Heineken onderzoekt overname Whitbread 'Kabinet moet blijven bezuinigen' 'Bank moet klant beter informeren' tooie rug' uit de gratie Economie Inlijving Martinair door KLM gestrand Continental start met lijndienst op Schiphol Reiziger Transavia krijgt mogelijk meer zitruimte Huisvuil hoopt zich op A/OENSDAG 26 MEI 1999 Haringvangst kan gelijk blijven ;wijk Europese vissers kunnen volgend jaar ongeveer even veel haring opvissen als dit jaar. Dat hebben de visserijbiologen van het Advisory Committee on Fisheries Management (ACFM) gisteren geadviseerd aan de Europese Unie. Dit jaar wordt er ongeveer 254.000 ton haring gevangen. Om te zorgen voor gun stige omstandigheden voor verder herstel van de haringstand in de Noordzee, adviseren biologen voor 2000 een haringvangst van 250.000 ton. De Europese ministers van Visserij stellen de maximale vangsthoeveelheid voor volgend jaar pas in december vast. \tag snijdt dieper in Duitse vestigingen ulft Atag, maker van centrale verwarming en keukenappara- oiur en fietsen, gaat versneld reorganiseren in zijn Duitse vesti gingen nu de afzet van de Atag-producten in Duitsland sterk is gedaald. In Nederland kampte de fabrikant ook nog eens met een tegenvallende verkoop van verwarmingsapparatuur door de zachte winter. Atag verwacht daarom ook niet de winst uit 1998 ie kunnen evenaren. De resultaten over de eerste vier maanden i: \an 1999 zijn substantieel achtergebleven bij de verwachtingen, maakte het bedrijf gisteren bekend. Ahold breidt uit in Latijns Amerika [aandam Ahold heeft via de Braziliaanse joint venture Bomp- re<70 de keten Petipre^o gekocht. Dat bedrijf heeft zes grote win kels in Brazilië, die een omzet van 90 miljoen dollar hebben. In Chili is via de joint venture Santa Isabel een tienjarige overeen- komst getekend voor de exploitatie van vier supermarkten in Li- ma met een omzet van 20 miljoen dollar. CAO-akkoord bij AH-Distributie iüSwiJKBonden en Albert Heijn Distributie hebben afgelopen acht een principe-akkoord bereikt over een 1-jarige CAO. De egeling betreft 3000 werknemers. Ze gaan er het komende jaar totaal drie procent in loon op vooruit. De looptijd van de ver- lintenis is van 1 april 1999 tot 1 april 2000. De werknemers krij- ;en er op 11 oktober 1,5 procent bij. Volgend jaar februari volgt enzelfde verhoging. Daarnaast zijn er afspraken gemaakt over inderopvang en is er een forse verbetering van de toeslagrege- ng tot stand gekomen. iestuur Telecom Italia stapt op iilaan Het bestuur van Telecom Italia stapt op. Het vertrek an de hele concerntop kwam niet echt als een verrassing, na- at afgelopen vrijdag bleek dat het ongewenste overnamebod an Olivetti op het telecomconcern tot een meerderheidsaan- eel had geleid. Met zijn bod van in totaal omgerekend 133 mil- ird gulden trok Olivetti eind vorige week vele aandeelhouders ver de streep inclusief de aandelen, die het concern al had. De amputergigant heeft nu 51,87 procent van de aandelen onder ch, voldoende om de controle bij Telecom Italia uit te oefe- Inilever koopt Chinese theefabriek otterdam Unilever wil de Chinese theefabriek Jing Hua ko- >n. De stap past in de strategie om te groeien in China. Finan- ële details worden niet bekendgemaakt. Jing Hua is een aatsbedrijf met een fabriek in Peking. Er werken 235 mensen, et bedrijf heeft in de hoofdstad een toonaangevende positie in smijnthee en een goede naamsbekendheid, meldt Unilever, et concern heeft in China al een theefabriek die zwarte thee ader het merk Lipton maakt. Unilever beschouwt China als van de prioriteitsgebieden. Het concern wil daar haar posi- versterken. Vorig jaar kocht de multinational een sojasaus fa- iek. i ilveren Kruis is computer de baas tTERDAM Zorgverzekeraar Zilveren Kruis heeft ernstige beta- 107,10b 109.45 105,97 106,69 108,39 109,84 105,49 106.89 112.90 130.90 101,90 109,90 128,65 103,93 113.60 114,95 128,30 129,40 103.16 121,50 100.19 102.17 134,10 127.85 100,56 118,25 100,87 113.20 118,05 117,35 111,85 113,25 110.25 108,15 112.15 106.40 108,70 96.45 100.15 79,00 59.00 49,00 gsachterstanden opgelopen door problemen met een nieuw ■c mputersysteem. Volgens de verzekeraar zijn de achterstan- inmiddels ingelopen. Maar verzekerden moeten bij een be ek aan de tandarts wel hun polisbrief meenemen, omdat het :uwe pasje niet werkt en tandartsen bang zijn beduveld te 1 irden. Tandartsen klaagden dit voorjaar steen en been over talingsachterstanden van de grootste Nederlandse zorgverze- ar. De tandartsen kregen hun geld voor bijzondere hande len, zoals het plaatsen van kronen, niet vergoed, als gevolg computerproblemen. pta pakt opnieuw tarieven aan haag Telecom-toezichthouder Opta heeft het vizier gericht de tarieven voor bellen van het vaste net naar een mobiele :foon. De waakhond vindt die tarieven veel te hoog. Het bel- van een vast naar een mobiel nummer kost momenteel zo'n jentig cent per minuut. Andersom is dat een kwartje. Het ge verschil is dat van vast naar mobiel het netwerk moet zoe- waar de gsm zich bevindt. De Opta kijkt samen met concur - tiewaakhond NMa wat het aan de hoge tarieven kan doen. vermoedt dat de hoge prijs voor een deel veroorzaakt rdt door afspraken tussen de vijf mobiele aanbieders. ellink verdient ruim zeven ton erdam gpd 5EN avolging van onder meer Amro heeft ook De Neder- iche Bank (DNB) de sala- van de bankdirectie vrij- ven. De president van dr. A. Wellink, verdient ns eigen zeggen 738.500 in per jaar en de overige leden van de directie 00 gulden per persoon, jaarverslag van de bank eldt geen individuele sala rissen, maar alleen de totale be zoldiging van de directie, waar in ook de pensioenbijdragen zijn opgenomen. „Wij wilden vorig jaar al opschrijven wat ie der directielid verdient. Maar toen kwam het er niet van", zei Wellink gisteren in een toelich ting. „Dit jaar waren we weer te laat, omdat het jaarverslag al was goedgekeurd door de raad van commissarissen. We kon den de stukken niet meer ver anderen." 1 3650 us hkpam-cpd ,063? Me 37,06; 33.5953 0,5901 25.01 5. 2.79813: jouden tijden van het van duizend gulden, wel bekend als de Tooie lijken definitief voorbij, waarde van alle 'ruggen' 04' omloop daalde vorig jaar zes procent tot 13,6 mil- 26,c gulden. De laatste jaren 16.01 d de roi van het duizendje L324 let geldverkeer al steeds O.OÓO40 ter. Maar in 1998 was de °gj gang scherper dan ooit. j37 7 Brom weten we niet", zei 8-president Wellink giste- vanGWKi in een toelichting op het respectieve) erslag van De Neder- arhameren sche Bank. „We kregen igere verkol g jaar wel meer biljetten rovisie bero duizend gulden terug uit buitenland. Dat zou te en kunnen hebben met EN omst van de euro. 1995 en 1996 werd het i*anvorige# Aderde gebruik van het endje nog opgevangen Nieuw r een stijgende circulatie 3-18 560 i he'250 gulden-biljet Vo- 20160 I ®r gebeurde dat niet. De de van alle 250-jes in n.*7*nn i omloop daalde zelfs met zes procent. Door de afname van de twee hoogste 'coupures' slonk de waarde van alle Ne derlandse bankbiljetten in omloop van 39,3 naar 38 mil jard gulden. De daling van 3,3 procent is volgens de centrale bank de grootste van de afge lopen decennia Tussen 1994 en 1997 steeg de waarde van de biljetten nog elk jaar. Het elektronisch betalen met de pinpas nam vorig jaar verder toe. hoewel de sterkste groei voorbij is. Van alle beta lingen in de winkels gaat mo menteel vijftien procent met een pinpas. Met name grote aankopen worden gepind, want in de totale omzet van de detailhandel komt 45 pro cent (een bedrag van zestig miljard gulden) voor rekening van de pinpas. De chipkaart is daarentegen 'nog niet aan geslagen'. Volgens cijfers van DNB wordt slechts een fractie van het aantal kaarten (onge veer twee procent) af en toe gebruikt. Brussel maakt bezwaar Amsterdam Een grote berg huis vuil ligt opgestapeld in de Oude- brugsteef in het centrum van Am sterdam. Sinds gisteren staakt de gemeentelijke reinigingsdienst om de looneis van 4,5 procent kracht bij te zetten. Ook de stort plaatsen zijn als gevolg van de acties gesloten. Niettemin zetten veel Amsterdammers hun afval toch op straat. Ook elders worden acties gevoerd. Zo staken ook in Rotterdam de huisvuilophalers, terwijl in Leiden een stiptheidsac tie wordt gevoerd. Het personeel van Stadsvervoer Dordrecht houdt vandaag voor de derde keer een 24-uursstaking. Ook in Utrecht rijden vandaag geen stadsbussen. De bonden hebben inmiddels la ten weten pas volgende week te reageren op een informeel bod van de werkgevers. Ze willen eerst hun kaderleden raadplegen. Vorige week bleken de werkge vers bereid hun bod te verhogen tot 4,5 procent voor 1,5 jaar. Dat vinden de bonden nog steeds te laag, maar er is ook sprake van tijdsdruk, met de vakanties voor de deur. foto anp robbert slagman Belgische concurrent Interbrew ook in de markt amsterdam anp Heineken is kandidaat voor de overname van de brou werijen van het Britse Whitbread. Volgens een woord voerder is kopen één van de opties, maar onderzoekt Heineken ook andere mogelijkheden. De brouwerijen zijn belangrijk voor het Nederlandse concern, omdat daar Heineken in licentie wordt geproduceerd. overname is 7,8 miljard gulden gemoeid, ruim twee miljoen gulden per pub. Volgens een woordvoerder van Whitbread heeft het con cern nog zes maanden de tijd om na te denken over het afsto ten van de brouwerijen. Hij stelt dat verkoop van de brou werijen een van de opties is. Whitbread prakkizeert ook over andere mogelijkheden, zoals Whitbread moet op grond van concurrentiewetgeving zijn drie brouwerijen verkopen, nu Whitbread van het dranken concern Allied Domecq 3500 pubs heeft overgenomen. Whit bread was al eigenaar van 3400 pubs en wordt zodoende de grootste café-eigenaar van het verenigd Koninkrijk. Met de een aankoop door de huidige directie van de brouwerijen (management buy out). Heineken heeft in Groot-Brit- tannië een marktaandeel van zo'n 5 procent. Al dertig jaar werken de Nederlanders samen met Whitbread. Uitgerekend de grote concurrent van Heineken, het Belgische Interbrew, heeft ook een licentiecontract met Whitbread. De Belgen brengen Stella Artois in Groot-Brittannië als top-bier aan de man, terwijl Heineken hier het 'gewone' pils is. Interbrew zou de brouwerij en ook kunnen overnemen. In Leuven was niemand voor commentaar bereikbaar. Heineken is het concern dat de Britten aan het pils heeft ge kregen. Voordien dronken de Engelsen vrijwel uitsluitend ale- bier, het liefst lauw. Heineken heeft als eerste grote pilsverko per in Engeland wel een con cessie moeten doen. Omdat de Engelsen gewend waren aan een lager alcoholpercentage, brengt het bedrijf een aange past brouwsel op de markt. 'Heineken Cold Filtered' heeft slechts 3,4 procent alcohol. In middels is het duurdere Heine ken Export (het gewone Heine- kenbier) aan het assortiment toegevoegd als concurrent van Stella Artois. President Willink van De Nederlandsche Bank: amsterdam gpd Ondanks de val van het kabinet moeten regering en parlement voorgenomen bezuinigingen onverkort uitvoeren, zowel dit jaar als in 2000. Dat is hard no dig om de Nederlandse econo mie door een periode van lage re economische groei en opge lopen inflatie te loodsen. Daar bij dient de overheid tevens minder lasten op de schouders van de burgers te leggen. Die boodschap gaf president dr. A. Wellink van De Neder landsche Bank (DNB) gisteren mee aan het afgetreden paarse kabinet bij de traditionele pre sentatie van het DNB-jaarver- slag over 1998. „Als de kabi netsperikelen lang gaan duren moeten de voorgenomen be zuinigingen, die al met potlood zijn ingevuld, in de praktijk worden waargemaakt", maan de hij. Dit betreft 2 miljard gul den, vooral extra meerkosten van asielzoekers en sociale ze kerheid. Ook de overheidsin komsten en -uitgaven van vol gend jaar moeten in het gareel blijven, waarschuwde Wellink verder. „Het kan niet zo zijn dat in de begroting voor 2000, die deze zomer wordt gerealiseerd, het gat van 4 tot 5 miljard gul den niet opgevuld mag wor den." Wellink hamerde er op dat vooral de overheid het prijspeil in Nederland opjaagt. Dit jaar zitten de ramingen van de infla tie op twee procent. Met hogere ziektekostenpremies, tekorten in de sociale zekerheid en de jaarlijkse huurverhoging is er weinig kans dat de inflatie on der die twee procent komt. Bo vendien zal de gestegen olie prijs een opdrijvend effect heb ben. Het CAO-front geeft DNB op dit moment geen vrees voor hogere inflatie. „De bijdrage van de overheid zal moeten zijn zo min mogelijk prijsverho ging", aldus Wellink. Wellink vindt de prijsontwik keling samen met het oplopend overheidstekort redenen voor verdere bezuinigingen. Tegen slagen kunnen dein gemakkelij ker worden opgevangen. Bo vendien is binnen Euroland af gesproken overheidstekorten weg te werken. Nederland komt amstelveen richard mooyman De poging van de KLM om Martinair volledig over te ne men, is gestrand in Brussel. De Europese Commissie houdt grote bezwaren tegen de aan koop door de KLM van alle aan delen Martinair. De KLM heeft gisteren besloten de transactie af te blazen. Een zeer nauwe sa menwerking tussen Transavia en Martinair lijkt daarmee voorlopig van de baan. Als eigenaar van 50 procent Martinair-aandelen kocht de KLM vorig jaar de overige 50 procent van Nedlloyd. Dit on der voorbehoud van goedkeu ring door de mededingingsau toriteiten van de Europese Commissie. Brussel bleek ech ter grote bezwaren te hebben tegen de dominante marktposi tie die de KLM-groep (inclusief Transavia) op bepaalde routes vanuit Schiphol zou krijgen. Martinair toonde zich enkele weken geleden bij de presenta tie van de jaarcijfers geïrriteerd over de gang van zaken. Top man A. van Bochove zei geen enkel respect meer te hebben voor de houding van Brussel. Hij verklaarde desnoods bereid te zijn om enkele zonbestem- mingen rond de Middellandse Zee op te offeren om tegemoet te komen aan de bezwaren. KLM en Martinair zeggen in middels diverse maatregelen te hebben aangeboden om eerlij ke concurrentie op de Neder landse markt te garanderen, maar Brussel vond die niet ver genoeg gaan. Na overleg met Nedlloyd en Martinair heeft de KLM gisteren besloten de hele zaak maar af te blazen. De aan delentransactie ter waarde van 350 miljoen gulden is daarmee van de baan. Financieel directeur A. Ver berk van Martinair is 'teleurge steld'. Het afketsen van de over name heeft volgens hem directe gevolgen voor de beoogde sa menwerking tussen de volledi ge KLM-dochter Transavia en Martinair, dat slechts voor de helft KLM blttft Br was reeds een uitgebreid onderzoek gaan de naar allerlei samenwerkings modellen met als doel kosten besparing. „Daar kunnen we niet meer enthousiast mee doorgaan aldus Verberk. „We moeten gaan kijken wat er nu nog wel is toegestaan op het ge bied van samenwerking." Martinair moet volgens Ver berk afwachten wat de KLM en vooral Nedlloyd gaan doen. Nedlloyd zou op zoek kunnen gaan naar een nieuwe koper voor de Martinair-aandelen in binnen- of buitenland. Een woordvoerder van Nedlloyd wil alleen kwijt dat de onderne ming de zaak eerst goed op een rij moet gaan zetten. Daarbij wordt volgens hem ook beke ken of er sprake is van financi eel nadeel voor Nedlloyd. Verberk van Martinair sluit niet uit dat de KLM later op nieuw een poging zal doen om Martinair in te lijven. In de loop van het jaar treedt er een nieu we Europese Commissie aan, die wellicht minder bezwaren heeft. „We moeten daarbij wel goed nadenken of we in Brussel de juiste toonzetting en argu menten hebben gebruikt." amsterdam richard mooyman Diverse luchtvaartmaatschap pijen hebben Schiphol het afge lopen half jaar verlaten. Voor Schiphol reden te meer om blij te zijn met de komst van Conti nental Airlines, dat vanaf medio juli dagelijks met een DC10 op New York gaat vliegen. Het Amerikaanse Continental is te vens een beoogde partner van de KLM. In het Amstelhotel gaf de di rectie van Continental gisteren een presentatie van de vlieg maatschappij. Een voor aan deelhouders en personeel be doeld filmpje schetste een beeld van een stipte, winstge vende vliegmaatschappij die de reiziger in de watten legt. Een rapper zong zijn loflied op Con tinental. Topman Greg Brenneman was zelf naar Amsterdam geko men om de komst van Conti nental luister bij te zetten. De jeugdige Brenneman zorgde voor een ommekeer bij Conti nental. Na jaren van achterblij vende groei slaagde hij erin om de afgelopen vier jaar hoge groeicijfers en recordwinsten te boeken. Continental is nu druk bezig om vanuit de thuisbasis Newark in New York het aantal Europese bestemmingen uit te breiden. Het geheim van Continental schuilt volgens Brenneman vooral in gemotiveerde werkne mers. Die presteren beter, wat goed is voor passagiers en winstcijfers. Om de werkne mers een handje te helpen met hun geluk, krijgen zij flinke bo nussen als de toestellen stipt op tijd vertrekken. Onder goed functionerende werknemers worden zelfs auto's verloot. Het ziekteverzuim is zeer laag en de winst hoog, aldus Brenneman. Hij verwacht in de loop van het jaar meer duidelijkheid over de beoogde alliantie van Conti nental met KLM, Alitalia en Northwest Airlines. Met Air France wordt gesproken over eventuele toetreding tot deze grote alliantie. Continental werkt al intensief samen met de Franse luchtvaartmaatschappij. „Het is goed om Air France er bij te hebben", aldus Brenne man. Air France hakt naar ver wachting eind dit jaar de knoop door. Maatschappij wil duurdere klasse invoeren President A. Wellink van De Nederlandsche Bank, gisteren bij de pre sentatie van het jaarverslag. foto anp cor mulder dit jaar op een verwacht tekort van 1,7 procent (vorig jaar 0,9) van het nationaal inkomen. Hoewel de werkloosheid de af gelopen paar jaar flink is ge daald, blijft DNB, bezorgd over de grote aantallen arbeidsonge schikten en lager opgeleide of oudere werklozen. Rompslomp en kosten van mensen ontslaan en aannemen maken de ar beidsmarkt nog onvoldoende flexibel. Mede gesubsidieerde Melkertbanen zijn geen oplos sing. Die zouden 'de daadwer kelijke doorstroom naar regu lier werk eerder belemmeren'. Oprichting speciale unit consumentenzaken amsterdam gpd De Nederlandsche Bank gaat de consument bijstaan, door de banken te verplichten betere voorlichting te geven over koopsompolissen en andere in gewikkelde producten. Veel mensen kunnen de laatste jaren nauwelijks nog de weg vinden in de financiële supermarkten. Onder sterk verschillende na men worden steeds ingewikkel der producten verkocht, die ogenschijnlijk steeds wat an ders bieden. In advertenties be loven de banken huizenhoge rendementen, maar de klant die vraagt om de precieze kos ten van bijvoorbeeld een koop sompolis moet lang aandrihgen alvorens hij antwoord krijgt. Het vergelijken van verschillen de koopsompolissen is zelfs voor wetenschappers bijna on begonnen werk. De Nederlandsche Bank wil dat banken hun voorlichting veel beter en toegankelijker ma ken. „Consumenten krijgen nu minder informatie dan wense lijk en mogelijk is", zei presi dent A. Wellink. In het vandaag verschenen jaarverslag van de centrale bank wordt de oprichting aan gekondigd van een speciale 'unit consumentenzaken' Die zal de banken gaan aansporen tot duidelijkere informatie, zo dat klanten financi_le produc ten beter kunnen vergelijken. Bovendien wordt het schetsen van gouden bergen aan gren zen gebonden. „Het afgelopen weekeinde stond in de kranten een adver tentie waarin werd gerept van een jaarlijks rendement van achttien procent", schamperde DNB-directeur A. Schilder, be last met het toezicht op de ban ken. „Doorgewinterde beleg gers weten dat de kans daarop heel klein is. Maar het grote pu bliek wordt op het verkeerde been gezet. Van dat soort ad vertenties moeten we af." De nieuwe afdeling aan het Amsterdamse Frederiksplein denkt ook aan het opzetten van een klachtenprocedure voor klanten die ontevreden zijn over hun eigen bank. Hoe die er precies gaat uitzien, is nog niet bekend. schiphol richard mooyman Luchtvaartmaatschappij Trans avia overweegt ruimere zit plaatsen aan te bieden. Reizi gers krijgen dan de keuze tus sen een gewone plaats en een duurdere stoel met meer com fort. De luchtvaartmaatschappij schafte nog maar enkele jaren geleden de klasse-indeling ge heel af. Volgens president-directeur P. Legro wil Transavia tegemoet komen aan de wens van een aantal reizigers om meer ruimte en luxe aan boord te hebben. Maar tegelijkertijd blijkt er gro te vraag naar simpel vervoer te gen een zo laag mogelijke prijs. Transavia wil beide groepen te vreden stellen. Een besluit over het invoeren van een soort eerste klasse is nog niet genomen, zo beklem toonde Legro gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. 1 let zou gaan om een ingrijpen de maatregel waarbij het voor ste deel van alle 24 toestellen wordt aangepast. KLM-dochter Transavia heeft een uitstekend jaar achter de rug. Het resultaat voor belas ting bedroeg over het op 31 maart geëindigde boekjaar ruim 60 miljoen gulden, tegen ruim 33 miljoen het voorgaan de jaar. De omzet steeg met zestien procent tot 782 miljoen gulden. De lijndiensten waren over het algemeen succesvoller dan de charters. De record winst (omgerekend een kleine dertien gulden per stoel) is vol gens Legro mede te danken aan een toegenomen vraag naar vliegreizen, waarbij Transavia een groter marktaandeel wist te veroveren. Het aantal passa giers steeg met veertien pro cent. De verkoop van twee Boeings 737 van een ouder type droeg met circa 20 miljoen fors bij aan het gunstige resultaat. Transavia heeft vier nieuwe Boeings 737 besteld van de jongste generatie. De Transa- via-vloot is straks met een ge middelde leeftijd van vijf jaar een van de stilste en zuinigste in de internationale luchtvaart wereld, aldus I.egro. De topman verwacht dat het aantal vlieg tuigen binnen een jaar of twaalf zal zijn uitgebreid van 24 deze zomer naar 35 40. De activiteiten in andere Eu ropese landen houdt Transavia momenteel kritisch tegen het licht. Het vervoer vanuit Duits land en Italië naar vakantiebe stemmingen levert volgens Le gro te weinig op. De drukke lijndienst tussen Schiphol en Londen-Gatwick zal om dezell- de reden in de loop van het jaar worden overgedaan aan moe dermaatschappij KLM. Legro verwacht veel van een mogelijke samenwerking met zustermaatschappij Martinair binnen de KLM-groep. Hij ziet kostenbesparingen in het ver schiet door gezamenlijk mana gement, samenvoegen van af delingen en het uitwisselen van personeel, maar hij benadrukte dat daarover nog geen beslis sing is genomen. Een onder zoek naar de mogelijkheden loopt nog.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9