Buxus in ronde^voc I zinken pot y Zonnewijzer geeft zelden juiste tijd Steunen soms noodzakelijk Rijp en Groen Snoeien en extra compost v VRIJDAG 4 JUNI 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023- Het valt niet mee om vaak zo ongeveer hetzelfde op papier te zetten, maar helaas voel ik me genoodzaakt om het weer over het tijdig steunen van planten te hebben. Vorige zomer met de vele regen heeft laten zien hoe vaak het misgaat met hoge planten in tuinen als men niet tijdig maatregelen neemt. Toen was het nogal nat en als alle bo ze voorspellingen kloppen, dan wordt het steeds natter in ons klimaat met als direct gevolg hoog opgroeiende slappe plan ten die door de regen zwaar worden en omvallen. Op welke manier je planten tot een meer compacte groei kunt dwingen heb ik vorige keer al geschre ven. Maar dan nog blijven er planten over die het zonder steun simpel weg niet red den. Helaas is die steun vaak niet mooi. Voor mij persoonlijk allang reden om dit soort plan ten de tuin uit te doen. Ik houd niet van dat tonkin- stokkengedoe. Alleen wat snoeihout wordt door mij in noodgevallen toegepast, bij voorbeeld bij de prachtige blau we smeerwortel met het grote blad, en ik moet zeggen dat er geen mooier en beter hout is om te steunen dan iet of wat vertakt snoeihout, mits dat tij dig tussen het opgroeiend groen wordt gestoken zo dat het nauwelijks zichtbaar is. Nu we toch het Chinees klokje en andere vroege bloeiers uit moe ten dunnen, kunnen we de uit gebloeide takken meteen op deze manier nuttig ge bruiken. Steek ze zoveel mogelijk tussen de plant in en zorg dat de eventu ele vertakkingen zo ge plaatst worden dat ze Vol doende steun geven aan de buitenkant van de plant. Voor planten met zeer hoge bloemstengels zoals ridderspoor en ook wel monnikskap (bedenk bij deze plant wel dat het de meest giftige is in onze streken) voldoet snoei hout minder goed. Die willen echt wel een stevi ge steun per bloemsten gel, liefst op meerdere plaatsen vastgemaakt met een van de vele soorten bindgaren en touw die momenteel in de handel zijn. Het gaat er maar om dat de steun tijdig wordt aangebracht anders kan een enkele onweersbui onherstelbare schade aanrichten in de border en dat is jammer. De handel brengt behalve tonkin- stokken en bindtouw veel ver schillende soorten van steun- materiaal dat aangepast kan worden aan de aard en vorm van de plant. Meestal is dat steunmateriaal uitgevoerd in groen geplastificeerd draad en dus niet zo erg zichtbaar. Er zijn zelfs hulpmiddelen te koop die men met de plant mee kan laten groeien door ze steeds iets hogerop te schroeven. Het gaat er bij al die hulp middelen, hoe eenvoudig of ge compliceerd ze ook mogen zijn, alleen om dat ze tijdig aange bracht worden en zo min mo gelijk zichtbaar zijn. We willen tenslotte plant en bloem zien in onze border en niet stok en draad. Al is dat laatste nog steeds beter dan een omgevallen en geknakte bloemstengel die tijdens zijn val ook nog andere planten heeft bescha digd. Tot slot nog een enkel woord over het sa menbinden van een op groeiende plant met be hulp van een enkele draad of wat touw. Ge beurt dit simpelweg door het gewoon halverwege rond de plant te binden dan is het resultaat rond uit lelijk. Steekt men een niet al te hoge stok mid den in de plant en maakt men vanuit dit midden grote lussen waarin telkens een paar stengels worden samengebun deld, dan is het resultaat vaak verrassend natuurlijk. Maar welke wijze van steun ook wordt gekozen, het gaat er vooral om tijdig steun te bieden aan planten die door onze ei genwijze teeltveredeling veel te hoog en te zwaar geworden zijn om op eigen kracht te blijven groeien. Vraag Antwoord Cees van Schooten uit Haarlem heeft, zoals ik uit de beschrij ving op kan maken, een heg van Mahonia, waarschijnlijk de Maquifolia, een sterke winter harde plant die evenwel niet erg graag gesnoeid wil worden. Maar met zorg en overleg zal het wel lukken om de planten weer op gelijke hoogte te krij gen. Zaag van de achtergeble ven, kale takken eenderde weg. Liefst meteen na de bloei, maar nu kan het nog wel. Herhaal dit drie achtereenvolgende jaren. Er zullen zich nieuwe takken vormen. Snoei eventueel erg lange takken ook bij en na ver loop zal de heg er weer mooi bij staan. Dat een extra gift van goede compost gewenst is na een dergelijke ingreep spreekt vanzelf. Mevrouw Zuetenhorst uit Haarlem heeft een pioenroos in een pot en vraagt hoe die verzorgd dient te worden. De pioen houdt van voedzame doorlatende grond, liefst met iets klei erin. Af en toe wat or ganische mest in de vorm van bijvoorbeeld gedroogde koe mestkorrels hoort er ook nog bij, evenals een plaatsje in de zon. Vooral 's zomers mag de plant nimmer uitdrogen. In de herfst een dikke laag mulch en bij strenge vorst de pot be schermen met noppenfolie. Dat voorkomt ook beschadiging van de pot. Nel van Bakel uit Haarlem wil graag weten hoe een don kerblauwe sering zo goed mo gelijk gesnoeid kan worden en of het plukken van bloeiende takken geen kwaad kan. Indien dat laatste met zorg gebeurt kan het zeker geen kwaad en mocht de struik te groot wor den dan mag men te lange tak ken 's winters terug snoeien. Ze zullen dan weer nieuwe takken vormen. Let ook op eventuele uitlopers. Als de sering niet ge- ent is zijn ze identiek aan de plant en kunnen weer als jonge plant gebruikt worden. Ze heb ben dan duidelijk het blad van een sering. Soms is een sering geënt op liguster en dan zijn de eventuele uitlopers dus niet bruikbaar. Ten aanzien van le lietjes-van-dalen kan ik kort zijn; als die het naar hun zin hebben gaan ze woekeren, dus haal ik elk voorjaar alle planten zonder bloemaanleg weg en ik heb er nog teveel. CRYPTOGRAM HORIZONTAAL: 1. Daar ga je voor je plezier wande len (8); 5. Handelend optreden tegen een noot (8); 6. Hij maakt het beter en dat brengt hij in de praktijk (4); 8. Vlees en vis (4); 10. Geen smerige ko ningin (5); 12. Els gaat met Ed naar Engeland (5). VERTICAAL: 1. Gereed bij vader in de bijenkorf (6); 2. Beproeving voor de oude ma ten van vroeger (6); 3. Wat een druk te omdat die harpoen geen nummer heeft! (5); 4. Volgt op rust (5): 7. Puinhoop om in de Franse straat te komen (5); 9. Eigenzinnige barbecue (4); 11. Het meisje van de schoen maker (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Raap; 4. vuil; 8. erf; 10. wee; 11. ma; 12. bod; 14. li; 15. Aegir; 17. rest; 18. oase; 20. ba; 21. pc; 22. kaal; 23. teef; 24. kever; 26. we; 28. nar; 29. na; 31. erg; 33. hel; 34. gaap; 35. robe.Verticaal: 1. Rem; 2. ara; 3. af; 5. uw; 6. iel; 7. lei; 9. rog; 12. betalen: 13. diopter; 15. asbak; 16. racer; 17. ruk; 19. elf; 25. var; 26. weg; 27. era; 29. neb; 30. ale; 32. ga; 33. ho. HEINZ T R 1 Sss_i) r *TjL 1\ j/j A/eer wllancschs H/fi/tvS <2£6£rE/A ev TOiS/V DAXTJE ^2nr9537706^p°°" HÉT ADRES VOOR Al UW TUINPLANTEN Alleen planten in de tuin is zel den nog goed genoeg. Er moet worden versierd en gedeco reerd. Het mag wat kosten, maar het moet wel wat hebben. Iets spiritueels. Of nostalgisch. Ook in de Nederlandse tuinen weerspiegelt zich de populari teit van Oosterse mystiek en hy pes als feng shui. Het laatste in windgongen ofwel windchimes bij voorbeeld. De momenteel stijgende vraag naar zonnewij zers wordt veroorzaakt door hang naar vroegere tijden. Nu mogen zonnewijzers fraai ogen in de tuin ogen, de precie ze tijd erop aflezen vergt, als het al kan, enig rekenwerk. ,,De tijdsaanduiding van de meeste zonnewijzers klopt absoluut niet met de werkelijkheid", zegt secretaris Ferdinand de Vries van De Zonnewijzerkring. De Zonnewijzerkring is een lande lijke vereniging van 160 ferven te liefhebbers van het uit de an tieke oudheid stammende tijds- instrument. „In het gunstigste geval geeft de gemiddelde zon newijzer de Oude Tijd aan." Die Oude Tijd - er bestaan on der meer ook een Italiaanse en Babylonische tijd - werd in veel West-Europese landen tijdens de 15e en 16e eeuw toegepast. Uitgangspunt bij de tijdsbere kening was de hoogste stand van de zon. Volgens afspraak was het op dat moment twaalf uur 's middags en die tijd gaven zowel de kerkklokken en zon newijzers gelijktijdig en nauw keurig aan. Tegenwoordig wordt een ander systeem ge hanteerd, maar de meeste zon newijzers werken nog steeds volgens dë oude methode. Wanneer de gemiddelde zon newijzer in de winter op twaalf uur 's middags wijst, dan staat de zon weliswaar nog steeds op zijn hoogste punt, maar horlo ges, de video en andere klokken geven 12.50 uur aan. In de zo mertijd, bij het verzetten van de klokken, komt er een uur extra bij. Wiskundige opgave Het omrekenwerk van de tijd- weergave op een zonnewijzer naar die van het horloge lijkt geen al te lastige klus: er zitten echter nog een paar adders on der het gras. Om het precieze tijdstip aan te geven, dient de zonnewijzer exact op het zui den gericht te staan. Met een kompas is deze positie te ach terhalen. Bovendien moet door de draaiing van de aarde om zijn as en de omloop rond de zon de wijzer van het apparaat nauwkeurig zijn afgestemd op de breedtegraad van de stad waarin het exemplaar staat. Dit heeft een vrij ingewikkelde wiskundige achtergrond, maar het betekent eenvoudig uitge legd dat de in serieproductie gemaakte zonnewijzer in bij voorbeeld Utrecht een ietwat andere tijd aangeeft dan wan neer die in Eindhoven staat. Verschil is alleen te voorkomen door zonnewijzers op maat te produceren. „Iedere stad ligt op een andere breedtegraad waar door iedere plaats een eigen zonnewijzer met een andere positie van de wijzer ofwel stijl vereist. Bij nogal wat zonnewij zers is de stijl echter niet instel baar", zegt De Vries verbolgen. De vraag is of de gemiddelde tuinier daar een punt van maakt: het apparaat heeft te genwoordig vooral een decora tieve functie. Aan de andere kant verhullen tuincentra dat het aflezen van de juiste tijd op zonnewijzers vrijwel onmoge lijk is. Sterker nog, in reclame teksten wordt doorgaans breed uit vermeld hoe gemakkelijk en precies de correcte tijd erop is te ontdekken. De kritiek is in middels bij Intratuin bekend. „Wij zijn van plan om de infor matie over zonnewijzers te ver- beteien en een beluiuple hand- GELDIG T/M 11 JUNI OF ZOLANG DE VOORRAAD STREKT f Veel vetplanten kunnen van de kamer naar een zonnige plek bii verhuizen. fOTOj Balkontuin en terras Een toenemend aantal men sen moet tevreden zijn met balkon of plat dak bij gebrek aan een tuin. Liefhebbers van groen en planten willen dan graag dit stukje hoog in de lucht ook nog beplanten. De acht hoofdstukken uit ge noemd boek kunnen daarbij een handje helpen. Er staat in te lezen wat je moet doen om balkon en terras op goede wij ze met groen en bloem te kleden en vooral ook well planten op welke plaats t< hun recht komen. Er staal zelfs een lijst in van bome die het wonderwel doen i kuip en pot. Kortom, een om te hebben als je balko zitter bent. Balkontuin en terras door Florentine vai ghen-Elias, 96 pagina's Pi 39,90. Uitgever Terra. (G.I Kamerplanten in tuin Een aantal kamerplanten kan in de tuin overzomeren. De tropische natuurlijk uitgeslo ten. Vingerplant, klimop, moederplantje, clivia, Aspidis tra kunnen met pot-en-al op een lichte schaduwplek wor den ingegraven. Niet te diep! De potrand moet nog twee centimeter boven de grond uitsteken. Anders groeien de wortels de tuin in. Draai de potten af en toe een kwart slag. Op een zonnige plek op balkon of terras kunnen aga ve. yucca, oleander en fuchsia overzomeren. Succulente Crassula, Opuntia en Eup bia kunnen tegen veel zoi Maar ze moeten wel op ti gesproeid worden en van mest worden voorzien, zo Pokon, dus kamerplanten mest. Wees er op bedacht er zich luizen of spint op4 planten gaan vestigen. Sp ten met een oplossing var ritus met groene zeep bre uitkomst. Na enige uren v de planten met fris water! schoon sproeien. Frisgroene vingerplant De spin in fruittuinen Dat spinnen onmisbare hel pers zijn in de strijd tegen schadelijke of lastige insekten mag als bekend verondersteld worden. Maar nu is in Wage- ningen Dr. Sandor Bogya zelfs gepromoveerd op de spin en haar nut in fruittuinen. Daar bij gaat het om de zogenaam de struik-zakspinnen die 's nachts jagen en overdag sla pen in een zelfgemaakt netje van spinsels. Als er genoe ruw houten hekjes zijn, h gen ze daar overdag in hu netje en zijn zelfs niet gev voor eventuele spuiten) d veel minder kan zijn mits genoeg van die spinnen ii tuin kunnen leven. Is dat houten hek in de buurt vj vruchtenbomen, wellicht voor de amateur die nieri de gifspuiten houdt? Zonnewijzers zijn er in allerlei soorten, maten en kleuren; dit is het vlindermodel. leiding bij elke zonnewijzer ca deau te geven", verklaart een medewerkster van deze lande lijke keten van tuinwinkels. Tekst en uideg is ook praktisch, wanneer liefhebbers op het punt staan om een van de po pulairste modellen aan te schaffen, de zogenoemde ar- millosfeer. Van oorsprong is dit namelijk geen zonnewijzer, want het werd in vroeger tijden gebruikt om mensen een beeld van de hemel te geven. Het exemplaar is te herkennen aan een of meer hoepels waar een pijl aan vastzit. Wel een echte zonnewijzer is de zonnebol, waarbij een menselijk figuur of standaard een bol draagt. In de bol zitten gleuven die als tijds- schaal dienen zodra er lichtsta- len opvallen. Ook deze metho de maakt niet nauwkeurig dui delijk hoe laat het is. Windrichting Betrouwbaarheid en een deco ratieve functie gaan wel samen bij windwijzers. Ze zijn te koop in allerlei soorten, kleuren, ma ten en vormen. Naast de beken de haan kunnen bijvoorbeeld ook de snavel van een reiger, de neus van een koe, de trompet van een engeltje en de propeller van een vliegtuig de windrich ting aangeven. Ze worden van allerlei materialen gemaakt, maar vooral exemplaren van koper, metaal en bladgoud doen het goed. De prijzen vari eren van drie- tot zevenhon derd gulden. Net als zonnewijzers, vinden ook windwijzers gretig aftrek. „Hoewel beide soorten produc ten nostalgisch ogen, moeten ze er gaaf uitzien", zegt eige naar Marleen Bottelier van Ver- wijs-Bottelier, een grote leve rancier van tuindecoratiepro- ducten in Nederland. „Een roesteffect waardoor de exem plaren een verweerd uiterlijk krijgen, is uit de tijd. Ook meta len windgongen, die vanaf pak- D.eze zomer is de bloemen en jlanten trend gebaseerd op iet thema Afrikaans avontuur n huis. Geen plant die beter leze sfeer vertegenwoordigt lan de Fatsia japonica. Hij loet denken aan ontdekkiiigs- eizen door vruchtbare regen wouden. De vingerplant staat »inds de Victoriaanse tijd sym- lool voor de wereldwijde ver- londenheid met het Afrikaan- >e continent. Sinds Linvings- one door de dampende oer wouden van Afrika naar de Victoria-watervallen reisde, is leze plant niet meer weg te lenken uit de Europese interi eurs. Veeleisend is de vinger- ilant niet: een koele lichte ilaats zonder directe zonne stralen is voldoende voor ja- enlang plezier. Af en toe een sproeibeurt wordt op prijs ge steld. Terug van weggeweest is de plattelandsbel die moet bijdragen aan een nostalgisch sfeertje. foto»PR» De frisgroene Fatsia japor zorgt voor een tropische s in de badkamer. foto len windgongen een veel lange re levensduur hebben." Naast windgongen, zonnewij zers en windwijzers zijn er nog talloze andere tuindecoratie- producten. „Iedereen heeft een eigen smaak en wil die ook in de tuin tot uiting laten komen!', verklaart de Intratuin-mede- werkster. „Oosterse spirituali teit, waarvan de windgong een goed voorbeeld is, en nostalgie zijn echter twee belangrijke uit gangspunten voor de inrichting van veel tuinen." Het Belgische bedrijf A.C.D. Garden Products onderschrijft deze stelling, maar de firma heeft desondanks bijzonder ho ge verwachtingen van een pro duct dat niets met de twee ont wikkelingen heeft te maken: de terracotta aardbeitoren. Die aardbeitoren kost bijna 140 gul den, is 60 centimeter hoog, heeft een inhoud van 80 liter en telt aan de zijkanten allerlei uit stulpingen. In de toren en uit stulpingen komt potgrond waarin aardbeien zijn te telen. Over de toren is eenvoudig een net te spannen, zodat vogels niet bij het lekkers kunnen ko men. De vraag naar dit soort ei gentijdse decoratieve artikelen die bovendien een praktisch nut hebben, zal de komende maanden flink gaan stijgen, zo hoopt althans de Belgische le verancier. weg veertig tot zeventig gulden in de winkel liggen, zijn uit de gratie geraakt. De van bamboe gemaakte exemplaren daaren tegen zijn sterk in opkomst, want die gaan voor nog geen tien gulden over de toonbank. Nadeel van bamboe is echter dat het materiaal in ons klimaat een jaar meegaat, terwijl meta- Deze van hard plastic gemaakte aarbeitoren heeft zowel een prak tische als decoartieve functie.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10