KOPLOPERS Duur huismerk verliest terrein in supermarkt Inzekerheid over toekomst bij Telecom Italia Economie Toch liever beton Midden- en kleinbedrijf positiever over economie Inkomensgarantie voor werknemers van Acordis Winst Toyota gedaald Huisvuil in Amsterdam week lang niet opgehaald i rex nu van Britse Seton Scholl London International Group (LIG), de fabrikant van Kondooms, is opgeslokt door de Seton Scholl, de Britse ent van gezondheidsartikelen. De fusie vindt plaats via idelenruil, zo hebben beide bedrijven gisteren bekend st. Seton Scholl krijgt het voor het zeggen, doordat het 0.85 >rocent van de aandelen in handen krijgt van het nieuw te en bedrijf. LIG en Seton Scholl hebben op de effecten- i Londen een waarde van ongeveer 1,4 miljard pond (bijna 2,7 miljard). De twee bedrijven gaan verder onder im SSL International. LIG brengt vooral Durex-condooms markt. Daarmee heeft het bedrijf ongeveer twintig pro lan de wereldmarkt in handen. }.v. ite fusie tussen Ierse en Britse bank 3,50 3,50 jj. De Ierse Bank of Ireland en het Britse Alliance Lei zijn gisteren een miljardenfusie aangegaan. De banken, oteringen in respectievelijk Dublin en Londen, hebben 8-M «zamenlijke beurswaarde van 11,5 miljard pond sterling miljard gulden). De fusie creëert een bank met vijfhonderd !sq ingen in Groot-Brittannië en driehonderd in Ierland. De l'-®[ oenüjke totaalbalans van Bank of Ireland en Alliance 3 8D ster bedraagt ruim 211,5 miljard. Daarmee worden ze de 5,20, ren na grootste bank in Groot-Brittannië. 7,oo ,90 ;e productiviteit Belgische truckers Vergeleken met hun collega's elders in de Europese zorgen de Belgische vrachtwagenchauffeurs voor de hoog- oductiviteit. De Nederlanders bevinden zich in de mid- o.tt joot, zo blijkt uit cijfers van het Europese bureau voor de dek (Eurostat). Het wegvervoer is in de EU een belangrijke 2,\i [istgevende bedrijfstak met een omzet van 308 miljard gul- ioncludeert Eurostat. Daarmee vertegenwoordigt het der- ocent van de hele transportsector. Zo'n 1,7 miljoen Euro- ia tn zijn werkzaam in het wegtransport binnen de gemeen- 8- istad gaat winkeldochters verkopen De gemeente Lelystad en Stable International BV heb- gjj andaag de plannen gepresenteerd voor de bouw van een o.5i «y Outlet Village. Daar worden overtollige voorraden, pro- nen modellen van topmerken uit vorige seizoen'en ver gt met aanmerkelijke kortingen. Voorts worden in de 'villa- is itaurants, kinderopvang en zalen voor modeshows en 3xtpresentaties gevestigd. Het Factory Outlet Village is ir 2,\ gin van de jaren tachtig ontstaan in Amerika. De vestiging I k «tad is de eerste in Nederland. De Factory Outlet Village veertig winkels groot gebouwd aan de kuststrook bij Lely- iaar ook de Bataviawerf, het Nederlands Sportmuseum [Nieuw Land Poldermuseum zijn gevestigd. Here fusie Hoechst/Rhone-Poulenc jrt De fusie tussen het Duitse chemieconcern Hoechst y het Franse Rhone-Poulenc moet al in november rond 13 ieeft de directie van Hoechst bekendgemaakt. De twee in samen het nieuwe 'life sciences' concern Aventis. Me- 2 li spreken de aandeelhoudersvergaderingen zich over de II jit. Hoechst maakte bekend dat de chemie-activiteiten na qc; ie in het bedrijf Celanese AG worden gebundeld. Voor 3,s indelen Hoechst krijgen de aandeelhouders een aandeel ese. lombeurs vandaag rustig van start 6.3 dam Met een vertraging van drie weken gaat de stroom- APX vandaag rustig van start. Van de achttien partijen die l< gaan handelen, is de helft helemaal klaar om te begin- lok de APX heeft nu alles op orde. Aanvankelijk zou de 3'; begin mei de deuren openen. Toen kon de APX nog niet 2, leren dat alle administratieve systemen gereed waren om iepele handel en betrouwbare stroomvoorziening te ver- 4^ in, De APX verwacht dat er biedingen zullen komen uit land, België en Duitsland. „Daarmee zijn we een echte ),!ese beurs." iild banken Japan blijken groter De zeventien grootste banken van Japan zitten volgens berekeningen opgezadeld met 20,9 biljoen yen (352 mil- ioi ilden) aan oninbare schulden, 1,2 biljoen yen (20 miljard )°j> meer dan volgens de oude berekeningsmethode. Dat ;t economisch dagblad Nihon Keizai vandaag bericht, iös, ootste deel van de leningen werd eind jaren tachtig ver- }°2 om hoogst speculatieve grondtransacties te financieren. .30 le markt aan het begin van dit decennium instortte, raak- banken in problemen. Vier banken die voornamelijk roblematische kredieten insolvent zijn geworden, staan los ind vorig jaar onder overheidstoezicht. walsoorden Ondanks de opkomst van de kunststof-industrie worden voor de meeste rioleringsverbindingen nog steeds betonnen buizen ge bruikt. Beton blijkt vooralsnog duurzamer en betrouwbaarder dan kunststof, meent men in de sector. Bij Bleijko-beton in het Zeeuwse Walsoor den (foto) werd tot nog toe vooral voor de Belgische markt geproduceerd. Met de komst van de Westerscheldetunnel richt het bedrijf zich in toe nemende mate op de Nederlandse markt. foto anp wim van vossen Uitzonderingspositie voor Nederland binnen Europa den haag gpd De huismerken van supermarktketens verliezen in Ne derland als enige tussen de omringende landen terrein op de A-merken. Een van de redenen daarvan is volgens onderzoeksbureau AC Nielsen dat in Nederland huis merken niet echt goedkoop zijn. ken in de verkopen daalde vorig jaar tot 18,9 procent. Dat is wel iswaar slechts tweetiende pro cent minder dan in 1997, maar volgens AC Nielsen wel een op merkelijke verlaging. Dit omdat huismerken in andere Europese landen juist wel terrein winnen. Nederland is met zijn markt aandeel van bijna een vijfde Uit onderzoek blijkt dat veel huismerken gemiddeld zo'n tien procent goedkoper zijn dan A-merkartikelen. In Duits land bijvoorbeeld is een huis merk gemiddeld 33 procent Het aandeel van de huismer- een gemiddeld land voor huis merken. In Zuid-Europa, Italië, Spanje, Portugal en ook Oos tenrijk koopt de consument bij na uitsluitend merkartikelen en is het huismerk slechts goed voor een procent of vier. In En geland nemen de huismerken bijna de helft van de super marktverkopen voor hun reke ning. Het aandeel steeg daar vorig jaar met bijna een procent tot 45,8 procent. Ook in Duits land en Frankrijk werden de huismerken sterker in de con currentie met de A-merken, Volgens het vakblad Distri- food werken Albert Heijn, Cl000 en Superunie aan een of fensief om hun huismerken uit te bouwen. Cl000 heeft een breed assortiment huismerken geïntroduceerd waaronder een eigen wasmiddel, Axal). Cl000 verkoopt twintig pro cent van zijn cola onder zijn huismerk First Choice. Super- grutter AH is bezig zijn 21 jaar oude huisbier Brouwers Bier op te poetsen. Het heeft inmiddels ook enkele speciaalbieren on der eigen merknaam in de markt gezet. AMSTERDAM ANP Ongeveer duizend medewer kers van de Amsterdamse reini gingsdienst hebben vandaag het werk neergelegd. De ambte naren staken een week lang voor een betere CAO. De vuil niszakken staan ondertussen na het pinksterweekeinde al in een aantal straten te wachten. Ook in Rotterdam wordt het huisvuil een week niet opge haald. Er staan nog meer acties op stapel: in Dordrecht staakt het openbaar vervoer morgen voor de derde keer. Vrijdag ko men de ambtenaren uit Noord- Holland in Alkmaar bij elkaar voor een regionale manifesta tie. De vakbonden voeren al vijf weken actie in diverse gemeen ten voor een CAO voor de in to- Na opkopen 51,02 procent aandelen door Olivetti INDENT J actie van de Italiaanse klinkt enige onrust Ï03 at gaat Olivetti doen, jjjj tl Duimpje dat de reus i Italia velde? We wach- nvesteringsplannen, op igvan nieuwe technolo- let scheppen van werk- heid, zeiden premier a en de invloedrijke on- iter van kabinetszaken ii gisteren. idige overname, de ooit in Europa, bleek j,i afgelopen vrijdag na het j tan de Milanese beurs 3; ocent van de Telecom- 37.0 ndelen te hebben opge- 3q'; )e toekomstpraat van topman Colaninno was ivend: ,,We gaan iets ge- ondernemen, voor Te- '16 oor Olivetti, voor de )e vraag is wat. U 1 Italia, in 1997 gepriva- 1, naar worstelend met we identiteit en ge- 2 loor vier wisselingen op, telt 126.000 werkne- beidsonrust daar bete ra ellende voor een re- 3.5 ic al geplaagd wordt «ilijkheden in onder transport- en de staal- reren van Olivetti in de overna me-oorlog suggereren anders. Bij Olivetti verkocht hij.de ver lieslijdende computersector zonder pardon aan buitenland se bedrijven. De overname van Telecom gaat gepaard met het verkopen van Olivetti-dochter Omnitel, Ita- lië's en Europa's tweede in mo biele telefonie, aan het Duitse Mannesmann. De verkoop le verde Olivetti ruim 16 miljard gulden op, bijna de helft van het bedrag dat Olivetti moest ophoesten - grotendeels ge leend overigens - om de 51,02 procent van het Telecom-aan- delenkapi'taal te verwerven. Colaninno neemt over een paar weken de leiding van Telecom Italia over van Bernabe. Gister avond hebben beide topmana gers daar 'in alle vriendschap' over gepraat in een Romeins restaurant. Bij.Bernabe's erfenis zit echter ook de fusie met Deutsche Telekom. Dat samen gaan was ingegeven door Ber- nabe's pogingen om zich Olive tti van het lijf te houden. De internationale dimensie van het Italiaanse gevecht is waar het om draait. Deutsche Tele kom wilde overgaan tot een aandelenruil met de giganti sche waarde van ruim 166 mil jard gulden om het oprukkende Mannesmann voor te blijven. Voor de vrijpartij met de Italia nen had DT-baas R. Sommer een enorme ruzie met partner France Telecom over. De Fran sen zijn zelfs met schadeclaims naar de rechter gestapt. Mannesmann is nu de lachen de derde. De voormalige onder neming in zware machinerieën heeft de Europese top bereikt. Deutsche Telekom mag alleen maar hopen dat de nieuwe Inzet: De grote mannen achter beide concerns. Topman F. Bernabe van Telecom Italia (links) moet binnenkort orders opvolgen van Olivetti- topman R. Colaninno. fotos ap mauro pilone Olivetti doet belang in Wang Global van de hand MILAAN Rtr-ANP door Olivetti te installeren raad van bestuur geen streep door de Telecom-fusie haalt. Som mer zei afgelopen weekeinde in het zondagsblad Welt am Son- ntag nog steeds in de fusie te geloven. Colaninno heeft daar vriende lijk op gereageerd, maar dat zegt weinig. Zowel hij als de Ita liaanse regering hebben de fu sie afgeschilderd als een ver kapte Duitse overname van een Italiaanse strategische indu strie. Bovendien ligt het niet voor de hand dat Olivetti part ner Mannesmann. met wie het nog steeds gezamenlijke belan gen heeft, inruilt voor de groot ste concurrent. De al forse golven op de inter nationale communicatiemarkt hebben door het Italiaanse ge beuren orkaanhoogte bereikt. Zo zouden beide Duitse bedrij ven nu met elkaar in de strijd zijn om Cable and Wireless, ei genaar van het Britse One20ne mobiles. De Italiaanse regering gaat later wachtten MKB-ondernemers nog dit jaar in totaal 100.000 nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen. Inmiddels hebben ze de verwachtingen al opge schroefd naar 110.000. In de eerste drie maanden zijn er al 27.000 nieuwe banen bijgeko men. Zorgen zijn er wel over het opvullen van vacatures. Nu hebben 72.000 (van de 515.000) MKB-bedrijven liefst 136.500 openstaande vacatures. De meeste daarvan zijn voor pro ductiepersoneel. Het aantal va catures stijgt en dat duidt er volgens MKB-Nederland op dat er geen rek meer zit in het extra laten overwerken. Er zijn de afgelopen twee jaar 70.000 bedrijfjes bijgekomen. Dat komt vooral door een toe name van zogenoemde ZZ- P'ers, zelfstandigen zonder per soneel. Die opereren vooral in sectoren als dienstverlening, bouw (zelfstandige bouwvak kers) en transport (vrije rijders). Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf hebben weer wat meer vertrouwen in de eco nomie. Steeds vaker denken ze dat hun omzet dit jaar zal stij gen en ook dat ze winst zullen maken. Dat blijkt uit onderzoek in het eerste kwartaal door koe pel MKB-Nederland. Het toegenomen optimisme is direct terug te zien in verbe terde werkgelegenheidsver- wachtingen. Eind vorig jaar nog hadden de ondernemers een hard hoofd in een bloeiende toekomst. Grotere middenbedrijven (met 50 tot 250 personeelsle den) zijn overigens somberder over hun resultaat. Deze groep, vaak exporterende Firma's, zal ook meer last hebben van de tegenvallende Europese con- juctuur en in het bijzonder van de scherpe buitenlandse con currentie. Het vorige kwartaal ver- Bij verzelfstandiging van vezelbedrijf ARNHEM ANP De 4.000 werknemers bij Acor dis gaan er niet in hun inkomen op achteruit als Akzo Nobel het vezelbedrijf verzelfstandigt. Evenmin hoeven de werkne mers te vrezen dat zij door de verzelfstandiging hun baan kwijtraken. Dit zijn de bonden met Akzo Nobel overeengeko men. De bonden hadden met acties gedreigd als Akzo niet met toezeggingen zou komen. Ruim 500 werknemers hadden zich vrijdag al voor de poort van het bedrijf in Arnhem ver zameld om de vakbondsbe stuurders te ondersteunen bij de onderhandelingen. Akzo Nobel is sinds de over name van Courtaulds van plan alle vezelactiviteiten onder te brengen in de nieuwe onderne ming ACordis. Het is nog niet bekend wanneer de vezeldivisie echt op eigen benen komt te staan. Bestuurder B. Roodhuizen van FNV Bondgenoten is blij dat er nu een akkoord ligt. „Het is alleen jammer dat het vijf maanden heeft gekost om over eenstemming te bereiken." De komende jaren weten de werknemers bij het Acordis waar zij aan toe zijn. Zij blijven twee jaar onder de CAO van Ak zo vallen. Hierdoor is winstde ling veiliggesteld. Na die twee jaar kunnen de werknemers in ieder geval rekenen op een winstdeling van vier procent. Mocht Akzo Acordis verkopen, dan zal de koper rekening moe ten houden met de afspraken in het convenant, zo is vrijdag be sloten. taal 180.000 gemeenteambtena ren in het land. Het laatste bod van de werkgevers is een loons verhoging van 4,5 procent voor achttien maanden. De bonden willen 4,5 procent voor een jaar. Olivetti verkoopt zijn belang van achttien procent in het Amerikaanse IT-bedrijf Wang Global aan automatiseerder Getronics. Het Italiaanse tele- combedrijf, net eigenaar ge worden van Telecom Italia, zegt hierover een akkoord te hebben bereikt. Daarmee ziet het Amster damse Getronics zich gesteund in het bod van 3,7 miljard gul den (29,95 dollar per aandeel) op Wang Global. Olivetti is de belangrijkste aandeelhouder van het Amerikaanse IT-bedrijf. Getronics maakte zijn bod begin mei wereldkundig. Als de overname slaagt wordt het de op twee na grootste netwerkau tomatiseerder in Europa en schaart het zich onder de vijf grootsten ter wereld. Vrijdag bleek al dat de Ameri kaanse kartelautoriteiten geen bezwaar maken tegen de Ne derlands-Amerikaanse combi natie. Getronics verwacht op 7 juni het bod op Wang Global gestand te kunnen doen. deze week met Olivetti praten over de plannen met Telecom Italia. Dan zal blijken of het ver trouwen van premier D'Alema in Italië's 'nieuwe kapitalisten' van het slag Colaninno gerecht vaardigd was. Opvallend is ech ter dat de regering zijn 'gouden aandeel' van 3,5 procent in Te lecom Italia stijf in eigen hand houdt. Dat is een aandeel met vetorecht, vandaar. Toyota heeft een nettowinst ge boekt van 356 miljard yen (5,95 miljard gulden). Dit is 21,6 pro cent minder dan het boekjaar (1 april-31 maart) ervoor. Toch steeg de omzet van de japanse autofabrikant met 9,2 procent tot 12.750 miljard yen (216 mil jard). In de VS werden goede zaken gedaan, de verkopen in Azië vielen evenwel tegen. ac^ctas GALAXY Topmodel joggingschoen met adiprene-zool en torsion systeem, adldas Maten 42-45. Folder niet ontvangen? Bel: 0592 340042 Kijk voor adressen in de Gouden Gids. Geldig t/m 30-05-'99 SPORTIEVE CANVASSCHOEN In diverse kleuren. Maten 36-42. SPORTIEVE HERENHIKER In soepel blauw nubuck leer. Maten 40-46.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9