Nederland meer dan ooit dansnatie Cultuur Kunst De speciale SE uitvoering. Deze zomer voor f 22.495,- Triomf en woede na Elisabeth Concours <8>HYunani \k -%•' i3M Tfc 0AC1MAMi MAANDAG 31 MEI 1999 9454 - Orbital en Lauren Hill sprankelend op Drum Rhythm Festival Optimisten die beweren dat dansmuziek de popmuziek van de jaren negentig is, draven iets te ver door. Het ge mêleerde publiek dat afgelopen weekeinde de achtste editie van het Drum Rhythm Festival bezocht, vertoont weinig gelijkenissen met de horden die jaarlijks naar Lowlands afreizen. Wel staat vast dat sinds de four-to- the-floor-beat van de house ruwweg tien jaar geleden zijn intrede deed, Nederland meer dan ooit een dansna tie is geworden. Bij een 'gewoon' popconcert is het ondenkbaar dat mensen al dansen voordat de eerste noot gespeeld is. Op het wederom uitverkochte Drum Rhythm Festival - waar de groove de ro de draad is - niet. Die onge compliceerde houding werkt sfeerverhogend. In zaal Xenon, waar hypnoti serende en hectische jungle de ledematen alle kanten doet op vliegen, lijkt het de bewegende mensenkluwen niet uit te ma ken welke draaitafel-artiest er draait: als-ie maar goed is en opzwepende plaatjes opzet. Soms is het lastig uit te ma ken of een optreden al is be gonnen. Het ensemble Trip do Brasil bouwt de set langzaam op. Het eerste half uur is er be halve een heerschap achter een computer niets te zien. Te ho ren wel. Een vette baslijn, een beschaafd inhakend trance-rit me en wat atmosferische bliep jes uit de elektronische truken- doos. Vervolgens een zwaarde re beat, een nog dieper reso nerende baslijn en een kakofo nie van bliepjes, later aange vuld met levende Latijns-Ame rikaanse percussie. Bij de Engelse techno-groot- meesters Orbital, accentueren de gedoseerde piepjes en bliep jes de harmonie, zoals ook blijkt op hun laatste cd The Middle of Nowhere. Twee uur lang brengt het duo de reeds door meester-dj Carl Craig op gewarmde massa in de Helium gedoopte tent in beweging middels heftig pompende en afwisselende techno-composi- ties, met licht symfonische in vloeden die nog het meest aan wegbereiders Kraftwerk refere ren. Orbital zorgt daarmee voor een van de vibrerendste mo menten van het festival. Lamb geeft een onevenwich tig concert weg. Het geluid is erbarmelijk. De bassen uit de computer teisteren oren, neus vleugels en borstbeen. De groep uit Manchester maakt ge bruik van veel verschillende rit mes, maar wordt daar niet rit mischer van. Pas als de onzeker ogende zangeres Louise Rhodes eventjes het veld ruimt slaat de vlam in de pan. Het instrumen tale Ear Parcel geeft aan dat Lamb twee gedaantes heeft: de gevoelig-breekbare, maar van wege de monotone zang gauw dreinerige popliedjes en de naar schizofrenie neigende ge luidssculpturen van Andy Bar low. Lauryn Hill benadert de per fecte symbiose van melodie en ritme met meer gemak. Het op treden van de snel gerezen su perster met de elastieken alt stem oogst het hoogste percen tage gillende fans. Hill en haar veertienkoppige band laten het publiek volop participeren in een wedstrijdje tussen de dj's en de instrumentalisten. Cy press Hill versus Stevie Wonder: het geeft goed aan waar Hill de mosterd vandaan haalt. Rit misch gepraat als tegenhanger van soulvolle inspiratie. Het zonnige sentiment van To Zion (met zoontje op het podium) versus een simpel 'yo!'. Hip hop Simpelheid regeert ook in de Neon-zaal, waar hip hop vrij dag de scepter zwaait. De rap pers van Company Flow (van het Rawkus-label) doen de b- boys in de zaal hun vuisten bal len. Een op old school-hip hop gee'nte beat, gepeperde, gro tendeels onverstaanbare raps en de overweldigend machisti- sche attitude slaan in als een bom. Verderop in het dansdorp is het vredig. Luchtig geklede dans verslaafden die in augus tus ook naar Dance Valley gaan om te zweten bij de dj's, staan zij aan zij met cultuurliefheb bers die je ook op de Uitmarkt aantreft. Die laatste categorie is vooral voor de Afrikaanse pracht van Salif Keita en Baaba Maal en de rasta-klanken van Israel Vibration, The Postmen en Prince Buster gekomen. En dan die in Barcelona wo nende Fin die Jimi Tenor heet, een op Heino lijkende dandy op saxofoon, hammond-orgel en mini-moog-synthesizer, elk liedje aankondigend met: 'one more for the ladies'. De onder koelde set van Tenor is koket, swingend en vervreemdend te gelijk. Dergelijke eigenzinnige artiesten bezorgen een goed uitgebalanceerd festival als Drum Rhythm een welkome spanning. De gezichten spraken boekde len. Een triomfantelijke win naar, een woedende verliezer en nog tien andere pianisten verschenen zaterdagnacht één voor één op het podium van het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel. De uitslag van het Koningin Elisabeth Concours, met de 25-jarige Vitali Samosj- ko (Oekraïne) als winnaar van de eerste prijs, heeft weer veel emoties losgemaakt. Samosjko, die op dezelfde avond op een formidabele ma nier Rachmaninovs Derde con cert had gespeeld, was dolge lukkig. En het publiek gunde hem zijn triomf. Hij was trou wens al vanaf het begin een kansrijke deelnemer. Teleur stellingen waren er ook. Maar die werden moedig doorstaan. Met één uitzondering. Wat de Rus Vladimir Sverdlov deed - ten overstaan van voormalig Koningin Fabiola van België - was onvergeeflijk. Sverdlov werd als zesde ge plaatst. Zijn verontwaardiging iiet hij overduidelijk blijken. Hij weigerde de juryleden op het podium een hand te geven, de poneerde demonstratief de bloemen op de vloer, en keek met een van woede vertrokken gezicht de zaal in. Het publiek reageerde zeer afwijzend op de ze slechte verliezer. Op vrijdag avond was alle eer nog volledig naar Sverdlov gegaan. Zijn in terpretatie van Chopins Tweede pianoconcert was zeer boeiend. Er waren weliswaar wat eigen zinnigheden, maar hij is een musicus die veel te zeggen heeft. De afgelopen week speelden de 12 finalisten in Brussel. De formule is bekend: elke avond twee pianisten, die het ver plichte werk voor piano en or kest spelen, een klassiek solo- werk en een pianoconcert. Zoals gebruikelijk was vrijwel iedereen zaterdagnacht geble ven om de uitslag te horen. De grote zaal puilde uit van het pu bliek dat zat en stond om niets van het evenement te missen. Onder hen bevonden zich con cert-organisatoren, impress* rio's en pianisten onder wie Mitsuko Uchida en Laura Mil. kola (de nummer twee va 1995). Wibi Soerjadi had ee plaatsje op het balkon bove het podium, vanwaar hij voo de televisie commentaar gaf de wedstrijd, waaraan hij ze overigens nooit heeft meege daan. De finalisten bleken zeer uii eenlopende karakters te heb ben. De Italiaan Roberto Comi nati houdt ervan in het middel punt van de belangstelling fe staan en speelt met groot f. mak, maar dat hoeft and? musici niet altijd te bevallt, Martha Argerich bijvoorbe^ houdt van meer 'pit'. Zij 2 niet in de jury, maar woont Brussel en volgde de wedstri nauwgezet. Cominati werd vi de en was daar niet zo gelukk mee. Hij had gedacht hoger kunnen eindigen. Het spel van de twee pianii ten, die donderdag speelde was van twee uitersten. Sb Wosner uit Israël bracht e fijnzinnig klassiek programn met een pianoconcert van Mi zart. Na hem kwam de Ri Alexander Ghindin, die in Tsjaikovski krachtig uitpaki Dat sorteerde meer effect, wa hij behaalde de tweede pri Ning An uit China legde besl op de derde. En Wosners su tiele Mozart werd toch nog b loond met een vierde prijs. De klassificering loopt Brussel tot zes, en de overi| zes finalisten worden alfab tisch afgeroepen. Na afloop v; de ceremonie op het podiu ging de plechtigheid verder een zijkamertje van het Pale voor Schone Kunsten, waar F biola eerst de juryleden 01 ving. Daarna waren de laure ten aan de beurt, met als gro afwezige Vladimir Sverdlov. Eén van de juryleden merk op, dat de goede indruk e Sverdlov had gemaakt met z spel, nu door zijn onbetame ke gedrag wel verdwenen w De winnaars zullen de kome de weken concerten geven België en Nederland, en d verder hun vleugels uitslaan. V/FA LEIDEN: GEENJAAR AUTOBEDRIJF, HALLENWEG 2, TEL. 071 - 5225575. KATWIJK: AUTO DUIVELAAR*, BLOKMAKERSTRAAT 4, TEL. 071 - 4027811. 'SERVICE-DEALE De ruime Hyundai Excel is er al vanaf f 19.995,- Het is zomer bij Hyundai. Een eens lekker in het zonnetje te zetten. De Excel Hatchback SE bijvoorbeeld. Behalve dat u er heel ruim in zit, zit deze uit voering ook heel ruim in z'n reden om onze modellen accessoires. Stuurbekrachtiging. Elektrische ramen vóór. Getint glas. Brede banden met sportieve wieldoppen. Achterspoiler met derde remlicht. Elektrisch verstelbare buitenspiegels. U krijgt het deze zomer allemaal standaard voor slechts f 22.495,-. Alleen wat z'n verbruik betreft, is de Hyundai Excel aan de zuinige kant. Hyundai Atos, al vanaf f 16.795,- Dankzij de sterke 1.3i motor. Verder laten we ons licht ook nog graag even schijnen op de veel zijdige Atos. Deze zomer zijn diverse uitvoeringen leverbaar met gratis Tropic-pakket ter waarde van f 1.250,-. Hyundai Lantra Wagon, al vanaf f32.995,- En de complete Lantra Wagon die nu verkrijgbaar is vo( de prijs van een Sedan. Kom daarom vandaag of uiterlijk morgen langs voor e< proefrit. Want de zomer in Nederland is voorbij voor u 't weet. 3 JAAR PRODUCTGARANTIE 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 26