Bubbels in Zegerplas en Joppe tegen blau walgen R s Bij deze mensen moetje het hebben van lichaamstaal' Rijn Veenstreek Woudsoord wil grotere recreatiezaal aan waterkant Volksbelang sloopt huizen Torenstraat Oplossing parkeerprobleem voor vrachtwagens in zicht Openbaar onderwijs wil bestuur uitbreiden RIJDAG 28 MEI 1999 Vrachtwagens vernield 'Farendsveen Onbekenden hebben de afgelopen week op een afgesloten terrein aan de Lasso het interieur van vier vrachtwagens vernield. Ze probeerden vier autoradio's uit de tvagens te demonteren en haalden vijftien contactsleutels uit voertuigen. Om er bij te kunnen, klommen de vandalen over een hek. Boete voor 160 hardrijders rupweteringTijdens een snelheidscontrole op de provinciale weg 5 ter hoogte van Rijpwetering zijn gisteren in nauwelijks een uur 160 automobilisten geflitst. In totaal passeerden rond dat tijdstip 506 auto's. De hoogst gemeten snelheid was 143 ki lometer per uur. Kassalade gestolen alphen aan den run Tijdens een onbewaakt ogenblik nam een teravond gewond geraakt nadat ze werd aangereden door een automobiliste uit Alphen. De automobiliste reed vanaf de Trou- badourweg linksaf de Chopinsingel in. Zij verleende geen voor rang. Het slachtoffer is overgebracht naar het LUMC in Leiden. Slootjesexcursie voor scholieren alphen aan den rijn Het IVN leidt basisscholieren uit de groepen 6 tot en met 8 op zaterdag 29 mei langs de sloot bij het Winde- pad in Alphen aan den Rijn. De slootjesexcursie begint om 10 uur in de 4 jaargetijden aan de Vivaldihof 85. Doel van de tocht is het vangen en bestuderen van waterdiertjes. Telefonisch aan melden: 0172-416285. Run-bike-run voor 650 brugklassers alphen aan den run Ruim 650 brugklassers van het Groene Hart dief gisteravond een kassalade mee uit een horeca-onderne- ming in winkelcentrum De Ridderhof. In de lade zaten enkele honderden guldens. Snorfietsster gewond alphen aan den run» Een 17-jarige Alphense snorfietsster is gis- Lyceum wagen zich op vrijdag 4 juni aan een run-bike-run. De sportieve krachttoer bestaat uit 3 kilometer hardlopen, 22 kilo meter fietsen en weer 3 kilometer hardlopen. De start van de eerste groep is om 9 uur bij voetbalvereniging ARC op sportpark Zegersloot. Rond 13.30 uur finisht de laatste ploeg. Nelli Cooman deelt prijzen uit alphen aan den rijn De Alphense atletiekvereniging AAV '36 or ganiseert op zaterdag 19 juni het Nederlandse kampioenschap voor mensen met een verstandelijke handicap. ïn sportpark De \arhoek nemen senioren en junioren deel aan de titelstrijd op de 100 meter, 400 meter, ver- en hoogspringen en kogelstoten. De opening is om 10 uur, de wedstrijden beginnen om 11 uur en de prijsuitreiking valt in drie delen uiteen. Burgemeester Schoof deelt om 12 uur medailles uit, de demissionaire staats- iecretaris Vliegenthart om 15 uur en oud-atlete Nelli.Cooman Dm 16 uur. Het kampioenschap geldt als selectiewedstrijd voor iet wereldkampioenschap in Sevilla. Gift voor De Zonnebloem ioogmade De jaarlijkse gift van de ondernemersvereniging Ja- :obswoude komt dit jaar toe aan De Zonnebloem. Voorzitter l Bavelaar overhandigde gisteravond in Hoogmade tijdens de aarvergadering van de ondernemers twee symbolische cheques 'an elk 500 gulden aan de stichting. De coördinatrice van Ioogmade W. Hoogenboom-Dobbe en de voorzitter van de af deling Leimuiden, Rijnsaterwoude, S. de Langen, namen de :heques in ontvangst. CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417. PlV -CHEF MARIETA KROFT. 071-5356411 De Zegerplas in Alphen en het Joppe in Warmond zijn volgend jaar wellicht een groot bubbelbad. Om te voor komen dat de plassen 's zomers vol zitten met blauwal- gen en worden afgekeurd als zwemwater, gaat het Hoog heemraadschap van Rijnland een methode onderzoe ken, waarbij lucht het water in wordt geblazen. Daar door kunnen de algen zich niet ontwikkelen. In de Nieu we Meer in Amsterdam was deze methode vorig jaar succesvol. alphen aan den run/warmond saskia buitelaar Zuid-Holland als onveilig zwemwater aangemerkt. Rijnland neemt binnenkort Het water in de Zegerplas werd monsters van het water om te toen in juli door de provincie kijken of de methode in deze plassen toe te passen is. Als dat kan worden de plassen een enorm bubbelbad, licht woord voerder C. Meijer de methode toe. „Van tijd tot tijd wordt het water omgeroerd. Door de stro ming komen de algen dieper in de plas terecht, waar ze niet kunnen leven." Op die manier kunnen de ze geen olie-achtige laag vormen aan de oppervlakte van het water. „De methode is preventief', benadrukt Meijer. „Symptoom bestrijding. Want de oorzaak van de overvloed aan algen is de overbemesting. Daardoor komen er veel fosfaten en nitra ten in het oppervlaktewater, stoffen waar de algen goed in groeien. De echte oplossing ligt dan ook bij de overheid, meent Meijer. Die moet strenge nor men voor de hoeveelheid mest vaststellen.Op dit moment is de waterkwaliteit in alle 70 plassen in Zuid-Holland goed of vol doende, laat de provincie we ten. De algen vormen vaak pas in juli of augustus een probleem, als het water is opgewarmd en het lange tijd achtereen warm weer is. nwoude natasja augustinus eigen bijdrage voor het vervoer van kinderen in Rijnwoude lar bijzonder basisonderwijs stijgt fors. De komende drie jaar at de eigen bijdrage voor de eerste twee kinderen geleidelijk om- log van 250 naar 600 gulden. Vóór het vervoer van het derde kind at de eigen bijdrage van 250 naar 300 gulden. Bij een vierde kind >rdt geen eigen bijdrage meer gevraagd. SGP/RPF-raadslid I. atze pleitte gisteravond tijdens de raadsvergadering voor een rsoepeling van de eigen bijdrage omdat de verhoging voor som- :i ige gezinnen wel erg hoog uitpakt. Hij wilde dat ouders voor het eede kind slechts 300 in plaats van 600 gulden zouden bijdra- n. Na een korte schorsing ging Matze akkoord met het compro- isvoorstel van wethouder G. van der Lecq (PvdA) om de doQr B W voorgestelde verhoging gefaseerd in te voeren. Alleen de VVD d moeite met het bereikte compromis. 'hen aan den rijn ISt ij; 9™ n ijdrage leerlingenvervoer omhoog FOTO ENGEL LAMEIJER De huurwoningen aan de Torenstraat in Hazerswoude-Dorp worden over enkele jaren gesloopt. hazerswoude-dorp marieta kroft Woningbouwvereniging Volksbelang sloopt de veertien huurwoningen aan de Torenstraat in Hazerswoude-Dorp. De vooroorlogse 'twee-onder-een-kapwonin- gen' verkeren in een te slechte staat om ze te kunnen behouden. Manager L. de Rui ter van Volksbelang verwacht dat het nog wel enkele jaren duurt voordat de huizen met de grond gelijk worden gemaakt. Nieuwbouw „De woningen staan hier en daar scheef, ze zijn niet onderheid. Noodzakelijk on derhoud blijven we plegen, maar groot schalig onderhoud is te duur." Volksbe lang wil op de plek van de woningen, nieuwe bouwen. Hoeveel weet De Ruiter niet, maar waarschijnlijk worden het er meer dan de veertien die er nu staan. De woningbouwvereniging werkt nog aan een oplossing voor de huidige bewo ners van de Torenstraat. De mensen die per se niet weg willen, kunnen terug naar hun straat. Zij krijgen dan tijdelijk een an dere woning. Huizen die nu al vrijkomen worden niet dichtgespijkerd. „We denken erover om ze tijdelijk te verhuren", zegt De Ruiter. De woningbouwvereniging heeft de be woners deze week bijeengeroepen om de plannen toe te lichten. Verrast waren de meesten niet echt omdat de geruchten over de op handen zijnde sloop al enkele jaren de ronde deden. De bewoners toon den begrip, maar waren vooral teleurge steld. „Het is zonde van dit mooie karakte ristieke straatje uit de crisisjarenreageert M. van der Haven. „Bij de woningbouw vereniging zeiden ze dat het zo'n drie jaar duurt, voordat de huizen plat gaan. Ik vind dat wel een erg kort tijdsbestek. Maar ik snap ik het wel dat ze de woningen wil slopen. Een paar blokken staan scheef, het voegwerk wordt slecht." Van der Haven, die vier jaar geleden het huisje aan de To renstraat van zijn oma betrok, gaat nog niet op zoek naar een andere woning. „Komt tijd, komt raad." Enkele jaren geleden maakte Volksbe lang nog bekend de woningen aan de Zonneveldstraat in Hazerswoude-Rijndijk te willen slopen. Dat plan is voorlopig van de baan. „We zijn van mening dat we die huizen voorlopig nog verantwoord kun nen exploiteren. Aan de Torenstraat geven we voorrang." Medewerkers Hooge Burch schrijven boek over spelen met gehandicapten moet toch wel een steekje bij loszitten, als je een groep ensen een uur lang kunt ver aken met een wc-ontstopper een lege plastic zak. Inge van Wijden en Elise Sanders nnen het. Sterker nog, ze bben er een studieboek over schreven. De twee zijn pedagogisch edewerksters van het cen- im voor verstandelijk gehan- :apten Hooge Burch in rammerdam. Ze hebben een ithode ontwikkeld om zelfs rstandelijk gehandicapten een leefwereld op het ni- au van baby/peuter, doelge- hte activiteiten te bieden. Uniek, volgens henzelf, om- er alleen maar boeken zijn er activiteiten voor peuters kleuters, waar activiteitenbe- leiders voor verstandelijk ge- ndicapteneen eigen draai n moeten geven. Met hun gave 'Voet in de jungle' staat voor het eerst een methode papier. "r zijn voor hun werkwijze ei- nlijk maar drie dingen nodig, oral eenvoudige, herkenbare iterialen. „Een knisperende istic zak is hardstikke leuk", Sanders. Daarmee kan zij oners met gemak een uur boeien. Als je tenminste een nulerende houding hebt, volgt ze. „Want als je ie- id gewoon een zak geeft, :t 'ie er niets mee. Maar door mimiek en intonatie kun je ding spannend maken en It het leven." n derde vereiste is lef, vult der Wijden aan. „Wij heb- wel eens een uur achter el kaar aangelopen met een wc- ouders binnenkomen, moet je ontstopper tegen de kont van gewoon durven doorgaan." de ander. Daar moet je een In hun boek staan meer dan beetje gek voor zijn. We waren honderd kant-en-klare speli- met een groep meervoudig ge- deeën, verwerkt in acht the- handicapten, die alleen maar ma's. Gistermiddag gaven zij konden kijken. Ze vonden het het eerste exemplaar aan be- prachtig. Als op dat moment stuurslid W. Mulder, samen Hooge Burch, voeren samen met bewoners een activiteit uit die staat FOTO ENGEL LAMEIJER en Sanders op hun tocht door de jungle, op zoek naar het boek. Op blote voeten, want dat fluisterde een vogel, die piept als je er in knijpt, Sanders in het oor. Sambaballen, rammelaars, een trommeltje, glimmende pa piersnippers en de piepvogels met bewoners van Hooge Burch. In een groot lokaal, met de doelgroep in een halve cirkel om hen heen, lieten ze zien wat hun boek in de praktijk in houdt. Een bandje met jungle-mu- ziek begeleidde Van der Wijden komen er aan te pas om de be woners te betrekken bij de speurtocht. Een buitenstander zou zich afvragen voor wie de vrouwen al die moeite doen. De ene helft van het publiek hangt bewe gingsloos en ogenschijnlijk on geïnteresseerd in de rolstoel, terwijl de actieve aanwezigen dwars door het spel heen schreeuwen. Maar schijn be driegt. Want de ogen van een jongetje dat stil op schoot ligt bij zijn begeleidster, volgen alle bewegingen binnen zijn blik veld. En het gerammel van de sambaballen brengt een lach op zijn gezicht. „Bij deze mensen moet je het hebben van lichaamstaal", legt Van der Wijden uit. „Want uit zichzelf communiceren ze niet verbaal." Dat hun methode re acties oproept bij de gehandi capten is zeker. „Juist nieuwe en onverwachte reacties. Zo hebben we een jongen die ab soluut niet in zijn gezicht wil worden aangeraakt. Maar tij dens een project over het weer kreeg hij waterspetters in zijn gezicht en hij schaterde het uit. Nu weten we dat hij het fantas tisch vindt om met een plan tenspuit bespoten te worden. Daar zou je anders niet snel op komen." Sanders geeft een voorbeeld van een vrouw die bang was voor direct contact en altijd met haar rug naar de groep gekeerd zat. „Totdat ik haar voeten ging masseren met bodylotion. Dat vond ze zo lekker dat ze drie kwartier in de kring heeft geze ten. Haar zelfvertrouwen is on dertussen enorm gegroeid, ze durft nu zelf contacten te leg gen." woubrugge marun kramp Het Woubrugse zorgcentrum Woudsoord wil uitbreiden om aan de toenemende vraag naar ouderenzorg te voldoen. De directie heeft een bouw vergunning aangevraagd bij de gemeente Jacobswoude voor uitbreiding van de recre atiezaal aan de waterzijde. Het gemeentebestuur staat posi tief tegenover het plan. Als de bouwvergunning geen proble men oplevert, kan Woudsoord tegen een lage rente 140.000 gulden lenen van de gemeen te. Directrice J. Korterink ver moedt dat voor de uitbouw van ongeveer dertig vierkante meter een artikel 19-procedu- re nodig is. „Het schijnt dat wij vijf meter van de water kant moeten blijven", zegt zij. „De ruimte om uit te breiden is beperkt. Maar het positieve geluid van de gemeente geeft mij hoop op een spoedige ver gunning. Wij willen in het na jaar met de verbouwing be ginnen." De uitbreiding van het zorg centrum aan het Weteringpad is nodig omdat Woudsoord, dat 37 vaste bewoners telt, sinds vorig jaar ook mensen verzorgt die buiten het verzor gingscentrum wonen. Het gaat nu om tien personen, maar dat aantal gaat volgens Korterink omhoog naar 25. Om alle zorgtaken te kunnen uitvoeren wordt ook de twee de etage verbouwd. Daarvoor heeft Korterink vrijwel alle vergunningen rond. Zij wil de verbouwing en de uitbreiding het liefst tegelijkertijd laten uitvoeren. De totale kosten schat zij op drie ton. rl)nwoude marieta kroft Rijnwoude werkt aan een op lossing voor het parkeerpro bleem van vrachtwagens. De gemeente Rijnwoude gaat on derhandelen over de aankoop van een stuk grond in de buurt rijksweg 11 en de Gemeneweg. Met die toezegging van wet houder G. Geenjaar (WD) ging de gemeenteraad van Rijnwou de gisteravond unaniem ak koord met een krediet van 18 miljoen gulden voor een pakket maatregelen om de Rijndijk tussen Alphen en Zoeterwoude verkeersluw te maken. Rijkswa terstaat betaalt die kosten gro tendeels. Rijnwoude kampt al jaren met een gebrek aan parkeer plaatsen voor vrachtwagens. Om te voorkomen dat ze bin nen de bebouwde kom blijven staan, planden B en W parkeer plaatsen langs de Rijndijk. Dat stuitte op veel weerstand van bewoners en politiek. Ook gis teravond waren er insprekers die dreigden naar de rechter te stappen, als de raad toch zou instemmen met de uitzichtbe- lemmerende vrachtwagens op de weg waaraan zij wonen. Wethouder Geenjaar gaf aan dit najaar tijdens de begrotingsbe handeling met een voorstel te komen om een terrein voor achttien vrachtwagens aan te leggen. „Het lukt de gemeente nooit om zo'n terrein kosten-y dekkend te exploiteren", waar-K schuwde ze wel. Ze schatte de£ totale kosten op zo'n negenl-i ton. Gevoelig bij politiek en bewo- ners lag ook gisteravond weeim de aanleg van de plateaus van-js wege de geluids- en trillings-. hinder. Tijdens een onlangs ge-£, houden commissievergadering^ pleitten de politici voor asver-N springingen en wegversmallin-.S gen als alternatief. GeenjaarS hield gisteravond toch vast aan» de drempels omdat ze verkeers-S' veiliger en qua ruimte beter in-N pasbaar zijn. Ze wees op een< nieuwe ontwikkeling waarbij^ drempels zo kunnen worden A aangelegd dat auto's met eenS bredere wielbasis, vrachtwa-'w gens dus, via een flauwe opritv* het plateau kunnen passeren. Daardoor veroorzaken zij nau-v welijks trillingen. Personenau- to's moeten wel de steilere oprits: pakken en dus afremmen. Met het verkeersluw makenV van de Rijndijk begint rijkswa terstaat begin 2001. Er komen onder meer vijf rotondes, diver- se asverspringingen en pla- teaus. De rijbaan wordt smaller en de maximumsnelheid gaat naar 30, 50 of 60 kilometer per uur. Volgens wethouder Geen jaar wordt hoogstwaarschijnlijk aan de oostkant (de Alphense kant) begonnen. Om financiële risico 's te spreiden rijnstreek marun kramp Het nieuwe bestuur van het openbaar onderwijs van Ja cobswoude en Ter Aar wil uit breiding met andere kleine be sturen van openbare scholen in de Rijnstreek. Tot nu toe wer ken de scholen van Woubrugge, Leimuiden en Ter Aar samen in de Stichting openbaar onder wijs Oude Rijn en omstreken, maar het bestuur zegt open te staan voor verdere schaalver groting. In de regio bestaan nog wel wat kleine oesturen die in aan merking komen voor samen voeging. Binnen het onderwijs- samenwerkingsverband van de Rijnstreekgemeenten plus Bos koop is een bestuurlijke fusie van het basisonderwijs een ge spreksonderwerp. Volgens de Ter Aarse onderwijsambtenaar S. Mensinga is schaalvergroting noodzakelijk om de financiële risico's te spreiden. „Als je met meer bent kun je het verlies van één wel opvangen." Ook het personeelsbeleid valt met meer lokaties makkelijker uit te voeren, meent Mensinga. „Leerkrachten hoeven niet meer bij een andere instelling te solliciteren als ze graag eens op andere school willen wer ken. Je hebt intern meer moge lijkheden. Het aantal mensen dat met wachtgeld thuis zit zal dus ook minder worden." De Jacobswoudse scholen en de Ter Aarse school voegden hun besturen per 1 mei samen. De gemeenten die voorheen het bestuur vormden van de openbare basisscholen, werden met de nieuwe stichting op af stand gezet. A. van Gils, direc-, teur van het Scala College, is voorzitter geworden van het nieuwe bestuur. Een van de nieuwe taken die het bestuur direct moet oppak ken is de nieuwbouw voor de Ter Aarse school Het Kompas. Dit gebouw brandde half april volledig af. De kinderen van Het Kompas worden opgevan gen in noodvoorzieningen. Vol gend jaar rond deze tijd hoopt het bestuur de kinderen onder te kunnen brengen in hun nieuwe schoolgebouw. ^C^tuLcXOjj Cc/Lir(XyO£ tdaydttn ojc CJJL öirtAJWLrcriLrüj 4S-CCTL wuyctjUn,. *- Aspergepaté Een Bourgondische paté rijk gevuld met asperges. Vers op onze afdeling fijne vleeswaren. ITJ'Z I2f ebt, cbc</^

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19