Alcoholverbod op Leimuidense Kermis ;I)e verloedering daar is Rijn Veenstreek uren proberen bouw loods 'e^chthaven te blokkeren Minder bezuinigingen op leerlingenvervoer in Jacobswoude Toekomst Dance Radio 916 onzeker Alphen kan weer verder met ontwikkelingen in stadshart 1IJDAG 4 JUNI 1999 chef tim brouwer de koning. 071-5356417, plv -chef marieta kroft, 071 -5356411 /oorronde kinder-playbackshow Iphfn aan den run De tweede voorronde van de Alphense kin- - er-playbackshow van de LOA is zaterdag in winkelcentrum De ilas in Kerk en Zanen. Vanaf 13.30 uur zijn er onder optredens in Marlayne, Brandy en Monica en Toy Box. De eerste voor inde was op Koninginnedag, de grote finale is tijdens de jaar- iarkt op 15 september. Een treintje rijdt zaterdag rond het win- èlcentrum en er wordt gratis popcorn uitgedeeld. Turkse kinderen maken buurt schoon iphen aan den run Kinderen van de Turks Islamitisch Kulturele fereniging gaan zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur schoonmaken 1 de omgeving van het verenigingsgebouw aan de Sterrenlaan. te actie is georganiseerd met de afdeling wijkbeheer van de ge- leente, die vorige maand al met basisscholieren in die wijk aan e slag ging. Om de kinderen te motiveren mee te doen en voor J JJ in woonomgeving te zorgen, staat er op het parkeerterrein Hn de ontmoetings- en moskeeruimte een groot springkussen, ok kinderen uit de buurt zijn welkom om mee te spelen. wirlend Nederland in Ter Aar taar* Ter Aar vormt zondag weer het centrale punt van twir- nd Nederland. Voor de zesde maal worden de NBTA-twirl- edstrijden de hele dag in sporthal De Vlinder aan de Aardam- »weg gehouden. De organisatie is in handen van Drum en ïowband Dice Musica '83. De aanvang is half tien. flessentrekker aangehouden ,phen aan den rijn De politie heeft een 18-jarige Alphenaar op- Op de Leimuidense kermis mag dit jaar geen alcohol worden gedronken. De gemeente Jacobswoude heeft voor het kermisterrein en de omliggende straten een ver bod afgekondigd omdat de voorgaande jaren veel te veel glasscherven op straat belandden. Burgemeester W. van Beek vreest dat kleine kinderen zich daaraan bezeren. leimuiden met 12 juni mag wel in de hore- marun kramp cazaken rondom de kermis worden gedronken, benadrukte Tijdens het feest van 9 tot en de burgemeester. „Eigenlijk moeten we er van uit kunnen gaan dat de maatregel niet no dig is. Het is immers niet de be doeling dat mensen van huis gaan met flessen op zak. Maar de politie wil het risico niet ne men dat kinderen in glas val len." Jacobswoude heeft nooit eer der tijdens feesten een alcohol verbod ingesteld. „We hebben wel al eens op bepaalde plek ken alcohol verboden. Bijvoor beeld bij de hangplek bij het Groene Kruisgebouw in Lei muiden. Maar dit, tijdens een kermis, beschouw ik als een ex periment. Het is ook niet de be doeling dat we zo'n maatregel bij elk evenement treffen. We doen dat alleen als het echt no dig is." Handvat Tijdens de kermis in Leimuiden is dat volgens de burgemeester het geval. Het aantal kapotte blikjes, en flesjes op straat neemt toe met alle risico's van dien. „Er is nog nooit wat ern stigs gebeurd op de Leimuiden se kermis, maar vorig jaar hing het er wel tegenaan. Dat moe ten we zien te voorkomen. Met het alcoholverbod heeft de po litie een handvat om op te tre den." De WD-fractievoorzitter J. van Dam twijfelde of de ge meentelijke aankondiging in het huis-aan-huisblad doeltref fend is. De gemeente verwijst de inwoners naar de platte grond in het gemeentehuis waarop het exacte gebied staat aangegeven. „Ik kan me niet voorstellen dat iemand die vol gende week in Leimuiden een biertje wil drinken voor 12 juni langs komt op het gemeente huis om te kijken waar dat pre cies mag." ipakt die vorige week een 15-jarige jongen beroofde en be- eigde met een mes. De jongen werd op 29 mei iets na elf uur avonds op de Preludeweg in Alphen aan den Rijn overvallen, ij moest twee schakelkettingen en een aansteker afstaan. Dordat hij mocht vertrekken kreeg hij nog enkele klappen in |n gezicht. Lutomobilist rijdt door na aanrijding phen aan den run Een bestuurder van een gele pick-up is gis- ren doorgereden nadat hij een 14-jarige Langeraarse van haar ;ts reed. Het meisje fietste iets voor vijf uur 's middags naast mand anders over de Thorbeckestraat in de richting van de jsterlaan, toen de automobilist haar sneed. Het meisje viel en mvondde haar knie. iauiden/den haag sbureau cerberus i rommelige aanblik waar- >r het woonklimaat aan de I sterdijk afneemt. Zo typeer- 11 drie bewoners gisteren de olgen van de bouw van een n in botenloods bij jachthaven II an aan de Oude Wetering in muiden. De bewoners, C. i Leeuwen, E. Jongeneel en J. jker vroegen de Haagse be- ursrechter E. Houweling gis- :n om de door de gemeente Dbswoude verleende bouw- gunning te schorsen. )e buren verzetten zich al I ger tegen de uitbreiding van jachthaven aan de Oude We lfing, die te krap in haar jasje II Twee jaar geleden werd een löcedure gevoerd over de ipr B. Kraan gelegde beton- jp platen. Deze platen wor- h door de bouwvergunning Ijjuegaliseerd. Daarnaast heeft i^|.| gemeente nu vergunning ''rleend voor een loods van ^honderd vierkante meter. jlgens de buren verliezen zij or deze loods hua vrije uit- iht en kijken zij in plaats van i de natuur voortaan op een pimelig geheel. Zij vrezen dat hun woningen fors in waarde zullen dalen. Bij de gemeente hebben de bewoners nul op hun rekest ge kregen. „Dat is niet vreemd want de burgemeester, een wethouder en de directeur ge meentewerken*. hebben een boot bij Kraan gestald", zei de juridisch adviseur van de bewo ners. De woordvoerder van de gemeente zegt dat slechts de burgemeester een boot te koop heeft staan bij de jachthaven. „Dat is echter niet van belang omdat niet de burgemeester maar de raad beslist over de bouwvergunning", zei de woordvoerder. De gemeente wil bestaande bedrijven, die aan het water ge bonden zijn, enige uitbreiding toestaan. Het verlies aan uit zicht voor de bewoners is vol gens de gemeente beperkt om dat de loods met een nokhoog- te van zevenenhalve meter vier meter lager dan de huizen komt te staan. Kraan wil zo snel mogelijk met de bouw beginnen. Hij wacht al vijf jaar om te kunnen uitbreiden. De bestuursrechter doet einde volgende week uit spraak. jacobswoude marijn kramp Politiek Jacobswoude wil meer varianten verenigingsgebouw leek het ontwerp van bouwer Vaessen nog wel haalbaar. De geschatte kosten voor het nieu we verenigingsgebouw dat naast sporthal Oudendijk moet komen bedroegen 1,3 miljoen. Inmiddels is Vaessen met een nauwkeurig uitwerking van de kosten gekomen en bleek het nieuwe onderkomen zes ton duurder dan geschat. Gisteren na de raadsvergade ring polste ze de mening van de raadsleden. A. Kroes van de WD vindt een goed gebouw belangrijk. „Het plan moet niet zodanig worden uitgekleed dat verenigingen uiteindelijk weg blijven omdat er te weinig voor zieningen zijn." Op de vraag hoeveel geld hij daarvoor over had kon hij nog niet antwoor-' den. Daarvoor moest hij eerst het nieuwe plan goed bestude ren. Ook de andere fracties ga ven de wethouder geen budget. De Jacobswoudse politiek moet zich niet vast pinnen op één nieuw verenigingsgebouw waar alle Woubrugse clubs terecht kunnen maar moet meer moge lijkheden onderzoeken. De fracties van Gemeentebelang en CDA hebben het gevoel in een fuik te zijn gelopen door slechts één variant te onderzoe ken en uit te werken. Nu blijkt dat een losstaand verenigings gebouw erg duur is betreuren zij het dat de wethouder niet meer mogelijkheden heeft on derzocht. Wethouder M. Dambrink wees de kritiek af. ,,Alle verlan gens van de verenigingen zijn in dit plan gerealiseerd. Als daar een mooi bedrag uit was geko men had iedereen gezegd ja graag." Enkele weken geleden ter aar Een welverdiende bos bloemen voor een deelneemstertje aan de 26e avondwandelvierdaagse in Langeraar. Samen met 278 an deren liep dit meisje deze week vier avonden vijf kilometer door Ter Aar en omgeving. Het aantal lopers was iets minder dan andere jaren. Muziekvereniging Arti et Religioni haalde de wandelaars gisteravond in. FOTO MARK LAMERS Bezichtiging nul-energiewoning bruik in deze woning zeer laag is. De woning is zeer goed ge- isoleerd en voorzien van zonne collectoren die het water ver warmen. Ook heeft het huis photo-voltaische panelen voor de opwekking van electriciteit. De panelen leveren meer stroom op dan in het huis wordt verbruikt. Het overschot wordt aan het EWR geleverd. Dit is ongeveer net zoveel als de bewoners aan aardgas verbrui ken. woubrugge Het Energiebedrijf EWR houdt zaterdag tussen 11.00 en 16.00 uur 'open huis' in de Nul-ener giewoning van het echtpaar Kroon aan de Vierambachtweg 55 in Woubrugge. In en rond om het huis is informatie te krijgen over duurzame energie. Het EWR heeft de Nul-energie- woning als locatie voor de Open Dag Duurzame Energie gekozen omdat het energiever- jacobswoude/ alphen a/d run marijn kramp/annette lameuer De Jacobswoudse raad heeft de bezuinigingen die wethouder M. Dambrink (WD) wilde door voeren op het leerlingenvervoer danig afgezwakt. De wethouder kon zich uiteindelijk niet meer vinden in het aangepaste voorstel en stemde net als de WD-fractie tegen. De overige wethouders en raadsleden waren voor een geleidelijke invoe ring van een eigen bijdrage van 600 gulden en verhoging van de inkomensgrens. Met de eerste aanpassing; verhoging van de ei gen bijdrage van 250 naar 600 gulden in drie jaar in plaats van in een keer, kon de wethouder nog wel leven. De tweede aanpassing; het optrekken van de. inkomensgrens met 5.000 gulden tot 45.000 gulden, ging haar te ver. De wethouder bleef van mening dat mensen met een inkomen van 40.000 gulden ook een eigen bijdrage van 600 gulden per jaar konden betalen voor het vervoer van hun kinderen naar bijzondere basisscholen die niet in Jacobswoude voorhanden zijn. Het CDA, de grote pleitbezorger van de aanpassin gen, zag zich door Gemeentebelang en uiteinde lijk ook D66 gesteund. Hoewel Dambrink zich niet in de aanpassingen kon vinden trok zij het voorstel niet terug. Zij verwachtte dat zij de ver hoging van de eigen bijdrage er in een later stadi um helemaal niet meer door zou krijgen. Tot verbazing van WD-fractievoorzitter J. van Dam stemden ook de wethouders Vink (CDA) en Haasbroek (Gemeentebelang) voor minder stevi ge bezuinigingen. Hij vroeg burgemeester W. van Beek waarom de raad niet was ingelicht over de afwijkende meningen binnen het college. Vol gens Van Beek hadden de twee wethouders hun mening gedurende de discussie in de raadsverga dering herzien. Ook in Alphen aan den Rijn leidden de nieuwe tarieven voor het leerlingenvervoer gisteravond tot een discussie in de raad. De raad stemde uit eindelijk in met het voorstel van B en W om de jaarlijkse bijdrage van ouders aan het vervoer van leerlingen naar het speciaal onderwijs gefaseerd te verhogen van 250 gulden naar 370 gulden in 2001. Leerlingen die naar scholen buiten Alphen worden vervoerd moeten in het volgend school jaar 400 en dat jaar daarop 600 gulden gaan beta len. Alphen hanteert geen ondergrens van zes ki lometer, zoals in het landelijke voorstel staat. Dit om te voorkomen dat leerlingen die binnen Al phen wonen helemaal niet meer in aanmerking komen voor leerlingenvervoer. Raadslid G. Harmes (SP) vroeg zich af of de ge meente de ouders niet méér tegemoet kan ko men. Volgens Dales is deze handreiking het ui terste wat de gemeente kan doen voor ouders. „We zijn aan de landelijke wetgeving gebonden. Deze gefaseerde invoering van de verhoogde bij drage is een uiterste handreiking die binnen de j marges van desbetreffende wet mogelijk zijn." In de gemeente Alphen aan den Rijn maken enkele tientallen kinderen gebruik van de regeling. 6leimuidense gastouders bezoeken kinderen in Wit-Rusland runwoude ilc ■Ruiden ivo pommerel i 3lp hadden het idee dat we in 50n film rondliepen waarin we ■^t thuishoorden." Nel van pyjn Berg en Melinda Hendriks J Leimuiden zijn nog erg on- r de indruk van hun bezoek c, pil Wit-Rusland vorige week. vomen met 38 andere Leimui- *2Gpse 8astouders bezochten ze —liet verre Chausy de kinderen J's» vorige zomer een lange va- ™{.Jitie in Leimuiden vierden. f armoede en verloedering 381? ze daar aantroffen greep erg aan, maar de gastvrij heid overtrof hun stoutste ver- IHet was een hele belevenis", [zucht Melinda Hendriks, /e hadden ons er heel wat bij JjËirgesteld, maar dit leder en had wel een dag dat ze het *%n niet zagen zitten. Erg de- Iwnerend." Op de televisie [gait de video die ze in Wit- i jsland maakten van de ver rukkingen die ze aantroffen, r van den Berg: „We gingen imieen om het geld dat we eer- n, )r dit jaar inzamelden te over- fejÉidigen aan de directeur van j 4 school waar de kinderen t af-a' toe gaan. Tienduizend gul- cfcfn voor een fikse opknapbeurt h£ echt nodig was. Om maar inüt op te noemen: een gymzaal 0(1et gaten in de vloer, een pla- rns0^ ^at 8rÜs zag van de schim- )0fel cn vijf 'toiletten' zonder -voor 1200 leerlingen- |^iar je je ergste vijand nog niet |*n zou sturen." ®)ver het scherm rollen vele j3>rbcelden van de verloeder- W stad. Chausy is ongeveer Wlpn groot als Aiphen aan den Slii. Grote delen van de stad Hfi gebouwd om de bewoners W het gebied dat door de Hi natasja augustinus Het staat nog niet vast of Dance Radio 916 de komende vijf jaar mag blijven uitzenden in Rijnwoude. Burgemeester M. Boelen heeft gis teravond opnieuw een termijn van drie maan den ingesteld om uit te zoeken wie het beste de zendvergunning kan krijgen: Radio 916 of de nieuwe locale omroep Radio Rijnwoude. „Wij willen na enkele brieven en telefoontjes over de beide omroepen uitzoeken wat nu wat nu waar is en wat niet. Voordat wij besluiten met de om roep verder te gaan, willen wij eerst goede ze kerheid hebben over beide omroepen en waar om zij eerder niet tot samenwerking zijn geko men", lichtte Boelen zijn besluit toe. Het oor spronkelijke voorstel van B en W om Radio 916 positief te adviseren over een zendmachtiging kwam gisteravond tijdens de commissieverga dering dan ook niet meer ter sprake. Voor Radio Rijnwoude betekent dit nieuwe hoop op een eigen publieke omroep. Initiatief nemer J. Bethlehem: „Ik denk dat de gemeente nieuwe informatie over 916 heeft gekregen die toch voor de omroep niet zo positief is. Dance Radio 916 geeft te weinig informatie over de re gio." Boelen die ook niet tevreden is over de in formatieverstrekking van Radio 916, wilde ech ter Radio Rijnwoude nog geen hoop geven. De Stichting Omroep Het Groene Hart van Holland is zeer teleurgesteld. „Het schiet niet op dat het Commissariaat voor de Media nu al voor de tweede keer uitstel verleent. Dit is niet in het belang van onze stichting", zei P. Aalbers. De twee omroepen kregen eerder de opdracht van de politiek om samen te gaan werken, om dat er maar een zendmachtiging kan worden verstrekt voor een locale omroep. Deze plannen strandden echter, waardoor de gemeente als nog moet kiezen. alphen aan den rijn kernramp in Tjernobyl was ge troffen te herhuisvesten. In de hele stad rijden misschien vijf tig auto's rond, de rest rijdt met paard en wagen. Sinds de bouworgie dertien jaar geleden is er geen onderhoud meer ge pleegd in Chausy. Melinda Hendriks: „Er is ook geen enkel initiatief om iets op te knappen. Het is waar dat een pot verf voor hun veel geld kost, maar gewoon een schroef aandraaien van een manke stoel wordt ook niet gedaan. Soms is het er echt vooroorlogs." Toch was de reis niet één gro te droevenis. „We zijn ontzet tend gastvrij onthaald", meldt Melinda. „Bij aankomst haalde de moeder van 'onze' jongen, Sasha (10), de hele kast leeg en stond er op dat we een ikoon, handdoeken, schaaltjes en an dere dingen meenamen. Er viel niet te weigeren. Ook van het avondeten werd een hele show gemaakt. Prachtig gedekt, maar als je goed keek bestond het uit citroenen, tomaten, komkom mer en aardappelen. Allemaal uit eigen kweek. We hebben in die paar dagen hun hele maandrantsoen opgegeten." De Leimuidense gastouders had den echter wel uitgebreide voedselpakketten meegeno men. De Leimuidenaren wilden in hun tien dagen durende vakan tie (waarvan zes reisdagen) zelf ook de handen uit de mouwen steken. Hun gastheren en - vrouwen wilden daar echter niets van weten. Ook het geld mocht van de plaatselijke in specteur voor onderwijs niet rechtstreeks aan de school wor den gegeven. Het moest via hem. Zich goed bewust van de corruptie in het land lieten de Leimuidense donoren de over handiging bij een potaris vast leggen in het bijzijn van getui gen. In september krijgt de school dan het eerste geld bin nen. De Wit-Russische kinderen waren dolblij hun gastouders weer te zien. „Ze waren weer even mager als voor ze naar Ne derland kwamen, maar ze leken niet ongelukkig", aldus Nel. „Deze zomer komen dertien kinderen voor vier weken naar Nederland. Dat zijn er minder dan de dertig van vorig jaar, maar dit doen de ouders op ei gen kosten en dus niet via de Stichting Leimuiden voor Kin deren. Volgend jaar doet de stichting het weer. Bij mij komt Zenja (11) deze zomer en Mel inda neemt Sasha en zijn twee zusjes op." Melinda wil voorlopig niet te rug naar Chausy omdat het haar te veel deprimeerde. Nel zou volgend jaar wel terugwil len. In ieder geval zal er nog een vrachtwagen met hulpgoe deren naar Chausy gaan. Chausy laat Leimuiden niet meer los. saskia buitelaar Het Alphens gemeentebestuur kan weer voor een jaar aan de slag met het Masterplan. Gister avond stemde een ruime meer derheid van de gemeenteraad in met de 'Update 1999', de jaarlijkse financiële herziening voor de stadshartplannen. De SP en de RPF/GPV-fractie stemden tegen. De twee partij en vinden dat het Masterplan te veel geld van de gemeentebe groting opslokt. Zij vrezen dat er nauwelijks iets overblijft voor andere projecten of nieuw be leid. Ook de PvdA voorziet daar een probleem. Die partij wil graag met het college praten over de relatie tussen het Mas terplan en de financiële positie van de gemeente. De bespre king van de Kadernota, in de gemeenteraadsvergadering vol gende maand, moet daar de ruimte voor bieden. De partij vindt, in tegenstelling tot wat in het raadsvoorstel staat, de Up date géén solide basis voor het uitwerken en realiseren van het Masterplan. Met die aanteke ning kon de PvdA de Update vaststellen. Liever had de partij echter meegedaan met het voorstel van de RPF/GPV. Die fractie wilde, in plaats van ja of nee zeggen tegen de update, het voorstel voor kennisgeving aan nemen. Maar de overige partij en gingen zonder probleem ak koord. Het CDA vroeg zich wel af of het ambtelijk personeel het al lemaal nog kan bijbenen. „Er is sprake van een onderbezetting, terwijl de ontwikkelingen ge woon doorgaanmeende frac tievoorzitter J. Voogd. „En'niet alleen die van het Masterplan. ook de stationsomgeving vraagt aandacht. Het wordt steeds complexer." Wethouder D. van der Veen Meerstadt verzekerde de raadsleden ervan dat de spi- rit er goed in zit bij het perso neel, juist nu de eerste resulta ten van jarenlang bureauwerk zichtbaar gaan worden. Financiële risico's worden er volgens hem nu nog niet gelo pen. „Pas als het Centrum Beel dende Kunst en het stadhuis staan, krijgen we twee moeilijke jaren. We hebben dan de inves teringen gedaan, maar het duurt dan even voordat we in komsten uit huuropbrengsten van het Winkelhart hebben."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19