Eerste vijf priesters gewijd op behoudende opleiding Haarlem Kerk viert het jaa 2000 vooral lokaa Kerk Samenleving 'Kritische groepen zijn wat uitgeblust' Allochtonenpastoraa wil weerbaar maken MAANDAG 31 MEI 1999 VANDAAG 31 Op de laatste dag van mei wordt dit jaar Angela de Merici (1474-1540) geëerd, stichtster van de kloosterorde van de zusters Urselinnen. Angela is één van de mensen, die veel betekend heeft voor het katholieke onderwijs. Na een pelgrimage naar Pa lestina in de jaren 1524/1525 stichtte zij een kloosterge meenschap voor vrouwelijke religieuzen, die zich bezig moesten houden met de christelijke opvoeding van meis jes. Kort na het begin werd Angela al benoemd tot overste. Zij noemde de orde naar haar persoonlijke patroonheilige Ursula. En zo werd Angela zelf later op haar beurt pa troonheilige van de zusters Ursulinnen. 'Geen religieus conflict op Balkan' geneve Een oecumenische delegatie naar Albanië en Macedo nië is ervan overtuigd dat de oorlog op de Balkan geen religieus conflict is. Het is vooral een strijd met een sterk regionaal karak ter. Omdat de oorzaken complex zijn, moet bij een oplossing daar rekening mee worden gehouden. Verder is iedereen in het gebied op een of andere wijze getroffen door de oorlog, aldus Elizabeth Ferris van de Wereldraad van Kerken na terugkeer in Genève. In Macedonië en Albanië is de oorlog merkbaar op alle terreinen: economisch, politiek en sociaal. Een ander delegatie lid, dr. Antonios Papantoniou van de Grieks-Orthodoxe Kerk, waarschuwde niet alleen hulp te verlenen aan de vluchtelingen uit Kosovo. Ook Macedoniërs en Albanezen lijden onder de oorlog. Om haatgevoelens jegens de vluchtelingen te vermijden moet ook de nood van de bewoners van die landen worden ge lenigd, vindt Papantoniou. Sikhs vieren jubileum met processie den haag Ongeveer vijfhonderd Sikhs hebben met een feestelij ke optocht door de binnenstad van Den Haag het 300-jarig be staan gevierd van hun godsdienst. Op 25 april deden de Sikhs dat ook al in Amsterdam, waar zeker duizend mensen meelie pen. De deelnemers aan de kleurrijke processie begeleidden een praalwagen met daarop het heilige boek van de Sikhs, de Guru Granth Sahib. Wereldwijd zijn er ongeveer twintig miljoen Sikhs. Nederland telt ongeveer achtduizend aanhangers van het sikhisme. Ze hebben tempels (gurdwara's) in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Thaise monniken herdenken Boeddha pathumthani Boeddhistische monniken in Thailand bezochten zaterdag massaal de herdenking van de dag, dat Boeddha 'ge boren, verlicht en overleden' zou zijn, meer dan 2500 jaar gele den. De viering van Visakha Puja-dag vond plaats in een tempel in Pathumthani, een provinciestadje zo'n 25 kilometer ten noorden van Bangkok. foto ap Langs Leidse Kerken leiden De stichting Langs Leidse Kerken stelt in de maand juli weer zeven historische kerkgebouwen open. In de Hartebrug-, Hooglandse-, en de Marekerk, in de Lokhorst-, de Lutherse-, Waalse- en de Pieterskerk zijn tal van speciale activiteiten. Zo mag het publiek in de Marekerk bij voorbeeld (tegen vergoe ding) op het orgel spelen. De historische kerkgebouwen presen teren zich met rondleidingen en exposities. Er zijn concerten met orgel en zang en stadswandelingen van kerk naar kerk on der leiding van een gids. Informatie is te krijgen via telefoon nummer 071-5149904. haarlem anp Voor het eerst zijn zaterdag in Haarlem drie studenten van de behoudende priesteropleiding in Nieuwe Niedorp tot priester gewijd. Mgr. J. Punt, waarne mend bisschop van Haarlem, wijdde niet alleen een Pool, een Mexicaan en een Italiaan, maar ook twee Nederlanders. In 1993 gaf de vorig jaar over leden bisschop Bomers toe stemming voor de oprichting van een leefgemeenschap voor buitenlandse priesterstudenten in het voormalige clarissen klooster in Nieuwe Niedorp. Het betrof leden van het Neo- Katechumenaat, een behou dende rooms-katholieke bewe ging. Bomers deed dit zonder over leg met de staf van de priester opleiding van het bisdom. Rec tor J. Berkhout en vicaris H. Dürr legden daarop hun func ties neer. Dekens, priesters en het adviesorgaan van het bis dom drongen er bij Bomers te vergeefs op aan de banden met de leefgemeenschap te verbre ken. De 25-jarige Pool Stanislaw Kielek, de jongste van de vijf wijdelingen, kwam in 1993 in Nieuwe Niedorp. Hij studeerde daar en vanaf 1996 in Vogelen zang, waar sinds enige jaren het seminarium van het bisdom Haarlem is gevestigd. De 28-ja- rige Italiaan Samuel Maracan- tognini was ober, ongeschoold arbeider, boekhouder en werk zaam bij de marine voordat hij door het lot, zoals gebruikelijk bij het Neo-Katechumenaat, bestemd werd voor het bisdom Haarlem. De 27-jarige Mexi caan Luis Vergara kwam reeds op 16-jarige leeftijd in contact met het Neo-Katechumenaat. Ook voor hem bepaalde het lot de gang naar het bisdom Haar lem. Dr. André van den Hout (36), geboren in Venlo, studeerde klassieke talen en oude geschie denis aan de Katholieke Uni versiteit Nijmegen. Na enige ja ren in het onderwijs begon hij zijn studie theologie aan Rolduc, de priesteropleiding van het bisdom Roermond. Vervolgens studeerde hij kerke lijk recht in Rome, waar hij vo rig jaar promoveerde. De 45-ja- rige Raymond Maas, geboren in Amersfoort, was eerst werk zaam in het bedrijfsleven. In 1992 begon hij als late roeping aan de daarvoor bestemde priesteropleiding Bovendonk in het Brabantse Hoeven. Alle wij delingen komen als priester in een parochie te werken. amsterdam anp De Basisbeweging van christelijke groepen en gemeenten is haar kritische stem kwijt geraakt door de decentralisatie aan het be gin van de jaren '90. De beweging, die dit weekeinde haar 20-jarig bestaan vierde, be sloot toen tot een drastische vermindering van de landelijke activiteiten. De Basisbeweging doet nauwelijks meer van zich spreken, zegt IKON-pastor Bram Grandia. Hij is predikant geweest bij de Keizersgrachtkerk in Amsterdam, die bin nen de Gereformeerde Kerken een soort basisgroep is. De Basisbeweging moet vol gens Grandia weer meer vanuit haar oor spronkelijk perspectief gaan denken, na melijk het gezichtspunt van christenen en kerken in de Derde Wereld. Waar is de Ba sisbeweging in de discussie over de vragen die in Afrika leven, vraagt Grandia zich af, in een verwijzing naar de Wereldraadas semblee in Harare. De concentratie op mediteren en bezin ning wijst erop, dat de kritische groepen wat zijn uitgeblust. Het programma van de jubileumviering, met schilderen en decor maken, zingen, dansen, dichten en schrij ven, leek als twee druppels water op een ontmoetingsdag van het IKON-pastoraat. Waar is de kritische reflectie, waar is het kritisch bijbellezen, vroeg Grandia zich af. ,,Ze hebben ontzettend veel opgegeven." Als de plaatselijke groepen geen landelij ke rol meer willen, maar zich liever aanslui ten bij actieve plaatselijke groepen, dan is het tijd voor een fiks congres. Daar moet een antwoord worden gegeven op de vraag of de beweging nog een eigen plek heeft. Is dat niet het geval, dan hou je een fantas tisch feest en daarmee basta, vindt Gran dia. Jan Ruijter, die bij de Kritische Gemeente IJmond in Beverwijk heeft gewérkt, pleit voor aansluiting bij 'levende' parochies en gemeenten, die wel binnen de kerkgenoot schappen zijn gebleven. Die zijn vaak jon ger en ook intenser bezig dan de sterk ver grijsde en gedecimeerde basisgroepen, al dus de coördinator van het Mozeshuis in Amsterdam. Voor een deel is de Basisbeweging inge haald door de kerken. De voorsprong die ze vroeger had met thema's als het gebruik van de volkstaal, eigen liederen en eigen tijdse liturgie, is verdwenen. Die zaken zijn WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: In de buurt van Oslo perioden met zon, langs de westkust meer bewolking en vooral ten noorden van Trondheim af en toe regen. Maxima variërend van 11 graden langs de westkust tot 20 bij Os lo. Zweden: Zonnige perioden, maar vooral in het noorden kans op een bui. Middagtemperatuur van 13 gra den in het noorden tot 21 in het zuiden. Denemarken: Perioden met zon en kleine kans op een bui. Maxima ongeveer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon, met in het noorden meer wolken en kans op een bui. Middagtemperatuur va riërend van 14 graden in het noorden tot 22 in het zuiden. België en Luxemburg: Zonnige perioden en mogelijk morgen weer een regen- of on weersbui. Maxima vandaag 23 graden, morgen 26. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en vandaag op de meeste plaatsen droog. Mor gen geleidelijk enkele regen- en onweersbuien. Maxima 24 tot 28 graden, vandaag wel kans op zeewind. Portugal: Zonnige perioden, maar wel kans op een bui. Middagtemperatuur van 20 graden bij Porto tot 25 in het zuidoosten. Madeira: Zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Maxima ongeveer 22 graden. Spanje: Perioden met zon, maar vooral later op de dag ook enkele buien. Grootste kans op een bui in noor den en oosten. Maxima van 27 graden in het westen tot 34 in het oosten, langs de Golf van Biskaje 22 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordkant van de eilanden ook enkele wolkenvel den. Droog. Maxima tussen 22 en 27 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden, maar ook stapelwolken. Buien kans blijft klein. Maxima 23 tot 28 graden. Tunesië: Veel zon bij maxima van 30 gra den vlak aan zee tot 36 in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Zowel zon als stapelwolken en enkele regen- of onweersbuien. Maxima 27 tot 32 graden, langs de Riviera wind van zee en dus koeler. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig, met een kleine kans op een bui, Maxima rond 31 gra den. Italië: Veel zon maar vooral in de ber gen in het noorden enkele regen- of onweersbuien. Middagtempe ratuur van 26 graden aan zee tot ongeveer 30 in het binnenland. Corsica en Sardinië: Veel zon bij maxima van 25 gra den aan zee tot 33 plaatselijk in het binnenland. Malta: Zonnig bij maxima van ongeveer 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, maar morgen 'in het noorden wat meer wolken. Op de Egeische Zee waait een frisse noordenwind. Maxima rond 25 DINSDAG 1 JUNI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.27 Zon onder 21.48 Maan op 23.34 Maan onder07.17 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.55 18.16 05.28 17.49 Laag 01.34» 13.34 01.15 13.15 redactie aad rietveld, 071-5354 <aS& bewolkt as onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront Md* opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal tot 32 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, met in de middag een kleine kans op een lokale bui. Maxima 25 tot 30 graden. Duitsland: Perioden met zon, maar vooral in het zuiden ook bewolking. Overal kans op een regen- of onweers bui, morgen in het noorden dro ger. Maxima 24 tot 30 graden, vandaag in het uiterste noorden 21. Zwitserland: Tamelijk veel bewolking en re gen- of onweersbuien. Morgen droger en meer zon. Middagtem peratuur vandaag rond 25 gra den, morgen enkele graden ho- Oostenrijk: Perioden met zon, maar ook re gen- of onweersbuien. Maxima tussen 25 en 30 graden. Polen: Tamelijk veel bewolking en enke le regen- of onweersbuien. Mor gen van het noordwesten uit dro ger en geleidelijk wat meer zon. Maxima rond 25 graden, morgen tijdelijk iets frisser. den bosch «anp Een landelijke oecumenische kerkendag zat er in 2000 niet in, een gezamenlijk evenement van alle rooms-katholieken evenmin. De viering van de 2000-ste geboortedag van Jezus zal vooral in de parochies en gemeenten plaatsvinden. De Raad van Kerken heeft se rieus nagedacht over het orga niseren van een kerkendag, maar moest daar door de te korte voorbereidingstijd en fi nanciële beperkingen van af zien, aldus algemeen secretaris ds. Ineke Bakker. De Raad en de Rooms-Katholieke Kerk presen teerden in Den Bosch de plan nen voor de viering van het ju bileumjaar. Een landelijke katholie kendag in 2000 heeft voor de RK-Kerk geen prioriteit, aldus kardinaal Simonis. Niet omdat de tijd daarvoor gezien het ver leden van polarisatie niet rijp zou zijn, maar omdat het jubi leumjaar vooral lokaal gevierd zal worden. Bovendien heeft de RK-Kerk in 2003, 150 jaar na het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie, een landelijk evene ment in petto. Simonis en voorzitter Maria Martens van het bisschoppelijk Comité 2000 onthulden eind vorige week op een daartoe aangewezen 'jubileumdeur' in de Sint Jans kathedraal twee banieren die naar het jubileum jaar verwijzen. De zwaartepunten van het bileumjaar zijn advent Kerstmis 1999, de veertigdaj tijd en Pasen, en Hemelv; Met kerst is een oecumenis viering gepland. Een voorge e men oecumenische viering Hemelvaart moest worden geblazèn, nadat de protestai kerken om praktische redei hun toezegging om mee te ken hadden ingetrokken. In nuari valt de jaarlijkse week gebed van de Raad van Kei voor het eerst samen met van de Evangelische Alliantii In februari verschijnt op atief van de Raad van Kei1 een 'stilte-atlas van Nederla Die wijst 'gestresste en gehi te' mensen op abdijen, si centra en bedevaartsoor! waar vanuit een christelijke spiratie stilte te vinden is. In de veertigdagentijd denstijd) houdt de Raad hoorzitting over de schuld problematiek. Die sluit aan de wereldwijde kerkelijke pagne om in 2000 tot kv schelding van de schulden de armste landen te komen. De protestantse lidkei zien 2000 volgens Bakker voi als een jaar om te streven herstel van rechtvaardige houdingen en kwijtschelc J van schulden. Ze hebben zekere huiver voor heilige ji zoals de RK-Kerk die kent, Bakker, maar werken er vai 'oecumenische solidariteit" mee. oen ilde fde, ets i >n kc as ei atuu Je I kin et d lijk n d kir lf kr ;t,k p' et v\ heui in bi ROTTERDAM ANP nu in bijna alle gemeenten en parochies volstrekt geaccepteerd. Ptiblicitétir 'heeft bisschop Muskens van Breda progressieve groepen de wind voor een deel uit de zeilen genomen. Zijn opkomen voor de armen, voor dak- en thuislozen, Ruijter heeft èr al leen maar grote waardering voor. De Basisbeweging kwam voort uit de Septuagintbeweging. Zeventig mensen (vandaar de naam) wilden in 1968 dat het gezag in de kerk op een andere manier zou worden uitgeoefend. Verder pleitten zij voor een discussie over het verbod op voorbehoedsmiddelen in de encycliek Hu- manae Vitae. Maar de meeste aandacht trok hun plei dooi voor afschaffing van het celibaat. Daarop werd de Septuagintbeweging met een gepakt, herinnert Ruijter zich. Als ge volg daarvan groeide de beweging wel in korte tijd uit tot een paar duizend leden. Uit de behoefte naar meer structuur ont stond in 1979 de Basisbeweging. In die tijd waren er zeer levendige en bloeiende gemeenschappen. De Basisbe weging telde bij de oprichting 44 groepen, bij het tien-jarig bestaan ruim 60 en nu nog 27 plaatselijke groepen. Het pastoraat onder allochto nen wil deze mensen weer baar maken. Vaak dreigen ze in een volkomen vreemde cul tuur uit de boot te vallen. Daarom is het heel belangrijk dat er parochies en gemeen schappen van zulke groepen bestaan, zegt pater .Ben. Voc: king, die sirids, zévehtiwijaar in Rotterdam dit werk doet. Zaterdag was in Rotterdam de jaarlijkse studie- en ont moetingsdag van de rooms- katholieke allochtonenpa- rochies en -gemeenschappen. Daar kunnen de mensen el kaar ontmoeten en van elkaar leren hoe ze bepaalde dingen doen. Zulke ontmoetingsplek ken zijn volgens Vocking van :lI?ui De groep allochtonen is zeer divers. Zo zijn er Vietna mese parochies, Engelsspre kende met in alleen in Am sterdam al 24 nationaliteiten, Spaanssprekende met veel le den uit Latijns-Amerika en Portugeessprekende met Por tugezen, Angolanen, Brazilia nen en (in Rotterdam voor 95 procent) Kaapverdianen. Het aantal groepen breidt zich nog steeds uit: de Filipij- nen in het bisdom Rotterda Chaldeeuwse christenen Noord-Irak in Oost-Nederla^' en rooms-katholieken Ethiopië en Eritrea, over hele land verspreid. Bij de verschillende pa chies in Rotterdam klopp^ nogal wat illegalen aan. Spaanssprekende parochie daar heeft een zeer actii groep die slachtoffers t vrouwenhandel tracht te li pen: vrouwen uit onder de Dominicaanse Republi Colombia en de laatste een golf Ecuadoraanse vr< wen. Bij eventuele terugkeer w den die vrouwen begelf maar ook bij de gang naar advocaat. Een andere gn bezoekt de vrouwengevan nis in Breda. Zelf doet de Si naamse parochie al twaalf j bezoekwerk in het huis bewaring in Breda. Voorheen hielden priest zich bezig met mensen uit paalde landen, waaruit de rochies zijn ontstaan. ,,Nu 1 gen we het accent op ontkli kalisering", zegt Vocking. mensen moeten zelf het I in handen nemen. We la hen hun visie op de eigen meenschap te fórmuleren.' hij de LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart I860) 25 15 0.1 30 13 4.0 27 15 0.0 15 10 0.0 24 13 1.0 28 15 0.0 29 15 0.0 31 26 0.4 14 8 0.1 22 19 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, t. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chefredactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uj 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekl] het automatisch afschrijven v< abonnements- geld, ontvangen 1,- kortir.^ r VERZENDING PER POST Wit Voor abonnementen die per post (binnenl«ver worden verzonden geldt een toeslag van end in portokosten per verschijndag. ezier LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAJ Voor mensen die moeilijk lezen, slechte je C hebben of blind zijn (of een andere reep leeshandicap hebben), is een samenvanj, van het regionale nieuws uit het Leidsel} Dagblad op geluidscassette beschikbaaFn'1 informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grailoog spar betaling. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon, maar ook en kele regen- of onweesrbuien. Morgen in het noordwesten van Tsjechie droger. Middagtempe ratuur tussen 24 en 28 graden. Hongarije: Perioden met zon, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 27 graden. E K .E N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. E fop hij èrdei p ni De eerste vijf priesters van de behoudende opleiding Nieuwe Niedorp werden zaterdag gewijd in de St. Bavo in Haarlem. foto united photos e boer

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10