A z 00 Zijd, Nederlandse Carisma volwassener Automobielbedrijf Oudshoorn B.V. m m SB Vespa IUISMAN Einde dreigt voor Italdag Swatch probeert het opnieuw met stadsmini Weg en wiel Auto Dijksman Katwijk bv l AutoDome vandaag open weer BMW VW bouwt 18-cilinder Bugatti Vals keurmerk voor sloten gevonden MITSUBISHI MOTORS 'rijzen VW Varianten bekend lkswagen heeft de prijzen be- idgemaakt van de Variant voeringen van de Golf en de ra. De meerprijs voor een riant is bij de Golf vastgesteld 3.000 gulden ten opzichte i een 3-deurs model. Dat be kent dat de goedkoopste Golf riant met 1.4 liter motor en pk 37.390 gulden gaat kos- i. Topmodel bij de benzine- >toren is de 2.0 liter in Highli- ■uitvoering, die 50.010 gul- ri gaat kosten. Bij de diesels is t de nieuwe 115 pk turbodie- die 55.995 gulden moet op sogen. VW Bora Variant wordt zo- i wij reeds voorspelden een :r kostbare auto. Omdat hij alleen met de sterkste motoren uit de Bora-reeks verkrijgbaar is en alleen in Highline-uitvoe- ring, beginnen de prijzen iets onder de 60 mille voor de 2.3 li ter V5 benzineversie. De Bora Turbodiesel (115 pk) staat voor 62.515 gulden in de prijslijst. Daarmee heeft de Bora Variant zich in een buitengewoon moeilijke concurrentiepositie gemanoeuvreerd. Vóór enkele duizenden guldens minder (vanaf krap 50.885 gulden) is er namelijk al een Passat Variant leverbaar. Deze is weliswaar iets minder luxueus uitgerust, maar hij biedt wel veel meer ruimte in het interieur en voor de bagage. Gazelle Yamaha-pas Batavus f Batavus elektra Tomos Loekie 100% service meer dan 100 modellen opkwaliteit in tweewielers reewielers b. v. SOESTERBERG GPD De negende editie van de Ital dag is mogelijk de laatste ge weest op het terrein van het Mi litair Luchtvaartmuseum in Soesterbergi De Italiaanse mo torclubs, die de dag organise ren, hebben besloten op zoek te gaan naar een andere locatie omdat zij niet kunnen en willen voldoen aan de financiële eisen die het museum aan de clubs stelt. „Dit jaar moesten we al vier mille betalen en volgend jaar zou de vergoeding nog veel hoger zijn. Daarom zoeken we een andere plek, waar we de Italdag kunnen combineren met een andere activiteit." Het museum gaat nog wel praten met de motorclubs om tot een oplossing te komen. Als je James Bond heet, krijg je nog eens de beschikking over een leuke leaseauto, die tevens wordt voorzien van interessante speeltjes die goed van pas kun nen komen in het agressieve au toverkeer. De beroemdste 007- auto, de Aston Martin DB5 (fo to), had bijvoorbeeld radar, uit- schuifbare kanonnen, een schietstoel, een uitklapbaar ko gelvrij scherm aan de achterkant en ronddraaiende messen aan de velgen. Ook kon James met een simpele druk op de knop een rookgordijn leggen of de weg volspuiten met olie om hardnek kige achtervolgers af te schud den. Voor de film Goldfinger had geheim agent 007 de beschik king over vier van deze wagens. In totaal bouwde Aston Martin een dikke duizend DB5's. De let ters DB komen overigens van David Brown, die van 1947 tot 1972 eigenaar was van het luxe Britse merk. In die tijd was een James Bond-film een op en top Engelse aangelegenheid, tegen woordig geeft 007 de voorkeur aan auto's van Duitse makelij (zie bovenaan deze pagina). foto archief IIJDAG 4 JUNI 1999 Het Zwitserse horlogecon- cern Swatch, en dan vooral topman Nicolas Hayek, kan het niet laten. Na het 'min- a - der geslaagde' avontuur met toa het Smart-stadsautootje, verwerkt de onderneming nu ,n aan een kleine auto met zo- wel een benzine- als een '^elektromotor. ''fHayek liet gisteren weten dat er met een grote Franse au- ge^tofabrikant wordt gewerkt fe//?aan de ontwikkeling van de yierwieler met het zoge- wc/tnoemde hybride SwatchMo- flflflbil-systeem. Er is een gehei- •ndhme overeenkomst die het verbiedt de naam van het concern te noemen, aldus Hayek. sn> Ook met een Amerikaans au- m toconcern is volgens Hayek tien al een 'gentlemens agree- j ment' tot stand gekomen. In de Zwitserse stad Bienne, waar het hoofdkantoor van belI Swatch is gevestigd, rijden enkele prototype's rond. Het stadsbestuur zou overwegen enkele honderden exempla ren te bestellen voor het ver voer tijdens een grote ten toonstelling in 2001. De Smart, het kleine stads- autootje dat nu helemaal on der de vleugels van Daimler- Chrysler (Mercedes) zit, was een pok een idee van Hayek. Hij had daarvoor eerst Volks wagen benaderd, maar die voelde er weinig voor. Toen stapte Mercedes erin, maar de verkoop liep niet zoals de bedoeling was. Sinds vorig jaar november is de Smart geheel Duits bezit, maar nog altijd ligt het ver koopaantal onder de doel stelling. DaimlerChrysler- topman Jürgen Schrempp zou hebben gedreigd de pro ductie stop te zetten als de verkoop niet in korte tijd sterk toeneemt. foto mitsubishi Motorvrouwen Een directrice van een basis school uit Lelystad heeft dezelf de passie als haar man: motor rijden. Omdat er geen specifie ke literatuur voor beginnende vrouwelijke motorrijders be staat besluit zij daarover zelf maar 'een boekje open te doen'. Hoewel de titel Motorrij den voor vrouwen doet voorko men dat het boekje alleen voor vrouwen is geschreven, is de in houd dusdanig toegankelijk dat het geschikt is voor beide ge slachten. Toch vallen tussen de regels door wel degelijk speci fiek vrouwelijke motorrijdersza ken waar te nemen. Mogelijk dat mannelijke motor rijders na lezing van het boekje een deuk in hun ego oplopen als ze uitgerekend in dit door een vrouw geschreven boekje voor het eerst geconfronteerd worden met het Global Positio ning System. Geen gemier meer met kompas of roadbook, maar een apparaatje wijst de weg. Motorrijden voor vrouwen, door Ber- nadette Bosman, uitg. de Alk Alkmaar, 96 blz. Prijs: 24,90 gulden. Fraaie motorroutes De basisversie heet Classic, dan volgen de Comfort, Avance en Elegance. Standaard heeft elke Carisma airconditioning en bo vendien zijn er veel meer opties mogelijk. De Carisma was al een behoor lijk goed sturende auto, maar Mitsubishi heeft kans gezien het onderstel nog verder te ver beteren. Vooral het veercomfort is nog een stuk beter geworden en bovendien stuurt de Caris ma strakker. Dat is te danken aan de grotere spoorbreedte vóór, maar heeft ook te maken met de dikkere stabilisatoren en de verfijnde werking van veren en dempers. Het motorenprogramma van de Carisma is hetzelfde gebleven en bestaat uit een 1.9 liter tur bodiesel en twee benzinemoto ren. De 1.6 basismotor levert nu 100 pk in plaats van 90 en is wat BLIK IN HET VERLEDEN vlotter geworden. De 1.8 liter benzinemotor met directe in spuiting (GDi) is een exemplaar van de derde generatie, met een verbeterde vorm van de ver brandingsruimte. Met 125 pk is deze krachtbron een kwieke motor, die heel soepel over komt. Hiermee is een laag ver bruik mogelijk, maar dan moet men uiteraard met beleid rij den. Daarom is nu op het dash board van de GDi-typen een lampje geplaatst dat oplicht als er zuinig wordt gereden. Alle vernieuwingen hebben de Mitsubishi Carisma wel iets duurder gemaakt. De basismo dellen zijn ongeveer 1.000 gul den in prijs gestegen. Daarte genover staat een completere uitrusting met standaard air conditioning. De goedkoopste Carisma is nu de 1.6 Classic voor 37.645 gulden. Tom Boudewijns heeft in zijn functie als oprichter van de Vrije Toering Organisatie (VTO) talloze toertochten in binnen- en buitenland georganiseerd. Een deel daarvan werd gebun deld en verscheen vorig jaar bij uitgeverij de Alk in Alkmaar. Klaarblijkelijk sloeg het idee aan, want onlangs verscheen Motor Toertochten 2. In het nieuwe boekje wordt een tiental routes beschreven met lengten variërend van 174 tot 333 kilometer. De routes zijn 'panklaar' en kunnen vanaf een duidelijk omschreven startpunt direct gereden worden. Evenals bij de vorige uitgave leidt Bou dewijns deelnemers zo snel mogelijk weg van de snelweg over kleine wegen langs talloze bezienswaardigheden, maar haast is niet geboden. Bij iedere route zit een kaartje en een op gave van hotels, campings en eet- en horecagelegenheden. Door het formaat kan het boek je zonder problemen in de tanktas worden vervoerd. Motor Toertochten 2 (Schitterende motortochten in Nederland, België, Luxemburg en Duitsland), door Tom Boudewijns, uitg. de Alk Alkmaar, 160 blz. Prijs: 24,90 gulden. Carisma's gaan over water NedCar is gestart met het transport van de Carisma over water. Op de duwbak Barco met een lengte van 186,5 meter passen 550 au to's, waar anders 70 autotrailers voor nodig zouden zijn. De duw bak vaart over de Maas heen en weer tussen Born en Vlissingen. Het transport is een proef in samenwerking met Rijkswaterstaat. Sluisweg 29-31 - Katwijk aan Zee Telefoon 071-4072344* Autobedrijf Bram Polderman v.o.f. Heereweg 50, 2161 AH Lisse, telefoon: 0252-418850 official dealer voor off. dealer van Mitsubishi gehele bollenstreek voor de gehele bollenstreek BOEKEN HEEMSTEDE Geheim agent 007, alias James Bond, is een goede klant van BMW. Ook in zijn nieuwste film, die in november in pre mière gaat, zal hij weer een BMW als dienstauto hebben. Eerder al reed James Bond als eerste in de BMW-roadster Z3, die debuteerde in de film Gol- denEye (1995). In de volgende film. Tomorrow Never Dies (1997), reed 007 zelfs twee BMW's. Zijn dienstauto was toen een dikke 750iL (com pleet met leuke Bond-extra's) en voor de echte actie had hij een stevig verbouwde R 1200 Cruiser motorfiets achter de hand. Voor de negentiende Bond film, The world is not enough, heeft de beroemde geheim agent gekozen voor de BMW Z8, waarvan het definitieve ui terlijk nog niet vast staat, maar die voortkomt uit het studie model Z07 en daar naar ver wachting behoorlijk op zal lij ken. De conceptauto Z07 werd voor Het studiemodel Z07 staat model voor de BMW Z8. foto 8/ww het eerst getoond op de Tokyo Motor Show van 1997. Hij was geïnspireerd op de klassieke BMW 507, eveneens een krachtig gemotoriseerde twee- zitter met een lange motorkap en een korte achtersteven. Het definitieve uiterlijk van de Z8 zal James Bond dus voor het eerst laten zien in zijn nieuw ste film. Vervolgens zal de Z8, met aan boord een 400 pk sterke V8 en een handgescha- kelde 6-bak, in het voorjaar van 2000 worden geïntrodu ceerd. De opnamen voor de nieuwste Bond film zijn al in januari be gonnen. Er wordt onder meer gefilmd in Londen, Turkije, Spanje en de Franse Alpen. Ja mes Bond wordt voor de derde keer gespeeld door Pierce Brosnan. Dat autofabrikanten hun nieu we producten graag promoten via het witte doek, is een be kend verschijnsel. Zo zagen we twee jaar geleden Simon Tem plar, beter bekend als The Saint, zich in zijn nieuwste film verplaatsen in de toen splinternieuwe sportcoupé C70 van Volvo. Ook in 1997 debuteerde de terreinwagen van Mercedes, genaamd M-klasse, in de nieuwe dino- -film The Lost World. Mitsubishi verkocht in het eerste kwartaal flink minder Carisma's dan in dezelfde periode vorig jaar. Toen wa ren het er 2.375, nu gingen er 'maar' 1.327 de deur uit. Tijd dus'voor een stevige opwaardering van deze 'Neder landse' auto. In de vier jaar dat hij op de markt is, is de Carisma uitge groeid tot de belangrijkste auto voor Mitsubishi in ons land. Dat komt deels doordat het een Nederlands product is. De Ca risma wordt namelijk gebouwd bij NedCar in Bom, waar hij sa men met de Volvo S/V40 en de Mitsubishi Space Star van de band loopt. De kwaliteiten van de auto wa ren bij de introductie gelijk al in orde. Hij reed uitstekend en zag er ook goed uit. Toch vonden velen het uiterlijk van de Caris ma 'te Aziatisch' voor een auto die in Nederland wordt ge bouwd. Daarom heeft de auto nu een 'Europeser' uiterlijk. Middels een paar relatief een voudige ingrepen heeft de Ca risma een veel aansprekender aanzicht gekregen. Dat komt vooral door de motorkap, die nu een sterk V-vormig profiel heeft. Die motorkap begint al in de vernieuwde grille, die weer wordt geflankeerd door kop lampen met helder glas. Ook de anders gevormde voorbumper, de grotere spoorbreedte en de grotere wielen met bredere banden zorgen voor een meer volwassen uitstraling. De ach terkant is eveneens aangepast. Voornaamste veranderingen zijn een andere achterklep met een geïntegreerde spoiler en een iets verder doorlopende achterruit. Ook de lichtunits en de dakantenne zijn nieuw. De vernieuwde Carisma ziet er niet alleen krachtiger uit, hij is dat onderhuids volgens de fa brikant ook geworden door ex tra verstevigingen aan de bo demplaat en de kooiconstruc tie. Overigens is het wel vreemd dat in deze versterkte carrosse rie bij de basisversie alleen voor de bestuurder een airbag stan daard is. Die van de passagier en zij-airbags zijn er alleen als optie of in duurdere versies standaard. De uitrustingsniveaus worden niet meer aangeduid met letter combinaties maar met namen. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij ndaag stelt het themapark A .totron zijn nieuwste attractie en voor het publiek: het Au- 3ome. In dit futuristische ge- uw tegenover het vroegere jseum, vanaf nu evenemen- ihal, is de unieke collectie issiekers van Autotron onder bracht. De oldtimers worden itoongesteld volgens een ;uwe formule, waarin het rieden hand in hand gaat met t heden en de toekomst. Tentoonstellingsruimtes met klassieke auto's zijn er genoeg en Autotron wil daar met het AutoDome een andere invul ling aan geven. Het nieuwe on derkomen is dan ook een men geling van roemruchte autohis torie, moderne ontwikkelingen op autogebied en interessante kijkjes in de toekomst, waar de bezoeker op een attractieve, in teractieve manier doorheen wordt geleid. De fietskleding van deze dame maakt deel uit van de serie 'Move On' van AGU. Dat zijn modieuze shirts en broeken, gemaakt van materialen die ook voor wielersportkleding worden gebruikt. Kenmer ken daarvan zijn dat de kleding goed afsluit en niet wappert in de wind, dat de stof ademt en vocht re guleert. Het is geen unisex, de kleding is voor da mes en heren apart ontworpen. foto acu Het keurmerk voor fietssloten van de stichting ART wordt vervalst. De fel oranje sticker met witte letters ART op een zwarte achtergrond is aangetroffen op slo ten van het merk YWS, die niet door de stichting zijn goedgekeurd. De vervalsers imiteren de oude sticker van ART, die al ruim twee jaar geleden is vervangen. Op de oude sticker staan niet de letters ART, maar de woorden Goed Slot. De verwarring is groter dan die lijkt, want er zijn nog steeds o.ude stickers in omloop die geplakt zijn op fietssloten die al langer dan twee jaar geleden zijn goedge keurd. Op de nagemaakte sticker komt een goedkeu ringsnummer voor van een AXA-slot. Volgens de stichting ART is het betreffende YWS-slot nooit ter goedkeuring aangeboden. De stichting onder neemt actie tegen de vervalsing. Verzekeraars kunnen moeilijk doen, wanneer blijkt dat een ver zekerde fiets niet is voorzien van een officieel door ART goedgekeurd slot. Meer informatie over slo ten met ART-keurmerk via tel. 070 3146 410. Ligfietsen kijken Voor het derde jaar vindt zaterdag 5 en zondag 6 juni het ligfietsevenement Cycle Vision plaats in Lelystad. Het gaat om een serie wedstrijden op een afgesloten testbaan van Rijkswaterstaat. Bo vendien laten ligfietsbouwers zien wat ze in huis hebben aan modellen en ook zelfbouwers tonen hun nieuwste creaties. Nieuw bij alle wedstrijden die gehouden worden is een tandemrace voor schoolteams. De organisatie is inhaiiden van de Nederlandse Vereniging voor Human Powered Vehicles. Het terrein is per auto of fiets te bereiken door richting vliegveld Lelystad te volgen. Bus 107 (Lelystad-Harderwijk) stopt bij het vliegveld. De toegang tot het evenement bedraagt 7,50 gulden. Vroeg in het volgende millennium komt er een nieuwe Bugatti op de markt. De huidige eige naar Volkswagen heeft besloten het legendari sche automerk nieuw le ven in te blazen. En hoe! De nieuwe Bugatti wordt een unieke auto die alle superlatieven gaat over treffen. Het eerste pro ductiemodel, dat in 2002 klaar moet zijn, zal na melijk zijn voorzien van een 18-cilindermotor. Deze krachtbron, met een inhoud van 7.2 liter, bestaat in feite uit drie aan elkaar geschakelde V6-pro- ductiemotoren van Volkswa gen. De nieuwe machine moet zo'n 550 tot 600 paardenkrach ten voortbrengen. Op de autotentoonstelling van Parijs, vorig jaar herfst, toonde Volkswagen een voorproefje van de nieuwe Bugatti. Die ver sie, de EB 118 (EB staat voor Et- tore Bugatti, de stichter van het oorspronkelijke merk Bugatti) had een aluminium carrosserie en permanente vierwielaandrij- ving. Komend najaar, op de au totentoonstelling van Frankfurt, zal ook een Bugatti-sportwagen De Bugatti EB118 stond vorig jaar op de salon van Parijs. worden gepresenteerd. Vorig jaar kocht Volkswagen de beroemde merknaam Bugatti. Met de nieuwe auto, die in het hoogste segment van de auto markt zit, wil VW de concurren tie aangaan met Rolls-Royce. VW is sinds vorig jaar eigenaar van de gerenommeerde Britse fabrikant van uiterst luxueuze auto's, maar verkoopt die in 2003 aan BMW. Bij het vroegere fabrieksterrein van Bugatti, in Molsheim in de Elzas, heeft VW voor vijf mil joen mark een stuk grond ge kocht van 65.000 vierkante me ter. Daar hoort ook het kasteel St. Jean bij, waar Bugatti vroe ger zijn nieuwe modellen pre senteerde. Er komt een nieuwe fabriek, waar VW zeker 100 mil joen mark in steekt. Er komen ongeveer 200 mensen te wer ken. Vorig jaar in Parijs zinspeelde VW-topman Piëch al op pro ductie. Hij zei toen dat de Bu gatti alleen op bestelling zal worden gemaakt en dat wie er in is geïnteresseerd, rekening moet houden met een prijs tus sen de 500.000 en een miljoen mark.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27