ST Grote meerderheid ANC Moord in Monfort: twee scenario's Buitenland Tevredenheid kiezer Zuid-Afrika verschilt naar huidskleur lONDERDAG 3 JUNI 1999 'Proces Öcalan bewijst samenzwering' Ankara Het proces tegen de leider van de Koeridische Arbei derspartij PKK, öcalan is volgens de woorden van de Turkse premier Ecevit een 'succesvolle test' voor Turkije. Het bewiist dat er een internationale samenzwering is tegen het land. Öca lan had dinsdag op de tweede dag van zijn proces verklaard dat de PKK opleidingskampen in Griekenland en Syrië heeft gehad. Voor landen die Turkije les willen geven in mensenrechten en democratie is dat een schande, aldus Ecevit. Aantal slachtoffers tunnelbrand stijgt fl/ENEN Het aantal slachtoffers van de tunnelbrand in de Oos tenrijkse Tauerntunnel is opgelopen tot twaalf. Reddingswer kers vonden de lijken onder de aslaag en uitgebrande wrakken de tunnel. De gouverneur van de deelstaat Salzburg, Schaus- veetberger, sloot gisteravond niet uit dat de ramp uiteindelijk nog meer mensen het leven heeft gekost. Tot nu toe is slechts één 1 Slachtoffer geïdentificeerd: een 27-jarige Duitser. Het zoeken 1 vehaar stoffelijke resten van slachtoffers is lastig, omdat die door een{le intense hitte volledig zijn verbrand. Er zijn 49 mensen ge- ,bcnLond geraakt. f 'Dodental bij rellen Nigeria loopt op sn s^agos Het dodental bij de stammenrellen in Nigeria is opgelo- „linpntot meer dan honderd. Dit hebben militaire zegslieden gis- teren bekendgemaakt. De Nigeriaanse kranten meldden dat het e4antal slachtoffers van de onlusten in de olierijke rivierdelta in lt je bet zuiden van het land, al tot boven de tweehonderd is geste en. Ê;en. De regering heeft troepen naar het gebied gestuurd om de andiprde te herstellen. De gouverneur van de betreffende Delta-pro- Vine ie zei dat de leiders van de twee bevolkingsgroepen, de Its- vnekiri-stam en de Ijaw-stam, die al jaren met elkaar overhoop sap kijggen besprekingen zijn begonnen, s noo metHollanders bezetten Randstad Keulen rr'"n -IERLUNAan de vooravond van de Eurotop in Keulen hebben ■n ^Nederlandse actievoerders en enkele Duitse sympathisanten niegistermiddag korte tijd het kantoor van Randstad in die stad be- mijnZet. De actievoerders beschadigden deuren en ramen en lieten jpreuken achter op de wanden. De politie pakte 26 actievoer- mL ders op en houdt ze een nacht lang achter tralies om herhaling gerig^e voorkomen. De betogers van de Aktiegroep Poldergeist zien iudd^n de uitzend-multinational een 'schakel in en profiteur van het n datP°ldermoder. Zij laken dit zogeheten poldermodel, omdat de itten combinatie van loonmatiging, flexibilisering en arbeidstijdver- n bil '""Negen doden bij vliegtuigongeluk in VS een' little rock Bij het vliegtuigongeluk in de Amerikaanse staat Ar- ne. 'kansas van gisteren zijn zeker negen doden gevallen. Tientallen ïnensen raakten gewond. Onder de doden is de piloot van het van koestel. Het vliegtuig van de maatschappij American Airlines kkerfchoof in slecht weer van een van de landingsbanen van de ■luchthaven van Little Rock. Het toestel brak in drie stukken en r pn vloog in brand. Het kwam vlak voor een rivier tot stilstand. Het 1 toestel, een MD-80, had 139 passagiers en zes bemanningsle- elk lflen aan boord. Het toestel was eerder, na een vertraging van pakfwee uur, opgestegen van de luchthaven Dallas/Fort Worth. tó cfJNSCOM wil team naar Irak sturen licktajiEwvoRKDe speciale VN-commissie voor wapeninspecties in irlijk(rak, UNSCOM, wil voor het eerst in zes maanden weer een te lieuw team naar Bagdad sturen. De VN-medewerkers moeten jn hun kantoren alle biologische en chemische monsters oprui- "ee7ien die na hun vertrek in december 1998 zijn achtergebleven, ir opjJNSCOM-chef Richard Butler doet dit voorstel in een brief aan et bo4e VN-Veiligheidsraad. Rusland vroeg gisteren om een spoed- tamilfitting van de raad in verband met de aanwezigheid van moge- ijke gevaarlijke stoffen in de VN-kantoren. Butler benadrukt dat er geen sprake is van gevaar. Het zou onder meer gaan om stof- kendjen die in het laboratorium nodig waren om meetapparatuur te ti dieijken. ,,'kDoden door bombardement in Congo o icigali De regeringstroepen van Congo hebben gisteravond laat t"~ de stad Uvira in het oosten van het land gebombardeerd. Vol gens de eerste berichten zijn daardoor zeker drie doden geval len. Het was de tweede keer binnen een maand dat Uvira ge- bombardeerd werd. Medio mei gebeurde dat voor de eerste keer. Rwanda stelt dat het bewind van de Congolese machtheb ber Kabila het door Rwanda voorgestelde staakt-het-vuren blijft schenden. „Daaruit blijkt dat ze geen vrede willen", zei de rege ringswoordvoerder in Kigali. Rwanda, een van de landen die het verzet tegen Kabila steunen, kondigde begin mei een eenzijdig 'estand aan om onderhandelingen tussen de Congolese rege- ing en het verzet een kans te geven. lauwe groente helemaal niet gezonder |onden Rauwe groenten zijn helemaal niet gezonder dan ge- KooktëTSterker nog: goed gare en zelfs gestampte groenten be schermen aanzienlijk beter tegen hart- en vaatziekten en kanker pan rauwkost, zeggen wetenschappers. Koken en stampen (of prakken) maakt taaie celwanden in de groenten zacht, waar- poor carotenoïden de oranje tot gele kleurstoffen die belangrij ke anti-oxidanten zijn beter worden opgenomen via het spijs verteringskanaal. Anti-oxidanten gaan weefselbeschadigingen |en dichtslibben van de bloedvaten tegen. „De opname van (carotenoïden uit rauwe worteltjes is ongeveer 3 tot 4 procent, naar als je ze kookt en fijnmaakt, neemt dat met een factor vier tot vijf toe", zei prof. Sue Southon van het Institute of Food Re- ^8 NNsearch in het Engelse Norwich, tient 1 '"B «Gletsjers van de Himalaya smelten "akr°il den - g|elsjers van de Himalaya smelten onder invloed een Ivan het broeikaseffect in een recordtempo. De meeste kunnen binnen veertig jaar verdwenen zijn, zeggen onderzoekers. Het wetj&meltwater kan catastrofale overstromingen veroorzaken in outesPic'lt^ev0"<te gebieden doordat de wanden van overvolle berg- jJmeren het begeven. Dit stellen wetenschappers van de Indiase de KlJawaharlal Nehtu University na een vier jaar durend onderzoek. 19 Olfeij zeggen dat nergens anders op aarde gletsjers zich zo snel te- jrugtrekken. Het smeltwater vormt gletsjermeren achter de mo rene, de massa stenen en gruis die door de gletsjer is opgewor pen. Als de druk van het water te groot wordt, barst de wand. J] Mubarak krijgt vierde ambtstermijn Cairo Het Egyptische parlement heeft gisteren president Hos- hi Mubarak voor de vierde maal tot staatshoofd benoemd voor ëen ambtstermijn van zes jaar. Mubarak volgde in 1981 de toen vermoorde president Anwar Sadat op. Het parlement bestaat Voor 95 procent uit leden van Mubaraks Nationaal Democrati sche Partij. Van de 454 parlementariërs kwamen er 443 opdagen om hun stem uit te brengen. Allen stemden voor Mubarak. In het najaar volgt een nationaal referendum over deze herbenoe ming. De laatste keer won Mubarak de instemming van 96 pro- pent van de kiezers in het referendum. De 71-jarige Mubarak Domineert de politiek volkomen. De noodtoestand die bij de pioord op Sadat werd uitgeroepen is nog steeds van kracht. Geen bloeddonatie na bezoek aan GB Caithersburg Amerikanen die na 1980 Groot-Brittannië hebben bezocht, zouden in de Verenigde Staten geen bloeddonaties moeten doen. Zo moet voorkomen worden dat de menselijke versie van de gekkekoeienziekte, de ziekte van Creutzfeldt-Ja- kob, op andere mensen wordt overgedragen. Dit adviseren on derzoekers in de VS. De wetenschappers studeren weliswaar nog op de vraag of de ziekte via bloed kan worden verspreid, biaar leden van adviescommissie van de Food en Drug Admini stration (FDA) adviseren nu toch actie te ondernemen. In de VS is zijn geen gevallen van de gekkekoeienziekte of de ziekte van Creutzfeldt-Jakob bekend. Groot-Brittannië werd begin jaren negentig opgeschrikt door de gekkekoeienziekte (BSE). kaapstad peter ter horst correspondent Catherine Nomyaniso heeft zich al vroeg aange sloten bij de rij. Met 500 kiezers in het zwarte woonoord Gugulethu bij Kaapstad wacht ze ge duldig in de warme ochtendzon voor het stem bureau op haar kans om het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) weer aan de macht te helpen. Welke zwarte kiezer je hier ook aanspreekt, ze hebben allemaal hun privé-bewijs dat de afgelo pen vijf jaar onder Nelson Mandela beter waren dan alle jaren daarvoor. Dus waarom zouden ze op een andere partij stemmen? Voor Catherine Nomyaniso (40) bracht het ANC-bewind een aardverschuiving in haar persoonlijk leven te weeg. Na achttien jaar als schoonmaakster te hebben gezwoegd in een geboortekliniek kreeg ze er een administratieve baan. „Zonder deze regering had ik nooit promotie gekregen. Dan was ik op mijn 60ste nog steeds schoonmaakster geweest", zegt ze. Een baan, een huis, een kraan met schoon drinkwater het ANC heeft de zwar te meerderheid in de eerste jaren na de apart heid voldoende geboden om weer op haar stem te kunnen rekenen. Maar het zijn ook immateri ële aspecten als gelijkheid en waardigheid die in de rij voor het Uluntu buurtcentrum meetellen. „Ik ben gelukkig omdat ik eindelijk met blanken in een restaurant kan zitten. Vroeger moest ik baas tegen je zeggen, nu kan ik je gewoon Peter noemen", zegt Mercia Mafata (49), onder luid gelach van omstanders. Jongeren zijn er in Gugulethu om negen uur 's morgens nog nauwelijks te zien. De jeugd bleek niet al te gretig om zich te laten registreren als kiezer. Politieke partijen maken zich zorgen over de apathie onder de jonge kiezers, een interna tionaal fenomeen dat zich nu ook in Zuid-Afrika voordoet. Sizinzo (23), die zijn achternaam niet wil noe men, gaat voor het eerst stemmen. Hij heeft vo rig jaar een baan gekregen als inkoper-in-oplei- ding bij een groot warenhuis, werk dat in het verleden alleen voor blanken bestemd was. Hij ziet de verkiezingsdag vooral als een wisseling van generaties: Nelson Mandela neemt afscheid als president, en de 24 jaar jongere Thabo Mbeki neemt het roer over. „Mbeki is jong, en hij kan misschien meer voor ons jongeren doen. Hij komt heel vastberaden over, en dat hebben we nodig in Zuid-Afrika. Mandela is een oude man. Hij is een beroemdheid, maar zijn werk zit er op." Het was gisteren geen 'Bevrijdingsdag' in Zuid- Afrika, zoals vijfjaar geleden. Toen was de stem bus het middel om af te rekenen met de apart heid, en was de euforie in de kilometer-lange rij en voelbaar. Stemmen was het afschudden van het verleden, en het in-de-rij-staan met landge noten die voorheen tweederangsburgers waren was voor blanken een soort reinigingsritueel. Gisteren was het niet meer dan wachten op je beurt, zoals dat gaat bij gewone verkiezingen. Maar nog steeds in een ongewoon land. Waar inwoners van Gugulethu zich de winnaars van de verandering in Zuid-Afrika voelen, wonen de kiezers die zich de verliezers voelen nog geen tien kilometer verderop. De meeste woongebie den rondom Kaapstad zijn nog gemerkt naar huidskleur. En ook de mate van tevredenheid lijkt nog steeds door huidskleur bepaald. Tafel- sig is een buurt voor kleurlingen, de mensen van gemengd ras die in de Westkaap-provincie in de meerderheid zijn. De armoede is groot, de meeste mensen zijn werkloos en veel jongeren beschouwen alleen het lidmaatschap van een van de talloze bendes als een loopbaan die een inkomen garandeert. Hier is de rij kiezers bij het buurthuis annex stembureau korter en is de te vredenheid afwezig. De meerderheid van de kleurlingen stemde vijf jaar geleden op de Natio nale Partij, in de verwachting dat zij bij de erfla ters van het oude regime beter af zouden zijn dan bij het nieuwe bewind. Het ANC hoopt na een harde verkiezingsstrijd deze keer ook in de Westkaap aan de macht te komen, maar hoeft daarbij niet te rekenen op Jaqoop Stoffels (40). Hij stemde gisteren op de (inmiddels Nieuwe) Nationale Partij, want 'de bruimense (kleurlin gen) zijn toch niet belangrijk voor het ANC.' Stoffels verloor anderhalf jaar geleden zijn baan als installateur van zonneschermen, en hij geeft het ANC de schuld. „Ik heb vier kinderen en ze lijden honger. Ik bedel op de hoeken van de straat om wat geld voor brood. Er is geen werk, en de banen die er zijn, gaan naar zwarten. Alles is veranderd sinds we een democratie zijn. On der de apartheid had ik tenminste een goed le ven." Dat gold ook voor de mensen in Thornton, een slaperige woonbuurt op tien minuten rijden van Gugulethu en Tafelsig. Hier vestigde zich in de jaren vijftig de blanke middenklasse die zich onder het apartheidsbewind verzekerd wist van baan en pensioen bij de spoorwegen en de pos terijen. De meeste inwoners zijn nog blank, maar de rij kiezers bij de lagere school is net als de buurt meer gemengd dan vijf jaar geleden. Dit is het territorium waar de Nieuwe Nationale Partij en de conservatief-liberale Democratische Partij strijden om het leiderschap van de opposi tie, en waar blijkens de posters op lantaarnpalen extreem-rechts genoeg stemmen hoopt weg te halen voor een of twee zetels in het parlement. De klachten van de blanken in Thornton over het nieuwe Zuid-Afrika zijn bekend: de misdaad, het gebrek aan werkgelegenheid en de onzekere toekomst van de kinderen. Leigh Kroukamp (35) liep in het stembureau over van de Nationale Partij naar de kleine Afrikaanse Christen-Demo cratische Partij. „De reputatie van de Nationale Partij is simpelweg te veel beschadigd. Het verle den was te erg, dat kun je niet meer uitwissen." Ze heeft 'gemengde gevoelens' over de eerste vijl jaar democratie in Zuid-Afrika. De misdaad overheerst voor haar alle positieve kanten. „De situatie is nu dat wij in ons huis in een gevange nis leven, terwijl de criminelen buiten vrij rond lopen. Als de misdadigers waren opgepakt en bestraft, dan had het ANC voor mij werkelijk iets bereikt." WijdenboSCh Verkiezingen Zuid-Afrika verlopen zonder incidenten paramaribo armanp snuders correspondent Wijdenbosch en vice-president Pretaap Radhakishun volhar den in hun weigering af te tre den. Vice-president Radhakis hun heeft gezegd dat hij, even als Wijdenbosch, op zijn stoel zal blijven zitten. „Ik laat mij niet wegjagen door een stelletje verraders". Hij doelt daarmee op de BVD-fractie, die maan dagavond uit de coalitie stapte en een dag later de motie van de oppositie steunde die het einde van de regering-Wijden bosch inluidde. Ondanks het standpunt van de president be reiden de politieke partijen zich voor op de verkiezing van een nieuw staatshoofd. In de stra ten van Paramaribo overheerste de vreugde en alle stakingsac ties en demonstraties zijn voor lopig opgeschort. Behave de oppositie komt in ieder geval ook de Javaanse co alitiepartij KTPI van Willy Soe- mita met kandidaten voor de post van president en vice-pre sident. Onbekend is nog of de Nationale Democratische Partij (NDP) van Bouterse en Wijden bosch een kandidaat naar vo ren zal schuiven. De oppositie heeft gepleit voor een crisisre gering waarin geen politici zit ting hebben. Als mogelijk nieu we president wordt Jozef Bra- him getipt, oud-directeur van De Surinaamsche Bank, waar de ABN/AMRO een meerder heidsbelang in heeft. Voedseldropping Kosovo mislukt pescara hans geleunse correspondent Het International Rescue Com mittee, een van de grotere Amerikaanse niet-gouverne- mentele hulporganisaties, heeft vanochtend een nieuwe en weer grotendeels mislukte po ging ondernomen om voedsel pakketten te. droppen boven Kosovo. Er zijn de nodige twij fels gerezen over de veiligheid, na de beschieting, gisteren, van IRC-vliegtuig door Joegosla- visch luchtafweergeschut. Van ochtend ging het opnieuw mis. Weliswaar was er van beschie tingen geen sprake, maar nu ging het grootste deel van de dropping mis. Van de 2000 voedselpakketten die moesten worden afgeworpen, kreeg men er slechts 200 het vliegtuig uit. De rest moest men mee terug nemen. De voedselvluchten zouden deze maand iedere dag plaats vinden vanaf het vliegveld van Pescara aan de Adriatische Zee. Het IRC heeft daarvoor een subsidie van een miljoen dollar gekregen van de Amerikaanse regering. De beschieting maak te gisteren echter duidelijk dat de Joegoslaven niets van de hu manitaire onderneming moet hebben. Het slechte nieuws drong gis teren pas door toen de taalbar rière was overwonnen. Wat de vijf bemanningsleden, van Rus sische, Oekrainse en Moldavi- sche komaf, eenmaal veilig aan de grond te vertellen hebben, wordt in eerste instantie niet goed begrepen. „Missie veilig voltooid, doel geraakt", consta teren de aanwezigen. Dat is dus niet het geval. Als de beman ning in het stationsgebouw een gedetailleerd verslag heeft uit gebracht, blijkt dat ze ongeveer 2000 voet onder het vliegtuig de explosies van op hen gerichte luchtafweer hebben waargeno men. Dat lijkt een ruime af stand, maar op 15.000 voet hoogte is dat betrekkelijk. Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) stevent af op een grote meerderheid in het Zuid-Afrikaanse par lement na de verkiezingen die gisteren zijn gehouden. Nadat vanochtend de helft van de stemmen was ge teld, stond het op ANC 61,6 procent. De verkiezin gen zijn zonder incidenten verlopen. kaapstad peter ter horst correspondent De liberale Democratische Par tij had vanochtend 12,3 procent van de stemmen verzameld; ze zou daarmee de grootste oppo sitiepartij zijn. De Nieuwe Na tionale Partij, de opvolger van de partij die indertijd de apart heid invoerde, was vanochtend tot onder de 10 procent gezakt. De kiezers brachten hun stem uit voor de 400 zetels in het nationale parlement en voor de regeringen van de ne gen provincies. De uitslagen van grote delen van het Zuid- Afrikaanse platteland moesten in de loop van de dag nog bin nenkomen. Daardoor mocht worden verwacht dat de meer derheid van het ANC nog kon stijgen. Het zag er echter niet naar uit dat het ANC de macht zal overnemen in de provincies Westkaap en KwaZulu/Natal, de enige van de negen provin cies waar het ANC niet regeert. De daar regerende partijen, de NNP in de Westkaap en de Zoe loe-partij Inkatha in KwaZulu- /Natal, lagen daar op kop. De tweede democratische verkiezingen in Zuid-Afrika zijn vreedzaam verlopen. In tegen stelling tot de chaotische ver kiezingen van 1994, die het ein de van de apartheid markeer den, konden de meesten van de 18 miljoen kiesgerechtigden zonder veel haperingen naar de stembureaus. Een groot aantal bureaus bleef langer open om de lange rijen kiezers te verwer ken die nog stonden te wach ten. Er waren geen meldingen van geweld tussen aanhangers van verschillende partijen. De verkiezingen markeren te vens het einde van het presi dentschap van Nelson Mande- la, die op 16 juni wordt opge volgd door Thabo Mbeki, de huidige vice-president. Volgens Mbeki toonden de verkiezingen dat de jonge democratie in De bewoners van een krottenwijk in Kaapstad staan in de rij om hun stem uit te brengen. Bijna allemaal stemmen ze, net als vijfjaar geleden, op het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). FOTO EPA CAPE ARGUS Zuid-Afrika sterke wortels heeft, naar een democratie waarin van vrede en veiligheid konden „Wij hebben altijd gestreefd mensen onder voorwaarden stemmen", zo verklaarde hij. parus cees van zweeden correspondent De moord op vier Nederlanders in het Franse Montfort heeft inmiddels een stroom van geruchten op gang gebracht. Die wordt versterkt door de politie die niets over de zaak wil zeggen. Uit de vele geruchten zijn twee scenario's opgeweld. Het ene scenario is dat van een Duitser die de slachting heeft aangericht, het an dere dat van een afrekening door vijan den van de beide echtparen. Het verhaal van de Duitser borrelde op, toen de Duitse politie vorige week wees op de overeenkomsten tussen een vier voudige moord in Remagen en de moor den in Monfort. Het verhaal begon snel een eigen leven te leiden. Een man had gepoogd met het bank- pasje van een der vermoorde Nederlan ders geld uit de muur te trekken, maar het pasje werd opgeslokt door de machi ne. Drie dagen later zou hij zijn terugge keerd om dat pasje op te vragen, en te vens enkele cheques te verzilveren Toen de bankemployecs later een foto van Die ter Zurwehme (56) werd getoond, waren zij pertinent. Dit was de man geweest die zij aan de balie hadden gehad. Sterker, op de videotape van de veiligheidscamera was een man te zien die als twee drup pels leek op die van de foto. De vondst van een verlaten Duitseauto in de streek vervolmaakte dit scenario later nog. Maar er kleven veel tegenstrijdigheden aan deze theorie. Waarom zou Zurweh me helemaal naar Monfort zijn gereisd om vier Nederlanders te vermoorden? Waarom zou hij aan de haal zijn gegaan met een bankpasje, maar drie dure auto's in de garage hebben laten staan.? De moordenaar was een professional. Voor te vertrekken nam hij de moeite alle luiken en deuren te sluiten, de auto's in de garage te zetten, en de ketting weer voor de oprijlaan te hangen - dit alles om de indruk te wekken dat niemand thuis was. Waarom zou hij dan zo stom zijn om 'zijn' bankpasje terug te gaan vragen? Het tweede scenario is dat van een af rekening. Op de bewuste avond van de moord wachtten de moordenaars op de terugkeer van Marianne van Hulst-en Do- ra en Johan Nieuwenhuis. Dit trio was uit eten gegaan, terwijl Artie van Nieuwen huis was thuisgebleven. Daarna zouden de moordenaars met de slachtoffers heb ben onderhandeld, waarbij echter geen akkoord kon worden bereikt. Wat dit scenario echter onwaarschijn lijk maakt, is de wijze waarop drie van de vier slachtoffers stierven. Een van hen werd 18 keer gestoken alvorens te wor den gekeeld. Welke professionele killer, ingehuurd voor een afrekening, richt een dergelijk bloedbad aan? De onwaarschijnlijkheid van beide sce nario's leidt tot een derde hypothese: dat de twee echtparen gewoon het slachtof fer zijn geweest van een bende plaatselij ke gekken. Dat scenario zou ook de zwijg zaamheid van de procureur kunnen ver klaren. Die zou die hypothese niet we reldkundig kunnen maken zonder een golf van paniek in de regio te ontketenen. Joegoslavië zet procedure bij Gerechtshof door belgrado afp De uitspraak van het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag in het kort geding van Joegoslavië tegen de NAVO- j bombardementen, is volgens de leiding in Belgrado 'cynisch en onaanvaardbaar'. Daarom heeft Belgrado besloten de pro cedure bij het hof voort te zet- i ten. Joegoslavië had al eerder laten weten te overwegen de klacht wegens genocide tegen i Nederland en andere NAVO- landen als bodemprocedure voor het hof voort te zetten. De Servische minister van I justitie Jankovic vindt dat de gevolgen van de NAVO-agressie tegen Joegoslavië zodanig zijn dat het hof provisorische maat- regelen had moeten nemen om het volk te beschermen. Het Internationale Gerechts hof in Den Haag zei gisteren i zich niet bevoegd te achten de I luchtacties van de tien gedaag- de landen te verbieden. Belgra do had een beroep gedaan op het genocideverdrag en op het verbod tussen staten geweld te gebruiken, zonder dat er sprake is van al dan niet collectieve zelfverdediging of van optreden met een mandaat van de VN- Veiligheidsraad. Chaos in Parijs na dood van metrobeambte parus cees van zweeden correspondent De gewelddadige dood van een personeelslid van de Parijse metro heeft gisteren een sta- king ontketend die de stad in chaos dompelde. Eric Douet overleed, nadat hij was aange vallen door clandestiene verko pers. President Chirac en pre- i mier Jospin betuigden hun sympathie met de directe nabe- staanden van de man. Eric Douet werd dinsdagmid dag tegen een muur gegooid toen hij in het metrostation Barbès-Rochechouart de verko pers maande weg te gaan. Hij liep daarbij een ernstige hoofd wond op. Toen gisterochtend bekend werd wat er gebeurd was, begonnen collega's op lijn 4 van de metro een staking. De j staking breidde zich vervolgens uit over het gehele metronet- i werk. Ook buschauffeurs leg den het werk neer. De chaos die werd veroor zaakt door de spontane actie, was enorm. In de ochtend werd meer dan honderd kilometer fi le gemeten in de stad. Sommige bedrijven lieten hun personeel 's middags eerder naar huis gaan om herhaling van de op stoppingen te voorkomen. India koopt munitie new delhi ap1 India is van plan voor 47 mil joen dollar granaten te kopen om de voorraden aan te vullen die verschoten zijn in de strijd met de uit Pakistan afkomstige infiltranten in Kashmir. Dat heeft de krant Indian Express vandaag gemeld. New Delhi zegt door te zullen gaan met de aanvallen in Kashmir tot de laatste tegen stander is verdreven. Volgens India gaat het daarbij om Af ghaanse huurlingen en Pakis taanse militairen verkleed als rebellen uit Kashmir. De regio, waar de landen al drie oorlogen over hebben gevochten en die door zowel India als Pakistan in z'n geheel wordt opgeëist, is sinds 1972 in twee stulcken ge- deeld.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7