Poly project weer naar de rechter Vooral tekst over jiort was moeilijk' Kooplui Lijtweg verdeeld over verplaatsing markt LO wil ernstig gesprek met Smitsloo over Lange Voort Liefde voor het leven begon in Jan Plezier op Stompwijkse kermis Leiderdorp is hele k'ge autogemeente9 3(r rif'! heil IXAMEN Regio ïiderdorp koopt weer rond in Boterhuispolder Zoeterwoude bang voor te veel millenniumfeesten Opvanggroep Voorschoten houdt geld over OENSDAG 26 MEI 1999 Degstgeest wil hangplek verkopen pgstgeest Oegstgeest onderzoekt samen met de Leidse Wel- ijns Organisatie of er elders interesse is voor haar afgedankte langjongerencontainer. De gemeente Voorhout leek in eerste nstantie geïnteresseerd, maar zag er toch vanaf. Het ding zou te elijk zijn en te veel herrie maken. De container is uit het Iris- iark verwijderd, omdat jongeren hem niet gebruikten .om in te hangen', maar om op te springen. Dat maakte zo'n herrie, dat letvoners uit hun slaap werden gehouden. De container staat iu op de gemeentewerf. Verkiezingsavond PvdA in Oegstgeest ffiTCEESTDe PvdA houdt vanavond een verkiezingbijeen- omst in de Roode Leeuw aan de Dorpsstraat 55 in Oegstgeest. iost de Jongkandidaat voor de PvdA uit Oegstgeest, houdt en lezing met de titel 'Wat wil de PvdA in Europa'. Gerrit Jan an Oven Tweede Kamerlid uit Oegstgeest, bespreekt het Eu- ipees asiel- en migratiebeleid. De bijeenkomst begint om half fgen. tijntamboers 'in' papier en vodden ieterwoude Drumfanfare De Rijntamboers in Zoeterwoude jat zaterdag in Zoeterwoude Rijndijk huis aan huis papier en adden ophalen. Ook is het mogelijk deze spullen zelf naar het arkeerterrein van De Eendenkooi aan het Kooikerspad te bren- n. Daar wordt alles vanaf 13.00 uur ingezameld. De opbrengst ordt onder meer gebruikt voor het aanschaffen van nieuwe in- jumenten en uniformen. tedorp afke van der toolen gemeente Leiderdorp gaat 1,2 miljoen gulden grond •n in de Boterhuispolder. igaat om 7,5 hectare agrari- grond tegen de grens met lond. Leiderdorp wil graag jen in de Boterhuispolder wen, maar rijk en provincie den dat tegen. Ook War- id wil het niet. iderdorp is in 1991 begon- met het aankopen van °Pn id in de Boterhuispolder, en t nu 45 hectare. Volgens het 1 van eentebestuur is het starre stI01 dpunt van de hogere over- kv en over de polder aan het lt aan jjven. Dat heeft onder meer laken met de aanleg van de e fun en de bredere A4: voor het •lijk lorkoi «afke van der toolen :gai in de weg is heel erg, maar een gat in een fietspad, ach. 3moet kunnen. „Er is heel sterk de neiging om alles vanuit de rruit van de auto te bekijken." Deze observatie van de Lei- dorpse D66-fractievoorzitter E. Grootaarts vond gisteren de weerklank op de door zijn partij gehouden forumdiscus- over het komende verkeerscirculatieplan (VCP). De toon id ook al op de uitnodiging: „Wordt het VCP dan toch een oplan?" lede-forumlid T. van Rij, PvdA-verkeerswethouder in buur- ieente loeiden, kon zich helemaal vinden in de woorden van itaarts. Hij had er nog wel een sprekend voorbeeldje bij ,Het is gênant als je langs de Baanderij fietst en je ziet een Iitisch aangelegd parkeerterrein, maar het fietspad is vier Is breed en hoe breed je banden oök zijn, je komt er altijd in." iestie van kiezen, stelde de 'grote buur'. Want als je dat niet stroomt het geld als vanzelf naar autowegen in plaats van fietspaden en beter openbaar vervoer- zeker in een 'hele autogemeente' als Leiderdorp. „Het Leiderdorpse college- jramma, daar wordt wat dit betreft geen prioriteit gesteld, doo ben ik wel van geschrokken. Want daarvoor zitten we toch Pa\1politiek, om keuzes te maken." Mii-wiji jn ilct publiek zijn Leiderdorpse collega-wethouder en niet z jjgenoot V. Molkenboer deze zweepslag zwijgend incasseer- komei !ette forumlid R. Koo van de Reizigersadviesraad openbaar ewezei oer uiteen hoe de reiziger de bus in is te lokken. Zijn specia- ,efkaart: spitsbussen die er maar vijftien minuten over doen eden. van Leiderdorp naar Leiden CS te komen. Ook stelde hij 66 dal (jg inwoners te enquêteren over hun bestemmingen. „Wie eacht komen er nieuwe gedachtes uit voort. Blijkt er bijvoor- eld, ai i klandizie te zijn voor een lijn tussen Leiderdorp en Zoe- *&f- P' icer." gene rstn)k et jt het pli Vak: Duits mavo e n Wie regerii) J zijn ir gewt Scala College in Alphen de Rijn is op zich een school, maar als ze er jaar niet meer zitten er niet eraed touw r het st n ook mg met afronden. Ze staan er oor. al viel het examen :n beetje tegen, amen bestond uit meer- ondet itsje St- id en' de tekst over sport was zegt Andre. Niet al- fk inhoud, maar ook de maakte het volgens hem •Moetje kijken. Hier ■vee spaties tussen woor- k de zinnen worden !nhc 'afgebroken.' eide heren zijn niet echt i over de uitslag van dit t De voorbereiding was voor de examens van Oefenen, oefenen en nog eens oefenen met oude examens. Andre deed daar thuis nog een schepje bovenop. „Ik heb een cd-rom waarop al lemaal teksten staan. Die worden per alinea duide lijk uitgelegd. Daar heb ik thuis nog een paar keer mee geoefend." Het is voor al lebei de eerste keer dat ze exa men doen en Dennis geeft eer lijk toe, dat hij wel even wakker geschud moest worden. „Toen we begonnen met Nederlands dacht ik dat het wel meeviel, zo'n examen. Maar wiskunde viel zo tegen dat ik daarna echt meer ben gaan leren. Het is toch wel wat spannender dan het examen voor je brommer certificaat.". Hij heeft nog een paar uur te gaan voordat zijn examen eco nomie begint. „Ik ga straks maar even wat eten in winkel centrum De Ridderhof," zegt Dennis. „En nog even de laatste dingetjes doorkijken." Na zijn chef erna straatsma. 071-5356437.plv-chef judy nihof. 071-5356416 connie van uffelen Marktkooplieden die op de Oegst- geestse markt aan de Lijtweg last heb ben van de wind, moeten hun koop waar tot de herfst nog maar even goed vastbinden. Hun wens om de markt te verplaatsen naar de oorspronkelijke, beschutte plek op het parkeerterrein naast de Montessorischool wordt niet door alle kooplui gedeeld. En dat is volgens een woordvoerder van de ge meente wel een voorwaarde voor ver plaatsing. „Zodat we achteraf geen ge zeur krijgen." Marktkooplieden klaagden vorige maand over te veel wind op hun nieu we plaats onder de flat aan de Lijtweg. Steeds vaker bleven zij weg. Maar vol gens C. Verplancke, voorzitter van de Vereniging van Ambulante Handel, is veertig procent van de kooplui nu fel tegen terugplaatsing. Zij zeggen twin tig procent meer omzet te hebben dan voorheen. Daar komt bij, dat zij nu dichter bij het winkelcentrum Lange Voort zitten en het contact hiermee willen behou den. Ook missen de verkopers tiental len parkeerplaatsen als de markt weer teruggaat naar het parkeerterrein. „Ik zit dus in een patstelling", zegt Verplancke. „Een aantal wil terug en een aantal niet. Wij wilden onderzoe ken of we terug konden naar onze ou de plek, maar wethouder Smitsloo zei, dat we dan wel moeten zorgen dat we intern de rijen gesloten hebben. Ik probeer nu voor de herfst overeen stemming te bereiken. Als dat niet lukt is het jammer voor de kooplieden, ik ga ze niet iets door de strot duwen." Verplancke zegt nog wel een moge lijkheid te zien in verschuiving tussen de kooplui onderling. Op winderige plaatsen zouden kramen met zeilen wellicht kunnen ruilen met marktwa gens. „Maar ook daar heb je weer twee partijen voor nodig. Je moet een beetje blijven masseren. Mensen denken eerst aan hun eigen zaak. Je kunt niet iedereen te vriend houden, maar ik ga voor het collectief', zegt Verplancke optimistisch. De markt is twee jaar geleden enkele tientallen meters naar de Lijtweg op geschoven om plaats te maken voor een nieuwe ingang van de Montessori school. Hij zou nu weer terugkunnen, omdat in het plan voor de renovatie van het winkelcentrum aan de Lange Voort de Montessorischool wordt ver plaatst naar het pand van Poelweijde, een stukje verderop. gebied ruwweg ten noorden van Leiderdorp wordt een ge heel nieuwe inrichting overwo gen. Leiderdorp verwacht overi gens niet dat woningbouw in de Boterhuispolder zomaar in eens mogelijk is, en zeker niet op grote schaal. Maar volgens de gemeente ontstaan er wel nieuwe visies over het dun ver spreid bouwen van huizen in groen gebied. Een recente stu die van Amsterdam, Leiden, Haarlem, Noord- en Zuid-Hol land en het rijk over het gebied tussen de drie steden gaat in die richting. De Leiderdorpse gemeente raad moet nog goedkeuring verlenen aan de koopovereen komst. Warmond is nog altijd niet af van projectontwikkelaar Polyproject uit Lisse, die ruim een miljoen gulden eist van de gemeente. Polyproject heeft besloten in cassatie te gaan tegen de uitspraak van de rechter, die de financi ële claim in februari afwees. Directeur B. Romeyn van Polyproject was aanvankelijk niet van plan in beroep te gaan. Hij kwam op andere gedachten na het raadplegen van 'speciale cassatie-juristen'. ,,lk dacht eerst: 'weg met die zaak'. Maar als blijkt dat de krentenwegers onder de juristen vinden dat de uitspraak op onjuiste juridische gronden is gedaan, dan is het natuurlijk onze eer te na om het erbij te laten zitten." „Heel curieus", noemt Ro meyn de uitspraak. „Het con tract is met terugwerkende kracht ontbonden, maar War mond hoeft niets terug te beta len." Romeyn gaat naar eigen zeggen niet alleen voor zichzelf door met procederen. „Het is voor de hele onroerend goed- wereld van het grootste belang te weten hoe het hoogste rechtscollege hierover denkt." Voor Romeyn speelt ook mee, dat Warmond de afgelopen maanden niets meer van zich heeft laten horen. „Meteen na de uitspraak heb ik Warmond gevraagd om een gesprek, maar daar is blijkbaar geen interesse voor." Er moet volgens hem nog een aantal zaken afgewik keld worden. „Het water, de straten, de riolering: die zijn al lemaal van ons. En de gemeen te int belastingen. Dat kan na tuurlijk niet. Als de gemeente nu had gezegd: kom eens langs om hierover te praten... Maar de gemeente stelt zich niet con structief op", aldus Romeyn. Vanochtend was bij de ge meente Warmond van burge meester en wethouders nie mand bereikbaar voor com mentaar. De uitspraak in februari was opmerkelijk, omdat Polyproject op inhoudelijke gronden gelijk kreeg. De gemeente Warmond was volgens het gerechtshof te ver gegaan door Romeyn in 1991 ruim zeven ton te laten betalen in ruil voor het mogen bouwen van dure villa's op het voormalige KPM-terrein. Dat geld gebruikte de gemeente om elders in het dorp sociale huur woningen te bouwen. De rech ter vond dat Warmond daar mee de wet ruimtelijke orde ning te ruim had geïnterpre teerd. Volgens die wet mag aan pro jectontwikkelaars wel een bij drage worden gevraagd voor sociale woningbouw, maar al leen als het gaat om woning bouw op hetzelfde terrein waar de projectontwikkelaar actief is. Hoewel de rechter de overeen komst over de betaling van ze ven ton nietig verklaarde, vond hij het toch 'onredelijk' en 'on billijk' om Warmond het geld terug te laten betalen. Voor de rechter telde mee, dat directeur Romeyn zelf had ingestemd met de overeenkomst. zoeterwoude jan preenen Burgemeester A. Koopman schap pleit voor slechts één millenniumfeest in Zoeterwou de. Zij Is bang voor 'wildgroei' en waarschuwt, dat politie en brandweer niet overal kunnen opdraven. „Zij moeten in actie komen bij calamiteiten. Niet als ergens tijdens een feest het licht uitvalt. Ze kunnen niet overal op af. Eén happening is overzichtelijk." Koopmanschap hoopt dat het bij het ene millenniumfeest zal blijven in de Klaverhal aan de Hondsdrafseweg. „Er zou ook een initiatief zijn in de Wei- poort, maar ik hoop dat die mensen zich aansluiten hij de organisatoren in de Klaverhal." Op een subsidieverzoek heeft de politiek afwijzend op gerea geerd. Wethouder I. Stuijt van cultuur „Ik vind het goed dat dit gebeurt, maar hel is een commerciële aangelegenheid." M. van Wensveen, een van de organisatoren, vindt dat een onbegrijpelijk standpunt: „Wij zorgen ervoor dat mensen niet gaan zwerven en elders voor rotzooi zorgen. Wij vangen ze op en bieden iets aan." In de hal kunnen duizend mensen. Volgens Van Wensveen kost het feest 20.000 gulden en zijn 650 bezoekers nodig om er financi eel uit te springen. E,'Ht>exA oegstgeest connie van uffelen Leefbaar Oegstgeest (LO) moet nog eens ernstig met wethou der M. Smitsloo van gedachten wisselen over de plannen voor renovatie en uitbreiding van winkelcentrum Lange Voort. Tot deze conclusie kwam frac tievoorzitter G. Eegdeman gis teravond tijdens een ledenver gadering van zijn partij in café restaurant De Roode Leeuw. Hij heeft veel bedenkingen bij het nieuwbouwplan. Eegdeman vindt dat de be oogde nieuwbouw te veel zon licht wegneemt in de geplande zestien meter brede winkel straat die van. oost naar west loopt. Ook zou wind 'behoorlijk vrij spel' krijgen. „Het wordt absoluut geen gezellige winkel straat", meent hij. Eegdeman hekelde het ge brek aan overleg over een on dergrondse parkeergarage. In het pakket van eisen was alleen sprake van een onderzoek hier naar, maar nu is een garage in het plan opgenomen. „Ik ben niet degene die Menno Smits loo wil aanvallen: werkendeweg doe je ideeën op en ontwikkel je plannen. Het is bestuurlijk niet juist, maar wel begrijpelijk dat hij over dit soort zaken geen overleg is gestart." Eegdeman vindt ook dat er te veel groen verdwijnt, omdat het Irispark deels wordt bebouwd. „Het is niet het mooiste groen, maar hier wordt ook door kin deren gespeeld. Compensatie is er niet." Ook het dorpse karak ter verdwijnt volgens hem. „Voor wie bouwen we dit? Voor Oegstgeest of voor Rijnsburg, Sassenheim en Warmond", vroeg hij zich hardop af. Ook het publiek zette volop vraagtekens bij het plan. Hoe zit het bijvoorbeeld met de ge plande veertig procent ver- keersreductie? En is behoud van de Montessorischool niet beter? Oud-fractielid M. Seegers (met destijds financiën in zijn portefeuille) antwoordde op deze laatste vraag dat een uit gangspunt is, dal het plan de burger geen geld mag kosten. „En waar een school staat, ko men geen winkels en woningen die geld opleveren." De suggestie dat er maar een centrum op het MEOB-terrein moest komen, werd van tafel geveegd. Dat terrein is voorlo pig nog eigendom van het mi nisterie van defensie. „En mocht het in handen van de ge meente komen, dan hebben we een probleem vanwege de ver vuiling van de bodem", aldus fractielid B. van den Broeke. Eegdeman stelde ten slotte dat een plan dat de instemming heeft van LO ook wel in sep tember of oktober mag worden goedgekeurd. „Er zit geen deadline op dit plan." De partij bepaalt op 10 juni welk stand punt zij in de extra commissie vergadering van 15 juni zal in nemen. Het echtpaar Hilgersom kreeg gisteren bezoek van burgemeester A. Koopmanschap. zoeterwoude «jan preenen Aanvankelijk liet het zich be paald niet aanzien dat Arie Hil gersom en Anna van Stein een paar zouden worden, laat staan dat ze in Huize Emmaus in Zoeterwoude hun 60-jarig hu welijk zouden vieren. Toch was het gisteren zover. „Hij voelde eerst helemaal niets voor verke ring. Hij vond zichzelf nog te jong", kijkt Anna Hilgersom- Van Stein (85) terug in de tijd. In 1933 leerden ze elkaar ken nen toen hij als Stompwijker re gelmatig met mest voorbij voer langs de ophaalbrug in Zoeter- meer, waar zij op de boerderij van haar vader woonde. „Als ik passeerde, kreeg ik altijd wat melk. We maakten een praatje. Meer wilde ik toen nog niet. Ik wilde eerst zekerheid over mijn toekomst", aldus de inmidels 87-jarige Arie Hilgersom. Twee jaar later sloeg de vonk over. Op de kermis in Stomp- wijk waar ze elkaar ontmoetten in de Jan de Plezier en de draai molen. Hij: „Of ik meteen ver liefd was? O, dat weet ik niet. Ik had wel eens meer een meissie gehad, maar dit paste meteen." Zij: „Met een koppel vriendin nen gingen we van het ene café naar het andere. Het is niet zo dat ik zo'n drinker was hoor, maar je had in die tijd verder niets. En opeens kwamen we elkaar tegen." Vier jaar later, vlak voor de oorlog, trouwden ze en gingen ze in Stompwijk wonen. Hij had inmiddels duidelijk heid, maar niet de gewenste baan. „Ik had eigenlijk postbo de willen worden, maar dat mocht niet van mijn vader. Hij wilde dat ik zijn bedrijf over nam. Een grondbedrijf, dat mest per schip vervoerde en een kolenhandel waarvoor we met een kolenkar door het dorp liepen. Ik vond het niets. Was ik maar niet zo netjes geweest en had ik me maar verzet. Dan was ik misschien inderdaad postbo de geworden. Ik vond postbode een gezellig vak. Je kwam bij ie dereen aan de deur. Vandaag lopen ze te hollen en te vliegen, maar toen maakten ze nog een praatje. In plaats van in een mooi pak werkte ik in een strontpak van m'n vader. Daar was ik wel goed genoeg voor." Anna heeft van het werk van haar man nooit een punt ge maakt: „Ach, we hebben toch altijd te bikken gehad." Hij: „Ja, we hadden het goed, maar je wilde toch ook een gezellig le ven en dat was met m'n werk niet het geval. Ik maakte altijd lange dagen. Half vijf 's mor gens liep de wekker af. De nacht voordat we trouwden, moest ik 's nachts nog kolen va ren." Arie Hilgersom vond het dan ook geen tegenvaller toen hij op z'n 58-ste moest stoppen met het bedrijf dat hij jaren daar voor met zijn broer had overge nomen. Alleen was de aanlei ding niet plezierig: hartklach ten. „Ik heb daarna nog twintig jaar klusjes gedaan bij een boer. Dat vond ik wel leuk." Inmiddels zit het echtpaar sinds acht maanden in Huize Emmaus, waar het feest is ge vierd met negen kinderen, 21 kleinkinderen en drie achter kleinkinderen. Hij: „Of ik nog wat doe? Man, ik ben blij dat ik nog leef." Zij: „Ik wel hoor, ik houd er niet van om de hele dag te zitten. Wat ik doe weet ik niet, maar ik ben altijd bezig." Hij: „Als zij op eieren zat, was ze een slechte broedster, want ze staat steeds op." examen Engels, morgen, is hij klaar. Dennis hoopt dat hij in het nieuwe schoolseizoen in ac tie kan komen als MBO-student systeembeheer. Óver de gang van zaken rond de examens wil Dennis nog even wat kwijt. „Wij mogen niet eens ons eigen drinken meene men," zegt hij. „We krijgen thee en koffie van school, maar daar heb je niet zoveel aan in zo'n warme zaal. En het hele jaar doen ze met gym moeilijk over zwarte zolen, terwijl nu ieder een gewoon de gymzaal in loopt." Maar ja, voor Dennis is het leed bijna geleden. Andre heeft deze week nog twee examens. „Ik heb ook nog Engels en scheikunde. Schei kunde is geen probleem, daar sta ik nu een 8,1 voor." Dat komt goed uit, want na de mavo wil hij een opleiding voor laboratoriumtechnicus gaan doen. De heren moeten eerst nog even het papiertje in de wacht slepen. „Als ik het haal denk ik wel dat de stoppen een beetje doorslaan," zegt Dennis lachend. Maar voordat hij aan zijn nieu we opleiding begint, wil hij eerst nog een paar weken hele maal niets met school te maken hebben. Zijn programma voor de komende weken: beetje wer ken, beetje zeilen, beetje uit gaan. lesley grieten Dennis Steenstra (links) en Andre Zwart staan relaxed na te praten over hun eindexamen Duits. FOTO ANNETTE LAMEIJER asielzoekers naar zalencentrum Het Pluspunt in Voorschoten zag het er nog naar uit, dat de opvanggroep de zaak financieel niet rond zou krijgen. Er werd een beroep gedaan op het soci ale hulpfonds van de gemeente. Die aanvraag is nu ingetrokken. Stoop: „De medewerking heeft ons bijzonder verrast. Of we dit nog een keer zullen doen, weet ik niet. Het is heel ingrijpend. Ik zeg niet dat we dit nooit meer doen, maar voorlopig is er be hoefte aan rust." De asielzoekers zijn drie maanden in Voorschoten ge weest. Begin mei verhuisden ze naar Leiden. voorschoten jan preenen De gezamenlijke kerken die in Voorschoten vijftien asielzoe kers hebben opgevangen, heb ben ongeveer tienduizend gul den overgehouden. Volgens co ordinator L. Stoop, secretaris van de Raad van Kerken, krijgt het geld een bestemming 'die zo dicht mogelijk bij het oor spronkelijke doel ligt'. Aanvankelijk hadden de orga nisatoren begroot dat zestigdui zend gulden nodig zou zijn voor het opvangen van de 'Dublin-claimanten'. Dat zijn vluchtelingen die in Nederland wachten tot hun asielaanvraag in een ander Europees land in behandeling wordt genomen. Ze krijgen geen geld of onder dak. De opvang kostte de ker ken niet meer dan dertigdui zend gulden, omdat veel perso nen en instellingen gratis me dewerking aanboden. Aan gif ten kwam veertigduizend gul den binnen. Vlak voor de komst van de

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17