CDA laakt gebrek aan daadkracht Oegstgeestenaren krijgen stankverdrijver voor gft-bak Voorzitter Buitengewonen stapt op na rel in bestuur Marathon Clinic Leidsch Dagblad Regio Het examenjaar is het Jmooiste jaar dat er is' er$ EXAMENS Middel moet inleveren bevorderen OEGSTGEEST erna straatsma Oegstgeestenaren krijgen van de gemeente een flacon met een "milieuvriendelijke stank verdrijver'. Het middel is be doeld om de gft-bak, waar al het organisch afval in moet, geurvrij te houden tijdens de zomermaanden. Met de stankverdrijver hoopt Oegstgeest het gebruik van de gft-bak te bevorderen. Het afge lopen jaar leverden de inwo ners minder groente-, fruit en tuinafval (gft) in dan voorgaan de jaren. Met name gedurende de zomermaanden slonk de hoeveelheid ingeleverd gft-af- val. De gemeente hoopt het ge middelde volgend jaar op te trekken naar 114 kilogram per bewoner per jaar. De verstrekking van het mid del gebeurt voorlopig als proef, om Oegstgeestenaren bekend te maken met het bestaan van milieuvriendelijke stankverdrij- vers voor afvalbakken. De ge meente is in overleg met lokale ondernemers om het middel na de actie in de Oegstgeestse win kels te verkopen. De Oegstgeestenaren krijgen het middel overigens niet auto matisch thuisgestuurd. Ze moe ten eerst een huis-aan-huis ver spreide bon invullen en die bij de gemeente inleveren. Burge meester en wethouders willen hiermee voorkomen dat het middel 'onnodig wordt ver spreid' onder burgers, die geen gebruik willen maken van de stankverdrijver. De eenmalige actie kost de gemeente maximaal 70.000 gul den. Het voorstel wordt op 2 ju ni besproken in de raadscom missie ruimte en groen. Heineken wil biertreinen zoeterwoude jan preenen De kans bestaat dat over en kele jaren speciale biertrei nen door Nederland gaan rij den. Heineken wil weten of er op het industrieterrein Barrepolder in Zoeterwoude een aansluiting - met over slagstation - mogelijk is op de spoorlijn Leiden-Utrecht. Omdat de wegen steeds meer dichtslibben en het vervoer met vrachtwagens te veel tijd in beslag neemt, is Heineken naarstig op zoek naar alternatief transport. Zo werd kortgeleden bekend dat de bierbrouwer zoveel mo gelijk wil overstappen op transport per schip. Het be drijf heeft inmiddels van Zoeterwoude toestemming gekregen om de insteekha- ven in de Oude Rijn te ver lengen en daar overheen een brug over de Hoge Rijndijk te bouwen. Het is de bedoeling dat via het water vooral grondstof fen worden aangevoerd. Per spoor zouden dan de eind producten onder meer naar Rotterdam kunnen worden getransporteerd. Van de aan sluiting op de spoorlijn kun nen eventueel ook onderne mingen op het industrieter rein Grote Polder en het nieuwe bedrijventerrein Groenendijk gebruik maken. Zaterdag 29 mei 1999 Gebouw Road Runners Voorschoterweg (bij Bastion Hotel) Leiden De laatste gezamenlijke training voor de deelnemers van het Leidsch Dagblad Marathonteam. Aanvang dinic, behandeling voeding door Carlien Harms. Begin training. Douchen, uitdelen nieuw trainingsschema en startnummers 3M Marathon. Einde dinic Verzoek aan onze deelnemers: kom a.u.b. zoveel mogelijk met de fiets of gezamenlijk met de auto. De wereld om je heen. V JJDAG 28 MEI 1999 Na Romeyn ook Warmond in cassatie warmond erna straatsma In navolging van projectont wikkelaar B. Romeyn in Lisse gaat de gemeente Warmond ook in cassatie tegen een uit spraak van het Haagse ge rechtshof. Beide partijen zijn al jaren in een juridisch gevecht gewikkeld over het tot stand ko men van een woningbouwpro ject. Romeyn eist van Warmond terugbetaling van ruim een mil joen gulden. Romeyn heeft één dag voor de sluitingstermijn besloten in cassatie te gaan tegen de afwij zing van zijn claim door het ge rechtshof in februari. Dat deed hij, naar eigen zeggen, na raad pleging van enkele 'cassatiespe cialisten'. Het gemeentebestuur heeft daarop direct besloten ook in cassatie te gaan tegen de een deel van de rechterlijke uit spraak. Het gaat daarbij om de 'nietigverklaring' van een over eenkomst, die Warmond had met Romeyn. De overeenkomst ging over het betalen van zeven ton aan de gemeente, in ruil voor het mogen bouwen van dure villa's op het KPM-terrein. Dat geld gebruikte Warmond om elders in het dorp goedklo- pe huurwoningen te bouwen. De rechter vernietigde deze overeenkomst met terugwer kende kracht, maar vond het te ver gaan om Warmond zeven ton te laten terugbetaleh aan Romeyn. Wel werd Warmond veroordeeld tot het betalen van de proceskosten, die inmiddels zijn opgelopen tot 70.000 gul den. ,,We hadden eerst geen be hoefte aan cassatie", zei burge meester I. van der Wel gister avond in de raadsvergadering. ,,De uitspraak van het gerechts hof was duidelijk. Maar toen de heer Romeyn één dag voor de sluitingstennijn besloot in cas satie te gaan hebben wij ook besloten tegen een deel van de uitspraak verder te procede ren." Het verwijt van Romeyn dat Warmond na de laatste rechts zaak geen luisterend oor meer heeft gehad voor het afwikkelen van een aantal zaken, is volgens Van der Wel onterecht. 'Kans Hofpolder laten liggen Met het laten liggen van de mogelijkheid om de Hofpol der te kopen werkt Warmond gemeentelijke herindeling in de hand, vindt het CDA. De oppositiepartij viel de col legepartijen Progressief Warmond (PW) en WD gister avond in harde bewoordingen aan. Een voorstel van het CDA om te onderzoeken of de vraagprijs voor de grond nog kan zakken veegden zij van tafel. warmond erna straatsma CDA-fractievoorzitter A Lem mers had geen goed woord over voor de houding van PW en de WD. De weigering om de Hofpolder te kopen en geschikt te maken voor Ideinschalige re creatie, zoals wandelen en fiet sen, getuigt volgens hem van 'weinig daadkracht'. Het college heeft volgens hem te weinig tijd en energie gestoken in het idee om de Hofpolder te kopen. Zo is er niet onderhandeld over de vraagprijs van 25 gulden per vierkante meter poldergrond. En is er niet gekeken naar de mogelijkheid om subsidie los te krijgen voor aankoop van de grond. Het CDA ziet daarnaast zelf ook voordelen in zandwin ning in 't Joppe om geld vrij te maken voor aankoop van de Hofpolder. De twee andere fracties zien hier echter niets in. De prijs die N. Ouwehand en Th. Faas voor de Hofpolder vra gen bedraagt in totaal ruim een miljoen gulden. En dat vinden B en W te veel voor een stuk grond waarop de mogelijkhe den voor recreatie beperkt zijn. De gemeente heeft wel geruime tijd een optie op de Hofpolder gehad, maar die overeenkomst loopt op 1 juli af. „Dit is slecht voor het be houd van een zelfstandig War mond", aldus Lemmers. „Het zou de herindeling van de ge meente in de hand kunnen werken." Het CDA vindt al ge ruime tijd dat het college te weinig plannen heeft om de re creatie en de economie in War mond te bevorderen. „Dit is ge- woon een non-voorstel. Dé 1 kans om als gemeente een stuk- je grond aan het water te kopen laat u liggen." Volgens PW is het echter veel ,v; beter om aan de slag te gaan met Koudenhoorn. Dit recrea- 9 tie-eiland is al in handen van de jjg gemeente en een verdere ont- wikkeling van het gebied zou K; betere perspectieven bieden dan ontwikkeling van de Hof- IN polder. „De kwetsbaarheid van de Hofpolder is te groot en de agrariërs in het gebied zien re- creatie ook niet zitten", betoog de fractievoorzitter G. Slinger- ;S land. „Laten we geen energie N stoppen in dingen die niet mo- N gelijk zijn." De uitspraken van het CDA over de kans op verlies van zelf- N standigheid noemde Slinger- land 'ongeloofwaardig'. Het L verder onderzoeken van de mo- L gelijkheden om de Hofpolder te F kopen, zoals het CDA zou wil- r len, betitelde Slingerland als F 'trekken aan een dood paard'. Collegepartner WD pleitte voor f een 'raadsbrede discussie' over r de recreatiemogelijkheden van F Warmond in het algemeen. De r gemeenteraad voert waar- f schijnlijk direct na de zomerva- kantie een discussie over het recreatiebeleid. odjiint Jorismarsen op Oud-Poelgeest ter'Cl iegstgeest Welpen, bevers, kabouters en andere scouts verza- sdiem ïelen zich morgenmiddag om 13.00 uur op het Oegstgeestse yceun indgoed Oud-Poelgeest voor de jaarlijkse Sint Jorismarsen. Het Dpgavi cje 53-ste keer dat de scouts de marsen lopen. Naast deze nno"' 'andeltocht is er voor bezoekers ook een scoutingmarkt en 8' muziek. m: ^HBO-wedstrijden in Oegstgeest iegstgeest Iedereen die geïnteresseerd is in EHBO of zelf een HBO-cursus wil volgen kan morgen in het Oegstgeestse Tey- gen College aan de Wijttenbachweg 23 terecht. Daar strijden egen teams om de EHBO Nederland bokaal. De deelnemers loeten 'slachtoffers' zo goed mogelijk helpen volgens het •n Ne^311^ 'l^ru's boekje. Naast deze wedstrijden zijn er stands te 1Ó.3( ezichtigen van de Stichting Nationaal Ambulance- en Eerste rk za lulp Museum uit Winschoten en de Oegstgeestse bodypainter/ le Coifrimeur Ferry Zeeman. De toegang is gratis. ve Pr( DETERwouPEEen joekel van een reclamezuil verrijst langs de 4, ter hoogte van sportpark Meerburg in Zoeterwoude-Rijn- f! ijk. Voor de 25 meter hoge mast moesten 23 populieren wij- n, tot grote ergernis van de Bomenbond Rijnland. De ge- tieente Zoeterwoude vond de waarde van de bomen echter niet pwegen tegen de opbrengst van de reclamezuil. foto mark lamers warmond Trekken en mikken totdat de 'melk' langs je ellebogen je shirt in druipt. Deze enthousi asteling moest gistermiddag bij basisschool De Waaier in Warmond erg zijn best doen om een vol le beker te krijgen uit deze nep-uier. 'Koe melken' was een van de vele spelletjes waaraan de kinde ren gisteren op het schoolplein konden meedoen- .Verder konden ze kegelen, egeltje prik spelen en springen op een springkussen. Tot en met vandaag is het nog feest op de De Waaier, die deze maand tien jaar bestaat. FOTO DICK HOGEWONING i. mls; k9J° n breuk in het bestuur van iderdorpse dorpsvereniging Buitengewonen heeft geleid het aftreden van vier be- ursleden. Daaronder is voor ter Hein Bodrij, die gister and tijdens een algemene le- K rtvergadering verbitterd op- pte. Over de oorzaak van de uk is niet meer bekend dan het om persoonlijke tregen- 'ingen gaat. hjVnders dan het zich eerder aanzien, blijft de zo'n dui- !j ld leden tellende dorpsver- iging voortbestaan. In april Rllli barstte bij De Buitengewonen de bom. De vereniging lastte de festiviteiten op Koninginnedag in de wijk Buitenhof af, en de leden kregen te horen dat de vereniging was opgeheven. Maar ai snel werd duidelijk dat zo'n drastische stap niet de eni ge uitweg uit het conflict was. Op eigen voorstel zijn zeven van de bestuursleden herkozen, terwijl de vier opengevallen plaatsen niet worden opgevuld. Peter Pret is de nieuwe voorzit ter. In cultureel centrum De Mu- zenhof moesten gisteravond ex tra stoelen worden aangesleept: ongeveer zeventig leden wilden wel eens weten wat er nu eigen lijk aan de hand is. Voorzitter Bodrij kwam met een bewogen betoog. „Ik ben persoonlijk be schadigd. Ik ben zeer teleurge steld in mijn zogenaamde vrienden. Ik ben zelfs indirect persoonlijk bedreigd. Dat gaat te ver voor mij en mijn gezin." Bodrij ging niet in op het ver zoek van een aantal leden om voorzitter te blijven: „Nee, ik heb er mijn buik vol van." Over de breuk in het bestuur wilde hij slechts kwijt dat het om 'privé-dingen' ging. On danks het conflict adviseerde hij de leden om - in het belang van de vereniging - te kiezen voor 'de club van zeven'. Voorzitter Pret kondigde aan dat alle activiteiten van De Bui tengewonen met ingang van september weer gewoon door gaan. „Er is wat gebroken, maar we gaan proberen te lijmen." j en a Varmoiid steunt acties voor Kosovo farmondWarmond besteedt een gulden per inwoner aan de pvang van vluchtelingen in Kosovo. Dat komt neer op een be- rag van ruim 5.000 gulden, dat wordt overgemaakt naar giro- ummer 555. Daarnaast is de gemeente in onderhandeling met e Woningstichting over het beschikbaar stellen van enkele uurwoningen voor de opvang gevluchte Kosovaren die in Ne erland worden opgevangen. bestolen auto gevonden in België oorschoten Een eerder deze maand in Voorschoten gestolen uto is in Antwerpen teruggevonden. De auto was voorzien van alse Belgische kentekenplaten en het chassisnummer was ver- met v alst. De 45-jarige Haagse bestuurder verklaarde het voertuig op ■ring r e automarkt in Utrecht te hebben gekocht van een onbekende ïan. Maar op het moment dat de man zei de auto gekocht te ebben was hij nog niet gestolen. De man is aangehouden. Vak: Nederlands, Stelopdracht havo ir dn r |J< ar et was niet echt makkelijk, laten we het daar maar op 7 uden." Richard Lips is dui- lijk in zijn mening over het imen Nederlands. De exami- iten moesten of een opstel iken of een keuze maken uit lijst onderwerpen en daar- een betoog schrijven. „Ik b gekozen voor een betoog er het tussenjaar vertelt de vo-leerling van het Rijnlands :eum in v 'li issenaar. is zo'n waarin irlingen na n middel- :e school het bui- iland an." was het enige onderwerp hem echt aanspraak. „An- s moet je iets over de maat- lappij schrijven, daar had ik in zin in." Richard had een teem voor het schrijven van e n betoog. „Het is best lastig aan 600 woorden te komen. schreef eerst alles in hei klad dacht er per alinea goed t na. Het ging uiteindelijk :r dan ik had gedacht." weet nog niet helemaal ze- wat hij volgend jaar gaat en, maar het zal zeker geen ssenjaar worden. „Eigenlijk ik zo'n tussenjaar een ggegooid jaar. Aan de andere nt is het wel een jaar lang >t als je naar het buitenland tainbiker' koos hij voor een be toog voor het gebruik van do ping in sport. Hij geeft eerlijk toe dat als er een middel is dat hem zonder al te veel bijver schijnselen een wedstrijd kan laten winnen hij dat niet zou weigeren. Hij heeft verder niets met drugsgebruik. „Blowen of XTC dat slaat nergens op, dat vind ik gewoon allemaal nep." Ook tijdens zijn examen staan er op zijn tafel- rk «er at." keuze voor een onderwerp ar Aernoud Laumen was dui lijk. Als 'Down Hill moun- tje geen stimu lerende midde len of energie- drankjes. „Ik men, want daarvan moet je weer naar de wc en dan raak je uit je concen tratie." Zowel Richard als Aernoud is er zeker van dat ze hun diploma halen. Vooral Aernoud is heel zeker van zijn zaak. „Voor de vakken economie, scheikunde en wiskunde schat ik dat ik ach ten en negens haal." Hij maakt geen grap. „Ik wil in een keer van 5 havo naar 6 vwo en dat kan alleen als je gemiddeld een 7,5 staat voor al je vakken. En je mag geen enkele onvoldoende hebben op je eindlijst." Aer noud zegt niet echt veel met de neus in de boeken te zitten. „De meeste examens leer ik een dag tevoren of op de ochtend van het examen zelf laat hij zelfverzekerd weten. Alleen handel kan een klein probleem worden. ,.Dat is echt gewoon heel veel." Richard Lips (links) en Aernoud Laumen bespreken het examen Nederlands Stelopdracht. FOTO DICK HOGEWONING Universiteit stoomt pechvogels klaar voor herexamen Het gesprek over doping gaat nog even door.Als je doping legaliseert dan heeft iedereen weer een gelijke kans, omdat ie dereen het dan gaat gebrui ken", vindt Aernoud. Ook het idee om een competitie op te starten voor deelnemers die wel en deelnemers die geen doping gebruiken spreekt hem wel aan. „Ja, maar dan gaan de mensen in de niet-doping groep het toch gebruiken en dan heb je weer hetzelfde probleem", werpt Richard tegen. Maar ja, het examen Nederlands zit er op. De heren gaan uitrusten in de zon om met frisse moed het examen Engels te doen. „Het examenjaar is het mooiste jaar dat er is. Het is zo lekker kort." lesley grieten Niemand zit er op tf wachten, maar elk jaar zijn er toch weer enkelen de klos: herexamen. De Universiteit Leiden denkt leerlingen van 5-havo en 6- vwo te kunnen helpen bij de herkansing. In vijf pittige da gen krijgen de leerlingen een stoomcursus met de bedoe ling alsnog te slagen. De cursus kost 750 gulden en is gericht op de exacte vak ken wiskunde, natuurkunde, scheikunde, economie, biolo gie en handelswetenschap pen. Daarnaast komt ook En gels aan bod. Initiatiefnemer Hans Huibregtse, die zelf scheikunde studeert in Lei den, verzorgde de cursus de afgelopen vier jaar al in Zee land. De cursus loopt van 17 tot en met 21 juni en wordt gege ven in het gebouw van de fa culteit sociale zaken. Daar kunnen de leerlingen ook overnachten. (blikvanger langs de A4

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17