Herkansing correctief referendum PvdA en VVD durven nog niet samen Binnenland g6% Bolkestein betreurt tegenstem Wiegel Prognoses asielzoekers politiek drukmiddel Bellen naar Engeland voortaan 21 cent p/min. Rechtbank wil meer onderzoek in HIV-zaak IIJDAG 28 MEI 1999 ;risishulp voor Suriname en di «sterdam Nu de problemen in Suriname onbeheersbaar drei- te ki 'n te worden, springen de familieleden in Nederland bij. In ;ze loods in Amsterdam wachten stapels pakketten met voed en andere fevensbehoeften op verzending naar de voormali- Nederlandse kolonie. foto gpd phil nijhuis artnerregistratie in trek bij hetero's n haag laten r 9S n iana8'' Eini l Ongeveer eenderde van de mensen die zich als part es laten registreren zijn hetero's. De registratieregeling werd 1 nuari vorig jaar ingevoerd als 'homohuwelijk'. Uit onderzoek ijkt dat iets meer mannelijke dan vrouwelijke paren er gebruik i maken. In totaal werden in 1998 4.556 partnerschappen g istreerd. Daarvan waren er 1.686 man/man-relaties, 1.320 ouw/vrouw en 1.550 vrouw/man. Van de homoseksuele gere- streerden zou 62 procent 'echt' trouwen als dat kon. 1978" Iet Solkestein erelid van VVD h haag Voormalig WD-leider Bolkestein wordt dit weekein- 1 tijdens het partijcongres in Rotterdam benoemd tot erelid, jlkestein wordt daarmee het zevende erelid van de partij. Tot isver viel die eer te beurt aan de oud-bewindslieden Vonhoff, njaar en Veder-Smit, aan senaatsvoorzitter Korthals Altes en n de ex-partijleiders Toxopeus en Wiegel. rinedouche voor fietser versum Een 57-jarige man uit Hilversum heeft gisteravond a urinedouche gekregen. Nietsvermoedend fietste de man igs een stilstaande auto waarin twee mannen zaten. Op dat iment deed de bestuurder het raampje open en gooide een ïmer urine over de man heen. Doorweekt meldde de Hilver- immer zich bij de politie. el dreigt voor Janmaat mi n haag De leider van van de rechts-extremistische Centrum mocraten Janmaat moet twee maanden de cel in als hij racis- che of beledigende termen uit. Dat bepaalde de Hoge Raad iteren. De uitspraak geldt voor twee jaar. Aanleiding voor de ik was een toespraak die Janmaat in februari 1996 in Zwolle ïld, waar hij opriep tot rassenhaat. Janmaat,-die toen in de teede Kamer zat, beriep zich tegenover Justitie op parlemen- sluit) ire onschendbaarheid. De Hoge Raad meent dat onschend- ieo arheid van een Kamerlid ophoudt bij de buitendeur van het lementsgebouw. rouw dood na schietpartij e uiti dschendam Een Haagse vrouw is gisteren in het ziekenhuis mai erleden aan verwondingen die ze opliep bij een schietpartij. eZi ichtoffer en dader liepen al praten^^pftQP.sftqat, toen de an opeens gericht op de vrouw begon te schieten, zo zagen Juigen. Hij raakte haar in hoofd en buik. Vervolgens vluchtte ft i De tnan kon worden aangehouden. Of verdachte en slacht- fer elkaar kenden, is onbekend. -werk iastricht Professor Th.C. van Boven (65) is gisteren be- lisschiemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Van iderzt iven kreeg de onderscheiding voor ,,zijn alom gewaardeerde dat i legriteit en deskundigheid op het brede terrein van de rechten i viss n de mens". Van Boven, nu hoogleraar Internationaal Recht rte da de Universiteit Maastricht, genoot in de jaren tachtig grote iernationale bekendheid als directeur van de VN-afdeling or de Rechten van de Mens. Later hield hij zich in VN-ver- nd bezig met de naleving van sancties tegen het apartheids- jime in Zuid-Afrika en was hij betrokken bij de opzet van het ernationaal Straftribunaal voor voormalig Joegoslavië. ival- eur: i Jeru s hete deeln betre et de erkore irnazi lande t Koso lëlisch allelu- beter ?n,wai iag- nen. het de liedje i wordt dat kal nuten -ngs •rs V! jou a er nil oral als schille de divt appije n zingt 'zo'na waaro tar met eft ge- op zijn iclmi.'A ontladi )uur af 203 slag val Coalitie kiest voor 'logische oplossing PvdA, WD en D66 zijn het erover eens dat het door toedoen van WD-senator Wiegel gesneuvelde cor rectieve referendum in de herkansing moet. De WD heeft daarbij als voorwaar de gesteld dat de drempels die in het vorige week weg gestemde voorstel zaten, gehandhaafd blijven. Lage re drempels, waardoor een referendum sneller kan worden afgedwongen, worden door de WD ge zien als een te hoge prijs voor het aanblijven van D66. den haag gpd D66-fractieleider De Graaf noemde vorige week het voor stel om het correctief referen dum opnieuw in te dienen nog een 'fopspeen'. „En D66 is het stadium van de fopspeen allang ontgroeid." Daarom wordt er vanuit gegaan dat de beide coa litiepartners PvdA en WD ook nog met een aantal andere voorstellen moeten komen op het gebied van bestuurlijke ver nieuwing. Gedacht wordt aan een veel snellere invoering van een ander kiesstelsel met regio nale vertegenwoordiging en de gekozen burgemeester. Die on derwerpen samen zouden D66 voldoende argumenten in han den moeten geven om de ach terban ervan te overtuigen dat voortzetting van deelname aan Paars-2 goed voor de partij is. De fractieleiders De Graaf, Dijkstal (WD) en Melkert (PvdA) toonden zich gisteren na afloop van de gesprekken De drie paarse fractieleiders schoven vanochtend voor het eerst gezamenlijk aan bij informateur Tjeenk Wil link. Gisteren overheerste optimisme over de lijmpoging nadat De Graaf, Melkert en Dijkstal nog een keer afzonderlijk waren wezen praten. foto gpd phil nijhuis met informateur Tjeenk Willink optimistisch over de slaagkan sen van de lijmpogingen. Pre mier Kok zei tijdens een overleg in de Tweede Kamer hoopvol er vanuit te gaan dat de demissio naire status van zijn kabinet volgende maand al beëindigd kan zijn. „Ik ben natuurlijk een onverwoestbare optimist", al dus Kok. Het eventueel opnieuw indie nen van het correctief referen dum is de meest voor de hand liggende oplossing voor de pro blemen, vinden de drie ge sprekspartners. „Je moet de problemen daar oplossen waar ze begonnen zijn", aldus De Graaf. Zijn collega Dijkstal wees op de afspraken die daarover in het regeerakkoord staan. „Die blijven gelden. We vinden dat daar in ieder geval iets voor ge vonden moet worden." De invoering van een raadge vend referendum, waarover eerder deze week werd gespro ken, is wat Dijkstal betreft niet aan de orde. „Ik heb de infor mateur gezegd dat dat buiten de afspraken van het regeerak koord valt en daarom voor ons geen oplossing is." PvdA-leider Melkert wil het raadgevend re ferendum nog niet afschrijven. De langzaam vorderende lijmpoging gaat gepaard met toenemende politieke spannin gen rond het debat over de Bijl merramp. Een meerderheid van de Tweede Kamer onder schrijft de kritiek van de enquê tecommissie op minister Borst van volksgezondheid. Zowel de den haag anp Voormalig WD-leider Bolke stein betreurt het dat het correctief referendum vorig week in de senaat is gesneu veld door een tegenstem van zijn partijgenoot Wiegel. Hij zei dat gisteren bij de pre sentatie van het boek 'Frits Bolkestein, portet van een li berale vrijbuiter' door de journalisten Max van Weezei en Leonard Ornstein. Op de vraag wat Wiegel heeft be wogen geeft Bolkestein de voorkeur aan de meest sim pele verklaring: „De heer Wiegel heeft tegengestemd omdat hij tegen het referen dum is." De oud-WD-leider wilde ook niet uitsluiten dat Wiegel de gelegenheid heeft aangegrepen om het paarse experiment, waarvan hij vanaf het begin een ver klaard tegenstander is ge weest, ten val te brengen. „Het is mogelijk. Maar mis schien kunt u dat beter aan de heer Wiegel zelfvragen." Van een richtingenstrijd in de WD tussen een rechtse, populistische vleugel, onder aanvoering van Wiegel, en een progressieve, paarse stroming is volgens Bolke stein echter geen sprake. „Ik geloof daar niet in." Bolke stein vindt het een slechte zaak dat Paars-2 door de ac tie van Wiegel ten val is ge komen. Maar hii „hoopt en vertrouwt" dat het om een tijdelijke einde gaat. „Er is veel werk aan de winkel. Er is het een en ander aan de hand in de wereld en in Ne derland. We kunnen niet hebben dat het werk drie tot zes maanden stil ligt." Van Weezei en Ornstein onthullen in hun boek dat grote ondernemers tijdens de Kamerverkiezingen van vorig jaar bij PvdA en D66 hebben gelobbyd tegen Bol kestein als premier. Ze gaven de voorkeur aan Kok. Bolke stein zei dat gisteren „heel begrijpelijk en normaal" te vinden. „Veel mensen heb ben liever de duivel die ze kennen dan de duivel die ze niet kennen." minister als de fractieleiders van PvdA, WD en D66 willen geen verband leggen tussen de beide kwesties. Volgende week moeten de paarse partijen een akkoord bereiken over de voortzetting van de regerings coalitie, terwijl demissionaire ministers onder vuur komen te liggen in de Tweede Kamer. Informateur Tjeenk Willink praat vandaag voor het eerst met de drie fractievoorzitters gezamenlijk. Algemeen wordt dat gezien als een vingerwijzing dat de pogingen tot een door start een gunstige wending ne- den haag cees van der laan Begin dit jaar stond het asielstelsel volgens staatssecre taris Cohen (asielbeleid) nog op ontploffen, maar vijf maanden later kunnen de alarmerende prognoses de prullenbak in. Het Centraal Plan Bureau (CPB) en de Immigratie- en Naturali satiedienst (IND) schatten dat het aantal asielzoekers dit jaar fors minder dan de voorspelde 65.000 zal zijn. Beide instanties becijferen dat het aantal regu liere asielzoekers dit jaar op 41.000 uitkomt, 24.000 minder dan begin dit jaar aan de Twee de Kamer gemeld. Staatssecre taris Cohen houdt echter ook rekening mét de komst van 11.000 voornamelijk etnische Albanezen vanwege de oorlog en etnische zuiveringen in Kos ovo. Daarmee komt het totaal )tl r|a li KPN Telecom heeft de tarieven verlaagd voor bellen naar de twaalf meest gebelde landen het vaste telefoonnet. Deze nieuwe tarieven gelden 24 uur per dag, zeven dagen per :ek. Zo belt u voortaan naar Engeland voor 21 cent per minuut. Bellen naar Londen zelfs nog voordeliger. Dankzij de citytarieven van KPN Telecom kost dit slechts cent per minuut. Kijk voor meer informatie op Internet: www.tarieven.kpn-telecom.nl fbel KlantenService Consumenten 0800-0402. altijd dichtbij. op 52.000 mensen die dit jaar in de asielprocedure komen. Maar als de Kosovaren niet worden meegerekend, is er sprake van een zeer spectacu laire daling van het verwachte aantal asielzoekers. Eentje die ook vragen oproept. Eind vorig jaar en begin dit jaar kwam Co- hen met alarmerende cijfers over de instroom. Die zou stij gen van 45.000 vorig jaar naar 60.000 tot 67.000 in '99 als het beleid niet gewijzigd werd, schreef Cohen 9 oktober aan de Kamer. Op 20 januari dit jaar ging de staatssecretaris uit van 65.000 asielzoekers. De zaak zou ontploffen, stelde Cohen. Die uitspraken werden toen al met de nodige argwaan aan gehoord. Waar waren die prog noses op gebaseerd? Het ant woord was niet overtuigend. In zijn begroting vorig jaar ging Cohen nog uit van een daling van het aantal asielzoekers naar 35.000. Dat was in september vorig jaar. Eén maand later luidde Cohen de alarmbel en werd de prognose naar 60.000 67.000 bijgesteld indien het be leid niet werd gewijzigd. Kon den ze bij de IND en het CPB dan zo slecht rekenen? Het jaar daarvoor was het verschil tus sen prognose en werkelijkheid maar 3000 personen. Het CDA verdenkt Cohen dan ook van het goochelen met cij fers. Het aantal asielzoekers moest om budgettaire redenen omlaag, zo luidde de redene ring. om de rijksbegroting slui tend te krijgen. Later moesten de cijfers echter naar boven worden bijgesteld om met na me de PvdA onder druk te zet ten om de afspraken over een hardere aanpak van asielzoe kers in het regeerakkoord daad werkelijk na te komen. Dat luk te. PvdA'er Middel, asielwoord voerder, gaf begin dit jaar toe dat ook over aantallen asielzoe kers gesproken moest worden, iets wat nij nooit wilde. De PvdA-staatssecretaris heeft sinds zijn aantreden tot vreugde van de WD meer maatregelen genomen dan zijn voorganger, Schmitz, in de vier jaar daarvoor. Wachtlijsten werden ingevoerd. Asielzoekers die voor de tweede of derde keer een aanvraag indienden, krijgen geen opvang meer. Vluchtelingen zonder reisdocu menten zijn uitgesloten van de procedure, tenzij ze kunnen aantonen dat dit niet hun schuld is. Bekende 'asiellanden' als Irak, Iran, Somalië en Afgha nistan/Pakistan werden veilig verklaard. Cohen kreeg 800 mil joen gulden extra om de op vang uit te breiden en te reor ganiseren. De IND kreeg er 600 medewerkers bij. Een nieuwe Vreemdelingenwet werd gepre senteerd. Het zijn allemaal maatregelen die volgens Cohen nu al effect sorteren. „De tam-tam gaat ra zendsnel onder de mensen smokkelaars. Nederland is min der populair bij asielzoekers. Het is lastiger om hier asiel aan te vragen", zegt zijn woord voerder. Toch blijft de argwaan. CDA-Kamerlid Wijn vermoedt dat nu ook financiële motieven een rol spelen bij het bijstellen van de prognoses naar bene den. „De bezuinigingen van de Voorjaarsnota moeten worden gehaald", beweert hij. Door de verwachtingen naar beneden bij te stellen, hoeft het kabinet minder geld uit te trekken voor de opvang. maastricht gpd Aidstesten spreken elkaar tegen ten die de verdachte de afgelo pen jaren in Nederland en Duitsland zou hebben onder gaan. De rechter-commissaris moet nu met name op zoek naar een arts, die op een briefje zou hebben geschreven dat de man geen aids had. Dat bewuste briefje heeft de man kort voor het sluiten van het huwelijk in 1991 laten zien om zijn vrouw (inmiddels ex- vrouw) te overtuigen dat hij ge zond was. De vrouw leerde haar man kennen in een homobar en eiste van hem daarom een aidstest. In 1996 bleek hij bij een test seropositief. De advocaat van de vrouw: „Jarenlang is zij toch door een hel gegaan. De klap is zij nu langzaam te boven. Wij hebben besloten deze procedure af te wachten en dan te bepalen of er een schadeclaim wordt inge diend. Mijn cliënte is er steeds vast van overtuigd geweest dat haar ex bewust heeft gezwegen over zijn ziekte." De rechtbank in Maastricht vindt het onderzoek in de spraakmakende HIV-zaak on voldoende. De rechtbankvoor zitter besloot gisteren het pro ces uit te stellen tegen de sero positieve man, die wist dat hij ziek was en jarenlang het risico heeft genomen zijn vrouw te besmetten. De vrouw (41) is niet besmet geraakt, maar Justitie in Maas tricht wil aantonen dat de ver dachte haar leven of gezond heid in gevaar heeft gebracht. Justitie heeft hem poging tot doodslag c.q. poging tot het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel ten laste gelegd. De 32-jarige verdachte, die nu in Aken woont en zijn raadsman waren niet aanwezig op de zit ting. De rechtbank oordeelde gis teren dat het openbaar ministe rie onvoldoende onderzoek had laten doen naar verschillende elkaar tegensprekende aidstes- Verkoop sigaretten licht gedaald dn haag anp De verkoop van sigaretten in Nederland is vorig jaar licht ge daald. Er werden ruim 16,5 mil jard stuks verkocht, 1 procent minder dan in 1997. De op brengst nam echter als gevolg van de prijsstijging in Neder land toe met 5 procent tot ruim 4,5 miljard gulden. Dit blijkt uit de jaarcijfers van 1998 van de Nederlandse sigaretten- en kerftabakindustrie. De produc tie van sigaretten en kerftabak (shag-, pijp- en pruimtabak) stabiliseerde zich. De tabaksin dustrie, inclusief sigaren, droeg in 1998 bijna vier miljard gul den aan accijnzen bij aan de Nederlandse schatkist. Dat was 212 miljoen gulden meer dan het jaar ervoor. Navigatiefout ondergang goudschip Lutine west-terschelling anp Een domme navigatiefout zou de oorzaak zijn van de scheepsramp van het goudschip Lutine op de buitenbanken tussen Terschelling en Vlieland, tweehonderd jaar geleden. Pas nu zijn er bewijzen boven water gekomen waaruit blijkt dat de admiraliteit de oorzaak van de ramp des tijds in de doofpot wilde stoppen. Dat beweren onderzoekers van het West-Terschellingse mu seum 't Behouden Huys. De Lutine strandde in de nacht van 9 op 10 oktober 1799 op weg van Great Yarmouth naar Hamburg; 270 opvarenden lieten het leven bij de ramp. De goudschat lokte in de loop der tijd veel bergers naar het wrak. Een deel van de la ding is opgedoken. Volgens G. de Weerdt, directeur van het mu seum, „wijzen alle feiten in de richting van een ernstige navigatiefout, omdat er geen andere lo gischer verklaring is te bedenken. Het gebied was bekend en het schip in goede staat." den haag ans bouwmans Wat is geloofwaardigheid in de politiek? Voor D66 is het een te verkwanselen be grip, zo blijkt uit de nasleep van de Nacht van Wiegel. D66 zal heel wat tijd en mooie woorden nodig hebben om uit te leggen dat iets dat onherstelbaar ka pot is toch gerepareerd wordt. Dat je dreigt met opstappen, het machtsspel verliest en dan toch ijverig meewerkt om te blijven zitten waar je zit. Bijna niemand had vorige week gedacht dat Hans Wiegel, de machtspoliticus die ook in zijn tijd principes ondergeschikt maakte aan coalitiebelangen. Paars tot ontploffing zou brengen. Maar achteraf was het wel verklaarbaar. Het erelid van de WD heeft nooit iets op gehad met D66 en al helemaal niet met haar kroon juweel het correctief referendum. Hans Wiegel deed wat hij zei. Wat de achter liggende motieven ook geweest zijn, zijn handelwijze komt eenvoudig en oprecht over. Dat valt goed bij burgers die poli tiek associëren met gedraai en gelieg. De vele sympathiebetuigingen die de WD- 'er heeft ontvangen, getuigen daarvan. Zoveel weerstand tegen het referendum is er nu ook weer niet. Doen wat je zegt en zeggen wat je doet. Vanuit dat oogpunt is het onbegrijpelijk dat D66 nu toch weer probeert de scher ven te lijmen die ze zelf vorige week heeft veroorzaakt. Partijleider Thom de Graaf waarschuwde dat D66 uit Paars zou stappen als er ook maar één WD- senator tegen het referendum stemde. Toen dat gebeurde, dwong D66 het hele kabinet zijn ontslag aan te bieden. De Graaf riep in alle toonaarden dat ze zich zo verraden voelden door de WD. dat er sprake was van een onherstelbare breuk. D66 adviseerde de koningin dat er nieu we verkiezingen nodig waren. Toch kwam er een lijmpoging. Het was een verplichting waar D66 niet onderuit kan, zeiden Democraten. Maar gezien de voorgeschiedenis maakte de door stan geen enkele kans. Zou die geen en kele kans mógen maken, als je politici op hun woord gelooft. Na één Pinkster weekend blijkt dat D66'ers ljun geloof waardigheid ineens een stuk minder in teressant vinden. Er worden nu serieuze gesprekken gehouden over de 'genoeg doening' die D66 moet krijgen. Want er moet natuurlijk wel enige rechtvaardi ging zijn voor de Democraten om Paars- 2 weer tot leven te wekken Zelfs het landsbelang - Nederland is via de NAVO in oorlog - wordt erbij gesleept om D66 terug in het paarse keurslijf te dwingen. Maar ergens deugt er iets niet. Waarom houdt D66 zich niet aan zijn woord? Ook in de toekomst kunnen de Democraten immers niet eisen dat alle WD-senato- ren inclusief Wiegel vóór staatkundige hervormingen zullen stemmen. Een nog prangendcr vraag: waarom denken PvdA en WD hun onwillige partner nog nodig te hebben? De afgelopen decennia was D66 een vluchtheuvel voor het ongenoe gen. Het redelijk alternatief voor de drie grote partijen. Een partij die overal het midden in hield, maar één bijzondere missie had: de hervorming van het staatskundig bestel. Door in 1994 Paars te forceren, kwam dat doel in zicht. Bij de verkiezingen van vorig jaar bleek dat Paars-1 wel winst opleverde voor PvdA en WD, maar D66 raakte tien van de 24 zetels kwijt. Toch moest en zou D66 vorig jaar meedoen met Paars-2. WD en PvdA hadden daar veel voor over omdat ze het avontuur niet met zijn tweeën aandurfden. D66 is een soort bliksemafleider, waardoor WD en PvdA minder scherp tegenover elkaar komen te staan. D66 profiteerde van die angst bij PvdA en WD door te overvragen. En de De mocraten kregen veel van wat ze vroe gen: drie ministers, het correctief refe rendum, een onderzoek naar de geko zen hurgemeester, het kiesstelsel en ver anderingen in het gemeentelijk bestuur. Paars-2 zou stabieler zijn door de toe voeging van D66, maar niets was minder waar. D66 is last blijven houden van het Calimero-complex en is daardoor zeer gevoelig voor gezichtsverlies. Bovendien ging het allemaal niet erg lekker in het tweede kabinet-Kok. Alle reden dus om een nieuwe start te maken zónder D66. Hoe democratisch is het eigenlijk om toe te geven aan de wensen van een ge marginaliseerde partij, die zelf de sa menwerking heeft opgezegd. Behalve dat D66 zich inmiddels heeft gereali seerd dat de partij alleen kan bestaan bij de gratie van Paars. In wezen is D66 een one-issue partij en staatsrechtelijke her vormingen zijn alleen te bereiken via een paarse coalitie. Met het CDA komt er niets van terecht. De enige andere functie die D66 heeft in de politiek is de vrede te bewaren tussen PvdA en WD. Jammer genoeg zijn die twee partijen nog steeds te bang voor elkaar. D66 is al leen overbodig, als ook PvdA en WD dat vinden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3