0 0 Alphense klanten brengen 331 winkelwagens terug 'Kinderen hebben structuur nodig' Tennisclub Rijpwetering trots op nieuw complex c Uj_ Uj Zff Rijn Veenstreek kqnmar MAANDAG 31 MEI 1999 Vernielingen in horecagelegenheid roelofarendsveenZeven onbekend gebleven jongeren hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag vernielingen aangericht in een horecagelegenheid op het Noordplein in Roelofarendsveen. Binnen gooiden ze een asbak, glazen, stoelen en een barkruk kapot. Buiten probeerden ze een fietsenrek met fietsen tegen de gevel van het gebouw aan te gooien. Jongen lastiggevallen hazerswoude-rundijk' Een 15-jarige jongen uit Hazerswoude- Rijndijk is vrijdagavond omstreeks negen uur tijdens het skeele ren op de nieuwe Rijksweg 11 lastiggevallen door twee jongeren op een scooter. De twee belagers lieten de jongen vallen en be kogelden hem met kluiten. Alphenaar rijdt in op jongeren alphen aan den run De politie heeft zaterdagmiddag omstreeks half drie een 41-jarige Alphenaar aangehouden die op de Johan Willem Frisostraat in zijn woonplaats op een aantal jongeren had ingereden. De man, die onder invloed van alcohol verkeer de, was boos tqgen een bankstel aangereden waarop de jonge ren zaten. Er vielen geen gewonden. Gewonde bij verkeersongeval alphen aan den rijn Een 22-jarige Nieuwkoper is gisteravond rond acht uur op de Alphense Willem de Zwijgerlaan bij een aanrijding gewond geraakt. De man remde af. Een achter hem rijdende 27-jarige Alphenaar had dat te laat in de gaten en bots te tegen de auto van de Nieuwkoper. De Alphenaar bleek te veel te hebben gedronken. Het slachtoffer is met nekklachten opge nomen in het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. Winkelwagentjesactie groot succes Alphense supermarktklanten hebben de afgelopen we ken 331 winkelwagentjes teruggebracht naar de recht matige eigenaar. De helft van de karretjes werd ingele verd bij Albert Heijn en de Cl000. De waarde van de te ruggebrachte wagentjes bedraagt zo'n 150.000 gulden. De politie heeft bij de de actie 'Zet mij niet te kijk in de wijk' slechts een keer een bekeuring van 180 gulden uit gedeeld aan een klant die weigerde het wagentje terug te brengen. alphen aan den run verdwijnen. Het winkelend pu- marun kramp bliek werd door middel van fol ders en posters op de hoogte De gemeente Alphen aan den gebracht van het intitatief. Ge- Rijn begon op 12 april met de durende de eerste twee weken politie en de supennarkteige- konden de klanten de meege- naars een actie die moet voor- nomen karretjes zonder gevol- komen dat winkelwagentjes gen terug brengen. Daarna lie pen ze het risico op bekeuring van 180 gulden. Vrijdag sloot wethouder J. Groen in 't Wout de actie offi cieel af door de laatste verbods tegel te plaatsen in het trottoir op de hoek van de Paradijslaan en de Castellumstraat. De afge lopen periode zijn rondom de deelnemende supermarkten verbodstegels geplaatst. Zij moeten de klanten eraan herin neren dat winkelwagentjes niet voorbij de tegels mogen komen. Gebeurt dat wel dan loopt de klant het risico op een bekeu ring want de politie blijft con troleren. De afgelopen maand heeft de politie maar een keer moeten ingrijpen. Over het algemeen, zo meldt de gemeente, had het winkelend publiek begrip voor de maatregel. De gemeente is dan ook van mening dat de ac tie een groot succes is geweest. Al eerder werd een soortgelijk initiatief in onder andere Alk maar gehouden. Daar verdwe nen na de actieweken bijna geen karretjes meer. De Alphense supermarkten eigenaren hopen op eenzelfde effect. Het is de bedoeling dat de actie in een lichte vorm, door het ophangen van poster, af en toe wordt herhaald. 'We hebben niet voor de goedkoopste oplossing gekozen rijpwetering marijn kramp De zes tennisbanen op het nieuwe complex van tennisclub 1 Rijpwetering zijn nu nog grijs, maar de komende week krijgt het complex zijn kenmerkende uiterlijk. Dan gaan de schilders met de groene en rode verf aan de slag. Zondag 13 juni volgt de officiële opening van het park waarvoor de vereniging zo'n acht jaar heeft gestreden. Voorzitter Fred van Ruiten is zeer trots op het nieuwe onder komen van de 450 leden van TC Rijpwetering. Zo'n 20 jaar gele den begon de club in een woonwagen. Later werd de ca ravan verruild voor een semi- permanent gebouwtje aan de Blijversweg op het Hertogspark. De club was al jaren aan een nieuw gebouw toe maar onder handelingen daarover liepen zeer stroef. De bewoners van de Blijversweg zagen de club liever vertrekken dan uitbreiden. Ze f hadden last van de lichtmasten, het geluid dat de tennissers produceerden en de auto's die in de buurt werden geparkeerd. Na jarenlange onderhande lingen was het vorig jaar augus tus dan eindelijk zover. De club kon verderop op het Hertogs park gaan bouwen. Een mo dern clubhuis met terras, een oefenbaan die tegelijk ook voor minioren (de allerjongste le den) geschikt is, zes verlichte tennisbanen en een speeltuin- tje vormen het resultaat. Het clubhuis in de vorm van een paviljoen is van alles voorzien. Een moderne keuken, ruime kleedkamers, een ronde bar met zitjes en uitzicht op alle ba nen en een terras met verlich ting en speakers. Ook is voor het reserveren van een baan het nieuwste van het nieuwste in huis gehaald. Bij de ingang van het clubhuis komt een electro- nische zuil te staan waarop de leden hun wensen kunnen in toetsen. ,,De magneetkaart die je daarvoor nodig hebt, is tege lijkertijd ook de sleutel om het hek naar de banen te openen. Het is een heel mooi systeem waar niet mee kan worden ge sjoemeld." Van Ruiten is zeer tevreden over het resultaat van acht jaar onderhandelen. „Als je het doet, doe het dan goed, dach ten wij. En hoewel het nieuwe park behoorlijk wat kost, zo'n 1,25 miljoen, hebben we niet overal voor de goedkoopste op lossing gekozen. Je zet het im mers neer voor de toekomst." Naast het clubhuis houdt de tennisvereniging nog een strook grond over. Daar mogen ze als dat de komende jaren no dig blijkt te zijn, nog twee ba nen aanleggen. Van Ruiten: „We hebben dat niet direct ge daan omdat het al zo moeilijk was om dit voor mekaar te krij gen. Om te voorkomen dat mensen acht banen grootheids waanzin vonden voor zo'n clubje met 450 leden, hebben we het voorlopig maar bij zes gehouden." Zondag 13 juni zal de eerste bal worden geslagen op het nieuwe tenniscomplex. Tijdens het open huis geven een aantal bekende Leidse tennissers de monstraties. „Het moet een grandioos feest worden. We hebben de hele omgeving uit genodigd voor een hapje en een drankje. We hopen dan ook dat veel mensen en natuurlijk óók de bewoners van de Blijvers weg, even langs komen." Project op basisscholen Jacobswoude moet leerlingen normen en waarden bijbrengen Hij wil de woorden gedragsproblemen en normvervaging direct nuanceren. „Als je het zo in de krant ziet staan lijkt het net alsof er in Jacobswoude een gigantisch pobleem is onder scholieren." Dat is niet het geval onderstreept K. Hagenaars, directeur van basisschool Ter Does in Hoogmade. „Het is een landelijk probleem dat in de gemeente Jacobswoude wordt aangepakt." Als de gemeenteraad deze week akkoord gaat met een halve ton subsidie, begint op de Jacobswoudse basisscholen een project dat scholieren normen en waarden moet bijbrengen. Want dat kinderen op dat gebied nog wel wat extra begeleiding kunnen gebruiken, staat voor Hagenaars vast. Discipline, verantwoordelijkheidsgevoel, motivatie en beleefheidsvormen ziet hij met de jaren afnemen onder de leerlingen. Het gebrek aan normen en waarden is wel ver klaarbaar, vindt Hagenaars. „Bij veel kinderen ontbreekt structuur in het dagpatroon. Neem de tijden waarop ze opstaan en naar bed gaan, eten en tv kijken, dat wordt allemaal steeds onregel matiger. En dat terwijl structuur zo belangrijk is voor opgroeiende kinderen. Het geeft hen hou vast en stelt grenzen." Dat het daar nog weieens aan ontbreekt ziet Hagenaars dagelijks terug in kleine dingetjes. „Hoe vaak zie je ouders niet achter hun kind aan naar school rennen met iets dat de kinderen vergeten zijn. Het wordt vervol gens in hun hand gedrukt on weg is pappa of mamma. Een kind leert daar niets van. Het is be ter als je 's ochtends met een kind doorneemt wat hij zelf allemaal moet doen en moet meene men. Daarmee leert hij verantwoordelijkheid aan." „Ouders staan tegenwoordig ook sneller bij je op de stoep met de vraag wat jij hun kind allemaal wel niet aandoet. Als leerlingen bijvoorbeeld een onvoldoende krijgen vinden ouders dat zielig. En in plaats van hun kind daarop aan te spreken en hen te motiveren voortaan beter hun best te doen, komen ze naar ons met het verzoek om cij fers af te schaffen want dat legt een te grote druk op hun kind. Als je dat doet leert een kind niet omgaan met tegenslag, een vaardigheid die hij wel nodig heeft in de rest van zijn leven." De instelling van ouders brengt leerkrachten soms in een lastig pakket, ervaart Hagenaars. „Ze weten dat ze bepaald gedrag moeten aanpakken, maar worden daarin niet gesteund of soms zelfs tegengewerkt door de ouders want hun kind moet niet te veel worden beperkt." De directeur vindt dat de huidige generatie opvoeders veel re gels overboord heeft gezet. „Op zich is dat ook wel verklaarbaar. In de jaren zestig toen zij jong waren is een enorm vrijheidsbeeld gecreëerd. De jongeren vochten zich - en dat was ongetwijfeld hard nodig - vrij. De volwassenen van nu voeden hun kinderen met dat beeld op. Zelf kunnen zij met al die vrijheid nog wel uit de voeten, maar voor kinderen werkt dat niet. Die hebben struc tuur nodig." Natuurlijk, vindt Hagenaars, is de opvoeding niet aan de school „maar als de school niets doet ver andert er de komende jaren weinig en leert een kind minder omdat problemen in de weg staan." De basisscholen in de gemeente Jacobswoude willen daarom aan de slag met het leerprogram ma van Pravoo, het bedrijf van Luc Koning. Het is een praktijkgerichte methode die allerlei 'ge dragsproblemen' van pesten en faalangst tot hy peractiviteit en hoogbegaafdheid aanpakt. Het eerste jaar krijgen alle leerkrachten een bijscho lingscursus en leren zij hoe ze de methode moe ten toepassen. De jaren daarop worden de leer lingen en ook de ouders bij het project betrok ken. Koning, die vroeger als schoolbegeleider in deze regio werkte, past de methode al een aantal jaren toe en is te spreken over het resultaat. „De leer lingen worden gedurende een aantal jaren ge volgd. Alles wat zich bij hen of in hun klas voor doet komt direct aan de orde. Het is een geheel. Dus niet dan weer een paar weken een project over pesten en later in hun schoolcarrière weer iets'over vandalisme. Maar zo gauw de leerkracht bijvoorbeeld faalangst signaleert gaat hij daar mee aan de slag. Dan pakt hij het kaartje 'faal angst' erbij, ziet waar hij achtergrondinformatie kan vinden, en begint met de spelletjes, opdrach ten en lesstof die daarbij hoort. Heel praktisch dus." Ook Koning benadrukt dat de problemen in Ja cobswoude niet erger zijn dan in de rest in van Nederland. „Maar ook niet minder erg. Als je een paar buurten in een aantal grote steden buiten beschouwing laat waar scholieren gewapend naai" school komen, is het in heel Nederland on geveer hetzelfde gesteld met het gedrag van de leerlingen. De dorpen zijn wat dat betreft niet ge speend van de narigheid. Het is een algemeen maatschappelijk probleem. Bij de ouders ont breekt doorzettingsvermogen bij opvoeden." Niemand wil meer moraliseren, vindt Koning. „Je hoort dat ook vaak in gesprekken, 'ik wil niet moraliserend doen...', dan denk ik: juist wel doen, kom op! Vroeger had je nog van de senti- mele boekjes waar een hoop op aan te merken is, maar wat er wel in zat waren normen en waar den. Nu kijken veel kinderen naar Jerry Springer. En wat zien ze? Nog voordat de gesprekpartners met elkaar praten slaan ze er op los. Jerry Sprin ger is één voorbeeld, maar er zijn er veel meer. Goede omgangsvormen komen daardoor in het gedrang en dat zie je niet alleen terug in de grote problemen die breed uitgemeten worden in me dia, zoals zinloos geweld en jeugdcriminaliteit maar ook in hele kleine dingen. Kinderen weten bijvoorbeeld soms niet dat je iemand ook op een andere manier kunt aanspreken dan met 'hé joh' en neem zoiets als cadeuatjes aannemen. Uit een onderzoek dat wij hebben uitgevoerd blijkt dat de helft van de basisscholieren niet weet hoe je dat doet. Ze grissen het uit de handen van de ge ver, kijken hem niet aan of lopen direct weg zon der te bedanken. Dat soort 'kleine' sociale vaar digheden leren we ze met dit project dus ook aan." Klantenkaart 50% korting Maximaal 12 per artikel per klant. Aquell bronwater Verfrissend lichtbruisend bronwater met een vleugje fruit en kruiden. In drie smaken. Fles 1,5 liter. Met Klantenkaart Hertog roomijs met stukjes Puur roomijs bereid met verse volle melk. O.a. met stukjes caramel, walnoot of kaneel/kandij. In de diepvries. Bak 750 ml Met KlantenkaartJ»#9 Grand'ltalia PastaSalata Authentieke Italiaanse sauzen voor koude pastasalades. Kies uit kruiden, pikant of groenten. Pot 425 gram. Met Klantenkaart Sil vloeibare vlekoplosser of vlekkenzout Even voorbehandelen en weg vlekken! Flacon 1 liter/pak 500 gram. Met Klantenkaar>5#9 Brie Du Castel Op z'n Frans borrelen. Zachte romige brie. In het koelvak. y* Punt 200 gram. Met Klantenkaart 4*49" fy a Profiel drinkmaaltijd Tr""iÉ Maaltijdvervanger in de smaken framboos, sinaasappel, citroen of bosbessen. Voor als yJÊm er een Paar pondjes af moeten. Blikje 250 ml. Met Klantenkaart,^^ Muller Bio Corner of Fruit Corner Verfrissende romige yoghurt met een extra cup granen of fruit die u zelf kunt toevoegen. In het koelvak. Beker 175/150 gram. [Ti ft Met Klantenkaart Dulcia spekken Kies uit Fritten, Mallow Mix, -Rabino Aardbei Of Soft Kiss Choco. Zak 175 gram. Met Klantenkaart Herberg bier Premium pilsener van ons huismerk MasterSign. Krat 24 flesjes a 30 cl van 14.95 voor DubbelCooler Lichte dorstlesser op basis van water en fruit. In de smaken appel/perzik of druif/perzik. Pak 1,5 liter van 2.39 voor Mora kipsnacks m U eet uw vingers er bij op! Kipfingers, is kipsatéfingers of kipburgers. s\ In de diepvries. J IA Pak 260/200 gram van 3.99 voor J i Dixan wastabletten of megaperls Bibs Gedoseerd'wassen. Makkelijk en r Hyaill schoon. Pak 1,35 kilo/ navulzak 1,5 kilo van 15.49/14.99 voor Bonduelle groenteconserven U heeft de keuze uit meer dan 20 verschillende soorten. 1/4 Blik. Nu 6 blikjes ikies V' Hero FruitOntbijt Drinkontbijt van fruit en granen Ik met toegevoegde vitamines. In drie smaken. In het koelvak. Fles 750 ml van 3.29 voor Nescafé a la Carte Even lekker opwarmen en klaar! Kies uit wel 11 verschillende smaken. Doosje a 25/8 sachets van 4.99 voor Gouda's Glorie sauzen Maak uw keuze uit: mayonaise, tomatenketchup, curry of knoflooksaus. Statube 750 ml van 2.89 voor {Giorkj Oetker Ovenfresh Pizza Wfeth |^jes ujt Peperoni/salami, Speciale of Funghi. In de diepvries. voor 4.99 2 stuks Zonnatura Zonnefruit-jam Een zomerse zon-aanbieding! Keuze uit j aardbei, abrikoos, rozebottel of 1 woudvruchten. Pot 330 gram van 4.39/3.99 voor :uze uit De aanbiedingen zijn geldig van 31 mei t/m 6 juni 1999. j Bel voor de dichtstbijzijnde Konmar-winkel met onze Klantentelefoon. 0800-0228898. Dank u wel zeggen en iemand bij de naam aanspreken is bij een steeds groter wordende groep leerlingen ongebruikelijk. Ba sisschooldirecteur K. Hagenaars wil de kinderen dit soort sociale vaardigheden weer aanleren met een speciaal leerprogram ma. FOTO ENGEL LAMEIJER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12