S£< MBYPRIJSJES /m 50% 0 korting ositiemode Vredesmacht voor Kosovo flink groter n heel veel Demonstranten krijgen iedere dag meer steun Nieuw licht op drama in Monfort Buitenland Prënatal Golkar blijft mogelijk buiten deelname aan verkiezingscampagne 6 WOENSDAG 26 MEI 1999 •eankfurt Een vrijwilliger probeert de meubelen van een tlooster in de Duitse deelstaat Beieren te redden. Het hoogwa- :er heeft volgens de eerste schattingen in de deelstaat een scha- je van 2,1 miljard mark veroorzaakt. In totaal kwam 12.000 hec- :are land onder water te staan, liepen ongeveer 25.000 huizen beschadigingen op en werden rond de 100.000 mensen door de ■amp getroffen. Minstens vier mensen kwamen om door het latuurgeweld. De Beierse autoriteiten kondigden aan de getrof- m burgers financieel bij te gaan staan. foto epa claus felix Oenen lieten vluchtelingen sterven iOPENHAGENIn Denemarken zijn kort voor en kort na het einde an de Tweede Wereldoorlog duizenden vluchtelingen uit het osten van Duitsland gestorven, omdat hen elke medische ver- orging werd geweigerd. Onder de doden waren ook 7000 kin leren onder de vijf jaar. Tot dusver werd in Denemarken aange- omen dat de ongeveer een kwart miljoen Duitse vluchtelingen oorbeeldig waren behandeld. Maar Mrsten Lylloff, die naast jneesheer ook historica is, heeft deze mythe nu doorgeprikt, lit haar onderzoek blijkt dat de Deense Artsenbond en het Ro- Kruis tot in 1949 weigerden de vluchtelingen te helpen. luizenden doden bij wervelstorm irachi'» De verwoestende wervelstorm die vorige week Pakis- in trof heeft mogelijk aan dyizenden mensen het leven gekost, lat hebben inwoners uit de getroffen dorpen gisteren gezegd, totale omvang van de verwoestingen is pas dagen na de orm zichtbaar geworden. Uitlopers van de cycloon trokken iet stormvlagen en hevige regenval over het gebied heen. Vol- ins dorpsbewoners zijn veel doden zo snel mogelijk in massa- aven gestopt zonder eerst officieel geregisteerd te zijn. onge producent bombrieven opgepakt !l> (Li De Oostenrijkse politie heeft een jonge man gearresteerd zeventien bombrieven had gemaakt en ze aan diverse politi- tvilde versturen. De 18-jarige jongen werd bij toeval in de aag gevat. Hij werd zondagavond dronken en nogal geweld- idig, waarop zijn moeder de politie belde. Zonder op de hoog te zijn van de plannen van de jongen namen agenten hem lee. Op weg naar een psychiatrisch ziekenhuis-uitte de jongen hter dreigementen dat hij iedereen op zou blazen. S willen onderzoek naar Tiananmen iSHiNGTONHet Aamerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft 'g< ine ïina Opgeroepen het bloedbad op het Tiananmenplein in Pe- ig te gaan onderzoeken. Dat is op 4 juni precies tien jaar gele- i. Ook moet de Chinese regering haar officiële standpunt de gebeurtenissen herzien. Daartoe heeft het Huis gisteren iem een resolutie aangenomen. Op 4 juni 1989 maakten inese troepen een einde aan protesten voor meer democratie een maand lang werden gehouden op het Tiananmenplein, l Plein van de Hemelse Vrede. Bij die gewelddadige ingreep len honderden en mogelijk duizenden doden. Soon Chroesjtsjov wordt Amerikaan angeles De zoon van de voormalige Sovjet-partijleider J roesjtsjov wordt waarschijnlijk Amerikaans staatsburger. Ser- Chroesjtsjov (63) moet binnenkort samen met echtgenote entina het traditionele examen voor nieuwe Amerikanen af- 555; gen. De test onderzoekt de kennis van geschiedenis en poli- van de Verenigde Staten. De kans dat Chroesjtsjov, docent 'rnationale betrekkingen aan de prestigieuze Brown Univer- it, slaagt lijkt groot. Chroesjtsjov woont al acht jaar in de VS ^■schreef een aantal boeken over zijn vader. Die leidde na de ^H)d van Stalin tussen 1953 en 1964 de Sovjet-Unie. 5aeftijd heelal 12 miljard jaar hingtonHet heelal is een stuk jonger dan de experts tot nu dachten. Sterrenkundigen zijn er na uitvoerig onderzoek de Hubble Telescoop achter gekomen dat het heelal zo n niljard jaar oud is en niet, zoals eerder werd verondersteld, niljard jaar. Wetenschappers verklaarden dit gisteren in ihington en denken nu ook voldoende bewijs te hebben de stelling dat de 'Big Bang' voor het ontstaan van het lal heeft gezorgd. Met de nieuwe gegevens vermoeden we- ichappers een reuzensprong vooruit te hebben gemaakt in inderzoek naar de ware dimensie van het universum. iia zet luchtmacht in tegen Pakistan bic vc 'elhiIndia heeft vandaag zijn luchtmacht ingezet tegen pen die vanuit Pakistan het Indiase deel van Kashmir zijn lengedrongen. Het Indiase leger bestrijdt met helikopters levechtsvliegtuigen de manschappen die op drie plaatsen de Istaanse grens overschreden, aldus een anonieme hoge In- regeringsfunctionaris. Volgens hem gaat het om bijna ze- nderd Afghaanse huurlingen, die waarschijnlijk onder lei van Pakistaanse legerofficieren staan. Kashmir is al vijftig twistpunt tussen India en Pakistan. De twee landen voerj al twee oorlogen over het omstreden gebied waarvan twee- Ie in Indiase handen is. De rest maakt deel uit van Pakistan. voor 515 baby-, kinder- 6fl Graag tot ziens bij Prenatal. Bel voor verkoopadressen tijdens kantooruren: 036-5322000 BEVALLEN IS ONS VAK Instemming van NA VO-lidstaten jakarta anp De NAVO-lidstaten hebben gisteren in Brussel inge stemd met de plannen om de voorgenomen militaire vredesmacht voor Kosovo aanzienlijk op te voeren. Vol gens zegslieden zal de troepenmacht, getooid met de naam KFOR-Plus, tussen de 45.000 en 50.000 manschap pen bedragen in plaats van de oorspronkelijk geplande 28.000. De precieze aantallen en de samenstelling ervan zullen de komende dagen door de militaire comman danten worden vastgesteld. brussel-belgrado-skopje rtr-afp-dpa-anp-efe ,,KFOR krijgt tot hoofdtaak de veiligheid in het gebied te her stellen en de terugkeer van de vluchtelingen naar Kosovo te bevorderen," aldus NAVO-op- perbevelhebber in Europa, Clark. De extra troepen zijn noodzakelijk, omdat de ver woestingen en de humanitaire nood veel groter is, zei Clark, onderstrepend dat het niet gaat om een invasiemacht. KFÓR moet helpen bij het toezien op de naleving van een eventueel vredesakkoord met de Serviërs. Verder moet Milo sevic begrijpen dat de NAVO zijn luchtaanvallen zal doorzet ten en intensiveren, zolang hij geen vredesakkoord sluit. ,,Hoe sneller hij dat doet, des te beter, vooral voor zijn eigen volk", al dus Clark. De stroom vluchtelingen uit Kosovo naar Macedonië blijft ondertussen aanhouden. Vol gens het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (Unhcr) hebben binnen een etmaal meer dan 10.000 etni sche Albanezen de grens gepas seerd. Volgens Unhcr-woordvoerder Ron Redmond bedreigt de nieuwe uittocht de stabiliteit in de opvangkampen. ,,Als de in stroom doorgaat en we 8000 tot 10.000 mensen per dag krijgen, hebben we een crisis die leidt tot een grote overbelasting van onze capaciteit in de kampen", aldus de zegsman. Redmond denkt dat de in stroom van de afgelopen dagen het gevolg is van hernieuwde inspanningen van de Joegosla vische president Milosevic om de etnische zuivering van Koso vo te voltooien. „De mensen komen uit een groot gebied in het oosten van Kosovo en alles is goed georganiseerd. Het is al lesomvattend. Hele wijken, zo wel mannen, vrouwen, kinde ren als ouderen worden verdre ven", aldus Redmond. De Indonesische regerings partij Golkar wordt mogelijk uitgesloten van deelname aan de campagne voor de verkie zingen van 7 juni. Reden is dat bewakers van de partij tij dens de campagne wapens bij zich droegen. Volgens vice-voorzitter Lubis van het Toezichthou dend Comité voor de Verkie zingen ontkent Golkar de be schuldigingen. „Maar we hebben op televisie gezien dat Golkar wapens had", zo zei Lubis. ..Golkar heeft gelo gen". Lubis denkt dat de re geringspartij ook aangeklaagd kan worden voor het aan stichten van rellen en het omkopen van stemgerechtig den. De regeringspartij heeft een slechte start gemaakt in de verkiezingscampagne. On danks het feit dat Golkar be roemde Indonesische actrices en zangeressen inzet in haar campagne, wordt de partij uitgejouwd door het publiek. Golkar wordt nog steeds ge associeerd met de verguisde president Soeharto. Ook andere partijen heb ben regels overtreden, zoals de Indonesische Democrati sche Partij van Megawati Soe- karnoputri (PDI), die vlaggen van Golkar heeft verbrand en neergehaald en leden van Golkar heeft aangevallen. De ze partij heeft ook. tegen de regels in, massale optochten gehouden met duizenden aanhangers. PDI heeft alleen een waarschuwing gekregen. Bij een aanval van separa tisten op een dorp in de on rustige Indonesische provin cie Aceh zijn zes mensen om het leven gekomen en is een zelfde aantal gewond geraakt. Aan het gevecht namen min stens twintig leden van de militante afscheidingsbewe ging Aceh Merdeka deel. Die streng islamitische beweging ijvert sinds meer dan tien jaar voor onafhankelijkheid van de olierijke uiterste noord punt van het eiland Sumatra. Zelfs de regen houdt Surinamers niet tegen paramaribo armand snijders correspondent De regen viel gisteren in de Su rinaamse hoofdstad met bak ken uit de tropenhemel. Deson danks trokken naar schatting tienduizend mensen, leuzen scanderend door de stad en langs het kabinet van de presi dent. Een teken dat de Surina mers erg boos zijn op de rege ring, want als ze ergens een bloedhekel aan hebben, dan is het wel regen. Iedere dag sluiten meer men sen zich aan bij de demon stranten, terwijl de bevolking de gevolgen begint te voelen van de stakingen die zich als een olievlek uitbreiden. 'We gaan door tot de president is opgestapt. En als hij niet uit zichzelf vertrekt, zullen wij hem een handje helpen.' President Jules Wijdenbosch heeft zichzelf volledig geïso leerd. Hij lijkt de enige in het land te zijn, die niet wil toege ven dat er sprake is van econo mische en sociale crisis in het land. De halsstarrige opstelling van het staatshoofd is mede aanleiding geweest voor de on lusten die sinds vorige week het beeld in Paramaribo beheersen. Suriname maakt de ernstigste rellen mee sinds de militaire dictatuur van de jaren tachtig. „We krijgen hem echt wel weg", voorspelt een actieleider. „Hij doet alsof zijn neus bloedt en probeert ons zoet te houden met mooie praatjes, maar er is geen hond meer die hem ge looft. Alles in het land komt stil te liggen, zelfs de water- en elektriciteitsvoorziening wordt gestaakt. Niemand heeft nog langer zin om honger te lijden, omdat we met een dictator zijn opgescheept die volledig dron ken van macht en alcohol is." Dat de grimmige sfeer de afge lopen dagen tot een explosie van geweld en vernielingen heeft geleid, vindt onderwijze res Nita Ramkhalewan begrij pelijk. „De mensen zijn gefrus treerd. Ze kunnen nog geen week leven van hun maandsa laris, maar de regering heeft daar geen oor voor. Wijden bosch zegt dat er niets aan de hand is. Dan is het toch logisch dat mensen met stenen gaan gooien. Die man heeft een plaat voor zijn kop, zoals jullie Hol landers dat noemen." Het harde optreden in de afge lopen dagen van politie, militai- Nazi-slachtoffers klagen Duitse farmaceuten aan newark ap Overlevenden van medische ex perimenten van nazi-artsen als Josef Mengele hebben in de VS procedures tegen Duitse farma ceutische bedrijven aangespan nen om schadevergoeding te eisen. De zaak die deze maand in Newark is aangespannen tegen Bayer AG, Hoechst AG en Sche ring AG behoort tot de eerste in de VS, waarin de bedrijven in verband worden gebracht met de medische experimenten. De zaak is in tweevoud ingediend: een voor Amerikaanse burgers en een voor onderdanen van andere landen. De klagers be schuldigen de ondernemingen ervan giftige chemicaliën aan de nazi-artsen te hebben ver strekt voor experimenten en zeggen dat bedrijfspersoneel het werk heeft geobeserveerd. Surinaamse veiligheidstroepen proberen demonstranten bij het presidentiële paleis tegen te houden. Voor de tweede achtereenvolgende week demonstreren de Surinamers tegen president Wijdenbosch en de economische crisis in hun land. foto »ap» eoward troon ren en leden van de Binnen lands Veiligheidsdienst is door vrijwel iedere maatschappelijke groepering fel bekritiseerd. „Het is tekenend voor de mach teloosheid van de regering. Ze hebben de toestand niet meer in de hand en weten dat hun dagen zijn geteld", meent vak bondsleider Ronald Hooghart, die zelf verschillende klappen moest incasseren. De stakingsacties in het land hebben een verlammende wer king op het openbare leven. Bij de weinige benzinestations die zich niet hebben aangesloten, vormen zich iedere dag kilome terslange rijen, terwijl de bevol king zich voorbereid op het erg ste en massaal aan het hamste ren is geslagen. Vooral kaarsen worden met dozen tegelijk in gekocht, omdat wordt verwacht dat het hele land later deze week in het donker zit. De win kels in het centrum van de stad zijn sinds vorige week gesloten. Het personeel van de Suri naamse Luchtvaartmaatschap pij (SLM) heeft het werk giste ren neergelegd, waardoor het regionale vliegverkeer onmoge lijk is geworden. Alleen de vluchten van de KLM van en naar Amsterdam zorgen nog voor enige bedrijvigheid op de internationale Johan Adolf Pen- gel iuchthaven te Zanderij. Maar ook daar willen de vak bonden zo snel mogelijk een einde aan laten maken door het brandweerpersoneel en de luchtverkeersleiding bij de ac ties te betrekken. Boeren, verplegend personeel, studenten, winkelpersoneel hebben zich in de afgelopen dagen aangesloten bij de acties, die door leerkrachten, ambte naren, rechters en advocaten is ontketend. Zelfs parlementari ërs betuigen openlijk meer en meer hun steun en lopen mee tijdens de demonstraties, die gisteren rustig verliepen. Veel politieagenten zeggen dat ze last hebben van een gewetens conflict. „We staan hier tegenover men sen die ook voor ons belang op komen", verwoordt een agent het dilemma. „Want ook wij kunnen niet meer met ons sala ris uitkomen. Aan de andere kant dienen we de openbare or de te handhaven. De vraag die echter constant door ons hoofd spookt, is hoever we daarin wil len gaan. We kunnen toch niet gaan schieten op mensen die in hetzelfde schuitje zitten?" Toch zijn er ook twijfels over de acties. Want wat als Wijden bosch inderdaad aftreedt? Ve len vrezen dat de gelederen, die nu zo gesloten lijken te zijn, dan uiteenvallen en de politieke tegenstanders van de regering de kans zullen laten liggen om het land daadwerkelijk op te bouwen. „Ik heb dit al zo vaak meegemaakt", zegt een oude Creoolse man die de stoet de monstranten aan zich voorbij ziet trekken. „Maar we komen van de regen in de drup. Het gaat de actieleiders echt niet om een beter leven voor de Su rinamer. Ze hongeren allemaal naar macht en zien zichzelf al op een ministersstoel zitten, waar ze net zulke corrupte han delingen zullen verrichten als de lieden die het nu voor het zeggen hebben. Wat de oplos sing is van de problemen? De kurk eruit trekken en Suriname laten leeglopen in de Atlanti sche oceaan." Nederlanders volgens burgemeester niet op hetzelfde tijdstip vermoord parus - cees van zweeden correspondent De burgemeester van Monfort. het dorp waar eind vorige week vier Nederlanders werden vermoord, heeft gisteren een ge heel nieuw licht op het drama geworpen. Nadat hij vijf uur lang in de boerderij van de slachtoffers had rondgeneusd, ver klaarde Denis Carrère dat eerst Artie van Hulst was vermoord en pas aanzienlijk later zijn vrouw Marianne, zijn schoon zuster Dora van Nieuwenhuis en zwager Johan van Nieuwenhuis. Artie vond de dood door een enkele ko gel, aldus Carrère, maar in de muur wer den sporen gevonden van twee andere kogels. Hij had geen regenkleding aan, zoals de politie eerder had gemeld, maar een soort plastic schort dat zijn kleding bij het verven moest beschermen. Vol gens de burgervader was Van Hulst aan het schilderen in zijn huis, toen de moor denaars kwamen. De burgemeester weersprak ook dat de Ossenaar zichzelf had gebarricadeerd om zich te beschermen tegen zijn aanvallers. De drie andere slachtoffers zouden zijn thuisgekomen, toen de moordenaars nog in het huis waren. Ze werden allen ge keeld. Wat de moordenaars in het huis zoch ten, is nog altijd een raadsel. Er stond volgens Carrère niet veel in, hoewel dat niet van de buitenkant was te zien. De burgemeester had echter de indruk dat ze 'naar iets op zoek' waren geweest. Enkele Iaden waren geleegd, en een stoel was opengesneden. De Franse politie zoekt de daders binnen de 'georganiseerde misdaad'. Woordvoerder P. Taylor-Parkins van de ondernemersvereniging TIBO, Toekomst In Bedrijven Oss zet grote vraagtekens bij de conclusie van de Franse politie. „Een afrekening door beroepscriminelen? Dat geloof ik niet. Artie en Marianne van Hulst waren integere en plichtsgetrouwe mensen. Ze stonden hoog aangeschre ven. Ik kan me niet voorstellen dat zij vij anden hadden." In Vianen, de woonplaats van Dora van Dam (56), de zus van Marianne, en haar partner Johan Nieuwenhuis (62), over heersen verbijstering en ongeloof. „Het waren schatten van mensen", verhaalt een buurvrouw. Ze wil verder niet reage ren: „Ik ben er kapot van." De afgelopen jaren zijn verschillende Nederlandse echtparen in het buitenland vermoord. Vorig jaar april gebeurde dat in een woning in het Duitse Kiel. Een Ne derlandse man en vrouw werden in het hoofd geschoten en beroofd. In juni 1997 werd een stel uit Delden op brute wijze om het leven gebracht toen ze met een camper op een parkeerplaats in Zuid- Duitsland stonden. Bij hen werden de ke len doorgesneden nadat ze waren dood geschoten. Ook hier betrof het een roof overval. Barak biedt Likud plek in coalitieregering herzliya afp De nieuw gekozen Israëli sche premier. Ehud Ba rak. heeft gisteren Likud, de partij van zijn grote ri vaal Netanyahu. een plaats aangeboden in een nieuw te vormen coalitie regering. Volgens afge vaardigden van Likud gaat het om een speciale be voorrechte positie voor de partij. Een groep onderhande laars van Baraks Arbeids- partij sprak gisterem ge durende anderhalf uur met vier oud-ministers van de regering van Neta nyahu. Volgens afgevaar digde Shalom van Likud hebben Baraks mensen voorgesteld dat de partij van scheidend premier Netanyahu de 'eerste partner in de toekomstige coalitie' wordt. De ontmoeting had plaats in een hotel in Herzliya, ten noorden van Tel Aviv. De onderhande laars van Barak hadden op dezelfde plaats al eer der contact met andere partijen. De onderhande lingen voor de vorming van een brede coalitie, die Barak nastreeft, begonnen maandag. Bij de verkiezingen van 17 mei kreeg de Arbeids- partij 27 zetels in de Knes set. Likud werd ondanks een aanzienlijk verlies tweede met 19 zetels. Jeltsin benoemt nieuwe ministers MOSKOU DPA-Rtr-AFP De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteravond per de creet tien nieuwe ministers be noemd in het kabinet Stepasjin. Zeven bewindslieden van de oude regering Primakov bleven op hun post. Michaïl Zadornov is benoemd tot eerste vice-pre- mier van het Russische kabinet. Zadornov (36), die tot nu toe minister van financiën was, wordt belast met het macro- economische beleid van Rus land. De benoeming kwam geheel onverwacht, nadat het televisie station N'IV gisterochtend eer der foutief had gemeld dat de econoom Zjoekov tot eerste vi ce-premier was benoemd. Zjoe kov, die was getipt voor de functie, behoudt zijn zetel in het parlement, aldus Stepasjin. Zadornov zal de onderhande lingen voeren met het Interna tionaal Monetaire Fonds (IMF) en met de buitenlandse geld schieters. die dit jaar zo'n 35 miljard gulden van Moskou te goed hebben. Eerder deze maand ontsloeg Jeltsin de populaire premier Je- vgeni Primakov en droeg met succes zijn politieke bondge noot Stepasjin voor als diens opvolger. In de regering-Prima kov, die gesteund was door de communisten, stond Zadornov voor een strak financieel beleid en stond hij tegenover de com munistische minister Joeri Masljoekov, wiens post hij nu overneemt. Lauwe reactie van Clinton op rapport Chinese spionage WASHINGTON Rtr-AFP-DPA De Amerikaanse president Clin ton heeft gisteren lauw gerea geerd op het rapport over spio- nageactiviteiten van de Volksre publiek China in de Verenigde Staten. Uit het gisteren gepubli ceerde rapport van een speciale commissie van het Huis van Af gevaardigden blijkt dat hlna twintig jaar lang door spionage atoomgeheimen, computer technologie en informatie over raketsystemen en vliegtuigen heeft verworven. President Clinton liet via woordvoerder Joe Lockhart we ten de meeste aanbevelingen als 'constructief te beschou wen. De aanbevelingen zijn echter in 'veel gevallen al door de regering ingevoerd' en ma ken deel uit van het beleid en de praktijk. Het Witte Fluis is het bovendien niet met alle aanbevelingen in het rapport eens, aldus Lockhart. Clinton en zijn regering zul len nauw met het Congres gaan samenwerken om verdere maatregelen door te voeren die- de veiligheid en controle op de export van gevoelig materiaal moeten vergroten. Peking heeft het rapport reso luut verworpen. Een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken noemde het onzin. Hij zei dat het wordt gepresenteerd om de aandacht af te leiden van de NAVO-aan- val op de Chinese ambassade in Belgrado van 7 mei.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7