Knijpen en knippen £)e opmars van de country fair Tuinieren zonder snotteren, niezen of benauwdheid Rijp en Groen I# °)k P bloemendaal bv. VRIJDAG 28 MEI 1999 De afmeting van onze tuinen is jammer genoeg niet van dien aard dat ze ruimte biedt aan al onze plantenwensen. Het ge volg hiervan is dan ook duide lijk zichtbaar in veel tuinen: te grote bomen en dus herrie met de buren, te veel struiken en niet vol doende plaats voor bloemen, te veel bloeiende planten die elkaar staan te verdringen en te hoog en te slap wor den, omdat ze zich blijven rekken en strekken tot ze vol doende licht heb ben. Van pure zwak te vallen ze om bij de eerste de beste re genbui. Hoe kunnen we dit alles voor komen? Op de allereerste plaats door bij aanschaf goed te infor meren hoe groot een en ander wordt. Verder is het van belang om de juiste plaats te zoeken en vooral de juiste afstand te hou den. Dat is heel moeilijk zoals ik helaas uit eigen ervaring weet, zolang planten nog zo klein zijn dat je je niet voor kunt stellen hoe groot ze uiteindelijk zullen worden. Als we dit alles vol gens de regels hebben gedaan zijn er nog een paar dingen die nodig zijn voor het verkrijgen van mooie vertakte en goed ge vormde struiken en planten. Bij struiken gebeurt dit door mid del van goede verant woorde snoei. Daar zullen we het nu niet 30w over hebben, al valt wel te melden dat de uitge bloeide takken van voorjaars- bloeiers nu voor een goed deel GREET BUCHNER helemaal weggesnoeid mogen worden. Dan komt er ruimte voor jong hout dat volgend jaar weer bloeit. Maar ook de vaste planten en veel eenjarige planten gaan er enorm op vooruit als we gere geld knijpen en knip pen. Dat knippen be rust in feite op hetzelf de principe als goed snoeien. Door de groei- top weg te nemen wordt de lengtegroei af geremd. De sapstroom die door blijft gaan, komt dan terecht bij de resterende knoppen. Die zullen uitlopen en de plant wordt com pacter en bossiger. Met als grote voordeel dat ze niet zo gemakkelijk omvalt bij wind en regen. Bo vendien is een vertakte plant veel mooier dan een sprietig exemplaar. Een klein nadeel is dat de bloei op deze manier wordt uitge steld, immers met het weghalen van de bovenste groeitop waar in doorgaans al de bloem is ge vormd, missen we de eerste bloem. Daar staat dan tegenover dat we veel meer bloemen kun nen verwachten om dat zich aan het uit einde van de nieuwe loten ook weer bloe men vormen. Bij har de groeiers top ik vaak ook nog deze nieuwe loten gedeel telijk om hele dichte en rijk bloeiende planten te krijgen. Het resultaat is jaar 2"' op jaar verbazend goed, ook bij vaste planten die eigenlijk helemaal niet getopt dienen te worden zoals bijvoorbeeld de phloxen. Bij deze planten top ik ongeveer de helft van de bloemstengels. Daarmee bereik je een gespreide bloei. De bloemstengels die niet getopt zijn, zullen op de normale tijd bloeien, terwijl de zijscheuten die zich na het toppen van de andere stengels hebben ge vormd, iets later zullen bloeien. Maar er zijn ook eenjarige en overblijvende planten die al leen mooi worden als men ze geregeld topt. Denk maar eens aan de hoog opgroeiende Mal- va soorten, de Cosmea die ik zelfs tot bossige groei weet te dwingen, de Sedum telephium die zonder tijdig toppen slap en lang wordt en per definitie om valt met zijn zware bloem- scherm. Ook de Solidago bij voorbeeld, geeft meer bloemen mits tijdig van de groeitop ont daan. Maar van planten als margriet, zonnebloem en der gelijke kun je beter afblijven. Die vormen immers hoge on vertakte bloemstengels. Kortom knijpen en knippen dient met enige zorg en vooral met in zicht in de groeiwijze van plan ten te worden gedaan. Maar dan is het resultaat verrassend mooi. Doen dus. EVELIEN BAKS Is het de sfeer van het Britse countryleven? Of het gevoel van het goede leven op het Franse platteland? Wat het ook is, feit is dat de countryfair in Neder land aan een ware opmars is begonnen. Nu de Nederlandse tuinen zich vullen met enorme Versailles-vazen, bistrostoeltjes, verweerde tuinbeelden en gi gantische eettafels, is het be zoeken van chique buitenbeur zen die worden gehouden op en rondom kastelen en land goederen ook in ons land zeer populair geworden. Al is het maar om met een glas goede rode wijn in de hand de sfeer te proeven van de betere klasse. In landen als Engeland en Frankrijk is de fair, of beter ge zegd de buitenbeurs, ooit uit noodzaak in het leven geroe pen. Kasteeleigenaren, die met enorme kosten werden gecon fronteerd voor het onderhoud van hun fraaie landgoed, orga niseerden een chique fair. De opbrengsten werden aange wend voor de renovatie van koetshuis of orangerie. Ook Nederland kent nog een aantal landgoederen. Sommige zijn privé-bezit, andere worden beheerd door een stichting. Steeds meer eigenaren van kas teeltjes en landhuizen gooien de tuinen van hun landgoed een of meerdere malen per jaar open voor publiek. Een daarvan is het Friese Epema-State, dat nog steeds wordt bewoond door de Eysinga-familie. De fa milie houdt dit jaar bijvoor beeld een concert met picknick en een kerstmarkt waarbij het huis in Dickens-stijl wordt in gericht. Ook Landgoed Beeckestijn in Velsen is jaarlijks het decor voor een Fair. Al tien jaar lang wordt hier de Home and Gar den Fair gehouden, die steevast duizenden bezoekers trekt. In België vindt komende maand weer de beurs Allure plaats en dan hebben we het nog niet eens gehad over alle fairs in het oosten en noorden van het land. ,,Ook in Nederland geldt dat ei genaren van kastelen en land goederen worden geconfron teerd met enorme kosten", zegt Will van Beijmerwerdt van or ganisatiebureau Silverstone Beagle in Rotterdam. „Alleen het normale onderhoud vergt jaarlijks al zeker driehonderd duizend gulden. En dan heb ben we het nog niet eens over renovatie van bijvoorbeeld een koetshuis. Of een door erosie aangetast beeld dat behandeld Het bezoeken van chique buitenbeurzen op e landgoederen wint aan populariteit. moet worden. De eigenaren moeten dus dingen gaan be denken die geld opleveren. Dat kunnen ook diners zijn." Van Beijmerwerdt kent veel adellijke families in Nederland dankzij haar eigen grootmoeder van adel. Ze organiseerde beur zen en fairs in het Twentse Twickel, een van de grootste landgoederen in Nederland, en onlangs een fair op het Kasteel van Rhoon bij Rotterdam. „Ook de bewoners van Twickel kampten met de vraag hoe zij hun kasteel rendabel konden maken", legt ze uit. „Nu wor den er allerlei evenementen ge organiseerd. En eerlijk is eerlijk, de landgoederen lenen zich er ook heel goed voor." Op andere beurzen in Neder land is de Rotterdamse zelf ook regelmatig te vinden als deelne mer met haar handel in goud, zilver, porselein en aardewerk. Daardoor kent ze de meeste ex ploitanten. „Vijfjaar geleden was ik nog werkzaam in de computerbusiness. Ik had er opeens genoeg van en besloot de antiekhandel in te gaan, Het organiseren is erbij gekomen." De fairs in Nederland zijn vol gens haar nog niet te vergelij ken met die in Engeland en Frankrijk, waar zich op de enor me landgoederen honderden exploitanten opstellep voor een buitenbeurs. „Het grootste landgoed in Nederland behoort tot de kleinste in die landen. In Engeland hebben we het over kastelen met wel honderd ka- water en zon, veel bloemen en planten, kortom een goede zomer, wenst u illustratie han rijksstraatweg wassenaar ALEX VAN HOOF' Er zijn talloze tuiniers die hun liefhebberij met snotteren, nie zen, rode ogen, jeuk, benauwd heid of een lopende neus moe ten bekopen. Ze zijn allergisch voor allerlei stoffen in de tuin zoals het stuifmeel van bloe men en planten. Voor hen is het boek 'Genieten van een al lergie-arme tuin' wellicht ge schikt. Volgens schattingen lijdt in middels ongeveer twintig pro cent van de Nederlandse bevol king aan een vorm van allergie. De meeste allergische reacties zoals benauwdheid, rode ogen, huiduitslag of snotteren wordt veroorzaakt door allergenen die voornamelijk binnenshuis zijn aan te treffen zoals de huis stofmijt. „De laatste tijd is er echter ook steeds meer aan dacht voor andere oorzaken zo als sporten en tuinieren", zegt voorlichter Marten van Garde ren van het Nederlands Astma Fonds. „Overigens levert de be langstelling voor allergieën nog CRYPTOGRAM HORIZONTAAL: 1. Ontwerp een deel van het voertuig! (8); 5. Vermenging in het kamp (8): 6. Gezworen in een heerlijk oord (4); 8. Wat weinig! (4): 10. Bloem voor de eerste beroemdheid (5): 12. Duidelijk een verwarde geeste lijke (5). VERTICAAL: 1. Tussen de bergen komt het gesteente naar beneden (6): 2. Het brood van de kijker? (6); 3. Voorwedstrijd op de buis (5): 4. De afloop is fantastisch! (5); 7. niet veel nieuwe inzichten op die tot genezing kunnen lei den." In elk geval doet door de toege nomen belangstelling voor dit euvel zelfs de organisatie van de Olympische Spelen in Syd ney haar best om in het olym pisch dorp, waar de sporters tij dens het toernooi volgend jaar verblijven, alleen niet-allergene planten te gebruiken. Probleem is echter dat er vrij weinig niet- allergene planten zijn. Toch is er vrij eenvoudig een tuin aan te leggen waarin de liefhebber met een kleinere kans op een overgevoelige reac tie kan werken. Die tuin moet dan bestaan uit zoveel mogelijk stenen en vijvers en zo weinig mogelijk bloemen en planten, want die produceren stuifmeel ofwel pollen en deze stof is een belangrijke aanstichter van het kwaad. Niet elke bloem en plant ver oorzaakt echter even veel over last. Vooral soorten die de wind gebruiken om elkaar te be vruchten zijn schadelijk. Dat Lievelingsdoekje (5); 9. Vrouw van de eerste pestkop (4): 11. "Onze Ouwe" bederft de boel (31. Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Fenol: 5. fut; 6. mot: 8. Islam: 11. aak; 13. put: 15. nu; 16. Ido; 18. ra; 19. lo; 20. of; 21. as; 23. nuk; 25. ei; 26. sim; 28. olé; 29. innig; 32. ace; 33. eed; 34. asurn. Verticaal: 1. Fuik; 2. ets; 3. oma; 4. lomp; 7. fantast; 9. lid; 10. ita- lit'k; au; 14. Ur; 16. ion; 17. ook; 22. si; 24. urn; 25. el; 27. mica; 28. ogen; 30. nes; 31. Ier. Het stuifmeel van de katjes van de hazelaar kan allerlei allergische reacties veroorzaken, foto gpd komt, doordat deze wind- bestuivers bijzonder veel pollen maken waardoor de kans op in ademing van het stuifmeel vrij hoog is. Beter is om eenjarige planten zoals het vlijtig liesje, begonia, viooltje, salie en petu nia in de tuin te zetten. Bij deze soorten zorgen insecten voor de bevruchting waardoor ze minder stuifmeel produceren. Verstandig is bovendien om geen gazon aan te leggen of, wanneer die stap te drastisch is, het grasmaaien aan een ander over te laten. In gras zit name lijk vrij veel stuifmeel dat zich tijdens het maaien in de lucht verspreidt en vervolgens tot een overgevoelige reactie leidt. Vooral mensen met hooikoorts zijn hiervoor kwetsbaar. Ook heggen vormen een verzamel plaats van pollen. In 'Genieten van een allergie- arme tuin' staat een uitgebreid overzicht van weinig en veel stuifmeel producerende bloe men en planten. In het boek komen ook schimmelsporen aan bod. Schimmels groeien op dood en rottend materiaal zoals een composthoop. Ze produce ren op deze plek sporen en die worden vervolgens in de zomer verspreid. De sporen inademen van de zogenoemde schimmel aspergillus kan een ontsteking aan de luchtwegen veroorzaken en chronische astma. Naast de aspergillus bestaan er duizenden andere schadelijke schimmels. Ook varens zijn soms een bron van het kwaad, omdat deze soort zich eveneens via sporen voortplanten. De sporen zijn te herkennen aan bruine strepen en stippen aan de onderkant van bladeren. Er is nog een derde categorie die problemen oplevert: geu rende bloemen. Vooral astma patiënten blijken veel last van het aroma van sommige bloe men te hebben. Ook het zeer kleine stuifmeel van insecten- bestuivende composieten zoals asters, chrysanten, goudbloe men en de ambrosia kan een allergische reactie oproepen. In de Verenigde Staten wordt de ambrosia zelfs als voornaamste oorzaak van hooikoorts gezien. Voordat iemand allerlei planten en bloemen uit de tuin haalt, moet eerst worden nagegaan waardoor een allergie wordt HEINZ HELW JOSEPH11^ HOW co You do'; REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA O23-5150 mers. De kosten voor onder houd laten zich raden. Dankzij allerlei 'teas' en fairs komt er geld binnen." Maar Nederland blijft niet ach ter. Deze en volgende maand vinden er in het gehele land buitenbeurzen plaats op het terrein van kastelen en landhui zen. Ook België heeft zijn fairs, waar de liefhebber van tafelzil ver, ornamenten en sierhekken ongetwijfeld iets van zijn ga ding zal vinden. Leek: Buitenbeurs van het Noorden bij Borg Nienoord, 27 t/m 30 mei. Tuin, antiek en in terieur. Openingstijden: dag. 10-19 uur, vr. tot 23 uur. Toe gangsprijs 15. Wijnegem (Belgie'): Antiek-, in terieur- en tuinbeurs Allure In ternationaal, Kasteel Byckhove, Merksemsebaan 280, dinsdag 8 t/m zondag 13 juni. Topanti- quairs, tuinarchitecten, fontei nen, juwelen en champagne- bar. Openingstijden: dag. 11-21 uur. Toegangsprijs 400 Bfr. Wijchen: Castle Fair van don derdag 17 t/m zondag 20 juni. Op vrijdag is het Lady's day in Ascot-sfeer. Openingstijden: do. 17-22, vr. en za. 11-22 uur, zo 11-18 uur. Toegangsprijs 15. veroorzaakt. Dat kan door een plant in de tuin te zetten en vervolgens de reactie af te wachten. Van Garderen: „Nog beter is om een geneeskundig onderzoek te laten uitvoeren waarbij wordt onderzocht door welke stof een allergische reac tie ontstaat." Is de afweging eenmaal ge maakt en komen er in de tuin alleen onschadelijke bloemen en planten te staan, dan nog is er geen garantie voor pro bleemloos tuinieren. Ook de tuin van de buurman kan pro blemen geven. Dit gevaar be staat niet alleen voor tuiniers die al overgevoelig zijn voor stuifmeel, sporen of het aroma van een bepaalde soort. „Men sen die allergisch zijn voor stof fen binnenshuis, lopen een ver hoogd risico om ook overge voelig te raken voor bloemen en planten buitenshuis", waar schuwt Van Garderen. ('Genieten van een allergie-ar me tuin', uitg. Terra, 39,90 gul den) Terras vol bloeiers Nu er geen nachtvorst meer optreedt, is het tijd om aan de slag te gaan met eenjarige zo- merbloeiers en kuipplanten. Voor een terras en zelfs voor naast de voordeur zijn er nu volop geschikte planten te koop. Op een teras dat het grootste deel van de dag in de zon ligt is de keuze aan plan ten vrijwel onbeperkt. Ligt het terras wat meer in de schaduw dan zijn vooral vlijtige liesjes, fuchsia's, Abutilon en tabaks planten geschikt. De meeste eenjarige zomerbloeiers wor den verkocht in plastic potjes die niet al te groot zijn. Zet ze daarom na aankoop in iets groters. Het is belangrijk dat het water onder in de pot kan weglopen. Leg over het gat wat potscherven of kleikorrels. Behalve terracotta, aardewerk en zink zijn er ook manden waarin de planten prachtig tot hun recht komen. De verzor ging van terras- en balkon- planten is simpel: water en af Groen Heemstede 1.5 zijn Tien steden (waaronder Heemstede) en dorpen heb ben zich aangemeld voor de Entente Florale-wedstrijd 'Groenste stad en dorp van Nederland 1999'. Andere kan didaten voor de titel zijn Leus den, Oss, Weert, Elsoo, Gen- dringen, Kommerzijl, Sint Oe- denrode, Vaals en Zundert. De Entente Florale is een interna tionale wedstrijd waarin dor pen en steden uit tien landen meedingen naar de titel 'Groenste stad en dorp in Eu- Grasranden Uitbundig bloeiende kuipplan ten vormen met rotan tuin meubilair een smaakvolle combinatiefoto ten toe speciaal voedsel ziji voldoende. Heel gemakkei zijn gecoate korrels die hun' voeding regelmatig aan de plant afgeven. De korrels hoi ven maar een keer per seiztx te worden toegediend. 1.01 .31 ,o; ropa'. Welk dorp of stad Ne derland volgend jaar gaat ve tegenwoordigen wordt uitge 13* maakt in de nationale comp titie. Doel van de wedstrijd het onder aandacht brenge van goede groenvoorzienin gen in dorpen en steden. Vo< de j urering zorgt de Vaste Keurings Commissie, een stantie die is gespecialiseeri in de keuring van tuinen en groenvoorzieningen. In okto ber worden de prijswinnaar bekend gemaakt. Met behulp van een balkje en een hamer is de stalen rand rondh grasperk gemakkelijk aan te brengen. foto> e Gras groeit omhoog, maar heeft ook de neiging om zich zijwaarts üitte breiden, waar door paden en opritten over woekerd dreigen te worden. Door regelmatig randen af te steken kan het gazon in toom worden gehouden. Maar dat vinden sommige tuinliefheb- bers een vervelend karwei. Re den om een kantopsluiting aan te brengen. Naast hout, kunststof en aluminium is er nu plaatstaal op de markt: de Ever Edge, een buigzame strip die met een hamer en blokje aai vvi< hout langs de randen van! gazon en tot enkele millira ters onder het maaiveld gi gen moet worden. Er kan de randen heen worden g maaid. De strips zijn bijna twee millimeter dik en d; door makkelijk in hoeken bochten te buigen. Dankzij een koppelsluiting kunnen ej 1 meter lange strips aan worden geklikt. In een king zit een set van vijf. set kost ruim twintig guldeL Info: 'Klein Wildschut', den, 033 - 4321481. i verj e, Tropische planten populair De verkoop van tropische planten neemt vooral tijdens de lente- en zomermaanden een hoge vlucht. Vandaar dat Bloemenbureau Holland, de promotieorganisatie van bloe men- en plantenkwekers, twee exotische soorten in de schijn werpers zet: de zogenoemde musa bananarama en de ficus elastica. De musa bananara ma is een uit Maleisië en India afkomstige bananensoort, maar in het koude Nederland se klimaat groeien er geen gele vruchten aan. Opvallend is dat nieuwe, sterke bladeren van de bananenplant zichzelf als het ware uitrollen. De exoti sche soort moet zo veel moge lijk in het zonnetje staan, heeft veel water nodig en is niet be stand tegen temperaturen on der de vijftien graden. Veel minder noten op de zang heeft de rubberboom ficus elastica. In voeger tijden werd er in Indonesië rubber van ge wonnen, maar tegenwoordig dient hij alleen nog als dei ratieplant. Het exemplaar heeft stevige, ovaalvormig* ten glanzende bladeren. Eenr igm lijk grote musa bananaran isse ongeveer twintig gulden.* ^TF 1.01 Dl J po You we pA0y?& piké i roers

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10