Straathof heeft de smaak te pakkei Alles voor Wilco, alles voor niets Marathongroep krijgt massale aanval van dorst Schaker Hway Ik Oei verknoeit titelkansen Sport Miss valt i! Podium kleurt rood bij Kringkampioenschappt MAANDAG 31 MEI 1999 Junioren TOP in landelijke finale nieuw-vennep* De junioren van TOP spelen zaterdag in de finale om het nationaal kampioenschap in Amsterdam tegen KVS uit Scheveningen. De Sassenheimse korfballers, dit jaar debute rend op landelijk niveau, wonnen in een spannende halve finale na verlenging van Rohda met 16-14. In de extra tijd kwamen al leen Judith Kok (strafworp) en Felix van der Sommen van TOP tot scoren. Regiobeker voor Brandewijn United leiden Brandewijn United heeft voor de tweede keer op rij de dubbel gehaald in het district Bollenstreek en Rijnland. De Leidse darters wonnen de regio-beker in een spannende finale tegen Jambo's: 5-4. In de halve finales hadden Brandewijn Uni ted en Jambo's vrij eenvoudig gewonnen van J.J. en de K. en Cleaners; het werd in beide partijen 5-1. Brandewijn United gaat op 26-27 juni in Diemen proberen de landstitel aan de rij successen toe te voegen. Het is de Leidenaars nooit gelukt om deze drieslag binnen te halen. Knoeiers en Raspoetin promo veerden zonder daarvoor in actie te hoeven komnen naar de eredivisie. Nomads en Jerommeke verzekerden zich van pro motie naar de eerste divisie door in een driekamp Alphrame Ra vens voor te blijven. Snookerij 7 uitgeschakeld leiden Snookerij 7 is als laatste regionale ploeg uitgeschakeld in het nationale bekertoernooi. De Leidenaars verloren in Goes met 5-4 van Plaza Goes. Stijn Minneboo (2), Michel Noorduin en Aad Weisman hielden de spanning er lang in, maar in de laatste partij viel de beslissing toch nog negatief uit. Verlies vrouwen Alphians alphen aan den rijn De mannensoftballers van Alphians verlo ren en wonnen van Kokolishi. Door veldfouten gingen de Al- phenaren de eerste wedstrijd nipt met 3-2 ten onder. Het was voor het eerst sinds jaren dat de Hagenaars een duel van Alphi ans wonnen. Kokolishi werd de tweede wedstrijd overmoedig en ging veldfouten maken. Alphians profiteerde door in de zes de en zevende inning het karwei af te maken: 0-4. De vrouwen verloren met 2-4 van Onze Gezellen. Gisele Benoit sloeg wel een homerun, maar het Alphense veld maakte drie fouten, die twee punten kostten. KZ Leiden speelt om afdelingstitel De korfballers van KZ Leiden spelen donderdag op het veld van Phoenix in Zoelermeer om het kampioenschap van de afdeling Rijndelfland. De Leidenaars moeten het opnemen tegen Valto, dat zich zaterdag voor de titelstrijd plaatste ten koste van Velo- citas. De wedstrijd begint om 19.30 uur. De winnaar van het duel mag op 12 juni naar het nationaal kampioenschap voor af- delingsploegen, dat voor het laatst wordt gehouden omdat de afdelingen worden opgeheven. Raymond Pret 13de in Zundert zundert Alphenaar Raymond Pret is als dertiende geëindigd in de triatlon van Zundert, de enige wedstrijd in Nederland die meetelt voor het ITU-circuit. Pret liet een tijd van 1.45.10 note ren. De wedstrijd werd beïnvloed door een fout van de wed strijdleiding. Die vlagde de koplopers een ronde te vroeg af bij het hardlopen. Daarop werd besloten alle deelnemers deze ron de (2,5 km) te schenken. schaken - jan bey In de openingsronden van het individueel kampioenschap van de Leidse Schaakbond ver knoeide titelverdediger Hway Ik Oei dit weekeinde zijn kansen op een nieuwe titel. In de eerste ronde won Oei nog wel van Voorschotenaar Georgi Goro- din, maar in ronde twee ging hij in een fraaie partij onderuit te gen de Noordwijker Dick van de Berg die hem een stuk ont futselde. In de derde ronde kwam Oei tegen Voorschote naar Wout Oosthout niet verder dan remise. Het kampioenschap zal naar alle waarschijnlijkheid worden opgeëist door een drievoudig oud-winnaar van dit evene ment, nationaal meester Ad van den Berg uit Leiderdorp, die na een afwezigheid van 25 jaar weer acte de présence geeft en als enige het afgelopen week einde zijn drie partijen won. Verrassend is ook de deelna me van Nederlands Senioren- kampioen Harro Weiland uit Oegstgeest, die als een belang rijke outsider kan worden ge zien. Het evenement onder vindt overigens geduchte con currentie van het Nederlands snelschaakkampioenschap, de LSG Open en het Open Kampi oenschap van Utrecht, waar door er een groot aantal (ster ke) spelers ontbreekt. In de tweede ronde had een klein incident plaats. LSG'er Teun van Dorp bereikte tegen Van den Berg een dame-eind spel. Ip de tijdnoodfase werden door de heren in rap tempo de zetten herhaald, waarbij Van Dorp schreeuwde om een puntdeling. Na de tijdcontrole won Van den Berg op routine en ging tegenstander Van Dorp schriftelijk in protest bij de toernooicommissie die het pro test verwierp. Het Leids kampi oenschap gaat woensdag verder met ronde vier, vrijdag en za terdag worden de slotronden vijf tot en met zeven gehouden. Stuud in de rubriek 'Scorebord' «A SPIERDIJK; 071-5356464, PLV.-CHEF Ton van Duijvenbode wint Ronde van Noordwijkerhout Jeroen Straathof heeft één week na zijn kroning als kam pioen bij de cyclosportieven van het district Zuid Hol land 1 opnieuw geïmponeerd. De nieuwbakken Leide- naar eindigde gisteren in de Omloop der Peel als vierde in het overall-klassement. Tijdens de tweede van drie etappes, een 'rit in lijn' over 110 kilometer met start en finish in Someren, kwam de renner van LWV Swift als derde over de meet. wielrennen Straathof prikte weer eens een wegwedstrijd in een bijzonder wielerweekeinde. Niet alleen stond de 38ste editie van de Omloop der Peel op de kalen der, in Puttershoek werd even eens een meerdaagse verreden. In Someren ging tot genoegen van het organiserende TWC De Zwaluw al een aanzienlijk veld cyclosportieven, veteranen en vrije renners van start. Maar de collega's van RTC de Hoekse Renners lieten nog meer cou reurs vertrekken. De wielerclub, die als hoofdattractie de Om loop van de Hoekse Waard (eli te clubcompetitie) op poten zette, verwerkte 130 inschrij vers. KNSB-schaatser Straathof liet al tijdens de eerste etappe zien, dat er met hem rekening dien de te worden gehouden. De 26- jarige Leidenaar stoempte naar de tiende stek tijdens de indivi duele tijdrit over 4 kilometer. Hij gaf op de sterke Belg Patrick Laporte slechts twaalf seconden toe. Straathof legde de basis voor een hoge overall-klasse- ring in de tweede etappe. Daar in drukte de Leidenaar na 110 kilometer als derde zijn wiel over de meet. Marcel den Hoed uit Pijnacker en Joop Ribbers (Eibergen) bleven hem voor, maar dit snelle tweetal eindigde dan ook respectievelijk als eer ste en tweede in de eindstand. Straahof kwam vier tellen te kort om Laporte van de bron zen podiumplaats te verstoten. Zijn clubgenoot bij LWV Swift Hans van Leeuwen (33) was juist wel rap genoeg om het ereschavot te beklimmen. De doorgewinterde Nieuwvener kwam in Puttershoek op de tweede plaats in het eindklasse ment uit, twaalf seconden ach ter winnaar Jacco Tettelaar uit Vlaar dingen. Van Leeuwen sloeg zijn slag afgelopen vrijdag al tijdens de individuele tijdrit over 8 kilo meter. Hij was één van de vier renners, die de eerste etappe binnen tien minuten afwerkten. Daags later scoorde de Swift - -renner niet hoger dan de vijf tiende stek in de afsluitende rit in lijn over 97 kilometer. „Hij kreeg nog een lekke band te verduren. Ubbo Kuper (Rijpwe- tering, red.) heeft zich toen als een echte ploegmaat laten te rugzakken", aldus Hans Schoe- link, trainer en coördinator van de cyclosportieven en vetera nen van Swift. Dezelfde pech overkwam Wobbe van den Kieboom tij dens de Omloop van de Hoekse Waard. „Ik moest zeker twee minuten wachten op een wiel en kwam in een geklopte groep terecht. Hopelijk blijven we de volgende wedstrijd bespaard van pech, dan pakken we punten." De Leidenaar, die dit ja; uitmaakt van de clubploi RTV de Bollenstreek kwam er nog goed vanaf, genoot Harm Bronkhoi Nieuw-Vennep viel, terv in de eerste groep zat. Op volgt in de clubcompeti Ronde van Midden Nedei Veteraan Ton van Duij\ de schreef afgelopen za de Ronde van Noordwijk op zijn naam. De Noord die dit jaar opnieuw grosi ereplaatsen, klopte in zij tertuin Hazerswoudenaai nis vein Weel. Dat gebeu 60 wedstrijdkilometers plaatselijke Herenweg. De tijdrit van Voorhouter Ronald van der Tang noordwijkerhout janet van puk Ingeklemd tussen een agent op een motor en een busje van zijn ploeg rijdt Ronald van der Tang uit Voorhout door Noordwij kerhout en De Zilk. De armen rusten op het ossenkopstuur, de dikke, gespierde benen draaien rond, soms met verzet 15, soms met 14, afhankelijk van de wind, die tijdens het rondje van 25 kilometer steeds van een andere kant komt. Ro nald van der Tang doet zater dagmiddag 35 minuten en zes seconden over de tijdrit van Olympia's Ronde. Hij is dik drie minuten lang zamer dan de winnaar Marcel Duijn, maar dat deert de Voor houter niet. Ten eerste is tijdrij den niet zijn specialiteit, ten tweede heeft hij wel wat anders aan zijn hoofd dan een hoge persoonlijke klassering. De Van Vliet/Webaploeg heeft in Wilco Zuijderwijk nog een belangrijke troef in handen voor de eind overwinning. Als de kopman de tijdrit wint, komt hij in de lei derstrui en kan hij voor de tweede maal de Nederlandse ronde voor topamateurs win nen. Sowieso heeft hij zondag, tijdens de slotetappe van Noordwijkerhout naar Amster dam, de steun nodig van zijn ploeggenoten, die daarom tij dens de tijdrit hun krachten sparen. Het enige wat ze doen is de teller op hun fiets in de ga ten houden, want ze mogen niet te laat binnenkomen. „Het was een mooi rondje", zegt Ronald van der Tang als hij na de finish opgefrist uit de bus van zijn ploeg stapt. De mas seur maakt buiten op de uitge klapte massagetafel met de spierwitte handdoek de benen van de Voorhouter weer los en daarna is het wachten tot de laatste renner - kopman Zuij derwijk - zijn ronde heeft ge fietst en de ploeg terug kan naar het hotel bij Schiphol. Van der Tang doodt op de stoep de tijd met wat ploeggenoten, zijn vrouw en zijn 3-jarige zoontje. Het is een lange dag voor de wielrenner uit Voorhout, die om zeven uur opstond, at, om acht uur vertrok naar de start plaats in Zaltbommel, naar Noordwijkerhout fietste, naar het hotel bij Schiphol ging, zich douchte, een broodmaaltijd nuttigde, en zich vervolgens prepareerde voor de tijdrit. „Zo zijn de dagen in deze koers. Het is eten, slapen en fietsen", vertelt Ronald van der Tang, voor de vierde maal deel nemer aan Olympia's Ronde. Bij aankomst in Noordwijker hout voelde hij zich zaterdag ochtend goed, misschien wel goed genoeg voor een overwin ning. Maar: „Vandaag was het mijn taak om de sprint aan te trekken. Op het laatst liet ik een gaatje vallen voor Wilco, ik liet hem erdoor en de rest niet. Hij werd net op de streep geklopt door Rudie Kemna, dat is jam mer. Maar hij heeft wel vier se conden gepakt en die kunnen belangrijk zijn." De tour van Van Vliet/Weba is helemaal op de kopman afge stemd. Het eindklassement is belangrijker dan een etappeze ge, de kopman is belangrijker dan zijn knechten. Van der Tang is tevreden met zijn rol. ,Als je weet dat iemand van jouw ploeg zo ver kan komen, dat is eigenlijk het mooiste wat er kan gebeuren", zegt hij. Mooier dan een overwinning? „Nee, nee, zelf winnen is nog mooier. Maar die overwinning van mij komt toch wel weer." Maar zeker niet op de late za terdagmiddag. Tegen de ene kant van de bus staat een rij ge wone fietsen van de ploeg, aan de andere kant staan de fietsen met de lichtere frames en de wielen met hogere velgen en minder spaken. Tussen de au to's van ploegleiders wachten de renners, vaak op uitgeklapte tuinstoeltjes, totdat zij mogen starten. Een wielrenner plast te gen de kerk van de Sint Jozefpa rochie. „Nee, ik ben niet zenuwach tig", zegt Ronald van de Tang voordat hij zijn snelle pak aan gaat trekken en zich even los gaat rijden. Hillegommer Peter van de Reep start een paar mi nuten voor hem. Ook voor hem is de tijdrit een noodzakelijk kwaad. „Morgen wil ik super rijden", zegt hij. Dat het daarna weer voorbij is, vindt de 23-jari- ge slager niet erg. Hij houdt er niet van om lang van huis te zijn. Mecanicien Robin Vissers zal gedurende de tijdrit achter Ro nald van der Tang aanrijden. Vissers zet het busje op de stoep bij ide startplek en zegt dat hij goed in de gaten houdt wanneer Van der Tang vertrekt. „Geen paniek." Dan tikt er een collega op zijn raampje: .Achter wie rijd jij?" „Achter Ronald." „Die is net weg." Het busje start, scheurt en toetert en rijdt een paar minu ten later achter de man met rugnummer 64. Een 'voor beeldjongen' in'de ploeg, vindt Vissers. Nooit problemen, nooit gezeur, een echte sportman, en een heel goede criteriumrijder Vlak voor aanvang van de laatste gezamenlijke trai ning van de Leidsch Dagblad Marathongroep kreeg bijna ie dereen last van een spontane dorstaanval. De lopers stonden bij de douches in de rij om de tuinslang naar de lippen te kunnen brengen voor een slok verkoelend water. Nou was het zo vroeg op de zaterdagmorgen al behoorlijk warm, maar het waren vooral de woorden van oud-atlete Carlien Harms die zorgden voor een droog gevoel in de keel. Harms, die als diëtiste verschil lende praktijken in Utrecht en omgeving heeft, was naar het clubgebouw van de Leiden Road Runners Club gekomen om uitleg over gezonde voe ding te geven. En voldoende drinken hoort daar - vooral op een warme marathondag - ze ker bij. De zondaars werden er door Harms moeiteloos uitgeplukt. „Wie heeft er vanmorgen niet ontbeten?", wilde ze van de lo pers weten. Enkelen staken, zij het schoorvoetend, de handen op. „En het ontbijt is nou juist de belangrijkste maaltijd van de dag, zeker als je intensief wilt trainen. Je hebt net gesla pen en zo'n acht uur geen eten tot je genomen. Een training zal dan niet effectief zijn en je voelt je ook niet zo lekker." Als schrale troost voegde ze er voor die eerlijke deelnemers aan toe dat 'over het algemeen in Ne derland heel slecht wordt ont beten'. Het nut van uitgebalan ceerde voeding wordt vol- gens Harms vaak niet on- derkend. „Eten doen we I toch allemaal." Maar een goede maaltijd heeft wel degelijk invloed op de sportprestaties, meent de diëtiste. „Als je te veel of te weinig hebt gegeten, of overgewicht hebt, blijven prestaties uit." Alle ingredi ënten van zo'n gezonde maaltijd kwamen vervol gens aan bod, maar geluk kig bleef ditmaal de vraag achterwege wie altijd dagelijks produkten als brood, aardap pelen, groenten, fruit, melk en vleeswaren keurig tot zich neemt. Het aantal omhoogge stoken vingers was dan onge twijfeld massaler geweest. De woorden van Harms bleken niet aan dovemansoren ge richt. Dat bleek vooral toen zij begon over het belang van drinken tijdens een sportin- spanning. „Gering vochtverlies - een procent van het li chaamsgewicht - kan al leiden tot concentratieverlies. En drie procent afname leidt tot uit puttingsverschijnselen." Velen namen haar advies om vlak voor de start flink te drinken ter harte. Al tijdens haar lezing vertrokken verschillende lopers richting het toilet, en dat was echt niet alleen om iets weg te brengen. Gelaafd vertrokken de deelne- mers van de Leidsch Dagblad Marathongroep voor hun trai ning. Een laatste zware sessie, want de 'beklimming' van de Voorschoterbrug stond op het programma. Voor het gevoel ontelbare keren moest het vals plat worden bedwongen. Tot de beenspieren er pijn van de den. Maar zonder noemens waardige klachten en in een tempo dat velen elf weken ge leden - bij het begin van de De Leidsch Dagblad Marathongroep moest tijdens de laatste training de Voorschoterbrug 'beklimmen'. foto loek zuyderduin ter voor aanvang van de trai ning? Dat moet blijken als de ongeveer zeventig deelnemers aan de Leidsch Dagblad Mara thongroep zondag 13 juni van start gaan voor hun 10 of 21 ki lometer. tekst peter van der hulst trainingen - nog voor onmoge lijk hielden, werd het straffe programma voltooid. Dat de bezwete T-shirts onder de hete zon een kilootje aan gewicht toenamen, werd voor lief geno men. Waar in het verleden uit ver moeidheid nog wel eens de ka ken op elkaar werden gehou den, klonk zaterdag op de te rugweg een vrolijk geroeze moes door het lange lint aan trimmers. Het zelfvertrouwen binnen de groep is enorm ge groeid, en zo ook de conditie. Of heeft dit alles toch ook te maken met dat extra slokje wa- foto loek zuyderduin bovendien. „Hij heeft echt ka rakter, hoor", vervolgt de meca nicien zijn lofzang op Van der Tang. „Hij werkt, hij heeft een vrouw en een kindje èn hij doet aan topsport. Daar heb ik best wel respectvoor." De twee reservewielen in het busje zijn niet nodig. Weer in Noordwijkerhout zegt Ronald van der Tang: „Eerst vanavond afwachten wat Wilco doet." Wilco Zuijderwijk rijdt in de hoosbui, neemt op het natte as falt te veel risico, valt en wordt negende, op 42 seconden van winnaar Duijn. In de slotetappe kan Van Vliet/Weba geen pot ten breken. De kopman eindigt in het eindklassement op de vierde plaats, vijftig seconden achter de jonge Rabo-renner. Ronald van der Tang (52ste) ging vanochtend om zeven uur de deur weer uit, zijn werkweek is weer begonnen. Eerste half ui problemen noordwijkerhout* Gedurende het eerste uur van de tijdrit had ganisatie problemen om parcours verkeersarm houden. Vooral op de damseweg reden auto' renners tegemoet. Vo een woordvoerder Olympia's Tour hadde plaatselijke moeite om toeristen d lijk te maken dat ze van campings maar een (naar rechts) op mochte den. Na een half uur w zaak beter geregeld, een woordvoerder van ganisatie. Incidenten zijn niet gekomen, ook niet in Le waar de politie ook rn zou hebben gehad on parcours tijdens de komst vrij te houden renners hebben daar van gemerkt, aldus R( van der Tang. „Je weet in een stad beter moet ken voor bloembakken, keersdrempels en vluchi veis", vertelde de Vooi ter, die tijdens de tijdri twee tegemoetkomend! to's zag. „Ze bleven aa kant wachten tot ik vo was en ik zag ze op tijd komen", aldus de Vooi ter. De organisatie van pia's Tour was tevreden de opkomst van het pu bij de finish van de oi detappe, maar het a toeschouwers tijdens de rit stelde teleur. „Maar ook niet zo aantrekkelij te zien", besefte de w< voerder. id "eel kan vrijv amsterdam Olympia's Tour kende c 37 uitvallers: 36 courei een rondemiss. In totaa den zeventig van de 106 gestarte wielrenners de streep in Amsterdam, miss Liv Grünewald ha; sterdam niet. Zij werd derdag vervangen door e dere 'schone'. De eerste zou 'te brutaal' zijn gew< werd vanwege 'wanpr< door de organisatie uit elkt een sche jeug dus nod: club ikree strip zich dat 1 rdat «één lerl; gen' zwemmen belinda van der gaag „Wij staan tenminste in onze clubkleding op het podium!" roept een van de LZ'ers vanaf het erepodium naar zijn ploeg leider. De estafetteploeg neemt, gekleed in het rood, de tweede prijs in ontvangst, terwijl de le den van de andere verenigin gen in 'normale' kleren op het podium staan. „Zo hoort het ook", antwoordt deze terug. De clubkleuren van LZ'86 waren veelvuldig te zien bij de prijsuit reiking van de Kringkampioen schappen dit weekeinde. De Leidse club viel van de vijftien deelnemende verenigingen het meest in de prijzen. Louis van Schaarenburg haal de driemaal goud binnen. Hij won de 200 meter schoolslag binnen limietstijd in 2.38.90 en de 100 vrij in 59.17. Hij deelde het erepodium met twee club genoten voor de 100 rug. Van Schaarenburg was op deze af stand in 1.05.81 de snelste, ge volgd door Mark Drenth (1.10.83) en Robert Chaudron (1.13.34). Bij de meisjes namen Dieuwertje Vermeulen, Noeki Klein, Lorette Velting en Lenne- ke van Schaik de prijzen mee. Robin Sprinkhuizen van De Zijl/LGB kwam, zoals verwacht, ook met vele medailles terug uit het Katwijkse 50-meterbad. Op elke afstand hoorde Spri zen tot de eerste drie, was toch niet tevredi zwom onder zijn kui bleef niet binnen de den. Wel tevreden was Tanj merlaan, die opvallend] teerde. Nooit eerder viel de prijzen op de Kringl oenschappen, maar dit einde gebeurde dat tol keer toe. Op de 400 vrij haar geduchte Noeki Klein en Kim M^( dorp (Gouwestaete), ver zich. In 5.00.23 legde zij stand af. Op de 200 vrij i de ze als tweede achter F 2.23.91. Jeffrey Tameling was wijkse favoriet van de 1 oenschappen. In een 1.05.21 was hij eerste op rug. Voor de 200 wissel I 2.27.35 nodig, wat hei goud opleverde. Op de tikte hij in 57.68 als eers Tameling zwom alle afs binnen de limietstijden. Van De Zwetter prei Nienke Bos goed. Twee en een derde plaats kreej haar naam. Jonathan de Mooy ve woordigde NZ&PC in K Op de 200 vlinder liet zich horen. Hij werd tw< 3.12.91. Ronald van der Tang wordt na zijn tijdrit opgevangen en opgefrist in de bus van zijn ploeg. De Voorhouter eindigde op de 59ste plaats. In het eindklassement werd hij 52ste. foto dick hocewonino

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22