'Faber heeft onvoldoende gelet op volksgezondheid' iigen haard wordt steeds meer waard Binnenland EU: groot alarm over besmette kipproducten 'Laat Europa minder doen, maar dan beter' CDA grootste bij Europese verkiezingen Goud voor de rijken )NDERDAG 3 JUNI 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbur CPD Geassocieerde Pers Diens )ibibio wordt Oininio /ittfrdam Het spiritueel centrum Oibibio in Amsterdam gaat jor onder de naam Oininio. De naamsverandering markeert in nieuw begin, nadat de financiële problemen van het spiri- ,eel centrum waren opgelost, aldus een medewerkster. De nsterdamse woningbouwcorporatie het Oosten heeft de pan- >n van Oibibio tegenover het Centraal Station onlangs ge- »cht, waardoor een executieverkoop op het laatste nippertje et door ging. Het spiritueel centrum van Ronald Jan Heijn is et langer eigenaar van de panden, maar huurder en exploi- nt. Door de verkoop van de panden kon Heijn zijn schulden betalen. Jeen Kosovaren in De Steffenberg ight» Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers COA wil geen jsovaren huisvesten in het gebouw van het voormalige blin- •ninstituut De Steffenberg in Vught. De stichting Elzenroode, eigenaar van het complex, wil er geen andere asielzoekers in iderbrengen. Bij de stichting Elzenroode was niemand bereik- lar voor commentaar. Eind vorig jaar wilde het COA in De St- fenberg 300 asielzoekers onderbrengen. Negen vermogende nwonenden verenigden zich in de stichting Elzenroode. Ze ichten vervolgens het pand voor 3,7 miljoen gulden. Op die ,anier wisten ze de komst van asielzoekers te voorkomen. 'otterdams Kruisplein onder water )tterdam Bij graafwerk op het Rotterdamse Kruisplein heeft ;n aannemersbedrijf vanochtend een hoofdwaterleiding ge- akt. Het plein en een deel van de West-Kruiskade zijn daar- jor onder 'enige honderdduizenden liters water' komen te aan, aldus een woordvoerder van het Rotterdamse drinkwa- rbedrijf. Het incident gebeurde even voor half acht vanoch- nd. Een onderaannemer, die voor KPN Telecom aan het gra in was tussen een gasleiding en de drinkwaterleiding, raakte laatste. Binnen de kortste keren stond het water tot het Wee- i. Gedurende een deel van de ochtendspits was alle verkeer op »t drukke Kruisplein onmogelijk. Pas tegen half negen konden j de meeste trajecten trams weer doorrijden. 'anker slapende schipper botst ïrinchemDoordat de kapitein van een Nederlandse tanker steravond in slaap was gevallen, zijn op de Waal bij Gorin- lem twee tankers met elkaar in aanvaring gekomen. De opva- nden kwamen met de schrik vrij en ook de schade bleef be- ;rkt. Er is geen lading weggelekt. De Nederlandse tanker gela- ;n met 48 ton gasolie voer stroomafwaarts. Omdat de kapitein slaap sukkelde, raakte zijn schip uit koers. Het vaartuig botste gen de linkerzij van een tegemoetkomende Duitse gastanker •laden met 485 ton koolwaterstof. Hoewel de klap volgens ge- igen hevig was, bleef de schade beperkt tot scheuren in de heepshuid. Beide schepen konden op eigen kracht hun vaart irvolgen. IS: toch lange HSL-tunnel n haag Gedeputeerde Staten van Zuid Holland houden toch ist aan een lange geboorde tunnel voor de HSL door het Groe- Hart. Daartoe heeft het college gisteren tijdens een vergade- ïg van de statengebiedscommissie op aandringen van vooral jpositiepartij WD besloten. Eerder vond het college een korte iboorde tunnel bespreekbaar als met de bijkomende kosten- jsparing de nodige verzachtende en compenserende maatre den zouden worden genomen in de provincie. De WD, maar >k de meeste coalitiepartijen, floten GS gisteren evenwel terug. WD-fractie bleef erbij, mede na een werkbezoek aan het be- jffende gebied in Rijnwoude, Leiderdorp en Jacobswoude, dat korte tunnel de slechtste oplossing is. oete voor afvalbedrijf Proav irdrecht Afvalverwijderaar Proav in Dordrecht moet een iete van 30.000 gulden betalen. Tijdens cóntroles door de pro- acie in 1997 bleek de administratie van Proav, exploitant van stortplaats Derde Merwedehaven, niet in orde. Verder trof- n inspecteurs herbruikbaar afval aan tussen bouw- en sloop- val en werd er gewerkt met een zeefinstallatie zonder dat larvoor toestemming was gevraagd. Het Openbaar Ministerie Dordrecht treft een schikking omdat het milieu niet direct in •vaar is gebracht door de overtredingen. De stortplaats raakte ider in opspraak, nadat bekend werd dat er op grote schaal il- gaal brandbaar afval werd gestort. Ook de storting van een irtij poederverf in juli 1998 zorgde voor veel consternatie. 'ien jaar cel voor cocaïnesmokkel n haag Voor de invoer van duizend kilo cocaïne heeft het ge- chtshof in Den Haag gisteren een 48-jarig verdachte uit Krim- ;n aan den IJssel veroordeeld tot tien jaar cel. Hij gold als de üofdverdachte van de zogeheten Iglo-bende. De uitspraak van it hof is opmerkelijk te noemen, want de veroordeling was naarder dan de rechtbank in Rotterdam had opgelegd en drie srsonen die bij het Rotterdamse proces nog schuldig werden ivonden, werden vrijgesproken. De cocaïne werd in oktober 195 ontdekt in een loods in Rotterdam. De drugs, met een' raatwaarde van honderd miljoen gulden, zat verstopt in twee intainers met diepgevroren garnalen, afkomstig uit Ecuador. brussel marc peeperkorn correspondent De Europese Commissie heeft groot alarm geslagen over met dioxine besmette kippen uit België. Alle verdachte dieren en kipproducten moeten onmid dellijk in heel Europa vernietigd worden. De Commissie sprak over 'zorgwekkend concentra ties' van het kankerverwekken de dioxine, die in het vlees zijn aangetroffen. Landbouwcom missaris Fischler sabelde het trage optreden van België neer als 'onaanvaardbaar, onduld baar en onvergeeflijk'. Zijn collega Bonino (volksge zondheid) noemde 'acute effec ten' als gevolg van het eten van besmette kippen, eieren of ei- producten onwaarschijnlijk. „Maar op de lange termijn zijn de gevolgen niet te overzien", aldus Bonino. De Commissie - het dagelijks bestuur van de Europese Unie - overweegt Bel gië een boete op te leggen we gens het niet tijdig informeren van de lidstaten. De gisteren af gekondigde noodmaatregelen behelzen het vernietigen van de kippen, die tussen 15 januari en 1 juni met dioxine verontrei nigd veevoer hebben gekregen. Daarbij zijn ruim vierhonderd Belgische pluimveeboerderijen betrokken. Omdat het dioxine ook in de eieren kan zitten, moeten ook die uit de winkelschappen ver dwijnen. Hetzelfde geldt voor producten als mayonaise, ge bak, pralines, deegwaren en dergelijke waarin meer dan twee procent verdachte eieren zijn verwerkt. Zeker is dat in Nederland, Frankrijk en Duitsland kippen vlees, eieren en andere produc ten van de verdachte boerderij en hebben geïmporteerd. Voor zover die nog niet zijn verkocht, moeten ze vernietigd worden. De Belgische overheid is ver plicht de betrokken landen op alle mogelijke wijze te informe ren en te helpen bij de opspo ring ervan. Kamer boos op staatssecretaris over aanpak Belgisch dioxineschandaal den haag gpd Staatssecretaris van landbouw Faber heeft zware kritiek gekregen van alle partijen in de Tweede Kamer over haar aanpak van de crisis rond de met dioxine vergiftigde kip pen en veevoer. De Kamer verwijt haar, dat ze de kwestie te veel als een probleem van de pluimvee-industrie heeft behandeld en te weinig als een zaak van volksgezond heid. en hoefde het parlement en de burger niet te worden ingelicht. Al op 29 april kwam er op het ministerie van landbouw een e- mail binnen van het onder zoekslaboratorium Rikilt-DLO. Daarin vertelde het instituut dat het kippen en eieren uit België in onderzoek had, waar in hoge gehaltes dioxinen wa ren aangetroffen. De naam van de opdrachtgever wenste het Rikilt niet te noemen. Faber vond het ongepast dat een on- Vooral het feit dat staatssecre taris Faber al op 12 mei officieel op de hoogte was van de pro blemen in België en niets heeft laten weten aan de burgers en de Tweede Kamer nemen de fracties haar zeer kwalijk. Faber verdedigde zich door er op te wijzen dat steeds gedacht is dat de volksgezondheid nauwelijks gevaar liep. Volgens haar was er daarom geen reden voor paniek afhankelijk instituut het minis terie vertelde welk onderzoek het deed voor een andere op drachtgever. Daarom wenste de staatssecretaris niets met de mededeling doen. Dit tot ver ontwaardiging van vrijwel de gehele Kamer. Op 12 mei kreeg Faber van haar Belgische collega te horen dat België besmette kippen had en dat er mogelijk besmet vee voer naar Nederland was geëx porteerd. „Toen heb ik direct contact opgenomen met het Productschap Diervoeder en zijn we begonnen met het op sporen van het mogelijk be smette voer. Het voer is tussen 21 januari en 13 maart aan vleeskuikens gevoerd. Die kui kens waren allemaal al geslacht en hoogstwaarschijnlijk opge geten. Het had dus geen zin daar nog voor te gaan waar schuwen", vindt Faber. Op 18 mei kreeg Faber te ho ren dat er ook besmette kippen naar Nederland waren geëxpor teerd. Dat vlees is zoveel moge lijk opgespoord. Op 27 mei kondigde de Belgi sche overheid aan dat met on middellijke ingang alle kip en kipproducten en eieren en eier- producten uit de handel moes ten worden genomen. „Die maatregel overviel ons", aldus Faber. „Pas toen beseften we dat de situatie ernstig was. De Belgen hadden ons dat nooit verteld." .Vervolgens kwam de staatssecretaris op 2 juni met de maatregel ook in Nederland alle Belgische kip- en eiproduc- ten uit de markt te nemen. Lijsttrekker Blokland (SGP/GPV/RPF) De twee vals zingende tweelingzusjes. Double Date, van de nationale finale van het Songfestival op den haag anp De opkomst voor de verkiezin gen voor een nieuw Europees Parlement zal in Nederland waarschijnlijk nog lager uitpak ken dan de extreem lage op komst vijfjaar geleden. In 1994 ging 35,7 procent nog stem men. Dit jaar zal naai' verwach ting slechts 28 procent van de kiezers op 10 juni de gang naar de stembureaus maken. Het CDA zal opnieuw de meeste stemmen binnenhalen. Dat wijst een peiling uit van bureau Inter/View, die is ver richt in opdracht van ANP en NOVA. De representa tieve steekproef vond plaats tussen 27 en 31 mei onder 507 Neder landse kiesgerechtig den. Van de ondervraag den zegt 28 procent 'ze ker wel' te gaan stem men en 23 procent 'waarschijnlijk wel'. De ervaring leert volgens EUROPESE VERKIEZINGEN Het lijkt erop dat het CDA bij de EP- verkiezingen op nieuw verreweg de meeste stemmen zal vergaren: tussen de 25 en 31 procent. Dan volgt PvdA (20 tot 26 procent), WD (18 tot 24 procent), D66 (4 tot 7 pro cent), Groenlinks (8 Inter/View dat 'zeker wel' een tot 11 procent), SGP/GPV/RPF goede graadmeter is voor de (7 tot 10 procent) en de SP (2 uiteindelijke opkomst. Een ho- tot 5 procent), ger percentage (29 procent) Dat zou betekenen dat winst zegt 'zeker niet' te stemmen en is te verwachten voor met name 12 procent 'waarschijnlijk niet'. GroenLinks (was in 1994 nog 3,7 procent), maar ook de WD (1994: 17,9 procent) en SP (1994: 1,3 procent). Fors verlies ligt in het verschiet voor D66, die vorige keer nog 11,7 procent van de stemmers trok. Hoewel het Europees Parle ment, de werkwijze en de regel geving vaak worden bestem peld als log en bureaucratisch, vindt bijna de helft van de Ne derlanders (46 procent) dat er nog meer regels en wetten op Europees niveau moeten wor den vastgesteld. Ruim een kwart (27 procent) meent dat het minder kan en 20 procent acht het huidige niveau goed. straatsburg hans jacobs Fraude met Europese steun fondsen. Graaien en snaaien van (sommige) leden van het Europese Parlement. 'Europa' komt slechts negatief in het nieuws. Dat belooft voor de verkiezingen op donderdag 10 juni weinig goeds. De parle mentsleden zelf vinden dat het toch de moeite waard is te gaan stemmen. Hans Blok land, lijsttrekker van de drie kleine christelijke partijen, sinds 1995 in het Parlement en geboren in Oegstgeest, aan het woord. Wat hebben drie voornamelijk nationaal gerichte partijen als SGP, GPV en RPF te zoeken in het Europees Parlement? „De controle van de Tweede Kamer op wat zich in Europa afspeelt, is onvoldoende. Een groot deel van de Nederlandse wetgeving komt tegenwoordig uit Brussel. Wij willen daar alert op zijn en waar mogelijk mee sturen. We hebben ook een functie als waakhond. Er ko men hier veel ideeën op, daar van kunnen we de collega's in Nederland op de hoogte hou den. Maar het is niet onze be doeling de Kamer in de weg te zitten. Het Europees Parlement moet geen bevoegdheden weg nemen." De christelijke partijen moeten doorgaans niet zo veel hebben van de Europese Unie. Wat is het verschil met de andere Ne derlandse europarlementariërs? „Mijn collega's zijn meer Eu ropees gericht. Ze zijn meer ge neigd de macht van de Europe se instituten te versterken ten koste van de nationale. Wij zijn daar veel terughoudender in. Alleen bij écht grensoverschrij dende activiteiten, zoals asiel beleid en milieupolitiek, moet je de zaken op Europees niveau regelen. Toerisme bijvoorbeeld is een nationale aangelegen heid. Het Europees Parlement wil zich daar ook mee bemoei en, maar dat is onzin. Laat Eu ropa minder doen, maar dan beter." Staat u met twee afgevaardig den in een parlement van 626 leden niet volstrekt alleen? ,Als je je als kleine fractie ac tief opstelt en over een goede staf beschikt, kun je heel wat bereiken. Leden van het parle ment zijn binnen de commis sies om beurten rapporteur over bepaalde zaken. Daar kun je veel van je eigen mening kwijt. Mijn voorstel voor het versterken van de normen voor afvalverbranding is door het parlement aangenomen. Ook hebben we er met de Britse so cialisten voor gezorgd dat de Europese Commissie er bij be paalde voorstellen rekening mee houdt dat werknemers op zondag vrij kunnen zijn." Kunt u de christelijke bood schap in Europa ook kwijt? „Wij zijn erg actief in de men- senrechtendebatten. We heb ben de schending van gods dienstvrijheid in Pakistan aan de orde gesteld De Europese Unie sluit handelsakkoorden met landen als Pakistan. Het Parlement stelt daar voorwaar den aan. Zo kun je kinderar beid, sociale uitbuiting en schending van fundamentele vrijheid aan de kaak stellen. Eu ropa moet alleen handel drijven met fatsoenlijke landen. Daar kunnen we invloed op hebben. Door steun te geven aan David Trimble en de Ulster Unionis ten, tenslotte ook een partij op protestantse grondslag, kunnen we steun geven aan het Noord- Ierse vredesproces. Dat is ook christelijke politiek." eigen huis staat meer dan ooit in de belangstelling. Sinds ig jaar staan er meer koophuizen dan huurwoningen in Ne land, en die verhouding zal verder veranderen in het voor- 1 van het eigen huis. Maar is een eigen huis altijd aantrekke- er dan een huurhuis? Is huren het enige alternatief voor ko- i? Hoe ziet de toekomst voor de huiseigenaar eruit en hoe i hij zich beschermen tegen de risico's? Redacteur Sjaak akman zoekt naar een antwoord op die vragen in een serie r het eigen huis. huizenbezitter daarentegen zag in dat jaar zijn woonlasten sterk dalen, omdat zijn hypotheek na dertig jaar was afgelost. Het ei gen huis was daarnaast inmid dels ook nog eens een kwart miljoen waard. En het mooiste 'van alles: ondanks die hogere aanvangslasten had hij mede dankzij de hypotheekrente-af trek in die dertig jaar uiteinde lijk veel minder uitgegeven dan hij aan huur zou hebben be taald! Zelfs wanneer je overige kosten meerekent als verzeke ring en onderhoud aan het huis en bijvoorbeeld het eigenaren deel van de onroerende-zaakbelasting. Het kopen van een huis wordt nog altijd riant gesubsidieerd door de overheid. Huiseigena ren krijgen volgens onderzoek van het Nederlandse Econo misch Instituut gemiddeld 3.000 gulden per jaar terug van de fiscus, huurders komen ge middeld nog niet aan éénderde van dat bedrag aan huursubsi die. Die scheefheid zal de ko mende jaren nog toenemen, omdat de hypotheken steeds hoger worden en fiscaal steeds uitgekookter. Een goed voor beeld is de al weer tien jaar ou de spaarhypotheek, die de al oude annuïteitenhypotheek vrijwel geheel over de rand f zitten waar je zit en verroer iet, lijkt het motto voor de miljoen Nederlands hui- ^Hbezitters. In tien jaar tijd de prijzen verdubbeld, een sstijging van ruim zeven cent per jaar. Die stijging is zo uitzonderlijk als hij lijkt: >en 1965 en 1995 stegen de zenprijzen met gemiddeld 7 cent procent per jaar, al was reële stijging toen lager, om- de inflatie een stuk hoger i. En wie de afgelopen tien belegde in aandelen of in igaties, behaalde een hoger l dement dan de huizenko- De grote winst voor de hui- koper zit hem in drie andere gen: hij betaalt geen huur, gÊl fiscus geeft hem elk jaar een ^Viden handdruk en die hypo- ^■^ek is na dertig jaar afbetaald. p|IH;l lang geleden, in 1965, 'mÈJ tte een bestaand rijtjeshuis Wr liddeld bijna 30.000 gulden. ren was de norm, want met Sier gulden per maand was de ïiddelde kale huur ongeveer ïelft van de hypotheeklas- Maar wie zich een koop- s kon veroorloven, deed een iden greep. Terwijl de koper hypotheek afbetaalde, ste de huren met gemiddeld n 6 procent per jaar. De 100 den van 1965 was in 1995 ta 630 gulden geworden. De De hypotheekrente-aftrek is niet alleen in theorie, maar ook in de praktijk de omge keerde wereld in subsidieland. Subsidies nemen als regel af naarmate het inkomen stijgt, maar bij deze post is dat pre cies omgekeerd. Volgens cijfers van het Cen traal Bureau van de Statistiek waren in 1995 ruim 800.000 Nederlanders met een belast baar inkomen van meer dan een ton goed voor éénderde van de totale rente-aftrek. De ruim tien procent rijkste huis houdens trekt evenveel rente af, de armste 60 procent van de huishoudens. Die verhou ding is in werkelijkheid nog iets schever, omdat het hier gaat om belastbare inkomens. Vooral directeur-eigenaren van bedrijven zien kans hun inkomen voor de belasting te drukken tot (bijna) nul of zelfs een negatief inkomen. Dat blijkt ook uit de CBS-inkomensstatistiek. Van de 300.000 huishoudens met een belastbaar jaarinkomen van minder dan 10.000 gulden in 1995 trokken er 30.000 on geveer 430 miljoen gulden aan hypotheekrente af. Hun ge middelde aftrek ligt even hoog als die van de huishoudens met een belastbaar inkomen van meer dan anderhalve ton.Daar komt bij dat de waarde van de aftrek stijgt met het inkomen. De rijke tien procent trekt de rente af tegen een belastingtarief van 60 pro cent, terwijl de onderste 60 procent dat goeddeels doet te gen het veel minder voorde ling tarief van 36 procent. De aftrek is voor de hoogste inko mens netto 1,66 keer zoveel waard als voor de lagere. De absolute getallen zijn sinds 1995 veranderd, maar volgens CBS-statisticus Kessels is er geen enkele reden om aan te nemen dat de verhoudingen wezenlijk anders zijn gewor den. De hypotheekrente-af trek is en blijft de subsidie bij uitstek voor de rijken. heeft geduwd. Wie een spaar hypotheek van drie ton afsluit tegen een rente van 6 procent, betaalt over dertig jaar (bij een aftrek van de betaalde rente te gen 50 procent) netto ruim 40.000 gulden minder dan bij een annuïteitenhypotheek. Op de huursubsidie is de afgelopen jaren daarentegen her en der beknibbeld, omdat het allemaal wel erg veel geld ging kosten. Blijft een huis kopen een goede zet? Niemand kan natuurlijk voorspellen wat de huizenprij zen gaan doen. Dat de hausse van de afgelopen jaren niet blijft voortduren, zoals De Ne- derlandsche Bank onlangs nog eens opmerkte, ligt voor de hand. De hypotheekrente-af trek zal bovendien waarschijn lijk op een of andere manier worden beperkt, maar daar zul len vooral villabewoners daad- werkeoijk nadeel van ondervin den. Een reëel risico is daaren tegen de vergrijzing. Momen teel wordt Nederland sociaal- -economisch gedomineerd door de babyboomers, de veer tigers en vijftigers met over het algemeen een goed gevulde portemonnee. Zij vragen om luxe, ruime woningen. Die wor den nu ook steeds meer ge bouwd. Maar als de baby boomers over een jaar of twin tig op leeftijd komen en kleiner wollen gaan wonen, is het de vraag of er voldoende kopers zijn voor al hun mooie luxe huizen. Het ligt voor de hand dat lang niet alle huizen van nu in de toekomst zo'n prima investe ring zullen blijken. Alleen: wel ke woningen dat zullen zijn, valt nu nog nauwelijks te voor spellen. „Maar ik zou wat dat betreft niet graag in de schoe nen staan van de mensen die nu op Vinex-locaties als de Leidsche Rijn een huisje kopen van 4,80 meter breed. Daar zal weinig sprake zijn van vermo gensvorming", zegt voorzitter van Leeuwen van Aedes, de koepel van woningbouwcorpo raties. Maar afgezien daarvan blijven er de nodige voordelen over, zoals de zekerheid over de woonlasten. De populaire spaarhypotheek heeft de plezie rige eigenschap dat het na vijf tien jaar qua netto-woonlasten weinig uitmaakt of de rente bij verlenging veel is gestegen of gedaald. Wie een huis huurt, STEVENHAGEN heeft de zekerheid dat hij elk jaar wat meer zal moeten beta len. Daarnaast dalen na afloop van de hypotheek de woonlas ten aanzienlijk en die financiële ruimte is altijd welkom, zeker wanneer na de pensionering het inkomen daalt. Heeft een eigen huis ook nadelen? Na tuurlijk. Als regel zullen in het begin de woonlasten (aanzien lijk) hoger liggen en dat moet je natuurlijk kunnen betalen. Ver huizen is een stuk lastiger en door de overdrachtsbelasting ook een stuk duurder. Wie van het ene huis van drie ton naar het andere verhuist, krijgt van fiscus een rekening van 18.000 gulden. Huurders hebben dat nadeel niet.En verder geeft een eigen huis bij een scheiding - en dat overkomt uiteindelijk één op de drie stellen - heel wat meer sores en financiële Aftrek hoogst in Nederland Het eigen huis mag zich ook elders in Europa koesteren in een fiscaal zonnetje. Ner gens echter is de regeling zo riant als in Nederland, met zijn onbeperkte aftrek van de betaalde rente. Een overzicht van een aantal landen: België: Rente is minimaal voor 30 procent aftrekbaar en maximaal voor 40 pro cent. De aflossing is even eens gedeeltelijk aftrekbaar. Denemarken: Rente is sinds 1990 voor 44 procent aftrek baar. Daarvoor was hij net als in Nederland volledig af trekbaar. Duitsland. Geen hypotheek renteaftrek, wel de mogelijk heid tot bouwsparen Frankrijk: 25 procent rente aftrek lot een maximum van ongeveer 12.400 gulden. Groot-Brittannië: Over de eerste 70.000 gulden hypo theek is de rente voor 15 procent aftrekbaar. Italië: Hypotheekrente is voor 22 procent aftrekbaar tot een maximum van onge veer 7.200 gulden. Oostenrijk: Rente en andere kosten aftrekbaar tot onge veer 6.000 gulden per jaar per belastingbetaler en tot circa 12.000 gulden per jaar voor huishoudens met in komen. problemen als een huurhuis. Dit is het tweede deel in een serie over het eigen huis. Het eerste deel verscheen op 1 ju-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5