Leidsch Dagblad Chaos bij arbeidsbureaus 9 Aantal voedselpakketten naar Suriname verdubbeld AVO wijst voorstel Kok oor bommenpauze af SeffltirMEKl luizen net zo duur Is in rampjaar 1978 Klussen aan het spoor Trees 32 verblijdt familie met drieling zorrlers zonnig Opnemen Afspelen VD TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OENSDAG 26 MEI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Gesprek van de dag Marlayne in 2 Haarlemse zijde op songfestival iEconomie KLM ziet af van overname Martinair onder druk EC Cultuur en Kunst Boyzone is al -zes jaar een 'j 'blijvertje' Sport Jaap Stam wil graag pijn lijden in finale Champions League rbeidsvoorzien ing ontkent financiële problemen rbeidsvoorziening Nederland dreigt met een tekort van K) miljoen gulden te worden geconfronteerd. Een oordvoerder ontkent echter dat nu al sprake is van ern- ige financiële problemen. Het weekblad Vrij Nederland eldt vandaag dat tussen de achttien regionale arbeids- ïreaus en het hoofdkantoor in Zoetermeer een ernstig inflict is uitgebroken. op een notitie van de concern directie Arbeidsbureau. Daarin wordt gesteld dat bij ongewij- regionale arbeidsbureaus en zigd beleid de kastekorten een hoofdkantoor ruziën wie fors gat slaan in de totale be- rantwoordelijk is voor de groting van 1,3 miljard gulden. Idnood, zo meldt Vrij Neder- De regionale arbeidsbureaus id, dat de hand wist te leggen mogen niet reageren op de be fJOHN OOMKES sterdam gpd Dpwoningen zijn weer net zo als in het recordjaar 1978. de jaarlijkse inflatie (geld- waarding) niet meerekent, voor hetzelfde pand in !9 hetzelfde neertellen als in '8. Dat blijkt uit onderzoek De Nederlandsche Bank op is van cijfers van Het Kadas- fet zoals in de jaren negentig gen de huizenprijzen in de n zeventig zeer snel om- og. Na het recordjaar '78 pten de prijzen echter in el- r. Geconfronteerd met een opende rente en een terug- ende economie en massa slagen moesten toen veel ei- aren hun woning verkopen. B-president Wellink durft te voorspellen of die ge- iedenis zich zal herhalen, aar het is wel duidelijk, dat en keer een einde komt aan forse stijging. Zoals het nu t, kan het niet oneindig door ren gaan." inds begin jaren negentig is PJE-VALKENBURG ANP fO-generaal Clark ziet niets en pauze in de bombarde- iten op Joegoslavië zoals nier Kok heeft voorgesteld. ?ns Kok kan zo n pauze 'de issende fase betekenen om :en akkoord te komen', lark vindt een pauze militair en onverstandig. De Joego- ische president Milosevic een dergelijke pauze juist bruiken en meer troepen Kosovo te sturen, zei de 'O-opperbevelhebber in opa gisteren bij zijn korte oek aan Den Haag. lunders die de NAVO tijdens bombardementen heeft be- i, zoals de beschadiging ambassadegebouwen in irconditioning otf'uial Carrier dealer: in Drongelen Koeling SASSENHEIM 0252-230130 BEROEPSKLEDING VRIJETIJDSKLEDING 3arlemmerstraat 203-205 Leiden - Telefoon 5121072 richten. Arbeidsvoorziening Nederland bevestigt de inhoud van de notitie, maar meent dat het weekblad verkeerde conclu sies heeft getrokken uit een toe- komstschets die het slechtst denkbare scenario in kaart brengt. De scherpte van het conflict tussen de regionale arbeidsbu reaus en 'Zoetermeer' neemt nog toe als gevolg van wetge ving die per 1 januari 1997 van kracht is geworden. Daarbij worden de arbeidsbureaus in feite opgeheven en gaan ze op in een nieuwe organisatie sa men met gemeentelijke sociale diensten en uitvoeringsinstel lingen voor de sociale zeker heid. Gemeenten zullen nog te rughoudender zijn nu de ar beidsbureaus al kampen met geldnood. Arbeidsvoorziening Nederland geeft toe dat er con flicten zijn met de regionale ar beidsbureaus over de vraag wie opdraait voor de tekorten. R. Elshoff, directeur arbeids bureau Amsterdam, is na een reeks aanvaringen over het be leid op non-actief gesteld. De directie beschuldigt Elshoff er van dertig miljoen 'onzichtbaar' te hebben gemaakt en dat hij zich probeert los te maken van de landelijke organisatie. J. van Eeden, tot vorige maand voor zitter van het arbeidsbureau in Alkmaar, zegt in het blad dat er grote financiële problemen zijn. Volgens het artikel in Vrij Ne derland is het kastekort in Zoe termeer zo groot, dat de con cerndirectie regelmatig grote bedragen bij de regionale ar beidsbureaus weghaalt. Wette lijk zijn ze daartoe gerechtigd. Het D66-Tweede-Kamerlid en vice-fractievoorzitter Bakker spreekt van een zorgelijke situ atie. Hij wil spoedoverleg met demissionair minister De Vries (sociale zaken). amsterdam-rijswijk gpd-anp De Surinaamse gemeenschap in Nederland stuurt massaal hulpgoederen naar in nood ver kerende familieleden in het moederland. Het aantal voed selpakketten dat naar Suriname gaat, is sinds de crisis ongeveer verdubbeld. Het gaat vooral om eerste le vensbehoeften zoals kaas, worst, bruine bonen, tandpas ta. toiletpapier en voorgebak ken brood. Vanwege de drama tische val van de Surinaamse gulden zijn deze spullen schrik barend duur geworden. Op het hoofdkantoor van het cargobedrijf Jos Steeman in Alkmaar, gespecialiseerd in het verzenden van voedselpakket de rente op de hypotheekmarkt ongeveer gehalveerd tot 5,1 procent, het laagste niveau sinds 1964. Dat betekent dat consumenten steeds meer geld kunnen lenen, terwijl hun ren telasten gelijk blijven. Wellink: „Dat gaat goed, tot de rente weer gaat stijgen." In zijn rol als toezichthouder heeft DNB de banken vorig jaar gemaand tot voorzichtigheid bij het verstrek ken van hypotheken. Als gevolg van de onderlinge concurrentie werden banken in de jaren zeventig steeds gemak kelijker met het uitlenen van grote bedragen. DNB ziet dat deze ontwikkeling zich op nieuw voordoet. Meer dan waarschuwen kan de centrale bank echter niet, zei Wellink. „Consumenten zijn bereid om een steeds groter deel van hun (toekomstige) inkomen te lenen voor de aanschaf van een wo ning. Blijkbaar ervaart niemand dat als een probleem." Pagina 9: Meer over jaarver slag DNB Belgrado, zijn volgens Clark on vermijdelijk. Afgezet tegen het énorme leed van de bevolking van Kosovo, stellen de fouten van de NAVO nauwelijks iets voor, meent Clark. Meer dan 1,3 miljoen mensen zijn van huis en haard verdreven en meer dan honderdduizend mannen worden in Kosovo ver mist. Kok, dif gisteren voor het eerst Macedonië bezocht sinds de NAVO-luchtacties begon nen, sprak zijn bezorgdheid uit over de toestand in dat land. Macedonië staat onder zware druk door de alsmaar voort gaande vluchtelingenstroom vanuit Kosovo. „Dat draagt de stabiliserende aspecten in zich", aldus de premier gister avond. Door de NAVO-luchtacties is een groot deel van de im- en export van Macedonië stil ko men te liggen. Veel handel ging tot voor kort via Servië en ook dat is niet meer mogelijk. De werkloosheid in Macedonië be draagt inmiddels 38 procent. Kok zegde toe zich hard te maken voor meer steun door de EU. Eerder op de dag gaf de de- - missionair premier al aan dat Nederland bereid is meer vluchtelingen uit Kosovo op te nemen dan de tot nu toe toege zegde vierduizend. Nederand bereikt dat aantal in de loop van volgende week. Pagina 7: Vredesmacht voor Kosovo flink groter schiphol Ondergronds wordt deze week druk gesleuteld aan de nieuwe spoortunnel bij Schiphol. In 110 uur worden de sporen verlegd van de oude naar de nieuwe tunnel. Daar na zal de oude tunnel worden gerenoveerd, waardoor er meer sporen beschikbaar komen en het traject langs Schiphol ook geschikt wordt voor de hogesnelheidslijn. Door de werk zaamheden rijden er de hele week geen treinen over de Schiphollijn. Tussen Leiden en Amsterdam worden de reizigers met bussen vervoerd. Veel treinreizigers kiezen boven dien voor de auto, wat voor langere files op de snelwegen zorgt. Pagina Leiden: 'Het ging prima, de bus stond klaar'. foto capital photos HAZERSwouDE-dqrpOp de boerderij van de familie Stokman in Hazerswoude-Dorp is gisteren iets buiten gewoons gebeurd. Koe Trees 32 werd moeder van een drieling. „Jammer dat mijn man dit niet heeft mogen meemaken", zegt Joke Stokman ontroerd. „Als veecontroleur heeft hij jarenlang allerlei tweelingen gezien, maar een drieling zat er nooit bij." Nu neemt dochter Mandy de honneurs waar om bij de kalfjes te poseren. Moeder en kinderen maken het goed. foto mark lamers Amerika krijgt eigen versie van Soundmix Show HILVERSUM ANP Negentig procent van de Ame rikanen krijgt vanaf komend najaar een eigen versie van de Soundmix Show te zien. Het naar de ideeën van Joop van den Ende en Henny Huisman ontwikkelde programma gaat in de VS voorlopig Your big break ('Uw grote doorbraak') heten. Buena Vista Television, een dochteronderneming van Disney, maakte vorig jaar al af spraken met de Nederlandse producent Endemol Entertain ment, en heeft deze week het groene licht gegeven voor we kelijkse uitzendingen. De onderneming had het programma toen al verkocht aan televisiestations die geza menlijk negentig procent van het land dekken, aldus Ende mol Entertainment. Producent in Amerika is Dick Clarck Pro ductions Inc., in samenwerking met Endemol. Endemol krijgt betaald voor de formule en te leveren know-how, maar zal in de VS geen productierisico lo pen. Endemol gaat ook een per centage van de winst ontvan gen. De Soundmix Show wordt al sinds 1985 in Nederland gepro duceerd, en heeft al diverse car rières op gang geholpen, onder meer die van Gerard Joling en Marco Borsato. Het programma is al door veel landen overgeno men. Noord-Amerika is de vijf tiende klant. NR 42011 1> LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 HONDERD JAAR 1900 DE WERELD OM JE HEEN. E«n unl.H. twaamaandelljk.a bljlada. 1 juni daal 3: da pariodt, 1934 - 1950. 2 00 0 ten naar Suriname, staat de te lefoon roodgloeiend. De afgelo pen drie weken verstuurde Steeman duizend pakketten per week via zeevracht en zo'n zes honderd pakketten via lucht vracht. Een pakket is voor zo'n tweehonderd gulden met spul len gevuld. De verzendkosten zijn 65 gulden. Door de staking van perso neel van de Surinaamse Lucht vaart Maatschappij (SLM) op de luchthaven in Paramaribo, is het nog onduidelijk of de goe deren goed aankomen. De fir ma Steeman krijgt dagelijks veel telefoontjes van verontruste Nederlanders van Surinaamse afkomst. Men wil weten hoe de situatie is en wat zij kunnen doen om hun familie te helpen. HET WOORD IS AAN Charles M. Schulz Het leven is als een fiets met tien versnellingen. De mees te gebruiken we nooit. f ■zo N, V S"SX "724* 'J725* "726° SJJ 40% 50% 40% SÖW 40% 20% 30% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur18 Economie8,9 Gesprek van de Dag2 In Natura/Strips10 Kerk en Samenleving14 Meningen16 Regio13,15,17,19 RTV/programma's 11 Sport20,21 Uitgaan22 'Just the three of us' speelt in De Waag in Leiden, waar voor een kortingsbon op de pagina Uitgaan. OV-kaart te controversieel den haag anp Drie onderwerpen zijn volgens de Eerste Kamer te omstreden voor behandeling door het de missionaire kabinet: de OV-stu- dentenkaart, de vorming van Twentestad en een plan om be drijven te laten bijdragen aan overheidskosten voor uitvoe ring van de wet milieubeheer. De regeringspartijen gingen vo rige maand in de Tweede Ka mer akkoord met het wetsvoor stel om de OV-kaart onder de prestatienorm te brengen. Stu denten die hun diploma niet binnen de voorgeschreven ter mijn halen, moeten dan het geld terugbetalen. Het wets voorstel over Twentestad werd slechts gesteund door twee re geringspartijen, WD en PvdA. Bovendien bleek er in Twente grote weerstand tegen het plan. MMORE CD-R van topkwaliteit. Nummer 1 in Nederland! 10-pak 32.95 Ja, Ik wil een abonnement op het taidsch Dagblad. Ad rev •Tel: I l automatisch 11 (l.v.rn. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal ^automatisch (f, Wi.90) O acceptgiro (f. 97.90) V Handtekening:Pi flij machtiging tot automatische betaling 1 krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1