D66 verlangt concessie VVD VD iFurby Renault komt naar u toe! 08000303 „v„ Knuffel Informateur verzet zich tegen verkiezingen Rel rond over Loe biografie de Jong 'Er is geen respect meer voor de politie' Binnenland Bijlmer rapport dreigt rkiezingspunt te worden Steeds meer Nederlanders wonen alleen Lucky Kentucky! WOENSDAG 26 MEI 1999 n Nederlands Persbureau GPD Geas bref die Kinderen gewond door ontploft pijpje aotterdamVier meisjes van 10 en 11 jaar zijn gisteravond op een speelplaats in de Rotterdamse wijk Hillesluis gewond ge raakt doordat een ijzeren pijpje ontplofte. De meisjes hadden het pijpje gevonden bij een trambaan. Eén van de kinderen liep zeer ernstige verwondingen op. De andere meisjes raakten aan hun benen gewond door wegspringende stukjes metaal. De slachtoffers zijn naar ziekenhuizen overgebracht. Het pijpje was afgesloten met een schroef en omwikkeld met tape en ontplofte toen de meisjes probeerden het open te peuteren. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst en de inhoud van het pijpje. Douane onderschept 4.000 kilo cocaïne iOTTERDAM De douane van Rotterdam heeft een recordvangst cocaïne gedaan: op 10 mei onderschepte zij in de Rotterdamse haven een partij van 4.008 kilogram. De straatwaarde van de :e kn megapartij wordt geschat op bijna een half miljard gulden. De Irugs waren verscheept uit Peru en onderweg naar Portugal, tollen stof deden dienst als deklading. Bij controle met rönt genapparatuur trof de douane pakjes coke in de rollen. In be lang van het onderzoek heeft de douane besloten de vangst van de monsterpartij pas vandaag bekend te maken. dea )eze Spreekrecht Europarlementariërs 'esse ien haag Het spreekrecht voor Nederlandse Europarlementa- riërs in de Tweede Kamer is een stapje dichterbij gekomen. De 1Lu Commissie voor de werkwijze voor de Tweede Kamer heeft in qjj-2 en advies aan het Kameipresidium de verschillende mogelijk- i L leden daartoe op een rijtje gezet. Een daarvan is de Europarle- nentariërs recht te geven deel te nemen aan commissieverga- M 193 leringen. Het spreekrecht bevordert de communicatie tussen mei europarlementariërs en Kamerleden en leidt tot meer samen- verking, zo is de gedachte. Ook zou het de betrokkenheid van Ie burgers bij het Europese debat bevorderen. Asielzoekerscentra Amsterdam imsterdam Amsterdam krijgt tien nieuwe asielzoekerscentra, ii de centra worden 1.500 asielzoekers opgevangen. De ge- ji beb jeente heeft alle stadsdelen gevraagd te zoeken naar een ge- oe [hikte plek voor de asielzoekers. Vandaag worden de locaties >31 ze wekend gemaakt. De nieuwe centra zijn niet bedoeld voor d tevD luchtelingen uit Kosovo. Voor vijfhonderd Kosovaren wordt 2011,1 ezocht naar aparte opvangmogelijkheden, lebbe ho,ï Jitwisselen gevangenen Marokko Lu en haag Nederland en Marokko zijn het eens geworden over en uitwisselingsverdrag om gevangenen in eigen land hun igjn8 traf te laten uitzitten. Dit betekent hoop voor 83 Nederlandse Won edetineerden die vaak onder miserabele omstandigheden in 1 Latij larokkaanse gevangenissen zitten. Verwacht wordt dat het bi- atkerl teraje verdrag 'inzake overbrenging gevonniste personen' nog dan eze Zomer wordt ondertekend. In Marokko veroordeelde Ne- sn. De erlandse gedetineerden kunnen dan een verzoek indienen om Luthe m straf jn Nederland uit te zitten. De meeste Nederlanders -Pt' tten in Marokkaanse gevangenschap vanwege drugssmokkel, onfeil r™g lis: zeven jaar voor moedermoord mei1 n bosch Tegen een 34-jarige man uit Nuenen is gisteren voor an, a rechtbank in Den Bosch een celstraf van Zeven jaar geëist Jat egens moord op zijn moeder. De verdachte bekende dat hij jn moeder had gewurgd met haar nylonkous en haar de keel biedt J(j doorgesneden met haar broodmes. Volgens deskundigen icieel as man verminderd toerekeningsvatbaar, maar kans op ui het paling voorzagen zij niet. Daarom kreeg de rechtbank geen t Lutt lyjgs tot dwangbehandeling in een terbeschikkingstelling. Furby, de eerste 'levende' knuffel. Nu volop verkrijgbaar 99.95 n|ÏAC. fVD vindt dat het CDA een l! iezingsonderwerp maakt het eindrapport van de par- ll, intaire enquêtecommissie Bijlmer. WD- c tdvoerder Te Veldhuis zegt die houding van het CDA geschrokken te zijn'. Hij lijst naar opmerkingen van I-collega Reitsma, die ver- itte dat de paarse fracties 3°j.; e Tweede Kamer veel feller n uithalen naar de betrok- bewindslieden indien het net demissionair is. De se fracties zouden zich dan meer gebonden voelen onderlinge afspraken. D er Te Veldhuis meent iet CDA met deze uitspra- vooral de politieke aspec- tit het rapport naar boven haalt en nu al bezig is met ver kiezingsretoriek. ,,In de beoor deling van bewindslieden moet het niet uitmaken of een kabi net demissionair is of niet. Dat is niet eerlijk ten opzichte van de mensen in de Bijlmer." CDA-woordvoerder Reitsma vindt de kritiek onterecht. „Als de commissie met harde con clusies komt, is het ook logisch om straks een scherp debat te voeren. Dat heeft niets te ma ken met verkiezingen." Het is nog niet duidelijk wan neer het vervolgdebat met de regering plaatsheeft. PvdA wil dit het liefst zo snel mogelijk, de WD vindt het logisch als er nog een paar weken wordt gewacht. „De bewindslieden kunnen zich er dan ook op voorberei den." Van 26 mei tot 5 juni: De Renault Bedrijfswagen-1 O-daagse. Bel voor een proefrit bij n op de xaak in de Kangoo Express of de Master: den haag gpd Informateur Tjeenk Willink legde elke gesprekspartner eerst deze 'rebus' met de titel de Stroperigheid van de Staat voor. foto anp rocer dohmen Kabinetsinformateur Herman Tjeenk Willink vindt dat D66 en de oppositiepartijen vorige week „wel heel gemakkelijk" hebben aange stuurd op nieuwe Tweede-Kamerverkiezingen. Hij gaf deze partijen, in prudente bewoordin gen, gisteren een flinke veeg uit de pan. „Ver kiezingen zijn een laatste redmiddel", aldus Tjeenk Willink, „geen naar believen in te zet ten wapen van politici." Tjeenk Willink, de be langrijkste adviseur van de koningin, is nu be zig „het probleem te lokaliseren" dat voorlopig een doorstart van Paars-2 verhindert. Dat pro bleem heet D66 en de lastige positie waarin deze partij zichzelf en met hulp van Hans Wie gel heeft gemanoeuvreerd. Politiek gezien is er superlijm nodig om de PvdA, de WD en D66 weer aan elkaar te hechten en nieuwe verkiezingen te voorkómen. Staatsrech telijk ziet de informateur minder beletselen om een stembusgang te vermijden. Er is momenteel sprake van een „uitzonderlijke situatie", vindt hij, maar daar is uit te komen. Feitelijk gaat het om een conflict tussen de Eerste en de Tweede Kamer (over de invoering van het correctief refe rendum), waarbij nota bene ook in de Eerste Ka mer de coalitie heeft voorgestemd, met uitzon dering van Wiegel. Het kabinet, vindt Tjeenk Willink, moet in zo'n conflict scheidsrechter zijn. „Om die arbitrage te laten uitmonden in verkiezingen, is geen oplos sing voor het gerezen probleem." Zou de Twee de Kamer nu wel worden ontbonden en er ver kiezingen worden uitgeschreven, dan zou men zich houden aan een ongeschreven regel in het staatsrecht, die sinds de jaren '60 bestaat. Dat is de regel dat het niet passend is om een rege ringscoalitie van samenstelling te laten verande ren zonder eerst de kiezer te raadplegen, Tjeenk Willinks opdracht is het juist, om de coa litie weer bijeen te brengen. Bovendien, zo be- net. Er is zelfs geen conflict in de meerderheid van de Eerste Kamer. Bovendien hoeft er niet te worden getwijfeld aan de representativiteit van de Tweede Kamer, zo kort na de vorige verkie zingen. WD en PvdA willen Paars-2 met D66 voortzet ten. Het kabinet wil dat ook. D66 is bereid daar over te praten. „Bovendien hebben de drie par tijen sinds 1994 veel geïnvesteerd in samenwer king." Tjeenk Willink verlangt yan deze partijen dat ze niet blijven steken in de teleurstelling ovei het echec van vorige week. „De deelnemers moeten ook vooruit denken." Voorwaarde Democraten voor lijmen kabinet D66 zal een concessie verlangen van de WD als de paar se coalitie wordt gelijmd. Verschillende bronnen binnen de D66-Tweede-Kamerfractie bevestigen dat de partij meer zal eisen dan de snelle invoering van een 'raadple gend referendum'. De WD zal op een ander terrein ook moeten toegeven, maar WD-leider Dijkstal wil voorals nog niet het regeerakkoord van vorig jaar openbreken. den haag gpd De Democraten willen van de WD 'genoegdoening', zoals een fractielid het uitdrukt, nu door toedoen van WD-senator Wiegel vorige week de weg naar het correctief referendum is ge blokkeerd en er een kabinets crisis is ontstaan. Een (niet bin dend) raadplegend referen dum, dat kan worden ingesteld zonder de steun van een twee derde meerderheid in het par lement, is voor de D66-fractie een minimum voorwaarde om door te praten over het helen van de breuk in Paars. D66 zou nieuwe eisen op tafel kunnen leggen op het gebied van zorg, milieu en onderwijs. D66-leider De Graaf zei gis termiddag na een eerste ver kennend gesprek met informa teur Tjeenk Willink dat de deur naar een 'doorstart' van Paars „niet op slot is, en de sleutel is den haag gpd Over vijftien jaar wonen bijna drie miljoen mensen alleen. Nu zijn dat nog 2,2 miljoen men sen. Het aantal paren stijgt in die periode van 4,2 naar 4,3 miljoen. De groei van het aantal huishoudens komt voor het grootste deel voor rekening van de eenpersoonshuishoudens. Hierdoor zal de vraag naar wo ningen verder toenemen. Dit blijkt uit prognoses van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Op dit moment lopen er ruim 450.000 alleenstaanden rond in Nederland die jonger zijn dan dertig jaar. Tot 2015 komen hier zo'n 50.000 alleenstaanden bij. Bij de hogere leeftijdsgroepen ligt dit aantal rond de 200.000. Het gezin blijft populair. Een le ven lang alleen wonen wil bijna niemand. Het ideaal: een gezin met twee kinderen. De keuze voor een huwelijk is daarbij echter niet meer vanzelfspre kend. Het aantal getrouwde stellen neemt af. Daar tegen over staat een groei van niet ge trouwde stellen van 700.000 tot 1 miljoen. Tussen de 30 en 59 jaar neemt het aantal alleen staanden de komende vijftien jaar met 400.000 toe. niet weggegooid". Hij weigerde in te gaan op de handreiking van de PvdA om meer bestuur lijke hervormingen mogelijk te maken. PvdA-fractieleider Mel- kert hoopt D66 zo binnenboord te houden. De Graaf, die vorige week in zijn advies aan de koningin aandrong op nieuwe verkiezin gen, zei gisteren dat nu nie mand daarop zit te wachten, maar dat ze 'onvermijdelijk' kunnen zijn. De druk op de D66-top om zich toch weer te verzoenen met de PvdA en de WD, is de afgelopen dagen al leen maar toegenomen. Giste ren nog bepleitte oud-partijlei der en net verkozen D66-sena- tor Terlouw dat het kabinet Kok-2 de draad weer op pakt en verder gaat. De informateur ontving gis termiddag ook de fractieleiders van WD en PvdA en voert van daag met ieder van hen afzon- WHISKEY VOORDEEL Four Roses Kentucky Straight Bourbon Whiskey ,00d ^4,99 derlijk een vervolggesprek. Tjeenk Willink wenst binnen een week duidelijkheid over de voortzetting van het tweede ka binet-Kok. Hij geeft zijn lijmpo ging „enige kans van slagen". Tjeenk Willink sprak zich gis teren uit tegen nieuwe verkie zingen. De oorlog in Kosovo en redenen van landsbelang verei sen terughoudendheid, vindt hij.. Er zijn volgens de informa teur drie redenen om de huidi ge paarse coalitie voort te zet ten: de meerderheid van de Tweede Kamer is er voor; de drie paarse partijen hebben veel in elkaar geïnvesteerd en verkiezingen noch het opstap pen van D66 brengen het refe rendum dichterbij. Een coalitie van PvdA, WD en D66 zou in de nieuwe geko zen Eerste Kamer slechts een meerderheid overhouden van één zetel, zo bleek gisteren. D66-leider De Graaf weigerde te speculeren op de vraag of dit de lijmpoging verder bemoei lijkt. Hij wees er wel op dat dit het des te belangrijker zou ma ken, „dat de coalitiepartners zich aan de afspraken houden". In de nieuwe Eerste Kamer is niet iedereen gecharmeerd van een paarse voortzetting. De zo- Thom de Graaf op bezoek bij informateur Tjeenk Willink. FOTO GPD PHIL NU HU IS juist gekozen PvdA-senator Ste kelenburg ziet geen heil in een gelijmd paars kabinet, blijkt uit een interview met het weekblad Vrij Nederland. Hij pleit voor een kabinet van PvdA, CDA en GroenLinks. WD-senator Wiegel zei giste- amsterdam gpd GALL& GALL Historica Nanda van der Zee ziet ervan af een biografie te schrijven over dr. Loe de Jong, de historicus die bekend werd met zijn monumentale werk over Nederland in de Tweede Wereldoorlog. Van der Zee heeft de opdracht teruggegeven aan uitgever SDU, want ze wei gert haar werk vóór publicatie te laten toetsen. Het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NI- OD), waarvan Loe de Jong ja renlang directeur was, geeft Van der Zee alleen toegang tot de archieven als zij schriftelijk akkoord gaat met een toetsing van het biografieconcept. Dat komt volgens de schrijfster neer op 'preventieve censuur'. De schrijfster zegt dat het NIOD zo probeen hooggeplaatste perso nen te beschermen en publica tie van politiek gevoelige gege vens tegen te houden. Lou de Jong (85) maakt volgens Van der Zee geen voorbehoud. Plaatsvervangend directeur Peter Romijn van het NIOD (voorheen RIOD) vindt dat de beschuldigingen 'kant noch wal raken'. Hij bevestigt dat Van der Zee bepaalde archieven van het NIOD alleen mag raadplegen als ze van tevoren een verkla ring ondertekent. Op grond daarvan kan het NIOD publica tie van bepaalde gegevens ver hinderen of anonimiseren. „Maar er is geen sprake van preventieve censuur. Dat wekt de suggestie dat wij hier elk ma nuscript met een rood pennetje zitten te lezen en alles doorstre pen wat ons niet welgevallig is. Het gaat om de wettelijk gere gelde bescherming van de per soonlijke levenssfeer van bur gers. In Nederland hebben we besloten dat de burger daar recht op heeft. Daarom moet iedere gebruiker van privacy gevoelig materiaal die verkla ring ondertekenen." De historica wil zich alleen onderwerpen aan het oordeel van de civiele rechter, na publi catie. Romijn denkt dat Van der Zee zich druk maakt om niets. De plaatsvervangend NIOD- directeur laat doorschemeren dat een creatieve onderzoeker helemaal geen last hoeft te heb ben van de beperkingen uit de privacyverklaring. ,Als je elders het bewijs voor bepaalde bevin dingen over een persoon publi ceert, zonder het NIOD als bron op te voeren, kunnen wij daar natuurlijk niks tegen doen." ren de harde verwijten van pre mier Kok 'niet te begrijpen'. Volgens Kok had Wiegel Paars 'willens en wetens' ten val ge bracht. Hij verweet de WD'er onder meer geen voorbehoud te hebben gemaakt bij het ver kiezingsprogram van zijn partij, LIKEUR VOORDEEL waarin invoering van het refe rendum vermeld staat. Maar Wiegel vond dat een 'minor point' (van ondergeschikte be tekenis) en wees erop dat zijn standpunt algemeen bekend was. GALLGALL Eddy Smulders verdacht van aanslagen den bosch anp Profbokser Eddy Smulders uit Eindhoven is gisteren opgepakt. Volgens justitie in Den Bosch wordt hij ver dacht van meerdere aansla gen met handgranaten in Tilburg en Eindhoven. In Tilburg ontploften vo rig jaar december in de Lijs terstraat binnen een paar weken tijd twee granaten. Volgens de politie ging het in één geval om een gerich te aanslag tegen een van de bewoners. In Eindhoven werden vo rig jaar november twee handgranaten op de bin nenplaats van het politie bureau gegooid. Daarbij werden vijf auto's bescha digd. Bij geen van beide aanslagen raakte iemand gewond. De 34-jarige Smulders werd in maart 1998 ook al aangehouden, toen wegens betrokkenheid bij diefstal van een omvangrijke partij sigaretten ter waarde van drie miljoen gulden. Kort voor die aanhouding was hij vrijgesproken van zware mishandeling van een stadsgenoot. rotterdam marcel potters Het respect voor de politie is weg. Dat is de conclusie van vice-voorzitter R. Tournier van de Algemene Nederland se Politievakvereniging (ANPV) naar aanleiding van de bekogeling van poli tie, afgelopen weekeinde, bij een onge luk op de snelweg. „De politie is ver plicht te lief geworden", vindt hij. De politieagenten assisteerden bij een dodelijk ongeval op de rijksweg Rotterdam-Den Haag (Al3). Na ver loop van tijd kwamen belangstellen den de vluchtstrook op om te kijken naar de reddingsoperatie. Politie en hulpverleners werden daardoor gehin derd in hun werk en vroegen de om standers weg te gaan. Daarop werden ze bekogeld met stenen en kluiten. Vo rige week werden politiemensen in de Rotterdamse wijk Spangen belaagd. En op 25 april, na de huldiging van Feyenoord, hadden relschoppers het eveneens op agenten gemunt. Volgens Tournier heeft de agressie jegens de politie verschillende oorza ken. Allereerst stelt hij vast dat rech ters de amokmakers te mild straffen. ,Als iemand van dichtbij voluit een steen in het gezicht van een politie agent gooit, moet je niet aankomen met het excuus dat de dader onder de drank en de pillen zat", zegt Tournier. Ook stelt hij vast dat de politie door gebrek aan personeel nog nauwelijks in staat is in contact te komen met burgers. „We zijn niet meer in gesprek met de mensen. De maatschappij is het op een gegeven moment zat. Over een jaar of tien zijn er wijken waar je alleen nog met mobiele eenheid naar binnen kan, terwijl de rest van de we reld gewoon doorhobbelt." Tournier: „Als de regels niet veran deren, dan houdt het op. We moeten af van het systeem dat alles maar kan. Als je de democratie wilt beschermen, dan moet je degenen die deze taak op zich nemen juist volop steunen." Ook voorzitter J. Vogel van de Alge meen Christelijke Politiebond (ACP) constateert een gebrek aan respect voor de politie. Het geweld tegen de politie neemt hand over hand toe, stelt hij vast. „De mensen hebben niet meer door wat het handhaven van de openbare orde en veiligheid precies inhoudtzegt hij. Het incident op de Al3 noemt hij het toppunt van absurditeit. Toch vindt hij dat de werkwijze van de poli tie niet hoeft te veranderen. „We hoe ven nu echt niet ineens over te schake len op het Amerikaanse systeem: eerst doen. dan pas praten. Ik denk dat we het goed doen, door in te spelen op onze sociale vaardigheden. Dagelijks gaat het duizend keer goed en nu ging het een keertje mis."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3