ARGILL er 's feest! Akkoord over fusie NUON/ENW fep KKk<-iw. L =->J re'OM Onze stem belangrijker dan onze omvang 252 Minimale meerderheid voor paarse partijen in senaat 4-3 Stemrecht senatoren Eerste Kamer een 'constructiefout' Binnenland Protest tegen voedselgigant as;1 WOENSDAG 26 MEI 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Staten Zeeland: kerncentrale behouden middelburg Een meerderheid van Provinciale Staten in Zeeland wil dat de kerncentrale in Borssele na 2003 openblijft. Van de 47 statenleden ondertekenden er gisteren 34 een motie aan de re gering en de Eerste en Tweede Kamer om het sluitingsbesluit te heroverwegen. De statenfracties van WD, CDA, SGP, RPF/GPV, Partij voor Zeeland en het onafhankelijk statenlid M. Weststrate stellen dat zich nieuwe argumenten voor open houden'hebben aangediend. Zo voldoet de centrale na grootscheepse aanpas singen aan de nieuwste internationale veiligheidseisen. Daar naast voeren de fracties aan dat de kerncentrale twee procent kan bijdragen aan de vermindering van de uitstoot van kooldi oxide in de lucht. Nederland heeft zich internationaal verplicht tot een vermindering van zes procent. PvdA, D66 en Groen Links in Zeeland houden vast aan sluiting en wijzen erop dat het radi oactieve afval een gevaarlijk probleem blijft. Aanhouding voor bedreiging raadslid numegen Een 30-jarige Nijmegenaar is vorige week aangehou den omdat hij sinds september 1997 een raadslid van Groen links in Nijmegen bedreigd zou hebben. De man dreigde de mouw telefonisch met geweld en het in brand steken van haar woning. De Nijmeegse politie heeft dat gisteren meegedeeld. Het raadslid heeft diverse malen aangifte gedaan van de bedrei gingen. Na verloop van tijd vond Justitie de mondelinge dreige menten zo ernstig worden dat een onderzoek is ingesteld. De Nijmegenaar is in verzekering gesteld. Hij koestert extreem rechtse sympathieën en belaagde het GroenLinkse raadslid om haar politieke ideeën. Volgens GroenLinks maakt de Nijmege naar deel uit van een groep mensen rond de voormalige ex treem-rechtse partij CP'86. Van Eek zegt dat meer leden van zijn partij, andere linkse politici en migrantenorganisaties eveneens last hebben gehad van dreigtelefoontjes uit dezelfde hoek. Gedeputeerde Klijn: tarieven omlaag, sendee wordt beter Noord-Holland is akkoord met de fusie van het energiebedrijf ENW met de bedrijven NUON, EWR en Gamog tot NUON/ENW. Gisteren stemden, op de^SP en NH Anders- /De Groenen na, alle provinciale partijen voor de vorming van het nieuwe bedrijf. Noord-Holland was de laatste van de twintig aandeelhouders die zich moest uitspre ken. Door het samengaan ontstaat een van de grootste distributiebedrijven in Neder land, met een omzet van 7,5 miljard gulden en een Nederlands martkaandeel tussen de 35 en 40 procent. Als gevolg van de fusie verdwijnen 2500 van de 7500 banen. haarlem monica wesseling-anp Met het besluit gisteren in de provinciale staten van Noord- Holland komt een einde aan een week van onzekerheid. Ver leden week weigerde een aantal partijen tijdens een commissie vergadering een standpunt in te nemen en die onzekerheid lie ten vooral de WD en Groen Links gisteren voortbestaan. Als Noord-Holland had tegenge stemd, dan was de fusie volle dig afgeblazen. Noord-Holland is, net als de gemeente Amster dam en de provincies Friesland en Gelderland, zo'n grote aan deelhouder dat toestemming vereist is voor het doorgaan. De fusie had eigenlijk begin april al rond moeten zijn, maar vooral bij de WD-fractie rezen bezwaren. De andere aandeel houders van de vier bedrijven, de provincies Gelderland, Fle voland, Friesland en gemeen ten in Gelderland en Zuid- en Noord-Holland, waren al in maart akkoord. De WD-bedenkingen waren niet alleen van financiële aard, ook de positie van de kleinver bruiker, en dan vooral de mo gelijkheid van de provincie om de tarieven in toom te houden, baarde de liberalen zorgen. Voor GroenLinks is het gebruik van duurzame energie, en de mogelijkheid daar binnen het grote bedrijf afspraken over te maken, cruciaal. De opmerking van gedepu teerde N. Klijn dat door de fusie de tarieven omlaag gaan en de service omhoog, en de uitleg over de andere fusie(on)moge- lijkheden en de garantie over de latsburg hans jacobs Li Boeren uit de Indiase deelstaat Karnataka vormden gisteren het grootste deel van de demonstranten bij voedselgigant Cargill in Amsterdam. Kleine Derde Wereld-boeren i bedreigd door de monopoliepositie van Cargill. De demonstranten maken deel uit van de Intercontinental Caravan, een internationale beweging, foto anp cor mulder een het graaien en snaaien (sommige) leden van het - ropese Parlement heeft de elopen maanden de aan- iht getrokken. Dat belooft 3r de verkiezingen op 10 ju- weinig goeds. De parle- ntsleden zelf vinden dat het h de moeite waard is te in stemmen. Joost Lagen- i, lijsttrekker van Groen- ks, sinds vorig jaar in het lement en tot die tijd onachtig in Haarlem, aan woord. ienLinks zit landelijk gezien Ie lift, maar vooral in linkse igen bestaat veel achterdocht scepsis ten aanzien van het opese Parlement en de Euro- politiek. n groot deel van de Neder- ise wetten wordt in Brussel J Straatsburg gemaakt. Het is ingrijk dat wij daar een stem ebben. Milieuvervuiling dt niet op bij de grens. Dat uitgerekend een zaak die in Europees verband kan 17 august worden geregeld. Maar dan wel op een.democratische manier. Je moet het niet alleen overla ten aan de regerin gen. Het Europese Parlement moet meebeslissen. Dat is de boodschap die we moeten over brengen. Voor dat zelfde parlement is het dan wel belang rijk dat het brandschoon is. Wat dat betreft valt er nog wel wat te verbeteren." Wat kan één Nederlander uit richten in een Europese groene fractie met slechts 27 leden in een parlement van 626 mensen? „Onze stem is in het Europese Parlement veel belangrijker dan onze grootte, dat geldt zowel voor de groene fractie als ge heel, als voor GroenLinks. We zijn een herkenbare fractie, met heldere standpunten. We heb ben de afgelopen jaren ver schillende keren het voortouw kunnen nemen, in milieuzaken, EUROPESE VERKIEZINGEN maar ook bij het aan de kaak stellen van de fraude. Die in vloed kan straks gro ter worden als de Duitse Groenen een 'commissaris krijgen in de Europese Com missie. Als enige Ne derlander in de frac tie word ik serieus genomen. Ik kan de fractie meekrijgen, maar je moet wel de goede momenten kiezen en met goede argumenten ko men." Landbouw vormt de grootste uitgavenpost van de Europese Unie. Bijna de helft van de be groting gaat naar een handjevol boeren. Het parlement heeft daarover echter niets te zeggen, terwijl de EU juist daar geld kan besparen. „Het afschaffen van de land bouwsubsidies betekent met een ook het einde van de agra rische sector in de EU. Dan komt er alleen nog maar voed sel uit landen als de Verenigde Staten. Dat is geen goede zaak. Joost Lagendijk. foto gpd Europa moet een eigen voed selproductie houden. Boven dien zou zonder subsidies het platteland in landen als Spanje, Finland en Griekenland ont volkt raken en onleefbaar wor den. De subsidies kunnen wel op een andere manier worden ingezet. Meer geld bijvoorbeeld om het land anders te bewer ken, met meer oog voor de na tuur en het milieu en niet meer voor overproductie van melk. Exportsubsidies kunnen ook verdwijnen, die verstoren nu vaak de lokale markt in de Der de Wereld. De boeren moeten een andere taak krijgen, maar dat levert niet automatisch be zuinigingen op." Frits Bolkestein wordt genoemd als nieuwe Nederlandse com missaris. Een goede keuze? „Nee. Als het dan toch een libe raal moet zijn dan liever (staats secretaris) Gijs de Vries. We zul len het verzet in het Europees Parlement tegen Bolkestein or ganiseren door al zijn uitspra ken over Europa nog eens goed op een rijtje te zetten en voor de hoorzitting van het parle ment te verspreiden. Het nieu we parlement gaat zeker schie ten op de nieuwe commissaris sen. Bolkestein komt als doel in aanmerking." macht van de provincie, trok de WD over de streep. Temeer nu de provincie (zo staat in een aangenomen motie) de Noord- Hollandse vertegenwoordiger in de aandeelhoudersvergade ring de opdracht meegeeft ook na de eeuwwisseling (als nieu we fusies wellicht aan de orde komen) de tarieven goed te be waken. GroenLinks zag haar milieu- wensen gehonoreerd in drie. vrijwel statenbreed aangeno men, moties. Afgesproken is dat de provincie in het aandeel houders overleg zich uitspreekt tegen het gebruik van kernener gie of bruinkool. Bovendien gaat Noord-Holland bij de aan deelhouders bepleiten dat er in 2005 ten minste vijf procent van de elektriciteit op een duurzame manier wordt opge wekt. De provincie Noord-Holland krijgt in het nieuwe bedrijf elf procent van de aandelen. Nu heeft de provincie bijna 40 pro cent in de ENW. De ENW krijgt echter binnen het grote bedrijf NUON/ENW 29 procent NU ON krijgt 51 procent, Gamog en EWR elk tien. Het nieuwe fusie- bedrijf moet nog wachten met de verkoop van het 50 pro- centsbelang in productiebedrijf EPON. De verkoopplannen lig gen stil doordat er onenigheid is met de andere aandeelhou der, het distributiebedrijf EDON. Een woordvoerster stelt dat NUON niet wil dat het Amerikaanse bedrijf Reliant meebiedt. De Amerikanen zijn al eigenaar van het stroombe drijf UNA. „Als Reliant EPON koopt, hebben zij een te grote positie op de Nederlandse markt. Wij willen juist dat er concurrentie is." Man vindt in verzetsmuseum koffer terug gouda gpd De 76-jarige Bastiaan Hoogen- doorn uit Gouda kreeg vorige week van een kennis te horen dat er een houten koffer in Ver zetsmuseum Zuid-Holland was opgedoken met zijn naam er op. In het museum stond de houten koffer die hij meekreeg toen hij tijdens de oorlog in Berlijn tewerk werd gesteld. Hij kreeg in 1942 als 20-jarige te horen dat hij naar Berlijn moest om daar mee te werken in de oorlogsindustrie. „Ik kan me alleen herinneren dat ik de koffer heb achtergela ten bij een hospita. Mijn vader heeft die koffer voor mij ge maakt toen ik naar Berlijn moest. Ik herkende de koffer meteen en raakte hevig geëmo tioneerd." Een wonder, noemt W. de Lijster van het Verzetsmuseum de vondst. De Lijster weet niet hoe de koffer in het museum terecht is gekomen. den haag-leiden hans jacobs Provinciale Staten hebben gis teren een nieuwe Eerste Ka mer gekozen. De paarse partij en behouden een minimale meerderheid van 38 zetels. Het CDA wordt in de nieuwe Eerste Kamer de grootste par tij, zij behoudt haar 20 zetels. De WD levert er 4 in en komt uit op 19. De PvdA blijft de der de partij in de senaat, met 15 zetels (was 14). D66 levert 3 ze tels in en komt uit op 4. GroenLinks verdubbelt het zeteltal en komt uit op 8. De kleine christelijke partijen boe ken eveneens* een grote winst. De gezamenlijk opererende partijen GPV en RPF verdubbe len hun aantal zetels en komen uit op 4. De SGP houdt haar twee afgevaardigden. De SP komt eveneens met twee zetels terug in de Eerste Kamer. De nieuwe Eerste Kamer her bergt een aantal oude beken den. Daaronder is Hans Wiegel, die vorige week in opspraak kwam door zijn stem tegen het referendum. Hij kreeg veel voorkeurstemmen. Zelf noemt de voormalig Commissaris van de Koningin in Friesland de voorkeurstemmen 'opmerke lijk'. De partijleiding van de li beralen had haar Statenleden op het hart gedrukt geen voor keurstemmen uit te brengen. Oude bekenden zijn ook oud- D66 voorman Jan Terlouw en voormalig D66-minister Winnie Sorgdrager. Voor de PvdA komt de burgemeester van Tilburg en de vroegere FNV-voorzitter Jo- han Stekelenburg in de senaat, evenals Ed van Thijn, voorheen burgemeester van Amsterdam. De kleine onafhankelijke partij en en de Groenen brachten pla noloog Marten Bierman terug in de groene bankjes. Onder de vertrekkende sena toren bevinden zich de WD'er Henk Heine Makkreel en AOV- oprichter Martin Batenburg. Met hem verliezen de ouderen partijen hun laatste zetel in de Eerste Kamer. De uitslag wordt morgen pas definitief vastgesteld. Uit de regio Opvallendste nieuwkomer is het Leidse gemeenteraadslid Driek van Vugt, die met zijn 19 jaar de jongste senator uit de parle mentaire geschiedenis wordt. De Socialistische Partij wil met 'Superdriek', zoals de student politicologie wel wordt genoemd, meer leven brengen in het oudemannenhuis van de Eerste Ka mer. Van Vugt staat naar eigen zeggen 'te popelen om te begin nen'. D66-senator Elida Tuinstra (Oegstgeest) en PvdA'er Piet van Stoffelen (Hillegom) keren niet terug aan het Binnenhof, Uit de Leidse regio komen drie senatoren. Driek van Vugt Tijdens het Eerste-Kamerdebat over het referendum verscheen Driek van Vugt (19) alvast in een net colbertje op de publieke tribune. Van Vugt zegt snel te leren, en de eerste les die hij van zijn bezoeken aan het Binnenhof kennelijk heeft opgestoken is dat hij wat kleding betreft niet geheel uit de toon moet vallen bij het stemmige grijs van de overige, meer bedaagde senatoren. De vraag is in hoeverre het Leidse gemeenteraadslid (Van Vugt stapt na zijn installatie uit de raad) in de senaat ook echt zijn stem kan laten horen. Tot nu toe heeft hij alleen nog maar de aandacht weten te trekken door een plasactie tegen minister Hermans (onderwijs) en ondoordachte uitspraken over Somali sche asielzoekers. Noordwijkse partijleden wilden hem om die uitspraken zelfs uit de Eerste Kamer houden. 'Onzin' vond Van Vugt. „Hij is welkom om te komen leren", meende zijn SP-frac- tievoorzitter Ruers vorige week. Eddy Schuyer De fikse nederlaag die D66 bij de statenverkiezingen moest in casseren betekent dat de fractie van de sociaal-liberalen wordt vrrk It'iinl I i ;n lii' zitu-i I tkIy Si luiyri behield mei tic hak ken over de sloot de zetel die hij sinds 1991 bezet. De Wasse naarder (58) verkreeg vooral bekendheid doordat hij als eerste de WD waarschuwde niet tegen het 'kroonjuweel' van zijn par tij te stemmen, het referendum. De waarschuwing was aan WD-senator Wiegel niet besteed en het referendum kwam vori ge week in de senaat één stem tekort. Schuyer is lid van het be stuur van de TBS- kliniek De Kijvelanden en algemeen directeur van psychiatrisch ziekenhuis Delta in Albrandswaard. Van 1970 tot 1987 was hij gemeenteraadslid in Wassenaar, daarna zat hij dertien jaar in provinciale staten van Zuid-Holland en vervol gens in de Eerste Kamer. Heieen Dupuis De hoogleraar (medische) ethiek van de Universiteit Leiden, woonachtig in Voorschoten, heeft binnen en buiten de WD, die haar met een vijfde plaats op de kandidatenlijst een prominente plek gaf, veel stof doen opwaaien. Haar uitspraken over asiel zoekers vielen niet overal in goede aarde. In het televisie-pro gramma Het Schaduwkabinet stelde ze voor om de grenzen tij delijk voor hen te sluiten. 'Vermorzelen dat mens' luidde het oordeel van columnist Jan Mulder in Elsevier. D66-fractievoor- zitter Thom de Graaf noemde haar 'ongelooflijk naïef. Dupuis (53) was geschrokken, maar nam haar woorden niet terug. De veelbesproken hoogleraar is overigens pas sinds 1995 lid van de WD. Daarvoor was ze achttien jaar lid van D66. Dupuis heeft een indrukwekkende staat van dienst als lid van onder andere de Gezondheidsraad, de Onderwijsraad (tot 1998), de advies raad van Veilig Verkeer Nederland en als voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie. 4 KAARTJES VOOR WARNER BROS. M0VIEW0RLD HALEN, 3 BETALEN! GELDIG IN JUNI. TICKETS ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ UW REISADVISEUR. VRAAG NAAR DE VOORWAARDEN. Turkije boos over Koerdisch congres den haag anp Turkije is verontwaardigd dat de Nederlandse regering niet heeft voorkomen dat maandag in Amsterdam het Koerdisch Nationaal Congres is opgericht. De Turken zijn boos dat de vol gens hen door de PKK gedomi neerde bijeenkomst niet is ver boden. Het Turkse ministerie van buitenlandse zaken zegt dat Nederland vooraf is 'ge waarschuwd' voor de oprich ting van het congres. Zeker ge zien de bijdrage van de Koerdi sche arbeiderspartij PKK had de Nederlandse regering hier een stokje voor moeten steken. haag hans van soest nieuwe senatoren zijn nog niet 22f ïnstalleerd of ze moeten het be- eigi lansrecht van hun Kamer alweer Zora rdedigen. Zoals altijd bij de ver ingen van een nieuwe Eerste ter laaien de discussies over de uitzo odzaak en het democratisch ge- 3P&' Ite van dit orgaan weer op. Deze J er is de kwestie extra pikant heè'it. w °rdat het kabinet vorige week uikelde over de halsstarrigheid i de kamer-der-grijze-heren. s Eerste Kamer moet zo snel mo- ijk worden afgeschaft", zegt SP- lator Bob Ruers. De reden daar voor is duidelijk: de Eerste Kamer wordt niet rechtstreeks gekozen door de burger en zou dus niet de mogelijkheid moeten hebben een beslissing van de Tweede Kamer - die wel direct door de bevolking wordt samengesteld - weg te stem men. Een 'constructiefout' noemt Ruers het. De enige reden waarom hij zelf zitting neemt in de Eerste Kamer is, zo zegt hij, om het systeem van bin nenuit te veranderen. „Er klopt iets niet aan de manier waarop de Eerste Kamer functioneert", zegt zijn par tijgenoot Agnes Kant. „Of de Eerste Kamer moet onafhankelijk zijn, maar dan zit je met het probleem dat de senaat niet rechtstreeks door de burger wordt gekozen. Óf de Eer ste Kamer mag niet onafhankelijk van de Tweede Kamer opereren, maar dan is het orgaan overbodig." Volgens Kant klopt de werkwijze van de senaat niet. Ze noemt het voor beeld van de behandeling van de nabestaandenwet en de varkenswet in de Eerste Kamer. „De senatoren zeiden dat de wetten niet deugden, maar stemden er toch mee in onder druk van hun partijgenoten in de Tweede Kamer. En nu bepaalt de rechter dat de wetten inderdaad ge deeltelijk moeten worden terugge draaid. Ofte wel: de Eerste Kamer heeft zijn werk niet goed gedaan." Maar de socialiste kan een actie zo als die van Wiegel vorige week ook niet waarderen. „In principe is het goed dat Wiegel een onafhankelijke afweging maakt. Maar het gevolg is dat één senator. die geen recht streeks mandaat heeft gekregen van de burger, het referendum heeft te gengehouden, terwijl een ruime meerderheid van de Tweede Kamer voor invoering was. Dat klopt niet." Kant staat als woordvoerder van een kleine oppositiepartij niet alleen in haar kritiek op het functioneren van de Eerste Kamer. Ook de regerings partijen zitten met de krasse knar ren aan de overkant van het Binnen hof in hun maag. Zo vindt WD'er Jan te Veldhuis dat de senaat niet langer de mogelijkheid moet heb ben om beslissingen van de Tweede Kamer van tafel te vegen. Te Veld huis wil het functioneren van de se naat ter discussie stellen binnen zijn eigen partij. Op grond van dezelfde argumenten als Kant vindt de liberaal het onte recht dat de indirect gekozen Eerste Kamer een wetsvoorstel van de Tweede Kamer afwijst. Te Veldhuis zou het een goed idee vinden als de senaat uitsluitend met een tweeder de meerderheid een wetsvoorstel naar de prullenbak zou kunnen ver wijzen. „Als tweederde van de Eer- ste-Kamerleden niets ziet in een voorstel, dan zal dat wel een goede reden hebben. Maar als slechts één stem de doorslag geeft, zoals vorige week, dan is dat staatsrechtelijk niet juist. In zo'n geval zou de senaat het voorstel terug moeten zenden naar de Tweede Kamer, die beslist dan wat er verder gebeurt." De enige partij die net als de SP al tijd hardop heeft gepleit voor af schaffing van de Eerste Kamer, was D66. Dit onderwerp is echter uit het verkiezingsprogramma gehaald. „Want het is onrealistisch", vindt D66-Kamerlid Olga Scheltema. „Voor zo'n grondwetswijziging is een tweederde meerderheid van de Eerste Kamer nodig en die zal nooit met zijn eigen afschaffing instem men." Maar daarmee is de kous voor de democraten niet af. Want hoewel de partij het nu niet het moment vindt het bestaansrecht van de senaat ter discussie te stellen - „Een week na de Nacht van Wiegel zou iedereen zeggen dat wij dat doen uit wraak zucht" - vindt D66 wel dat er iets moet gebeuren. „Wellicht moeten we weer eens met elkaar in discussie hoe we ervoor kunnen zorgen dat de senaat democratisch genomen beslissingen niet langer blokkeert."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5