Geen dioxine in veevoer Hendrix SLIPS -sfegcj GRATIS De consument staat voor een onmogelijke opgaaf Binnenland Reclametijd Van Boxtel wil één prijs voor paspoort Brief Faber wekt irritatie Hoogheemraadschap vreest grote waternavel eevoer dumpplaats voor afval JDAG 4 JUNI 1999 ïogere straf voor wapens jj haag De maximumstraf voor verboden vuurwapenbezit pt omhoog naar vier jaar cel. Nu is dat voor veel vuurwapens ig negen maanden. Ook de straf voor wapenhandel gaat om- tog, van vier naar maximaal acht jaar cel. Minister Korthals n justitie heeft hierover gisteren een wetsvoorstel naar de Ureede Kamer gestuurd. Het is een van de maatregelen waar- jee de bewindsman de toegenomen vuurwapencriminaliteit li aanpakken. Korthals verwijst hierbij naar een paar recente iidenten met illegale vuurwapens, waarbij willekeurige, on- huldige mensen zijn gedood of gewond geraakt. jeen PKK-kampen in Nederland' fj haag De Koerdische Arbeiderspartij PKK heeft geen eigen (leidingskampen in Nederland. Wel worden er regelmatig op fscheidene plaatsen meerdaagse cursussen gegeven over de schiedenis van de Koerden en de politieke ideologie van de 3C Dat zegt de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). De bij- nkomsten zijn legaal omdat de PKK in Nederland niet verbo- •n is. Een deel van de cursisten is uit Duitsland afkomstig, iar wel een verbod op de PKK bestaat. PKK-leider Öcalan, die omenteel in.Turkije terechtstaat, meldde eerder deze week it zijn partij in Nederland een politiek opleidingscentrum •eft en dat de Nederlandse autoriteiten hiervan op de hoogte liro 555 breekt record: 100 miljoen 5wuk De inzamelingsactie voor Kosovo-vluchtelingen via gi- 555 heeft het recordbedrag van 100 miljoen gulden bereikt. actie 'Eén Afrika' bracht in 1994 97 miljoen gulden op, de ac- voor de watersnood in Nederland in 1995 bracht 84 miljoen 1 en voor de orkaan Mitch gaven Nederlanders 50 miljoen gul- in. Het geld dat op giro 555 binnenkomt gaat naar tien organi- ties: Artsen zonder Grenzen, Kerken in Aktie, Memisa, Men- n in Nood, Nederlandse Rode Kruis, Novib, Stichting Vluchte- .es& Tear Fund, Terre des Hommes en Unicef. leer waren in smartshops deirijeTHOVEN Hallucinaties opwekkende paddestoelen, drankjes, brorUen of kruiden als pepmiddel of ontspanningsmiddel zijn de Jer kcatste jaren steeds meer op de Nederlandse markt. Het Rijksin- tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) heeft op verzoek ltela|i het ministerie van volksgezondheid een overzicht gemaakt 2 n wat er zoal te koop is. Daaronder zijn ook huis- tuin- en lukenmiddelen, zoals nootmuskaat. Ook heeft het RIVM pro- ■r°" aan te geven bij welke middelen gezondheidsproblemen [verwachten zijn, maar dat is soms moeilijk in te schatten. Art- n krijgen steeds meer patiënten met klachten als verward- lid, angst, opwinding, onrust na gebruik van deze middelen. Wachtlijst voor dioxinetesten )»geningenDe vraag naar dioxinetesten is momenteel zo oot dat bij het particulier onderzoeksinstituut Rikilt-DLO immige monsters pas over enkele weken aan de beurt zijn. et instituut wordt momenteel door bedrijven bestormd met ppen, kuikens en ander materiaal dat mogelijk met dioxine is Kruismet. tiet onderzoek naar de kankerverwekkende stof is vrij implex. Het Rikilt-DLO kan slechts enkele tientallen dioxine- 10 Iderzoeken per week verrichten. utodief snel weer in de fout ienderlooEen 31-jarige Doetinchemmer is gisteren aange- luden op een camping in Hoenderloo. De man was onlangs lor de rechtbank in Zutphen veroordeeld tot twee jaar cel voor Intallen autodiefstallen en tanken zonder betalen. Bij zijn aan- wuding bekende de Doetinchemmer dat hij 'alweer zes auto diefstallen had gepleegd. De man verscheen twee weken gele- Sttn niet in de rechtszaal, waar hij werd gekenschetst als 'de van Meluwe en de Achterhoek'. Hij stal niet alleen tien- ■^llen auto's, hij reed ook uitsluitend op gestolen benzine, Bij ^^n veroordeling gelastte de rechtbank opsporing. De agente JJJ_ind hem uiteindelijk op de camping. DAMES- OF 'HERENSLIPS Geldig voor alle modellen en kleuren van 1 t/m 30 juni 1999. HET GRAS E' DIOXINE-VRU: VAN DE KIP IN DE WEI teuge De Stichting Graskeurmerk smeedt het ijzer nu het heet is. Gisteren vloog een vliegtuigje urenlang boven het land om reclame te ma ken voor het grasei. Volgens de stichting is dat ei gegarandeerd dioxinevrij. foto anp martin hollering ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Kamer steunt plan minister den haag anp den haag anp Een brief van staatssecretaris Faber (Landbouw) over de kip- penkwestie heeft voor nieuwe irritatie gezorgd in de Tweede Kamer. WD en CDA stonden gisteren op hun achterste be nen. Houdt Faber de Kamer al weer voor de gek? In de brief van woensdag schrijft Faber dat zij op 12 mei voor het eerst van de Belgische overheid hoorde dat er te veel dioxine zat in pluimveevoer en kippenvet. Even verderop zegt ze dat op 27 mei bleek dat er bij zestig Nederlandse bedrijven verdacht voer van de Belgische vestiging van fabrikant Hendrix is afgeleverd. Maar Landbouw ontving al op 12 mei een fax van dertien pagina's met die bedrijven, bleek gisteren. Nee, er is geen kwade opzet in het spel, bezweert de woord voerder van Faber, die wel er kent dat de brief duidelijker had gekund. Landbouw had die twee weken nodig om, samen met het ministerie van volksge zondheid en de Produktschap- pen, de volledigé conclusies te kunnen trekken. Toen de fax op 12 mei binnenkwam ,,zijn we meteen begonnen met het be zoeken van bedrijven", verze kert de woordvoerder. „Er wer den ook meteen voermonsters genomen." Maar de lijst was onduidelijk en België kon geen opheldering verschaffen. WD'er Oplaat kan de uitleg niet waarderen. Volgens hem vertelt de woordvoerder een ander verhaal dan Faber woensdag in de Kamer deed tij dens een debat. Ook het CDA heeft de brief anders gelezen dan Faber hem kennelijk had bedoeld. De fracties vinden dat Faber de Kamer, na de kwestie met de oormerken, weer ver keerd heeft geïnformeerd. Vol gende week zal zij zich waar schijnlijk moeten verdedigen. Unilever haalt Mora uit de winkels Minister Van Boxtel voor grote- stedenbeleid wil naar één prijs voor een Nederlands paspoort. Het wordt echter een lange weg om dat te bereiken, zei hij giste ren bij de aankondiging van dat voornemen. De D66-bewinds- man wil eerst met de gemeen ten praten over maximumprij zen voor paspoorten. „Dat moet de eerste stap zijn." Van Boxtel kan overigens re kenen op de steun van de Ka mer voor zijn voorstel om pas poorten voortaan centraal van persoonlijke gegevens te voor zien en dit niet langer over te laten aan gemeenten, zo bleek gisteren. Vrijwel iedereen voeg de daaraan toe dat dan ook een einde moet komen aan de grote prijsverschillen tussen gemeen ten. Het gaat om hetzelfde docu ment dat op dezelfde plaats ge maakt is, schetste D66-Kamer- lid Augusteijn. Alleen de woon plaats bepaalt hoeveel iemand neer moet leggen voor een pas poort. „Dat is niet uit te leg gen." PvdA'er Zijlstra ging zelfs nog een stap verder door te suggereren dat er helemaal geen verband is tussen de kos ten en de prijs van een pas poort. „Dat berust op fictie." Voor de burger betekent de nieuwe werkwijze dat zij voort aan langer moeten wachten op hun paspoort, maximaal vijf werkdagen. WD'er Brood wil laten onderzoeken of burgers misschien bereid zijn meer te betalen voor hun paspoort als zij het document daardoor sneller in hun bezit hebben. Augusteijn vindt dat burgers de gelegenheid moeten hebben ook buiten kantooruren de De prijs van een paspoort Een vergelijkend onderzoek je brengt opmerkelijke ver schillen aan het licht in de bedragen die gemeenten in de regio vragen voor een paspoort. Bewoners van Noordwijkerhout en Voor hout zijn het goedkoopst uit: het reisdocument kost hen 88 gulden. Het duurst is Lei derdorp: 135,15 gulden voor een paspoort la minute, 110,15 gulden als de aanvra ger bereid is enkele dagen te wachten. Enkele andere voorbeelden: Oegstgeest: ƒ91,50 Voorschoten: ƒ96,80 Noordwijk: ƒ101,50 Alphen aan den Rijn: ƒ103,45 Katwijk ƒ107,00 Leiden: ƒ107,40 gang naar het gemeentehuis te maken. Het Nederlandse paspoort staat al jarenlang borg voor po litiek gekrakeel. De vervanging van het 'zwarte vod' leidde in de jaren tachtig tot een affaire die twee bewindslieden, de CDA'er Van der Linden en de WD'er Van Eekelen, de kop kostte. Het jongste model kwam vorig jaar op de markt, toen bleek dat ook het in 1995 geïntroduceerde rode paspoort toch gemakkelijker te vervalsen was dan werd aangenomen. Tot nu toe zijn er honderd gevallen van fraude met het rode pa- soort bekend. De nieuwe gene ratie paspoorten is in 2001 voorzien. Het veevoer van Hendrix UTD in Boxmeer blijkt niet be smet te zijn met dioxine. Dit heeft het Boxmeerse bedrijf gisteren na onderzoek bekendgemaakt. Het ministerie van landbouw bevestigt de conclusie. boxmeer-zaandam-den haag anp De uitkomst van het laboratori umonderzoek is een opluchting voor Nederlandse varkens- en kuikenbedrijven. Eerder deze week verzocht Hendrix hen vooralsnog geen dieren te laten slachten. Uit voorzorg waren 440 varkens- en 61 pluimveebe- drijven geblokkeerd. De Boxmeerse veevoederpro ducent ontdekte recent dat in januari een partij vet was ge bruikt die mogelijk was vervuild met dioxine. De vaste toeleve rancier van Hendrix had een partij vet betrokken van de Bel gische firma Verkest, die heeft toegegeven verantwoordelijk te zijn voor vermenging van dier lijke en plantaardige oliën met industriële olie. De Belgische justitie beschuldigt de tweekop pige directie van het bedrijf van valsheid in geschrifte en bedrog inzake koopwaar. Het ministerie wacht met het vrijgeven van de geblokkeerde bedrijven totdat ook ei- en var- kensvetonderzoeken negatief zijn uitgevallen. Dit kan nog en kele dagen duren. Volgens de directeur van het bedrijf was het een juiste beslissing de slacht tegen te houden. „Het ri sico was een exportverbod en een enorme schade in de klan tenrelatie.'' De materiële scha de zal volgens hem meevallen. „Dieren een week later slach ten, levert niet veel schade op." Unilever heeft gisteren beslo ten om een aantal snacks van haar dochter Mora uit alle win kels te laten halen. „Uit voor zorg, omdat we voorlopig nog geen stempeltje van goedkeu ring van de Belgische overheid hebben gekregen over de her komst van de gebruikte be standdelen", aldus een woord voerder. Unilever heeft de win kels gevraagd om de producten voorlopig niet te vernietigen. Albert Heijn had al besloten twaalf snacks van Mora uit de schappen te halen. Voor de ze kerheid heeft Albert Heijn ook de frikandellen van het eigen merk weggehaald, omdat die ook van Mora afkomstig zijn. Laurus (onder andere Super de Boer, Edah en Konmar) heeft voor de zekerheid de Chinese eiermie uit de winkels gehaald. Het Centraal Bureau Levens middelenhandel heeft een lijst van 43 producten opge steld, die de aangesloten kruideniers en supermarkten uit de handel hebben geno men. Wie deze producten in huis heeft en elk risico wil vermijden, moet ze niet ge bruiken tot er meer duidelijk is, zo laat het ministerie van volksgezondheid weten. De Bruin/Cremers: cacaogaletten, caprigaletten, chocogaletten, fami- liawafels, flashwafels (ook met poe dersuiker), kempische wafels; fami- liewafels; Kempense koffiewafels. Brillant galetten, chocogaletten. Soubry; Chinese eiermie (tht-data tussen 15-01-2001 en 04-06-2001); mix voor koeken brood (tussen 15-01-2000 en 04-06-2000). Markant: hondenbrokken, honddi ner, krokante mix voor de kat. Top: hondenbrokken, honddiner, kro kante mix voorde kat. Corona: marshmallowgebak, 5 stuks. O'Lacy's: caprigaletten en cacaoga- Bieze: salade select krab, ei-bies look extra, tonijn-cocktail. Cocachoc: Samson en Gertkoekjes. AH: frikandellen, 4 stuks en 20 stuks; AH kalkoenrookvlees. Mora: magere frikandellen, frikandel len mini, viandellen, pistolets saté frikandel magnetron, kipcorn, kipsa té, kip in ketjapsaus, kipfingers, kip mix, kipburger, kipsatéfingers, kip Party Pack Kristal. leiden-haarlem monica wesseling De grote waternavel, een uiterst snel woekerende waterplant, dreigt op te rukken. Het Hoog heemraadschap van Rijnland controleert alle watergangen scherp op de aanwezigheid hiervan. Een klein stukje sten gel kan binnen de korste keren wortelen en vanaf de kant als een deken op het water groeien. Het Hoogheemraadschap heeft alle controleurs gewaar schuwd. Een tapijt van wa ternavel zorgt ervoor dat het zonlicht niet meer in het water schijnt. Daardoor ontstaat rot ting en gaat de kwaliteit achter uit. De planten belemmeren bovendien de waterafvoer en de scheepvaart. In recreatiege bieden is een naveltapijt irri tant. „En we weten dat een klei ne vegetatie in zeer korte tijd enorm kan uitgroeien", zegt voorlichter H. van der Hoek. Verleden jaar waren grote stukken van de Dommel en de Essche Stroom in Brabant vol ledig dichtgegroeid. De plant neemt niet alleen zeer efficiënt echte voedingsstoffen als fosfa ten en stikstof op, maar ook vervuilingen als zware metalen en zou dus als schoonmaker van vervuilde wateren kunnen worden gebruikt. In Brabant moest het groen op sommige plekken als chemisch afval wor den afgevoerd. Grote waternavel is populair als vijverplant. Ook in die parti culiere plasjes groeit de navel enorm snel. Heel wat vijverbe- zitters proberen die wildgroei in te dammen door stukken plant eruit te trekken en niet zelden komen de afgerukte stukken in de sloot terecht. Waarschijnlijk is zo de navel in de Brabantse wateren terecht gekomen. W. Baas, docent biologie van de universiteit van Utrecht, vreest dat de navel dit jaar ook in de Biesbosch gaat woekeren. Door een wolkbreuk in Brabant zijn stukken plant in de Maas terecht gekomen en via deze ri vier in de Biesbosch beland. In middels hebben de water schappen besloten om het rijk te viagen een importverbod voor de grote waternavel (offici eel heet de plant Hydrocotyle ranunculoides) af te kondigen. /vei-7 haag «peet vogels een, m'r" ?e weken is het de dioxine in veevoer die de publiciteit jlt. Eerder dit jaar was er ^ake van diermeel in koeien- tfri en keukenafval in veevoer. 5 ivoer wordt in toenemende te gebruikt als dumpplaats en..1 afval. Uit de hele wereld rden afvalproducten naar jlerland verscheept om hier jp— ie kippen-, varkens- of koei- naag te verdwijnen. Meng- kbedrijven doen er ook nog r nodige Nederlandse afval i Dat het steeds vaker mis It met veevoer verbaast ei- tlijk niemand. Js je de consument een ge pen kip met veren en al ie Irzet zal hij die vol afschuw ^geren. Een friettent waar de |t bijna zwart is omdat het jurvet niet werd ververst zal J weinig klanten trekken. En la iedereen kijkt vol walging Lr een zwerver die blij verrast y eetbaars uit een vuilnisbak Lit. Al die producten, aange- p met gemalen beenderen ingewanden en bijvoorbeeld Jvet uit het putje van de zie- k- Ihuiskeuken, worden wel in let door de mens geconsu- erd. ^g^Veinig mensen beseffen dat dppenvoer ook gemalen kip- Iveren zitten. Daarin zitten eiwitten die de kip goed kan ge bruiken. Varkens worden al lang vetgemest met onder meer het slachtafval van hun soortge noten. Bij koeien is dat inmid dels verboden, omdat ze er BSE van kunnen krijgen. De rol van de veevoerindu- strie als afvalverwerker wordt steeds groter. De fritesfabrieken komen goedkoop van hun aardappelschillen af, de bier brouwers kunnen hun bierbos tel (van gerst) kwijt en de slach terijen raken zo de ingewanden, botten en kippenveren kwijt. Bedrijven die bij restaurants en instellingen de vetputjes leeg zuigen leveren hun waar af bij de veevoerbedrijven. Uit de Verenigde Staten en Brazilië lo pen de schepen met citruspulp en sojaschroot binnen. Ook Azië levert zijn bijdrage met ta pioca en palmschroot. Gelet op de vele tientallen bijproducten die overal van daan komen en op de steeds grotere hoeveelheden afval die worden 'opgewaardeerd' tot veevoer is het bijna onvermij delijk dat er af en toe iets fout gaat. Daar speelt ook de moor dende concurrentie in de vee- voerbranche een rol bij. Vee voer is een buikproduct en de prijs is voor veel afnemers van doorslaggevend belang. Er zijn .wel alternatieven voor de afval producten, maar daardoor wordt de kostprijs van het voer een paar centen hoger. Incidenten met veevoer zijn inmiddels niet incidenteel meer. Alleen al dit jaar is het de derde keer dat het voer in op spraak komt. Eerst was er de af faire met het swill, het keuken afval dat illegaal in veevoer werd gebruikt en waaraan de laatste uitbraken van varkens pest in Duitsland te wijten zijn. Daarna bleek er diermeel in koeienvoer te zitten en nu zijn Nederlandse kippen besmet door Belgisch veevoer. Eerder was er al eens een affaire met dioxines in citruspulp, wat ove rigens tijdig werd ontdekt en begin jaren negentig speelde er een affaire met veevoer dat was besmet met lood. In veel gevallen faalde de controle. Het schrijnendst kwam dat aan het licht bij de recente BSE-gevallen. De con trole op diermeel werd uitge voerd door een organisatie die werd" aangestuurd door de vee voerbedrijven zelf. Slechts in één van de ruim negentig geval len werd er in 1998 diermeel aangetroffen in koeienvoer. Na vijf BSE gevallen was dat niet meer geloofwaardig. Toen het Rijk zelf ging controleren werd in eenderde van de gevallen diermeel aangetroffen. haarlem-leiden monica wesseling Ei, kip, kuiken, kippenfïlet, kui- kenborst, kipsalade, eierkoek, kippensoep, eiercake, eisalade en gebraden haantjes. Een beetje consument laat ze dezer dagen links liggen. De Belgen hebben immers problemen met dioxine, en van de Lickebaert- affaire van een jaar of tien gele den staat de Nederlander nog duidelijk bij hoe gevaarlijk die stof is. Kip of ei in de naam, en het product gaat in de ban, maar dat geldt ook voor cake, taart, mayonaise, ijs en choco lade: iedere hobbykok heeft die immers wel eens gemaakt en weet dat daar eieren aan te pas komen. Het ei blijkt echter alom aanwe zig te zijn, en lang niet altijd in herkenbare vorm. Een heel groot deel van de eieren, met moeite gelegd door de schare al dan niet scharrelende kippen, gaat meteen de 'eifabriek' in. Daar maken ze er eigeel-, eiwit- of geklutste-ei-producten van. Eieren worden in hun geheel of in gedeelten ingevroren, gepas teuriseerd of gevriesdroogd. Vrachtwagens vol gaan vervol gens naar de volgende voedsel fabriek. Eiwitten worden gebruikt om dingen luchtiger te maken. Die witten moeten vanwege het ge vaar voor salmonella eerst wor den verhit. Zo schuimig als ver se eieren worden de gepasteuri seerde witten niet meer, maar in bijvoorbeeld negerzoenen, spekkies en taarten doen ze het nog prima. Eigeel en eierkluts worden vaak Blote kip. Makkelijk zat. gevriesdroogd, waardoor een poedertje overblijft. En dat poe der is 'breed-inzetbaar'. Het zorgt ervoor dat aan pannen koeken- of cakemeel geen vers ei meer hoeft te worden toege voegd en in beschuiten zorgt het voor een rijke, ei-achtige smaak, Aangelengd met water kan het worden gebruikt om het paneermeel aan de schnit zel te plakken, vleeswaren ste vig te maken of brood een mooie glimmende korst te ge ven. Dat gevriesdroogde poeder is voor de industrie echt handig. Het is licht en houdbaar, en je kunt het dus moeiteloos over de aardbol verslepen. Techno logisch is het geen enkel pro bleem om gevriesdroogde Ne derlandse eierstruif in een koekjesfabriek in Egypte te ge bruiken. En dat is meteen het probleem foto hans van weel voor de consument die, be vreesd geraakt door de berich ten, elke kans op dioxine in zijn eten wil voorkomen. De consu ment staat voor een onmogelij ke opgaaf. Want met het sim pelweg weren van ei, kip en de meest voor de handliggende af geleide producten is hij er niet. Verpakking na verpakking moet worden nagelezen op de in houd. Zit er ei in, dan is het op passen geblazen. Dan komt stap twee: de streepjescode. Be gint die met de cijfers 54 (zo weten we van de speciale dioxi netelefoon 0800-1151) dan is het product in België gemaakt. Zijn de eerste twee cijfers 87, dan hebben we met echte Hol landse waar van doen. Maar zelfs dan blijft de twijfel kna gen. Want wie garandeert dat alle grondstoffen voor Neder lands voedsel ook uit Neder land komen? En dat geldt niet alleen nu. Vriesdrogen, pasteu riseren en invriezen maken eie ren immers lang houdbaar, en dus kunnen de dioxine-eieren van nu ook over een tijdje nog worden verwerkt. De dioxine-affaire maakt weer eens duidelijk hoe ingewikkeld de voedselketen is geworden. Vermicelli die vroeger met ei werd gekleurd bevat nu kleur stof, eierbeschuiten bevatten gevriesdroogd ei en kinder-bo- terhamworst is met ei aan el kaar geplakt. Zelfs het simpelste plakje ei op de kant-en-klaar salade in het vliegtuig, het ben zinestation en de kantine, blijkt niet simpel te zijn. Plakjes ko men namelijk helemaal niet van een ei. Die komen van een eiworst. Een worst die wordt gemaakt door eieren te splitsen en eigeel en -wit vervolgens in een buis te persen. Overbezorgd zijn lijkt niet no dig: alleen een notoire ei- en kipeter krijgt misschien veel di oxine binnen. De vrouw die verleden week vertwijfeld met 0800-1151 belde om te vragen of het door haar genuttigde Bel gische kaakje kwaad kon, lijkt te veel op eieren te lopen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5