/eiden Regio Bekijk het maar! Bewoners fel tegen plan Aalmarkt Vanaf de zijlijn het veld weer in rolitiek heeft weinig animo voor plan behoud Aalmarktschool Wet van de zwaartekracht i WIM WEGMAN, 071-5356414, PIV.-CHEF 1 den Door nog onbekende oorzaak raakte gisteravond een ito in het water van de Herengracht. Op het moment van de ivrijwillige duikpartij zat er niemand achter stuur. In samen- irking met een bergingsbedrijf slaagden duikers er in de auto korte tijd weer op de vaste wal te zetten. MANNENMODE Gemakkelijk en toch representatief |bert minkhorst Aalmarktschool moet blijven. De geplande g over de Rijn is teveel en de doorbraak tus- de Stille Rijn en de Haarlemmerstraat is over lig. Dat vinden de bewonersverenigingen Pie- en Academiewijk en Maredorp/De Camp. :eren werden hun eigen Aalmarktplannen tij- een bewonersavond in de Waalse Kerk ge tenteerd en toegelicht. Verschillende politici itsen echter hun vraagtekens bij het behoud de Aalmarktschool. ie wijkverenigingen hebben de stadsarchitect de Haarlemmermeer, Leidenaar Fred~Kaaij, 6e arm genomen. Hij werkte de ideeën die on- IDAG 28 MEI 1999 De stedenbouwkundige hield verder een vurig pleidooi voor behoud van de Aalmarktschool. In alle varianten die de MAB voor het gebied be dacht, verdwijnt de school. De monumenten commissie vindt ook dat het gebouw moet blij ven staan. Volgens Kaaij is hergebruik heel goed mogelijk. Hij stelde voor er een architectuur wedstrijd voor te houden. Beter is ook als Tria non wordt opgeknapt in plaats van de komst van een megabioscoop. Ook moet de gemeente meer woningen in de binnenstad bouwen. Alternatieven WD-raadslid Alexander Geertsema vond dat de alternatieve ideeën van de bewoners nadere be studering verdienden. ,,De sloop van monumen- ten ligt bij ons heel zwaar. Wij hebben altijd ge zegd dat de gemeente het gebied zo moet ont wikkelen, dat de huidige bewoners daar mee in moeten stemmen." Hij vreesde wel dat de Aal marktschool het niet kan redden. ,,De school ver keert in bijzonder slechte staat. Met name de ge vel." Volgens wethouder Tjeerd van Rij (ruimtelijke ordening) is het nog slechter met de school ge steld. ,,De huidige fundering scheurt nu al uit. Het is wel een goed idee om te kijken wat we daarvan kunnen behouden." Als er een tweede zaal van de Stadsgehoorzaal komt, bezwijkt het gebouw mogelijk door het gewicht van alle in stallaties en bezoekers. Voor het schrappen van de steeg en de brug voelt Van Rij niets. der buurtbewoners leven verder uit. Zij vrezen dat de binnenstad teveel 'verpretparkt', als de ge meente zich volledig naar de visie van project ontwikkelaar MAB uit Den Haag schikt. Kaaij zei dat een 'C A-passage', de geplande nieuwe steeg, echt niet hoeft. Hij wil in ieder ge val dat de gemeente onderzoekt of het nieuwe winkelstraatje echt wel nodig is. Datzelfde geldt voor de brug over de Rijn, die nu ingetekend staat tussen de Kippenbrug en de Waaghoofd- brug. „Dertig stappen verder is de Vrouwensteeg. Als je daar de centen in zou stoppen, behoud je de oude structuur van de stad. V D moet ook -op de oude plek blijven. Het gebouw is er voor gemaakt. Als je het verplaatst, gaat het pand zijn eigen gezicht verliezen." leiden Volgens de wet van de zwaartekracht moet de baton die deze 'twirlgirl' heeft opgeworpen ook weer naar beneden komen. Dat weet ze en vandaar die geconcentreerde blik. De twirlingshow op de Bees tenmarkt trok gisteravond aardig wat bekijks, mede ook vanwege het goede weer. De demonstratie waaraan The Golden Green Stars, de Ko- pergirls, de Andorrra's en Ons Buiten deelnamen, was georganiseerd in het kader van de Anjeractie. foto taco van der eb den De politie heeft gisteravond een 29-jarige Leidenaar ingehouden,die in zijn woning aan de Charlotte de Bourbon- jf zijn tien jaar jongere echtgenote had mishandeld. Eerder op i avond kneep hij onder meer haar keel af en sloeg en schopte lar. De man, een bekende van de politie, is ingesloten. Na on- irzoek zal hij overigens niet snel vrijkomen. Hij stond namelijk )g op de rol voor een gevangenisstraf van 78 dagen. uto in de gracht erslaafde rijdt motoragent aan ^Hden_ï. Een 33-jarige verslaafde uit Wassenaar tankte gisteren ^Tjeën benzinestation aan de Plesmanlaan zonder dat hij ge- jeun >e8 gHd bij zich had om te betalen. De motoragent die bemid- n m 'Ide, verzocht de man, die zich ook niet kon legitimeren, om tifiin ?m te vo^8en naar het bureau aan de Langegracht. Bewust of ibewust reed hij onderweg de motoragent aan, mogelijk met bedoeling te ontkomen. De motorfiets raakte daarbij bescha- gd. De man is aangehouden. Zijn passagiere bleek dermate ider invloed van drugs te verkeren, dat zij totaal niet meer imac ist waar ze was. Ook de bestuurder zelf verkeerde onder in- groeoed. isch urvs lan mishandelt echtgenote ij heeft de afgelopen weken pendeld tussen de Duin-, en )llenstreek Noord en Leiden, ilitieman Frans Mesker (39) indelde deze maand de lo- 'nde zaken wat betreft voor- :hting nog af in zijn oude irkgebied en maakte tegelij- irtijd kennis met zijn nieuwe ngeving. Per 1 juni is hij full- ne uitvoerend teamchef in ijk Zuid van district Leiden- lorschoten. De persvoorlich- ïg in Noordwijk, Noordwij- trhout, Voorhout, Lisse en im houdt hij na zeven ar voor gezien. Noordwijker Mesker (39) :eft in die periode naar eigën ggen als voorlichter meer aan zijlijn gestaan van het poli- :vak. En het is de hoogste tijd het veld weer in te gaan. 'oorlichting is leuk maar ik id na zeven jaar toch het idee it ik te ver van het politievak p| stond. De praktijk van het po- lewerk stond op de achter- ond. Als voorlichter had ik ui- raard veel contact met colle- 's over het werk op straat. Je it rapporten en je ziet hoe za- n al of niet worden opgepakt, aarom zus en niet zo, vroeg me wel eens af. Had ik dat isschien anders gedaan? Het ng weer kriebelen." Daarbij komt dat werkwijze Frans Mesker is de nieuwe uitvoerende teamchef van wijk Zuid. langer meer opereren de voor- daarom heb ik hiervoor geko- lichters vanuit de districten zen." maar voortaan wordt voorlich- Voorlopig is hij in Leiden be ting centraal geregeld vanuit zig geweest met het wennen het hoofdbureau in Leiderdorp, aan andere computersystemen, „Voor mijn gevoel een veran- vreemde gezichten, een andere n voorlichting binnen de re-' dering die de afstand tot de rolindeling en uiteraard ook praktijk groter maakt. Dat past aan het nieuwe werkgebied, minder goed bij mijn visie en Dat loopt van de Haagweg via het Waardeiland tot aan de A4 bij Leidschendam. „Een fors gebied", vindt Mesker. „En met een kleine dertig politiemensen is de werkdruk behoorlijk groot. Wij krijgen het hier aar dig voor onze kiezen." Binnen 'Zuid' is op termijn plaats voor 38 agenten. De opleiding zit vol maar het duurt nog een tijdje eer ze er zijn. „Een nieuweling is niet meteen zelfstandig in zetbaar maar wordt eerst aan een ervaren begeleider gekop peld." Het is een van de mana- gementstaken die de Noordwij ker op zich neemt. Daarnaast is hij bijzonder geïnteresseerd in besluitvorming, operationele processen en uitvoering. „Wat gaan we doen en hoe? Die vra gen kan ik nu stellen en mede zelf beantwoorden. Binnenkort is Mesker ook op straat in uniform te 'bewonde ren'. Want ook al bestaat zijn De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad taak voor een groot deel uit overleggen en aansturen; hij wil surveillancediensten mee draaien. „Ik wil weten wat er gebeurt op straat. Als je men sen gaan zeggen: jij zit maar achter je bureau, dan is het foute boel." Daarom moet hij zijn tijd en die van zijn teamle den efficiënt indelen. Waar zet je mensen in? „We moeten ons afvragen, waar gaan wij voor", aldus Mesker. „We laten ons al een tijdje niet meer door elke melding regeren. Zitten de au tosleutels in het contact en is de deur op slot? Daar is de poli tie niet voor, belt u de Wegen wacht maar. Tenzij er nog een klein kind op de achterbank zit. Dan is het een ander verhaal." Doelmatig omgaan met je tijd, dat is de achterliggende gedachte. Solo-surveillance is een experiment dat daarbij aansluit. Niet vqor elke mel ding hoeven twee agenten op te draven, vindt Mesker. Die overigens als voorwaarde stelt dat er voldoende 'back-up' moet zijn voor de solist, want zijn of haar veiligheid moet na tuurlijk wel gewaarborgd zijn. „Als we dat op een normale manier aan de mensen uitleg gen, is daar echt wel begrip voor. Maar ik ben me ervan be wust dat er keuzes moeten worden gemaakt. Is iets wel of niet haalbaar. En ik wil niet te hard van stapel lopen. Niet te veel dingen tegelijk oppakken. Af en toe pas op de plaats ma ken, is ook belangrijk. Want als iedereen loopt te stressen en op een gegeven moment ziek thuis zit, komen we ook geen stap verder. Gezelligheid en sfeer op het werk zijn heel wat waard binnen een team." In de boot Het is imniddels een vertrouwd beeld geworden bij de peur- bakkentocht, de drakenbootra- ces en de 'kindervrij markt rond de Nieuwe Rijn op Koninginne dag. Eigenlijk is de bewakings- ploeg van de Leidse Reddings brigade altijd op de achter grond aanwezig bij evenemen ten op of rond het water. De oranje reddingsvlet valt niet meer weg te denken uit het stadsbeeld. Door het intensieve gebruik is de boot echter aan vervan ging toe. Maar een nieuwe schuit is een grote uitgave voor de vereniging die die kosten niet kan ophoesten uit de op brengst van de bewakingsacti viteiten. Want voor het surveil leren op het water wordt slechts een vergoeding voor de gemaakte onkosten gevraagd. Daarom wordt een deel van het benodigde geld voor een, nieuwe reddingsvlet door de le den zelf bijeen gesprokkeld. Roomburgh Watersport geeft alvast een flinke korting op de motor, er wordt sponsorzwem- men georganiseerd en er moe ten extra veel loten worden ver kocht van de Grote Clubaktie. Voor het resterende bedrag van 16.000 gulden worden spon sors gezocht. Voor een donatie of informa tie over mogelijkheden tot fi nanciële ondersteuning kunt u bellen met de secretaris van de Leidse Reddingsbrigade René Boeff, 5217257. Geld overma ken kan uiteraard ook op giro nummer 92341, tnv de pen ningmeester van de Leidse Reddingsbrigade onder vermel ding van 'reddingsboot'. eric-jan berendsen Bewoners van de Pieterswijk en van Maredorp in Leiden hebben grote moeite met onderdelen uit de Aalmarkt plannen. Ze zien niets in het maken van een nieuwe steeg tussen de Haarlemmerstraat en de Stille Rijn, in de komst van een megabioscoop, en in de sloop van een aantal panden. Sommigen vrezen dat de gemeente met de Aalmarktplannen haar lot in handen legt van op geld beluste investeerders, ondernemers en projectontwikke laars. lopen van de ene grote trekker (C A) naar de andere (V D). Ook is het nu te druk in de Donkersteeg en Hoogstraat. Veel besluiten hebben burge meester en wethouders nog niet genomen en een bewoon ster wist wel waarom. „Wat wil V D doen? Als het warenhuis weg wil, verandert alles. De ge meente moet eerst beslissen of V D verhuist." Van Rij ant woordde dat hij nog niet wist wat het concern van plan is. Ook leefde de vurige wens bij de belanghebbenden om de Aalmarktschool van de slopers hamer te redden, eerder op de avond al verwoord door steden bouwkundige F. Kaaij. „Dat vinden we cruciaal", stelde een andere bewoonster. „Er is geen onderzoek verricht. Er komt geen discussie op gang. Zelfs het bruggetje mag dan wel, als die maar naar de Aalmarkt school leidt." Ze kreeg applaus voor haar pleidooi. J. Bangs, directeur van het Pilgrims Father Museum, archi- tectuur-historiscus en bewoner van de Mandenmakerssteeg, drong ook aan op behoud van de school. Het gebouw grenst aan het voormalige Catharijne Gasthuis, „een van de belang rijkste overblijfselen voor de Pilgrim-geschiedenis". Van Rij liet later weten dat hij bereid is te laten onderzoeken wat van het gebouw bewaard kan blij ven. robbert minkhorst Gisteravond hielden de wijkver enigingen Pieters- en Acade miewijk en Maredorp/De Camp een discussiebijeenkomst in de Waalse Kerk aan de Breestraat. De avond, getiteld 'Een brug te veel?!', was bedoeld voor bewo ners, winkeliers, ambtenaren, bestuurders en andere belang stellenden. Er kwamen onge veer zeventig mensen op af. „Wij zijn voor dat er wat ge beurt", sprak de bestuurder in zijn openingswoord, „maar hebben aan de andere kant het gevoel overdonderd te worden met een plan waar eigenlijk niets meer aan te veranderen valt. Het gevoel dat alternatie ven niet bekeken worden." Col lega-voorzitter J. Moggré: „Er zijn ook investeringen in de nacht. Maar een megabioscoop en een superdisco gaan veel mensen te ver." Onder de aanwezigen leefde het verzet tegen de nieuwe steeg en brug het meest. Vol gens de projectontwikkelaar is de doorbraak nodig om winke lend publiek een 'rondje' te kunnen laten lopen. Maar vol gens de bewoners is zo'n rond je in vrijwel geen enkele stad aanwezig. Wethouder T. van Rij van ruimtelijke ordening vindt de doorbraak om meer redenen nodig. Het maakt het mogelijk een zo kort mogelijke route te Snel duidelijkheid over geld welzijn Leidse welzijnsinstellingen ho ren volgende week hoeveel geld ze krijgen om de gevolgen van de loonstijging door de nieuwe CAO op te vangen. De gemeen te legt op dit moment de laatste hand aan de verdeling van de 450.000 gulden die al bij de be groting eind vorig jaar apart is gezet voor de welzijnsinstellin gen. De verdeling van het geld stond oorspronkelijk al voor maart in de planning. Dat de klus verschillende keren werd uitgesteld, is vooral de fractie van GroenLinks een doorn in het oog. In een brief aan wel zijnswethouder H. Kruijt drong de fractie aan op een spoedige behandeling van het voorstel. Doordat de instellingen nog al tijd niet weten waarop ze voor dit jaar kunnen rekenen, drei gen sommige in de problemen te komen. De wethouder verde digde gisteravond tijdens een commissievergadering het uit stel door erop te wijzen dat de verdeling erg ingewikkeld is. Archeologen naar Oostvlietpolder leiden tingen'.De Oostvlietpolder wordt bedrijventerrein, maar voordat het zover is, krijgen on derzoekers van de gemeentelij ke afdeling monumentenzorg en de faculteit der archeologie de kans om de cultuurhistori sche waarde in kaart te bren gen. Deze week is begonnen met het uitzetten van twee vlak ken, waar binnenkort het spit- werk kan beginnen. De werk zaamheden duren tot vrijdag 9 juli. Archeologen van gemeente en universiteit graven de komende weken naar sporen van de ijzer tijd in de bodem van de Oost vlietpolder. Eerdere boringen hebben de verwachting gewekt dat in de polder mogelijk resten van ijzertijdnederzettingen te vinden zijn. Jan Vellekoop, hoofd monumentenzorg van de gemeente Leiden, spreekt van 'hoge archeologische verwach- Andere uitbater grand-café gezocht kijken of onder de afgevallen kandidaten iemand is die be reid is en in staat is het grand- café alsnog onder zijn hoede te nemen." Voor de verbouwing heeft het weinig gevolgen. „Het werk gaat gewoon door", zegt Van Rij. „AJ was het wel makke lijker geweest wensen van de uitbater nu al mee te nemen." Leiden moet op zoek naar een nieuwe uitbater voor het toe komstige grand-café in het stadhuis. De kandidaat die uit de selectieprocedure kwam rol len, heeft uiteindelijk toch afge haakt. Volgens wethouder T. van Rij Wethouder is dat ge beurd om zeer persoonlijke re denen van de man. Van Rij hoopt te voorkomen dat Leiden de selectie helemaal opnieuw moet overdoen. „We De wethouder hoopt voor de zomervakantie duidelijkheid te hebben over een ploitant. VEEL GEBELDE TELE2-BESTEMMINGEN NIEUW SUPERLAAG TELE2-TARIEF USA 15 cent België, Canada, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Noorwegen, Verenigd Koninkrijk, Zweden 20 cent Bellen via Tcle2 is goedkoper. Bekijk en verg maar 'ns rustig. Want slaan onze nieuwe tarieven v landen in Europa nu werkelijk alles. Terwijl u naar andere landen cn naar interlokale en mobiele nummers natuurlijk ook spraakmakend goedkoper uit bent en u altijd per seconde betaalt. I betaalt geen n. ander toestel nummer nodig, doen is 16-0-2 voor abonnementskosten, t geen het gewenste nummer intoetsen. Bel gratis 0800-1602, dan telefoneert u binnen 48 uur spraakmakend goedkoper! Of meldt u nu aan via onze Intornci-sitc: www.tclc2.nl Tele2. Spraakmakend goedkoper. TEI.1:2. 11

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13