Fiat Multipla originele kijk op midi-MPV c sfieuw testproject moet carpoolen stimuleren Weg en wiel Compacte Honda Logo e duur voor wat hij biedt Speedster in productie Seat Ibiza komt na de zomer Steeds meer dure 'vouw- en deelfietsen' Nog geen compleet wielen-overzicht op schijf HUISMAN IRIJDAG 28 MEI 1999 Duetten verzamelen in Veldhoven Am- p zondag 30 mei houdt Volvo- iealer Kempen Car in Veldho en zijn traditionele 'Duetten- ig'. De Volvo Duett is de stati- ïwagon-uitvoering van de be ende Kattenrug, officieel PV 14 geheten. PV stond hierbij >or PersonVagn en het getal 14 was een samenvoeging van zitplaatsen en het jaar '44 aarin de Kattenrug werd ge- resenteerd. De Duett (PV 445), ie werd gebouwd van 1953 tot i.«nw Tg Ter SS1* 1969, is een tamelijk zeldzame verschijning, die echter nog zeer geliefd is bij liefhebbers van ldassieke auto's. Naast de tientallen Duetten zijn er zon dag ook kinderactiviteiten, een occassionshow en een onder- delenmarkt. De Volvo Duetten- dag is toegankelijk van 10 tot 17 uur aan De Run 2168 te Veldho ven. Voor meer informatie: tel. 040 2539 860. CM3 Het Motorhuis Auto Expo <*****-*<' Vondellaan 80, Leiden, Telefoon 071 - 535 18 00 www.motorhuis.nl OPEL-®- N HAAG GPD de regio's Rotterdam en Den aag is inmiddels een project istart om carpoolen extra te imuleren. Mensen die nu nog leen in de auto rijden, kunnen ze een carpoolteam van instens twee personen sa- ienstellen, in aanmerking ko en om twee tot drie weken atis in een Fiat Multipla naar :t werk te rijden. Het Carpool stproject, zoals het initiatief ordt genoemd, is bedoeld om voordelen van carpoolen on- r| >r de aandacht te brengen van g itentiële 'meerijders', e carpool-teams worden via •rvoerscoördinatoren in be- jven en het Vervoer Coördi- itie Centrum Rijnmond en het dt U 0 )DERKERK GPD et programma van Honda be nt in Europa al jaren met een impacte middenklasser: de c ivic. Er was dus nog ruimte loeg voor een kleiner model dat is er nu. Het heet Logo moet concurreren met au- s als de Nissan Micra, Re- iult Clio, Peugeot 206 en c )lkswagen Polo. genlijk heeft Honda, zoals alle panse merken, altijd al een einer model in het gamma ge ld. In de jaren tachtig is die ito onder de naam Jazz ook n tijdje leverbaar geweest in is land. Maar de verkochte ntallen waren zo laag en de iers van de yen zo hoog, dat l( iport niet meer loonde. Maar h i is Honda, ruim een decenni- ase g< n later, weer terug in de com- icte klasse. Logo begeeft zich in een ïeds populairder wordende asse waar Europese auto's ijwel volledig de dienst uit- aken. De auto is 3,79 meter ïg, 1,65 meter breed en 1,53 eter hoog. Belangrijker echter n de afmetingen in het interi- (HQir en daar scoort de Logo he- as niet beter dan de genoem- concurrenten. De extra ogte van de auto is niet goed :nut om meer zitruimte te eëren. Bovendien heb je het voel in een smalle auto te zit- n. Voorin gaat het er allemaal )g wel ruim aan toe, maar ppelei hterin kun je volwassenen en lange rit laten maken, ak de bagageruimte springt er et echt positief uit. Er is een ilume van 230 liter beschik- lar, in deze klasse aan de appe kant. Logo is niet buitengewoon xueus uitgerust. In deze klas- bieden verschillende concur- tr°Hnten nieer luxe, want voor n zogenaamd Power Pack, Jebruikte Ford scort Mondial REDACTIE PETER IODEWIJKS Adviespunt Vervoersmanage ment Haaglanden samenge steld. Voorwaarde is dat de deelnemers minstens tien kilo meter van hun werk wonen en samen de brandstofkosten van de carpoolauto betalen. Grotere teams maken meer kans om enkele weken gratis in de Fiat Multipla te rijden dan kleine. De deelname aan het testpro ject is geheel vrijblijvend en slechts bedoeld om 'autosolis ten' te laten ervaren wat het be tekent om gezamenlijk met col lega's naar het werk te reizen. Na drie maanden en na zes maanden neemt de organisatie weer contact op met deelne mers aan het project om te kij ken of ze zijn blijven carpoolen. De Opel-dealers kunnen in hun handen wrijven, want de Speedster gaat in productie. Deze opwindende stylingstudie werd in maart voor het eerst ge toond op de autotentoonstel ling van Genève, waar hij erg in de smaak viel bij het publiek. Onlangs was de Duitse tweezit- ter ook in het Autotron te Ros malen te zien, op de beurs Ca- brio '99. Opel verwacht hem voor eind volgend jaar in de showrooms te hebben. De lichtgewicht conceptcar (800 kilo), die Opel samen met specialist Lotus ontwikkelde, heeft een aluminium chassis en een kunststof koetswerk. Als krachtbron beschikt de Speed ster over een aluminium mid denmotor, met 16 kleppen en een inhoud van 2.2 liter. Deze is goed voor 147 pk en zorgt voor aansprekende prestaties. Zo vergt een sprint met staande start naar 100 kilometer per uur minder dan zes seconden. Het gemiddelde brandstofverbruik ligt volgens de fabrikant rond 14 kilometer per liter, maar dan moet men waarschijnlijk niet te veel van die sprintjes trekken. Op de autotentoonstelling van Barcelona, die momen teel wordt gehouden, toont de Spaanse Volkswagen dochter Seat zijn nieuwe Ibi za en Cordoba. Beide auto's zijn niet spectaculair veran derd, maar hebben nu wel het nieuwe Seat-gezicht, dat kort geleden werd geïntrodu ceerd op de nieuwe Toledo. Hoewel de volgende Ibiza- generatie nog veel weg heeft van de huidige, zegt Seat dat zowel de carrosserie als het interieur helemaal opnieuw zijn ontworpen. Ook is het veiligheidsniveau verhoogd en de uitrusting ververst en uitgebreid. Op motorgebied heeft de nieuwe Ibiza-familie heel wat keuzemogelijkheden. Het gamma loopt van een 1.4 liter (60 pk) tot een 1.8 Turbo. De ze motor levert maar liefst 156 pk en loopt daarmee ab soluut voorop in dit segment. Tussen de 1.4 en de 1.8 Tur bo zitten nog twee 1.6 liters (75 of 100 pk) en liefst drie direct ingespoten diesels van 1.9 liter: de SDi met 68 pk en de TDi met 90 pk of 110 pk. De nieuwe Ibiza is er weder om als 3- en als 5-deurs uit voering, de Cordoba is te koop met twee of vier deuren en als stationwagon, de Va- rio. Seat verwacht de auto's na de zomer, prijzen zijn nog niet bekend. met elektrisch verstelbare bui tenspiegels, elektrisch bedien- bare ramen en centrale portier vergrendeling met afstandsbe diening moet je bij de Honda nog eens 2.000 gulden neertel- léjj,, pbVen op de al vrij pittige aanschafprijs van 25.990 gul den. Een airbag voor de be stuurder, stuurbekrachtiging en een in hoogte verstelbare be stuurdersstoel zijn de belang rijkste accessoires in de Logo. Het is jammer dat Honda wei nig werk heeft gemaakt van het interieur, want de buitenkant is juist wel een geslaagd ontwerp. Vloeiende carrosserielij nen, op de hoeken geplaatste wielen en in carrosseriekleur gelakte bumpers geven de auto een vlot uiterlijk. De Honda Logo is dus knap aan de prijs voor wat hij heeft te bieden, maar bij veel modellen van dit Japanse merk wordt dit goedgemaakt door een meer dan gemiddeld fijne kracht bron. Jammer genoeg springt de Logo er op dit punt ook niet echt uit. De 1.3 liter metende 4- cilinder (65 pk) in de compacte Honda heeft niets van de prachtige technieken die ande re motoren van het merk vaak hebben en toont zich vrij be scheiden. De eerste rijindrukken laten geen opvallende prestaties of rijkwaliteiten zien. De auto ge draagt zich in het dagelijkse verkeer goed, maar mist de sportieve aspiraties die andere Honda-modellen kenmerkt. De Honda Logo springt er ei genlijk op geen enkel punt echt uit en komt bovendien in een druk bezette klasse, waar de concurrentie heel hevig is. En zonder specifieke kwaliteiten zal de Logo het met de huidige prijsstelling zeer moeilijk heb ben. Batavus Batavus elektra Tomos De 'iets kleinere' ruimte wagen gaat een gouden toekomst tegemoet, daar is iedereen het over eens. In snel tempo worden er nieuwe modellen op de markt gezet. Met de eigen zinnige Multipla probeert Fiat de aandacht te trekken in het zogeheten midi-seg- ment. En dat lukt, want de nieuwe ruimte-Fiat is een zeer opvallende verschij ning. Maar verkoopt hij ook, dat is de vraag... De bewering van enige jaren geleden dat het fenomeen 'ruimtewagen' het helemaal zou gaan maken, is uitgeko men. Alleen de manier waarop is iets anders dan toen ver wacht werd. De ruimtewagen, ook wel 'minivan' of MPV ge noemd (Multi Purpose Vehicle voor meerdere doeleinden te gebruiken voertuig) heeft zich inmiddels gesplitst in globaal drie segmenten: dat van de mi- ni-MPV's, de midi-MPV's en de oorspronkelijke, grote MPV's. Die laatste categorie beslaat momenteel zö'n twee procent van de Europese personenauto- markt en de verwachting is dat dat niet veel zal veranderen. Anders is dat met de zogeheten midi-MPV's, die vorig jaar ook ongeveer twee procent van de totale Europese verkoop voor hun rekening namen. Dat deel van de markt gaat naar ver wachting flink uitbreiden, naar zo'n tien procent over een jaar De Multipla voelt fors aan, toch is hij met zijn 3,99 meter een fractie korter dan een Fiat Bravo en daardoor heel handelbaar. roto peter lodewijks of vijf. Logisch dus dat veel fa brikanten juist in die categorie een auto op de markt zetten. Fabrikant Opel vervangt zelfs zijn pas enkele jaren geleden geïntroduceerde grote MPV Sintra door een nieuwe mid- i-MPV, de Zafira. De midi-MPV's maken het rij den in een ruimtewagen voor meer mensen bereikbaar, want doordat ze een maatje kleiner zijn en bovendien (meestal) af geleid van een bestaand pro ductiemodel, schelen ze be hoorlijk in prijs met de grotere jongens. Maar er kleeft ook een nadeel aan, want het draait in dit type auto allemaal om de binnenruimte en daar is in een midi-MPV nou eenmaal min der van voorhanden dan in een grote MPV. Dus is het zaak voor de fabri kanten om zoveel mogelijk te doen met de beschikbare interi eurruimte. Ze zijn daarmee vol op aan het experimenteren en dat resulteert soms in heel slimme oplossingen. Zoals het flex-7 systeem in de eerder ge noemde Opel Zafira, waarmee deze wagen in enkele seconden is om te bouwen van een 7-zit- ter tot een 1-zitter of iets er tus senin. De Italiaanse fabrikant Fiat be dacht weer iets heel anders, na melijk een auto waar voor- én achterin drie mensen kunnen zitten. De Multipla is dus een MPV met ruimte voor zes per sonen én hun 500 liter bagage. Bijzonder is daarbij de opstel ling voorin, waar dus drie men sen kunnen plaatsnemen. De middelste stoel staat iets naar achteren en de versnelling spook zit op het dashboard, als onderdeel van het centraal ge plaatste dashboard. De drie achterstoelen zijn uit- neembaar. Ze wegen 15 kilo per stuk en zijn dus makkelijk door één persoon te verwijderen. Vervolgens blijft er een geheel vlakke vloer over. Alle stoelen zijn op verschillende manieren te gebruiken. Zo kan men de achtermeubels in diverse stan den plaatsen. Maar ook de voorstoelen zijn omkeerbaar. Zowel voor als achter is de mid- denstoel verschuifbaar en neer klapbaar gemaakt. Zodat ze ook dienst kunnen doen als tafeltje. De gekozen stoelopstelling (3 +3) heeft nogal wat gevolgen gehad voor de vormgeving. Bij vrijwel alle auto's wordt de car rosserie boven de taillelijn smaller voor een gunstige stroomlijn. Bij de Multipla is dat niet zo, omdat de hoofden van de 'buitenste' passagiers zich daar bevinden. Dus heeft Fiat de bovenkant even breed gemaakt als de rest van de auto. Dat levert, met name aan de achterkant, het naar boven breed uitlopende koffiepot-ui terlijk' op, zoals Fiat het zelf noemt. Om te benadrukken dat het om een geheel nieuw autoconcept gaat, heeft Fiat gelijk ook de rest laten afwijken van wat tegen woordig gebruikelijk is bij de vormgeving van ruimtewagens. De brede taille onder de voor ruit en de 'aangeplakte' dolfijn- neus eronder zijn stylingdetails waar je beslist aan moet wen nen. Van binnen lijkt de Multipla een hele grote ruimtewagen, maar hij is met zijn 3,99 meter niet langer dan een Fiat Bravo (wel een stuk breder) en dat is merkbaar bij het rijden. On danks het groteske voorkomen is hij heel handelbaar en laat zich gehoorzaam besturen als een normale auto. Fiat biedt de Multipla in ons land aan met keuze uit twee motoren. Een 1.6 liter 4—cilin der benzinemotor met 103 pk, bekend uit de Bravo/Brava, of een nog iets sterkere direct in gespoten turbodiesel uit de Alfa 156. Die laatste levert 105 pk. De Multipla is te koop vanaf 40 mille. Binnen het segment van de mi di-MPV's is de Fiat Multipla ab soluut de meest opvallende ver schijning. Het is een gewaagde auto, zeker wat uiterlijk betreft, maar niet qua mogelijkheden want die heeft hij genoeg. Of het futuristische design aan slaat moet worden afgewacht, maar zeker is in ieder geval dat Fiat met deze auto nooit van naëperij kan worden beschul- digd. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij AUTO'S OP CD De cd-rom is ook in autoland aardig gemeengoed aan het worden. Van al les op autogebied is tegenwoordig op schijf beschikbaar, maar sommige za ken verkeren nog in een beginstadi um. Zoals het overzicht van lichtme talen wielen. Er zijn diverse cd-roms met aluminium velgen in de handel, maar die worden uitgegeven door wielenfabrikanten en geven slechts een overzicht van de merken die de betreffende fabrikant voert. Het zou leuk zijn als er eens een onafhankelijk overzicht kwam waar alle beschikbare wielen op staan, maar dat zal vermoedelijk niet zo lang op zich laten wachten. Voorlopig moeten wc het echter nog doen met bijvoorbeeld De Wielen CD van de Continental Banden Groep. De opzet daarvan is prima. Gewoon een auto uitkiezen, waarna een zij- W£sw aanzicht van dat model op het ^yi|J scherm verschijnt. Vervolgens kan men de auto voorzien van diverse wielen en is de kleur van de auto te veranderen. Zo krijgt men een aardige indruk van de mogelijkheden, die ook uit te printen zijn. Maar zoals gezegd is het jammer dat alleen de Continental-merken BBS, Ronal en Cromodora op deze schijf aan bod komen. Hierdoor krijgt men toch een wat eenzijdig aanbod voorgescho teld en is er bij meerdere autotypes weinig keuze. Continental wil de cd jaarlijks uitbrengen, maar houdt daarnaast ook zijn traditionele Wielengids in stand. Voor meer informatie: tel. 034 2497 888. BUK IN HET VERLEDEN 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. De Vice Versa is van aluminium en voorzien van vering. Prijs: 1.500 gulden. teeds meer mensen v ontdekken het gemak V r van de vouwfiets. Zo wel treinreizigers als automobi listen maken gebruik van deze vorm van aanvullend individu eel vervoer om vlot op de plaats van bestemming te komen. Ontwerpers leven zich uit in nieuwe technieken en model len. wat niet wil zeggen dat alle vouwfietsen die nu te koop zijn allemaal éven goed zijn. Het meest recente overzicht van vouw- en deelfietsen, zoals ze officieel heten, staat op naam van de fietsersbond ENFB. Daarvan springen de prijsverschillen het meest in het oog. Er zijn vouwfietsen te koop van 700 tot 7.000 gulden. De bond trekt als algemene con clusie dat de vouwfiets zo'n 25 jaar geleden een raar fietsje was dat wel vouwde, maar niet fiets te, terwijl er nu modellen te FOTO BATAVUS koop zijn die perfect vouwen en bovendien beter rijden dan een gewone fiets. In de praktijk heeft de gemid delde fietsenwinkel maar een of twee modellen in voorraad. Het complete assortiment is vrijwel nergens te bekijken. Daarom meldt de ENFB in het overzicht van elke vouwfiets fabrikant en importeur en geeft bovendien de adressen van acht in vouw fietsen gespecialiseerde fietsen winkels in Nederland. Een vouwfiets moet voldoen aan een reeks tegenstrijdige ei sen. Het ding moet gemakkelijk en zo klein mogelijk inldapbaar zijn en in die stand blijven staan. Daarbij moet de fiets licht van gewicht zijn en boven dien stabiel en soepel te berij den. Bovendien moet er een bagage mee kunnen en het zou prettig zijn als er verlichting en versnellingen op zitten. Het eerste deel van de brochure behandelt de algemene aspec ten van de vouwfiets. De tech niek wordt bekeken, zoals de verschillende constructies en de gebruikte vouwmechanis- men. Daarnaast is er aandacht voor wat er wel en niet kan met een vouwfiets, zoals wel mee nemen in trein en metro en niet in tram en bus. Ook de fiscale regeling woon-werkverkeer wordt belicht. Het tweede deel van de brochu re geeft een overzicht van alle in Nederland verkrijgbare vouw- en deelfietsen, compleet met illustraties, technische ge gevens en prijzen. De brochure is te bestellen door 13 gulden over te maken op postgiro 30255 van de fietsersbond ENFB, onder vermelding van 'Vouw- en deelfietsen'. Fabrikant Hans Glas voorzag dat er na de Tweede Wereldoorlog in Duitsland grote be hoefte zou ontstaan aan scooters en piep kleine auto's en dus ging hij die bouwen. Zijn eerste dwergauto heette Goggomobil, naar zijn kleinzoon An dreas, die als bijnaam 'Goggo' had. De 2—ci linder 2-takt Goggo mobil met 300 cc en 15 pk verscheen in 1954 op de weg en verkocht goed. Glas breidde geleidelijk het leveringsprogramma uit en kwam in 1957 met een wat leukere carrosserie en een sterkere motor: 400 cc en 20 pk. Jarenlang deed het Duitse dwergautootje het goed tot Glas in 1966 ook de middenklasse wilde veroveren. Daardoor raakte de fa briek in problemen en zag Glas zich op een gegeven moment genoodzaakt alles aan BMW te verkopen. Daar werd de Goggomobil nog enkele jaren doorgebouwd (met BMW-embleem), maar In 1969 was het echt afgelopen. De teller stopte bij een dikke 280.000 exemplaren. Op de foto een zeldzame Goggomobil cabriolet uit 1957, waarvan er slechts enkele duizenden zijn gemaakt. foto wfa peter wassing

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25