Haring van kartonnetje met zoetzure augurk Slager is schuld Smaak Zoete asperges Oude haring met dille Gezond vet DONDERDAG 3 JUN11999 160 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 0234 De ongekroonde aspergekoning van Nederland, Herman van Ham, vertoefde een dezer dagen in Haarlem. Op uitnodiging van het Indische restaurant Flamboyant demonstreerde hij de toepas sing van asperges in de Oosterse keuken. Herman van Ham heeft 25 jaar lang als chefkok furore gemaakt in de aspergetempel De Hamert in het Limburgse Wellerlooi. Na zijn pensionering, een aantal jaren geleden, trok hij samen met zijn echtgenote de wijde wereld in. Enerzijds ter verbreding van zijn eigen horizon en an derzijds ter promotie van de Limburgse asperges in den vreemde. Tal van buitenlandse chefkoks ontvingen hem maar wat graag in hun keuken om net als Van Ham in de ban te raken van de Lim burgse koningin der duisternis, zoals de asperge in de volksmond wel wordt genoemd. Recentelijk vertoefde hij in Maleisië en ontdekte daar dat zowel de groene als de witte asperge ook in de gekruide Oosterse keuken op een bijzondere manier tot haar recht kan komen. En dat een asperge ook als nagerecht dienst kan doen ondervond Van Ham tijdens een eerdere reis door het Midden Oosten. Een aantal jaren geleden trachtte hij in Kuwait zijn liefde voor asperges over te brengen. Dat lukte van geen kant. In het Midden Oosten is op culi nair gebied nagenoeg alles zoet wat de klok slaat. Slapeloze nach ten kreeg hij ervan. Als ze alles zoet willen hebben dan zullen ze het zo krijgen ook, bedacht hij zich. Zo kwam hij tot de ingeving om de asperges te karameliseren. Het dessert in Flamboyant bestond dan ook, als antwoord op Van Hams verre reizen, uit cocosijs met pangsitbanaan en gekara- meliseerde asperges. Bijzonder apart was de combinatie met Spaanse cream sherry die de gasten ter afsluiting van het diner kregen voorgeschoteld. Naast Limburgse asperges wordt ook de Brabantse asperge volop onder de aandacht gebracht. Hiervoor werd een aantal jaren geleden zelfs het Brabants Asperge Genoot schap opgericht. Illustere Brabantse heren als de toenmalige bur gervader Ed Nijpels, Commissaris van de Koningin Mr. F. Houben, wielrenner Peter Post en restaurateur Leo van Eeghem van de Kar- pendonkse Hoeve in Eindhoven prijken op de ledenlijst. Jaarlijks benoemt het genootschap restaurants in den lande die de Brabantse asperge op een waardige manier op de menukaart hebben staan. Die restaurants mogen zich 'uitverkoren' noemen en inmiddels is dat aantal ge groeid tot boven de zestig. Onlangs viel ook die eer te beurt aan Kaatje bij de Sluis in Blokzijl, mede naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van het restau rant. Dat er zoveel rondom de asperge gebeurt bewijst eens en temeer dat het 'witte goud' niet zomaar een groente is. Het is en blijft een product vol traditie en dat moet worden gekoesterd. JOHN BEEREN*, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee sterren gedecoreered restaurant in de duinen van Bloemendaal Lamsvlees niet overal te koop HANS BELTERMAN Liefhebbers van Nederlands lamsvlees worden al jarenlang min of meer gedwongen om daarvoor een restaurant of an dere eetgelegenheid in ons land op te zoeken. Er zijn nog altijd te weinig slagers in ons land die het Nederlands lamsvlees in hun assortiment hebben opge nomen. Zoals je voor een échte boeren- kip stad en land moet afreizen om er een te pakken te krijgen, zo is het ook gesteld met de verkrijgbaarheid van het vlees van Nederlandse lammeren. Onder het mom dat het grote publiek er geen belangstelling voor zou hebben, verkopen de meeste slagers liever geen Ne- Lamsvlees. Als het aan de slager ligt dient de consument zich liever bij het varkenkar- bonaadje en de runderstooflap te houden. foto united photos de boer derlands lamsvlees. In plaats daarvan bieden ze hun klanten van tijd tot tijd wel geïmpor teerd lamsvlees aan waarop ho gere winstmarges kunnen wor den behaald en dat ook langer bewaard kan worden omdat het diepgevroren dan wel op een andere wijze geconserveerd (vacuümverpakking) wordt ge leverd. Nederlands lamsvlees wordt door fijnproevers hoog gewaar deerd. Met name de Fransen hebben er altijd al een grote be langstelling voor gehad. De Fransen vergelijken ons lams vlees graag met het meest favo riete lamsvlees van Frankrijk. Dat vlees komt van lammeren die groot zijn geworden op de zilte weiden (pré salé) aan de Franse westkust. Het vlees van die lammeren heeft een heel fij ne licht zilte smaak. En het is juist die smaak die ze ook in het HANS BELTERMAN Maar net één op de tien nieuwe haringen die gisteren weer overal in het land verkrijgbaar zijn, kan aanspraak maken op de titel échte Hollandse nieu we. Die negen anderen, die er overigens niet veel minder om zullen smaken, worden door Deense en ook wel door Noorse vissers gevangen. Niettemin zijn er verschillen tussen de ha ring die afkomstig is van Neder landse vissers en die door de Denen en Noren aan wal wor den gebracht. Van oudsher trokken de Neder landse vissers naar bepaalde visgronden in de Noordzee waar zij jaar na jaar op grote vangsten konden rekenen. In de jaren tachtig kwam de klad er in, toen de haringstand juist in die delen van de Noordzee drastisch terugliep en er een vangstverbod werd ingesteld. De Nederlandse handelaren, die een jaarlijks terugkerende omzet aan hun neus voorbij za gen gaan, legden contacten met Deense en Noorse vissers die in het Skagerak, dat buiten het ge bied van het vangstverbod viel, op haring visten. Die haring deed niet veel onder voor die welke Nederlandse vissers aan wal brachten. Eén verschil was er wel en dat betrof het kaken van de haring. Dat gebeurt op de Nederlandse vissersschepen altijd direct na de vangst aan boord. Omdat Denen en Noren van het ha ringkaken niets afwisten, kwa men Nederlanders naar die lan den om de voor Nederland in gekochte verse haring op het land te kaken. En zo is het ei genlijk gebleven al gebeurt het kaken van de verse Deense en Hollandse nieuwe wordt op een typische Nederlandse wijze ge kaakt. foto dick hocewoning Noorse haring tegenwoordig ook in ons land. Ook nadat het verbod om op haring te vissen in 1983 weer werd ingetrokken en er nu jaar- lijk bepaalde quota voor de vangst van haring worden vast gesteld, heeft men de contacten met Denen en Noren behou den. Want juist omdat de Deense en Noorse haring op een typisch Nederlandse wijze wordt gekaakt, mag ze ook als Hollandse nieuwe worden ver kocht. Maar échte Hollandse nieuwe is ze niet. Die aan boord gekaakte haring is meest al van een excellente kwaliteit, terwijl men dat van de Deense en Noorse haringen niet altijd kan zeggen. Het is dan ook de échte Hollandse nieuwe die ko ningin Beatrix over enkele we ken als Koninginneharing krijgt aangeboden. Omdat de traditionele visgron den van de Nederlandse ha ringvissers een flink stuk zuide lijker lag dan die waar de De nen en Noren op haring vissen, heeft men de datum waarop de eerste Hollandse nieuwe aan de man gebracht mag worden een flink eind de zomer in gescho ven. In plaats dat de haring al in de derde week van mei kon worden aangevoerd deed men dat enkele jaren geleden al een week later en dit jaar heeft men er nog een week aangeplakt. Dat gebeurt op louter economi sche gronden, omdat de haring die in het noorden van de Noorzee wordt gevangen pas in die tijd een voor Hollandse nieuwe acceptabel vetgehalte heeft. In de achter ons liggende jaren is er namelijk nogal wat kritiek geweest op de kwaliteit van de eerste Hollandse nieuwe die werd aangevoerd. Toen al kwam men er achter dat de ha ring die twee, drie weken later werd gevangen, veel meer vol deed aan de eisen die men aan een goede Hollandse nieuwe kan stellen. Hollandse nieuwe kun je overi gens het gehele jaar door eten. Niet alle vishandelaren bieden de haring na de zomer nog als Hollandse nieuwe aan. Maat jesharing komt er vaak voor in de plaats en een enkeling ver koopt ze gewoon als zoute ha ring. De Hollandse nieuwe en ook de maatjes- en zoute ha ring worden kaken en pekelen altijd diepge vroren. Dat is wettelijk zo voor geschreven, omdat mede daar door infecties door de haring worm worden voorkomen. Juist omdat het rijpingsproces van de haring die voor langere tijd wordt ingevroren zich in een uiterst bescheiden mate voort zet kan het voorkomen dat een Hollandse nieuwe, maatjesha ring of zoute haring in februari of maart nog beter smaakt dan de eerste Hollandse nieuwe die woensdag mag worden aange boden. Hoewel het een typische Ne derlandse gewoonte is om de haring bij de staart te pakken en boven de mond gehouden af te happen, neigt men er toe om, ook bij de viskraam of -kar, de haring in stukjes te laten snijden en met een vorkje op te prikken. Op die manier eten Amsterdammers hun haring al decennia lang. Buitenlandse toeristen die ons land bezoeken en verwachten dat ze in de hoofdstad haringhappende Ne derlanders op de plaat kunnen vastleggen, komen er bedrogen uit. In Amsterdam eet men de haring van een kartonnetje en wordt er altijd de vraag bij ge steld of men er gesnipperde uitjes en/of in plakken zoetzure augurk bij wenst. Die uitjes eet men er trouwens in vrijwel geheel Nederland bij. Met die augurken zit het an ders. Dat deden aanvankelijk alleen de joodse Amsterdam mers, die er zure au gurken en er soms ook gepekelde komkommer bij wensten. Pas na de Tweede Wereldoorlog is men overgestapt op de zoetzure augurken en dat handhaaft men er tot op de dag van van- meeste Nederlandse lamsvlees menen te herkennen. Het is trouwens de enige reden waar om in de meeste Nederlandse restaurants, juist in deze tijd van het jaar, gerechten met Ne derlands lamsvlees hoog op de kaart genoteerd staan. Het Voorlichtingsbureau Vlees in Rijswijk (ZH) dat het eten van lamsvlees uit eigen land graag wil bevorderen, is inmid dels voor het tweede achtereen volgende jaar een voorlich tingscampagne in de horeca begonnen. Met de kreet 'Neder lands lamsvlees, mals vlees om nu van te genieten' tracht men een zo breed mogelijk publiek te bereiken. Doel daarvan is dat er ook thuis meer Nederlands lamsvlees gegeten zal worden. Merkwaardig is echter wel dat de doorsnee consument in ons land het Nederlands lams vlees daarvoor niet bij iedere slager en ook niet in elke supermarkt terecht kan. Beter zou het geweest zijn wan neer men de pijlen had gericht op de ei gen achterban dan om de horeca als trek paard te gebruiken. Het zijn de slagers en de organisaties die er achter schuilen die het eten van Nederlands lamsvlees voor de meeste consumenten belem meren. En dat doet vreemd aan in een tijd waarin in vrijwel alle voorlichtingscampagnes voor goede en verantwoorde voe ding gewezen wordt op de zo broodnodige variatie op ons bord. Als het aan de meeste slagers ligt dient de consument in ons land zich liever bij het var- kenskarbonaadje en de runder stooflap te houden. Bij hen is er in de koelvitrines (nog) geen plaats voor het lamsvlees van eigen bodem. Wel voor kippen en ander gevogelte omdat daar aan nog wat verdient kan wor den. Voor het Nederlands lams vlees moet men een risico dur ven nemen en daaraan hebben de meeste slagers in ons land blijkbaar een broertje dood. Maar of je daardoor de door snee consument in ons land een dienst bewijst is de vraag. foto united photos de boer PATRICIA SCHUTTE Nu de nieuwe haring er is, kun je met de oude gewone gezouten vis, die je ook nog gewoon bij een kraampje of bij de vishandelaar kan kopen leuke dingen doen. Wan neer u de filets in een saus met veel dille pre senteert, dan kunnen de haringen ook als een hoofdgerecht worden ge presenteerd. Snijd de filets in de leng te doormidden. Wentel ze door fijngesneden dil le en leg ze naast elkaar op een platte schaal. Roer een sausje van mayonaise en zure room. Voeg mosterd, bieslook, augurk en kappertjes toe. Roer alles krachtig door. Proef de saus en voeg naar smaak zout en/of peper toe. Denk er daar bij wel aan dat de haring ook vrij veel zout bevat. Schep de saus over de haringfilets en doe het zó, dat ze er volledig mee Voor 2-3 personen (hoofdgerechten): 4-5 haringen, gefileerd; 3 eetl. fijngesneden verse dille; 2.5 eetl. mayo naise; 2.5 eetl. zure room; 1 flinke mespunt fijne Franse mosterd (Grey Poupon); 1 eetl. fijngesneden bieslook; 1 eetl. fijngesnipperde augurk (zoetzuur); 2 theel. kleine kapper tjes, uit potje, uitge lekt; zout; witte peper uit de molen; enkele takjes verse dille. bedekt worden. Laat al les, afgedekt met plastic folie, een uurtje op een koele plek (eventueel in de groentelade van de koelkast) staan. Schik er vlak voor het opdienen enkele takjes verse dille bij of strooi een restje van de fijngesneden dille over het gerecht Tip: geef er sneetjes licht geroosterd wit- of bruin- brood bij. Hij is er weer de Hollandse nieuwe, dit jaar een week later dan gebruikelijk. Het eerste vaatje is per opbod geveild en zoals gewoonlijk is de op brengst hiervan gegaan naar een goed doel. Dit keer het Ko ningin Wilhelmina Fonds, dat vijftig jaar bestaat. Om verzekerd te zijn van haring van goede kwaliteit is de start van het seizoen met een week uitgesteld. Door de latere vangst is de haring dit jaar vetter. De eerste vangsten la ten een vetgehalte zien van 16 procent. Het kaken maakt de haring Hollands. Dit moet direct na de vangst gebeuren. De vis wordt ontdaan van kieuwen, hart, maag en een gedeelte van het darm kanaal. De maagaanhangsels blijven zitten en de daarin voor komende enzymen maken het bebloede vlees mals en smake lijk. Na het kaken wordt de ha ring licht gezouten en vervol gens direct ingevroren. Dat is noodzakelijk om de aaltjes en wormen die in verse haring zit ten te doden. Soms wordt de haring na het binnenhalen meteen ingevroren en pas aan het land bewerkt. Omdat de vis dan niet leegbloedt, maar af sterft, blijft het vlees veel roder van kleur. Het vet in de vis bestaat voor een groot deel uit onverzadigde vetzuren. De vetzuren zoals die in vis voorkomen spelen een gunstige rol bij het verminde ren van het risico op hart en vaatziekten. Al lange tijd be kend dat de sterfte aan hart- en vaatziekten onder eskimo's in Groenland gering is. Ze zijn ook grote viseters. Onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat de n- 3 onverzadigde vetzuren zoals die in vis voorkomen een be- Nieuwe haring in de pekel bij Ouwehand Katwijk. foto hileko kuipers schermend effect hebben op ontstaan van een plotselinge hartdood. Er zijn ook aanwij zingen dat vis het risico op aan doeningen als hersenbloeding, dementie, diabetes en CARA zou kunnen beperken. Wetenschappers zijn het erover eens dat voor het beschermen de effect verhoging van de con sumptie van vis nodig is. Het Voedingscentrum adviseert daarom een tot twee keer per week vis te eten. Bij hart en vaataandoeningen liefst twee maal waarvan tenminste een keer vette vis zoals haring, ma kreel of paling. Vis levert naast goede vetten ook eiwit, B vita minen en jodium. Haring en Corenwyn De binnenkomst van de Hollandse nieuwe is een eeuwenoude traditie. Dat de ha ring niet altijd zon der gevaar werd binnengebracht, toont het histori sche verhaal over de Katwijker log ger Wilhelmina ÏÏI. De Wilhelmi na ÜI lag op 26 juni 1915 tijdens de Eerste We reldoorlog bij bijna windstil weer in de och tendmist te vissen, toen het volle dig werd verrast door drie Britse oorlogsschepen, die midscheeps over hem heen voeren. Wonder boven wonder wisten vier bemanningsleden dit te overleven. Dit verhaal en meer wetenswaardigheden over haring en haringsvangst kan worden gelezen in Bols Coren- wynsche Haringcourant, gedurende de haringperiode te krijgen bij aankoop van 0,1 litere kruikje Bols Coren wyn. Populaire bloemkool Ni 9 Toen de broccoli in de jaren zestig in ons land werd geïn troduceerd, zal menige kwe ker gedacht hebben dat het met de bloemkool in ons land wel gedaan zou zijn. Broccoli zou, zo meende men, de bloemkool wel eens uit de markt kunnen duwen. Niets is echter minder waar, want de bloemkool behoort nog altijd tot een van de meest gegeten groentesoorten van ons land en voor broccoli bestaat even- Weeïge smaak Zoals bij veel groentesoorten gebeurt, wordt de bloemkool geoogst op het moment dat ze een van tevoren bepaald ge wicht en omvang heeft bereikt en daardoor met twaalf of vierentwintig stuks in een doos passen. Eigenlijk net zo als bij bleekselderij, broccoli, courgettes, komkommers, au bergines, paksoi en venkel het geval is. Ook daarbij speelt de wijze waarop de groente moet worden verpakt en gedistribu eerd een doorslaggevende rol. Om de smaak bekommert men zi,ch nauwelijks en bij bloemkool kan dat goed wor- eens voldoende belangsti ling. Toch zou aan de poj riteit van bloemkool wel een einde kunnen komen wanneer men bij het kwê geen rekening houdt met feit dat de bloemkool, zo; die vandaag op de markt wordt gebracht, te groot zwaar is, waardoor ze nie schikt is voor gezinnen ra minder dan vier of vijf pe nen. den opgemerkt want al di® vier- of meer persoons bi kolen hebben doorgaans wat weeïge smaak. Wann men die vergelijkt met de smaak van bloemkool dit niet is volgroeid en dus u sproken jong is zal er zelc voor pleiten om de bloen weer in verschillende fon ten op de markt te breng Of er daarvan meer dan of vierentwintig in een d< gaan is niet belangrijk. Ni voor de consument die o eerste plaats een goed en hem of haar geschikt pro wenst Drukke tijden voor bloemkooltelers. Door de hoge temperaturen groeien de bloemkolen als kool. Akkerbouyver Siem de Jong uit Scherpenisse kan het nauwelijks bijhouden. De hele familie, vri den en bekenden moeten er aan te pas komen om het aanbod e' het land te verwerken. De bloemkolen worden op de akker gesfl< den en op een kar geladen. In de schuur worden ze veilingklaaiei maakt. Rauw met sausje Bloemkool kun je op verschil lende manieren berèiden. Ze kan ook rauw met een dip sausje erbij worden gegeten. De meeste Nederlanders ge ven er de voorkeur aan om ge kookte bloemkool met een sausje erover op het bord te krijgen. Daarmee wordt wel eens de gek gestoken en dat is niet terecht. Wel terecht kun nen opmerkingen zijn die de sausjes betreffen. Hele gene raties zijn in ons land opge groeid met bloemkool die Fijne smaak en C Kleine bloemkooltjes, voor een-, twee- en driepersoons huishoudens, kom je in ons land alleen nog maar in het voorjaar tegen. Ze worden aangeboden als échte pri meurs en dat waren ze vroe ger ook. Tegenwoordig niet meer, want bloemkool kun nen we, dankzij importen van elders, eigenlijk het gehele jaar door eten. Die kleine voor jaarsbloemkooltjes komen uit fotot, voorzien werd van een pa 1 rig maïzenasausje waaraae om de laffe smaak te mask ren, veel nootmuskaat wee toegevoegd. Zoveel zelfs tg van de bloemkool nauw® meer iets kon proeven. Eac andere kwalijke zaak is, d-c ons land bloemkool aan i. soepgroenten wordt toege voegd. Bloemkool doet ai i breuk aan de smaak van w groenten die in zo'n soep thuishoren. verwarmde kassen en woj eerder geoogst dan het mji rendeel van de bloemkole Juist omdat ze net niet vcii groeid zijn, is de smaak e> niet alleen veel fijner dan'1 van de wel volgroeide soo noten, ze behoeven ookv minder lang te worden gé kookt en behouden daard nog een redelijke hoeveelr vitamine C. KRUISWOORDRAADSEL: HORIZONTAAL: 1. Veldgewas; 4. smerig; 8. grond bij een boerderij; 10 pijn; 11. familielid; 12. kooppoging; 14. Chinese munt; 15. zeegod; 17. overblijfsel; 18. vruchtbaar oord; 20. uitroep van af keer; 21. personal computer; 22. haarloos; 23. wijfjeshond; 24. insect; 26. persoonlijk vnw.; 28. grappen maker; 29. voorzetsel; 31. hevig; 33. onderwereld; 34. geeuw; 35. dames japon. VERTICAAL: 1. Belemmering; 2. soort papegaai; 3. gereed; 5. bezittelijk vnw.; 6. ma ger; 7. gesteente; 9. zeevis; 12. vol doen; 13. kijkspleet v. e. instrument; 15. rookgerei; 16. renner; 17. wind vlaag; 19. getal; 25. jonge stier; 26. verdwenen; 27. tijdperk; 29. vogel bek; 30. Engels bier; 32. bevel; 33. stopteken. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Zodoende; 5. apega pen; 6. ofte; 8. diep; 10. Amoer; 12. traan.Verticaal: 1. Zwaard; 2. diepte; 3. Erato; 4. Diest; 7. flora; 9. pact; 11. ren. WÊÊÊÊÊ^^ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ R /at.' /ac s/e v£t l//^ <2*sss7z>v &/j om£ co/s

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10