CAO-onderhandelingen voor ambtenaren hervat CM bezorgd over herstel Japanse economie inden: Geen vertrouwen eer in HMG-baas Porsius Economie Opmars flexwerk stokt Veel onzorgvuldigheden bij testen werknemers Kwartaalwinst ING twaalf procent lager Kartelpolitie Nma neemt kleinbedrijf onder vuur Modernisering garnalenvloot van de baan CBS'ers protesteren met estafetteloop JJDAG 28 MEI 1999 )upont verplicht naar 36 uur per week mkrade Het in Kerkrade gevestigde Dupont Ornatex moet als- iog een 36-urige werkweek invoeren. Gebeurt dat niet dan ïoet het bedrijf enkele procenten van de loonsom in het werk- elegenheidsfonds storten. Deze uitspraak van het kantonge- ëcht in Heerlen betekent volgens de Bedrijvenbond CNV de ille winst voor de vakbonden. Gisteren gaf het gerecht de bon- in op alle punten gelijk. Drie jaar geleden werd in de CAO jj oor de textielindustrie afgesproken dat elke onderneming, in laats van de 36-urige werkweek in te voeren, de 38-urige kon andhaven als werknemers in twee termijnen een extra loons- erhoging van 1,5 procent kegen en een procent van de loon- om in het werkgelegenheidsfonds werd gestort. Dat heeft Du- ont niet gedaan. I lol land Colours lijdt onder crisis Azië 'j peldoornIn tegenstelling tot wat de directie een half jaar ge- il den nog verwachtte, heeft pigmentfabrikant Holland Colours ich niet kunnen onttrekken aan de slechter wordende econo- aie in Azië en Zuid-Amerika. Ook in Europa, waar de economie wakkelt, viel de gang van zaken tegen. De nettowinst over het ebroken boekjaar '98/'99, dat eind maart afloopt, is met 28 irocent gedaald tot 5,3 miljoen op een vrijwel gelijk gebleven mzet van 111 miljoen. Voor dit jaar voorziet de directie een 17 roei van omzet en winst. i ilmere steekt miljoenen in economie lmere Almere steekt tot 2005 dertig miljoen gulden extra in de conomische ontwikkeling van de stad. Met een gisteren gepre steerd actieprogramma hoopt Almere tenminste een groei an vierduizend banen per jaar te realiseren, zo'n 35 banen per onderd inwoners. Het geld wordt gebruikt voor nieuwe bedrij- s enterreinen en kantoorlocaties, betere service en hoogwaardi- i voorzieningen voor (startende) Almeerse bedrijven en wer- 8 mg van nieuwe bedrijven. lieuwe BMW uit 3-serie naar garage ünchen/den haagEigenaren van een nieuwe BMW uit de 3-se- e moeten binnenkort terug naar de garage voor een extra ser- icebeurt. De auto's kunnen in extreme gevallen problemen irtonen aan remmen en airbag. Het gaat wereldwijd om 30.000 auto's, waarvan zevenduizend in Nederland. De Duitse itoproducent heeft ontdekt dat de in het voorportier bevestig- zij-airbag in extreme situaties soms spontaan uitklapt, zon- ir botsing. Oorzaak van het te vroege afgaan van de zij-airbag een fout in de software, die te scherp staat afgesteld. IVI wil duurder 0900-telefoonnummer iecht Nederlandse exploitanten van telefoondiensten willen it KPN de maximum-tarieven voor 0900-telefoonnummers rs verhoogt. Nu mag KPN maximaal 1,05 gulden per minuut 1,05 per geprek in rekening brengen. Als het aan de Vereni ng van Informatiedienstenaanbieders (NVI) ligt, wordt er aximaal 5,50 per minuut of ruim 27,50 per gesprek berekend, at vraagt de vereniging aan KPN in een open brief. Door een jer bedrag te rekenen kunnen telefoonexploitanten hoog- aardige informatie aanbieden, aldus de NVI. KPN is verbaasd er de open brief, omdat er niet overlegd zou zijn. ëlegraaf steekt 20 miljoen in Spits kterdam Uitgeefconcern De Telegraaf steekt ongeveer twin- miljoen in de nieuwe gratis ochtendkrant Spits. De verwach- ig is dat er in het lopende jaar zo'n zeven tot tien miljoen aan Ivertentie-inkomsten tegenover staan. Dat bleek gisteren tij- ns de aandeelhoudersvergadering van De Telegraaf. De gratis ant wordt op randstedelijke NS-stations en in Amsterdamse etro's en sneltrams uitgedeeld. Spits krijgt een oplage van 0.000. lerenhangers van oude videobanden versum De doorbraak van de DVD, de digitale cd waarmee eld kan worden opgenomen, is op komst. Daarmee komen Ijoenen oude videobanden bij het huisvuil terecht. Althans, de NVPI (Nederlandse Vereniging van Producenten Importeurs van beeld- en geluidsdragers) vanuit. Daarom at zij de oude banden inzamelen. De videobanden zullen als indstof worden gebruikt in televisies, stofzuigerslangen en 'renhangertjes. De Friese Marrelan Groep, die het initiatief len met de videobranche financiert, zorgt voor de vernieti- ig van de videobanden. De collecte gaat vrijdag 4 juni van rt in Utrecht en in een deel van Friesland. estienhoven ook van 'The Hague' i haag Den Haag krijgt een vliegveld. Rotterdam Airport, in volksmond Zestienhoven geheten, gaat in de toekomst Rot- dam/The Hague Airport heten. Directeur Wondolleck kwam teren in de Haagse raadscommissie economie de gemeente- litiek overtuigen van het belang van de naamsverbinding die stad aangaat. Door de naamsverandering komt Den Haag gens Wondolleck overal ter wereld in de boeken als vliegbe- mming. lederlandse Vereniging van nalisten (NV]) en de FNV hebben geen vertrouwen in directeur Porsius van lolland Media Groep (RTL en Veronica). De vakbon- praten liever direct met de leelhouders van HMG. Igens algemeen secretaris ')eg van de NVJ probeert 4G onder afspraken uit te en rond het afstoten van de iiische afdeling van het be- Zo zou Porsius hebben :zegd dat de werkgelegen- gegarandeerd en dat de sen hun CAO-voorwaarden konden nemen naar het bedrijf Sonotech, dat de afde ling overneemt. Hoewel het mondelinge af spraken zijn, zijn ze volgens Verploeg gedetailleerd vastge legd. ,,Nu zeggen ze dat we de afspraken verkeerd interprete ren. Maar zo zijn we niet ge trouwd." Verploeg wil van de aandeel houders zwart op wit hebben dat er in ieder geval niet aan de nieuwsredactie wordt gemor reld. ,,De HMG moet geen post adres worden dat zich alleen laat bedienen door buitenpro ducenten." De NVJ hoopt nog voor het weekeinde met de aandeelhouders te kunnen overleggen. Bonden verwachten beter bod van werkgevers hoofddorp anp De CAO-onderhandelin gen voor de gemeente ambtenaren zijn vandaag weer hervat. De werkge vers hebben de bonden gistermiddag schriftelijk uitgenodigd. „Kennelijk is er voor de werkgevers een aanleiding om het overleg te hervatten", zegt woord voerder De Geus van de CFO CNV-bond. Informeel overleg leverde woensdag avond niets op. den haag gpd Na vijf weken actie voeren ligt er nog steeds geen nieuwe CAO voor de 180.000 werknemers bij de gemeente. De afgelopen da gen stapelden de vuilniszakken zich op in Amsterdam. Ook in Rotterdam laat de gemeenterei niging ze vanaf vandaag een week liggen. Maar niet alleen het vuilnis blijft liggen. Overal in het land leggen gemeente ambtenaren het werk beurte lings neer. Onlangs verhoogden de werkgevers hun bod informeel tot 4,5 procent voor anderhalf jaar. Dit was voor de leden on voldoende, legt De Geus uit. De bonden AbvaKabo FNV, CFO CNV-bond en CMHF eisen 4,5 procent voor één jaar. De werk gevers boden in eerste instantie vijf procent voor twee jaar. De AbvaKabo FNV gaat er vanuit dat de werkgevers van daag met een beter bod komen. De verwachting is wel dat de onderhandelingen opnieuw moeilijk zullen verlopen. De Geus: „De werkgevers zullen flink moeten schuiven. Met het bod van 4,5 procent voor an derhalf jaar gaan we niet ak koord." De bonden voeren ondertus sen overleg met de kaderleden. Beide bonden benadrukken dat de voorbereidingen voor acties volgende week gewoon door gaan. Naast de acties van de ge meentereiniging lag deze week onder meer het openbaar ver voer in Utrecht stil en werden in het hele land verschillende werkonderbrekingen gehouden bij talloze diensten. De acties begonnen vijf we ken geleden. Eensgezind riepen de bonden op 15 april tijdens de landelijke bijeenkomst in het Rotterdamse Ahoy op tot actie. Voor die eerste bijeenkomst werd nog een vrije dag of mid- Het einde van de snelle opmars van flexwerk door oproep- en uitzendkrachten nadert. Het aandeel van flexwerkers in de totale werkgelegenheid lijkt zich te stabiliseren op ruim tien procent van de werknemers. Dat blijkt uit onderzoek van TNO Arbeid, dat gisteren is ge presenteerd tijdens de opening van het nieuwe kantoor van TNO in Hoofddorp. Slechts één op de tien bedrij ven wil de komende tijd meer gebruik maken van ingeleende of tijdelijke werknemers, terwijl één op de vijf bedrijven het ge bruik juist wil terugdringen. Het onderzoek laat zien dat be drijven onverminderd streven naar meer flexibiliteit van het werk. Maar dat willen ze vooral doen door het huidige perso neel breder in te zetten. Liefst acht van de tien bedrijven gooit het over die boeg. In de proces industrie bijvoorbeeld investe ren werkgevers al veel om per soneel breder in te zetten en het aantal flexwerkers terug te dringen. Volgens minister De Vries van sociale zaken, spreker tij dens de opening van het nieu we TNO-kantoor in Hoofddorp, stuiten de werkgevers vooral op wat hij noemt de natuurlijke grenzen van flexwerk. Het in zetten van tijdelijke werkne mers leidt vaak tot hogere kos ten voor werving en selectie, het inwerken is duurdei en de uitzendkrachten zijn ook min der gebonden aan het bedrijf. De Vries is voorstander van soepele inzet van vast perso neel. „Brede inzetbaarheid is niet alleen goed voor het bedrijf maar ook in het belang van de werknemers. Het maakt hen mobieler en weerbaarder." Onderzoek Instituut Werk en Stress: utrecht anp Psychologische testen die werk gevers gebruiken om het perso neel te beoordelen, worden vaak onzorgvuldig toegepast. Er wordt geschoven met selectie criteria en mensen die de taal niet goed beheersen, krijgen een te slechte beoordeling. Dat blijkt uit onderzoek van testst bij acht bedrijven door het In stituut Werk en Stress in op dracht van FNV Bondgenoten. Volgens de onderzoekers is een psychologische test niet za ligmakend, al noemen ze de voorspellende waarde relatief goed. Beter te spreken zijn de onderzoekers over het naboot sen van praktijksituaties in een 'assessment center'. Het beste oordeel over het functioneren van een werknemer ontstaat door een combinatie van de twee, aangevuld met het oor deel van de chef. In de praktijk is het vaak on duidelijk hoe de selectiecriteria tot stand zijn gekomen. Zo kwamen de onderzoekers een bedrijf tegen waar uitzend krachten die geen test hadden afgelegd, het werk deden waar voor het vaste personeel psy chologisch onder de loep werd genomen. In een ander geval werden de functie-eisen ver laagd toen bleek dat anders te weinig werknemers voor de test zouden slagen. Het onderzoek wijst verder op het taalprobleem. Vooral al lochtonen. maar ook anderen die slecht zijn in taal, komen onbedoeld op een achterstand doordat ze de vragen verkeerd interpreteren. De afgelopen dagen stapelden de vuilniszakken zich op in Amsterdam zoals hier bij de tramhalte in de Al- bert Cuypstraat. dag opgenomen. Nu, vijf weken later leggen de ambtenaren het werk regelmatig neer. Bussen rijden niet, vuilnis wordt niet opgehaald of er worden geen paspoorten verstrekt. Een enkele burger laat zijn ir ritatie blijken. „Maar we horen er heel weinig over", aldus Problemen Barings onder controle amsterdam gpd Bankverzekeraar ING Groep denkt de kostbare problemen bij dochter ING Barings onder de knie te hebben. Die kostten het concern vorig jaar 1,75 mil jard gulden. De activiteiten in Azië zijn bijna uit de rode cij fers, aldus het concern gisteren tijdens de bekendmaking van de kwartaalcijfers. In het eerste kwartaal van dit jaar daalde de nettowinst van ING twaalf procent tot 1,7 mil jard gulden. Dit cijfer is enigs zins misleidend omdat in het eerste kwartaal van vorig jaar forse eenmalige meevallers werden meegerekend. Ge schoond voor bijzondere baten en lasten steeg de nettowinst 32 procent. Voor het hele jaar 1999 verwacht ING een winstgroei tussen de tien tot vijftien pro cent meer procent. De grootste vooruitgang boekte het concern met het tra ditionele bankieren: geld aan trekken en tegen een hogere rente uitzetten. Het resultaat in het rentebedrijf steeg ruim 11,4 procent tot 3,2 miljard gulden. Teruglopende inkomsten uit de effectenhandel en uit het bege leiden van grote financiële transacties deden deze groei ruimschoots te niet. Het resul taat van het bankbedrijf daalde daarom per saldo elf procent van 1,3 naar 1,1 miljard gulden. De verzekeringspoot van ING had last van tegenvallende ver kopen in Noord-Amerika. Het resultaat zakte van 1,2 naar 1,1 miljard gulden, geschoond voor eenmalige meevallers in 1998 steeg het bijna vijftien procent. Van de problemen met de in ternationale bankdochter ING Barings alsmede de crisis in Azië lijkt de bank/verzekeraar weinig last meer te hebben. Bij Barings vlogen er 1.200 man uit, terwijl het speculeren met ING-geld werd verboden. Hendriks, woordvoerster van AbvaKabo. Er heerst volgens haar geen negatieve stemming. Wel plaatsen de bonden adver tenties om burgers te laten we ten waarom de ambtenaren staken. Verder zijn kaarten met 'sorry' gemaakt. Dat het vooral de stedelingen zijn die hun Heineken mag roosters invoeren zoeterwoude anp Bierbrouwer Heineken mag vijftien werknemers 7,5 uur per dag laten werken. De brouwer hoeft van de rechter de rooster- wijziging die het doorvoerde, niet terug te draaien. Dat had den CNV Bedrijvenbond en FNV Bondgenoten op 17 mei in kort geding geëist. Gisteren oordeelde de rechter dat partijen de zaak in overleg moeten regelen. De bonden hadden het kort geding aange spannen omdat zij de rooster- wijziging in strijd met de CAO vinden. Heineken stelde dat het zich aan de CAO hield. Ge sprekken hierover leidden tot niets. De kern van het conflict is hoe de ATV wordt vormgege ven. De bonden stellen dat de CAO voorschrijft dat ATV per hele of halve dag moet worden ingeroosterd. De manier waar op Heineken het doet, betekent het inroosteren van een half uurtje ATV per dag. De bonden hebben de uit spraak nog niet bestudeerd en willen daarom nog niet inhou delijk reageren. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE huisvuil niet meer kwijt kun nen, komt omdat in steden de reiniging vaak nog onder de ge meente valt. „Er zijn inmiddels veel gemeentereinigingsbedrij- ven geprivatiseerd. En die val len dus onder een andere CAO." den haag gpd De 'kartelpolitie' gaat vanaf eind dit jaar het midden- en kleinbedrijf onder de loep ne men, op zoek naar concurren tievervalsende afspraken en prijsopdrijvende regelingen. De Nederlandse Mededingingsau toriteit (NMa) mikt onder meer op levensmiddelenwinkels, de agrarische sector, vleesverwer kende bedrijven en product- en bedrijfschappen.„Het gaat om beroepsgroepen die recht streekse concurrenten van el kaar zijn", lichtte directeur-ge neraal Kist gisteren het voorne men van de NMa toe. Bij onvol doende marktwerking en het weren van nieuwe concurren ten in de branche betaalt de consument het gelag, te hoge prijzen. De NMa fungeert ook in dit geval als waakhond. emmeloord gpd Het plan voor de bouw van een serie moderne garnalenschepen heeft schipbreuk geleden. De Nederlandse Vissersbond staakt het project 'gar- nalenkotter 2000', omdat de gevraagde subsidies van de provincies Friesland en Groningen uitblij ven en ook Brussel niet over de brug komt. De Vissersbond kwam ruim twee jaar geleden met het plan om de noodzakelijke modernisering van de noordelijke garnalenvloot seriematig aan te pakken. Op die manier zou tegen de laagste kosten een modem schip kunnen worden ont wikkeld en gebouwd. De 98 schepen tellende vloot is nu sterk verouderd. Veel schepen vol doen niet aan nieuwe Europese eisen op het ge bied van hygiëne en veiligheid. Het schip bestaat inmiddels wel op de tekentafel, maar geïnteres seerde vissers kunnen de vereiste investering van rond de 1,4 miljoen gulden niet opbrengen. De Vissersbond heeft daarom de afgelopen jaren ge tracht geldelijke steun los te weken bij onder meer de Noordelijke Ontwikkclings Maatschap pij, de Europese Unie en de provincies Friesland en Groningen. In een brief aan de garnalenvissers, waarin voorzitter Nooitgedagt van de Vissersbond aan geeft de plannen voor de seriebouw te staken, toont hij zich bitter over hel uitblijven van subsi die. „Het gaat niet door omdat Brussel de subsi die niet wil verstrekken en het de noordelijke provincies blijkbaar niets waard is om de garna lenvloot een impuls te geven", schrijft hij. i «dam-gpd ietverzekeraar NCM heeft weinig |'00 Duwen in de Aziatische economie. al de 'langdurige en diepe recessie' 'K. Aanl >an lijkt nog lang niet ten einde. Er ■rekeno ''f>ens verzekeraar nauwelijks ren eea e van structurele hervormingen, verb* foor lopen de investeringen terug, e beurs instabiel en kampt Japan met teruglopende belastingopbrengst. ogelijkheid van een fikse krimp van panse economie is aanwezig, aldus e bem* ursvoorzitter Van der Stelt van M speelt een belangrijke rol in de t van Nederlandse bedrijven. On- 17 mingen kunnen zich bij de kre- rzekeraar indekken tegen afhe- 305,a die niet in staat zijn te betalen, de grote economische problemen in 1998 zag de kredietverzekeraar de claims met bijna twintig procent oplo pen. In 1997 liepen de verzekerde be drijven 385 miljoen gulden schade op, in 1998 was dat 459 miljoen gulden. De grootste klappen vielen in Azië en Rus land. Hoewel Van der Stelt in sommige lan den enig herstel ziet, blijft hij pessimis tisch over de algehele toestand in Azië. Vooral Japan kan zijn status als econo mische motor van de regio niet waarma ken. „De investeringen in Japan lopen snel terug, dat heeft ook grote gevolgen voor de omringende landen. De crisis in Japan is nog lang niet voorbij." Over Rusland is NCM zo mogelijk nog pessimistischer. Vorig jaar al besloot de onderneming de export naar Rusland rtiet meer te verzekeren. De handelsstro men van Nederland naar Rusland droogden daarmee nagenoeg geheel op. Vooral de agrarische sector ondervond veel hinder. Een andere risicofactor blijft volgens NCM het millenniumprobleem. Volgens Van der Stelt zal het de economie in to taal 'honderden miljarden guldens' kos ten. De bestuursvoorzitter gaat er vanuit dat het aantal faillissementen in Neder land vlak na de eeuwwisseling met vijf tien tot twintig procent zal stijgen. Bedrijven kunnen zich bij NCM verze keren tegen de gevolgen van het millen niumprobleem, mits ze aan bepaalde voorwaarden voldoen. NCM lijkt er be lang bij te hebben om te situatie zorge lijk voor te stellen zodat meer klanten een polis nemen. Dat ontkent Van der Stelt. „Ook J. Timmer van het Millenni umplatform heeft gezegd dat eenderde van de Nederlandse bedrijven nog niet klaar is voor de eeuwwisseling." De kredietverzekeraar, die als groot aandeelhouder de Zwitserse verzekeraar Swiss Re heeft, ondervindt duidelijk hin der van de toenemende concurrentie. Weliswaar verdubbelde de nettowinst in 1998« tot 28,6 miljoen gulden, maar dat was vooral te danken aan een fiscale meevaller die nog uit het voorgaande jaar stamde. Ook de goede resultaten van het overgenomen incassobureau Smit Ommen compenseerde de terug gang. NCM verzekerde in 1998 meer kre dieten, maar de premies die daarvoo werden geïncasseerd, liepen onder vloed van de sterke concurrentie terug. Door de stijging van de claims daalde het resultaat van de kredietverzekerin gen met een half miljoen tot 19,2 mil joen gulden. Vandaag komt een estafetteloop uit Heerlen in Voorburg aan. De CBS'ers gingen gistermiddag op pad en willen zo 'Den Haag' laten zien dat Voorburg en Heerlen te voet dicht bij elkaar liggen. FOTO WFA MARCEL VAN HOORN den haag gpd en Heerlen'. Verder staat in de petitie dat het Het personeel van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft de officiële viering van het honderdjarig bestaan vandaag aangegrepen om nogmaals het ongenoegen te uiten. De meeste werknemers zijn het niet eens met de voorgeno men bezuinigingsplannen van demissionair mi nister Jorritsma van economische zaken. Gisteren begon een groep lopers bij het CBS- kantoor in Heerlen aan een estafette die vandaag op het Binnenhof eindigde. De CBS'ers hadden een petitie bij zich gericht aan Jorritsma. In de petitie schrijft de ondernemingsraad dat er wat hen betreft maar één acceptabel scenario is voor het CBS. Dat scenario gaat uit van 'het behoud van twee gelijkwaardige vestigingen in Voorburg eenzijdig neerleggen van de bezuinigingen van economische zaken bij het CBS 'voor het perso neel onaanvaardbaar is'. „Uw voornemen brengt zeer ernstige risico's met zich mee als het gaat om het behoud van tijdige en onbetwiste statisti sche informatie", zo staat in het schrijven. Verder willen het personeel en de onderne mingsraad de kans krijgen om alternatieve sce nario's op te stellen. Vanmiddag krijgt een kleine delegatie van CBS-medewerkers de mogelijkheid om kort met de koningin te praten, die te gast is bij de officiële feestelijkheden in de Ridderzaal. Jorritsma wil de werkzaamheden van het CBS concentreren in Voorburg. Dat betekent dat het kantoor in Heerlen fors moet inkrimpen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9