Leiden Regio almsnip in Leiden 75 gulden Coebel klaar voor busblokkade De doffe dreun van het stuiteren leutels viert jubileum iet reeks wedstrijden Connexxion ongelukkig met actie tegen bussen /S 'Het is een behoorlijk agressief mannetje' JDAG 4 JUNI 1999 WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 Iet mes in buik gestoken pEN» De Leidse politie is op zoek naar getuigen van een steek- Irtij die dinsdag 1 juni plaatsvond op de Darwinweg. Daar ^|nd omstreeks 16.45 uur een 17-jarige inwoner van Spijkenis- flmet zijn mobiele telefoon te bellen. Plotseling dook er een ^[bekende jongen op die hem een klap gaf. Toen hij terugsloeg »rd hij met een mes in zijn buik gestoken. Het slachtoffer kon eigen kracht het LUMC bereiken. Pas later kon hij aangifte |en. Getuigen kunnen 071 - 5258888 bellen. cooter gestolen pENUit een bedrijf aan de Willem de Zwijgerlaan is van- 'icht een scooter gestolen. De dieven verbraken het slot van de tegangsdeur en knipten de stalen kabel door waarmee de ooter was vastgezet. De waarde van de tweewieler bedraagt ■.000 gulden. orum over Europese verkiezingen pENDe Leidse afdelingen van PvdA, CDA, WD en D66 hou- ;n vandaag een forumdiscussie rond de Europese verkiezin- n. Het forum bestaat uit kandidaten van de vier partijen voor n plek in het Europarlement. Ze buigen zich over twee ver- ihillende thema's: de economie in het Europa van de euro en fligheid in een Europa zonder grenzen. De deelnemende kan- ]daten zijn Bob van den Bos (D66), Cornelis Visser (CDA), Hu- Fernandes Mendes (PvdA) en Roeland van Bentum (WD). 3 bijeenkomst is in de Burchtzaal van sociëteit de Burcht, 14 en duurt van 19.30 tot 22.00 uur. tudenten strijden om waterpolotitel Pen» Zon honderdvijftig studenten strijden dit weekeinde in lembad De Zijl om de Nederlandse waterpolotitel voor stu nten. De wedstrijden beginnen zowel morgen als zondag om 1.00 uur. De damesfinale staat gepland voor zondag 16.15 uur, teteen gevolgd door de herenfinale. Aan het toernooi doen zo- »1 dames als heren van de Eerste Leidse Studenten Waterpolo ^reniging Aquamania mee. 'ijftig mille voor buurtbus Pen De Leidse Welzijnsorganisatie heeft 50.000 gulden ge- egen van het Juliana Welzijn Fonds voor het project de Buurt - ïs. Met deze bus, een verbouwde SRV-wagen die sinds april dt, wil de LWO mensen bereiken die de verschillende instan ts in Leiden nog niet weten te vinden. Het Juliana Welzijn inds steunt projecten die mensen bij hun omgeving willen be- ïkken. Het fonds heeft ook 4000 gulden gegeven voor de aan- haf van een piano voor het seniorenkoor in de Stevenshof. (oorrijden na botsing den» In zijn woning in de Kooi is vannacht een 32-jarige man ingehouden die even daarvoor was betrokken bij een botsing gsen twee auto's op de Willem de Zwijgerlaan. Bij het wisse- a van rijbaan raakte de man met zijn wagen een taxi, maar pg er vervolgens in volle vaart vandoor. De taxichauffeur zette achtervolging in en lichtte de politie in. Die ken de man even jer aanhouden. Hij bleek te diep in het glaasje te hebben geke- n. Zijn rijbewijs is in beslag genomen. 1 Gemeente presenteert zorgeloze begroting De meeste bewoners van de Coebel zien de bus als een hinderlijk obstakel in hun wijk. FOTO DICK HOGEWONING Leiden kan de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Een keur aan mee- en tegenvallers heeft uiteindelijk tot gevolg dat het voorziene tekort van ruim vijf miljoen in de gemeentebegroting voor 2000 als vanzelf wordt ge dicht. De meest opvallende maatregel is dat de 'zalm snip' in Leiden volgend jaar nog maar 75 gulden be draagt. LEIDEN» RUUD SEP j gehandicaptensportvereni- g De Sleutels viert deze and haar 40-jarig bestaan. feestelijkheden beginnen rgen met demonstraties in zwembad van de Mytyl- ool aan de Blauwe Vogel- van 10.00 tot 13.00 uur. ;dag 8 juni volgt van 19.00 22.30 uur een wedstrijd itgeweer schieten in De leid, Bloemerd 4 in Leider- p. Op 12 juni is er een inter- ionaal sporttoernooi van 09.30 tot 17.00 uur in het uni versitair sportcentrum in Lei den waaraan ook een team van sterren uit de soapserie Goede tijden, slechte tijden deel neemt. Een volgend, nationaal toernooi is zaterdag 19 juni in de Morswijck aan de Topaas laan 19, eveneens van 09.30 tot 17.00 uur. De reeks evenemen ten telt ook een bowlingwed strijd, op 26 juni van 10.00 tot 13.00 uur in Bowling Menken aan de Boshuizerlaan. Meer in formatie is te krijgen bij Henk Koster, 5417333. ROBBERT MINKHORST Vrijwel zonder uitzondering hebben ze de verschillende pamfletten achter de ramen ge plakt, de bewoners van de Glenn Millerstraat in de Leidse wijk de Coebel. 'Van Rij, laat je nakijken' en meer van dat soort teksten staan erop. De bood schap is duidelijk: lijn 30 die sinds afgelopen zondag door de wijk rijdt, moet rechtsomkeert maken. De bus verdeelt de buurt in tweeën, maar van verdeeldheid is geen sprake. „Niemand wil een stinkbus voor de deur", zegt J. Serdijn, die vanuit haar keukenraam uitzicht heeft op de bussluis. Daar willen de buurtbewoners zich morgen verzamelen om een uur lang de bussen tegen te houden. De op roep komt van het actiecomité 'Tegen het idiote idee van wet houder Van Rij om een bus door de Coebel te laten rijden'. Serdijn doet zeker mee aan de blokkade. Al verwacht ze niet dat het echt helpt. Het verzet heeft ook een keer zijde: sinds de chauffeurs hun voertuig de Brandt Buyskade oprijden om vervolgens via de Glenn Millerstraat de wijk weer uit te rijden, hebben enkele mensen de bussen met stenen bekogeld. Een buspaal is afge zaagd. Ook zijn chauffeurs be schimpt, uitgescholden of be dreigd. Een chauffeur zou op zijn beurt iemand van het be stuur van de wijkvereniging over de telefoon hebben be dreigd. Van zulke praktijken hebben de bewoners niets ge hoord, laten ze een voor een weten. Tot zulk gedrag zullen ze zich ook niet laten verleiden. Bewoner S. van Rijn: „Uiteinde lijk doen de chauffeurs ook maar hun werk." Coebel-bewoonster M. Ruijg- rok heeft zich ook altijd tegen de komst van de bus gekeerd, maar 'denkt nu dubbel'. „Sinds de bus rijdt, zie ik de voordelen ervan. Met een zware tas naar een halte in Zuid-West lopen is toch een heel eind." Bovendien moet haar echtgenoot regelma tig de trein nemen vanaf station De Vink, het eindpunt van lijn 30. Zij zal de bussen niet tegen houden morgen. „Een bus is een obstakel in zo'n kleine wijk", vindt M. van den Nieuwendijk. „Het was een hele rustige, kinderrijke buurt. Kinderen konden overal met LEIDEN ROBBERT MINKHORST Busmaatschappij Connexxion is zeer ongeluiüdg met de blokkade morgen van het ac tiecomité 'Tegen het idiote idee van wethouder Van Rij om een bus door de Coebel te laten rijden'. De vervoerder onderneemt echter niets op eigen houtje tegen de zich verzettende bewoners, zegt R. Waterreus van Connexxion. „De gemeente is onze op drachtgever. Wij wachten af wat zij doet." Verantwoorde lijk wethouder T. van Rij liet gisteren weten dat hij nog niet van plan is om iets tegen de verwachte actievoerders te ondernemen. Ook van een tij delijke omlegging van de rou te is wat hem betreft nog geen sprake. „De blokkade vind ik bij zonder vervelend. Wij kunnen er niets aan doen. De chauf feurs worden onheus beje gend terwijl ze gewoon hun werk doen. Er zijn inderdaad allerlei dingetjes gebeurd. Er is gescholden en er wordt wel eens wat gegooid." Het ver haal dat ook een buschauffeur zich schuldig heeft gemaakt aan bedreiging, kent Water reus niet. ,Maar ook een bus chauffeur is een mens. Ik praat het niet goed, maar heb daar wel begrip voor." hun fietsjes rijden. Nu kan dat niet meer." Twee weken terug zag ze nog kinderen op de stoep in de Glenn Millerstraat spelen en nu de bus er rijdt, ziet zij er nooit meer iemand. En M. van der Steen: „Als ik van tevoren had geweten dat er bussen gingen rijden, was ik hier met mijn jonge kinderen niet komen wonen." Ook de oversteekplaats bij de Rem- brandt-scholengemeenschap is gevaarlijk, beweert Serdijn. „Ik moet er al vaak scholieren ont wijken die ik bijna voor mijn wielen krijg. Daar gaan onge lukken gebeuren." De wijk is er niet ingericht op bussen en de bewoners hebben er geen behoefte aan, vat M. van der Drift van het actiecomi té de meningen in de buurt sa men. Omdat de gemeente tot dusver niet gevoelig is gebleken voor de tegenstand, zijn harde re middelen nodig, vindt Van der Drift. Het actiecomité, dat uit vijf mensen bestaat, ver wacht zaterdag honderd tweehonderd mensen. Van de dHna Stars, Parker, Elmex, van het basketbal te belanden. dienen voor de clubs. voorbeeld. Om te kunnen uit- Itchell Plaat, Arthur Collins, De grondlegger, coach en in- Vandaag is het voor de laatste gaan, om die scooter of om die ïiill Hagens en kapper Bos- middels eminence grise van het maal dat er een finale 'oude dure schoenen te kunnen ko- *an. steedse basketbal woont nog stijl' zal plaatsvinden. De be- pen. Want de wereld is veel oit was basketbal een 'we- immer recht tegenover de Vijf kroning van de onderlinge materialistischer geworden. Jdsport' in Leiden. De Vijf Meihal. Maar de doffe dreun competitie die gedurende het Helaas, ja." oeihal het centrum van de van het stuiteren op een hou- jaar tussen vooral de grotere De computer, de tv, hij kan nog ^d. De pleintjes de place to be ten vloer is het geluid dat van scholengemeenschappen wel een heel rijtje alternatieven in 10.000 man in de Groen- alsmaar verder weg lijkt te ko- plaatsvond. „Ja, inderdaad", opnoemen dat de jeugd van te- irdhallen voor de kampioens- men. Hij hoort het haast niet beaamt Bert van der Mark, genwoordig een veel drukker fdstrijd tegen aartsrivaal Den meer. „een moment om even bij stil en jachtiger bestaan geeft dan sch of voor het Europacup- En nu gaan ze tot overmaat van te staan.Het is dan zeven jaar hun leeftijdgenoten van pak- el tegen Cantu. Helaas, die ramp ook nog eens tornen aan geleden dat hij als organisator weg twintig jaar geleden dat is allang voorbij. Voorgoed het toernooi dat hij bijna een van het jaarlijks terugkerende hadden. „Want vergis je niet: tooid verleden tijd. kwart eeuw geleden uit de evenement het stokje overnam de kids van nu staan onder <a. de erfenis van Ton Kallen- grond stampte. De schoolcom- van Kallenbergs opvolger Mat druk. Onder onevenredig grote Jrg. Daar is niet echt zorgvul- petitie basketbal. Een instituut Kantebeen. druk, mag je wel zeggen. Ter- g mee omgesprongen. Steen op zich. In Nederland uniek in Uiteraard geheel volgens tradi- wijl ze eigenlijk gewoon onbe- gior steen brokkelde het impe- zijn soort. Bestemd voor de tie is Van der Mark zelf ook als zorgd en onbezonnen met een am dat de Leidse gymleraar leerlingen van het voortgezet gymleraar verbonden aan het bal zouden moeten stuiteren, jit bouwde op de fundamen- onderwijs in Leiden en omstre- basketbalbolwerk dat Bona moeten ze inplaats daarvan p van het Bonaventura Colle- ken. Bedoeld om in de stad het heet. Logisch dat het hem zeer hun school en carrière plan- taf. Om uiteindelijk, onder de basketbal vuurtje brandende te aan het hart gaat dat uitgere- nen, cursussen volgen, een jde noemer van BS Leiden, houden. En daarnaast om kend hij degene moet zijn die krant lopen en achter de kassa Uio 1999 ergens in de kelders eventueel als kweekvijver te deze mooie traditie om zeep zitten. Tja, en dan schiet de tijd moet helpen. Hoewel, dat vindt er bij in om in die spaarzame Van der Mark wat gechargeerd vrije tijd die er overblijft ook klinken. „Want we gaan door, nog eens aan een basketbal- hoor", zegt hij vol goede moed. competitie mee te doen. Of .Alleen op een andere ma- daarnaast te fluiten of om tijd- nier." waarnemer te zijn. Want dat Het was de laatste jaren al een hoort er allemaal bij. En daar aflopende zaak, vertelt hij. Het hebben ze of de tijd, of de zin, had geen zin meer zo. Het was of de fut niet meer in." niet eens een gebrek aan ani- Hij somt dit allemaal op zonder mo, want basketbal is nog im- ook maar een zweempje van Lx, mer populair bij de jeugd. sarcasme te tonen. Terwijl hij- l>-£\ „Maar we zijn doodgewoon zelf toch van een generatie is door de tijd achterhaald. De die dag-in-dag-uit op de plein- jeugdcultuur is veranderd. tjes te vinden was en ook niets Vv<^T-HH s—Vroeger had je je school, het liever wilde dan lekker onge- - LH HL HL. yCvHv huiswerk en verder niks. Dat dwongen een balletje gooien. L.niks vulde je in met, bijvoor- „Het is de realiteit van nu", beeld, sporten. Tegenwoordig zegt hij simpel. „Je kunt wel De Blauwe steen die al 700aar in zijn de keuzemogelijkheden lekker een nostalgisch verhaal de Breestraat ligt. het symbols ontelbare malen groter. Niet al- over vroeger-was-alles-beter middelpunt van de stad leen "g1 "e nadruk meer op in- ophangen, maar dat schiet met dividuele sporten als tennis en op. onder redact* van fitness, maar bovendien is er Goed, het alternatief dan maar. Ad van Kaam en Ene jan Berendsen naast school nog zoveel meer Of laten we het basketbal in te doen. Geld verdienen bij- Leiden voortaan maar hele- Volle bak in de Vijf Meihal, een normaal beeld in die tijd. Vooral veel jeugdig publiek kwam af op de duels tussen Leiden en Den Bosch, hier gepersonificeerd door Emill Hagens en Mitchell Plaat. FOTO ARCHIEF maal doodbloeden? „Nee nooit, natuurlijk niet. We gaan voortaan voor de verschillende leeftijdsgroepen eendaagse toernooien organiseren. Dat doen we voor de brugklassers altijd al. We splitsen de zaak op in recreatiespelers en in gevor derden. Zodat ook iedereen mee kan doen. Het gaat een beetje de kant op van het schoolvoetbal, zeg maar." Dat had je nou niet moeten zeggen, Bert. Dat vindt Kallen berg echt niet leuk. Heb je je wel eens gerealiseerd hoe het er vandaag de dag met het voetbal voorstaat in Leiden???? Nou dan!!!! Dus inslikken die opmerking en doorgaan met het promoten van het basket bal. Iemand moet die kar trek ken.... AD VAN KAAM heeft Van der Drift wel ge hoord, maar 'daarmee heeft het actiecomité niets van doen'. De gemeente blijft van me ning dat de busroute in de buurt veilig is. De wijk is des tijds op papier al zelfs zo inge richt, dat er een bus kan rijden. Leiden beschouwt de lijn juist als service voor de wijk. Reden om de route daarom te schrap pen, is er vooralsnog niet. ROBBERT MINKHORST Naast het dichten van financië le gaten, zijn burgemeester en wethouders er verder in ge slaagd om nog eens vijf miljoen vrij te maken voor nieuw be leid. „We hebben goed nieuws voor de stad", stelde wethouder financiën H. Kruijt vanmorgen bij de presentatie van de Per spectiefnota. In deze nota wordt een voorschot genomen op de begroting voor 2000. Het nieuwe beleid dat het college presenteert bevat een reeks van 'leuke dingen'. Zo wordt het gemeentelijk mini mabeleid op een paar punten uitgebreid. De vrij besteedbare uitkering voor huishoudens met een minimuminkomen gaat omhoog met honderd gul den per kind. Leidse minima kunnen vanaf volgend jaar re kenen op een gemeentelijke uitkering van 400 gulden plus 300 gulden per kind. Daarnaast werkt de gemeente aan een woonlastentoeslag voor minima die onevenredig veel geld kwijt zijn aan woon lasten. Voor deze aanvullende huursubsidie is 1,4 miljoen gul den uitgetrokken. Wethouder Kruijt heeft dit bedrag gevon den door het geld dat de ge meente krijgt voor verlichting van de gemeentelijke lasten niet meer volledig uit te keren aan de Leidse inwoners. De 'Zalmsnip' bedraagt door deze ingreep nog maar 75 gulden. Volgens Kruijt is deze ingreep toegestaan. „We gaan ervan uit dat het mag. Ik heb er met ver schillende Kamerleden over ge praat, en die reageerden en thousiast", aldus de wethouder. Wel merkte hij op dat Leiden met de herverdeling van de Zalmsnip 'tamelijk vroeg is, maar we lopen wel vaker voor op'. Het nieuwe beleid dat het college voorstelt omvat verder een structurele verhoging van de subsidie aan de bibliotheek om te kunnen investeren in nieuwe media. Er wordt extra geïnvesteerd in sportvelden en in het onderhoud van bruggen, kades en gemeentelijke gebou wen. Verder komt er extra geld voor archeologisch onderzoek en voor het aantrekken van be drijven die zich in Leiden zou den willen vestigen. Twee ton per jaar is gereserveerd voor de instelling van een gemeentelij ke afdeling 'onderzoek en sta tistiek'. De rooskleurige financiële si tuatie waarin de gemeente zich op dit moment bevindt, wordt voor een belangrijk deel veroor zaakt door de uitkeringen waar op de gemeente kan rekenen als aandeelhouder van de Bank Nederlandse Gemeenten, het Bouwfonds en de energiebe drijven NUON/EWN en EZH. Hogere uitkeringen van deze instellingen zijn alleen al goed voor een meevaller van ruim 8 miljoen gulden. De lage rente stand brengt 2,5 miljoen in het laatje. De algemene reserve van de gemeente stijgt in de loop van dit jaar tot een voor het college aanvaardbaar niveau. Vorig jaar moesten B en W een flinke greep doen in de gemeentelijke spaarpot. Door alle meevallers kan die greep nu pijnloos wor den goedgemaakt. De algemene reserve bedraagt straks 22 mil joen gulden. Jongens UVS in finale straatvoetbal Een jongensteam van UVS speelt morgen in de finale poule van het Nederlandse Straatvoetbaltoernooi. De jongens bereikten in de cate gorie tot twaalf jaar de finale door afgelopen woensdag op het Schouwburgplein in Rot terdam gedecideerd af te re kenen met Lekkerkerk (3-1) en Juventus uit Zwijndrecht (10-1). Eerder hadden de straatvoetballers al de voor ronde in Den Haag gewon nen. De finale wordt gespeeld in Tilburg, op het parkeerter rein van het Willem II-stadi on. Tegenstanders zijn SKV Wageningen, SV Raalte en Zil vermeeuwen uit- Zaandam. Leidenaar staat terecht voor bedreigen moeder DEN HAAG/LEIDEN RUUD SEP De 19-jarige Leidenaar had zijn moeder meegenomen naar de rechtbank. Gewoon als moeder - niet als slachtoffer van twee van de drie zaken waarvoor hij gisteren terechtstond. Vorig jaar zomer bedreigde hij tot twee maal toe zijn moeder met een mes en met woorden in de trant van 'ik steek je dood'. Daarnaast zette hij in diezelfde tijd een vriendin van zijn moe der nogal hardhandig de deur uit. Voor de meervoudige ka mer van de Haagse rechtbank eiste de officier van justitie hiervoor negen maanden cel. En met die negen maanden is de Leidenaar er nog niet, als het aan justitie ligt. De afgelopen jaren is hij al vaker langs ge weest op het Paleis van Justitie, en al die keren verliet hij het ge bouw met een voorwaardelijke straf op zak. Vorig jaar augustus liep hij daardoor in drie proef tijden tegelijk: één voor een tijdje tuchtschool en twee voor de gevangenis, allemaal opge legd door de kinderrechter. De tuchtschool wilde de officier wel vergeten, maar zij eiste wel dat de man de in totaal zeven maanden cel die hij nog op de lat had staan nu uit gaat zitten. De verdachte had een moei lijke jeugd gehad, zoveel werd wel duidelijk bij de behandeling van de rechtzaak. Vader alco holistisch, regelmatig met zijn moeder naar blijf-van-mijn-lijf huizen gevlucht, criminele vriendjes, tehuizen. Met zijn moeder had hij een soort haat liefde verhouding. Voor het feit dat hij vorig jaar tot tweemaal toe zijn moeder bedreigde, vroeg de Leidenaar begrip. „Ik was op dat moment zo kwaad gewoon, ik hoop dat u dat kunt begrijpen." Recht bankpresident S. Donker kon echter geen enkel begrip op brengen voor iemand die zijn moeder met de dood bedreigt. De officier van justitie noem de de verdachte 'een behoorlijk agressief mannetje' en eiste een straf die alles bij elkaar opgeteld neerkomt op een jaar en vier maanden cel. De advocaat van de Leidenaar vond de eis wel aan de hoge kant voor wat uit de hand gelopen huiselijke conflictjes. „Ik heb zijn moeder horen zeggen dat hij veranderd is", verklaarde hij, terwijl moe instemmend zat te knikken. De rechtbank doet over twee weken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13