Leiden Regio Casema wil 'tv op maat' Slagregens dopen Transferium Bus-blokkade in De Coebel Kakkerlakken en verkoolde luxaflex Zondag naar de WoonMall. ank steunt Bonaventura Regionale milieudienst ook zonder Alkemade uit Leiden en omstreken ïog een kaartje koopt voor concert dat de Backstreet 5 zaterdagavond in de Am- Jam Arena geven, krijgt niet sn een tientje korting maar isort bovendien voor dat- Ie bedrag het Bonaventura ege. Voorwaarde is wel dat Je aanschaf van het ticket Je postkantoren en andere rverkoopadressen, het co- oord 'blauw' wordt gebe- De actie wordt namelijk fi deel gesteund door de :bank. et opmerkelijke één-tweetje en de school en de bank m tot stand door een toe- ge ontmoeting die Bona-di- eur Klaverkamp had met relatie in het bankwezen. staan, voor wat betreft de reiding van onze Media- »k, als school voor grote uit- ;n. Er moeten nieuwe com puters komen en die zijn nu eenmaal niet goedkoop. Tussen neus en lippen door kwam dit ter sprake en die relatie deed me toen dit voorstel." De directeur benadrukt dat de regeling niet alleen is be stemd voor leerlingen van het Bona. „Nee, het geldt voor ie dereen in Leiden en omstreken. Wie dat woord 'blauw' laat val len, krijgt die korting van een tientje. En steunt daarmee tege- lijktijd het Bona. Zo snijdt het mes aan twee kanten," aldus de directeur. Die overigens voorziet dat in de toekomst sponsoring door leiden het bedrijfsleven best wel eens janneke de jonge opgang kan doen op de scho len. „Dit kwam zomaar voorbij, dit was puur toevallig. Maar als het Rijk doorgaat met bezuini gen op bijvoorbeeld computers en je wilt als school toch bijblij ven, dan zal je naar andere we gen moeten zoeken om aan dat geld te komen." Schuilend onder paraplu's bezichtigen de genodigden tijdens de opening van het Transferium de voetgangersbrug. om aanstaande zondag inspiratie opdoen in WoonMall ^iexandrium. U bent van harte welkom tussen twaalf en Bij meer dan vijftig woonspccialisten onder één dak. grootste woonbelevettis kruising van de Ir. Tjalmaweg en de Rijksweg A44 in Leiden werd gedoopt door de regen die De felgekleurde, met lucht ge- met bakken uit de hemel kwam vulde buizen die de opening vallen en donderslagen deden van Transferium 't Schouw gis- er nog een schepje bovenop teren een feestelijk tintje moes- door voor gratis vuurwerk te ten meegeven, vielen in het niet zorgen. Door de slechte weers- bij dat wat de elementen aan de omstandigheden moest een opening te bieden hadden. deel van het programma wor- Het overstapstation bij de den omgegooid. De feesttent die speciaal voor de opening in een hoek van het terrein was neergezet, kwam goed van pas. Na de opening door staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat J. de Vries togen de belangstellenden in een lange sliert over de voet gangersbrug naar de feesttent, waar de regen weliswaar niet meer werd gevoeld, maar wel nadrukkelijk van zich deed ho ren. In de tent kreeg allereerst ge deputeerde M. Houtman van de provincie Zuid-Holland het woord. Hij gaf alle eer aan zijn voorganger T. Jansen, die na de voorbereidingen de opening van het transferium net niet meer in functie meemaakt. „Ik mag wel zeggen dat hij de gees telijk vader is van dit transferi um", sprak Houtman lovend. Staatssecretaris De Vries, die haar minister verving omdat Netelenbos wegens het Bijlmer debat in de Kamer moest zijn, liet zich vervolgens nog wat af wachtend uit over het overstap station waar automobilisten gratis kunnen parkeren om hun reis met het openbaar vervoer in de richting van Leiden of Den Haag voort te zetten. „Dit transferium moet op een soepel werkend OV-net aansluiten, an ders is het alleen een fraai ont worpen eiland." De Vries durf de zich ook nog niet uit te spre ken over het aantal verwachte transferanten. „Ik hoop dat het ontzettend druk wordt." Door de krapte in de feesttent werd de geplande rondetafel- discussie aan een rechte tafel gevoerd. Een beetje gebogen onder het schuine tentdak be antwoordden de vijf vertegen woordigers van McDonald's, de gemeente Leiden, de provincie, busmaatschappij Connexxion en het ministerie van Verkeer en Waterstaat vragen van de ge spreksleider. „U doet het goed hier", kreeg McDonald's-verte- genwoordiger P. Pierrot te ho ren. Hij probeerde gehaast het idee weg te nemen dat zijn hamburgerpaleis alleen maar profiteert van het transferium. „McDonald's draagt bij aan de sociale veiligheid van deze plek", betoogde hij. J. Kouwenhoven van Connex xion kreeg vervolgens de vraag voor zijn kiezen of de reiskos tenvergoeding van de reizigers geen belemmering is om van het transferium gebruik te ma ken. Werkgevers geven immers vaak óf een OV-vergoeding, óf een benzinevergoeding, en niet allebei. „Dat is inderdaad las tig", gaf Kouwenhoven toe. Hij vond echter dat de onderne mingsraden zich daar maar over moesten buigen. T. van Rij, die als verkeers wethouder de gemeente Leiden vertegenwoordigde, maakte tij dens een stilte in het gesprek nog even van de gelegenheid gebruik om het gehele mobili teitsbeleid van Leiden op tafel te leggen. Het Haagwegterrein, de elektrische busjes van het stadsdistributiecentrum en de toekomstige Rijn-Gouwelijn sluiten uitstekend aan op het transferium, merkte hij op. Zaterdag, 5 juni is de feestelij ke publieksopening plaats. in week nadat er een korte jaar felle brand woedde in het fcpartementencomplex voor prkende jongeren aan de loglandsekerkchoorsteeg, is n deel van de appartementen l altijd bewoond. Natuurlijk, jt de directeur van de eige- hai van het complex, de Stich- ag Huisvesting Werkende mgeren, want dat kan ook pri- ta. Raadslid Dirk van der asch van GroenLinks heeft renwel geheel andere infor- latie. i>lgens de bezorgde politicus ïeft de stichting de bewoners ingeboden tijdelijk hun intrek nemen in een hotel. Alleen, it moeten ze dan wel zelf ïorschieten. Hij meldde dit dens de raadsvergadering, in den Bosch wilde vervol- jns van wethouder volkshuis- jsting Tjeerd van Rij weten of i gemeente iets aan deze situ- ie zou kunnen doen. Omdat immige bewoners niet in staat zijn de huur van een ho telkamer voor te schieten, zit ten zij noodgedwongen 'achter de verkoolde luxaflex en tussen grote aantallen kakkerlakken die allemaal naar de nog be woonde appartementen zijn gevlucht', aJdus het Groen- Links-raadslid. De wethouder antwoordde dat hij zich - brand of geen brand - al langer zorgen maakt over het complex dat volgens hem zo wel door de bewoners als door de verhuurder wordt verwaar loosd. „We hebben de eigenaar al eerder aangeschreven op de slechte staat van onderhoud. Maar het blijkt dat de stichting vrij laks reageert op dit soort si tuaties", aldus Van Rij. Hij wil op dit moment echter niet ver der gaan dan de eigenaar er nogmaals op wijzen dat hij een verantwoordelijkheid heeft te genover de huurders. „Het lijkt me niet slim om dat als ge- meente over te nemen. Dan wordt de stichting hier alleen nog maar makkelijker in." Van het verhaal van Van den Bosch klopt echter niets, zegt directeur Feij van Huisvesting Werkende Jongeren in een re actie. Vier appartementen wa ren na de brand onbewoon baar door rook- en roetschade. De huurders hebben allen ver vangende woonruimte aange boden gekregen. De eerste nacht zijn ze door de Stichting Salvage (die mensen in zulke situaties opvangt) in een hotel ondergebracht. Bij de andere woningen is de schade 'zo mi nimaal', dat er best in gewoond kan worden. Een kijkje in het complex in de steeg wijst hetzelfde uit. Naza- ma Booy woont naast een van de onbewoonbaar geworden appartementen. Terwijl daar de vloeren en de badkamer zwart zien, is de schade bij haar te verwaarlozen. Geschrokken is ze wel, toen de brand uitbrak. Ze hoorde geknetter en toen ze op haar balkon aan de binnen plaats ging kijken, kwamen de vlammen al tot aan de railing. Ze is uit het raam aan de voor kant gesprongen. Dat het appartementencom plex slecht onderhouden is en wordt, is ook niet waar, stelt Feij. „De staat van onderhoud is goed." Een kakkerlakken- plaag heeft het complex vol gens hem ook al niet. Er is een woning waar kort na de brand wat ongedierte is ontdekt. Die populatie zal worden bestre den, aldus Feij. Een medewer ker van ongediertebestrijder Rentokil die gisteren de situatie onderzocht, is overigens be hoorlijk onder de indruk van de hoeveelheid kakkerlakken. Hij heeft het tenminste over 'een plaag die de geschiedenisboe ken van Rentokil zal halen'. Zie je wel, waar rook is is vuur. Busbaan (2) „We houden de zaak bijzonder nauwlettend in de gaten", be loofde woordvoerder Jeroen Disco van de provincie Zuid- Holland twee dagen geleden nog op deze plek. Het ging daarbij om de kruising van de pas aangelegde busbaan met een fietspad bij het Valken- burgs Meer. Lévensgevaarlijk, aldus een bezorgde moeder wiens kind daar met honder den anderen iedere dag langs fietst op weg naar school in Wassenaar. En levensgevaarlijk leek het ook ons, toen wij daar even een kijkje namen. Intussen hebben de bazen van dat kruispunt ook ingezien dat het niet al te veilig is daar bij de Ommedijkseweg. Na overigens eerst te hebben uitgemaakt van wie dat kruispunt nu eigenlijk is. Wethouder Tjeerd van Rij meldde aanvankelijk dat de busbaan aan de rand van Lei den onder verantwoordelijk heid van de provincie viel. De provincie gaf hem gelijk. Giste ren wisten de heren bestuur ders echter plots te vertellen dat het kruispunt tóch onder auspiciën van de gemeente Lei den valt. Hoe het ook zij, inmiddels is de situatie bijna zoals-ie wezen moet. De bussen moeten voor rang verlenen aan de fietsers. Dit is logischer, omdat de fiet sers de bus slecht zien aanko men en omdat de bus toch al moet stoppen voor het auto verkeer op de Ommedijkseweg. De borden zijn verplaatst, de markeringen op de weg op nieuw geschilderd. Nu nog een paar stoplichten, dan is die zaak verder geregeld. Maar mocht u nu per ongeluk denken dat de situatie alsnog is aangepast omdat wij erover hebben geschreven, dan heeft u het mis. Henk van Zijl, amb- Ze is wat laat met haar broedsel dus daarom nam deze meerkoet geen enkel risico. In de hoop dat de veerman van het pontje zijn schip tijdelijk even verderop zou aanmeren, bouwde ze haar nest in een oude autoband die tegenwoordig nog dienst doet als stootkus sen op de steiger. Als de eieren uitkomen, zitten de 'kids' in elk ge val hoog en droog, zo moet ze ongetwijfeld geredeneerd hebben. Dit opmerkelijke staaltje van huisvlijt is overigens te bewonderen aan de Zijldijk. Het was de veerman zelf die ons attent maakte op zijn tijdelijke onderverhuurder. En natuurlijk legt de schipper zijn bootje, waarmee hij dagelijks voor fietsers en voetgangers de ver binding onderhoudt tussen de Zijloevers, een 'stukkie' verderop. Dat spreekt voor zich. foto henk bouwman tenaar bij de afdeling verkeer van de gemeente Leiden, meldt ons namelijk dat de kruising 'gewoon' verkeerd was aange legd. „Ik had al gezien dat het niet zo was aangelegd als wij hadden bedacht. Die aanleg was een vergissing. Natuurlijk was de situatie onlogisch. Daarom hebben we het ook di rect aangepast." Wel toevallig, hè? ruud sep en robbert minkhorst' janneke de jonge en ad van kaam JDERDAG 3JUN11999 wim wegman, 071-5356414. plv -chef herman joustra. 071-5356430 echtpartij 'om niets' .en» Twee jongens van 16 en 17 jaar uit Sluiskil zijn gisteren de Beestenmarkt aangehouden omdat zij zonder enige re- i een vechtpartij met drie Leidse jongeren uiüokten. Een der- dader wist te ontkomen. Het drietal Zeeuwen sloeg na een Hidje stappen onverhoeds in op de Leidenaars die bij de bus te stonden te wachten. Een 17-jarige liep daarbij een buil op schade aan zijn gebit. Eén van de verdachten verzette zich zijn aanhouding zo hevig dat een geparkeerde auto bescha- ;d raakte. aissière herkent dief (ENEen caissière van het benzinestation aan het Vijf Mei- in herkende in een klant gisteren dezelfde man die haar eni- weken geleden had bedreigd toen hij door haar was betrapt diefstal. Zij belde de politie die de man aanhield. De video- nera, die destijds de diefstal en de bedreiging had opgeno- :n, bevestigde nog eens dat haar vermoedens juist waren. Drtemonnee met 5000 gulden weg >en» Een 50-jarige Leidenaar deed gisteren aangifte van dief- 1 van zijn portemonnee. Vermoedelijk is die op de Haarlem- irstraat tijdens het winkelen gerold. De inhoud was iets meer n 5000 gulden. Aanbod kan per stad verschillen Vervolg van voorpagina Casema maakte gisteren haar plannen bekend voor Keu- ze-tv waarbij iedere kijker zo veel mogelijk zijn eigen zenderkeuze bepaalt. Maar het kabelbedrijf in Delft is niet in staat om elke abonnee onmiddellijk élle digitale kabeldiensten te bieden. „We willen deze veranderingen geleidelijk doorvoeren. De stedelijke gebieden zullen waarschijnlijk eerder aan bod komen dan het platteland. We beginnen in juli eerst in Utrecht." delft caroline van overbeeke Aan de invoering Keuze-tv gaat nog veel overleg vooraf met alle aangesloten gemeenten in het verspreidingsgebied, aldus di recteur H. de Goede. „Gemeen ten en programmaraden heb ben namelijk ook een stem in de vaststelling van het basis- en pluspakket. Het is dus heel goed mogelijk dat een basis pakket er in Leiden anders komt uit te zien dan in Utrecht. In Utrecht zitten de commerci ële Nederlandse televisiezen ders bijvoorbeeld niet in het basispakket, maar misschien in Leiden straks wel." Casema betreurt het dat er met het huidige kabelsysteem te weinig mogelijkheden zijn om iedereen tevreden te stellen. De Goede: „Het huidige zen deraanbod is te ruim en niet af gestemd op de wensen van de abonnees. Klanten willen zelf directe invloed op de keus van zenders. Bovendien is er vraag naar programma's en kanalen die we niet of niet meer kunnen aanbieden. We kunnen consu menten nu dus niet individueel bedienen. Uitbreidingen kun nen we alleen collectief doen. In dat geval moet iedereen een tariefverhoging betalen, terwijl niet elke klant ólles wil ontvan gen. Op het huidige net is er ook te weinig capaciteit voor al le gewenste programma's. Met Keuze-tv kunnen we televisie op maat leveren." Behalve de samenstelling kunnen straks ook de tarieven van de verschillende pakketten per gemeente of per regio ver schillen, zo verwacht Casema. De Goede: „Veel hangt af van de onderhandelingen met alle partijen, inclusief de program ma-aanbieders." Het kabelbe drijf verwacht de komende ja ren verlies te maken, omdat de investeringen die nodig zijn voor Keuze-tv niet meteen kun nen worden terugverdiend. „We willen de prijzen laag houden, omdat we vinden dat Keuze tv bereikbaar moet zijn voor iedere abonnee. Maar niet iedereen zal onmiddellijk het complete pakket afnemen. Op een termijn van drie jaar ver wachten we dat zo'n 80 procent van de abonnees in elk geval kiest voor een pluspakket en 30 procent voor een digitaal pak ket. De klant moet geleidelijk toegroeien naar een ruimer aanbod van onze kabeldien sten." Buurt gooide stenen naar bussen leiden robbert minkhorst Bewoners uit de Leidse wijk De Coebel houden komende zaterdag een uur lang de bus sen tegen die de wijk in willen rijden. Met de blokkade wil een deel van de wijk zijn ver zet tegen de nieuwe buslijn kracht bijzetten. Eerder al zijn stenen naar de bussen ge gooid en zijn chauffeurs be dreigd. Veel bewoners heb ben geen behoefte aan een bus en zijn bang voor onveili ge situaties. Wethouder Van Rij bezint zich op maatregelen, maar huivert ervoor om aanstaande zaterdag de route voor korte tijd om te leggen. „Mensen moeten de kans krijgen hun emotie te uiten." Hij laat uit zoeken wat de mogelijkheden zijn. Of busmaatschappij Connexxion aanstuurt op stappen, is niet bekend. De vervoersdienst was vanmor gen niet bereikbaar voor com mentaar. Het actiecomité 'Tegen het idiote idee van wethouder Van Rij om een bus door De Coebel te laten rijden' heeft een pamflet in de buurt ver spreid. Daarin schrijft het co mité: „De mogelijkheid tot in spraak, overleg met de wijk- vereniging en de bewoners en de mogelijkheid om bezwaar aan te tekenen zijn pure schertsvertoningen gebleken. We zullen dus andere midde len moeten gebruiken om de gemeente duidelijk te maken dat we niet met ons laten sol len. De actie heeft, in ieder geval in dit stadium, een vreedzaam karakter en het is niet de bedoeling de boel uit de hand te laten lopen." „Ik vind het jammer dat het zo moet escaleren", reageert Van Rij. Ik ben uiterst ver baasd dat mensen er geen be grip voor kunnen opbrengen dat de bus voor een aantal mensen een verbetering is. Ik vind het triest dat mensen overgaan tot onmaatschappe lijk gedrag dat niet bij een wijk als De Coebel past." Vol gens de wethouder, en dat blijkt ook uit een ander pam flet (waarin de komst van de bus wordt toegejuicht) dat in de buurt is rondgebracht, hebben mensen stenen naar de bussen gegooid, zijn bus palen vernield en zijn chauf feurs bedreigd. Volgens voorzitter M. van Nijnatten van de wijkvereni- ging is ook een bestuurder door een chauffeur bedreigd. Het bestuur van het wijkco- mité sluit zich niet aan bij de actie, al sympathiseert Van Nijnatten zichzelf er wel mee. „We blijven ongelukkig met die bus. Maar met die blokka de willen we niks te maken hebben." Het bezwaar dat de vereniging tegen de nieuwe lijn, die sinds zondag door de wijk rijdt, heeft aangetekend moet nog worden behandeld. leiden robbert minkhorst Ook met vier gemeenten heeft de vorming van een regionale milieudienst zin. „Maar het hadden er niet minder moeten zijn", zei wethouder A. Pecht- old gisteravond tijdens de com missie milieu. Voorlopig gaan nu Leiden, Oegstgeest, Leider dorp en Zoeterwoude door met de voorbereidingen om hun lo kale milieubeleid onder te brengen bij een regionaal or gaan. Alkemade en Voorschoten zijn deze en vorige week voor lopig afgehaakt. Gelukkig was Pechtold er niet mee. gaf hij aan, maar nu hadden de over blijvers tenminste duidelijk heid. Daar was het de bestuur der juist om te doen, toen hij enkele weken geleden aan zijn collega's in de omliggende ge meenten een 'stevige en pittige' brief stuurde. Leiden, Leiderdorp, Zoeter woude en Oegstgeest gaan nu na de zomer 'hard door', zei de bestuurder. Mogelijk dat ande ren zich nog bij het viertal wil len aansluiten. Pechtold meld de dat de gemeenten Warmond en Hillegom Leiden inmiddels hebben benaderd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13