Zoden voor de Zijlpoort Zeven weken cel voor 'beroepstreiteraar' ZIN IN EEN TUIN FEESTJE OP NIVEAU? inteer geweld m. inbraken ii Leiden tcLt lui£ Leiden Regio 'Beleggen nu ook d bereikbaar voor de gewone man o( /vtadt cli, cloa. handelH| wandel [g Het eeuwige conflict tussen godsdienst en wetenschap leiden De vestingwerken van de stad Leiden zijn, op twee poorten en 't Kruithuisje aan de Boisotkade na, al heel lang ge leden verdwenen. Sinds giste ren is echter een klein deel van die vroegere stadswal weer in zijn oude luister hersteld. Aan weerskanten van de Zijlpoort wordt de laatste hand gelegd aan de 'bekleding' ervan. Dat gebeurt met graszoden. Die zijn, vanwege de 'steile wand', op een speciaal geprepareerd bed van aarde bevestigd. Daar onder bevindt zich beton. In de wallen zijn aan de ene kant de nieuwe brasserie geves tigd die, samen met het restau rantgedeelte in de gerenoveerde toren, straks op 28 juni wordt geopend. Aan de andere zijde is het bezoekerscentrum waar voorlichting wordt gegeven over de stad Leiden. Het geheel, met wal en al, maakt onderdeel uit van het project om de noordkant van de stad een aan trekkelijker aanzicht te geven. foto henk bouwman uw hele kamer! SILVAN SCHOONHOVEN Is een uitspraak die een weten schapper doet meer 'waar' dan een uitspraak van een religieus leider? Met andere woorden, is wetenschap beter dan andere manieren van kennisverzame ling? En zijn dit soort filosofi sche kwesties belangrijk voor een wetenschapper of moet hij gewoon zijn werk doen? Deze en andere vragen liggen op tafel bij het driedaags sym posium met workshops over de filosofie van de natuurweten schappen dat tot en met mor gen duurt. De zaal in het Leidse Gorlae- us Laboratorium was gisteroch tend tot de nok gevuld. Eén van de organisatoren van het sym posium is de filosoof Herman Philipse: „Vroeger was er in Lei den een vaste hoogleraar filoso fie aan de faculteit wis- en na tuurkunde, maar die is in de ja ren zestig gesneuveld door de bezuinigingen. Alleen religieuze universiteiten zoals de VU heb ben wetenschapsfilosofie nu nog op het programma staan in de exacte studies. We willen ook in Leiden de banden tussen filosofie en wetenschap weer gaan herstellen. De exacte stu dent moet er mee kennisma ken. Daarna moeten ze maar zien wat ze ermee doen. Ik vind het volstrekt legitiem als een wetenschapper zegt: ik wil al leen technisch bezig zijn en me niet met filosofie bezighou den." Veel internationale sprekers sieren de gastenlijst en de voer taal is dan ook Engels. Profes sor Piet Hut, docent in Prince ton, spreekt over de verschil lende manieren om naar de realiteit te kijken. Hut zet drie wereldbeelden naast elkaar: de wetenschappelijke, de fenome nologische uit de school van Husserl, en de visie van de Boeddhist Dzog Chen. Hij wei gert de één als waardevoller te zien dan de ander. In rap tem po jaagt hij stapels overhead- sheets met ingewikkelde sche ma's onder het apparaat door. („Fysici houden van schema- tjes") Na zijn lezing brandt de discussie los. Verontwaardigde toehoorders protesteren dat re ligie toch niet op gelijke voet staat met wetenschap. De Leid se sterrenkundige Vincent Icke, die morgen zelf een lezing zal geven, werpt tegen dat religies hun wereldbeeld niet aanpas sen als de feiten de theorie weerspreken. „Ik sprak eens met een student die tot de Na- vaho-indianen behoorde. De Navaho's hebben een mythe over het ontstaan van het paard, in een ver verleden. Maar het paard kwam pas met Columbus in het land. Die stu dent zei: 'Dat is wel zo, maar toch zijn allebei de verhalen waar.' In de wetenschap zou dat volslagen idioot zijn. Ik denk daarom niet dat weten schap en godsdienst ooit nader tot elkaar zullen komen." Ie mand uit de zaal uit de ver wachting dat religies hun exclu sieve waarheidsclaim toch wel moeten loslaten in een tijdperk waar iedereen de wereld over reist en mensen met e-mail communiceren. Herman Philipse verzet zich ook tegen het gelijktrekken van religieuze en wetenschappelijke claims. De essentie van weten schap is volgens hem het met succes voorspellen van gebeur tenissen in de toekomst. Icke: „Godsdienst doet dat ook: die voorspelt dat de wereld ten on der gaat in 1887, bijvoorbeeld." Philipse: „De godsdienst is steeds in conflict gekomen met de wetenschap, en heeft tot nu toe altijd verloren." Het eeuwige conflict tussen godsdienst en wetenschap, een gevaarlijk punt in de weten schapsfilosofie dat altijd goed is voor verhitte debatten, zal waarschijnlijk nog vaak de kop opsteken op dit symposium. Kijk op pagina 20 Vol hiti geluid voor dc weergave Zo goed als onzichtbaar te plaatsen luidsprekers Better sound through research v geautoriseerde Bose Dealer: Alphen a/d Run: de Block. Boskoop: Expert Hagoort. Hillegom: Schoonderbeek Electro. Katwuk: Peursum Audio Video, Radio van der Plas, de Block. Leiden: de Block, van Berge Henegouwen. Leimuiden: EP:Berends. Lisse: de Block. Nieuwkoop: Expert Nieuwkoop. Noordwmk: Expert de Lange, Joop Faase. Oegstgeest: G.W. Roest. Rjjnsburg: G.W. Roest. Roel of arendsveen: EP: Berends. Voorhout: Expert Huyts Post. Zoetehwoude-Runduk: BCC. rame Is zij jaar 1998 js voor Leiden aanzienlijk gewelddadiger ^eh()eest dan andere jaren. Ook is er meer ingebroken, men totaal aantal meldingen van delicten dat bij de poli- oginbinnenkwam is met bijna 4.000 gestegen naar onge- en r 58.000. Dat blijkt uit het jaarverslag van het district llen/Voorschoten. lezjÈL! de |ERT MINKHORST mensen aangehouden die te veel drank op hadden, 415 in 1998 tegen 222 in het jaar daar- re hó zaken waarbij ge- voor. „Je moet ergens je priori- ermjl is gebruikt, is sterk geste- teiten stellen", verklaart voor- bisst meldt het jaarverslag, lichter R. Blom de keuze van de eooral in het eerste half jaar. politie. „We wilden de spiraal r0chig jaar hebben 462 mensen van blind en zinloos geweld „Eeidjn belaagd, mishandeld of doorbreken en daar veel men- d^ond mak?- P°~ )en \t kon in lar gi °P de ïrs b gevallen 'erwi dader Eeipouden. ;ni\ieens 130 ©lijkten zijn ensiJtraat onder bedreiging be- d. itenf politie vond de toename is vover°ntrustend dat in de onaise binnenstad tijdens de ■hetekeinden extra toezicht is ge- vorcPen- Ook 's een speciaal ge in d(lsteam gevormd dat zorgde >erv£ de afwikkeling van delic- Nier waarbij geweld werd ge- :n. Verder stelde de politie penamenwer^ng met het open teer ministerie een protocol Dat houdt in dat een ge- «ndo-bdelict binnen zes weken envi.het OM wordt overgedra- ïrt R ;e bce extra aandacht voor ge- e jaszaken ging ten koste van >rgr^c°hol- en snelheidscontro- een Overigens zijn wel meer Politie is geschrokken van toename sen op zetten. Verkeerscon troles waren op dat moment minder belang rijk." Want ge schrokken van de forse toena me is de politie zeker. De eerste resultaten duiden erop dat de nieuwe aanpak succesvol is. Opmerkelijk is ook het hoge re aantal woninginbraken in 1998. Bijna duizend (989) be woners deden aangifte. In 1997 waren dat er nog 951. Het aan tal inbraken ligt nog wel lager dan in het recordjaar 1995, maar is toch de laatste jaren weer aan het stijgen. Voor de politie een reden meer te gaan benadrukken dat mensen meer aan inbraakbeveiliging moeten doen. Slechts een op de tien inbra ken wordt opgelost. Volgens Blom is die score 'niet eens zo slecht'. Het aantal gestolen au to's, scooters en (brom)fietsen nam af. NDERDAG 3 JUNI 1999 LEIDEN - Het nog piepjonge Pink In-festival op Tweede Pinksterdag dat aanvankelijk nogal regenachtig begon, maar de paraplu's konden al snel worden ingeklapt. foto archief leidsch dagblad Dinsdag 4 juni LEIDEN - Het zag er naar uit, dat de organisatoren van de groots opgezette Pink In in de kou zouden ko men te staan, maar de paraplu's konden al gauw als zonneschermpjes worden gebruikt. Al vroeg op Tweede Pinksterdag waren de jongeren uit Leiden en omgeving uit de veren om vooral maar niets te missen van dit muziekspektakel. Voor het geval, dat het geluid van de gitaren de mensen even teveel zou worden, waren er ook stand jes opgezet, waar men met kraaltjes, lapjes en verf z'n creativiteit kon uitleven. De meesten gaven er echter de voorkeur aan om lekker luierend in het gras de muziek op zich in te laten werken en bruin te bakken. Veertien uur lang werken die dag de ge luidsinstallaties op volle toeren. Boolus, Al Steward, Georgie en Mud volgen elkaar op zonder dat er iets aan het 'dagje-vrij' sfeertje verandert. Gaat dit verve len, dan kan men de beentjes strekken bij de Helen de Clerc dansers. De mensen nemen er eens een kijkje, maar hoe de discjockey ook smeekt, slechts een enkeling is bereid zich de nieuwe danspasjes te laten aanleren. Twee meisjes van een jaar of tien stappen de kring binnen en fantaseren heel eigenr wijs hun eigen bewegingen. Na het optreden van Mud vertrekt een grote groep, maar er blijven nog genoeg mensen over om het op treden van Neerlands Hoop Express tot een succes te maken. Tegen die tijd begint het al donker te wor den. Hier en daar wordt een poging gedaan een vuurtje aan te leggen, maar tevergeefs. Enkele slim merds hebben een deken meegenomen en concen treren zich op het optreden van Earth and Fire. Uren kan het eigenlijk nog zo doorgaan, maar om klokslag twaalf uur wordt de zaak stopgezet. In een lawaai van vertrapte bliikjes wandelt iedereen naar de uitgang. De reinigingsdienst zal het wel merken. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie welcen. De Groeibelegger opent in Leiden ENTIE ui speculatie doen we niet. dat misgaat, krijgen we een igverchte naam", zegt Thierry |ltkamp. Hij is directeur van 1 Groeibelegger, een winkel '0st dinsdag 1 juni haar deuren t (bini de Haarlemmerstraat J5|a95nde. In de winkel zijn beleg- 9- gsfondsen te koop. sseïpe Groeibelegger is de eerste n, sleen van beleggingswinkels in fiderederland. Er zijn nu vier vesti- ,ame'gen; jn Ejncjhoven, Arnhem, ,schj|iersfoort en Leiden. Dat aan- is voor algeheel directeur tuur.ltkamp en marketing-direc- I Frank Wieiers nog lang niet amiaW§. De wens is dat De >eibelegger uitgroeit tot een delijke keten van twintig tot KORT EN lerd ZAKELIJK De Leeuw Makelaardij houdt zaterdag 5 juni een open ig in de vestiging aan de Mo ri werf 4-6 in Leiden en op het veertig winkels. Wieiers: „We zijn trendsetter. We springen in een gat in de markt." Daar trekt De Groeibelegger miljoenen voor uit. Alleen al het in de markt zetten van de Leid se vestiging kost honderddui zenden guldens. Het aannemen en scholen van personeel, het huren van de winkel en de aan schaf van apparatuur is niet meegerekend. Wieiers en Holtkamp hebben een dubbel doel: behalve geld verdienen willen ze het beleg gen ook doorzichtiger, en daar mee in hun ogen ook eerlijker maken. „En zo maken we het beleggen ook bereikbaar voor de gewone man", merkt de eer- Europaplein in Alphen aan de Rijn. De makelaar presenteert dan het nieuwe totaalarrange ment. Met dit pakket kan de makelaar alles voor een klant regelen, van de aan- of verkoop tot de overdracht van een huis. Om het verhaal zo compleet mogelijk te maken is ook het Hypotheekcentrum West Ne- 3 KonMar (e. derland aan de Lammermarkt 208-210 geopend. Ook de ad vertentiemethode van De Leeuw is vernieuwd. In adver tenties en op de bekende bor den voor de ramen van de ma kelaar wordt bij elk huis via pictogrammen aangegeven wat de belangrijkste eigenschap pen zijn. Opleidingscentrum De Zon- neboom heeft een nieuw aan bod aan cursussen. Het lessen pakket van het centrum, dat zich richt op mensen die zich zelf willen ontwikkelen, vari eert van smeden tot een trai ning in persoonlijk leider schap. Voor meer informatie, De Zonneboom 071-5123137. Leiden is een nieuw belas tingadviesbureau rijker. Sinds kort houdt Puitrum Cattel kantoor aan de Papengracht. Het bedrijf richt zich vooral op het midden- en kleinbedrijf en heeft speciale tarieven voor startende ondernemers. uit de Leidsch Dagblad/iRCIillïVlilM DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Een 30-jarige Leidenaar is wegens vernieling, be lediging van agenten en verzet tegen zijn arresta tie door de Haagse politierechter tot een onvoor waardelijke celstraf van zeven weken veroor deeld. Hij kreeg drie weken voor het ten laste ge legde plus een maand die hem nog door een ou de veroordeling als voorwaardelijke straf boven het hoofd hing en die nu wordt omgezet in een echte straf. 'Beroepstreiteraar', zo staat de verdachte bij de politie in Leiden bekend. De agenten zijn ervan overtuigd dat de Leidenaar in opdracht van een huisbaas studenten uit hun studenhuizen pestte. De verdachte zelf ontkent die beschuldigingen in alle toonaarden en houdt vol dat hij, juist door die slechte naam, allerlei dingen in de schoenen krijgt geschoven die hij niet heeft gedaan. Zo zou hij in een studentenhuis niet de meter kast hebben vernield, maar slechts zijn eigen spullen eruit gehaald hebben. Bij een studenten huis aan de Nieuwe Rijn in Leiden sneuvelde op 4 april '98 een ruit. De verdachte bekende die ruit te hebben ingegooid. Maar hij zou dat na een ru zie met de betreffende kamerbewoner hebben gedaan, niet in opdracht van de huisbaas. Hoe dan ook, niet lang erna liet hij er op zijn kosten een nieuwe ruit inzetten. De dag dat hij de ruit ingooide, zou de Leide naar ook verzet tegen zijn arrestatie gepleegd hebben, waarbij hij de agenten uitschold. De Lei denaar zei daar over: „Dat ik die dingen gezegd heb wil ik best geloven, maar dat was omdat zij zich asociaal gedroegen." Hij zou zich helemaal niet verzet hebben. „Ik kreeg meteen handboei en om en ze trapten me in mijn gezicht." Maar hoe hij ook probeerde, het lukte de Leidenaar niet om de rechter te overtuigen. ANNO 1899 Zaterdag 3 Juni NOORDWIJK-AAN-ZEE - Het badseizoen is weer ge opend. Een 25-tal net geschilderde badkoetsen, een menigte strandstoelen en zeer veel bezoekers (dank zij het gunstiger wordend weer) geven het strand in eens weder het zomersche aanzien. Reeds zijn eeni- ge baden genomen. LEIDEN - Maandag 5 juni a.s. zal de Leidsche Stu- denten-Roeivereeniging 'Njord" vijf en twintig jaren bestaan hebben. Op 11 juni zal dit feit herdacht worden door een internationalen wedstrijd op het Galgewater bij Leiden. In dit tijdperk zijn op verschillende wedstrijden tegen andere vereemgingen behaald 133 prijzen en 36 premiën. De universiteits-roeiwedstrijd werd 7- maal gewonnen. ANNO 1974 Marketing-di- recteur Frank Wieiers (links) en directeur Thierry Holt kamp van De Groeibelegger „We zijn trend setter. We springen in een gat in de markt." ste op. Wie nu z'n spaarcentjes wil investeren in een fonds, is voornamelijk aangewezen op banken. Die bieden alleen 'huisfondsen' aan, die vooral voor hunzelf voordelig zijn. Ook doen ze schimmig over de kos ten die aan beleggen zijn ver bonden. De Groeibelegger biedt, zo wordt beloofd, '120 tot 150 top- fondsen' aan, en enkele 'huis fondsen' van geldschieter en mede-aandeelhouder OHRA. „Wij garanderen bovendien een open kostenstructuurgaran deert Holtkamp. „In Engeland en de VS is dat al heel nor maal." Wieiers: „Onze klant weet van tevoren wat hij kwijt is." Daarna kan het verdienen be ginnen, willen Holtkamp en Wieiers doen geloven. „Het lan- ge-termijnbeleggen geeft altijd een goed resultaat. Bang voor paniek als de beurzen in elkaar klappen zijn we niet. De missie om dat te voorkomen nemen we op ons. Wij zeggen: blijf rus tig zitten waar je zit. Niet omdat we zulke mooie blauwe ogen hebben, maar omdat de econo mieboekjes dat aangeven." Beleggen is geheel voor eigen risico. Garantie geeft de winkel niet. Wel kan de winkel be scherming bieden tegen scher pe koersdalingen. Beleggers mogen rekenen op een gemid deld rendement van zeven tot twaalf procent in vijf jaar. Hoe 'agressiever' het geld wordt in gezet, hoe hoger de winst. Om dat De Groeibelegger fungeert als tussenpersoon voor de par ticulier en het beleggingshuis, verdient de keten er ook aan. De keten gaat niet zelf het geld van klanten beleggen. Dat wordt overgelaten aan het be leggingshuis. ROBBERT MINKHORST Gebakken visfrites Krokante snack om zo op ce eten of om even op te warmen in de oven. Vers gebakken op onze visafdeling. Per250gram van 4.95 voor

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15