Leiden Regio Een Uitdaging van duizend piek Miljoenen voor verkeer s t1 erkeerschaos na ^irand in centrum r) Ophef over sloop luifel Meelfabriek Het ging prima, de bus stond ennepkwekerij opgerold li OENSDAG 26 MEI 1999 WIM WEGMAN, 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 M Voorrang voor Oostvlietpolder' lEN WIM WEGMAN isp provincie heeft het Rijk ge- dt iagd met voorrang subsidie geven voor het toekomstig drijventerrein in de Oost- itpolder. Dat blijkt uit een ef van het provinciebestuur 3t5 n de staatssecretaris van eco- mische zaken, G. Ybema. 'j$J\ i s gedeputeerde staten ;taat er in de Leidse regio al ~1 en een groot tekort aan be- Iqqi jfsterreinen. De Oostvlietpol- kan daar op korte termijn oplossing voor bieden. 6^4 eveel subsidie Leiden kan wachten is nog niet bekend, den en het provinciebe- ur hebben de afgelopen anden flink gesteggeld over baggerstort die bij het be- jventerrein moest komen, km Jen schrapte die, tot groot ;enoegen van de provincie, «10 het bestemmingsplan om- er nog geen onderzoeken klaar waren naar de eventuele risico's voor gezondheid en mi lieu. Gemeente en provincie zijn, aldus de brief aan de staatsse cretaris, nu overeengekomen dat Leiden de baggerstort als nog in de Oostvlietpolder toe laat als uit de zogeheten milieu effectenrapportage en de evalu atie van het baggerbeleid als nog blijkt dat het depot aan vaardbaar en nodig' is. Wet houder T. van Rij vindt deze uitspraken iets te stellig en houdt het er op dat Leiden de zaak dan wil 'heroverwegen'. in het lijstje van de provincie voor nieuwe terreinen staat het Rijnsburgse Klei-Oost op vier en Rijnfront in Oegstgeest op vijf. Bij de aanvragen voor de herinrichting van bestaande bedrijventerrein staat de Schie- damse Wilton-Haven staat bo venaan, gevolgd door de aan vraag voor het bedrijventerrein Grote Polder in Zoeterwoude. .JAN BERENDSEN Aag i korte maar hevige brand ft gisteren schade aange- it in een appartementen- Jfi ïplex van de Stichting Wer- de Jongeren aan de Hoog- Jsekerkchoorsteeg. kunststof-vuilcontainer op de begane grond in een erdoorgang naar de bin- plaats stond, brandde volle- uit. Ook grofvuil dat naast container lag, vatte vlam. De ontwikkeling waè enorm, brandweer had het vuur onder controle. Er deden geen persoonlijke ongeluk voor. Bewoners en hun dieren-waren voor A 1st van de brandweer al uit A woningen gevlucht. Een tal heeft de nacht elders gebracht. De oorzaak van rand is onbekend. Even voor negen uur gister avond kwamen er maar liefst 50 telefoontjes binnen via het alarmnummer 112 over een brand in het centrum. Boven de stad hing een dikke, zwarte rookpluim. De brandweer rukte met twee auto's uit en bestreed het vuur van twee kanten. Eén auto stond op de Hooigracht en één op de Middelweg. De poli tie had haar handen vol aan het regelen van het verkeer op de Hooigracht. Door de warmteontwikkeling van de brand sprongen van een aantal appartementen in het complex de ramen. In één wo ning sloeg het vuur daardoor naar binnen. De schade bleef echter beperkt. Wel liepen ap partementen rook- en water schade op. Ook de muren van de onderdoorgang raakten be schadigd. Hoe het vuur is ont staan, is nog onduidelijk. •ma klas 51 ijüplanten en kwekerij-apparatuur gevonden. De planten verte- lolitie heeft gisteren in een genwoordigen een straatwaar- aan de Prinsenstraat een de van 20.000 gulden. De eige- lepkwekerij opgerold. In naar vertelde de politie dat hij pand werden 300 hennep- h?t pand heeft onderverhuurd. 00g JANNEKE DE JONGE Gehaast lopen ze achter de man met het gele NS-hesje aan. Op zijn kar torent de enorme stapel koffers van dit bruinver brande echtpaar. Net terug van vakantie had Schiphol een verrassing voor ze: de treinen reden niet. Over de busverbinding klagen de twee echter niet: „Het ging pri ma, de bus stond klaar." De vervoerder van hun koffers loopt stug door, dus laten ze het hierbij. „Sorry, we moeten door, we moeten ze in de gaten houden." De koffers staan dan al bijna in de trein. Gisteren lag het treinverkeer tussen Lei den en Schiphol voor het eerst stil. Wegens werkzaamheden aan het spoor rijden de treinen op dit traject pas weer vanaf aan staande zondag. Als alternatief zet de NS bussen in, die de hele week pendelen tus sen de twee stations. Een stopbus doet daarbij ook de tussenliggende stations Nieuw-Vennep en Hoofddorp aan, de snel- bus rijdt in een keer door. De meeste reizigers die gisteren te maken kregen met het oponthoud, klaagden niet. Aan het adres van de NS werden vooral complimenten geuit over het grote aantal bussen dat was ingezet. De files waar die bussen vervolgens in kwamen te staan, nam men op de koop toe. Een man die met de stopbus uit Hoofd dorp aankomt op Leiden Centraal is er la coniek onder. ,,Ik had rekening gehouden met een half uur vertraging, maar dat werd drie kwartier. Ik moet nog de hele week, maar er valt mee te leven. Ze rijden af en aan, dus daar ligt het niet aan." Een vrouw bevestigt zijn verhaal. „Het ging prima. De bus stond klaar op Schiphol, dus ik kon zo instappen. Het duurt wel langer, maar ze rijden af en aan." „Het is allemaal goed ge regeld", vinden ook drie jongeren die dage lijks tussen Leiden en Hoofddorp pende len. „Ik moet alleen nog zien hoe het in de ochtendspits gaat", merkt één van hen op. „Morgenochtend moet ik om negen uur in Hoofddorp zijn." Sommige passagiers laten een iets kriti scher noot horen. Twee jongens klagen er- oven dat er op station Amsterdam RAI niets stond aangegeven. „Om half vier namen we de trein op RAI. Op het bord stond dat lijkt niet op het televisie- igramma De Uitdaging van 'ela Groothuizen. Voor de irrende camera's van de o presteerde deze televi- I, pap lante met grote regelmaat ioa schier onmogelijke door in r i beperkte tijd een moeilijke - lracht uit te voeren. Aan het in van de uitzending open tij een envelop en een aan- uren later was haar missie looid. Met veel hulp van het Irijfsleven dat niet vies was leen beetje reclame. Uitdaging van de Leidse Izijnsorganisatie (LWO) rentegen is wars van com- rcie. Komt ook niet op tv. ms van jongeren krijgen lracht om in hun eigen ui- en leefomgeving in Lei een klus te klaren. Wij lich- alvast een tipje van de slui- enken hierbij valt aan het ijderen van graffiti en het maken van een muurschil- venbus nkel [Ier aï VIJZI >RDH GEPTiing. Of aai het betegelen een plein. Of oud speel goed verzamelen en opknap pen voor een goed doel. Alles om de verloedering van een buurt tegen te gaan. Werk waarmee nog geld kan worden verdiend ook. Met vrienden en vriendinnen twee keer hard werken voor je wijk of stad en daarmee een bonus van dui zend gulden opstrijken. Vroe ger heette dat een heitje voor een karweitje. De voorrondes van deze wed strijd zijn in augustus. Wordt de eerste horde succesvol ge nomen, dan volgt een plek in de finale op zaterdag 25 sep tember. Het idee is niet nieuw maar afgekeken van de ge meente Rotterdam. Daar wordt geprobeerd verloedering van straat en buurt tegen te gaan door zei fiverkzaamheid van be woners. Het project heet Op- zoomeren omdat in de Zoomerstraat het project be- .gon en ook succesvol was. Een team bestaat uit jongeren tussen de 14 en 18 jaar. Het kunnen ploegen zijn van scho- Een muur ontdoen van graffiti en vervolgens zelf een fraaie wandtekening maken. Dat zou een opdrachten van de uitdaging kunnen zijn. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad len, sportverenigingen of buur ten. Dat maakt niet uit. Er kun nen maximaal tien teams uit Leiden meedoen en elk eentje uit de omliggende plaatsen Oegstgeest, Leiderdorp en Voorschoten. Een equipe be staat uit acht tot tien jongelui, bij voorkeur divers van samen stelling. Jongens, meisjes, blank, zwart, geel - van alles wat, liefst. Een team staat altijd onder lei ding van eep volwassen coach. De ploeg tekent een contract waarin een huishoudelijk regle ment is opgenomen. Hierin staat onder meer dat de ploeg compleet moet beginnen en eindigen, dat er geen schade aan anderen of andermans ei gendommen mag worden toe gebracht en dat er tijdens de uitdagingen geen alcohol en/of drugs mogen worden gebruikt. De voorronde bestaat uit een uitdaging die ongeveer drie uur duurt, de finale neemt een uur tje of zes in beslag. Er zijn geen eerste, tweede of derde prijzen. Iedere ploeg die de uitdaging twee keer succesvol is aange gaan, krijgt duizend gulden. De helft van dat bedrag moet naar een goed doel, de andere helft kan gezamenlijk worden be steed. Niet in de kroég of cof feeshop maar bijvoorbeeld aan een etentje of een bezoek aan een pretpark of popconcert. Rest nog één belangrijke vraag. Wie verzint de uitdagingen? Een fors aantal instanties van oudereninstanties tot wijkco- mités, heeft van de LWO in middels een brief gekregen met daarin de vraag of ze een uitda- ARCHIEFFOTO DICK HOGEWONING ging kunnen bedenken. Het is de bedoeling dat degene die de uitdaging indient ook voor de materialen zorgt die voor die uitdaging nodig zijn. Daarnaast moeten de uitdagers ook een 'werkbegeleider' leveren. Op de finaledag krijgen de jon- gerenteams een uitdaging die zijn weerga niet kent. Geen en kele groep weet wat er gaat ge beuren. Pas na het ontbijt in danssalon In Casa wordt de uitdaging onthuld. De teams gaan dan op pad en worden ter plekke opgewacht door hun scheidsrechter. Die rol, wordt vervuld door politiemensen die gele en rode kaarten op zak hebben. Bij 'rood' wordt een team uitgesloten. De uitdaging mag dan niet worden afge maakt. Weg duizend piek. O ja, de organisatie zoekt nog een flitsend iemand die de fi- Bijna zeven ton voor rotonde Stevenshof Leiden, de Leidse regio en de Rijnstreek hebben miljoe nen guldens van het Rijk gekregen voor het nemen van verkeersmaatregelen. Het geld is door de provincie Zuid- Holland over de gemeenten verdeeld. In totaal hebben zij bijna zes miljoen gulden te besteden. van deze subsidies is dat alle 'ie gewoon naar Leiden ging, maar bij het volgende station (Amsterdam Zuid WTC, red.) moesten we er weer uit." Daar moes ten de twee in de bus naar Schiphol en vandaar met een andere bus naar Leiden. „Het is nu vijf uur, en we moeten nog naar Spijkenisse en Nieuwerkerk aan de IJssel", zuchten ze „Als ik dit geweten had. was ik niet gegaan", laat de één weten. „Het duurt lang hè", reageert een andere forens. „Normaal doe ik er van Hoofddorp naar Rotterdam vijftig minuten over, nu dik twee uur. Maar ik moet wel. Met de auto zal het in de spits weinig uitmaken. Dat zal voor de meeste treinreizigers gelden: ze moeten wel. De trein is veel te duur, dus als ze anders konden, reisden ze er allang niet meer mee." Dat blijkt niet zo te zijn. Een reizigster klaagt steen en been over het vervoer met de bus. „Vreselijk! De chauffeur reed wild, ik werd er misselijk van. Ik heb een hekel aan bussen. Ik moet nog de hele week. Maar dit doe ik niet. De rest van de week pak ik de motor. Maar nu loop ik door, want ik moet verder met de trein." LEIDEN/ALPHEN/REGIO In Leiden zijn zes projecten in de prijzen gevallen. 1 Iet hoogste subsidiebedrag (675.000 gul den) is bedoeld voor de aanleg van een rotonde in de kruising van de Stevenshofdreef en de Dobbedreef Dat kruispunt staat bekend als gevaarlijk, zegt interim-hoofd M. van der Hoek van verkeer en vervoer van de gemeente. De gemeente krijgt verder iets meer dan 500.000 gulden voor het grondig verbe teren van de fietsroute die van het westen van de stad naar het centrum leidt. De gemeente wil dit jaar nog een andere gevaarlijke plek in de stad aanpakken, de omge ving van de Geregracht en de 4e Binnenvestgracht. Voorlopig is daar 4,5 ton voor gereserveerd (de helft van dat bedrag is sub sidie), maar Van der Hoek ver wacht dat het project veel duur der wordt. „Het wordt nogal in grijpend, want de situatie is daar heel complex." En daarom ook gevaarlijk, voor automobi listen. fietsers en voetgangers. De afdeling verkeer en vervoer studeert nog op welke maatre gelen moeten worden geno men. Voorwaarde van toekenning projecten voor het eind van dit jaar zijn aanbesteed. In Leiden is in totaal iets meer dan 1,4 miljoen gulden te verdelen. Naar Oegstgeest, Leiderdorp en Voorschoten gaat zo'n twee miljoen gulden, voornamelijk naar projecten die daar al lang op stapel stonden. De Rijnstreek kan over 1999 rekenen op een subsidie van 1,8 miljoen gulden. Eenderde daar van is voor Alphen. Bedoeld om de President Kennedylaan op te knappen en om een rotonde aan te leggen op de Nieuw- koopseweg bij Aarlanderveen. Alkemade krijgt 500.000 gulden voor de aanleg van een rotonde op het kruispunt van de Meer- kreuk en de Alkemadelaan. Rijnwoude krijgt 220.000 gul den voor snelheidsremmende maatregelen in Benthuizen. De Ter Aarse rotonde op de Kerk- weg/Oostkanaal weg wordt voor drie ton gesubsidieerd. Voor de aanleg van een busbaan tussen Alphen en Leimuiden en een fietstunnel daar onderdoor stelt de provincie dit jaar 350.000 beschikbaar. Voor een studie naar de ontsluiting van het ge bied tussen de A12, de Nil, de Oude Rijn en de Gouwe is 200.000 gulden gereserveerd. naledag wil 'presenteren'. Die bij het ontbijt de deelnemers opjut en motiveert, die langs alle klussen gaat om de jonge lui te enthousiasmeren en die tijdens de prijsuitreiking ook iets leuks, anders of ludieks doet. Inschrijven: Iris de Ruiter - co ordinator De Uitdaging, tele foon 5168152. Geurvreters Aan de rand van de stad en ver scholen langs de Oegstgeester- weg iigt in de luwte van Oud- Poelgeest het Leidse Heem park. Het is een fraai stukje na tuur dat vooral opvalt door zijn grote diversiteit aan flora en fauna. Als er ergens op voor beeldige wijze is gewoekerd met de beperkte ruimte die er is, dan is het juist daar wel. De vele soorten bomen en planten in het Heempark on derscheiden zich van elkaar op verschillende manieren. Qua vorm, qua uiterlijk maar ook bijvoorbeeld voor wat betreft de geur. Onder het motto: 'Daar kleeft vast wel een luchtje aan' staan al die geuren voor de verandering eens centraal bij de maandelijkse rondwan deling door het park die dit maal op zondag 30 mei is. Het opsnuiven van de diverse aroma's gebeurt onder deskun dige leiding. Gewezen wordt op zwakke en sterke geurtjes als mede op lekkere luchtjes en op onaangename 'instinkertjes'. Maar bijvoorbeeld ook op het feit dat niet alleen bloemen en planten, maar ook bladeren, wortels en schors zich op dit front soms nadrukkelijk doen gelden. Het snuif- en geurfestijn begint om 14.00 uur. Verzamelpunt is de binnenplaats van het park. De excursie duurt ongeveer een uur. LEIDEN «ERIC-JAN BERENDSEN AD VAN KAAM Nog geen week nadat wethou der A. Pechtold de politiek had toegezegd dat er niets aan de Meelfabriek wordt gesloopt voordat er een compleet plan ligt, is gisteren een sloopbedrijf aan de slag gegaan met de luifel van het Meelpakhuis. De sloop van de luifel is volgens de wet houder een 'beheersmaatregel' die door hem en wethouder T. van Rij is afgesproken met de eigenaar van het complex. Zo wel de Vrienden van de Meelfa briek als oppositiepartij WD reageren ontsteld op deze uit- leg. Volgens Pechtold is de sloop van de luifel niet in tegenspraak met de toezegging van vorige week. „Onder sloop versta ik het afbreken van een gebouw. Wat hier gebeurd is, vind ik juist heel positief. Het is goed dat de eigenaar bereid is om maatregelen te nemen om ver der verval tegen te gaan." Op de inmiddels gesloopte luifel zat graffiti, terwijl de vrees bestond dat ongenode gasten via de lui fel het pand zouden kunnen betreden. De wethouder betreurt het dat hij vorige week niets over de sloop van de luifel heeft ge meld. „Ik heb wel gezegd dat we maatregelen zouden treffen om verder verval te voorkomen. Als ik zie hoe hier nu op wordt gereageerd, had ik beter in ex- tenso kunnen opsommen wat er allemaal zou gebeuren", al dus Pechtold. De WD'er A. Geertsema is verbaasd over de reactie van de wethouder. „Als hij nu al roept dat hij het eigenlijk had moeten melden... In dezelfde vergade ring waarin hij de toezegging deed over het niet slopen aan de Meelfabriek, moest hij ook al toegeven dat hij allerlei zaken over zwembad De Zijl niet aan de commissie had gemeld. Zo gaan we hier niet met elkaar om! Ik zit hier niet voor Jan met de korte achternaam." Ook het feit dat er nu sprake is van 'be heersmaatregelen' vindt hij vreemd. „Toen ik gistermorgen met de gemeente belde, wist men nog van niks." Voorzitter Fred Sengers van de Vrienden van de Meelfabriek vindt de hele gang van zaken 'onacceptabel'. „Als de wethou der zegt dat we niet hoeven te vrezen dat er schade wordt aangericht, vertrouw je daarop. Ik vind het erg pijnlijk als ver volgens een week later een slo per aan de slag blijkt te gaan." Sengers wijst erop dat er voor de sloop een vergunning had moeten worden afgegeven. Pechtold is daar nog niet zo ze ker van. „Ik ga dat vandaag uit zoeken", reageert hij. Naast de luifel heeft de sloper gisteren ook nog een opslag plaats verwijderd. Het gaat daarbij om een kleiner gebouw, dat niet op de plattegrond van het complex voor kwam. „Voor ons is die sloop minder belang rijk", laat Sengers weten. „Maar het blijft iets waarvoor je een sloopvergunning moet aanvra gen. Gaat de wethouder dat nu uitzoeken? Dat komt mij toch weinig professioneel over." IV 1 J k ■L_k Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 1 juni. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch ÉÜj Dagblad Het vervangende busvervoer van en naar Schiphol liep gisteren redelijk soepel. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13