Nieuw plan omstreden flat Zoeterwoude-Dorp i Een jungle van touwen en ouders met emmertjes 'Botel kan een dekmantel zijn voor appartementencomplex' Regio Oegstgeest stopt aandacht hangjongeren Verpleeghuis verblijd met jonge dieren Zoeterwoude pakt overlast aan van boerderij 't Geertje ZONDAG 6 IUNI A.S. ZIIN Wl 1 1 GEOPEND VAN 11. 50 - 17. 50 UUR. W.J. ZIRKZEE B.V. )AG 4 JUN11999 chef erna straatsma. 071-5ï -chef judy nihof, 071-5356416 c iizen Zwaan mogen niet groter entipwouDEB en W van Zoeterwoude hebben een streep ge- 9 -d door de uitbreidingsplannen van een aantal bewoners de Zwaan. Zij hadden hun huis aan de achterzijde met drie er willen uitbouwen, maar moeten volstaan met 1,3 meter, anden vorige commissievergadering liet wethouder J. Stuijt van Jdie;shuisvesting ook al weten dat het college tegen de vergro- van de huizen was. Hij leek zich toen echter neer te leggen le meerderheid van de raad (CDA en Progressief Zoeterwou- Vo| die zich wel achter de bewoners schaarde. Gisteravond lCm Stuijt daar echter op terug: „Bij enkele woningen is uit- erefw wel mogelijk, omdat de bestemming erf groot genoeg is. 1ertcndere gevallen is dat niet zo. Die mensen hebben een stukje 'J^baar groen gekocht van de gemeente en willen dat dat 8vi€ïtelt als erf. Als we dit zouden accepteren, krijgen we een em.:edentwerking en moeten we het overal in het dorp toe- •ouw zwaar gewond aangetroffen rschoten Een 68-jarige vrouw is gisteravond zwaar gewond getroffen in haar woning aan de Prof. Debijelaan in Voor- iblo3ten. Ze is met een gebroken rugwervel en een flinke hoofd- eenid naar het ziekenhuis gebracht. De politie denkt vooralsnog [«'«.aan een misdrijf, maar aan een ongelukkige val. De vrouw - en. gedronken, ikoo i, iéD-top naar Wassenaar ref.1 p^enaar De kopstukken van de WD komen op 8 juni naar in lfureel centrum De Warenar in Wassenaar. Ze voeren daar ipagne voor de verkiezingen van het Europees parlement, ttrekker Jan Kees Wiebenga, die zijn politieke loopbaan is i M0pnnen in de Leidse gemeenteraad, alsmede de in Wassenaar RK jende fractievoorzitter Hans Dijkstal zijn de sprekers. Erica 'leripsta staat genoteerd voor het slotwoord. Ook de ministers /ien<ik de Grave (defensie) en Josias van Aartsen (buitenlandse en) worden verwacht. !i$>latie huizen in Zoeterwoude 'sPurERWOUDEEen groot aantal woningen aan de Hoge Rijndijk ^^oeterwoude wordt door de gemeente geïsoleerd. In totaal 5 3gen 89 huizen dubbele beglazing en isolatie. De gemeente Heft daarvoor van het ministerie ruim een miljoen gulden ge- damzen. Het project is in drie fasen verdeeld. Waarschijnlijk nog [J'^jaar worden Rhijnvreugd 10, Hoge Rijn 2 tot en met 12 (even ^timers), Hoge Rijndijk 21 tot en met 65 (oneven) en Hoge jJnridijk 28, 34 en 36 onder handen genomen. De kosten daar- erin, worden begroot op 432.000 gulden. Daarvan draagt het rijk ol, .000 gulden bij. De gemeente betaalt het resterende bedrag. »isge s Hé, md van Wijk en Wouden op de kaart MofN» Het Land van Wijken en Wouden presenteerde gister en 2nd zijn 'geboortekaartje'. In de Waag in Leiden werden de ste exemplaren uitgereikt van een plattegrond van het Groe- Hart tussen Leiden, Alphen en Zoetermeer. Op die kaart teeitn 24 boerderijen aangegeven waar bezoekers een rondlei- 3twig kunnen krijgen. De kaart, het eerste wapenfeit van de on- ■err gs opgerichte gebiedscommissie Land van Wijk en Wouden, Sander meer verkrijgbaar bij VW-kantoren en museum De La- jial in Leiden. De gebiedsommissie zet zich in voor het be snijd van het groene polderlandschap en de boerenbedrijven in n, lLeidse en Alphense regio, ket ïrirj connie van uffelen Na het mislukken van het expe riment met de 'hangcontainer' in het Irispark geeft Oegstgeest geen specifieke aandacht meer aan hangjongeren. De jonge renwerker moet zich nu richten op alle jongeren tussen de twaalf en achttien jaar, zo advi seert de stuurgroep integraal jeugdbeleid de gemeente. De politiek betreurt het mislukken van het project voor hangjon geren, zo bleek gisteravond tij dens een raadscommissie. Hoewel overlast van hangjon geren rondom de Irislaan vorig jaar nog aanleiding was om een jongerenwerker van de Leidse Welzijnsorganisatie in te scha kelen, vindt de stuurgroep nu dat er niet alleen naar 'pro bleemjongeren' moet worden gekeken. De politiek sluit zich daar bij aan. „We willen voor komen dat de hangjongeren een negatief etiket krijgen opge plakt omdat zij nu specifieke aandacht krijgen", zegt stuur groeplid H. Hermans van het Rijnlands Lyceum. Hangjongeren zijn voor Oegstgeest geen aparte doel groep meer. „Er is op zich niks mis met jongeren die met el kaar willen praten en ervarin gen willen uitwisselenzegt Hermans. „Dat hangen hoort bij de leeftijdsgroep en is een vorm van contact. Ze hebben nu toevallig in portieken staan hangen, maar daarmee zijn ze nog niet zozeer anders dan an dere jongeren die elders op een pleintje zitten." Ook stuurgroeplid A. Vermet, directeur van het Teylingen College, vindt dat er niet alleen gekeken moet worden naar de genen die problemen veroorza ken. „De gemeente bestaat uit meer dan alleen 'probleemjon geren' zegt hij. Jongerenwerker R. Arnoldi juicht verschuiving van de aan dacht van hangjongeren naar alle jongeren alleen maar toe. .Als je zegt: we richten ons al leen op hangjongeren, dan is dat eigenlijk het belonen van slecht gedrag", zegt hij. „We willen ons nu op een grotere groep richten, maar de aan dacht voor de hangjongeren blijft." De zeecontainer, die de ge meente voor hangjongeren in het Irispark plaatste, werd niet gebruikt en is inmiddels weer verwijderd. Toch wil Arnoldi niet van een complete misluk king van het project spreken. „De hangcontainer was onder deel om in contact te komen met jongeren om de overlast te rug te dringen. We hebben nu veel contacten met hangjonge ren opgebouwd en er zijn acti viteiten met ze opgezet. Ze wor den gestimuleerd mee te doen." Wethouder jeugdbeleid H. Steens (Leefbaar Oegstgeest) sloot zich daar gisteravond bij aan. Ze vindt dat de hangcon tainer wel degelijk 'positieve ef fecten' heeft gehad. Bewoners zijn volgens haar nu in ieder ge val met jongeren in gesprek en lopen niet meer in een boogje om ze heen. Voor tieners van twaalf tot zestien jaar begint de gemeente na de zomer naschoolse op vang in de kelder van 't Groot Proffijt. Het is de bedoeling dat zij hier onder meer kunnen in ternetten en begeleiding krijgen bij het maken van hun huis werk. leiderdorp Vier dwerggeiten, zes kippen, de dierweide van verpleeghuis Leythenro- verzorging is in handen van een pool van twee konijnen en een cavia uit de gemeen- de. De jonge dieren zijn een geschenk van twaalf vrijwilligers. Zij worden geholpen telijke kinderboerderij hebben gistermid- de gemeente Leiderdorp, die hoopt de be- door de beheerder van de gemeentelijke dag een nieuw onderkomen gekregen op woners ermee te verblijden. De dagelijkse kinderboerderij. foto mark lamers hutten met totaal acht slaap plaatsen en een landbouwmu seum in de oude stal wel toege staan, maar een grote camping met vijftig plaatsen bijvoor beeld niet. CDA, Progressief Zoeterwou de en de VVD vinden het goed dat op 't Geertje veel mensen kennis kunnen maken met het boerenleven, maar wijzen massatoerisme van de hand. A. de Lange-Kooi- man (PZ): „Het is jammer dat 't Geertje uitgere kend in een stil- tegebied ligt. De verkeerde plek voor iets dat op zich heel goed is. Wandelaars en fietsers zouden hier goed uit de voeten moeten kunnen, maar worden vaak door auto's de kant ingereden. Daar moet iets aan gedaan worden. De buurman van 't Geertje, J. Luyer, kan dat niet ver genoeg gaan. „Er gebeuren daar veel zaken die in strijd zijn met het bestemmingsplan en met de Wet geluidshinder. De gemeen te sluit de ogen en laat alles toe." Al eerder verklaarde hij te gen de komst van de mini-cam ping te zijn en zonodig naar de Raad van State te stappen. zoeterwoude jan preenen Zoeterwoude gaat de herrie en de verkeersoverlast bij kaas boerderij 't Geertje aanpakken. De politieke partijen vinden dat het van oorsprong agrarische bedrijf de afgelopen twee jaar is veranderd in een pretpark. Daarom zal wethouder J. Stuijt vanrecreatie op korte termijn af spraken proberen te maken met de eigenaar, W. van Rijn, in een poging de rust aan de Geerweg te her stellen. Bovendien zal wethouder H. van der Kooi na gaan of afsluiting voor het autover keer mogelijk is bij de Geerbrug tus sen de Zuidbuurt- seweg en de Geér- weg. Hij wil daar mee het autover keer naar de boer derij tegengaan en het sluipver- keer van Leiden naar de Noord Aa in Zoetermeer onmogelijk maken. 't Geertje moet, aldus de poli tiek, op de eerste plaats een agrarische functie hebben. De educatieve en recreatieve rol, die de boerderij daarnaast heeft, mogen nooit de hoofdrol worden. Daarom worden een mini-camping met maximaal vijftien plaatsen, twee trekkers- 't Geertje moet op de eerste plaats een agrarische junctie hebben Politiek gevoelig voor bezwaren omwonenden Specialist in grenen en teak, zitcomfort en verlichting WONING- EN PROJEKTINRICHTING Tel. 071-5323848 "KOEN - Lammenschansweg 138, Tel. 071-5766013 - (in het pand van Zirkzee woninginrichters) - Geopend van 9.00-18.00 uur - Donderdag koopavond, maandagochtend gesloten Jd Kinderen Zoeterwoude in de politiek ?err ERWOUDE WITOLD KEPINSKI huttenbouwkamp tijdens /akantie en een speelplek grote dam- en schaakstuk- ale Die keuze maakten de vier /oii-erwoudse basisscholen gis- L8S/ond tijdens de eerste 'ldn- ^emeenteraad'. Ze konden v0(2n uit vier projecten met als Olia 'vrije tijd'. De gemeente voor elk project tweedui- Jolli gulden uit. °°^erlingen van groep zeven de Bernardusschool, De g thïulo, de Klaverweide en het thitwoud kwamen gisteren bij j^jar in een bomvolle raads- ja? Onder voorzitterschap van i erjemeester A. Koopman- Hip mochten de leerlingen, ^['.ongeveer elf jaar oud, voor IJ^erst lokale politiek bedrij- n-,br voorbereiding hadden de !"aïngen les gehad over de laiiring van de lokale besluit- ning, geholpen door de ge dekte en het Instituut voor ;seiiiek en Politiek (IPP) uit ge|iterdam. Wlie moeten goed naar el- luisteren", zei Koopman- sde^P toen ze de vergadering ot nde. In de eerste ronde lihten alle scholen hun plan ks toelichten. De Bemardus- >°1 wilde nieuwe speelattri- .n voor zwembad Haas ersik, zoals opgeblazen trac- néanden. Andere scholen we.gen zjch af Qf dje banden iaJschoon en veilig waren, e Corbulo wilde een jungle touwen over een vijver! :Niar als je daarin valt, dan ,d je toch smerig", vroeg een g8eJÜer van een 'concurreren- school zich af. Repliek was vcan de Corbulo: „Dan maken e,ede vijver schoon door ou- Het omstreden appartementencomplex op de hoek van de Van Swietenstraat/Van Alkemadestraat in Zoeterwou de-Dorp wordt veel bescheidener van omvang dan aan vankelijk was gepland. In plaats van twaalf appartemen ten komen er hooguit acht. Onder druk van omwonen den haalden Progressief Zoeterwoude en de WD gister avond een streep door het oorspronkelijke plan. In over leg met de bewoners moet de projectontwikkelaar met een nieuwe opzet komen voor het terrein waar nu nog het gebouw van de teken- en schildersgroep Kameleon staat. D. Beekhuizen, woordvoerder van de bewoners, wees er daar bij op, dat het voor de kinderen erg belangrijk is dat hun 'speel veldje, indianenveldje of zo u wilt gewoon landje' naast Ka meleon niet wordt opgeofferd aan huizen. „Wij beseffen dat de druk om te bouwen in Zoe terwoude erg groot is, maar juist tegen de verdrukking in vragen wij aandacht voor deze kostbare plek." Alleen het CDA kon zich vol ledig vinden in de bezwaren zoeterwoude jan preenen Ruim honderd bewoners (on der wie veel kinderen) van de wijk Westwout drongen er tij dens een commissievergade ring op aan om helemaal van de bouw af te zien. Zij onder streepten dat met een kinder protestlied. Bovendien waren er veel spandoeken met teksten als 'Wij zijn jong en willen spe len' en 'Kan het jullie wat sche len dat wij niet kunnen spelen?' van de bewoners. M. Ates-Snij- dewind: „Het bouwen voor zo weinig mensen staat toch niet in verhouding tot het verdwij nen van zoveel woongenot. Het is een plek waar kinderen hun creativiteit kwijt kunnen. Er moet worden gebouwd in Zoe terwoude, maar wel mondjes maat." Progressief Zoeterwoude en de VVD voerden echter aan dat ook deze locatie hard nodig is voor het bouwen van huizen, nu de gemeente zich duidelijk heeft uitgesproken voor het groen houden van de polder. „De mogelijkheden om elders te bouwen, zijn uiterst beperkt, terwijl er wel degelijk behoefte is aan appartementen voor jong en oud", aldus A. de Lange- Kooiman van PZ. Dat bouwen moet dan wel op een veel kleinere schaal gebeu ren dan B en W voorstelden. PZ en de WD vonden het niet vol doende dat door het college was gekozen voor ondergronds parkeren en voor het laten ver vallen van een studio op de vierde verdieping waardoor het complex tot drie etages beperkt zou blijven. I. Sanders (WD): „Dan is het niet meer zo kolos saal en levert het minder scha duw op voor de omgeving. Het aantal appartementen kan dan ook beperkt blijven." Uiteinde lijk besloot wethouder J. Stuijt van volkshuisvesting het colle gevoorstel in te trekken en met projectontwikkelaar én bewo ners te zoeken naar een alter natieve oplossing. Beekhuizen toonde zich 'ge deeltelijk' tevreden met het door de bewoners bereikte re sultaat. „We gaan nu eerst een feestje vieren. We hebben im mers toch wat binnengehaald. Daarna gaan we verder met ac tievoeren. We zullen alle moge lijke juridische middelen aan wenden om de bouw helemaal tegen te houden. Desnoods stappen we naar de Raad van State." Bange vermoedens bij Wannondse politiek ders elke dag met emmertjes kraanwater langs te laten ko men. En ook de scouting kan een handje komen helpen." Meer enthousiasme oogstte het bouwhuttenkamp van de Klaverweide. Toch lavam ook dat voorstel niet ongeschonden door de raad. Een probleem was dat er 's nachts 'fikkie ge stookt' zou kunnen worden op het terrein, of dat er spullen zouden worden gestolen. De Klavers antwoordden dat zoiets met de inzet van vrijwilligers voorkomen kon worden. Ten slotte was het de beurt aan het Westwoud, dat elke school ge bruik wilde laten maken van het kunstof schaak- en dam spel op speelplaats het Loethe- veld. „Het veld is van kunststof en je kunt het in en uit elkaar schuiven. Je hebt veertig schoolweken,- dus elke school zou het tien weken kunnen houden." Uit een eerste stemming bleek dat elke school haar eigen idee het beste vond: ieder pro ject kreeg vier stemmen. Maar burgemeester Koopmanschap, een voorzitter met ruime be- stuurservaring, kon de aanstor mende politici een beetje stu ren: „Jullie kunnen maar op één plan stemmen", zei ze. „En er is een meerderheid van acht stemmen nodig om een plan erdoor te krijgen." Die redevoe ring was na de tweede ronde bijna succesvol: het Westwoud kreeg zeven stemmen. Door slaggevend was uiteindelijk de derde stemming. De Klaverwei de en het Westwoud kregen al lebei acht stemmen. Zoeterwoude hoopt dat de leerlingen zich binnen de ge meente voor meer doelen zul len inzetten, zoals het behoud van het groene karakter van de gemeente. Als dank voor hun inzet kregen de scholieren een t-shirt met het gemeentewa pen, met het motto 'Weids en Groen' erop. Onder de noemer 'botel' zou Warmond wel eens iets binnen haar grenzen kunnen krijgen wat zij volstrekt niet wil: een ap partementencomplex voor mensen die een tweede woning zoeken. Die bange vermoedens leven bij de voltallige War- mondse politiek, zo bleek giste ren tijdens een commisieverga- dering. De politici drongen er dan ook bij wethouder J. van de Velde op aan om permanente bewoning van het botel via een privaatrechtelijke overeenkomst onmogelijk te maken. Met de eerste versie van een dergelijke overeenkomst veegde de voltal lige politiek gisteravond de vloer aan. „Zo lek als een mandje", noemde PW-burger- lid C. van Kuijen het concept. .Als we hiermee akkoord gaan vrees ik dat de projectontwikke laar een appartementencom plex cadeau krijgt. Een gebouw dat permanent wordt bewoond en waarvoor Warmond geen OZB krijgt." Het botel, dat in de Veerpol- der moet verrijzen, is een initia tief van de Oegstgeestse pro jectontwikkelaar M. Smitsloo en de Amsterdamse zakenman W. van Bavel. Wat de gemeente voor ogen heeft, is een hotel, waar mensen met hun bootje heen kunnen varen - er komt een haventje bij - en waar ze een paar nachten kunnen blij ven. Alleen dan wil Warmond een bouwvergunning afgeven. Op een complex met 'tweede woningen' zit de recreatiege meente niet te wachten. „Es sentieel is dat het pand een ho- recabestemming krijgt. Het bo tel moet een aanvulling zijn op het recreatieve pakket van War mond", aldus Van Kuijen. WD-raadslid J. Kwestro vroeg zich hardop af of het bo tel niet een 'dekmantel is voor iets heel anders'. „Ik ben een watersporter. Nou, het is nog nooit in me opgekomen om aan te leggen bij een hotel dat zich botel noemt." Toch zag hij ook de positieve kanten. „Het kan misschien iets zijn voor mensen die niet aan boord willen of kunnen slapen. En zo'n botel is natuurlijk wel iets nieuws. Het_ kan Warmond wel een stukje bekendheid geven." Wat Van Bavel en Smitsloo precies willen met het botel werd gisteravond niet precies duidelijk. Vanaf de publieke tri bune liet Van Bavel weten te streven naar 'maximale flexibili teit, uitgaande van het principe van een hotel'. Een van de idee- en die bij Van Bavel en Smitsloo leven is om de units in het botel te verkopen aan particulieren, als belegging. Het botel zorgt er vervolgens voor dat de units worden verhuurd. Tegen zo'n formule hadden de commissie leden in principe geen bezwaar. „Wie de kamers precies in ei gendom heeft is niet essentieel. Het gaat om het feitelijk ge bruik. Het móet mogelijk zijn om voor een aantal dagen of weken te boeken", stelde PW- raadslid G. Slingerland. Een andere suggestie van de 'boteliers' viel in minder goede aarde: de formule van 'time sharing'. Daarbij wordt een unit verkocht aan verschillende ei genaars die er vervolgens sa men gebruik van maken. Bui tenstaanders komen er dan niet aan te pas. Wethouder Van de Velde be loofde de commissieleden om het concept van de privaatrech telijke overeenkomst tussen Warmond en de boteliers aan te passen. Dat concept wordt na de zomer behandeld in een commissievergadering.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17