Jan Siemerink heeft heerlijk gespeeld Het woord beunhaas is taalkundig ;)uaranta bederft e Pantani-show Bert Goedkoop keert terug en gaat talenten opleiden Sport - olendam spant geding aan -ïgen KNVB om degradatie „WOENSDAG 26MEI 1999 chef willem spierdijk. 071-5356464. plv.-chef janet van dijk, 071 -5356-16 Paauwe vervangt Overmars zeist Bondscoach Frank Rijkaard heeft vijf dagen vóór het ver trek naar Brazilië Patrick Paauwe opgeroepen voor het Neder lands elftal als vervanger voor de geblesseerde Mare Overmars. De aanvaller van Arsenal heeft aan de trip met zijn club naar Maleisië een liesblessure overgehouden. De 23-jarige midden velder Paauwe debuteert in de Oranje-selectie. Hij verhuisde vorige zomer van Fortuna Sittard naar Feyenoord. Naast Van Vossen, Konterman en Van Wonderen is Paauwe de vierde Ne derlandse international van de landskampioen. Van Gastel g vanwege een blessure niet mee naar Brazilië, waar Nederland op 5 en 8 juni tegen de 'goddelijke kanaries' speelt. 200 PSV onderhandelt met Addo galt er eindhoven PSV-voorzitter Harry van Raaij heeft gisteren een 'constructief gesprek' gehad met Club Brugge over de komst van Eric Addo naar Eindhoven. De clubs zijn het weliswaar nog niet uit eens over een afkoopsom, maar PSV kreeg wel toestem ming te onderhandelen met de speler. Brugge vroeg eerst vijf tien miljoen gulden voor de 20-jarige centrale verdediger, ter wijl PSV niet verder wil gaan dan tien miljoen. De clubs ver wachten echter deze week tot een akkoord te komen. Mede doordat Brugge geld nodig heeft om de selectie te versterken. Addo, die nu verblijft in zijn vaderland Ghana, heeft volgens zijn pleegmoeder al gesproken met PSV. „Ik ben bij alle ge- K sprekken betrokken. Voor negentig procent is Eric al rond met )r de club. Hij wil erg graag", zei zij. Bruins Slot van PSV naar Ajax eindhoven Tonny Bruins Slot verruilt PSV voor Ajax. Het hoofd scouting van de Eindhovense club gaat zich bij de Amsterdam mers bezighouden met het tweede elftal en de doorstroming [van talent. Bruins Slot stond nog vier jaar bij PSV onder con tract, maar stond in Eindhoven onder zware druk vanwege het slechte aankoopbeleid van het afgelopen jaar. Bruins Slot trad ;KZ twee jaar geleden in dienst als hoofdscout bij PSV. Mede op zijn ibur advies trokken de Eindhovenaren afgelopen zomer Jorginho, Oos Oyen, Nikiforov, Marcos, Gakhokidze en Xavier aan. Van dit zestal speelt Jorginho bij Udinese en voetbalt Marcos bij Spor ting Lissabon. Oyen wordt volgend seizoen aan Anderlecht ver huurd en verder is het hoogst onzeker of Nikiforov, Gakhokidze en Xavier volgend seizoen nog deel uitmaken van de selectie van de nieuwe trainer Eric Gerets. bit Italiaanse interesse voor Van Gastel gen hpt (otterdamFeyenoord is door een Italiaanse voetbalmakelaar jari lenaderd of het wil onderhandelen over een transfer van Jean- rer- 'aul van Gastel. De aanvoerder van de Rotterdammers, noch iet bestuur van de landskampioen weet om welke club het gaat g naar het sterke vermoeden bestaat dat het Juventus betreft. De oetbalmakelaar had vorige week de zaakwaarnemer van Van iastel, Bob Maaskant, al op de hoogte gebracht van de Italiaan- i kóte interesse. Omdat Van Gastel nog tot 2002 onder contract rdo taat bij Feyenoord, verwees Maaskant de Italiaan naar Feyen- ijft lord. De Stadionclub zegt dat Van Gastel in principe niet te 301 oop is, tenzij er een bedrag op tafel komt dat de twintig mil- agioen gulden benadert. De Italianen zijn van dat bedrag niet ge- 00 chrokken en hebben Rob Baan inmiddels te kennen gegeven 85 lat zij deze week met een delegatie van Feyenoord rond de tafel ate allen gaan zitten. Bij Feyenoord wacht men rustig af of de zaak vai iderdaad een serieus vervolg krijgt. Co Adriaanse geschorst door de CBV tilburg marc caldenhoven Co Adriaanse werd zondag geschorst als lid van de belangenvereniging Coaches Betaald Voetbal. Het bestuur de CBV vindt het onacceptabel dat de trainer van Willem II zich laatdunkend heeft uitgelaten over bondscoach Frank Rijkaard en PSV-preses Harry van Raaij. Adriaanse, volgens CBC-directeur Jan Reker 'de vaandeldrager' van de Nederlandse voetbaltrainers, kan begrip op brengen voor de schorsing. „Of ik spijt heb? Daar wil ik niet op ingaan." Wat vindt u van de schorsing? Co Adriaanse: „Daar heb ik tot nu toe geen reac tie op gegeven en doe ik ook niet tegen u." Maar ik heb begrepen dat u vorige week al uw ex cuses heeft aangeboden? „Vorige week bij Omroep Brabant heb ik dat in een live-programma deels gedaan, ja. Ik moet er wel bij zeggen dat ik Frank Rijkaard persoonlijk al mijn excuses had aangeboden." Kennelijk was dat voor de CBV niet voldoende. U heeft volgens Jan Reker 'tolerantiegrenzen' over schreden? „Ik ken de erecode van de CBV als geen ander. Als iemand die code schendt, moet-ie daar op worden aangesproken. Ik heb de uitspraken al leen niet gedaan in een serieus programma, maar in de 'Aad-de-Mos-bestaat-niet-show'. Op de uitnodiging stond dat het een besloten pro gramma was en er geen radio, tv en kranten aan wezig zouden zijn. Je moet het zien als een sati risch, cabaretesk programma, waar ook Jack Spij kerman en Lebbis Janssen rondliepen. Tot mijn verbazing stonden mijn uitspraken de vol gende dag toch in de krant." Heeft u spijt van uw uitlatingen? „Het was een satirisch, cabaretesk én besloten programma. U had er bij moeten zijn." Ik vroeg of u spijt heeft. „Als ik het van tevoren had geweten, was ik er absoluut niet heen gegaan. Ik moest er ook nog helemaal voor naar Haarlem." U heeft nog steeds geen antwoord gegeven op mijn vraag. „Het woord beunhaas is taalkundig onjuist. Frank Rijkaard heeft zijn diploma en is dus ge rechtigd te trainen. Bovendien betekent het woord beunhaas 'zwartwerker'. Dat klopt niet want Rijkaard staat wit op de loonlijst van de KNVB." Heeft u al uw excususes aangeboden aan Harry van Raaij, die u een pratende lampenkap heeft genoemd? „Die heb ik een 'sprekende' lampenkap ge noemd, geen pratende." Maar heeft u nu wel of geen spijt. U bent volgens de CBV over de schreef gegaan? „Daar wil ik niet op ingaan. Anders staat er mor gen met grote letters in de krant: 'Adriaanse heeft spijt' of 'Adriaanse heeft geen spijt'. Nogmaals, het was geen serieus interview, maar een sati risch programma. Je moet het zo zien: er zijn veel trainers die hier of daar op visite gaan. Die zeg gen ook wel eens wat, maar dat blijft dan bin nenskamers. Ik had verwacht dat dat nu ook zo zou zijn." Raakt de schorsing van de CBV u persoonlijk? „Ik ben lid van een vereniging die ik mede heb opgericht. Tuurlijk doet dat me wat." Waarom heeft u dan geen gehoor gegeven aan het ultimatum van de CBV? „Omdat ik me door niemand een ultimatum laat opleggen." Jan Reker vindt het vooral pijnlijk omdat u - ik ci teer - ,,als geen ander heel scherp de gedragscodi van de CBV naleefde". „Op de bijeenkomsten van de vakbond ben ik al tijd scherp op het naleven van de erecode. Ik denk zelfs het scherpst van alle trainers in het bc taalde voetbal. Samen met Van Gaal. Ik kom vooi de belangen van de vakgenoten op." Om in de woorden van wielrenner Frank Vanden broucke te spreken: u bent gewoon heel naïef ge weest? I „Ik ben helemaal niet naïef geweest. Ik ben op een besloten bijeenkomst geweest. Ik kan lezen, hoor. Dat heeft niets met naïviteit te maken, maar met de oneerlijkheid van de journalist Daar moet je de zwartepiet neerleggen, niet bij mij. Anders kun je nooit meer wat zeggen. En daar sta ik nu eenmaal niet om bekend." Hoe nu verder? „Ik ben voorlopig geschorst. Of ik een definitieve} schorsing krijg moet ik afwachten, tot 5 juli als de CBV haar ledenvergadering heeft gepland. Dan zal er over worden vergaderd. Tuurlijk wil ik graag lid blijven. De CBV is een heel goede orga nisatie." 'Op gras had ik in drie sets gewonnen 6_4 maar gpd (si» t bizarre slot van de compe- kreeg gisteren een onge- (zin chte wending voor de reser- eams van AZ en Volendam. Breda wonnen de Alkmaar- de eerder gestaakte wed- jd tegen NAC. /^yolendam, dat door deze uit- is gedegradeerd, spant een geding aan tegen de voet- ïond- Volgens Andries Jon- 5-11 hoofdtrainer van Volen- 6-8 in, is zijn club op het ver- been gezet door de 12-1 ld. Vorige week maandag ^l^'ht het reserveteam het be- r, id in de eredivisie veilig te *1 ben gesteld na het 2-2 ge- ipel tegen AZ. De volgende kwam het bericht dat dat zo was. De wedstrijd NAC- die bij 0-0 werd gestaakt vanwege een sterfgeval, moest volgens de KNVB toch worden uitgespeeld. Volendam was echter meermalen verzekerd dat de tussenstand als eind stand zou gelden. De KNVB besloot vervolgens de wedstrijd AZ-Volendam over te laten spelen. Later in de week was het weer anders. Nu mocht AZ kiezen of het de wedstrijd tegen Volendam wilde overspe len of niet. De keus was snel ge maakt. Voor NAC was de com petitie al een week voorbij en bovendien was de Bredase club in mineur na de degradatie van het eerste elftal. De winst was al zo goed als binnen. Gisteravond wonnen de Alk- maarders dan ook met 1-2. Daarmee werd het lot van Vo lendam bezegeld. Jan Siemerink nam zich vorig jaar voor om zich niet meer te ergeren aan zijn belabberde resultaten op gravel. Hij treurde gisteren evenmin om zijn vroege uitschake ling op Roland Garros. De Argentijnse Guillermo Canas won in vier sets (7-6, 4-6, 6-2, 6-4). ,,Ik heb heerlijk ge speeld", verklaarde Siemerink vrolijk. parus gpddaarna lust je elkaar rauw." Schalken was gisteren onbe twist de betere. Hij won de eer ste twee sets met speels gemak, zo leek het: 6-2, 6-3. Maar de 22-jarige waande zich toen nog geen winnaar. „Als je tegen Paul dik voor staat, gaat hij be ter spelen." Dat leerde Schalken vorig jaar in Boston toen ze voor het eerst officieel tegen elkaar speelde. „Daar rolde hij uiteindelijk in de derde set over mij heen. Daar was ik nu kien op." Over zijn tactiek had Schal ken daarom goed nagedacht. „Ik moest hem op één plaats houden, hem om zijn back hand heen laten lopen. Met zijn forehand miste hij veel." Toch week het gevaar nooit. Als je van een ander alles weet en je stinkt er af en toe in, kan het nog slecht aflopen." In de derde set sloeg Schal ken zijn eigen raad te vaak in de wind. Die won Haarhuis dan ook: 6-4. Daarna werd het een rommeltje. Schalken liep uit naar 4-0, Haarhuis verkleinde de achterstand tot 4-2. Op 30- 30 in de zevende game ont stond er zelfs behoorlijk wat commotie. Haarhuis sloeg zijn tweede service uit, maar omdat er bijna tegelijkertijd een vreemde bal op baan zeven stuiterde riep de Italiaanse um pire Romano Grillotti een let. Schalken protesteerde heftig. Hij vond dat Haarhuis de bal al lang en breed had geslagen, toen de tweede bal het spel ver stoorde. Schalken: „Ik heb vori ge week precies hetzelfde mee gemaakt en toen werd juist an dersom besloten. Daarom was Die blijdschap is moeilijk te rij men met Siemerinks staat van dienst op gravel. Hij won dit jaar slechts één partij op de tra ge ondergrond en verloor er vier. „Ik speel ook op gravel mijn eigen spel, dat niet voor die baansoort is gemaakt. Maar of ik goed gespeeld heb hangt dus niet altijd af van het resul taat." Eigenlijk gebruikt Siemerink het gravelseizoen als voorberei ding op de grastoernooien. „Zo moet je het zien, ja. Vooral op gravel zie je heel wat nieuwe spelers die een aardig balletje kunnen slaan. Maar op gras kom je ze niet tegen. Was deze partij op gras gespeeld, dan was-ie in drie setjes voor mij geweest." Sjeng Schalken klopte in de eerste ronde Paul Haarhuis: 6- 2, 6-3, 4-6, 6-3. Beide spelers hadden niet bepaald hun best gedaan om elkaar in Parijs te onüopen. Op de avond voor de wedstrijd dineerden ze samen in een Chinees restaurant. Haarhuis betaalde de rekening. „Dan geef ik je morgen één un forced error meer", beloofde Schalken. Aan tafel was 'Haarhuis de koude oorlog begonnen. „Op een speelse manier", haastte de Limburger zich te zeggen. „Ik had twee biertjes op en Paul wilde me nog wel een derde, vierde en vijfde aanbieden." Nog geen etmaal later werd de vriendschap even in de koel kast gezet. Schalken: „Je wenst elkaar na de toss succes en ik er nu zo fel op. Dat had niets met Paul te maken." Reinders begreep de actie van Schalken maar al te goed. „Het ging om een belangrijk punt. Die jongens staan hier natuur lijk geen vliegen te vangen." De Limburger liet zelfs de hoofdscheidsrechter opdraven, maar die viel hem evenmin bij. Mokkend accepteerde hij na veel oponthoud de arbitraire beslissing. Een paar klappen la ter had hij het punt alsnog bin nen en de break (5-2). Uit blijdschap wilde hij zijn racket laten tollen, maar het ding schoot uit zijn hand en vloog keihard over de belen dende baan, niet ver van de tri bunes aldaar. „Ik schrok me ka pot", bekende Schalken. „Raak ik een toeschouwer, dan lig ik uit het toernooi. En het scheel de niet veel." Hij kwam er nu met een waarschuwing vanaf. „Ik moet dokken, maar het had slechter met me kunnen aflo pen." Bij 5-2 was het verzet van Haarhuis, die min of meer aan kondigde zijn laatste singlepar tij op Roland Garros te hebben gespeeld, wel gebroken. Schal ken kreeg de complimenten van Reinders. „Knap van Sjeng, want Paul is een geslepen rak ker. Als je van hem wint, heb je het echt zelf gedaan." Schalken mag het morgen opnemen tegen de Spanjaard Francisco Clavet. „Vorige week verloor ik nog van hem in Sankt Pölten, in een partij die drie uur duurde. De terriër noemen ze hem in het circuit. Als hij bijt, laat-ie niet meer los." Daarom leek het Schalken, die vroeg dit seizoen in Auck land zijn vierde toernooi won, raadzaam om eerst nog maar even te genieten van de winst op Haarhuis. Tijdens een eten tje met diezelfde Haarhuis. Schalken: „Alleen zal ik nu maar betalen." 'tinis Heij wint in Zaltbommel ta)^~ tej fSt) 2. had zijn dag moeten wor maar Marco Pantani stond afloop van de elfde etappe de Giro met lege handen, rijfde erekend tijdens de rit die a ligde in zijn geboorteplaats ,ed)0 natico ver'00r de titelver- ger vier bonificatiesecon- op roze-truidrager Laurent lert. Quaranta zorgde tij de massasprint alsnog een Italiaans feestje. 6"e al was alweer de tweede ze- an de 24-jarige sprinter tij de Ronde van Italië. De jmalig wereldkampioen 3. Vi iwielrennen drukte zijn wiel net iets eerder over de dan landgenoot Mario Ci- 2 2y4u ni. Jan Svorada finishte tij- jer (Er i de kortste etappe van de .46.2 Je van Italië als derde en ruk, 4 /JSHfs. Brabander blijft de leider Twoni iet puntenklassement en 3n gt ook in de twaalfde etap- e paarse trui. Laurent Jala- blijft de eigenaar van het leiderstricot. Uitgerekend inlfs etaPPe naar Cesena- de geboorteplaats van ani, won de Fransman vier icatieseconden. tot groot verdriet van de gei nden Italiaanse suppor- verd 'an Pantani. Zij waren alle- naar Cesenatico gekomen doo lun held naar de roze trui hreeuwen. Spreekkoren en doeken misten echter hun uitwerking. Voor de start van de elfde etappe heeft de Internationale wielerunie UCI bij renners van vier ploegen bloedtesten afge nomen. Geen enkele coureur werd positief bevonden. Leon van Bon is de leiderstrui in de Ronde van Groot-Brittan - nië kwijtgeraakt. De Nederlan der kwam in de derde etappe van% Winchester naar Bristol ruim drie minuten later dan winnaar Benoit Joachim over de finish. De Luxemburger voert nu ook het algemeen klas sement aan. Patrick Jonker kwam na afloop van de derde etappe als achtste over de meet en is in het algemeen klasse ment de beste Nederlander. Hij staat zevende. Olympiads Tour Van het stempel 'eeuwige twee de' zal hij wel nooit afkomen. Dennis Heij wint niet vaak. In Zaltbommel, in de vijfde etappe van Olympia's Tour, was het eindelijk prijs. In de slotfase liet de MGI-renner uit Veghel zijn medevluchters Vincent van Rijn en Arjan Ribbers, beiden van Tegeltoko nota bene, ontred derd achter. Heij liep dankzij zijn overwinning een dikke mi nuut in op klassementsleider Marcel Duijn. De teleurstelling bij Tegelto ko was groot. De ploeg die za terdag de slag volledig miste en daarom geen enkele renner voorin het klassement heeft, Ivan Quaranta juicht. Hij blijft in de elfde etappe van de Giro de sterkste sprinters voor. mikte op de ritzege in Zaltbom mel. Van Rijn en Ribbers, net als Heij eerder al betrokken bij een ontsnapping, misten echter de kracht. Het trio viel na 73 ki lometer eendrachtige samen werking uit elkaar omdat Heij een laatste tempoversnelling doorvoerde. „Omdat ik alleen moet aankomen om zeker te zijn van de overwinnning", ver klaarde hij zijn strijdplan. Heij is geen winnaar, het aan tal ereplaatsen is ook dit jaar beperkt, hoewel hij iich beter voelt dan ooit. „Ik heb jaren ge kampt met allerlei blessures. Ik viel ook vaak. Dit jaar gaat het goed." Heij maakte de overstap van Golff naar MGI. Zijn voor malig ploegleider Frits Schür bleef zijn begeleider. In Bretag- ne werd hij onlangs tweede in het eindklassement van een meerdaagse koers. De vorm was goed, wist hij toen Olympi a's Tour vrijdag begon. Heij waant zich kanshebber voor een hoge notering in het eindklassement. Hij was zater dag betrokken bij de monster ontsnapping, waar eeiï groot deel van het peloton zeventien minuten aan de broek kreeg. „Zondag heb ik een steekje la ten vallen en meer dan twee minuten verloren. Dat heb ik gelukkig vandaag voor een deel goed kunnen maken." Op de streep hield hij 15 seconden over op nummer twee, Van Rijn, 1.07 minuut op het pelo ton waarvan Rudie Kemna de sprint won. Oud-winnaar Citton uit Italië meldde zich zo waar als eerste op de Grebbeberg en pakte zo een prijsje. Daarmee is de in breng van de buitenlanders in Olympia's Tour verteld. De Ita lianen gaven zaterdag niet thuis, de Oekraïners hebben nog een man in koers. „Teleur stellend", vond Wim van Dru- nen. „Alleen de Finse inbreng is naar behoren. De Italianen hebben mooie namen, maar die passen volgens mij beter op de menukaart van een restau rant." De voorzitter van de Stichting Olympia's Tour wil volgend jaar een sterker deelne mersveld, maar zal daarvoor geld moeten meebrengen. „Daarover gaan we eens na denken." Jan Siemerink verloor in de eerste ronde en is blij dat zijn gravelseizoen is afgesloten. foto ani> aalsmeer anp Bert Goedkoop keert terug als trainer bij Top Volleybal Neder land (TVN). De voormalige bondscoach van de vrouwen zal zich in principe de komende vier jaar bezig gaan houden met de opleiding van talent. Hij moet proberen de overstap van de eredivisie naar de nationale teams te vergemakkelijken. In de oude situatie gaapte er tussen Jong Oranje en de A- ploeg traditioneel een groot gat, vaak te groot. Wim Koch, de huidige assistent van Toon Ger- brands, werd vorig jaar al in de gelegenheid gesteld met een ge specialiseerd zestal volleybal lers, onder wie Justin Sombroek en Martijn Dieleman, extra te trainen gedurende de zomer. Dat experiment - voornoemde spelers staan op doorbreken - wordt nu uitgebreid naar twaalf spelers en speelsters. Met spe cialist Goedkoop aan het stuur. TVN-voorzitter Paul Schaling, die preses blijft tot hij een ge schikte opvolger heeft gevon den, bereikte gisteren een defi nitief akkoord over de nieuwe verbintenis met Goedkoop. De gedreven oud-international voelde zich een jaar geleden nog persona non grata bij uit stek in het Nederlanse volley balwereldje. Hem werd zijn harde aanpak van de speelsters en zijn vermeende relatie met een van hen verweten. Dat leid de tot zijn vertrek en de aan stelling van Pierre Mathieu als bondscoach van de vrouwen. In een professionele organi satie moet je over dit soort on effenheden in het terrein heen kunnen stappen, is de stellige mening van Toon van de Burgt. De voormalige assistent van Joop Alberda en mede-architect van het olympische succes is de schrijver van het beleidsplan. Dat moet er in de toekomst voor gaan zorgen dat de A- ploeg zich niet meer hoeft op te werpen als opleidingsinstituut, maar alleen aan presteren hoeft te denken. „De naam Goedkoop is mis schien verrassend. Voor mij niet. Je moet je niet laten leiden door verkeerde sentimenten, maar heel zakelijk zijn. Goed koop is een top-opleider. Daar ligt zijn hart ook. Het kostte niet zoveel moeite hem over te ha len. TVN durft gelukkig ook te kiezen voor kwaliteit en was het er snel mee eens. Hoewel het om een diepte-investering gaat en niet om iets direct commer cieel interessants." Goedkoop begint half juni met zijn werk. Hij zal in de zo mer vier maanden fulltime (el ke dag) gaan trainen met selec ties die anders de stap naar in ternationaal niveau wellicht nooit zouden kunnen maken. Voor de winterperiode wordt - naast de clubverplichtingen van een ieder - gedacht aan de op zet van een top-jeugdcompeti- tie op zondag met een terug- komdag op maandag. Daarop zal onder meer aandacht wor den besteed aan krachttraining en dergelijke. „Het blijkt dat mannen met het huidige rallypointsysteem, in tegenstelling tot de volleybal sters die wat eerder arriveren, de top halen als ze 23, 24 jaar zijn. Maar de jeugdopleiding stopt bij 18, 19. De vraag aan Bert is te zorgen dat er in 2004 in Athene een aantal volwaarde ge internationals staat", stelde Van de Burgt. Gerbrands mist vier basisspelers aalsmeer anp Bondscoach Toon Ger brands mist komend week einde vier basiskrachten bij de eerste wedstrijden voor de World League in Maas tricht tegen Spanje. Het gaat om Bas van de Goor, Richard Schuil, Albert Cristina en Marko Klok. Zij hebben, zo als veel eerder afgesproken het recht (eigenlijk de plicht) twee weken vakantie te hou den na een lang. druk sei zoen en stromen op I juni in voor de tweede ronde in Ca nada. Van de Goor, nog maar net klaar bij zijn Itali aanse club Modena, voegt zich op 8 juni bij de groep. Dit betekent automatisch een kans voor wat onervaren talent. Martijn Dieleman, met Schuil de enige diago naalspeler op de lijst van ze ventien, zal ongetwijfeld de buteren in Maastricht. [MOBiultli

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21