Gasunie schrapt honderden banen 'Nederlandse industrie stmetureel zwak' Economie Vroege piepers niet van Tholen Bundesbank: Koersval euro moet snel stoppen Alleroudste koe in Twello Start blijft zelfstandig Robot KPNs 118 is doof ZATERDAG 29 MEI 1999 Economische groei tikkeltje lager voorburg Met groeitempo van de Nederlandse economie is opnieuw iets teruggelopen. In het eerste kwartaal van dit jaar lag het volume van het bruto binnenlands product (bbp) 0,3 ES procent lager dan de groeicijfers van de voorgaande twee kwar- talen. In vergelijking met de eerste drie maanden van vorig jaar is wel sprake van een toename (drie procent), zo blijkt uit eerste a i ramingen van de kwartaalrekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De terugloop ten opzichte van de twee- de helft van 1998 komt geheel voor rekening van de landbouw, i de delfstofwinning, de industrie, de energie- en waterleidingbe- •j drijven en de bouwnijverheid. In Overijssel 10.000 nieuwe banen hengelo De Arbeidsvoorziening Overijssel helpt dit jaar 10.000 b I mensen aan een nieuwe baan. De helft van hen behoort tot de categorie langdurig werklozen. Deze cijfers zijn gisteren be- i kendgemaakt bij de opening van een banenmarkt in het Expo- center in Hengelo. In het eerste kwartaal van dit jaar werden i> door de Overijsselse arbeidsbureaus 5.326 vacatures geregi- streerd. Dat is een toename van veertig procent ten opzichte l van het eerste kwartaal in 1998. In een jaar tijd is de werkloos- i heid in Overijssel met bijna twintig procent gedaald van 46.000 naar 36.000. De werkloosheid komt daarmee uit op het laagtere cord van vier procent. b Glazen stad in Hoeksche Waard i mijnsheerenland De kans is groot dat de overplaatsing van glas- a 1 tuinbouw uit het Wesdand naar de zuidrand van de Hoeksche ij Waard doorgaat. Volgens demissionair minister Pronk (ruimte- lijke ordening) staat het kabinet, dat nog voor de zomer met een besluit komt over de toekomst van de Hoeksche Waard, onder a grote druk van land- en tuinbouworganisaties om alsnog in te 3 stemmen met deze plek. Pronk liet eerder dit jaar nog door- a schemeren dat er wat hem betreft geen kassen uit het Westland naar het gebied, de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen, komen, Volgens Pronk is alleen de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen direct beschikbaar voor de ontwikkeling van een nieuwe glazen 5 stad. o D a Lichte stijging langdurige minima 5 voorburg Sinds 1996 is het aantal mensen dat langdurig van o een minimum inkomen moet leven, licht toegenomen. In 1997 q hadden 245.000 huishoudens ten minste vier jaar een laag inko- o men. Doordat ook het aantal huishoudens steeg, blijft het aan- o deel van de langdurige minima gelijk. Het Centraal Bureau voor q de Statistiek (CBS) becijferde dat in 1997 665.000 huishoudens a leen inkomen hadden van onder of rond het minimum. Het gaat am 1,3 miljoen mensen van wie 360.000 kinderen. Fors minder winst Weekbladpers Amsterdam Uitgeverij Weekbladpers Groep (onder meer Vrij Nederland, Psyclwlogie, Voetbal Magazine) heeft het afgelopen aar fors minder winst geboekt. De nettowinst liep in 1998 met uim 66 procent terug tot 5,7 miljoen gulden. Volgens de uitge- ver drukken investeringen in nieuwe tijdschriften het resultaat. a Dok voor dit jaar zal de winstgroei bescheiden zijn, is de ver- oo b vachting van het concern. In totaal zette Weekbladpers Groep vorig jaar 192,4 miljoen om. In vergelijking met 1997 is dat een 75 )lus van tien procent. Vooral managementlagen en staffuncties weg Bij de NV Nederlandse Gasunie in Groningen moeten binnen twee jaar 300 tot 350 mensen vertrekken. Gelijk tijdig zullen in die periode ruim honderd nieuwe werk nemers worden aangetrokken. Bij Gasunie werken nu nog 1.630 mensen. Als gevolg van een al lopende reorga nisatie zijn het afgelopen jaar al zo'n honderd banen ge schrapt, medio 2001 moeten dat er rond de 1.400 zijn. groningen gpd Hoofddirecteur Verberg zegt dat gedwongen ontslagen niet aan de orde zijn. Gasunie denkt het banenverlies te kunnen rea liseren door natuurlijk verloop en regelingen voor vervroegd uittreden. Met de vakbonden en de ondernemingsraad wordt de komende dagen overleg ge voerd over de uitvoering van het plan. Gasunie wil hier 1 juli al mee beginnen. Het personeel heeft relatief rustig van het banenverlies ken nis genomen. De mededeling kwam dan ook niet echt meer als een verrassing. Begin maart nog had de vakbond VHP de noodklok geluid door melding te maken van een mogelijk ba nenverlies voor vijfhonderd mensen. De personeelsaanpas- sing is, aldus Gasunie, nodig om beter in de kunnen spelen op de wensen en eisen van de open, geliberaliseerde gas markt. Die maakt dat Gasunie in toenemende mate wordt ge confronteerd met concurrentie. Het bedrijf wil ook zelf com merciële diensten en de in en verkoop van gas beter in de markt gaan zetten. Daar zijn ook de honderd nieuwe men sen voor nodig. Verder maken wettelijke voorschriften het noodzakelijk dat Gasunie als beheerder en eigenaar van de transportlei dingen een strikt gescheiden administratie gaat voeren voor de verschillende diensten. De kosten van transport moeten bijvoorbeeld financieel inzich telijk worden gemaakt om te kunnen beoordelen of de Gas unie tegen billijke prijzen het net aanbiedt. De aangekondigde reorgani satie wordt Gasuniebreed uit gevoerd. Managementlagen en staffuncties worden niet ge spaard. Gasunie wil de organi satie in elk geval platter maken. Verder wordt de afdeling nieuwbouw getroffen, aan het huidige transport en verwer kingssysteem hoeft niet al te veel meer te worden versleu- parus rtr-krf-afp President Tietmeyer van de Duitse Bundesbank vindt dat de koers van de euro ten op zichte van de dollar niet verder mag dalen. „Een verdere koers val zou mij niet gelukkig ma ken", zo zei de bankpresident gisteren in Parijs tegen journa listen. De euro verliest al sinds zijn bestaan terrein aan de dollar. Bij de start begin dit jaar was een euro 1,1667 dollar waard. Woensdag bereikte de euro een absoluut dieptepunt op 1,0435 dollar. Op de financiële mark ten wordt al volop gespeculeerd over het moment dat de ver houding één op één zal zijn. Volgens Tietmeyer moet de euro geloofwaardigheid en het vertrouwen van internationale investeerders verwerven. „Een nieuwe munteenheid moet zijn kracht tonen aan de buitenwe reld. We moeten vertrouwen opbouwen." Tietmeyer, die deze zomer af scheid neemt als president van de Duitse centrale bank, vindt de daling van de euro niet te recht. „De euro bezit een groot potentieel. De euro wordt sterk en stabiel binnen de eurozone en geaccepteerd en gewaar deerd op internationaal ni veau", voorziet de bankpresi dent. „De markt mag niet al leen naar de korte termijn kij ken, maar moet ook de lange termijn in beschouwing ne men." Ook de opvolger van Tiet meyer, E. Welteke, toonde zich niet blij met de koers van de euro. „Ik ben bezorgd over deze ontwikkeling. Die moet stop pen", zo zei hij tegen CNN. Welteke zei het niet wijs te vinden dat de EU-ministers van financiën eerder deze week toe stemming gaven aan Italië om het begrotingstekort licht te la ten oplopen. Het was dat be sluit dat de euro naar het nieu we dieptepunt loodste. Hij be nadrukte dat het hier een poli tiek beslissing betreft, waar de Europese Centrale Bank niets aan kan doen. „Centrale ban kiers hebben niet de mogelijk heid zich te mengen in beslui ten van de politiek." herringen Het Zeeuwse (schier)eiland Tholen is onttroond als leverancier van de vroegste aardappelen. Een aardappelteler uit Herkingen op het TCTill fllPt TlPrkif^hMJÏI* Zuid-Hollandse Goeree-Overflakkee was de Tholenaars dit jaar te vroeg af. Hij rooide deze week als eerste aardappelen van de koude grond. De speciale veiling voor vroege aardappelen in Sint Annaland kwam er niet aan te pas, de oogst uit Herkingen ging naar de veiling in Barendrecht. foto anp wim van vossen idvocaten gaan rens over voor rmenwerking amsterdam anp grote Nederlandse advoca- ïkantoren zoeken steeds hun heil in Europese en lernationale samenwerkings- rbanden. In navolging van de ncurrentie sluit Derks Star smann Hanotiau (DSH), met hoofdkantoor in Utrecht, 1 juli een alliantie met part- rs in vijf Europese landen. De nbinatie gaat door het leven CMS en zegt met 1.400 ad- :aten en een jaaromzet van miljoen gulden één van de lotste Europese advocaten- ïtoren te zijn. ,MS Derks Star Busmann notiau gaat nauw samen- rken met advocatenkantoren Groot-Brittannië, Duitsland, stenrijk, Denemarken en eden. Onderhandelingen mogelijke partners in nkrijk, Italië en Spanje zijn gezet. Met de nu de be lde partners hebben advoca- notarissen en belastingad- :urs van DSH 31 kantoren :lusief hun vestigingen in lijn, Brussel en Düsseldorf). tenlandse kantoren van de schillende partners worden lit jaar in elkaar geschoven, lestuursvoorzitter Vermeu- van DSH is in zijn nopjes de Europese samenwer- j. „We creëren een sterke isnationale juridische on- neming waar de markt om agt. Op deze wijze kunnen internationaal opererend iten optimaal van dienst Vanzelfsprekend verster- we ook onze positie op de eidsmarkt." amenwerkingen en overna- in het Nederlandse advo- inwezen zijn de laatste jaren ia aan de orde van de dag. vooraanstaande kantoren samengeklonterd tot hon- Uitzendtopman Van Schaik: ken", aldus Van Schaik. Start, opgezet door de ar beidsbureaus en met een marktaandeel van zeventien procent, is na Randstad num mer twee in Nederland. Vedior en Adecco lonken naar de tweede plaats. „Zij willen wat wij hebben. Maar wij willen niet", zegt Van Schaik laconiek. Vergeleken met de concur rentie bleef de winst van Start vorig jaar achter. Het bedrijf moest genoegen nemen van een winstgroei van vijf procent tot 31,6 miljoen gulden. Con current Randstad zag de winst met 30,1 procent stijgen. De ve le investeringen zijn volgens fi- nancieel-directeur Groeneveld reden voor de bescheiden winstgroei van zijn bedrijf. Hoe graag branchegenoot Ve dior het ook wil, uitzendcon cern Start is niet te koop. „Wij blijven zelfstandig. Wij willen dit en kunnen dit ook. Er zijn geen gesprekken", verklaarde topman Van Schaik gisteren bij de presentatie van de jaarcij fers. Zijn collega Smit van Vedior kon het vorige week niet laten. Na de verkoop van de schoon- maakactiviteiten van zijn be drijf, schurkte Smit met de net verkregen buidel geld, weer te gen Start aan. Voor Van Schaik is het een gepasseerd station. „Vorig jaar zijn er gesprekken geweest met Vedior. Die heb ben we niet voor niets afgebro- utrecht anp Voorzitter Krul (51) van FNV Bondgenoten stelt zich niet herkiesbaar voor een nieuwe termijn. Krul is ernstig ziek en heeft al zijn energie nodig om die problemen te boven te ko men, stelt de bond. Waarne mend voorzitter Kagie stelt dat Krul los daarvan al had beslo ten dat de bond de volgende eeuw moet ingaan met een ver- nieuwender en jonger gezicht. Januari volgend jaar kiest de bond een nieuw bestuur. Krul was de eerste voorziter van de FNV Bondgenoten, de grootste vakbond in Nederland. Deze bond ontstond vorig jaar uit een fusie van de Industiebond, ECONOMIE WIJZER voorburg anp twello Bijna negentien jaar geleden op 3 juni 1980 zag Jannie 17 het levenslicht. Jannie 1 tot en met 16 hebben reeds lang het tijdelijke voor het eeuwige verwisseld, zo niet Jannie 17. Het dier van boer J. Kraay- enzank uit het Gelderse Twello mag zich volgens kenner en beëdigd taxateur van vee J. Hoogeslag de oud ste koe van Nederland noemen. Jannie wordt overigens allang niet meer gemolken, maar zal desondanks haar leven niet in het slachthuis eindigen. Van boer Kraayenzank mag zij haar laatste jaren slijten tussen de andere dieren op haar vertrouwde stek in Twello. foto wfa Duurzame goederen meest in trek goederen in. Volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) steeg de totale gezinscon sumptie het eerste kwartaal met vier procent ten opzichte van de eerste drie maanden vorig jaar. Voedings- en genotsartike len zijn minder populair gewor den. De bestedingen daalden de eerste drie maanden met 2,9 procent. Auto's, elektronica en meubels zijn bij de Nederlandse gezin nen het meest in trek. In verge lijking met de eerste drie maan den van vorig jaar gaven de consumenten daar 10,5 procent meer aan uit. Vorig jaar zette de groei in de aankoop van deze duurzame FNV Bondgenoten luidt noodklok over gemiste kansen 2.0845 1.3770 1,3930 29,04 112,674 3.3260 37.0637 33.5953 0,5900 25,60 ,798135 2jden advocaten, notarissen belastingadviseurs tellende dijken. het kielzog van klanten uit internationale bedrijfsleven iten andere grote commer- kantoren als Loeff, Stibbe De Brauw al eerder grens- rschrijdende samenwer- gwk. Aai |sverbanden. Dat deden i i)k lelijk ook Houthoff Advoca- Notarissen en Buruma ko is Advocaten Notarissen. 'ken eze maatschappen zijn is kort gefuseerd onder de - m Houthoff Buruma en be kken nu samen over vier 11,3812 174,40 26.01 16,015 1,0992 1.3245 1,000400 0,2990 23,86 138,30 igingen in Amsterdam, Den g, Rotterdam en Brussel. De iwe maatschap maakt deel kan The Conference of Eu- 17 91 ïan Lawyers, een samen- kingsverband met kantoren l0, ielgië, Frankrijk en Duits- rotterdam jeroen windt-anp De Nederlandse industrie vertoont grote structurele zwakheden. Bij serieuze eco nomische tegenwind zullen er meteen in hoog tempo banen verdwijnen. Nu is het moment de tekortkomingen aan te pakken, maar veel bedrijven lijken de zwakheden te negeren. Deze sombere boodschap komt van FNV Bondgenoten, de grootste vakbond. Ondernemersorganisatie VNO-NCW pleitte vorige week vooral voor een ac tievere opstelling van de overheid. De vakbond legt meer nadruk op grotere in spanningen door de bedrijven met de overheid als stimulator. „We zijn redelijk kwetsbaar als je kijkt naar structurele tekortkomingen", zegt bondsbestuurder De Vries van FNV Bondgenoten. „Ik hoor echter te vaak dat ondernemers tevreden zijn met hoge volumes die ze draaien en dat ze minder zwaar tillen aan het feit dat de marges wat minder zijn dan ze eigenlijk wilden hebben." Hij stelt dat er bij economische tegen wind te makkelijk naar loonmatiging als middel voor alle kwalen wordt gegrepen. „Een verantwoord loonbeleid blijft be langrijk, maar een sterke industrie en dienstensector begint ergens anders. Dan gaat het om meer innoveren, goede aansluiting van technologie-instituten en bedrijven en zorgen dat we hoog op geleid technisch personeel hebben." Nederland is volgens hem de schlemiel van Europa als het gaat om stimulering van technologie. De overheid geeft er in vergelijking met andere landen weinig aan uit. De bedrijven zitten onder het Europese gemiddelde als het gaat om investeringen in nieuwe producten. Landen als België, Portugal, Spanje en Denemarken doen het stukken beter. Als het gaat om echte vernieuwende pro ducten zakt Nederland helemaal weg en bevindt zich onderaan de ranglijst, op gelijke hoogte met Luxemburg. Duits land is met zijn hoge loonkosten op bei de gebieden juist koploper. De Vries: „Misschien is het wel dankzij de hoge loonkosten. De Duitse industrie moet veel innoveren om concurrerend te blijven. Juist van hoogwaardige tech nologische bedrijven komt toegevoegde waarde. Dat levert hoogwaardige banen op die uitstraling hebben naar meer laagwaardige banen. Andersom gaat het niet." Hij kijkt daarom met zorg naar de in spanningen van het ministerie van eco nomische zaken om buitenlandse be drijven te verleiden tot vestiging in Ne derland. Het lukt vooral om call centers, distributiecentra, assemblagebedrijven en hoofdkantoren binnen te halen. Die bedrijven wordt vaak een vestigings plaats met subsidie op een presenteer blaadje aangeboden, terwijl bedrijven die al langer in Nederland zitten veel moeite moeten doen om hun activitei ten uit te breiden. De kennis van universiteiten en onder zoeksinstituten sluit nog steeds te wei nig aan bij het bedrijfsleven. Dat doet weer te weinig aan eigen onderzoek en ontwikkeling. De Vries vindt het type rend dat de Nederlandse automatiseer ders nu stiekem Baan uitlachen omdat dit becfrijf, dat als enige eigen software ontwikkelt, in de problemen zit. „Degenen die lachen zijn de bedrijven die alleen maar spullen in licentie verko pen, installeren en onderhoudenzegt de Vries. „Dat doen we te veel. Indu striële opdrachtgevers geven steeds va ker pas opdrachten als je ook bij het ontwerp en de ontwikkeling van het nieuwe product mee kan doen. Een be drijf dat nu in licentie onderstellen voor de F16 maakt, dreigt een nieuwe order voor onderstellen voor helikopters mis te lopen omdat het de ontwerp- en ont- wikkelkennis mist." Zo ziet de Vries meer aanwijzingen. Het tekort aan technisch personeel is een groot probleem, maar schrijnender vindt hij dat het niveau van de leerlin gen steeds verder daalt. De Vries vindt voor een goede industrie zeven punten van belang. Bedrijven moeten meer investeren in nieuwe pro ducten en de overheid moet dit actief ondersteunen. Daar hoort goede oplei ding van het zittend en nieuwe perso neel bij. Nieuwe bedrijven moeten verder hoog waardige industrieën zijn. De overheid moet projecten aanbesteden van een hoogwaardig technologisch niveau. De sociale partners moeten werken aan vol wassen arbeidsverhoudingen en het in dustrie- en dienstenbeleid moet perma nent punt van overleg blijven tussen so ciale partners en overheid. „Nu gebeurt het alleen als de industrie in problemen is of als de kroonjuwelen bedreigd worden. Het is nu mooi weer. Dan moet je het dak repareren Mis schien moet er wel een nieuw dak op ons industriehuis", aldus de vakbonds- De wegen der vooruitgang zijn niet altijd even doorgron- delijk, vooral niet als het om openbare nutsbedrijven gaat. Neem de telefoon. Het opvra gen van telefoonnummers was tot voor een jaar of zeven geheel gratis. Tegenwoordig moet je ervoor betalen en sinds kort kost een gesprek met een 'levende' te lefoniste zelfs 1,50 gulden per keer. Voor zes nummers, dat wel. Ook is er meer keus, want behalve een telefoniste kun je ook een robot krijgen. Dat kost negentig cent per gesprek, vijf cent goedkoper dan het levende we zen dat ons tot voort kort twee nummers gaf. De robot is gloed nieuw. Daar je in mijn beroep veel telefoonnum mers opvraagt, heb ik het ding regelmatig aan de lijn. Zij - de huisrobot van KPN is een vrouw - is herkenbaar aan haar schizofrene, uit los se fragmentjes samengestelde stemgeluid. Vraag haar een nummer van tien cijfers en ze zegt ze alle tien met een an der stemgeluid. Het is verwarrend. En intrige rend, dat de telefoon nog al tijd zo'n zes tot tien keer moet overgaan voordat het ding je uitnodigt naam, adres en woonplaats van de ge zochte persoon in te spreken en je het nummer geeft. Dat moet toch sneller kunnen, zou je zeggen. Maar goed, het is natuurlijk al mooi dat het kan, die spraakherkenning. Zo dacht ik. Maar het zit toch anders, want de robot van de KPN kan niet luisteren. Zij is doof. Zij kan slechts praten. Het enige gesprek dat ze kan voeren is wat W.F. Hermans, geïnterviewd door Adriaan van Dis, ooit een 'vertelge- sprek' noemde. In het inter view zei Hermans: „Nee me neer Van Dis, u mag niets zeggen. Dit is een vertelge- sprek." Spraakherkenning voor num- PAULINE VAN DE VEN Econome en publiciste merinformatie, zo verwach ten ze bij KPN, heeft nog een lange weg te gaan. Dan schiet de schriftherkenning heter op. De FIT Post is tegen woordig geprivatiseerd en je kunt het merken, de huisstijl is dramatisch vernieuwd. Onlangs nam de Post een nieuwe sorteermachine in ge bruik, de modernste in zijn soort, een apparaat van zestig meter lang dat dertigduizend brieven per uur kan sorteren. Het wordt ge maakt door Sie- r r~i mens en Alcatel Nederland. Het herkent 170 ver schillende hand schriften, zegt de woordvoerder. Wat dat bete kent, is me niet helemaal duide lijk geworden. Want ik schat dat de gemiddel de alfabeet het woord 'alfabeet' alleen al op tienduizend manieren kan schrijven, met hier eens een lusje, daar een haaltje of een krulletje, nog afgezien van de spelling. In de praktijk leest het apparaat vooral postco des en daar is het blijkbaar goed in. Slechts de ergste hanenpoten blijven steken. Die blijven rouleren, zoals niet-opge- haalde bagage en gevallen ka binetsleden. Intussen wordt er een video-opname van ge maakt die door mensen wordt gelezen, overgetikt en teruggeleid naar de machine, die alsnog sorteert. In het Nederlandse nutsbe drijf lijkt schriftherkenning dus vóór te lopen op spraak herkenning. Internationaal ligt het precies omgekeerd. Via Alta Vista kun je op inter net ruim 21.000 pagina's in formatie over spraakherken ning vinden, tegen 355 over schriftherkenning. Ook zijn er al veel bedrijven die appara tuur leveren om gesproken woorden om te zetten in be drukt papier en andersom, maar schriftherkenning is kennelijk veel moeilijker.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11