Borst stoïcijns onder Bijlmerdebat Van Hoof erkent verdoezelen feiten Wiebenga (VVD): D66 kruipt naar ons toe eevoer met dioxine iesmet kippenvlees Binnenland Chemisch ongeval Schiedamse molen De Walvisch morgen weer open Ziekenhuis ontslaat bijklussende cardioloog M lieer klachten over Schiphol IAI[ fHiPHOLHet aantal klachten over vlieglawaai is in het eerste 9EN wartaal licht gestegen ten opzichte van dezelfde periode in 998. Bij de Commissie Geluidhinder Schiphol kwamen ruim 6.000 klachten binnen, tegen een kleine 43.000 in de eerste rie maanden van het voorgaande jaar. Het totaal aantal perso en dat klachten indiende, nam af van 5.317 tot 3.845. Deze SCI [end is volgens de commissie al langer gaande. Er werd vooral |Z0| eklaagd over starts en landingen op de Buitenveldertbaan en N. |e Zwanenburgbaan. \m 14 "raiide voorzitter dierenbescherming aastricht Het interimbestuur van de Dierenbescherming, af- eling Maastricht, heeft bij de politie aangifte gedaan van ver- 0 uistering van bijna 400.000 gulden door de op non-actief ge lelde voorzitter. De advocaat van de vereniging, mr. N. Frijns, eeft weinig hoop dat het geld nog terugkomt, nu sterke ver- ioedens bestaan dat de 58-jarige man al het geld in het casino i Valkenburg heeft vergokt. De fraude heeft twee jaar lang ge- uurd. Als penningmeester presenteerde de verdachte de jaar- jjfers op papier van een gerenommeerd accountantskantoor, lardoor volgens advocaat Frijns bij de leden geen argwaan itstond. politie maakt einde aan gijzeling De politie heeft gistermiddag een einde gemaakt aan En gijzeling in een bankfiliaal van ABN Amro aan het Wilhel- linapark in Tilburg. De gijzelnemer is daarbij gearresteerd, jnds half vier gistermiddag hield de man een vrouwelijk perso- eelslid vast onder bedreiging van een mes. De man had kort a zijn actie een aantal personeelsleden en aanwezige klanten tijgelaten. Die zijn opgevangen in het politiebureau dat pal tast de bank ligt. egionella ontdekt in sporthal Almere mere De gemeente Almere heeft gistermiddag met onmid- :llijke ingang een sporthal en een gymzaal gesloten, nadat in waterleidingen naar de douches de legionellabacterie was iconstateerd. Een andere sporthal is nog wel open, maar spor- rs mogen geen gebruik maken van de doucheruimtes. De le- mellabesmetting kwam aan het licht bij onderzoek van 76 ge- eentelijke gebouwen. Gistermiddag werden de eerste testre- IUU iltaten bekend. Zeventien gebouwen bleken legionella-vrij. De )F0 ikomst van het onderzoek in de overige 56 gebouwen, wordt HAK ze week verwacht. Volgens de GGD gaat het in Almere om 0H[ n minder schadelijke variant van de bacterie dan die tijdens Flora in Bovenkarspel is geconstateerd. tukje Knoepert blijft voorlopig staan NLO» De twee blokken van de bovenste tien verdiepingen van Venlose vleugelflat De Knoepert die woensdag bij het opbla- [n van het gebouw fier rechtop bleven staan, kunnen voorlo- nog niet tegen de grond worden gewerkt. Sloopbedrijf Van ies uit Tilburg wil eerst onderzoek doen naar de gevaren van !t neerhalen van het laatste stukje van wat ooit de grootste flat Nederland was. Het bedrijf zal mogelijk begin volgende 'k een proef doen om de stevigheid van de overgebleven res- van de 25 jaar oude Knoepert te testen. De twee blokken ;ven woensdag zwaar beschadigd staan, gesteund door de jna 30 miljoen kilo puinresten op de grond. el wegen Zuid-Holland op video ida» De provincie Zuid-Holland heeft haar gehele provincia- iaTI we8ennet vanuit twee richtingen op video gezet. In totaal mt dat neer op zo'n duizend kilometer asfalt. Met de video jgen de ambtenaren een duidelijk beeld van elke wegsituatie het provinciale wegennet. De provincie wil op deze manier nemen van beslissingen over verkeersmaatregelen en ver- ersveiligheid vergemakkelijken en goedkoper maken. „Detail- j mis is bij deze beslissingen vaak vereist", aldus een woord- frder van de provincie. ,,Als die kennis ontbreekt, is ter plek ke gaan kijken een oplossing. Dat is een tijdrovende en dure V mier. Met behulp van de video kan dat nu vanuit het provin- ■Sthuis." nderzoek naar schampen vliegtuigen iipholDe Raad voor de Luchtvaart en de luchtvaartpolitie llen een onderzoek in naar een botsing gisterochtend tussen ee vliegtuigen op Schiphol. Een lege Boeing 747 van de KLM am tijdens het wegslepen in aanraking met een zojuist uit de gearriveerde Boeing 747 met 400 passagiers aan boord van Amerikaanse KLM-partner Northwest Airlines. Een vleugel het KLM-toestel raakte de staart van het andere vliegtuig, is een KLM-woordvoerder. Niemand raakte gewond. De 001 ivang van de schade werd gistermiddag nog onderzocht. Pas- ADIl ;iers die met het Northwest-toestel zouden terugvliegen naar dadelphia moesten op een andere vlucht worden geboekt. amervragen over commissie-Scholten haag» De Tweede Kamer heeft gisteren vraagtekens gezet ^^het grote verschil in oordeel over de rol van de Nederlandse 0 iken in de oorlog tussen de commissie-Scholten en Gerard ders, auteur van het boek 'Roof; de ontvreemding van joods de Tweede Wereldoorlog'. Scholten concludeerde dat er ;n sprake van is dat de banken zich aanzienlijk en stelselma- hebben verrijkt ten koste van de oorlogsslachtoffers. Aalders, medewerker van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdo- ïentatie, stelde recentelijk en na jaren onderzoek dat ban de situatie juist wel hebben misbruikt. Dit najaar volgen de ledige conclusies. i1 rote brand in shampoofabriek RLENIn shampoofabriek Dicom op het Heerlense industrie- rein De Koumen is gisteravond even na negen uur een grote id uitgebroken. De brandweer, die groot alarm sloeg, had anderhalf uur nodig om het vuur onder controle te krij- Het ging om een felle maar vrij korte brand en de schade uiteindelijk mee: twee polyester loodsen gingen in vlam- n op. De schade wordt geschat op enkele tonnen. De brand- irkorpsen van Heerlen en Kerkrade bestreden het vuur met jeveer vijftig brandweerlieden. Niemand raakte gewond. 1aag gpd oer met onaanvaardbaar concentraties dioxine sedert ten minste twee :n voor de besmetting van ïnvlees en eieren in België irmoedelijk ook in Neder- Dit bericht van het Belgi- ministerie van landbouw, gisteren consumenten in landen opgeschrikt. Bij iminste één Nederlands uwbedrijf zou het be- veevoer zijn aangetrof- ln België bleken voorraden hegen veevoederfabrieken orde. Deze firma's zou- lebben geleverd aan hon- in pluimveebedrijven. Belgische overheid infor- le Den Haag op 12 mei :t, nadat het Instituut Veterinaire Keuring (IVK) ernstige verontreiniging veevoeder met dioxine" tgesteld. Het IKV kwam !t spoor van de vervuiling nadat diverse boeren in Vlaan deren over zieke dieren hadden geklaagd. Volgens het ministe rie van volksgezondheid in Den Haag is er geen gevaar voor de gezondheid. Het Algemeen Boerensyndi caat in België meldde gister avond dat de firma Vuylsteke, gespecialiseerd in het herge bruik van minerale en organi sche oliën, vermoedelijk een fout heeft gemaakt bij de berei ding van vet voor de veevoerin- dustrie. Minerale afvalolie - be stemd voor het wagenpark - zou daarbij in het dierlijk vet te recht zijn gekomen. Het Bel gisch ministerie van landbouw heeft alle bedrijven waar moge lijk verontreinigd veevoer werd gebruikt onder toezicht ge plaatst. Vlees met een te hoog gehalte aan dioxine zal worden vernietigd. In Nederland wordt onderzocht of mogelijk ook var kens veevoer gegeten hebben dat met dioxine is vervuild. ANP Algemeen Nederlands Persburc. Lijmen kabinet en Bijlmer moeten volgens minister los van elkaar staan Demissionair minister Borst (Volksgezondheid) ziet het debat met de Tweede Kamer over het eindrapport van de parlementaire enquêtecommissie Vliegramp Bijlmer meer met vertrouwen tegemoet. „Ik heb voor hetere vu ren gestaan", zei Borst gistermiddag. den haag anpzo zei ze, niet „aanvallen of ver dedigen, maar uitleggen". Borst herhaalde dat ze opstapt Een meerderheid van de als de Kamer na het debat vol- Tweede Kamer heeft zich giste- gende week met het kabinet ren geschaard achter de zware concludeert dat ze „verwijtbare kritiek die de enquêtecommis- fouten" heeft gemaakt. Ze zal, sie op haar heeft. De commissie vindt dat traag overheidsoptre den en onderschatting van de klachten de gezondheidspro blemen van betrokkenen heeft verergerd. Daarmee komt de positie van Borst in gevaar. Borst zei dat het Bijlmerdebat strikt gescheiden moet zijn van de lijmpoging van het paarse kabinet. „De positie van minis ters in het Bijlmerdebat moet niet worden gebruikt in de lijm poging. We moeten geen koe handel bedrijven. Dat is niet netjes ten opzichte van de be woners van de Bijlmer.'' Wel gaf Borst toe dat in de politiek „alles een beetje samenhangt". Borst bekritiseerde gisteren de enquêtecommissie, die haar verwijt de Tweede Kamer on volledig te hebben geïnfor meerd De commissie heeft de Kamer niet de volledige corres pondentie tussen het Acade misch Medisch Centrum Am sterdam en de Inspectie voor de Gezondheidszorg toegezon- den haag Medewerkers van de brandweer nemen geen risico. Helemaal ingepakt bekijken ze voorzichtig de vrachtwagen van Afvalverwerking Rijnmond (AVR). De wagen verloor gisteren twee vaten met chemisch afval in het centrum van Den Haag. Op het wegdek druppelde een zeer ge- Kamer rekent staatssecretaris verkeerd informeren niet aan den haag hans jacobs haags redacteur Staatssecretaris Henk van Hoof van defensie erkent dat zijn de partement het parlement 'on juist en onvolledig heeft geïn formeerd' in de zaak van de de fecte anti-personeelsmijnen. Volgens Van Hoof zijn 'feiten verdoezeld'. De Tweede Kamer rekent dit de bewindsman niet aan. Van Hoof maakt juist schoon schip, en dat weegt voor de parlementariërs zwaar der. Van Hoof ging gisteren diep door het stof voor de boze Tweede Kamer. PvdA, CDA, GroenLinks en SP eisten dat de staatssecretaris openlijk spijt betuigde voor de 'grove fouten van Defensie' en snel tot een schikking komt met de nabe staanden van de mijnongeluk ken uit 1983 en 1984. Voor het eerst schaarde de bewindsman zich ondubbelzinnig achter de keiharde conclusies die de Na tionale Ombudsman vorige maand trok in zijn rapport. Ombudsman Oosting con cludeerde dat de dodelijke on gevallen met de ondeugdelijke anti-personeelsmijn AP-23 voorkomen hadden kunnen worden indien Defensie beter had opgelet en de eigen richtlij nen had gevolgd. In 1970 was immers al bekend dat de mij nen een levensgevaarlijke con structiefout hadden. Er werden echter geen afdoende maatre gelen genomen, met acht do den als gevolg. Jarenlang wees Defensie de aansprakelijkheid voor de ongelukken af. Pas in 1997 erkende de toenmalige minister Voorhoeve, naar eigen zeggen op basis van nieuwe fei ten, namens Defensie schuld. De Ombudsman stelde dat er helemaal geen nieuwe feiten waren. Ook vond hij dat de overheid bijzonder slecht was omgesprongen met de belan gen en vragen van de nabe staanden. De weduwe van één van hen, Marjolein Ovaa uit Zandvoort, was bij haar waar heidsvinding zelfs 'gedwars boomd'. Oosting sprak van 'onthutsend' gedrag van Defen sie. De Kamer vond dat de staatssecretaris na het verschij nen zich opnieuw 'koel en kil' had opgesteld, in het bijzonder naar Ovaa. Door het rapport te onder schrijven, erkende Van Hoof dat de ministers Voorhoeve en De Ruiter de Kamer verkeerd hebben ingelicht. „Deze erken ning is winst", vond SP-Kamer- lid De Wit. Volgens zijn collega Balemans (WD) heeft Van Hoof in een half jaar tijd meer vooruitgang geboekt dan in de schiedam anp is met 33 meter één van de den. Dit bedrag werd de afgelo- hoogste molens ter wereld. pen jaren via de meest uiteen- De Schiedamse molen De Wal- In februari 1996 viel de stel- lopende inzamelingsacties bij- visch, die in 1996 afbrandde, is lingmolen bijna geheel ten eengesprokkeld: de actie 'hon- hersteld en wordt morgen weer prooi aan brand. Alleen het ste- derd piek voor een stuk wiek', officieel in gebruik genomen, nen karkas bleef staan. De her- uitgifte van zogenaamde mo- De Walvisch dateert uit 1794 en bouw kostte twee miljoen gul- lenmunten, benefietgala's, al lerlei giften en sponsoring. De laatste ontbrekende 50.000 gul den werd afgelopen januari ge doneerd door het prins Bern- hard Fonds. den. „Dat ben ik niet van deze commissie gewend", aldus Borst, die woensdag tijdens het debat tussen de Kamer en com missie persoonlijk de ontbre kende brief naar de Kamer bracht. Het ging om correspon dentie over de auto-immuun- ziekten, waaraan een aantal Bijlmerbewoners lijdt. Woensdag werd duidelijk dat naast de oppositiepartijen ook de PvdA regeringsfractie de kri tiek op minister Borst deelt. Ka merlid Van Gijzel maakte wel het voorbehoud dat er geen duidelijk oorzakelijk verband was tussen traag overheidsop treden na de ramp en ziektege vallen. Commissievoorzitter Meijer erkende gisteren tijdens de beantwoording in tweede termijn van Kamervragen dat honderd procent zekerheid daarover niet te geven is. „Maar het is wel voorspelbaar en te verwachten op basis van we tenschappelijke onderzoeken." rotterdam gpd Het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam heeft een cardio loog ontslagen wegens ern stig plichtsverzuim. De 41-ja rige arts, hoofd van de afde ling hartbewaking in het aca demische ziekenhuis, was een maand geleden geschorst in afwachting van een rap port over zijn omstreden ne venactiviteiten als sportarts. De cardioloog, zo heeft on derzoek door de afdeling per soneelszaken van het zieken huis uitgewezen, oefende een praktijk uit in sportgenees kunde en preventieve ge zondheidszorg, terwijl hij niet als sportarts stond geregi streerd. Hij stelde in deze praktijk medische verslagen op die niet voldeden aan de professionele voorwaarden. Medici binnen en buiten het ziekenhuis hebben dit beves- ligd. Het ziekenhuis had de arts al verschillende keren ge maand zijn activiteiten als sportarts voor zijn eigen be drijfje Optihealth te staken. Volgens het rechtspositiere glement voor academische ziekenhuizen mogen artsen geen nevenwerkzaamheden doen die schadelijk kunnen zijn voor de uitoefening van hun beroep of voor het zie kenhuis. De cardioloog lapte die re gel aan zijn laars. Hij wekte de indruk dat hij sportarts was en schond zo het ver trouwen van patiënten, aldus de verklaring die de Raad van Bestuur van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam giste ren uitgaf. Veertig procent meer Antillianen naar Nederland Bossen lijden onder stormen arnhem anp den haag anp vaarlijke combinatie van kunst hars en aceton. foto gpd phil nijhuis voorgaande vijftien jaar moge lijk was. Die constatering bete kende in feite de redding van de staatssecretaris. „Moeten we hem wegsturen omdat zijn voorgangers grote fouten heb ben gemaakt? Het belangrijkste is nu dat aan deze zaak een ein de komt", aldus Harrewijn van GroenLinks. Van Hoof stelde de Kamer voor een neutrale arbiter aan te wijzen om met de nabestaan den in 'redelijkheid en recht' tot een oplossing voor de be staande geschillen te komen. Deze onafhankelijke partij kan mogelijk ook kijken of er alsnog een regeling kan komen voor Fred Spijkers, de bij Defensie in ongenade gevallen maatschap pelijk werker die in 1984 wei gerde Ovaa verkeerd voor te lichten over het ongeval van haar man. De eerste helft van dit jaar kwa men veertig procent meer An tillianen naar Nederland in ver gelijking met dezelfde periode vorig jaar. Er werden dit jaar tot nu toe 2.276 Antillianen geregi streerd. Niet iedereen wordt echter geregistreerd, en daarbij gaat het niet alleen om probleem jongeren. zo zei minister Van Boxtel (Grote Steden) gisteren bij de presentatie van de cijfers in de Kamer. Over de oorzaken van de grote stijging kan Van Boxtel voorlopig alleen gissen. Hij vermoedt dat de verslechte rende economische omstandig heden vooral debet zijn aan de toenemende migratiestroom. Het kabinet denkt dat het er nog meer worden als de Antilli aanse regering Römer besluit tot het doorvoeren van een sa neringsprogramma met IMF- goedkeuring. Nederland dringt daar op aan. maar het gevolg is wel dat Römer ambtenaren moet ontslaan en moet bezui nigen. De Kamer behandelde giste ren de voortgang van de nota Migratie Antilliaanse jongeren. Daarin wordt besproken hoe de instroom verminderd kan wor den en hoe de kansen voor de genen die wel komen verbeterd kunnen worden. De Kamer vindt dat de invoering van de voorgestelde maatregelen te traag verloopt, maar begrijpt dat de Nederlandse regering ook afhankelijk is van de mede werking van de Antilliaanse overheid. Pas voorjaar 2000 ver wacht Van Boxtel de uitkom sten van een proefproject op basis waarvan een inburge- ringsprogramma op de Antillen ingericht kan worden. straatsburg hans jacobs Alleen het graaien en snaaien van (sommige) leden van het Europese Parlement heeft de afgelopen maanden de aan dacht getrokken. Dat belooft voor de verkiezingen op 10 ju ni weinig goeds. De parle mentsleden zelf vinden dat het toch de moeite waard is te gaan stemmen. WD-lijsttrek- ker Jan Kees Wiebenga, voor malig gemeenteraadslid in Leiden en tegenwoordig woonachtig in Aerdenhout, aan het woord. Het gaat om "Europese verkiezin gen. Toch kan er alleen op na tionale kandidaten worden ge stemd, en bijvoorbeeld niet op Nana Mouskouri of Gina Lollo- brigida? „Ik ben er voor dat we op ter mijn groeien naar Europese lijs ten. De liberalen zijn dat ook van plan, met een Europese aanvoerder van zwaar kaliber, met wie men zich in heel Euro pa kan identificeren. Maar het nationale element zal ook aan wezig moeten zijn. Het directe contact met de kiezer is ook van belang." Waarom wordt er niet in alle lidstaten op dezelfde dag ge stemd? Dat komt de eenheid en de duide lijkheid toch ten „Ik ben daar ook voorstander van, maar Nederland wenst nog niet op zondag te stemmen. We moeten het debat nog voeren of we net als in an dere landen zondag de dag van de democratie kunnen maken. Ik ben zelf belijdend lid van een protestantse kerk, dus ik ken de gevoeligheid, maar ik geloof niet dat stemrecht in strijd is met de zondagsrust. Ik denk ook dat het de opkomst ten goede komt. De mensen heb ben dan meer tijd." D66 en WD zitten in het Euro pese Parlement in dezelfde libe rale fractie. Waarom is er dan niet één lijst? „D66 is inderdaad tot de libera- EUROPESE VERKIEZINGEN le familie bekeerd. Er is niet veel ruimte tussen een socialise rende WD en een liberaal D66. Die partij kruipt inder daad naar ons toe, maar er zijn nog steeds verschillen, al zijn die in Den Haag duidelijker dan in Brussel. We leggen ook verschillende accenten. Neem de Europese financiën. De WD steunt minister Zalm in de eis dat Nederland voortaan minder geld kwijt is aan de EU. D66 heeft in het Europese Parle ment juist afstand genomen van dat kabinetsbeleid. Ver schillen zijn er ook ten aanzien van het asielbeleid. D66 wil dat het ruimer wordt, de WD be perkter." Welk belang verdedigt u in het parlement, dat van Nederland of dat van Europa? Die belan gen zijn niet altijd dezelfde „Ik zit in het parlement als libe raal politicus die de samenle ving, dus ook Europa, naar libe- Jan Kees Wiebenga foto gpd rale snit wil ombouwen. Het al gemeen belang vertaal ik in li berale zin, maar ik toets het ook aan het Nederlands belang en daarna aan het streekbelang. Soms botst dat inderdaad, maar het valt ook vaak samen. Het is bijvoorbeeld in het belang van Hoogovens dat de Europese staalmarkt wordt opengegooid. Een vrije markt is ook het libe rale streven." Waarom is het belangrijk dat de volgende Nederlandse Europese commissaris een liberaal is? En wel het liefst Erits Bolkstein? „Er zijn veel binnenlandse poli tieke argumenten. De Haagse WD heeft zo zijn eigen rede nen, maar vanuit Europa gezien is het van groot helang dat Ne derland een WD-commissaris naar voren schuift. De Europe se Commissie is in haar huidige samenstelling een afspiege lingscollege. Dat betekent dat alle belangrijke politieke stro mingen er in zijn vertegen woordigd. In dertien van de vijftien lidstaten zitten de socia listen in de regering, in elf leve ren ze ook de premier. De kans dat die landen een liberaal naar Brussel sturen is klein. Neder land is zo'n beetje het enige land dal dat kan doen. Bolke- stein is de beste die wij ter be schikking kunnen stellen. Ik steun zijn kandidatuur van har te. Europa heeft geen behoefte aan ja-knikkers. Hij is de juiste man op de juiste plek op hel goede moment." Het bos in Nederland heeft vo rig jaar veel schade opgelopen door storm. Vooral de windho zen op 6 juni en 9 september hebben met name in Drenthe en Gelderland grote schade ver oorzaakt. Daarentegen hadden de bossen door de totaal verre gende zomer nauwelijks te lij den van branden, zo blijkt uit het jaarverslag van de Onder linge Bossen Verzekering (OBV). OBV keerde vorig jaar voor het eerst in haar bestaan meer schadevergoeding uit voor de gevolgen van storm dan voor brandschade. De directie van OBV maakt zich, blijkt uit het jaarverslag, zorgen over de moderne ma nier van bosbeheer, die ook door de overheid wordt gepro pageerd. Door natuurlijk be heer veroudert het bos. De hoe veelheid dood hout en onder begroeiing neemt snel toe, waardoor paden overwoekerd raken. Het risico op bosbrand- schade stijgt daardoor snel. Polder redt Den Bosch van water DEN BOSCH ANP Een gecontroleerde overstro ming van het poldergebied het Bossche Broek moet Den Bosch in de toekomst vrijwaren van wateroverlast. Drie waterschap pen hebben het plan ontwik keld om bij extreem hoge wa terstanden de polder ten zui den van de Brabantse hoofd stad onder water te zetten. Om dat mogelijk te maken moeten de dijken voor ruim vier mil joen gulden worden versterkt en verhoogd. Tijdens de hoog waterperiode in 1995 braken enkele kaden rondom het Bos sche Broek door. Daardoor kwam een groot gebied onder water te staan. Ook de snelweg A2 stond wekenlang blank. Der gelijke problemen behoren in de toekomst tot het verleden. Politie zocht man die al in gevangenis zat alkmaar anp De politie van Alkmaar heeft lange tijd gezocht naar een overvaller die al in de gevange nis zat. Dinsdag werd de man in zijn cel aangehouden. Hij wordt verdacht van een serie gewapende overvallen op su permarkten in I leerhugowaard, Velserbroek, Krommenie en Spanbroek. De verdachte werd begin maart door de rechtbank in Haarlem veroordeeld tot tien jaar cel wegens een aantal an dere zaken. Door tips die volg den op het tv-programma Op sporing Verzocht kwam de poli tie erachter dat de verdachte al vast zat. Ze is nu nog op zoek naar een tweede dader.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5