British Steel sterke partner Hoogovens Schade in Schotland? Fusiegesprek past in Europese staalconcentraties Akkoord over eerste CAO XSïïiïSE voor ziekenhuispersoneel vsProduceren Zonnesteek aan de Costa del Sol? Diarree in St. Tropez? Economie erkoop PRC DeSoto zonder volg voor Akzo Sassenheim Delta Lloyd en Nuts Ohra willen samen JDERDAG 3 JUN11999 grootste isolatieglasfabriek i De grootste fabriek voor isolatieglas in Europa - Tech- 1 las-Veromco, wordt morgen officieel geopend in Emmen. 3 bedrijf maakt onderdeel uit van de Franse multinational it Gobain. De glasfabriek begint met een bedrijfsoppervlakte 5 8.000 vierkante meter, maar dat kan wanneer daaraan be- 5 fte bestaat snel worden uitgebreid. De beglazingen worden wee productielijnen volgens een vergaand geautomatiseerd ^es vervaardigd. Er worden in eerste instantie drie soorten atieglas geproduceerd in verschillende hoogrendements- sen. FOTO ANP JAN ANNINCA t isie Texaco en Chevron van de baan 3 'york De Amerikaanse olieconcerns Texaco en Chevron :en niet langer over een fusie. Texaco zegt de besprekingen ebben afgebroken omdat de eisen van het veel grotere Che- te ver gingen. Een van de breekpunten is de waarde van de imenlijke onderneming die Texaco met Shell in de VS heeft 3 r raffinage en verkoop van olieproducten. Ook zouden de 3 cerns het niet eens kunnen worden over wie de nieuwe 5 Htschappij moest leiden. In kringen van de olie-industrie l dt erop gewezen dat Texaco in een later stadium nieuwe 3 rstellen wellicht weer gaat bestuderen. Fusies en overne- igen kenmerken de oliesector. Zo zitten Exxon en Mobil 3 c.den in een fusieproces en nam BP de maatschappijen Arno- in Atlantich Richfield over. Analisten sluiten niet uit dat J 11 en Texaco hun banden verder aanhalen. tiudi's drukken winst Ballast Nedam i telveen Bouwbedrijf Ballast Nedam verwacht dit jaar min- 1 winst te maken. Hoeveel de winst daalt, wil het bedrijf niet jgen. In 1998 bedroeg het resultaat 105 miljoen gulden bij omzet van 4,6 miljard. Ballast wijst met de beschuldigende >er onder meer naar Saudie-Arabië, waar het bedrijf al jaren a een groot overheidsproject werkt. Volgens het concern blijft Jaudische overheid achter met betalen. De schuld is inmid- 3 i opgelopen tot ruim 300 miljoen. Door de lage olieprijs kan 3 aland niet meer aan de verplichtingen voldoen. Ook elders in wereld gaan de zaken niet zo goed. De orderportefeuile van j jedrijfstak Bouw International bleef dit jaar tot dusver ruim miljoen achter bij de raming. <koord CAO Shell Pernis/Moerdijk 3 Terdam Shell Pernis/Moerdijk hebben gisteren met de bon- 1 FNV en CNV een principe-akkoord bereikt over een nieuwe 1 ejarige CAO. De werknemers krijgen drie procent loonsver- j jng per 1 april 1999 en 2,75 procent per 1 april 2000. Daar 3 aenop komt een eenmalige uitkering van 0,5 procent per 1 )ber 2000. Het onderhandelingsresultaat wordt dinsdag 22 aan de gezamenlijke ledenvergadering van CNV/FNV voor- aigd. Belangrijk onderdeel van de totstandkoming van de 3 biwe CAO zijn afspraken over de werkgelegenheid, nu Shell lis/Moerdijk een aantal fabrieken verkoop!. De directie van 11 stelt in een protocol dat samen met de boliden is opge- d, het uiterste te doen om gedwongë'n britóla^en (ë1 vermij- ;nzine en diesel cent goedkoper terdam Benzine en diesel worden een cent goedkoper, laf morgen kost een liter euro loodvrij 2,16 gulden en super t loodvervanger komt op 2,28 gulden. Diesel gaat 1,454 gul- "~1 kosten. ieuw dieren- en autopark in België jthalen Het Nederlandse recreatiebedrijf Libéma begint in Belgische Houthalen-Helchteren komende herfst met de jw van een nieuw dieren- en autopark. Daarmee is een in- .tering gemoeid van ongeveer 33 miljoen gulden, exclusief de i torische auto's en dierencollectie. De toeristische trekpleis- 3 komen in het recreatiegebied Kelchterhoef, halverwege J idhoven-Hasselt. Het dierenpark krijgt een oppervlakte van hectare en gaat in het voorjaar van 2002 open. Het auto-at- i ctiepark wordt ongeveer de helft zo groot. Het opent een jaar der. Libéma is onder meer eigenaar van het Autotron in Ros- i den, de Beekse Bergen in Hilvarenbeek en enkele grote eve- mentenhallen. at vraagt om de reisverzekering van Zorg en Zekerheid. Direct afsluiten; Bel: 071 - 5 791 217. lorg en Zekerheid 46290 1,3930 29,04 12.674 1,3790 '-0637 1em-sassenheim )!5900 *LD frisart 25,60 9 o*47 3 ^obel 8aat zijn coatings- 1,3812 hter PRC DeSoto verkopen 175,80 het Amerikaanse chemie- il^3i5 ^ern PP(^ Industries. De gis- n aangekondigde transactie ft „in het geheel geen gevol- F voor vestiging van Akzo 23,86 iel Aerospace Coatings AC) in Sassenheim. General lager K. Fleetwood van de Aaiienheimse fabriek heeft dat verklaard. eren eetzo doet PRC DeSoto Inter- rmalige Courtaulds Aero- :e Coatings and Sealants. eur*Britse Courtaulds werd vo- laar bij Akzo ingelijfd. Dat Te echter op bezwaren van luropese Commissie, omdat 8.ff Arnhemse chemieconcern ie coatings-sector een te 00»t marktaandeel had ver ren. Brussel stelde Akzo voor de keus: ofwel PRC DeSoto ofwel vliegtuiglakkenbedrijf ADAF van de hand doen. In ja nuari van dit jaar nam het Arn hemse concern het 40-pro- centsbelang van de Dexter Cor poration in ADAF over. ADAF werd vervolgens omgedoopt tot Akzo Nobel Aerospace Coatings (ANAC). Het besluit van Akzo om ANAC in handen te houden, heeft nu als logische conse quentie het afstoten van PRC DeSoto. Alleen op die manier kan Akzo de Brusselse bezwa ren immers wegnemen. Akzo's financiële topman F. Fröhlich liet gisteren weten dat in verband met de Courtaulds- kwestie geen verdere verkopen van concernonderdelen te ver wachten zijn. Wel is het de be doeling dat ANAC op zoek gaat naar samenwerking met part ners in Noord- of Zuid-Ameri- ka, aldus general manager Fleetwood in Sassenheim. velsen-amsterdam ronald frisart vervolg van voorpagina De fusiegesprekken tussen Hoogovens en British Steel passen goed in de concentratietendens in de Europese staalindustrie. Eerder al sloegen Krupp en Thyssen de handen ineen. Datzelfde deden Usinor en Sambre Cockerill. Na een fusie van Hoogovens en British Steel ontstaat volgens FNV'er Duynhoven en concern dat een kwart of iets meer van de Europese staalmarkt beheerst. Omdat ook andere combinaties flinke marktaandelen hebben, wordt aan vakbondszijde niet verwacht dat de Europese Com missie bezwaar aantekent tegen de voorgenomen fusie. Volgens analisten S. Smit van Bank Labouchere en H. Klein van KBW Wesselius biedt een Nederlands-Britse fusie voor beide par tijen voordeel. Voor Hoogovens is British Steel aantrekkelijk om dat het Britse concern groot is. Bij onderhandelingen met leve ranciers van onder meer ijzererts en energie legt dat gewicht in de schaal. Ook bij het vaststellen van prijzen die afnemers - bij voorbeeld de auto-industrie - moeten betalen, is de omvang van British Steel van belang. Omgekeerd is Hoogovens voor de Britten aantrekkelijk omdat het Nederlandse bedrijf British Steel uit zijn isolement kan ver lossen. Een probleem voor het Britse concern is dat Groot'-Brit- tannië buiten het euro-gebied ligt. Via Hoogovens krijgt British Steel wel toegang tot de zone van de nieuwe Europese munt. Gaat de fusie door, dan is dat voor Hoogovens het derde grote buitenlandse avontuur. Nauwe samenwerking met het Duitse Hoesch in Estel liep in de jaren tachtig op de klippen en eerder dit jaar zag Hoogovens zich gedwongen van het Belgische Boël te scheiden, al behield Hoogovens wel de Boël-fabriek in het Noord-Franse Maubeuge. „Drie keer is scheepsrecht", aldus FNV-bestuurder Duynhoven. Zowel bondsbestuurders als analisten wijzen erop dat Neder lands-Britse combinaties in het algemeen veel fortuinlijker blij ken dan Nederlands-Duitse of Nederlands-Belgische. School voorbeelden zijn de internationale reuzen Koninklijke/Shell en Unilever. In iets mindere mate geldt dat ook voor het uitgeefcon- cern Reed-Elsevier. Op de Amsterdamse effectenbeurs werd gistermiddag de han del in het aandeel Hoogovens stilgelegd. Geruchten over ge sprekken met de Britten joegen de koers vorige week tot boven de veertig euro, een record. Op het Damrak wordt beweerd dat mogelijk is gehandeld met voorkennis. In Londen ging de handel in aandelen British Steel gisteren gewoon door. De koers schoot liefst 22 procent omhoog. Engels staalconcern voorbeeld voor andere bedrijven De warmbandwalserij van Hoogovens in U muiden. Mocht het tot een huwelijk komen tussen British Steel en Hoogovens, dan is het Nederlandse staalconcern on miskenbaar de onderliggende partij. Maar het weet zich verzekerd van een sterke partner waarmee het voor de dag kan komen. British Steel, geworteld in de oude Noord- en Midden-Engelse industriegebieden, is onge veer twee keer zo groot als Hoogovens en behoort tot de top vijf van de staalgiganten in de wereld. De oorzaken van het verlies zijn de crises in het verre Oos ten en Oost-Europa, die heb ben geleid tot een forse prijsda ling van staal uit die regio's. Daarbij komt dat British Steel zwaar lijdt onder het sterke Britse pond, dat nog dagelijks sterker wordt ten opzichte van de euro. En dat terwijl tweeder de van het staal wordt geëxpor teerd naar landen van de Euro pese Unie. British Steel is dan ook weer driftig aan het snijden in zijn personeelsbestand. Het bedrijf zit midden in een vijf jaar du rende herstructurering die het bestand met ruim twaalfdui zend, op een totaal van zo'n 50.000 banen vorig jaar, terug moet brengen. De vermogens positie is overigens gezond. Vo rige week werden plannen be kend om voor 1,3 miljard gul den aandelen terug te kopen. De Britse staalindustrie is sinds de Tweede Wereldoorlog door de politiek verschillende keren heen en weer geslingerd tussen verzelfstandiging en na tionalisatie. British Steel werd in 1967, bij een renationalisa tieronde, gevormd uit veertien bedrijven. Pas in 1988 werden de allerlaatste touwtjes met de overheid doorgesneden. Het concern is voor 45 pro cent van zijn omzet afhankelijk van Groot-Brittannië en is ver der onder andere actief in Duitsland, de VS, Thailand, Ma leisië en Zweden. Ook Neder land is voor British Steel geen onbekend terrein. Het bezit in Tiel het dakbedekkingsbedrijf Profiel 2000. londen harm harkema correspondent En wat meer is: na de aftakeling van de oude industrieën in de jaren zeventig en tachtig, heeft British Steel zich ijzersterk aan gepast aan de economische ei sen van de late jaren tachtig en negentig. British Steel - en de andere, veel kleinere Britse staalbedrij ven - vormen in zekere zin een succesverhaal, dat vaak ten voorbeeld aan anderen wordt gesteld. De staalindustrie heeft zich namelijk weten te onttrek ken aan een van de belangrijk ste euvels van de Britse econo mie: de bedroevend lage ar beidsproductiviteit. De afgelopen twintig jaar is de productiviteit in de Britse staalsector met 357 procent toegenomen, dat is zo'n 9,4 procent per jaar. De productivi teitsgroei was daarmee drie keer zo groot als in de industrie in zijn geheel en maar liefst vijf keer zo groot vergeleken met al le bedrijvigheid. Fantastisch ging het met Bri tish Steel aan het eind van de jaren tachtig en in het midden van de jaren negentig. In 1996 werd bij een omzet van zo'n elf miljard gulden een winst ge boekt van zo'n drie miljard. Daarna kwam - buiten eigen schuld - de klad in de cijfers. In 1997 werd nog een winst ge maakt van ruim één miljard gulden, waarna het bedrijf in de tweede helft van vorig jaar in de rode cijfers dook. Analisten ver wachten dit jaar een verlies van zo'n 600 miljoen gulden. rijswijk anp De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) en de vakbonden hebben de afgelopen nacht een principe-akkoord bereikt voor een eer ste CAO alleen voor ziekenhuispersoneel. De werknemers krijgen er in totaal vijf procent bij: drie procent per 1 juni 1999 en twee procent per 1 juni 2000. De CAO die geldt voor 155.000 werknemers in de ziekenhuizen, heeft een looptijd van 23 maan den en geldt vanaf 1 april 1999. Het akkoord kent naast de loonsverhoging, afspraken over vermin dering van werkdruk en ziekteverzuim, moderni sering van arbeidstijden en invoering van een nieuw functiewaarderingssysteem. De eindejaarsuitkering voor de werknemers wordt in december van dit jaar met 0,25 procent verhoogd naar één procent. Daarnaast krijgen de werknemers 1 januari 2001 een eenmalige uitke ring van ook een procent. Vorig jaar stapte de NVZ uit de CAO voor ge zondheidszorg om een eigen CAO op te stellen. Dat is nu gelukt. De NVZ noemt de nieuwe CAO een doorbraak naar de vernieuwing van arbeids voorwaarden, 'die nodig is om' de ziekenhuizen in de toekomst aantrekkelijk te houden voor werknemers. In de nieuwe CAO zijn voor de rea lisering daarvan een aantal vitale stappen gezet'. Het akkoord komt na een onrustige periode tij dens de eerste onderhandelingen. De bonden vonden dat de NVZ 'verslechteringsvoorstellen' had gedaan. „Maar nadat die van tafel waren ge haald, kon er reëel worden onderhandeld", aldus de bonden AbvaKabo, FNV, CFO, SBG en FHZ. den haag gpd Nuts Ohra en Delta Lloyd wil len fuseren. De twee verzeke raars praten over een vergaan de samenwerking. „Een fusie ligt het meest voor de hand", aldus een woordvoerster van Nuts Ohra in Arnhem, moeder bedrijf van onder meer de kwakkelende Haagse verzeke raar Nuts. De nieuwe combinatie wordt in omvang de tweede particu liere zorgverzekeraar van ons land. Delta Lloyd, eigendom van de Britse verzekeringsgroep CGU, kent een jaaromzet van ruim acht miljard gulden. Bij het bedrijf werken zo'n 3.500 mensen. Nuts Ohra realiseert met ruim 2.500 mensen een jaaromzet van circa drie miljard gulden. Bestuurder Segaar van FNV Bondgenoten reageert in eerste instantie positief op de aange kondigde plannen. „Het is een verstandige zaak als men gaat fuseren. Ons uiteindelijke oor deel hangt uiteraard af van wat er met het personeel en de ar beidsvoorwaarden gaat gebeu ren. Ik verwacht niet dat er heel veel veranderingen optreden", zo zegt zij. Delta Lloyd en Nuts Ohra zijn niet helemaal onbekenden voor elkaar. Jaren geleden deed Del ta Lloyd zijn portefeuille ziekte kostenpolissen over aan het Haagse Nuts, omdat men toen weinig heil meer zag in de ziek tekosten tak. „We zijn nu een paar jaar verder", reageert een woordvoerder van Delta Lloyd. „We verwachten grote voorde len van de samenwerking. Er is sprake van een aanzienlijke schaalvergroting, een bredere productenrange en een verbe tering van de efficiency". Delta Lloyd laat zich ook niet afschrikken door de problemen bij de Haagse dochter van Nuts Ohra. De moeilijkheden daar zijn zo groot, dat de Zieken fondsraad zich onlangs ge noodzaakt zag Nuts Verzekerin gen een 'aanwijzing' te geven. Nuts moet op korte termijn een plan van aanpak op tafel leggen om een einde te maken aan de administratieve chaos. Bovendien heeft Nuts vorig jaar een verlies geleden van bijna tachtig miljoen gulden. Begin dit jaar doken al ge ruchten op als zouden Delta Lloyd en Nuts met elkaar in ge sprek zijn. Nuts Ohra zag eer dere pogingen om tot een sa menwerking te komen, stran den. Zo werd in 1997 met F. van Lanschot Bankiers gesproken- over een mogelijke fusie. Die gesprekken liepen begin 1998 op niets uit. Dat vraagt om de reisverzekering van Zorg en Zekerheid. Direct afsluiten? Bel: 071 - 5 791 217. Zorg en Zekerheid göteborg anp Volvo, de Zweedse autofabri kant die dit jaar is overgeno men door Ford, wil over enkele jaren auto's produceren in de VS. Het gaat om de opvolgers van de S40 en de V40, de auto's die bij Nedcar in Nederland worden gefabriceerd. Een woordvoerder van Volvo ontkent dat een Amerikaanse productielijn gevolgen zal heb ben voor Nedcar. „Nedcar komt niet in gevaar. Het gaat om extra productie", bezweert de Volvo-man. De Financial Times meldde gisteren dat Volvo met Mitsubi shi praat over de toekomst van het samenwerkingsverband. De twee fabrikanten zijn samen ei genaar van de fabriek in het Limburgse Bom. Volvo zegt in Born te willen blijven produceren. De opvol ger van de middenklassers S40 en V40 moet op wereldschaal worden afgezet. Dat leidt tot een vraag naar 300.000 auto's per jaar, denkt Volvo. De capa citeit van Nedcar is maximaal 280.000 wagens, maar die moet worden gedeeld met Mitsubi shi. Daardoor heeft Volvo extra capaciteit nodig. Dat vraagt om de reisverzekering van Zorg en Zekerheid. Direct afsluiten? Bel: 071 - 5 791 217. $Lorg en Zekerheid NS-studie naar cirkelspoor voor Randstad na 2010 den haag anp In Londen en Tokyo ver plaatst een cirkelvormige spoorverbinding met een hoge treinfrequentie inwo ners snel binnen de agglo- moratie. NS zien wel wat in zo'n Circle Line als ontslui ting van de Randstad na 2010. P. Geurts, die bij NS Reizigers een toekomstvisie ontwikkelt, presenteerde de Circle Line gisteren op een seminar over personenver voer in de Deltametropool. Amsterdam,. Rotterdam, Utrecht en Den Haag be sloten in 1996 tot de op richting van de alliantie Deltametropool om binnen de Randstad op lange ter mijn een samenhangend openbaar vervoerssysteem tot stand te brengen. „Een cirkelverbinding is de meest efficiënte verbin ding van infrastructuur", zegt Geurts. Hij denkt niet dat in de Randstad de fre quentie van Londen of To kyo (zo'n tien treinen per uur) kan worden gehaald, maar elke zestig minuten zes treinen links- en rechts om moet mogelijk zijn. De kleine variant omvat alleen de vier grote steden, maar in de grotere variant gaat het om een ring met een uitloper naar Breda, Tilburg, Eindhoven en Den Bosch. NS willen gebruik maken van de bestaande spoorinfrastructuur. Wor den alle plannen voor ho gesnelheidstreinen (HSL- Zuid en -Oost) en stadsge westelijke light-railverbin- dingen (Rotterdam-Den Haag, Amsterdam, Utrecht) verwezenlijkt, dan komt er op het bestaande railnet voldoende ruimte vrij om het cirkelidee ten uitvoer te brengen. Met name de aanleg van de HSL-Oost zorgt er overi gens voor dat de Circle Line niet eerder dan over tien jaar in de dienstregeling kan worden opgenomen. Hoeveel het gaat kosten, vindt Geurts in dit stadium moeilijk te zeggen. Als be wijs dat NS werk maken van modern personenver voer, wijst hij op de vijf tot zes miljard gulden die NS de komende jaren in betere railverbindingen willen ste ken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9