Theater Muzenhof trekt opnieuw meer bezoekers Een eeuwig, leeg leven zonder liefde Gebruiksvoorwerpen centraal in 'Vorm in Voorschoten' Cultuur Kunst Werk Lou wrier waardige ilikvanger magere expositie AmsterdamLonden New YorkLeiden RIJDAG 28 MEI 1999 I Vlaamse prijs voor Van Oostrom j antwerpen Frits van Oostrom, hoogleraar oudere Nederlandse letterkunde aan de Universiteit Leiden heeft vandaag de twee- aarlijkse prijs gekregen van de Vlaamse gemeenschap Johan Fleerackers in Antwerpen. Zijn Vlaamse collega prof.dr. F. Wil- laert kreeg hetzelfde eerbewijs. De Leidse hoogleraar wordt door de jury geprezen voor de manier waarop hij de Vlaams- Nederlandse samenwerking op zijn vakgebied heeft bevorderd en voor de wijze waarop hij de oudere Nederlandse letterkunde onder de aandacht heeft gebracht van een groter, niet-acade- tnisch publiek. De Vlaamse minister-president Luc van den Brande heeft de prijzen uitgereikt. Wachten voor 'Laatste Avondmaal' rome» Na twintig jaar restauratiewerk kan het grote publiek vanaf vandaag het beroemde 'Laatste Avondmaal' van Leonar do da Vinei weer bewonderen. Het geduld van de kunstmin naars blijft echter op de proef gesteld. Spontaan afreizen naar de kloosterkerk Santa Maria delle Grazie in Milaan heeft geen zin. Slechts 25 tot 30 bezoekers mogen tegelijk het geheel ver nieuwde kunstwerk bekijken. En dat is pas mogelijk nadat tele fonisch of schriftelijk een aanvraag is ingediend bij Telearte, een i door het Italiaanse minister van cultuur ingeschakeld particu- 1 lier reserveringsbureau. De aanvrager heeft recht op precies 15 minuten bezichtiging. Daarna is het de beurt aan de volgende groep. Geen paviljoen voor Rietveld itrecht Het Centraal Museum in Utrecht heeft de geplande ouw van een Rietveld-paviljoen afgeblazen. Het drie verdie- lingen tellende gebouw had een centrale plaats moeten krijgen p het museumterrein, dat momenteel voor ruim 35 miljoen ilden wordt omgeploegd. ndanks verwoede pogingen is het museum er niet in geslaagd •m de benodigde 6 miljoen gulden via sponsors bijeen te schra len. De teller staat al een hele tijd stil op ongeveer de helft van lat bedrag. Alleen de gemeente, de provincie Utrecht en de Eu- opese Unie waren bereid om de knip te trekken. De Stichting j )oen (van de Postcodeloterij) overweegt een bijdrage; het be- irijfsleven liet de beker aan zich voorbij gaan. Zangkoren uit regio presenteren cd atwuk» Vier zangkoren uit Katwijk, Leiderdorp en 's Graven- ande presenteren dinsdag 8 juni tijdens een zangavond in de ^redeskerk aan de Voorstraat in Katwijk aan Zee een nieuwe dubbel-cd. Op de cd staan bijdrages van de mannenkoren ^iben-Haëzer uit Katwijk en Datheen uit Leiderdorp, en de ge mengde koren Soli Deo Gloria uit 's Gravezande en Jubilate Deo lit Leiderdorp. Naast de promotie van de cd zal er ook een col- ecte plaatsvinden voor ontwikkelingshulp in Kazachstan, waar le Gereformeerde Zendingsbond op dit moment actief is. Het jrogramma begint om 19.30 uur. De cd is te koop voor fl 42,50. Jo Lemaire, Jos Brink en Henk van Ulsen naar Leiderdorp Henk van Ulsen, Eeef en Coo, Jo Lemaire, Jos Brink. Het Leiderdorpse theater Muzenhof heeft voor het komende cultuurseizoen van alles wat, zo blijkt uit haar nieuwe programma boekje. Het theater aan de Cor Gordijnsingel heeft haar bezoekersaantallen de afgelopen jaren met 30 procent zien stijgen. De Muzenhof hoopt dat die trend zich ook komend seizoen voortzet. caroune van overbeeke Cabaretiers als Kees Tom, de Vliegende Panters en jong ta lent (Leids cabaretfestival-win naars) Najib Amhali en Eeef en Co komen volgend seizoen naar Leiderdorp. Het trio Rooyac- kers, Kamps Kamps is vol gens de Muzenhof niet in een omschrijving te vatten. Het is geen cabaret en geen toneel: er is geen decor, geen piano en geen pauze. Hoe het ook zij, het drietal is tegendraads, absurd en ook zeer komisch, belooft het theater. Muziek is er ook in de Mu zenhof. Een concert van de Ne derlandse a capella-groep Mon- Jo Lemaire zingt chan sons van Edith Piaf. foto patri cia jansen tezuma's Revenge dat onder gehore brengt. Elk nummer meer composities van John wordt op een heel eigen manier Lennon en Stevie Wonder ten gezongen, geschreeuwd of ge rapt. Jo Lemaire zingt chansons van Edith Piaf, en er is een op treden van het Leiderdorps Operette Gezelschap. Acteur Henk van Ulsen speelt in het veelbejubelde 'Dagboek van een Gek', een toneelklassie- ker waarin hij de rol van het Russisch ambtenaartje Propri- tsjin inmiddels enige honder den keren heeft vertolkt. Het Britse duo The Weird Sisters doet aan toneelcabaret; een combinatie van toneel, slap stick, mime, revue en sketches. En de spelers van het improvi satietheater Piranha bedenken, samen met het publiek, ter plekke een stuk met bijpassen de liedjes. Er staan ook weer zeven kin dervoorstellingen in de Muzen hof geprogrammeerd waaron der een voorstelling van Pop pentheater Pimpernel, liedjes- zingers Samba Salad en Jeugd theater Werkplaats Alkmaar. Het nieuwe seizoensprogram ma wordt in Leiderdorp huis aan huis verspreid. Het ligt ook bij de bibliotheek en kan telefonisch worden aange vraagd bij de kassa, op num mer 071 - 5410957. Vanaf 19 augustus kunnen er aan de kassa van Muzenhof kaarten worden gekocht op donderdag en vrijdag van 14.00-16.00 uur en op vrijdagavond van 19.00- 20.00 uur. iqrschoten cees van hoore Dageraad van de Moderne inst', de prestigieuze ten- onstelling in het Leidse Ste- ilijk Museum De Lakenhal, ordt een rijk geschakeerd :eld gegeven van de artistieke jrnieuwing in de periode de. 390-1940. Dat het frisse bloed de kunst niet bij de stads- enzen ophoudt met stromen, e bol )r(jt dadelijk in de kleine sa- liet-tentoonstelling 'Vorm in porschoten' in het Ambachts- Baljuwhuis in deze gemeen- Op de zolderverdieping van eerbiedwaardige pand wor- •n de kunstnij verheidspro- ikten tentoongesteld van de lverfabriek Van Kempen :geer, Textielatelier Het Paap- en Aardewerkfabriek Groene- ldt. Leonoor Baaten (23) en Ma- 111.KI siast wijz 1 Grii ka^Mell' (23^ twee studenten c" n de Reinwardt-academie, it Sal bben zjch vooraf g S8en- menteerd en daarna deze ex- isitie ingericht. Met veel aan- cht voor de ruimtelijke har- onie hebben zij stalen draden spannen, waaraan de verkla- ide teksten bij de vitrines et kunstvoorwerpen zijn be- "1 stigd. A Zowel Van Kempen 1 Textielatelier Het Paapje en [0 rdewerkfabriek Groeneveldt e ten zich bij de keuze van hun orakt twerPen leiden door het ts eei netionalisme, een stroming nt mlgens welke de constructie at or(n een bepaald gebruiksvoor- eenzi verbo u zult .lagen verbt ;1 ver 0 veel Henf omei te ze g( mgei i ondei hoi igen uitvo wiL 'ristifyj iok al t hels e, let wij,,, iuil i die i. v; vat et it wan >k al ldiget id? Be, tar fei n Leonoor Baaten en Mariska Mell met voorwerpen v werp niet weggemoffeld hoefde te worden maar juist prominent mocht worden getoond. Maris ka Mell: „Dat zie je in die stalen draden waaraan de teksten ko men te hangen terug. Je ziet hoe ze aan het hout zijn beves tigd. Wat we in de vitrines laten zien, weerspiegelt zich een beetje in de aankleding van de expositie. Erg leuk om daar ideeën over te ontwikkelen." Alle voorwerpen die worden getoond, zijn door de bezitters in bruikleen afgestaan. „Het was nog best een karwei om al die mensen te benaderen", zegt Mariska. „Een verzamelaar hier in Voorschoten had veel con tacten en daarvan hebben we dankbaar gebruik gemaakt. Voor deze tentoonstelling moesten we ons natuurlijk goed inwerken en zo zijn we veel over die periode in de kunst te weten gekomen. En dan zie je ineens dat je altijd al van een bepaalde stijl uit die periode hebt gehouden, maar daar al leen nog geen naam voor had." Zilverfabriek Van Kempen Begeer is jarenlang een soort monument geweest in Voor schoten. Op de expositie wor den produkten tentoongesteld van ontwerpers als Christa Ehr- lich, Emmy Roth, Jan Eisenlöf- fel, H.J. Valk en M. Kutterink. Leonoor wijst naar een eenvou dige fruitschaal van Christa Ehrlich, waarvan het zilver een bijna steriel-medische glans verspreidt. „Die vind ik echt prachtig", zegt ze. „Die een voud, dat strakke. Dit soort ont werpen waren bedoeld om op grote schaal te worden ge bruikt, maar dat is er niet van gekomen. Misschien dat de koele esthetiek de mensen daarvan toch een beetje weer hield. Maar ik vind die schaal echt erg mooi." Mariska komt aanslepen met een gebedstapijtje uit de syna goge in Enschede, een produkt van textielatelier het Paapje in Voorschoten, waar oprichter en kunstenaar Hans Polak de scepter zwaaide. Polak kreeg in 1937 van de bekende architect J.P. Oud de opdracht om ge knoopte vloerkleden te maken voor de Nieuw Amsterdam, een schip van de Holland Amerika- lijn. Maar daarnaast ontwierp hij ook spreien, divankleden en kussenslopen, allemaal hand- geweven en van een intrigeren de kleurenpracht. In Voorscho ten kon men aan de kleur van het slootwater in de nabijheid van het Paapje zien met wat voor kleur weefsels Polak bezig was. De inrichters van de expo sitie hebben een brief opgedo ken waarin wordt geklaagd over een geel tapijt. Het geel werd door Polak verkregen door be werking met uienschillen. De klager schrijft met enige humor: 'Ik dacht dat uw uien onver- schietbaar waren.' Ook voor de bekende Aarde werkfabriek Groeneveldt is een plaats ingeruimd. Pieter Groe neveldt werkte in de jaren der tig bij de bekende bloemenzaak 'Sheherezade' in Den Haag. Door zijn werk zag hij al snel dat bloemen en planten beter uitkomen in smaakvolle vazen en potten. Het gevolg daarvan was dat hij zelf aan het bakken sloeg. Mariska loopt naar een hoek van de zolderruimte en komt even later terug met een prachtige blauwe vaas. „Kijk", zegt ze, „dat druipsteenglazuur is karakteristiek voor Groene veldt. En het aardige is dat er ook een kleine console bij zit, een soort laag tafeltje van aar dewerk waarop de vaas moest staan. Dan pas was de vaas, volgens Groeneveldt, af. En ik moet zeggen: dit staat ook heel wat mooier dan een oud scho teltje." De tentoonstelling 'Vorm in Voorschoten' is vanaf morgen voor publiek geopend en duurt tot en met 4 juli 1999; dinsdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Gratis en tree. chef jan rijsdam. 071-5356444. plv chef annet van aarsen 071 -5356443 Er wordt vaak gezeurd oi>er het culturele aanbod in Leiden. En wat mij altijd opvalt: vooral ren weten als geen ander hoi' moeilijk het is het juiste publiek bij de juiste voorstelling te bren- door mensen die je zelden of gen. De drempels van de thea- nooit ziet in het theater of con certzalen. Wie de nieuwe sei zoenprogramma's bekijkt van de culturele instellingen (Leidse Schouwburg, LAKtheater, Stads- fehoorzaal) kan toch moeilijk eweren dat tussen het grote, veelzijdige ters zijn door joop van den Ende geslecht. Waar theaterdirecteu ren zich voor gesteld zien is de miljoen bezoekers aan 'Miss Sai gon' er toe te verleiden regelma tige bezoekers te worden van andersoortige voorstellingen. Om die futic- mee zo nu en dan voorkeur te geven aan het Concert gebouw boven de Stadsge hoorzaal of aan het Cir custheater bo ven de Leidse Schouwburg. Integendeel: Leidenaren verkeren in de gelukkige si tuatie in het hart van de randstad te bivakkeren. Wie in een buitenwijk van Lon den woont is minstens ander half uur onderweg om in de the aterwij k West End te komen. In woners van veel Amerikaanse steden moeten het vliegtuig pak ken om te kunnen aanschou wen wat voor Leidenaren op een steenworp afstand ligt. Grote musicals als 'Miss Saig on'en 'Chicago' (de Van den En- de-productie zijn niet zelden be- JAN RIJSDAM sen in de stad. Staatsse cretaris Van der Ploeg van cultuur heeft de theaters deze week nog miljoe nen toege zegd om een betere ver houding tus sen vraag en aanbod te kweken, met name om allochto nen te betrekken bij cultuur. Volgens de bewindsman is in Nederland sprake van een mo nocultuur. Ik zou haast denken dat Van der Ploeg ook nooit in het theater of de concertzalen komt. anders zou hij toch weten dat de podia al jaren zijn verge ven van wereldmuziek (klaagde zijn voorganger Nuis niet dat orkesten juist te weinig Neder ter dan ik op West End of landse composities op hun re- Broadway heb gezien) op een half uurtje rijden van hier. Het Nationale Ballet en het Neder lands Dans Theater, toonaange vend in de wereld, vlakbij. Plet Concertgebouw Orkest, De Ne derlandse Opera, noem maar op. Leidenaren hebben alles wat tot de culturele top behoort bin nen handbereik. En dan nog al dat moois om de hoek, op de Leidse podia. Mij hoort u dus niet klagen. Eigenlijk zijn de directeuren van al die culturele instellingen de enigen die het in deze stad ken nelijk niet zien zitten. Gaat u eind van de middag/avond maar eens bij de uitvalswegen van Leiden staan en u zult zien dat nagenoeg de voltallige cul turele top de stad verlaat: de di recteuren van twee theaters, de directeur van de Stadsgehoor zaal, van het Centrum Beelden de Kunst, van K&O, LVC, bijna alle conservatoren en de direc teur van Stedelijk Museum De Irfkenhal en de directeuren van de vier rijksmusea. Zij moeten, in weerwil met wat ze in de sei zoen- of andere boekjes bewe ren, wel een zucht van verlich ting slaken als de zaallichten doven en ze terug kunnen naar het Haagse, de Dom- of de hoofdstad. Ik wil niet overdrijven, maar om vorm te geven aan het cultu rele klimaat van de stad denk ik dat het niet gunstig is als de cul turele top er niet wil wonen. Theater- en concertzaaldirecteu- pertoire hebben?), dat jonge Marokkaanse/Surinaamse ca baretiers of stand-up-come- dians veelvuldig de theaters aandoen, dat er een Amsterdam Roots Festival is, een Rotter dams Dunya Festival en dat een Marokkaanse auteur als Abdel kader Benali bijkans wordt doodgekn uffeld. Ah ik het goed begrijp moeten zaaldirecteuren nu, als een om gekeerde Actie Tomaat, met een khtje volrijp de grijze golf in de theaterstoelen te lijf omdat ze niet een culturele minderheid of de avantgarde vertegenwoor digt. Ik vind het prima hoor, maar het nieuwe, politiek cor recte, culturele klimaat van Van der Ploeg klinkt mij wel net iets teveel in de oren ah een com mercial voor Nieuwe Dreft. (J zult nog zien dat Imca Marina zich straks met doorslaand sue ces, en met subsidie, op het re pertoire van Tarkan stort en dat Frans Bauer alleen nog gesubsi dieerd en wel, Irakese schlagers ten gehore brengt. Culturele di versiteit, met streefgetallen voor een allochtone programmering en een allochtoon publiek, laat zich namelijk niet zo makkelijk afdwingen. Een paar jaar terug werd in de leidse Schouwburg de musical 'Faya' opgevoerd met een Surinaamse cast en een Su rinaams verhaal, maar hoe graag men het ook anders had gewild, met een zaalbezi-lting die niet veel afweek van die bij 'De Jantjes'. recensie beeldende kunst sandra spukerman lositie: Traces of Nature, werk van Bet- Ebbers, Ester Fijter, Ellen Litjens, Janos Bram Louwrier en Lous Stuijfzand. t/m 30/5, Sidac Studio, Hoge- woerd 77, Leiden 'n ure S !s\ E lini titel 'Traces of Nature' doet 10 rmoeden dat er bij Sidac Stu- werk te zien is waarvoor de ituur bron van inspiratie is. anders gezegd waarin de na- duidelijk haar sporen heeft ;elaten. Weliswaar schilde- Janos Lorant en Ester de :er landschappen en toont n Litjens insekten, toch is te mager. Ook het werk van Ebbers, Lous Stuijfzand Bram Louwrier kan daar tig verandering in brengen. n Betsy Ebbers schildert clo- ups van bloeiende bloemen. verschillende stadia van op, bloei en verval zijn her- ibaar en zeker in de grotere eken mooi verbeeld. Ebbers numenten', een serie wer- n in gemengde technieken, •n echter een kant van deze istenaar zien die kitscherig a ndoet. Met uiteenlopende iterialen creëert zij op klein aat organisch abstracte rkjes. Hier is de relatie met natuur geheel zoek. In haar 'Talk of Trees' ver- rkt Stuijfzand inscripties en :ns die zij in bomen in de ingaarse universiteitsstad "in Szeged aantrof. Menselijke spo ren nagelaten in de natuur ver beeldt zij zodanig dat je tegelij kertijd aan prehistorische en aan niet-westerse schilderin gen moet denken. Het palet dat ze daarbij hanteert, Stuijfzand gebruikt veel aardkleuren, be nadrukt die associatie. Belangrijk stempel op de ten toonstelling drukt Bram Louw rier. De geraffineerde nepbron- zen voetjes waarin de glaspla ten met werk van Ellen Litjens staan, de houten lijsten voor de 'Monumenten' van Betsy Eb bers en de documentatie en bloemen tonen zijn gevoel voor vormgeven en presenteren. Met zijn werk in de etalage heeft de expositie tevens een waardige blikvanger. In wit vogelzand lig gen tientallen verschillende lijstjes met even zovele oude fo to's, prints en tekeningen. Daarnaast staan vazen en poten met fragmenten van gedichten van Tennyson, Wordworth en Kafka. Motieven uit prehistori sche en niet-westerse schilde ringen decoreren deze kera miek. Het oogt allemaal fraai en cryptisch. Slechts in een werk van Louwrier is de relatie met de natuur in een oogopslag duidelijk. Het is een reeks prachtige kleine houten doos jes, met schuifdeksel, waarin mooi gevormde schelpen zicht baar zijn. Zijn werk heeft duide lijk de meeste kwaliteit. Veel lof voor Gees Linnebank in 'Tweeduister', morgenavond in Leidse Schouwburg leiden max smith Niet iedere freelance acteur verkeert in een dusdanige posi tie: het zo druk hebben dat er amper tijd is voor een desnoods kort durend interview. Hoe Gees Linnebank in alle welwil lendheid ook zijn best doet, hij vindt in zijn volle agenda slechts een gaatje voor een tele fonisch vraaggesprek. Gees Lin nebank speelt mee in de tv-se- rie 'Ben zo terug' van de VARA, geeft al twintig jaar les op de Arnhemse toneelschool, en dat docentschap heeft hij kort gele den uitgebreid met een kleine twee dagen op de toneelacade mie in Maastricht. Voorts ver vult hij momenteel de rol van de oude en zieke, maar nog al tijd zeer hitsige vader Pheres in 'Tweeduister', een co-productie van Het Nationale Toneel en De Federatie die morgenavond te zien is in dé Leidse Schouw- burg. In deze oorspronkelijk Griek se tragedie krijgt koning Adme- tus van de hem gunstig gezinde god Apollo het eeuwige leven. Er is wel één voorwaarde aan verbonden: zodra zijn sterven suur aanbreekt, moet iemand anders vrijwillig bereid zijn voor hem dood te gaan. Wan neer het zover is, wil niemand dat. Uiteindelijk is het zijn vrouw Alkestis die zoveel van hem houdt, dat ze zich voor hem opoffert. Dan pas beseft Admetus dat het eeuwige leven zonder liefde één grenzeloze, nooit ophoudende leegte is. Peer Wittenbols, de huis- schrijver van De Federatie uit Maastricht, heeft dit konings drama van Euripides herschre ven tot een familietragedie. Daarin komen onder meer ook nog een gemene broer voor, die op zijn schoonzus Alkestis aast, evenals twee egoïstische ou ders. De gebeurtenissen doen zich voor in het milieu van he renboeren, die vermogend zijn geworden in de veehouderij. Tijdens de voorstelling ligt er een dode koe op de speelvloer en aan de achterzijde hangen als in een slachthuis openge sneden karkassen van runderen in een hel verlichte vitrine. Die renbeschermers hoeven niet in actie te komen: alles is namaak. Het toneelbeeld heeft een drie voudige betekenis: het verwijst naar de tegenstelling dood/eeuwig leven; naar die veehouders; en zijdelings naar de mythe dat Apollo eens voor straf in mensengedaante negen jaar de koeien moest hoeden van de Thessalische koning Ad metus. Hoewel hij samen met hoog gekwalificeerde acteurs in 'Tweeduister' staat, onder wie Trudy de Jong, Hans Hoes en Monic Hendrickx (die voor haar filmrol in de 'Poolse Bruid' in binnen- en buitenland de ene na de andere prijs krijgt), wordt Gees Linnebank in de recensies de meeste lof toegezwaaid. ,,Ach ja," reageert hij brood nuchter. „De ene keer word je opgehemeld, de andere keer hakken je ze finaal de pan in. Zo gaat het nou eenmaal in dit rare vak. Eerlijk gezegd heb ik die kritieken nog niet zo goed gelezen. Ik wacht daar enige tijd mee. Uit zelfbescherming. En om me er niet door te laten beïnvloeden." In 'Tweeduister' krijgt Adme tus het eeuwige leven aangebo den. Zou hij eeuwig willen le ven? „Je zou toch eens dood moe worden van het leven, en er komt geen eind aan. Dat lijkt me vreselijk," luidt zijn ant woord en hij laat er een bulde rend gelach op volgen. Die spontane volumineuze lach is kenmerkend voor hem. In alle ernst: „Ik zie niet tegen het ou der worden op. Ouderdom is nu eenmaal onontkoombaar. Wel tegen die biologische ver oudering met van die afschu welijke kwalen. Ik zie het aan mijn vader en moeder, die niet meer zonder medische en per sonele hulp kunnen. Dan wordt Gees Linnebank en Trudy de Jong in Tweeduister*. foto cpd/jan bos het leven een verschrikking." Zijn personage Pheres in 'Tweeduister' is een demente rende en aan zijn prostaat lij dende oudere man. Roept zo'n indringende rol geen schrik beeld bij hem op? Met zijn 54 jaar behoort hij niet meer wat je noemt tot de jongeren. „De huidige toestand van mijn ou ders verontrust me meer dan die rol. Bij de eerste lezing van een tragisch stuk laat ik me wel eens door een of andere narig heid van slag brengen. Ik ben dan net een toeschouwer die na het zien van een bepaalde voor stelling geëmotioneerd raakt. Daarna ben ik toch vooral bezig met het zoeken naar de opti male invulling van mijn rol." In de loop der jaren heeft hij tal van personages met hun veelal even talrijke levenspro blemen uitgebeeld. Deson danks hebben die vele toneeler varingen nauwelijks een ander mens van hem gemaakt. „Ik heb daardoor wat meer inzicht in ons bestaan gekregen, denk ik. Maar vergeet niet, al is het toneel nog zo rijk aan gevoelens en gedachten, het echte leven is nog altijd veel genuanceerder en bedrieglijker. Het leven laat zich niet ordenen en beredene ren als in een toneelstuk. Bo vendien is het werkelijke leven vaak veel wreder en absurder dan welk wreed en absurd stuk dan ook. Kijk maar wat er mo menteel in Kosovo gebeurt. Dat is toch van een hemeltergende verschrikking!" Tweeduister', morgenavond in de Leidse Schouwburg, 20.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21