Medvedev komt weer tot leven 'untani lijkt eindzege niet neer te kunnen ontgaan Clubs G-14 stellen eisen 'Machlas wil naar Ajax' Sport Sambamuziek en Bermudabroeken bij Oranje Novotna mist vrijwel zeker Wimbledon iNDERDAG 3 JUNI 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 ichester Manchester United heeft de Australische doelman JKrkBosnTch aangetrokken. Hij komt van Aston Villa en is B nsfervrij. Bosnich heeft de moeilijke opgave volgend seizoen TB United Peter Schmeichel te doen vergeten. De Deen stopte fl de gewonnen Champions League-finale tegen Bayern Mün- 1 en. De 27-jarige Bosnich tekende voor vier jaar. Hij kwam n jaar geleden (5 juni 1989) al naar Manchester United en eelde in 1990 drie competitiewedstrijden voor de club. Hij Merde een jaar later terug naar Australië wegens problemen ït zijn werkvergunning. De Australisch international (negen- n interlands) weigerde zijn contract bij Aston Villa te verlen- n en zei al eerder graag naar Manchester te vertrekken. Naar ™_rluidt ontvangt Bosnich bij zijn nieuwe club 3,5 miljoen gul- H n salaris per jaar plus zeven miljoen tekengeld. „De uitdaging te kijken of ik Schmeichel kan evenaren. Dat wordt een enor- opgave, maar we zullen zien", aldus Bosnich. foto rtr H onfire niet bij NK B ftiEGENAnky van Grunsven kan komend weekeinde tijdens H Nederlandse kampioenschappen dressuur in Nijmegen niet den op haar paard Bonfire. De 16-jarige Bonfire is net her- :ld van een griepvirus en moet rust houden. Van Grunsven B dt het NK op Gestion Idool, een minder ervaren paard. Haar nsen om voor de tiende keer nationaal kampioene te worden, n n daarmee kleiner geworden. De deelname van Bonfire aan H Europese kampioenschappen, van 30 juni tot en met 4 juli in H nhem, is niet in gevaar. I :ren weigeren visa Serviërs De Ierse regering weigert de voetballers van het Joego- nationale voetbalteam visa te verstrekken. De Joego- B ven komen op bezoek om zaterdag in Dublin een EK-kwalifi- B tiewedstrijd tegen Ierland te spelen. „De regering is ervan B ertuigd dat het onjuist is de wedstrijd in Ierland te houden", B lus een regeringsverklaring. De houding staat haaks op het B indpunt van de Europese voetbalbond UEFA, die de wed- B ijd gewoon wil laten doorgaan. De UEFA kan Ierland straffen, B voorbeeld met puntenaftrek of zelfs diskwalificatie. „De FA dwingt ons tot deze wedstrijd, maar niemand wil", zei de se minister van sport. apello trainer van AS Roma it: Fabio Capello is de nieuwe trainer van AS Roma. Club- irzitter Franco Sensi bevestigde gisteren de komst van de I ormalige coach van AC Milan en het ontslag van de Tsjech enek Zeman. Zeman behaalde de afgelopen twee seizoenen ;t AS Roma een teleurstellende vierde en vijfde plaats. De ub had diens contract in februari nog tot medio 2000 ver- ngd. Zeman kwam vorig jaar vooral in het nieuws door zijn tspraken over omvangrijke dopingpraktijken in het Italiaanse N0 jetbal. Zemans opvolger Capello keert na een seizoen rust te- ti oj)§ °P de velden. Hij ging weg bij AC Milan wegens de slechte ratljestaties en ruzie met grote baas Silvio Berlusconi. De club jvam in de competitie niet verder dan een beschamende tien- z plek. Capello had in de periode 1991-1996 wel succes bij Mi- n, waar hij kon beschikken over de Nederlandse toppers Rijk- ird, Gullit en Van Basten. De club won in die periode vier keer titel en drie Europese bekers. Capello vertrok in 1996 naar aal Madrid, maar keerde na een jaar terug. iportnota Vliegenthart aangenomen ;n haag Staatssecretaris Vliegenthart (VWS) heeft gisteren iar nota 'Kansen voor de Topsport' door de Tweede Kamer iloodst. Zij kreeg slechts twee moties te verduren. De topspor- r bezit nu een officiële maatschappelijke status en heeft recht j d een minimumsalaris, indien hij of zij geen dienstverband ïeft bij een profclub of een sponsor, danwel goed kan leven in verdiend prijzengeld. In de regeling worden alle soorten I ipsporters gelijkgesteld en gelijkelijk beloond. De politieke inname van Vliegentharts nota betekende een teleurstelling unsuJor de sectie topsport van de nationale sportkoepel NOCNSF, groent topsporters wilde belonen naar prestatie. marcel van der kraan Ritmisch en opzwepend is de muziek in het oude centrum nabij de haven van Salvador. Blazers, drummers en pauke- nisten drijven in de broeierige en klamme nacht met veel ge voel de Braziliaanse bevolking en toeristen naar ongekende hoogten. De muziek in Olo- dum, de mooiste uitgaansgele genheid in de open lucht, is tot ver in de omtrek te horen. Vooraan, tussen percussionis ten en zangers, staan laat op de avond nagenoeg alle spelers van het Nederlands elftal. Ont- spannen, in bermudabroeken en poloshirtjes, meedeinend en meetrillend op de muziek. Het mag en het kan tijdens de oefenstage van Oranje in Zuid-Amerika. Frank Rijkaard weet dat het geen zin meer heeft om aan het eind van de competitie nog een zwaar trai ningskamp te beleggen en de zweep er overheen te halen. Hij heeft gekozen voor sportieve in- en ontspanning. Op de eer ste dag nam hij zijn spelers mee naar het strand en liet hij ze een uurtje aanrommelen met de bevolking van Salvador als toeschouwers. Het ging niet om de arbeid, maar om de sfeer die de Oranje-internatio nals konden opsnuiven. Rijkaard beschouwt Brazilië als het mooiste voetballand ter wereld en vindt het een verrij king om met de cultuur en de sfeer van het land in aanraking te komen. Hij wil dat zijn spe lers er iets van meenemen. Ze moeten hun ogen en oren de kost geven en daarnaast nog een aantal dagen hun werk ver richten. De spelers stellen die benadering van hun bonds coach op prijs, al wordt het wel tijd dat ze Rijkaard sportief straks iets terugbetalen. De oe feninterlands zijn sinds de aan stelling van Rijkaard niet be paald succesvol verlopen. Het eerste partijtje tegen Peru werd gewonnen, daarna eindigden vier interlands (Ghana, Duits land, Portugal en Argentinië) in een gelijkspel en verloor Ne derland zelfs van Marokko. Met twee prestigieuze duels tegen de vice-wereldkampioen op eigen terrein zijn de per spectieven niet al groot om die prestatiecurve even om te bui gen. Desondanks moet in Bra zilië de basis worden gelegd voor de aanloop naar het EK over exact een jaar. Rijkaard heeft veel spelers de kans gege ven om te debuteren en heeft in Zuid-Amerika ook weer nieuwe gezichten aan zijn ploeg toegevoegd. Frank Ver laat is na jaren van afwezigheid teruggehaald, maar zal in Sal vador of Goiana waarschijnlijk niet in actie komen. De tijd van experimenteren lijkt een beetje voorbij, ook omdat Rijkaard niet wil sollen met de reputatie en status van Oranje. In het eerste duel met Brazi lië zal hij voornamelijk vaste waarden opstellen. Seedorf, die met Real volgende week nog om de beker moet spelen, zal alleen na één duel moeten worden vervangen. Verder zul len de wijzigingen niet schok kend zijn. Kees van Wonderen zal in het eerste duel al de plaats van Jaap Stam innemen, Giovanni van Bronckhorst speelt zo goed als zeker als als linkerverdediger en Ruud van Nistelrooy wordt gekoppeld aan Patrick Kluivert. Andrei Medvedev trok gisteren op Roland Garros meer tijd uit voor een praatje met de media dan hij kwijt was aan een partijtje tegen Gustavo Kuerten. Op de baan en het spreekgestoelte is de herboren tennisser uit Kiev, die verrassend is doorgedrongen tot de halve finales, niet te stoppen. Pas nog 'half dood', nu 'de gelukkigste man op de wereld'. „Wedergeboorte, een tweede leven. Jullie mogen zelf de kop bedenken", maakte Medvedev giste ren nergens een punt van. Hoe verder Medvedev in het toernooi komt, des te leuker hij wordt. Na zijn gewonnen partij tegen Sampras, vorige week in de tweede ronde, snauwde hij nog journalisten af die het waagden vragen te stellen over zijn herstelde relatie met de Duitse tennisster Anke Huber. Dat gevoelige onderwerp kaart te hij gisteren notabene zelf aan. Anke is terug in zijn leven, voor wie het nog niet wist. Het heeft geen zin om daar nog ge heimzinnig over te doen. Med vedev: „Dat deden we zes jaar terug, toen het begon. Maar toen waren we verlegen. Nu be grijpen we allebei dat het niet iets is om je voor te schamen." Toch kreeg de Oekraïner gis teren in het openbaar haar naam niet over zijn lippen. „Maar we weten allemaal wie ze is", liet hij weinig ruimte voor raadsels. „Het krijgt veel aandacht", was hem wel opge vallen. „Ik begrijp dat het een lekker, zoet verhaaltje voor jul lie is. Ik hoorde zelfs op CNN dat we gaan trouwen. Vrienden uit de Oekraïne bellen op om te feliciteren. Niet met mijn over winningen hier, maar met mijn huwelijk. Leuk om te weten. Kunnen jullie me ook vertellen wanneer? Wij weten namelijk van niets. Wees gerust. Als het gaat gebeuren, dan horen jullie het op tijd. Dan heb je tenmin ste geen excuus om zonder ca deau aan te komen." Medvedev is nog net op tijd uit de goot ontsnapt. Op zijn negentiende klom hij naar de vierde plaats op de wereldrang lijst. Hem werd een grote toe komst voorspeld. In Parijs won hij toen van Stefan Edberg en verloor pas in de halve finales van latere winnaar Sergi Bru- guera. Maar het wachten op de troonsbestijging duurde lang. De nu 24-jarige Medvedev kreeg verkeerde vrienden, nam afscheid van zijn vriend en trai ner Alexander Dolgopolov en de verkering met Anke kwam ook steeds meer onder druk te staan. Als 18-jarige had hij zich ooit al eens laten ontvallen dat 'vrouwen hem kapot zouden maken' en dat hij 'zijn 'hele hart voor zijn liefdesrelatie met het tennis nodig had'. Hij reser veerde toen nog de eerste drie voor hard werken. „Dan zal ik op de tennisbaan volledig tot bloei komen." Het liep een beetje anders. Op de tennisbaan kon hij zich niet losmaken van zijn privéso- res. Ook daar gleed hij verder af. „Vorig jaar was ik nog half dood. Ik gaf niets om mijn ranking. Ik duikelde op de we reldranglijst harder dan een bal van een hoog gebouw valt. Maar het interesseerde me niets." Tot hij een week of zes nog eens goed naar de ranglijst keek. Medvedev vond zijn naam terug bij nummer 105, nog maar net hoog genoeg om rechtstreeks tot de open Franse tenniskampioenschappen te worden toegelaten. Medvedev. „En ik bedacht me dat dit toch niet de positie was waarop ik mezelf wilde zien." Dat besef deed het bijna ge bluste vuurtje in hem oplaaien. Hij pakte de training serieus op, terwijl zijn collega's hier en daar toernooien speelden. Hij Andrei Medvedev versloeg Gustavo Kuerten en is nu samen met Andre Agassi favoriet voor de open Franse titel. foto ap raakte erg gehecht aan zijn ge ruite trainingsbroek en promo veerde het ldedingstuk tot een merkloos wedstrijdshort. De Fransen dachten tot gisteren dat hij in een pyjamabroek op de baan stond. Vrienden vroegen zich nog af of alleen trainen wel zo verstan dig was. Medvedev stelde ze ge rust. „Voor mij maakte het niet uit dat ik in één maand slechts één partijtje had gespeeld en sinds oktober vorig jaar geen twee wedstrijdjes achter elkaar had gewonnen. Ik zag die jon gens allemaal op de televisie spelen en ik voelde dat ik van ze kon winnen. Dat is niet arro gant, maar de werkelijkheid." In Parijs heeft zijn gevoel hem nog niet in de steek gela ten. Na de winst op Sampras kon Medvedev mentaal niet meer stuk. „Van Pete winnen doet je goed. Of je dat nu op gravel, in de modder of het wa ter doet. Zelf als je van hem een spelletje backgammon wint, geeft je dat een goed gevoel." Hij slachtte gisteren de Brazi liaan Gustavo Kuerten op een manier, waarmee hij alle gok kers op zijn hand kreeg. Talloze dropshots, de ene nog mooier dan de andere, ontregelden op het winderige court central het spel van de winnaar in 1997. Die had zichtbaar zijn dag niet en gaf zich in drie sets gewon nen. Plots is Medvedev in Parijs dé favoriet. Op zijn 'hitlist' staat nu een andere Braziliaan, Fernan do Meligeni. De 28-jarige Zuid Amerikaan vernederde gisteren op zijn beurt de zieke Span jaard Alex Corretja, vorig jaar op Roland Garros nog finalist (6-2, 6-2, 6-0). Corretja had na het eten van een vleessausje een allergische reactie gekregen en stond allerminst fit op de baan. Medvedev is klaar voor 'wie dan ook'. „Ik heb mijn gevoe lens en opwinding onder con trole. Dat is een groot voordeel. Stel je eens een wedstrijd voor tussen iemand die zich beroerd voelt en iemand die gelukkig is. Wie zou er winnen, denk je? Als er liefde is, is er inspiratie. Dan kun je plots gedichten en lied jes schrijven, en goed tennis sen. En zelfs een goed verhaal schrijven." Voor dat was de me dia gisteren ook Medvedev eni ge dank verschuldigd. Het is hoogst twijfelachtig of Ja- na Novotna over een paar we ken op Wimbledon haar titel kan verdedigen. De 30-jarige Tsjechische tennisster liep gis teren in een dubbelpartij op Roland Garros een behoorlijke enkelblessure op, toen ze met haar rechtervoet op die van haar partner Natasja Zvereva landde. De wedstrijd tegen het duo Mary Pierce en Lindsay Davenport werd bij een 3-2 stand onmiddellijk beëindigd. De huilende Novotna werd in een rolstoel het court central afgereden, drie emotionele col lega's achterlatend. Vandaag moet onderzoek uitwijzen hoe lang de in België woonachtige Novotna aan de kant moet blij ven. Eerder dit toernooi raakte ook Amelie Mauresmo zwaar geblesseerd in een dubbelspel partij. De Fran<;aise is voor zes weken uitgeschakeld en moet het Grand Slam- toernooi in Londen zeker missen. Oosting-memorial in Rosmalen parus gpd De laatste dag voor het gras- toernooi van Rosmalen is gere serveerd voor de Menno Oos- ting Memorial Day. De op brengst van die dag gaat naar de Menno Oosting Memorial stichting, een fonds voor de na bestaanden van de onlangs ver ongelukte Nederlandse tennis- prof. Oosting (34) kwam in fe bruari van dit jaar bij een auto ongeluk in België om het leven. Eltingh wil in directie vakbond Jacco Eltingh dingt voor de tweede keer naar een zetel in het hoogste bestuurlijk orgaan van de spelersvakbond ATP. Twee jaar terug solliciteerde hij nog tevergeefs naar die betaal de baan. Net voor Wimbledon worden de nieuwe leden geko zen door de tienkoppige spe- lerscouncil. In die raad hebben zes direc teuren zitting: drie vertegen woordigen de spelers en drie komen op voor de belangen van de toernooidirecteuren. Jlabert pakt 'slechtsdikke minuut op leider .jflso dpa/afp Chleo irco Pantani lijkt de eindzege in de Giro d'Ita- 52rniet meer te kunnen ontgaan. De Italiaanse lette 'overleefde' gisteren de tweede tijdrit met s en leidt soeverein in het algemeen klasse- it. Pantani gaf in de achttiende etappe, een Ie over 45 kilometer tegen de klok nabij Trevi- jlajweinig toe op zijn grootste rivaal Laurent Jala- ^^oor aanvang van de rit lag Pantani 2.06 voor ANde Fransman, na de tijdrit resteerde 1.09. Zeer -2oatschijnlijk genoeg voor de kale renner van de 95ircatone Uno-ploeg met drie bergetappes in kel Dolomieten in het verschiet. Zondag volgt de )theose in Milaan, waar Pantani zijn eindzege l vorig jaar kan prolongeren. •ergei Gontsjar uit de Oekraïne pakte de dag- ■Hs Met 51 kilometer per uur snelde hij naar kcl eindtijd van 52.55, gemiddeld de op een na en Erste tijdrit in de geschiedenis van de Giro. Op 12£ftani, die als zevende binnenkwam, bleef hij voor. Gontsjar (28) won de afgelopen twee r ook een etappe in de Giro en was in 1998 fs twee dagen leider. Bij het WK tijdrijden in kenburg was hij derde. 'S 6>e Italiaan Paolo Savoldelli eindigde als twee- 'P Hij gaf slechts zeventien seconden op de win- jtf toe. Savoldelli liep veel in op Pantani en ^^ft op 44 seconden tweede in het klassement. }n,,abert joeg hard om de achterstand op Pantani □NjVerkleinen en werd op 41 tellen derde. Hun 6ïchtsinspanningen konden niet voorkomen i6w f0Ze le'tierstnii om de schouders van Pan tani blijft. Jalabert was teleurgesteld. „Ik dacht dat ik het beter had gedaan", zei hij, toen hij zijn eindtijd hoorde. In de Giro bleef het conflict tussen de Italiaan se renners en het Italiaans olympisch comité voortduren. Het comité riep renners van zes nog niet gecontroleerde ploegen op voor testen op woensdagmorgen, maar zij kwamen niet opda gen. Ze vinden dat er al genoeg controles zijn tij dens de ronde, bijvoorbeeld die van de interna tionale wielrenunie UCI. Duitsland In de Ronde van Duitsland hadden de deelne mers het zwaar vanwege onweer en windstoten. In de zesde etappe in de morgen kwam de Itali aan Michele Bartoli, dominerend in de voorjaars klassiekers, zwaar ten val. Hij liep een gebroken knie op en werd geopereerd. Zijn seizoen is ver moedelijk voorbij. De zege in de etappe van Koblenz naar Bens- heim (154 km) was voor de Duitse sprinter Erik Zabel. Later op woensdag speelden de elementen tijdens een 29 kilometer lange'tijdrit een nog gro tere rol. De Fransman Emmanuel Magnien werd door de stevige wind gelanceerd en sloeg over de kop. Een achteropkomende motorrijder kon hem daarna niet meer ontwijken. Magnien moest met een gebroken rib en een zware knieblessure naar het ziekenhuis. De uitslag van de tijdrit werd geschrapt. Raivis Belohvosciks uit Letland noteerde de snelste tijd. De Duitser Jens Heppner blijft leider in het alge meen klassement. •r, - - ^.1» ,w 1 JE Marco Pantani onderweg tijdens de tijdrit. De Italiaan hield de schade ten opzichte van concurrent Laurent Jalabert binnen de perken, foto 'Geld voor afstaan internationals Vijf leden van de groep van veertien invloedrijkste voetbal clubs in Europa (G-14) hebben zich niet voor de Champions League weten te plaatsen, maar toch blijft het verbond van topclubs hoog van de to ren blazen. In een gesprek met FIFA-baas Joseph Blatter vraagt de G-14 binnenkort om nieuwe regels voor het afstaan van internationals. Als het aan de G-14 ligt, be palen de clubs in de toekomst zelf of ze internationals voor vriendschappelijke interlands vrijgeven. Ook wil de groep van veertien invloedrijkste Eu ropese voetbalclubs geld wan neer een club wel een interna tional afstaat. Van de G-14 ontbreken Ajax, Paris St. Germain, Liverpool, Inter Milan en Juventus vol gend seizoen in ieder geval in de Champions League. PSV, de tweede Nederlandse deelne mer, is tot het kwalificatietoer nooi van het lucratieve evene ment veroordeeld. Volgens vice-preses Gian- maria Visconti van Inter doen de tegenvallende resultaten van enkele leden van de G-14 niets aan de organisatie af. „Het belangrijkste is dat we onze wensen gezamenlijk te genover de UEFA en de FIFA blijven presenteren. De orga nisatie en het kantoor in Ma drid zullen daarom gewoon blijven bestaan." athene gpd Ajax lijkt de beste papieren te hebben om Nikos Machlas in te lijven. „Machlas wil absoluut naar Ajax", aldus zijn zaak waarnemer Movkas Fotis. „Nikos wil niet naar Bayern München of Atlético de Madrid. Hij wil absoluut naar Ajax. Dat is zijn lievelingsploeg. Het is een droom voor hem om daar te spelen." „Ik wil niet praten over een eerste keuze", liet Machlas (25) weten vanuit het trainingskamp van de Griekse nationale ploeg. „Zoals ik ook niet wil praten over een tweede keuze en een derde keuze. Zoiets kan ik pas zeggen als de transfer zeker is en het contract is getekend." Hoewel Machlas geen uitge sproken voorkeur wenste te ventileren, schetste hij de voor delen van de Amsterdamse club ten opzichte van de andere be langstellende clubs. „Het zijn allemaal grote clubs. Ik wil graag spelen in een ploeg met stijl. Ik wil niet graag naar een club met moeilijkheden. Ajax is een goede club, met een goede naam in Europa. Iedereen wil daar graag voetballen. En als ik naar Ajax zou gaan, dan hoef ik me niet opnieuw te bewijzen. Ze kennen me in Nederland. Atlético heeft momenteel pro blemen, met de voorzitter. Het Duitse voetbal vind ik defen sief." Kortom, een overstap naar Ajax derhalve? Machlas: „Nee, nee. Dat kun je nu niet stellen. Ajax zal eerst met Vitesse tot overeenstemming moeten ko men. En natuurlijk ook met mij zelf." Machlas mag Vitesse ver laten, ondanks een tot medio 2001 doorlopend contract. Eer der wees Vitesse een bod van Bayern München af.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21