Ook de wegen naar de Aalmarkt zijn belangrijk 'Verkiezingen moeten wel ergens over gaan' Meningen Gemeentelijke herindeling in Bollenstreek: niet doen Moeten er soms nog meer busongelukken gebeuren? Niet Wiegel maar D( K is schuldig aan de crii St. Bonifacius geen ijsheil WOENSDAG 26 ME11999 97C REDACTIE PAUL DE VLIEGER, 071-535$ De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brievei met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Ie krijgt wel eens de indruk dat er ministerszijn die per se wat op hun naam willen hebben. Nu kan dat geen kwaad als het een verbetering is, maar dat is niet altijd het geval. Neem de gemeentelijke her indelingsplannen van minister Peper. Het is een poosje rustig geweest op dat vlak maar nu wordt er weer een voorzetje ge geven om gemeenten samen te voegen in de Duin- en Bollen streek. Is er reden toe? Willen de betrokkenen dit zelf? Nee. De meerderheid is er niet blij mee. Denk alleen maar aan het feit dat je bijvoorbeeld ineens tien kilometer of verder moet reizen om naar het gemeente huis te gaan. En hoeveel raads leden houd je in je gemeente over? De lijnen worden langer, de contacten minder. Dit alles is in strijd met de wens en het streven om de burger dichter bij het bestuur te brengen. Als gemeenten het zelf willen; als het nodig is voor de levens vatbaarheid van dorpen, dan wordt het anders. Maar dat is in de Duin- en Bollenstreek niet aan de orde. Niet doen, dus. J. Wassenaar, Noordwijkerhout. Woensdag 12 mei 1999. 16.45 uur: in de Baselstraat rijdt er een bus pal achter me en zo vlak bij de stoeprand dat ik als een haas van mijn fiets op de stoep stap. De bus zit zo dicht op me dat hij inoet stoppen. Vrijdag een avond in april 1999, 19.02 uur: terwijl ik met een flinke vaart door de Bree- straat fiets, rijdt er een bus zo dicht achter me dat ik geen vaart durf te minderen om rechtsaf te kunnen slaan. Geba ren tegen de chauffeur dat hij afstand moet houden, helpt niet. Ik rijd een straat verder door dan ik van plan was. Zaterdag 29 augustus 1998, rond het middaguur: op de Tel- derskade ter hoogte van de school naast het Vijf Meibad ligt een vrouw op de rijweg. Omstanders blijven geschokt op afstand. Naast haar ligt een fiets met omgeklapt stuur. Alle bei haar voeten zijn eraf. Iets verderop staat een bus. Er wordt gezegd dat ze met haar stuur tegen de zijkant van de bus was gekomen. Zonder te kunnen zeggen of ook deze vrouw te weinig ruim te had gekregen - ik kwam er net iets later - vraag ik toch: moet dit soms nog een keer ge beuren? Waarom nemen chauf feurs zulke risico's? En beseffen ze wel dat je een bus soms pas op het laatste moment hoort? En dat er altijd iets onverwachts kan zijn in de bewegingen van een fietser? Omstanders bij het ongeval en politie vonden eensgezind dat de Telderskade naast het Vijf Meibad te smal is voor bus sen in twee richtingen. Kort daarop heb ik daarover een ge sprek met wethouder Van Rij aangevraagd. Er staat namelijk in de Stadskrant: 'Wilt u eens praten met het gemeentebe stuur? Dat kan'. Men zou zien of het kon worden ingepast. Ik heb er nooit meer iets van ge hoord. Gelukkig gelooft niet iedereen zoals het grootste gezin Flietstra Naar aanleiding van het bericht 'Grootste gezin in Efteling' in de krant van 17 mei, het vol gende. Wat een geluk dat er in het dichtbevolkte Nederland slechts enige personen rondlo pen met de geloofsovertuiging van Fenny en Ynze Flietstra. Het ruimtebeslag in verband met huizenbouw zou anders wel eens zo groot kunnen wor den dat er voor parken als De Efteling geen plaats meer is. Milieubioloog Flietstra kan dan bovendien beter naar een ander beroep uitzien, want veel 'mi lieu' zal er niet overschieten. Onlangs besloot het Leidse college dient zo min mogelijk te worden aan- van burgemeester en wethouders tot getast. nader onderzoek en doorberekening Dat klinkt als een klok: hoe meer van een aantal infrastructurele com- bijzondere voorzieningen bij elkaar in ponenten van de Aalmarktplannen, een aantrekkelijke omgeving, des te zoals de aanleg van een nieuwe steeg, meer reden voor het publiek om naar een plein achter De Waag en een extra Leiden te komen, mits de voorzienin- brug over de Rijn. gen bereikbaar zijn. Ook moet er een op- En: hoe meer pu- lossing komen voor HPIMIF bliek er naar Leiden de verkeersproble- UrllwÈC komt, des te aan- matiek rond de Aal- trekkelijker wordt markt. Over de functies in het gebied wordt later nagedacht. Prima dat een aantal zaken nader wordt onderzocht voordat er straks definitieve besluiten moeten worden genomen. De vraag is echter of de in frastructurele kant van het plan los kan worden gezien van het totale planconcept. Moeten we niet eerst kij ken of het concept dat er nu ligt wel aansluit bij de doelen die we voor ogen hebben? Wat wilden we ook al weer met dat Aalmarktgebied? Het Aalmarktproject beoogt de eco nomische functie van de binnenstad te versterken, door 1) de bereikbaar heid van het centrum te verbeteren en 2) het creëren van een kwalitatief hoogwaardig, (speciaalzaken én klein schalige voorzieningen) aanbod van culturele- en winkelfuncties. Het mo numentale karakter van ons stadshart biedt een belangrijke meerwaarde en Stella ter Harmsel is fractievoorzitter van GroenLinks in de Leidse gemeenteraad. Zij schreef een opinie over de Aalmarkt plannen van de gemeente Leiden. het voor gespecialiseerde onderne mers om zich te vestigen. Ik zal de laatste zijn om die uitgangpunten te bestrijden. De vraag is alleen: hoe zorg je voor optimale bereikbaarheid en een gedifferentieerd aanbod? Vol staat het om een afgebakend gebied te herstructureren en een parkeergarage te bouwen, of moeten we verder kij ken? Ik denk het laatste en zal dat toe lichten. Neem de bereikbaarheid. Goede bereikbaarheid betekent toe gankelijkheid voor alle verkeersstro men (fietsen, openbaar vervoer, voet gangers, auto's). Momenteel parkeren automobilisten aan de rand van het centrum en vervolgen hun weg te voet of per openbaar vervoer. Het meren deel van de Leidse bezoekers komt echter met de fiets, openbaar vervoer of lopend naar het centrum. Per be zoeker besteden zij minder dan auto mobiele consumenten, maar vele kleintjes maken één grote. Onder het motto 'No parking no business' hebben de huidige plannen uitsluitend oog voor automobiele be reikbaarheid: bouw een parkeergarage en de bereikbaarheidsproblemen zijn opgelost. Jammer, want al kunnen er enkele honderden extra automobilis ten in het centrum worden gepar keerd; daarmee is de stadseconomie niet gered. Zeker niet als dat ten koste gaat van andere bezoekersgroepen. Willen we straks méér bezoekers trekken, en niet alleen andere, dan moeten we ook aandacht besteden aan de bereikbaarheid per openbaar vervoer, fiets of te voet. Voor fietsers betekent dit voldoende fietsvoorzie- ningen en (doorgaande) fietsroutes; voor diegenen die niet willen lopen of fietsen, efficiënt binnenstadsvervoer. o Het experiment met de citybus zou Z bijvoorbeeld voor de hele ring rond 5 het centrum kunnen gelden (vanaf de parkeergarage) inclusief een lijn aan- o sluitend op het regionale openbaar vervoer dat in het stationsgebied aan komt. Voor voetgangers zijn met name de toevoerroutes van belang (Stationsge bied/Beestenmarkt, Lange Mare/Vrouwenkerkplein, Hooglandse Kerkgracht, Pelikaanstraat). Aantrek kelijke routes met voldoende afwisse ling (leuke winkels, rustpunten en goede bewegwijzering) moeten be zoekers als het ware de stad inzuigen. De infrastructurele kant van het Aalmarktplan kan niet los worden gezien van het totale planconcept. foto henkboum !en Zo bezien is het Aalmarktgebied niet langer een afgebakend loopvier kant, maar een spin midden in het web van toevoerwegen. Zonder dat web vangt de spin geen vliegen en hoe steviger het web, des te groter de prooi. Voor de route vanaf het station be tekent dit een verdere investering in de Beestenmarkt, als evenementen plein en als rustpunt op weg naar het centrum. Van cruciaal belang daarbij is de oversteek van de Beestenmarkt naar de Haarlemmerstraat: die moet zo verkeersluw mogelijk worden ge maakt. Looproutes en auto-luwe ge bieden mogen niet worden doorkruist door drukke verkeers- en bevoorra dingsroutes. We kennen immmers de gevolgen van druk verkeer voor de Breestraat. Daarom is het goed dat de mogelijkheid van ondergrondse be voorrading nu in de plannen wordt betrokken. Een vergelijkbaar verhaal geldt voor de Hooglandse Kerkgracht en het Vrouwenkerkplein als toevoerroutes. Ook hier kan gedacht worden aan een functie als rustpunt (horeca, terras sen, bankjes), evenementen, straat muziek- of theater. Het Vrouwenkerk plein vraagt bovendien om een betere ontsluiting en een oplossing voor de restanten van de Vrouwenkerk. Daar naast moeten zich meer (startende) ondernemers in het gebied vestigen. Dat brengt mij op het tweede punt: versterking van de economische func tie. De herinrichting van het Aal marktgebied brengt waarschijnlijk een verplaatsing van voorzieningen te weeg. Als dat elders leidt tot een ver zwakking van de economische functie dan is het netto resultaat nul. Erger: dan hebben we voor niets geïnves teerd. Kwaliteit komt 'niet vanzelf. Een economische impuls in het Aalmarkt gebied kan daarom niet los worden gezien van aangrenzende winkelge bieden en vraagt bovendien extra maatregelen, zoals actief wervingsbe leid (gespecialiseerde voorzieningen), aantrekkelijke vestigingsvoorwaarden en het goed benutten van werkgele- genheidsmaatregelen binnen en bui ten het Aalmarktgebied. Hetzelfde geldt voor de culturele functies. We moeten ons terdege af vragen wat de gevolgen van megabio scoop en -disco zijn voor de uitgaans- ftinctie van de Beestenmarkt. Kunnen de bioscopen daar de concurrentie aan? En, als de uitgaansfunctie daar verzwakt, wat zijn dan de. gevolgen voor de toegankelijkheid naar de bin nenstad? De belangrijkst succes- en faalfactor voor het Aalmarktgebied zit mijns inziens in de inbedding van plan in de fysieke en economische ,j(je frastructuur van Leiden. Daai m moet er een antwoord komen op o lcj jj vragen: 1. Hoe kan de bereikbaarheid van centrum voor alle vervoersstron worden versterkt zonder dat de ku enr teit van de binnenstad wordt aai tast? 2. Hoe kan de economische fun van het centrum daadwerkelijk den versterkt en worden voorkoi dat het zwaartepunt van econoi activiteiten slechts verschuift?. Als deze vragen niet bevrei kunnen worden beantwoord, dan een nieuwe brug of steeg niet helj Laten we ons niet uitsluitend al kelijk maken van infrastructure!! f ken, maar vooral investeren ir - kwaliteit van de voorzieningen. Ik benieuwd hoe de wethouder eq mische zaken dat denkt te bereil Blokker hebben we overal. Me komen straks hopelijk naar L '8< voor het bijzondere aanbod van 011 shop, cd-speciaalzaken, boetieks, oorbellenwinkels of bijzonder 1 bons. Niets lijkt op Leiden. dpi VI dan M. STELLA TER HARMSEL ANKBORD Dezer dagen kan men via alle media de uitdrukking 'De nacht van Wiegel' vernemen. Wie er mee begon weet ik niet, maar iedereen neemt het over, wel licht deels uit gemakzucht. En natuurlijk is de 'Nacht van.Sch- melzer' een voor de hand lig gend referentiekader. Toch is de uitdrukking onjuist, aange zien zij op een denkfout berust. Deze denkfout wordt vooral bewust gehanteerd in kringen van vliegtuigkapers en stakings leiders en zou daarom het gij zelnemers-model kunnen wor den genoemd; de truc van de delegatie-van-onderaf van de verantwoordelijkheid. Het gegeven: D66 wil invoe ring van het correctief referen dum en dreigt dat het, bij af stemmen, uit de coalitie zal tre den. Deze democratische partij verwerpt dus bij voorbaat een democratisch genomen besluit: hoogst ongebruikelijk en getui gend van een ongekende va- banque-mentaliteit. Alleen al daarom zou je tegenstemmen. D66 speelde hoog spel en verloor. Een WD-senator, zijn naam is eigenlijk van geen be lang, stemde tegen, omdat hij vanuit zijn integriteit dacht dat hij zijn stem mocht uitbrengen 'zonder last of ruggespraak'. D66 overschatte de bindende krachten binnen Paars 2 en ver loor. In plaats van moedig op de blaren te gaan zitten wordt een WD-senator nu 'politiek onfatsoenlijk gedrag' verweten. fiel Neen, D66, gij zijt het billen hebt gebrand, do< q>e'r vast te rekenen op Pa\l >p0j drag bij de senatoren. M nvjj zen zijn natuurlijk niet 2 jjgerl op die zetels gekomei !ette moeten eerst iets beweze oer t ben, zulks in tegenstelli oefj,.j de Tweede-Kamerleden. Het is en blijft D66 da coalitie treedt, ongeacht al dan niet onbedoeld, d( j te aanleiding toe gaf. Di eer tuigkapers die dreigen e minuten na het verstrijl het ultimatum een dood te schieten en d roepen dat 'de verantw lijkheid nu geheel bij dei teit en ligt' zijn al even' zijn het die de trekker len en hun geweten m moord beladen. De stakingsleiders gen dat na het verstrijk hun ultimatum 'alles pl zijn het die de chaos wust veroorzaken, en de bestuurders die de nieuwe CAO om welke dan ook afwijzen. Geen nacht van Wiej geen besturen of regerin verantwoordelijk zijn vo os en moord, maar gewt botte strijd om de mach vermeende gelijk; touvl om te zien wie het st Maar geef dat dan ook toe, en laat Wiegel nis huizen. H Oef In de krant van woensdag 12 mei werd in de 'Heiligenkalen der' op de pagina Kerk Sa menleving bij de ijsheiligen ver noemd: 'St. Bonifacius te vieren op 14 mei'. Mag ik u erop attent maken dat deze genoemde hei lige niet de bedoelde ijsheilige is. De door u beschreven per soon Bonifacius is de man die in het jaar 754 in Dokkum werd vermoord (feestdag 5 juni). De ijsheilige Bonifacius leef de in de vierde eeuw na Chris tus en werd vermoord in Tarsus in Cicilië onder keizer^ tianus. De ijsheiligen P j^kstl us, Servatius en boven#de fl de Bonifacius leefden in de vierde eeuw. De Pancratius wordt in onze streken onder middels het plaatsje St. in Noord-Holland en k Enkhuizen en Sassenhe 'a'gel de Leidse Hooglandse! jlde St. Pancras. >Stee Mgn: inho maak Moet Kee s] Een Pavlov-reactie fioemt de Leidse politicoloog R. Andeweg het automatisme waarmee in Nederland verkiezingen volgen zodra een van de coalitiepartijen vertrekt. Zelf ziet hij een nieuwe gang naar de stembussen absoluut niet zitten: PvdA en WD houden ook zonder D66 een meerderheid; Nederland is in oorlog en aan de kiezers zijn nieuwe verkiezingen niet uit te leggen. Heeft hij gelijk? Moet Nederland nu maar verder met een 'romp-kabinet'? Heeft de lijmpoging misschien een kans? Of gaan we toch maar weer met zijn allen naar de stembureaus in het najaar? Alexander Geertsema, Leids WD- raadslid: ,,Ik hoop dat de keuze ver kiezingen of rompkabinet niet aan de orde komt en dat het zal lukken om de breuk te herstellen. Dat moet mogelijk zijn. Er is immers geen conflict in de Tweede Kamer. Er is slechts één sena tor in de Eerste Kamer dwars gaan lig gen. Iemand bovendien, die naar mijn smaak nog wat oude persoonlijke re keningen wilde vereffenen en zijn ge oliede publiciteitsmachine weer eens wilde uittesten. Het lijkt me ook voor D66, gezien de recente peilingen, niet verstandig om verkiezingen te houden. Lukt lijmen niet, dan prefereer ik dat WD en PvdA een nieuw kabinet vor men." Ton Berkheij, wethouder vastgoed, economie en toerisme in Katwijk en lid van het CDA: ,,Als het lijmen niet lukt - en dat zou jammer zijn - vind ik dat er verkiezingen uitgeschreven moeten worden. PvdA, WD en D66 hebben indertijd nadrukkelijk ingezet op doorgaan met deze drie partijen. Een combinatie van WD en PvdA moet dus verantwoord worden. Willen ze met z'n tweeën doorgaan, dan vind ik het noodzakelijk dat je daar het oor deel van de bevolking over vraagt, ver Crisis in Den Haag na 'De nacht van Wiegel'. Wat moet er gebeuren: lijmen, zonder D66 verder regeren, of stemmen? foto anp kiezingen dus. Dan kun je zien hoe de partijen zich tot elkaar verhouden en of het CDA nog steeds rond de 32 ze tels zit. Als de PvdA en de WD na ver kiezingen een coalitie vormen kun je zien of dat terecht is of niet. De verkie zingen moeten juist daarover gaan, over krachtsverhoudingen. Het is jam mer dat het kabinet over zoiets onbe nulligs struikelt, maar nu moeten ze daar ook de consequenties van ne men. En dat dan de besluitvorming wordt vertraagd, tja, dat is niet an ders." A. Berkhout, directeur van de Kamer van Koophandel voor Rijnland: ..Toe vallig vandaag hebben we voor het eerst duidelijk iets gemerkt van de ka binetscrisis. Begin juni zou staatsse cretaris Ybema van economische za ken een bezoek brengen aan de regio en daar zou de Kamer van Koophandel dan ook bij zijn. Maar die heeft afge zegd. Verder merken we nog niet zo veel. We zijn dan ook niet zozeer op de nationale politiek gericht, meer op de regionale. We hopen in ieder geval dat ze de lopende werkzaamheden zullen voortzetten. Dat zou een goede zaak zijn. Er staan wat dringende zaken op het programma die geen vertraging op moeten lopen. De regio heeft bijvoor beeld dringend bedrijfsterreinen nodig en ook rijksweg 11 moet worden afge rond. Over de oplossingen die moeten worden gekozen om de kabinetscrisis te verhelpen wil ik niets zeggen. Wij zijn politiek neutraal." Filip van As, fractievoorzitter van de RPF in Leiden: ,,Ik zat laatst Buitenhof te kijken en Biesheuvel had daar een heel interessant verhaal. Dat ging over de mogelijkheid om met twee partijen, WD en PvdA dus, verder te gaan. Met z'n tweeën hebben ze een ruime meerderheid, dus het moet makkelijk kunnen. Ik spreek nu vanuit mezelf hè, niet vanuit de RPF als oppositie-partij. Kijk, die roep om verkiezingen door de oppositiepartijen is niet in het lands belang, maar om er zelf beter van te worden. De kans bestaat om hieruit winst te boeken. Ik ben helemaal geen voorstander van Paars, hoor. Maar na de verkiezingen lagen de verhoudin gen nu eenmaal zo dat de PvdA en de \AD de grootste partijen waren. Daar heeft de kiezer voor gekozen. De kiezer heeft toen ook D66 afgestraft. Dat de kiezers dat gedaan hebben, wil niet zeggen dat de bevolking Paars niet zag zitten. Met de PvdA en de WD houd je het grootste deel van Paars overeind. D66 is niet zo nodig. Er is toch ook al lemaal heisa voor nodig geweest om D66 bij het kabinet te betrekken, toen Paars tot stand kwam? PvdA en WD wilden het graag en hebben toen aan een heleboel wensen van D66 moeten toegeven. Alleen maar lastig. Nee, laat ze maar doorgaan met z'n tweeën. An ders heb je tot het eind van het jaar een niet goed functionerende regering. Maar ook in verband met de oorlogssi tuatie is dit het meest in het landsbe lang. Het allerbeste is als ze doorgaan als romp-kabinet." Huug van Duijn, CDA-fractievoorzit- ter in Katwijk: ,,Ik ben voor een coali tie van PvdA en WD, omdat die vorig jaar het mandaat van de kiezers heb ben gekregen. D66 was vorig jaar al het derde wiel aan de fiets, of eh... het vijf de wiel aan de wagen. Het CDA in het kabinet is ook wel prettig natuurlijk, maar als je verkiezingen houdt, zit je een half jaar zonder kabinet. Het beste is dat ze gewoon tot het eind van de periode met z'n tweeën doorgaan. De kiezer heeft duidelijk laten zien dat 'ie Paars wel zag zitten. Maar laten we wel wezen: die steun is nooit voor D66 ge weest. Dus: als ze dan ruzie krijgen en eindelijk blijkt dat ze niet samen kun nen regeren, is het CDA weer aan de beurt. Maar voorlopig moet er gewoon geregeerd worden." Gerard Mostert, fractievoorzitter van GPV/RPF/SGP in Rijnsburg: „Wilt u daar meteen een reactie op? Nou goed. Lijmen lukt niet, dat kunnen we wel aannemen. Ik vind dat de PvdA en de WD op welke basis dan ook voortzet ting moeten geven aan de kiezersuit spraak van net één jaar geleden. Dat D66 niet meer mee kan, is niet zo erg. D66 had bij die verkiezingen al zo ver loren. Het lag toen al erg voor de hand dat PvdA en WD met z'n tweeën door zouden gaan. En als je verkiezingen wilt houden moeten die wel ergens over gaan en dat is nu helemaal niet het geval. Het parlement is niet ont bonden of zo. Het probleem ligt bij het kabinet zelf. Nou, en dat is helemaal niet zo erg." ANDRE VANHAELEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16