Buurt eistjj bouwstop I standplaat 'Ik begrijp best waarom stadsmensen op vakantie gaan' Vrijwilligers helpen gehandicapte kinderen de zomervakantie door DE BOER OP Rijn Veenstreek Rijnwoude betaalt godsdienstonderwi Jeugdcentra niet langer ojf Reünie voor schepen me Industriemotor in Alpht Vrijspraak Bodegraafse dealer (32) in heroïne Laatste kans om aan celstraf te ontkomen Golfen in de gymzaal Hij was veertien jaar toen hij van school kwam en meteen de tuinderij van zijn vader 'in dook'. Inmiddels is Herman van Eijk 75 en woont nog steeds met zijn vrouw en twee doch ters op hetzelfde plekje aan de Oostkanaalweg in Ter Aar. Van Eijk is kweker en diep in zijn hart ook een beetje boer. Hij kweekt vetplanten, maar houdt ook geiten en schapen. Een middagdutje slaat hij niet over, maar verder is de Ter Aarder van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op de kwekerij van hem en zijn dochter Nel in touw. „Nee op vakantie hoef ik niet", zegt Herman van Eijk, die sa men met zijn vrouw Hillie van Eijk-Ko- renwinder (70) en doch ters Nel (35) en Krijnie (32) in de huiskamer aan een bak kie thee zit ten. „Ja, twee dagen, maar dan moet hij naar huis, want dan krijgt hij heimwee", lacht Nel. „Ik ben het beste af als ik thuis ben", geeft Van Eijk toe. Zijn vrouw is het met hem eens: „Maar ik kan het van die stadsmensen wel begrijpen hoor dat die wel op vakantie gaan. Je zal maar in zo'n flat wonen." Een flat, het gezin Van Eijk moet er niet .aandenken. Ze prijzen zich gelukkig met hun woning met het zicht op het Aarkanaal. Om hun huis heb ben ze tweeënhalf hectare grond liggen. Er staat een hooi berg en een schuur. Twee gei ten en een dertigtal schapen grazen in het zonnetje. In de twee kassen staan vetplanten. Veel willen Van Eijk en dochter Nel daarover niet kwijt. Er zijn immer niet veel kwekers in Ne derland die deze plantensoort kweken en dat moet zo blijven ook, vinden ze. Andere kwekers spuien hun successen ook niet in het rond, weet Van Eijk, want dan gaat een ander ermee aan de haal. „Ze hebben het wel over openheid in de tuinbouw, maar zo open is het in die sec tor helemaal niet." Met een glimlach vertelt de Ter Aarder wel hoe hij aan de teelt van vetplanten is gekomen. „Mijn vrouw bracht er een mee toen we trouwden in 1962." Zijn vrouw Hillie, een boeren dochter afkomstig uit Mij drecht, knikt. „Ik zat op de meisje ver eniging. Ie mand had zo'n plant, een aloë, en deelde stek ken uit. Mijn stek zette ik in het raam, maar van lieverlee werd die zo groot dat we die in de kas zetten." De plant kreeg stekken, daar kwa men ook weer stekken van en in middels hebben de Van Eijken een floreren de vetplan- tenkwekerij. Van Eijk heeft de tijd nog ge kend dat augurken, bonen en erwten de hoofdteelten van het jaar vormden. En anders weet hij het wel van de verhalen van zijn vader en moeder. Heel vaag weet hij nog, Van Eijk moet drie of vier jaar geweest zijn, dat het kweken buiten op de koude grond plaatsmaakte voor kas- senteelt. „De dominee kwam vragen of we niet eens glas neer moesten zetten. De dominee kwam uit het Westland, hij re gelde dat we daar de kassen en Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, Iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoenng. De rubnek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering komt Herman van Eijk aan het woord, die al meer dan zestig jaar kweker in Ter Aar DONDERDAG 3 JUNI 1999 Noordveenweg stapt naar rechter ib Bewoners van de Noordveenweg in Nieuwe Weteriy, sen dat de ophoging van de woonwagenstandplaafj nummer 41 wordt stilgelegd. De advocaat van de fc i Zoetendaal, M. van Olffen, heeft hiertoe een verzoj gediend bij de Haagse rechtbank. Volgens hem zi afmetingen van de woonwagen veel groter dan is tRD staan in bestemmingsplan. Naast de familie Zoete-- hebben nog ongeveer tien andere bewoners v&o Noordveenweg in Nieuwe Wetering bezwaar gema^ gen de komst van de caravan van de familie Bakker ij ,rd« nieuwe wetering marijn kramp Van een van die bezwaren, die was ondertekend door meer buurtbewoners, wist wethouder L. Beelen afgelopen maandag niets af. Dit leidde tot enige ver warring in de raadszaal. Vol gens K. Wassenaar, hoofd alge mene zaken van de gemeente Alkemade, is Beelen niet op de hoogte van het bezwaar omdat die was ingediend voordat de bouwvergunning was afgege ven. „Dan is het dus geen be zwaar omdat je nog nergens bezwaar tegen kunt maken. We hebben toen met de indiener afgesproken dat hij hem later nog eens zou afgeven. Dat is gedaan binnen de termijn en het bezwaar wordt de komende maanden behandeld." Vooruitlopend daarop mag de gemeente de woonwagen standplaats ophogen en kan de familie Bakker doorgaan met de plaatsing van de stacaravan. Het geld voor de renovatie van de standplaats, 27.000 gulden, steldé de raad maandag be schikbaar. De buurt wil het echter niet zover laten en de advocaat van de Zoetendaal heeft daaroi^ schorsing van de bouwvior ning aangevraagd bij de^.g bank. Als de rechter dat b (j( twee weken toewijst wor werk stilgelegd in afwa 2 van de behandeling van f zwaren. J De gemoederen van det wonenden zijn ondertuss'ee hoorlijk opgelopen. De|gI vindt dat de gemeente^ vanaf het begin niet of sle^ de hoogte heeft gesteld, veranderde in hun og^ grootte van de caravan keer. De oppervlakte nieuwe woonwagen is tc j schrik zes keer zo groot a| vorige en ook viel de van de wagen veel hoger t gemeente meet de hoogte^ de weg op de dijk die hog^. Ook telt het dak van de st0| van niet mee. De beveD doen dat wel en komen hoogte van vijf meter in, van de drie die de geri^i aanhoudt. runwoude natasja aucustinus Het godsdienstonderwijs en le vensbeschouwelijk vormings onderwijs op openbare basis scholen in Rijnwoude krijgt met ingang van het schooljaar 1999/2000 een subsidie van 15.000 gulden van de gemeen te. Met uitzondering van de WD, inclusief wethouder G. Geenjaar en D66 stemde de commissie welzijn hier gister avond mee in. M. Loomans (D66) en W. van der Maas (WD) vonden dat ou ders van kinderen op een open bare school zelf voor de kosten van godsdienstonderwijs moe ten opdraaien. „Anders n ze hun kinderen maar n; 1c. bijzonder onderwijs s! waar godsdienst een ve:„ ;i. vak is", aldus Loomans. De vijftien mille wor<P, spreid over vier openbare len. Bij de verdeling vs° geld wordt gekeken naP^ aantal kinderen dat deel' aan de lessen en het aanf11 uren dat eraan wordt br~ De gemeente gaat ervan 1 per school maximaal driA pen godsdienstonderwijs' gen. „Als het aantal kit groeit en er meer lessev worden besteed, moet dl zelf bijdragen." Huren Alkemade 2,5 procent omhei it alkemade verbetering en aanpassin 1800 woningen. De stijgip* de huur kan overigens p(d ning verschillen. De wtë bouwvereniging gebruik jaarlijkse verhoging als ment om de huurprijs - kwaliteit van de woning mogelijk op elkaar af te? men. Zo kan de indiv huurstijging variëren tuss| 0 en 6,5 procent. De wonigbouwvere heeft de huurders de afgt dagen op de hoogte ge*; van toekomstige huurprij: Woningbouwvereniging Al kemade gaat de huren per 1 juli verhogen met gemiddeld 2,5 procent. De woningbouwver eniging blijft hiermee onder het landelijk gemiddelde yan 2,9 procent. Op de twee procent die dient als inflatiecorrectie over vorig jaar heeft de woning bouwvereniging besloten nog een halft procent extra te ver hogen vanwege de inflatie in de eerste maanden van dit jaar. Ook komt een deel van deze verhoging ten goede aan de rijnwoude»tra in hebben. Daarvooit den de centra 's midd; open moeten gaan. Maa'l tussen drie en zes uur moeilijk om aan vrijwillig komen. a De commissieleden stri unaniem in met het be van een jongerenwerker >a stichting Bovos voor twei' Rijnwoude trekt daft 110.000 gulden uit. Bis Benthuizen krijgt tot en iri zomerseizoen 2000 guldf tra van de gemeente omi; ciële problemen op te losP' Het is niet mogelijk om de ope ningstijden van de vier jonge rencentra in Rijnwoude te ver ruimen. De centra hebben daarvoor te weinig vrijwilligers. Dit zei wethouder G. van der Lecq gisteravond in de com missie welzijn. „We zitten met het probleem dat vrijwilligers overdag werken of op school zitten." De gemeente wilde in het ka der van het project preventief jeugdbeleid jongeren die nu op straat hangen de jongerencen- alphen aan den run land, de Rijnhaven binn^ reünie begint zaterdagocj, om 10.30 uur. Eén van der pen is ingericht als exp^ ruimte. Verder is er een a nautische markt, een sfj treintje en live accordec, ziek. Vanaf 14 uur i\ krachtwedstrijden tusse verschillende schepen. In de Alphense Rijnhaven is het zaterdag een geronk van jewel ste. Zo'n vijftig oude schepen laten dan hun vooroorlogse motoren van motorenfabriek De Industrie draaien. Vrijdag middag varen de eerste sche pen, afkomstig uit heel Neder- Muzikaal weekeinde KNA koudekerk aan de run» Muziekvereniging Kunst na Arbeid (KNA) uit Koudekerk viert dit weekeinde het 75-jarig bestaan met een groot muziekfestival. Vrijdag verzorgt KNA het openingsconcert in De Ridderhof om 20 uur. Na een uur neemt harmonieorkest De Heerlijkheid uit Hoogmade het over. Zaterdag trekt de Ha- zerswoudse fanfare T.T.H. om 11.30 door het dorp om kinderen op te halen voor een ballonnenwedstrijd. Om 13 uur is het de beurt aan Harpe Davids uit Zoetermeer. Zij eindigen met een optreden in De Ridderhof, gevolgd door muziek van Excelsior uit Dalfsen, Nieuw Leven en Werkmans Wilskracht uit Leiden. Ook 's avonds zijn er concerten, onder meer van de Brecon Town Concert Band uit Wales. Zondag is er een grote streetpa- rade, waarbij minimaal zes fanfares en drumbands in een co lonne door het dorp trekken. Noméro organiseert rommelmarkt rupwetering Tamboer- en trompetterkorps Noméro organi seert vrijdag de jaarlijkse rommelmarkt. Bezoekers kunnen tus sen 18.30 en 22 uur terecht bij de kraampjes in het dorpshuis aan de Pastoor van de Plaatstraat in Rijpwetering. De opbrengst van de verkoop wordt besteed aan nieuwe instrumenten en uniformen. alphen aan den run/den haag persbureau cerberus De Haagse rechtbank heeft gis teren een 32-jarige Bodegraver vrijgesproken van het dealen van heroïne in Alphen. Officier van justitie G. Haverkate had twee weken geleden tijdens de behandeling van de strafzaak al aan de rechtbank laten weten dat hij 'bij nader inzien' geen bewijs genoeg had tegen de Bo degraver, ook al was de laatste zijn insziens wel degelijk schul dig. De aanklager vorderde toen vrijspraak. Voor twee verdachten uit Bosnië, die twee weken geleden ook terechtstonden, heeft de aanklager andere eisen in petto, maar die eisen vallen pas op 28 oktober. De zaken tegen het tweetal werden aangehouden omdat de hoofdverdachte (24) zich nog in Bosnië bevindt waar hij de bevalling van zijn vrouw heeft bijgewoond. De man zou tot nog toe niet zijn teruggekeerd omdat hij 'niet over de juiste papieren' beschikte. De rechtbank geeft de man tot 28 oktober de kans om alsnog te verschijnen, sa men met de andere Bosniër. De drie verdachten werden gearresteerd in verband met een heroïnetransport naar de Balkan, dat de politie op 1 de cember in Zevenaar onder schepte. De politie vond 100 gram in de koplamp van een auto. Ook zouden de twee van 1 december '97 tot en met 3 de cember vorig jaar in zowel Al phen als Bodegraven hebben gedeald. Voorts worden de twee Bosniërs ervan verdacht eind vorig jaar 7000 kilo kaas te heb ben gestolen uit een pakhuis in Woerden. den haag/alphen aan den run Een 20-jarige Alphenaar krijgt van de Haagse politierechter nog een laatste kans om zijn werkstraf uit te voeren. De man kreeg vorig jaar voor een mishandeling op de Hoflaan honderd uur onbetaalde arbeid opgelegd. Na achttien uur werken kwam de Alphenaar niet meer opdagen. „Ik ging 's avonds stevig uit en kwam 's morgens mijn bed niet uit", gaf de man gisteren eerlijk toe tegenover de politierechter. Inmiddels zei de Alphenaar spijt te hebben van zijn gedrag en nu wel serieus aan de slag te willen gaan. Hij is inmiddels gewend voor zijn nieuwe baan da gelijks om vijf uur in de ochtend op te staan. Dat was voor de politierechter reden om de man vier maanden de tijd te geven om de werkstraf alsnog uit te voeren. Als hij opnieuw niet komt opdagen voor de onbetaalde arbeid, dreigt een verblijf in de ge vangenis. Hennan van Eijk meer dan zestig jaar kweker van groenten, bloemen en vetplanten regio saskia buitelaar Op vakantie gaan met een ver standelijk of lichamelijk gehan dicapt kind is vaak een hele op gave. Voor veel gezinnen is de zomervakantie daarom een zware tijd, waarin een paar ex tra handen zeer welkom zijn. Voor deze gezinnen uit Leiden, de Rijn- en Veenstreek, de regio Leiden en de Duin- en Bollen streek is het vakantieproject van de stichting Thuiszorg Groot Rijnland een uitkomst. Een vrijwillige vakantiekracht biedt allerlei soorten hulp om de vrije weken voor kind én ou ders tot een succes te maken. Coördinator M. Wieser van het vakantieproject koppelt een vaste vrijwilliger aan een gezin. De vrijwilliger kan meegaan op vakantie of enkele uren per week thuis helpen, bijvoorbeeld door een dag mee te gaan naar het strand. Omdat pas sinds kort zeker is dat het project doorgaat, is er nog plek voor zo'n 20 tot 25 gezinnen, zegt Wieser. Zij zoekt daarvoor ook nog vakantiehulpen die een oplei ding hebben of ervaring in het omgaan met gehandicapten. Ook mensen die nog met een opleiding bezig zijn, kunnen goed worden ingezet. De vrij willigers krijgen een vergoeding van acht gulden per uur. Het vakantieproject wordt deze zomer voor de vijfde keer gehouden, nadat het vorig jaar wegens geldgebrek moest wor den afgeblazen, vertelt Wieser. „Er is 10.000 gulden voor nodig. Dat moeten we elk jaar via fondsen bij elkaar zien te krij gen. Daar gaat zoveel tijd in zit ten, dat we vorig jaar besloten om het niet te doen. Toen heeft de Sociaal Pedagogische Dienst aangeboden om dit jaar 8000 gulden te betalen. Bovendien helpen ze ons zoeken naar een structurele financiële voorzie ning." De resterende 2000 gul den voor het vakantieproject komt dit jaar uit het Schipholf- onds. Gezinnen en vrijwilligers die geïnteresseerd zijn, kunnen bellen met de afdeling Prakti sche Thuishulp van de thuis zorgstichting op telefoonnum mer 0172-448980. Herman van Eijk uit Ter Aar zit in maatschap met zijn dochter Nel. Samen kweken ze vetplanten. foto engel lameijer de wijsheid vandaan konden halen." Van die 'wijsheid' kwam echter niet veel terecht. „Zo'n Westlander vertelde mijn vader hoe hij sla en bloemkool in de kas moest kweken. Het lukte maar niet en hij zei toen dat we het zelf maar uit moes ten zoeken. In het Westland heb je zandgrond en daardoor groeit het daar anders. Gelukkig kreeg mijn vader toen een knecht uit Amsterdam. Daar hebben ze net als hier veen grond. Die man bracht ons de wijsheid en dat was mijn vaders geluk." Het moet midden jaren zestig zijn geweest dat Van Eijk, des tijds in maatschap met zijn zus ter, langzaamaan overging van groenten- op bloementeelt. Het ging namelijk slecht in de groententeelt. Naast chrysanten en anemonen bezat Van Eijk vier of vijf koetjes. Hillie molk ze en Herman mestte ze uit. In 1971 gingen ze weg, omdat het werk aan de koeien niet meer te verenigen was met de kwekerij. Leuk vond het echtpaar Van Eijk het echter allerminst. „Toen de laadklep van de vrachtwagen dichtging, stond ik met tranen in mijn ogen", ver telt Hillie. „Ik werd er ook stil van", vult Herman aan. „Niet langer kon ik de koeiendampen meer ruiken. Ik weet wat die varkensboeren in Brabant twee jaar geleden meemaakten toen met die varkenspest. Lege stal len gaan dwars door je ziel heen." Goede en slechte jaren, het is eigen aan de tuinbouw. Her man van Eijk heeft nooit anders gekend. Een advies heeft hij wel voor de tuinders van nu: „Ga niks telen op de ramp van een ander, want dan ga je de goot in." Hij vertelt over een boer die in het rampjaar 1953 goud dacht te verdienen met de teelt van uien omdat ze in Zeeland allemaal onder water waren ge komen. „Er waren zoveel ande ren op hetzelfde idee gekomen, dat de uien bijna niks waard waren. Dat jaar daarop teelde bijna niemand ze meer en wa ren ze wel duur. Achter de prijs aanhollen is gevaarlijk." Her man van Eijk draait zich naar zijn dochter. „Tegen Nel zeg ik altijd, je moet naast de vetplan ten een nieuwe poot opzetten. Loopt de ene niet, dan loopt de andere wel." ter aar marieta kroft alphen aan den rijn» Het groen is namaak. Maar het enthousiasme is er niet minder om. Leerlingen uit de hoogste klassen van het Ashram College kunnen drie we ken kennismaken met het golfspel. Op de kunstgrasmatten zijn scholieren druk bezig met putten, swingen en chippen. Met deze woorden geven ze de ver schillende slagtechnieken aan. Volgens leraar lichamelijke oefe ning Hans de Bruin is de concen tratie onder de atheneumleerlin gen het grootst. „Ze zijn rustig en aandachtig bezig de bal in de hole te slaan. De meeste vbo-ers houden toch meer van een potje voetbal." Ronald Root (atheneum 5) doet voor de tweede keer mee aan de proeflessen golf. Echt moeilijk vinden hij en zij mede leerling Karin Wiegant (athene um 5) de sport niet. „Wel doet golf een beroep op je concentra tie en je moet erg nauwkeurig richten", zegt Karin. Op het Ashram College kun nen leerlingen het hele seizoen uit verschillende takken van sport kiezen, het zogenoemde sportcreditsysteem. De bedoe ling hiervan is leerlingen vrijblij vend kennis te laten maken met een van de 26 aangeboden spor ten. De school krijgt materialen van diverse clubs. De verenigin gen op hun beurt kunnen de sport weer promoten bij de scho lieren. Zo kunnen de leerlingen kijken welke sport het beste bij hen past", aldus de Bruin. Op dinsdag 7 juni brengen de Ash- rammers het geleerde in praktijk bij Golfclub Zeegersloot. foto engel lameijer

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16