Lijm vervangt metselspecie ZONZOEKERS REGELEN HUN EIGEN VAKANTIEGELD Trots op wat ik achterlaat 'Aardgas blijft de bron van welvaart' Economie Hoofd-zaak Frans-Duitse top:euro blijft solide ANDAG 31 MEI 1999 akingsactie bij chemiefabriek Elf De productiemedewerkers van de Vlissingse che- ifabriek van Elf Atochem hebben vanmorgen het werk neer- egd. In een laatste brief liet de Elf-directie weten dat ze het nbod van drie procent per jaar niet wil verhogen. Het geschil Elf draait om een half procent. De stakers eisen 3,5 procent nsverhoging. Geen van beide partijen wil een duimbreed geven. Het komt in Nederland niet vaak voor dat voor zo'n lin verschil wordt gestaakt. Volgens FNV Bondgenoten, die de o ie organiseert, zijn de verhoudingen bij Elf in Vlissingen :ht. Andere vakbonden doen niet mee aan de staking. ogere vergoeding bij vliegrampen Qntreal' De schadeloosstellingen voor slachtoffers van vlieg- gongelukken gaan flink omhoog. Daarover hebben de lidsta- van de International Civil Aviation Organization (ICAO) een 2;oord bereikt. De nieuwe overeenkomst vervangt de bepalin- 21 in de Conventie van Warschau uit 1929. Daarin is een maxi- i2im vastgelegd van 8.300 dollar (17.400 gulden). Dat gaat om- hg naar 135.000 dollar (283.500 gulden), ongeacht de schuld- o ag. Als de verantwoordelijkheid voor het ongeluk bij de shtvaartmaatschappij ligt, geldt geen beperking meer voor de 5}ims van slachtoffers of hun nabestaanden. De nieuwe rege- imaakt het ook mogelijk claims in te dienen in het thuisland het slachtoffer. De overeenkomst wordt van kracht na ratifi- 1( ie door dertig van de 185 lidstaten. Cl Worldcom koopt SkyTel vork Het Amerikaanse telecomconcern MCI WorldCom rdt eigenaar van SkyTel Communications, de op één na óotste aanbieder van semafoondiensten in de VS. De transac- Cverloopt via een aandelenruil van 2,75 miljard gulden. De jikoop past in het streven van MCI WorldCom een goede po- te verwerven in het draadloze telecomverkeer. SkyTel heeft miljoen klanten en boekte vorig jaar een omzet van ruim miljard gulden. MCI WorldCom kwam uit op ruim zestig 4 jard gulden. Het concern ontstond vorig jaar door een fusie MCI en WorldCom. De twee bedrijven hadden al nauwe za- c jke banden. Beide ondernemingen zijn gevestigd in Jackson 'e staat Mississippi. iljoen auto's in VS terug naar garage iHiNGTONHet Duits-Amerikaanse autoconcern Daimler- ysler haalt in de Verenigde Staten bijna een miljoen auto's ïg naar de garage wegens het gevaar van kortsluiting in het pag-systeem. Het gaat om de modellen Dodge Caravan, Ply- uth Voyager en Chrysler Town Countiy uit de bouwjaren 4 en 1995. anse oliereus wil Saga overnemen o_i De Franse oliemaatschappij Elf Aquitaine'heeft een ver- :end bod uitgebracht op het Noorse Saga Petroleum. Elf litaine is bereid circa 4,5 miljard gulden te betalen voor de arse olie- en gasproducent. Het Franse olieconcern over- •ft daarmee een eerder bod van de Noorse concurrent Norsk iro ASA. Het bod van Elf ligt naar eigen zeggen acht procent ■en dat van Norsk Hydro. Norsk Hydrom, dat door de Noor- taat wordt gecontroleerd, biedt geen contant geld m^ar ei- aandelen voor de Saga-aandelen. Het Franse concern wil inlijven om zijn positie op de Europese markt te verster- De Saga-voorraden zouden de gas- en oliereserves van Elf litaine met een kwart doen toenemen. ofljt KPN bij verkoop belang Arcor fddorpUnisource, het internationale samenwerkingsver- id van KPN, het Zweedse Telia en Swiss Telecom, verkoopt aandeel in de Duitse telefoonmaatschappij Arcor. Het con- Tieraat ontvangt hiervoor bijna f,550 pjyljoen. Een flink deel dat geld gaat naar KPN. Unisource heeft nu nog een belang 7,5 procent in Arcor, dat de grootste''ë'óncui+ènt van' Deut- 3 Telecom is. De onderneming wil zich in de toekomst ech- raoral richten op de eigen activiteiten. Naar verluidt houdt I bijna 200 miljoen gulden over aan de transactie. KPN zelf zich niet uit over de hoogte van het bedrag. j Unilever 'handel in vrije dagen' rERDAMEen groot deel van het personeel van Unilever poeders, ijsjes, margarine, shampoo) kan vanaf-2001 zelf lissingen nemen over de arbeidsvoorwaarden. Snipperdagen nen bijvoorbeeld worden bij gekocht of juist ingeruild tegen er loon. Vakbonden en de multinational zijn het daarover na laatste nachtelijke marathon-onderhandeling zaterdagmor- eens geworden. De precieze invulling van de CAO a la carte later. De nieuwe CAO geldt voor 4.200 mensen. De lonen n dit jaar met drie procent omhoog. Unox-medewerkers jen de salarisverhoging per 1 april 1999, de Unilever-mede- kers kunnen die per 1 juni tegemoet zien. In juni 2000 krijgt reen er structureel 2,25 procent bij. De CAO loopt tot 1 ifert 2001. Gevel met gelijmde bakstenen sterker dan metselwerk In het nieuwe millennium staan metselaars wellicht niet meer met een speciekuip en troffel op de steiger maar met een lijmpistool. Uit onderzoek blijkt dat een gevel met aan en elkaar gelijmde bakstenen veel sterker is dan traditioneel metselwerk. De muren zijn strakker, kunnen beter geïsoleerd worden en het bewerkelijke voegen is niet nodig. Direct na het lijmen kan de steiger weg. DEN HAAG GPD fred nicolai Het verlijmen van bakstenen waarbij de troffel en de speciekuip is ver vangen door een lijmpistool. Het Koninklijk Verbond van Baksteenfabrikanten heeft en kele jaren geleden onderzoek laten verrichten naar de toepas sing van lijmtechnieken. Uit de gezamenlijke studie van TNO- Bouw en de Technische Uni versiteit van Eindhoven kwam naar voren dat de zogeheten hecht- en buigtreksterkte van gelijmde gevels drie keer zo hoog is als van traditioneel metselwerk. Voordeel is dat muren slanker kunnen worden gebouwd en overspanningen groter. Het lijmen van bakstenen is minder revolutionair dan het klinkt. Peter Bakker van Hanson Desimpel, een van de grootste baksteenfabrikanten van Euro pa, wijst er op dat het verlijmen van binnenwand-blokken al de gewoonste zaak van de wereld is. Geschikte lijmmortels waren al beschikbaar", grootste strui kelblok was de vormvastheid van de baksteen. Door de veel smallere voeg, mogen de afme- foto gpd paul janssen tingen van de stenen, niet of slang aangesloten is op een nauwelijks verschillen. Daarom ontwikkelde Hanson Desimpel een nieuwe baksteen: het Han son Snel Lijm Blok (HSL Blok). Het nieuwe product is een stuk strakker, smaller, hoger en langer dan het gangbare Waal- formaat. Voor hoeken en ko zijnaansluitingen zijn speciale stenen ontworpen. Het verschil tussen verlijmde muren en tra ditioneel metselwerk is enorm. Door de grotere steen en de veel smallere voegen oogt de muur veel strakker. De geringe re dikte van het HSL-blok maakt het mogelijk de spouw ruimte te vergroten, zodat de muur beter geïsoleerd kan wor den. Ander pluspunt is dat de gevel niet meer gevoegd hoeft te worden. Werkzaamheden als uitkrabben, schoon borstelen en bevochtigen behoren daar mee ook tot het verleden. Bakker verwacht tevens dat de arbeidsomstandigheden van de metselaar zullen verbeteren. Hij hoeft niet langer gebruik te maken van de speciekuip en de troffel, maar gaat aan de slag met een lijmpistool dat via mengapparaat. Dankzij het gro tere formaat van de HSL-blok ken - in een vierkante meter gaan 30 blokken tegen 75 ste nen van het Waal-formaat - zal de bouwsnelheid toenemen. Bakker ziet ook mogelijkheden voor het prefabriceren van ge vels. Door de verlijmde con structie zijn de muren veel ster ker en dus beter te vervoeren. Ondanks alle pluspunten' wordt de nieuwe bouwtechniek nog niet op grote schaal toege past. De bouwers kijken de kat uit de boom. Lijmen is volgens hen fors duurder dan gewoon metselwerk. Bakker bestrijdt dat. Reke ning houdend met alle voorde len is de nieuwe methode 15 tot twintig procent goedkoper, schat hij. TNO-Bouw en de TU Eindhoven voeren een kost prijsvergelijking uit. De uitkom sten zijn nog niet bekend. Volgens architect Rein de Valk vallen de kosten ongeveer de helft hoger uit. ,,Wie mooi wil zijn, moet pijn lijden", zegt de bouwmeester uit Drachten, die een notariskantoor heeft ontworpen met verlijmde bak steenmuren. Over het resultaat is hij erg te spreken. Je krijgt er heel strak metselwerk van. Het ziet er bijna uit als tegelwerk. De muren blijven ook veel schoner. Je voorkomt op deze manier salpeteruitslag." Nor maliter ontstaat dit door een chemische reactie tussen stof fen in de stenen en het cement. Koophuis met tuin blijft in trek voorburg «anp De Nederlander wil nog steeds een huis met een tuin, en heeft daar veel geld voor over. Uit het jaarlijkse onderzoek van de Ne derlandse Vereniging van Bouwondernemers (NVB) blijkt dat de koopwoning populairder is dan ooit. Driekwart van de onder vraagden - alleen mensen met minimaal een modaal inkomen doen mee met het onderzoek - wil per se een koopwoning. Ook mensen die nu huren èn met verhuisplannen rondlopen, wil len èn masse kopen. De toe komstige verhuizers laten drie keer zoveel huurwoningen ach ter als er vraag is. Het nieuwe huis moet een tuin hebben, zeggen negen op de tien Nederlanders. En niet zo'n kleintje:- minimaal vijftien meter diep, zegt een kwart. Een rijtjeshuis is niet goed genoeg. 54 procent haalt daar zijn neus voor op. Het populajrst is de twee-onder-een-kap-woning (63 procent). Liefst 19 procent van de hui zenkopers is van plan een huis van meer dan een half miljoen gulden aan te schaffen. Slechts elf procent zoekt een pand tot 240.000 gulden. Het onderzoek van de NVB schetst elk jaar het zelfde beeld: er moeten meer duurdere woningen komen. Je wilt deze zomer van alles, maar geld: hó maar. Daar is dus een oplossing voor: vakantiebezorger! Dat tikt lekker aan: je verdient meteen al méér dan het minimumloon, pakt een vergoeding voor je fiets en als je minimaal drie weken loopt, vang je ook nog 'vakantiegeld mét': 25 piek extra premie En dat allemaal voor een uurtje fietsen per dag! Van 1 juni tot 1 september kun je net zo lang of zo kort een wijk (vlakbij je eigen buurt) lopen als je zelf wilt. Dat we rekening hou den met je eigen vakantieplannen, spreekt voor zich. Wil je ook een volle vakantie-knip en ben je 15 jaar of ouder? Stuur dan de bon in, of bel even 023 - 5150110 (maandag/ \v\ vrijdag 9-5 uur; zaterdag 8-12 uur) abuja Het traditionele gebruik om materiaal op het hoofd te vervoeren is in Nigeria nog steeds populair. Deze straathandelaar torst zijn me rendeels elektronische handelswaar door de hoofdstad op zoek naar potentiële kopers. Zaterdag werd in Nigeria na vijftien jaar de democratie weer hersteld. De militaire regering droeg de macht over aan de gekozen president Olesegun Obasanjo. foto reuters george mulala toulouse rtr/afp De regeringsleiders van Frank rijk en Duitsland hebben zater dag verklaard dat de euro een solide munt blijft. Volgens hen leidt de stabiliteit van de euro niet onder het besluit Italië een groter begrotingstekort toe te laten staan dan afgesproken. Bondskanselier Gerhard Schroder zei dat het om een uitzondering gaat. Na afloop van de tweedaagse Frans-Duit se top in Toulouse bevestigde hij, samen met de Franse presi dent Chirac en premier Jospin, de betrouwbaarheid van de Eu ropese munt. Ze noemden en kele maanden te kort om een evenwichtig oordeel te vellen. De ministers van Financiën van de EU verklaarden vorige week dinsdag dat door de te genvallende groei Italië dit jaar niet in staat is het begrotingste kort terug te brengen tot de af gesproken twee procent van het bruto nationaal product. Rome zegde toe het tekort niet meer te laten zijn dan 2,4 procent. Desondanks leidde de aankon diging tot een verdere koersval van de euro ten opzichte van de dollar. Endemol helft eigenaar Stokvis Endemol Entertainment wordt voor de helft eigenaar van het televisieproductiebedrijf René Stokvis, dat onder meer 'Te land, ter zee en in de lucht' en 'Chirurgenwerk' maakt. Ende mol neemt het belang over van eigenaar en naamgever René Stokvis. René Stokvis Producties boekte vorig jaar een omzet van ongeveer zestien miljoen gul den. De samenwerking met En demol is vooral gericht op de exploitatie van de programma's van Stokvis in het buitenland. REDT U MIJ VAN LEPRA? De kleine Irmawati in Indones is één van de ruim half miljoen nieuwe leprapatiënten die elk jaar weer worden ontdekt. Het opsporen, behandëleji. en genezen van Topman Bax verlaat eind deze week IHC Caland ROTTERDAM GPD Ja, ik word vakantiebezorg(st)er Ik kan de krant bezorgen in de periode van: Naam: Adres: Postcode/Plaats. Telefoonnummer Geboortedatum (min. 15 jr.): In envelop (zonder postzegel) sturen naar: Dagbladuitgeverij Damiate b.v., afdeling Oplage-Logistiek-Binnendienst. antwoordnummer 416, 2000 VC Haarlem. alexander bakker Jan-Diederick Bax (63) zwaait vrijdag af als topman van IHC Caland. De vorige zomer lag hij onder vuur vanwege een om streden order die vooral het mi litaire regime in Myanmar, het voormalige Birma, ten goede zou komen. Even was Bax een bekende Nederlander. „Een vervelend moment", herinnert hij zich. IHC Caland staat anno 1999 voor een maritiem-technisch concern, dat wereldwijd actief is. Met bijna 3.000 werknemers en zeven dochterondernemin gen is het bedrijf actief op het gebied van ontwerp en bouw van offshore-materieel, bagger schepen en veerboten. Vorig jaar haalde IHC Caland met een omzet van 1,4 miljard gulden ruim 145 miljoen gulden winst. „Mooie cijfers", vindt Bax. IHC Caland is, na alle be- drijfshuwelijken en -scheidin gen voor en na het RSV-drama, een gezond bedrijf. Dat stemt Jan-Diederick Bax, die bij de vorming van het concern een niet uit te wissen rol heeft ge speeld, tevreden. „Als bedrijf moet je om de zo veel tijd van koers veranderen. Ook ik heb hele nare beslissingen moeten nemen." Hij herinnert zich het afsto ten van het belang in een Fran se boormaatschappij, die door de oliecrisis 'een gigantische' verliespost was geworden. „Ook bij Gusto Engineering heb ik moeten herstructureren en moest de bemanning voor de was in grote problemen geraakt en dreigde ten prooi te vallen aan een concurrent van IHC. De tweede hadden Bax en con sorten vooral nodig voor het Groningen gpd bouw van een groot bagger schip, waarvoor de eigen wer- „Aardgas blijft ook in de toe ven toen geen ruimte hadden. komst de bron van voorspoed, Jorritsma op congres in Groningen Directeur Jan Diederick Bax neemt afscheid als topman bij IHC Caland foto gpd niels van der hoeven helft van boord. Dat moest. Maar zo'n besluit gaat je niet in je koude kleren zitten." Liever praat Bax over de suc cessen. Over bijvoorbeeld de geslaagde herstructurering van IHC Holland, dat in het midden van de jaren tachtig linea recta op een bankroet afstevende. Bax zag nog kansen, maar er was nog wel veel geld nodig. Al leen toenmalig ABN-'paus' Langman durfde zijn nek uit te steken met een participatie van tien procent in het nieuwe ka pitaal. Na de redding van IHC Hol land volgden de overname van scheepswerf De Merwede in Hardinxveld-Giessendam in 1993 en, in het najaar van 1997, de koop van scheepswerf Van der Giessen-de Noord in Krim pen aan den IJssel. De eerste „Die overnames kwamen niet voort uit een geldingsdrang. Ze zijn gedaan ter bescherming van de eigen baggerbouwactivi- teiten." Na de overname is Bax om schreven als de nieuwe scheepsbouwtycoon van Ne derland. Het recept voor zijn succes bestond uit een mix van de scherpe Nederlandse han delsgeest van Bax en de Schotse zuinigheid van zijn financieel - directeur G. Docherty. Jan-Diederick Bax stamt uit een marinefamilie. Vader, grootvader en zijn schoonvader hebben gevaren, de eerste is nog directeur geweest van de Rijkswerf in Den Helder. De jonge Bax is ook gaan varen en diende elf jaar als officier. Hij was gespecialiseerd in automa tisering en wapengeleidingssys- temen. „Ik ben afgezwaaid om dat ik achter een bureau dreig de te belanden." 'Met vertrouwen' geeft strateeg Bax nu het roer over. „Het ziet.er voor de komende jaren goed uit. Er zitten hier goede kerels. Olie en bagger zijn basics, die gaan altijd door. Wij zijn een prominente speler, zijn commercieel agressief, zijn technisch goed en hebben in de wereld een uitstekende naam. Ik ben trots op wat ik achter laat." welvaart en aanhoudende krachtige groei in Nederland. Hoewel gasvoorraden vermin deren en door openstelling van de Europese markt de concur rentie toeneemt, blijft de Ne derland gasproductie en handel een sterke pijler voor de Neder landse economie". Die overtui ging sprak demissionair minis ter Jorritsma(economische za ken) vanmorgen uit bij de ope ning van een internationaal aardgascongres in Groningen. Aanleiding is dat veertig jaar geleden in Slochteren een van de grootste aardgasvelden ter wereld werd gevonden. Jorrits ma wees erop dat niet alleen dit gas, maar ook de enorme om vang ervan en de hoge druk in het veld (waardoor het gas rela tief eenvoudig kan worden ge wonnen) de basis vormden voor de Nederlandse gaspoli- tiek. Door Slochteren als basis- veld te gebruiken was het mo gelijk elders onrendabeler klei ne velden in productie te bren gen en werd de totale Neder landse gasopbrengst immens groot. De minister benadrukte dat de regering dat geld (in de afge lopen veertig jaar is zo'n 275 miljard aan aardgasbaten de overheidskas ingestroomd) zal blijven gebruiken voor het ver sterken van de economische en infrastructurele basis. „Daar plukken we nu al de vruchten van en dat willen we ook in <^e toekomst blijven doen." Directeur Roels van de Ne derlandse Aardolie Maatschap pij (NAM) wees er met trots op dat het Nederlandse .gassys- teem nog nooit heeft gefaald. Al die jaren zijn NAM en Gasunie in staat geweest de zekerheid van levering te garanderen. Ep dat zal ook in de toekomst zo blijven, verzekerde Roels. Én Slochteren blijft, na de opknap beurt waarmee inmiddels een aapyang is genomen, het klop pend hart van de Nederlandse gasindustrie. „Nog vele tiental len jaren". Ook drs. Verberg van de Ne derlandse Gasunie wees op het grote belang van de flexibiliteit van het Slochterenveld: er kan heel snel heel veel gas worden geleverd. Samen met onder grondse opslag zal de Gasunie daar volop gebruik van blijven maken. De Gasunie kan bijna a la minuut inspelen op fluctua ties in de vraag van de klant, terwijl leveranciers uit Rusland (Gazpromj en Noorwegen (Sta- toil) het juist moeten hebben van een grote volumes die in een permanente stroom 24 uur per dag bij de klant afgezet moeten worden. „Dat biedt de Gasunie als serviceverlener vol op mogelijkheden," aldus Ver- berg.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7