzaken met nieuwe Upidemieën van suikerziekte en hart- en vaatziekten. Frees voor geweld Rode Brigades 3D ^milaan De locoburgemeester van Milaan, Riccardo De Corato, h het Italiaanse persbureau ANSA hebben gisteren per post •akketjes met kogels ontvangen en een manifest dat zou zijn "Titgegeven door de Rode Brigades. Gevreesd wordt dat het om yaarschuwingen gaat voor een nieuwe geweldsgolf door de ikse terreurbeweging, die in de jaren '70 en '80 dood en ver- ierf zaaide in Italië. De meest spraakmakende terreurdaad van le Rode Brigades was de ontvoering van en moord op oud-pre- ier Aldo Moro in 1978. De organisatie leidt al jaren een sla- [end bestaan. Vorige maand echter werd de verantwoordelijk- leid voor de moord op een vakbondsmedewerker opgeëist in :n boodschap die volgens de politie de signatuur droeg van de lode Brigades. jcalan: 'PKK kan zeer loyaal worden' .ludanyaAbdullah Öcalan heeft op de vierde dag van zijn pro pjes opnieuw zeer verzoenende woorden gesproken. Daarmee ijkt hij de laatste strohalm te willen grijpen die hem moet red- len van de galg. De Turkse justitie heeft tegen de leider van de jCoerdische Arbeiderspartij de doodstraf geëist wegens landver raad en de dood van tienduizenden Turkse militairen en bur- ggers die in de guerrillaoorlog van zijn PKK zijn omgekomen. Volgens öcalan kan hij voor vrede zorgen. Maar dan moeten de Turken hun 'staatsvijand nummer één' wel in leven laten. ,,Ik kan de PKK oproepen een vredescongres te houden. Als de re dering deze uitgestoken hand pakt, maakt de PKK niet alleen een einde aan haar oppositierol maar wordt ze de machtigste beweging die loyaal is aan de Turkse staat", aldus öcalan Wijdenbosch negeert motie 'aramariboPresident Jules Wijdenbosch van Suriname zal niet aftreden, ondanks de motie van wantrouwen die het parlement deze week tegen hem heeft aangenomen, en ondanks de de monstraties en stakingen van afgelopen week. Wijdenbosch zei ;isteren dat het parlement geen grondwettelijke basis heeft om nem aan de kant te zetten. Hij verklaarde zich bereid vervroeg de verkiezingen te organiseren, maar alleen in zijn capaciteit als president. Het was zijn eerste openbare reactie op de motie. De oppositiepartijen hebben al gedreigd met nieuwe demonstra ties als Wijdenbosch blijft. Intussen is de bevolking weer aan de slag gegaan. Scholen, winkels, banken, pompstations, bijna al les wat door de stakingen stil lag functioneert weer. Drie Belgen slachtoffer tunnelbrand 'salzburg Door de brand in de Oostenrijkse Tauerntunnel zijn Idrie Belgen om het leven gekomen. Het gaat waarschijnlijk om twee volwassenen en een kind. De drie zaten in een Mercedes, aldus het Oostenrijkse persbureau APA. Tot dusver was sprake van twee vermiste Belgen. Het totale aantal doden staat nog steeds op twaalf. De autoriteiten sluiten niet uit dat er meer slachtoffers worden gevonden. Uit een eerste onderzoek is al wel gebleken dat de vrachtwagen die het fatale ongeval in de tunnel veroorzaakte, veel sneller reed dat de maximaal toege stane snelheid. Pakistan laat Indiase piloot vrij islamabad Pakistan heeft gisteren een Indiase luchtmachtpi loot vrijgelaten. Tijdens een persconferentie zei de Pakistaanse premier Nawaz Sharif dat het aanvankelijk de bedoeling was dat de vorige week boven Kashmir neergeschoten piloot met minis ter van Buitenlandse Zaken Sartaj Aziz zou meereizen naar New Delhi. Maar omdat een datum voor Aziz's bezoek nog niet vast staat, werd hij aan het Rode Kruis overgedragen. De vrijlating is een teken van goede wil tegenover het buurland, waarmee Pa kistan een slepend conflict heeft over Kashmir. FIS bereid vijandelijkheden te staken Algiers De AIS, de gewapende tak van het Algerijnse Islamiti sche Reddingsfront (FIS), heeft in een brief van zijn leider Ma- dani Mezrag aan de Algerijnse president Abdelaziz Bouteflika 'een definitief einde van de strijd' voorgesteld. De Algerijnse te levisie en het persbureau APS hebben dit gisteren gemeld. In ruil verlangt Mezrag van Bouteflika dat deze zijn verkiezingsbe loften aangaande de 'nationale verzoening' nakomt. De AIS-lei- der wijst erop dat zijn beweging al sinds oktober 1997 eenzijdig een bestand in acht neemt, terwijl dit in bepaalde kringen bin nen de regering wordt genegeerd. Discovery los van ruimtestation Houston Het Amerikaanse ruimteveer Discovery heeft zich gis teravond losgemaakt van het internationale ruimtestation ISS, waar het vorige week was aangekomen. Het was de eerste keer sinds 'Skylab' in de jaren zeventig dat een Amerikaans ruimte veer aanlegde bij een ruimtevaartstation van NASA. De shuttles werden sindsdien alleen gekoppeld aan het Russische ruimte station Mir. De Discovery heeft twee ton lading afgeleverd voor het in aanbouw zijnde ruimtestation, dat op bijna 700 kilometer hoogte in een baan rond de aarde cirkelt. Aan boord van het veer zijn zeven astronauten: vijf Amerikanen, een Rus en een Canadees. Het ruimteveer landt zondagavond laat (plaatselijke tijd) op het Kennedy Space Center. Regeerakkoord in Israël rond jeruzalem ap Onderhandelaars namens de toekomstige Israëlische premier Ehud Barak hebben gisteren hun elf pagina's tellend regeer akkoord voltooid. Het stuk moet de basis zijn voor een nieuw kabinet. De partijen die zeker aan de regering deelnemen, beschik ken samen over 66 van de 120 zetels in de Knesset, het parle ment, zei een medewerker van Barak. Ziso zei dat Barak de voorkeur gaf aan een bredere coalitie. „Maar we moeten eens een regering presenteren", zo voegde hij eraan toe. Tot dusver zijn de Likud-par- tij van de bij de verkiezingen van 17 mei verslagen premier Benjamin Netanyahu en de re ligieuze Shas-partij nog niet duidelijk in beeld als toekom stige coalitiepartners van Ba raks 'Eén Israël'. Volgens bron nen wil Likud dezelfde invloed binnen een nieuwe regering krijgen als Eén Israël, maar dat is voor Barak onacceptabel. Verder eist Barak dat Shas- voorzitter Deri opstapt voordat diens partij in een coalitie kan worden opgenomen. Deri is tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens corruptie. Hij heeft tegen deze uitspraak be roep aangetekend. Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), dat de verkie zingen van deze week in Zuid-Afrika verpletterend heeft gewonnen, zal het land „zonder arrogantie, met be scheidenheid en met een diep gevoel van verantwoorde lijkheid" gaan regeren. Dat beloofde gisteren ANC-voor- man Thabo Mbeki, die Nelson Mandela binnenkort zal opvolgen als president van Zuid-Afrika. kaapstad peter ter horst correspondent Met deze belofte opende Mbeki het feest dat de partij had be legd om zijn overweldigende verkiezingszege te vieren. De tweederde meerderheid waar de partij naar streefde, kon het ANC gisteravond na het tellen van 66 procent van alle uitge brachte stemmen niet meer ontgaan. Het ANC stond op 66 procent, tegenover 62,6 procent in 1994. De partij is zeker van 264 zetels in het 400 zetels tel lende parlement. Mbeki's verzekering was me de bedoeld om de vrees weg te nemen dat het ANC zijn twee derde meerderheid zal gebrui ken om de grondwet te veran deren. „De bevolking van ons land heeft ons een ondubbel zinnige opdracht gegeven, en ik beloof dat we die loyaal zullen uitvoeren", zei Mbeki voordat de partijleden in dans en zang losbarstten. Het feest, in een conferentiezaal nabij Johannes burg, moest later vanwege een bommelding worden onderbro ken. De politie vond geen ex plosieven. De liberale Democratische Partij werd volgens de laatste tellingen van gisteravond met tien procent de grootste oppo sitiepartij, een enorme vooruit gang ten opzichte van vijf jaar geleden toen de partij slechts 1,7 procent kreeg. De DP kreeg vooral de stemmen van onte vreden blanken, bij wie de agressieve campagne van de partij tegen het ANC aansloeg. Dit ging ten koste van de Natio nale Partij, die vooralsnog slechts zeven procent van de stemmen kreeg. Dit is een ver lies van dertien procent ten op zichte van 1994, toen oud-pre sident F.W. de Klerk de partij nog aanvoerde. De voormalige 'partij van de apartheid' werd daarmee gere duceerd tot een regionale partij, met voornamelijk aanhang in de Westkaap-provincie. De Ink- hata Vrijheidspartij van Zululei- der Mangosuthu Buthelezi kwam sterker uit de bus dan de opiniepeilingen hadden voor speld. Inkatha staat op acht procent, tegenover tien procent in 1994 en zal vrijwel zeker weer toetreden tot een coalitie regering met het ANC. De op positiepartijen snoepten vooral aanhang van elkaar af, en vormden geen bedreiging voor het ANC. De definitieve uitslag zal waarschijnlijk vanavond of morgen bekend zijn. jakarta Duizenden aanhangers van de Indonesische oppositie leidster Megawati Soekarnoputri verzamelden zich gisteren op een rotonde in Jakarta. Vandaag is de laatste campagnedag voor de par- Gisteren leidden gevechten tus- lementsverkiezingen die maandag sen aanhangers van de regerings- plaatsvinden. In het weekeinde partij Golkar en oppositiepartijen moeten de partijen hun vlaggen tot gevechten in Zuid-Sulawesi en attributen van de straat halen. waarbij tientallen mensen ge wond raakten. De politie hield ruim zestig mensen aan die wa pens als messen en speren bij zich droegen. FOTO EP A MAYA VIDON De Chinese politie heeft van morgen voorkomen dat burgers het bloedige neerslaan van de demonstraties op het Tianan- menplein - het Plein van de He melse Vrede - in Peking in 1989 zouden herdenken. Zeker twee mensen die dat wel probeerden werden aangehouden. Een man liep met een witte paraplu met leuzen over het bruggetje onder het portret van Mao Zedong dat aan de toe gangspoort van het keizerlijk paleis aan de noordzijde van het plein hangt. 'Gedenk de tiende verjaardag van de stu dentenbeweging' en 'Democra tische Partij' stond er op de pa raplu. Hij werd opgepakt door de politie en afgevoerd. In het westen van de stad leg den nabestaanden van slacht offers van het legeringrijpen bloemen op de begraafplaats Wan An. De politie bewaakte het hek rond de begraafplaats en journalisten werden ge weerd. Vijf journalisten bij het Tiananmenplein werden enige tijd verhoord en moesten hun films afgeven. Op het plein zelf was het stil, afgezien van het geluid van de stratenmakers die het plein binnen een twee meter hoge schutting opnieuw betegelen. De Chinese televisie opende het journaal met een bericht over het zeven maanden lange re- constructieproject. Het Informatiecentrum voor de Mensenrechten en de De mocratische Beweging in China meldden dat de activist Liu Fe ng werd opgepakt toen hij naar een kerk vertrok om met vrien den te bidden voor de doden. Gisteren pakte de politie in de provincies Shanxi, Liaoning en Jilin zes activisten op, waarmee het totaal aantal arrestanten dat nog steeds vastzit op 42 kwam. In totaal zijn 130 mensen aan gehouden rond de herdenking van Tiananmen. In 1989 arriveerde het Chine se leger in de nacht van 3 op 4 juni met tanks in Peking om met geweld een einde te maken aan de demonstraties in de stad die zeven weken hadden ge duurd. Waarschijnlijk zijn toen honderden mensen omgeko men, maar de regering heeft nooit een geloofwaardige ver klaring afgelegd over de ge beurtenissen. keulen paul koopman en marc peeperkorn De nieuwe voorzitter van de Europese Commissie, Ro mano Prodi, eist dat zijn toekomstige teamleden op stappen als hij dat wil. Kan didaat-commissarissen moeten deze regel vooraf onderschrijven, anders wor den ze niet benoemd. Prodi wil hiermee het risico uit bannen van zwak functio nerende of frauderende commissarissen die deson danks blijven zitten. De regeringsleiders van Europese Unie verwelkom den de plannen die Prodi gisteren aan hen voorlegde. De huidige demissionaire commissie, het dagelijks be stuur van de EU, trad in maart af na aanhoudende beschuldigingen over vriendjespolitiek en gesjoe mel door met name com missaris Cresson. Omdat de Fran^aise weigerde op te stappen, sleepte zij uitein delijk haar collega's mee in haar val. Prodi wil een der gelijk onverkwikkelijke situ atie voorkomen. „Ieder toekomstig lid van mijn team moet daarom op stappen als ik mij gedwon gen voel hun ontslag te vra gen", aldus Prodi tegenover de EU-leiders. Hij zei deze stap alleen in zeer uitzon derlijke situaties te zullen zetten. Als het Europees Parlement het besluit van Prodi afkeurt, kan dit de he le commissie naar huis stu ren. Opvallend is verder de aanval op 'kabinetten' van de commissarissen. Die fungeren nu als bijna on aantastbare 'koninkrijkjes', waar merendeels ambtena ren met dezelfde nationali teit als de commissaris de dienst uitmaken. Zo zitten in het zevenkoppige kabinet van Eurocommissaris Van den Broek naast prins Con- stantijn nog eens vijf Neder landers. Prodi belooft de ka binetten kleiner en multina tionaal te maken. keulen paul koopman en marc peeperkorn De hele wereld kent hem in middels, de man met het pe per-en-zout baardje, dus als het toekomstige 'gezicht' van het buitenlands- en veiligheidsbe leid van de Europese Unie kan Javier Solana al niet meer ka pot. De NAVO-secretaris-gene- raal werd gisteren unaniem door de EU-leiders benoemd in de nieuwe topbaan. Precies op het moment dat de alliantie de allereerste oorlog sinds haar oprichting heeft beslecht. Ready to act, wordt Solana af en toe schertsend genoemd, ver wijzend naar zijn standaard openingszih van het laatste halfjaar: 'NATO is ready to act'. Het zou evenwel ook zijn geu zennaam kunnen zijn, want de 56-jarige Spanjaard geldt als een keiharde werker met een onverwoestbaar gevoel voor het compromis. Eigenschappen die hem in zijn nieuwe baan onge twijfeld van pas zullen komen. Voor de lidstaten is buiten lands- en defensiebeleid im mers nog steeds een uiterst se rieuze, en bovenal gevoelige nationale aangelegenheid. Dat Solana deze moeilijke taak aanvaardt, hoeft niet te verba zen. De Spanjaard heeft name lijk nooit de makkelijkste weg gekozen. In 1964 meldde hij zich aan als lid van de door dic tator Franco verboden socialis tische partij. Dit lidmaatschap en zijn politieke activiteiten maakten dat Solana zijn na tuurkundestudie in Madrid moest staken. Later zou hij de ze in de Verenigde Staten als nog afronden, hetgeen hem de professorstitel opleverde. Begin jaren tachtig stapte Sola na nog op kop mee in protest marsen gericht tegen de NAVO en de Amerikaanse legerbases in zijn land. Toen de socialisten in '82 aan de macht kwamen, was er van dit pacifistisch senti ment al snel weinig meer te be speuren. Een kwestie van reali teitszin en gezond pragmatis me, kwaliteiten die zeker ook op Solana van toepassing zijn. Dankzij 'goede vriend' en pre mier Felipe Gonzalez werd So lana achtereenvolgens minister van cultuur, onderwijs en bui tenlandse zaken, hetgeen hem een schat aan bestuurlijke erva ring opleverde. Zijn overstap naar de NAVO was zeker niet gepland. Maar nadat de Belg Willy Claes als secretaris-gene raal moest vertrekken vanwege het Agusta-omkoopschandaai, en de Amerikanen Ruud Lub bers niet slikten als diens op volger, kwam de Spanjaard bo vendrijven. De Alliantie heeft er geen spijt van: sinds Solana in december '95 het NAVO-leiderschap op zich nam, is kritiek op zijn per soon binnen het bondgenoot schap uitgebleven. Integendeel zelfs. Waar het oor ook te luis teren wordt gelegd, weerklinkt de lofzang over de Spanjaard. Charmant, intelligent, geduldig maar uiterst vasthoudend zijn betitelingen die steevast weer keren. Dat de NAVO tijdens de ruim zeventig dagen van bombarde menten op Kosovo en Servië niet door verdeeldheid uiteen is gespat, wordt als de verdienste van Solana gezien. En als een prestatie van formaat. Datzelf de geldt voor de omslag die hij de alliantie heeft laten maken van een koude-oorlogsmachine gericht op bescherming van het Westen tot een internationale vredesmacht. Om niet te verge ten de toetreding van de drie voormalige Oostbloklanden Po len, Hongarije en Tsjechië. Deze diplomatieke ervaring zal Solana hard nodig hebben bij zijn taak als speciale EU-verte genwoordiger voor het buiten landse- en veiligheidsbeleid. Opnieuw een topfunctie in de politiek, een vakgebied dat hij enkele jaren nog als 'zo moei lijk' bestempelde. „Nee dan lie ver natuurkunde. Daar werk je met cijfers en die schreeuwen niet", verzuchtte hij op bezoek bij president Bill Clinton. Spaanse diplomaten weten wel beter. „Wij overwegen risico's", verklaarde één van hen, „terwijl Solana ze neemt." Noorwegen ontdekken? Dan kun je maar koter een gjicls kij je hekken. Vraag 'tn gratis aan: de officiële Noorwegen Zomcrcatalogus '99. Noorwegen brochurelijn: 0900-8991170 sarajevo harald doornbos correspondent Het is een grote doorbraak dat de Serviërs giste ren akkoord zijn gegaan met het G8-vredesplan voor Kosovo. Het is ook een hoopvol teken, dat leidde tot blijdschap in menige hoofdstad. Maar de grote vraag is nu: zullen we over een maand, of over een jaar, of over vijf jaar nóg zo enthousi ast zijn. Echte vrede houdt namelijk meer in dan de afwezigheid van bommen of kogels. Vraag het bijvoorbeeld aan de Bosniërs, die na vier jaar van gevechten en moordpartijen als geen ander op de Balkan weten wat oorlog bete kent, en velen reageren met gemengde gevoe lens. Natuurlijk, iedereen is blij dat er niet meer wordt geschoten, dat je niet meer bang hoeft te zijn om getroffen te worden door een granaat als je over straat loopt. Maar er zijn, drieënhalf jaar na de ondertekening van het Dayton-vredesakkoord, nog te veel belof tes onvervuld gebleven. De bevolking heeft daar door het gevoel dat de oorlog dan wel voorbij is, maar dat de vrede nog niet is uitgebroken. Diplo maten in Bosnië zijn er dan nu ook al bang voor dat een Kosovo-akkoord dezelfde kant op zal gaan. Op papier ziet het er goed uit, in de praktijk blijft het probleem doorsudderen. Het Kosovo-akkoord garandeert een robuuste vredesmacht en de terugkeer van alle vluchtelin gen naar huis. Oh, ja, dat kennen we, zeggen de Bosniërs. Het Dayton-akkoord garandeerde - ga ranties doen het altijd goed op papier - namelijk hetzelfde. Vandaag zijn er van de 1,4 miljoen Bosnische vluchtelingen slechts enkele tiendui zenden teruggekeerd naar huis. Het overgrote deel wil niet eens terug naar gebied waar 'de vij and' aan de macht is. En dat ondanks de 30.000 NAVO-soldaten die al jarenlang aanwezig zijn in Bosnië om de uitvoering van het akkoord te ga randeren. Met name Bosnische Kroaten en Bosnische Ser viërs, maar in mindere mate ook Bosnische mos lims, doen er alles aan om ervoor te zorgen dat personen van de 'verkeerde' nationaliteit niet te rugkeren. Dat kun je bijvoorbeeld doen door te zeggen dat het huis bezet is door een vluchteling met de 'goede' nationaliteit. Of je laat een paar 'verkeerde' vluchtelingen terugkeren en hun huis opknappen, en dan steekje op een nacht alle huizen in brand en schrijn dat toe 'oncontroleer bare elementen'. Hierdoor zit de schrik er zó in bij de vluchtelin gen dat ze het wel uit hun hoofd laten om het ooit nog eens te proberen. Een andere in Bosnië vaak bedreven tactiek is dat je zegt dat duizend vluchtelingen pas mogen terugkeren als de 'vij and' dat ook toelaat. En die 'vijand' zegt hetzelf de. Oftewel: in de praktijk keert niemand terug. „Zolang je als internationationale gemeenschap zaken blijft doen met nationalistische leiders, ke ren vluchtelingen niet zomaar terug naar huis", meent Colin Soloway, analyst in Sarajevo van de internationale crisisgroep ICG. „Het doel van de nationalisten was juist om af te komen van ande re etnische grpepen. Dat gaan ze niet zomaar te rugdraaien. Het Dayton-vredesakkoord kon al leen maar gesloten worden omdat het de facto Bosnië opdeelde in drie etnisch zuivere gebie den. De NAVO-soldaten zorgen ervoor dat nie mand meer begint te schieten, maar dat hoeft ook helemaal niet meer, want alle nationalisti sche leiders hebben hun zin. Ik ben bang dat het in Kosovo op hetzelfde zal uitdraaien." Nu is Kosovo niet precies Bosnië. Maar er is een grote kans dat lang niets dat nu door de Serviërs is geaccepteerd zal worden uitgevoerd. Ook al heet het een topprioriteit van de internationale gemeenschap om de vluchtelingen te laten te rugkeren naar Kosovo, er zijn vele trucjes la Bosnië mogelijk waardoor dit slechts in zeer be perkte mate zal gebeuren. „Als ik een Kosovaar zou zijn die nu in een vluchtelingenkamp in Al banië of in Macedonië zit, dan zou ik na vandaag absoluut nog niet staan te juichen", meent een Belgische diplomaat in Albanië. Zo staat er bijvoorbeeld in het akkoord dat de Serviërs een beperkt aantal grenstroepen in Kos ovo mogen blijven houden, en dat Servische 're ligieuze en culturele objecten' bewaakt zullen worden door Servische politie. „Daar heb je het dus al", meent de diplomaat. „Hoeveel grens wachten laat de NAVO toe, hoeveel grenswach ten willen de Serviërs er hebben? Ook al heb je er nog maar één, de Albanese rebellen van het U^K zullen dan blijven doorvechten, waardoor de Ser viërs weer om meer grenstroepen zullen vragen om de 'terroristen' te bestrijden. En je zult zien dat de Serviërs ieder kerkje of monument plotse ling beschouwen als een heilige plek waar politie nodig is." Een Britse diplomaat in Macedonië heeft dezelf de reserves. „Leuk en aardig zo'n akkoord", zegt hij, „maar ik heb sterk het idee dat geen van de vluchtelingen terug zal gaan naar huis, zolang er de kans is dat ze Servische politie of leger tegen het lijf lopen. Kun je aan mensen vragen om op nieuw in het water te springen als er geen tien, maar nog slechts twee haaien in het water zwem men? Lijkt me niet. In elk geval is dit geen veilige situatie waarin vluchtelingen zullen denken: laat ik mijn huis maar weer eens gaan opbouwen. Wie kan ze garanderen dat ze over twee jaar niet opnieuw moeten rennen voor hun leven? Ik heb sterk het idee dat alleen onafhankelijkheid voor Kosovo leidt tot de terugkeer van vluchtelingen. Na al die massamoorden en zuiveringen van de afgelopen maanden, is het volstrekt bespottelijk om Milosevic nog enige macht te laten behouden over Kosovo."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7