Mooi Nieuwe exodus uit Kosovo Rau gekozen tot Duitse president tweegenomen Buitenland Monfort de vreedzaamste plek op aarde Doden door brand in Italiaanse trein Besprekingen over coalitie Israël gestart Demonstraties in Suriname gaan door AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters 4 STUKS I HAR KEUZE] «8V KI 035-5483233 oM IG COED NIEUWS 5 HAVO, VWO in 1 jaar Erasmus College dag K, relden niet klaar voor millennium Een aantal belangrijke Europese luchthavens is waar- niet op tijd klaar met het testen van hun computerap- op het milleniumprobleem. De drie luchthavens van de vliegvelden van Madrid, Rome, Napels en Boekarest under meer ernstige achterstand opgelopen in het ne- ivoorzorgsmaatregelen tegen een mogelijke computer- l januari 2000. Dat wijst onderzoek van de Britse krant rimes uit. Ook de Londense luchthaven Luton is niet voorbereid. doden in lugubere moordzaak De Australische politie heeft de stoffelijke overschot- ;n minste negen mensen in vaten met zuur en vuilnis- lE[J mgetroffen in de kelders van een leegstaand bankge- Snowdown, een stadje in het zuiden van het land. Vol- lolitie kan het aantal slachtoffers van de ergste serie de geschiedenis van het land oplopen tot elf. Twee lie officieel nog worden vermist, bevinden zich moge- de slachtoffers. De autoriteiten onderzoeken nog een verband tussen de moorden en fraude met sociale ze- De Australische justitie heeft drie verdachten in staat huldiging gesteld. in heropenen moordzaak uit 1970 Nieuw DNA-bewijsmateriaal in een al bijna dertig jaar ordzaak heeft de Britse politie hoop gegeven de moor- >ch nog te kunnen pakken. Deskundigen zijn erin ge- <atv va -m teriaal van de moordenaar te 'oogsten' van een •Ün ik uit het onderzoek van indertijd. De politie wil dit be- 19, naai nu gaan vergelijken met DNA uit speekselonder- le mogelijke verdachten van toen. Het lichaam van de Rita Sawyer werd in 1970 gevonden. Ze was met bruut t Hi m het leven gebracht. Het meisje was drie maanden <at\ van huis weggelopen nadat ze had ontdekt dat ze plai ivas. De politie zette destijds een team van zeventig fpla m de zaak op te helderen, maar slaagde daar niet in. 'ijk partij doet mee aan verkiezingen Ie Belgische partij T.A.R.T.E. heeft de nodige 500 gi ningen verzameld om mëe te kunnen doen aan de ge- biev adsverkiezingen in Brussel van 13 juni. T.A.R.T.E. staat it Allumés Ripaillons Tous Ensemble' wat zo ongeveer 'Dronkaarden, laten wij samen brassen'. De partij 0 ngevoerd door de beruchte taartengooier Noel Godin, tandere Microsoft-topman Bill Gates een slagroom- in het gezicht heeft gedrukt. Het programma van heeft maar één artikel: alle regerende politici een der hun kont geven. De groepering gaat er prat op de tij te zijn die niks belooft en die absoluut onverant- kis. hi blijft voorzitter Congrespartij Sonia Gandhi blijft toch aan als voorzitter van de In- igrespartij. De in Italië geboren weduwe van voormalig lajiv Gandhi diende begin vorige week haar ontslag in, van drie vooraanstaande leden van de partij. De drie at Gandhi geen kandidaat voor het premierschap kon at zij niet in*India is geboren. Het bestuur van de Con- accepteerde Gandhi's ontslag niet en stuurde enkele er haar drie tegenstanders de laan uit. In september India vervroegde verkiezingen gehouden. ^dwateroverlast in Alpenlanden >mf ^o, 8ern-wenen Zware regenval in de bergen van Oosten- ?ou ierland en Zuid-Duitsland heeft dit gebied tijdens het e/b teekeinde opgescheept met recordwaterstanden en iverlast. Er zijn waarschijnlijk acht mensen verdron- riat lateriële schade is groot. Tal van plaatsen, wegen en ;en liepen onder water of werden versperd door aard ingen. In delen van de getroffen gebieden werd de land ingesteld. Deskundigen vrezen dat het peil, voor zal zakken, omdat de sneeuw op de Alpentoppen op staat te smelten. mobiele telefoon bij begrafenis Geen mobiele telefoons bij begrafenissen, concer- open, in de kerk en in chique restaurants. Dat is het Amerikaanse telefoonmaatschappijén die een eti- IK^iekje hebben uitgegeven voor het gebruik van de mo- oon. De zaktelefoon wordt te pas en vaak ook te onpas Het boekje dat nu is samengesteld, is eigenlijk bedoeld latschappijen zelf te beschermen. Zij vrezen dat het nse publiek in opstand zal komen tegen de rinkelende dat de overheid een verbod zeil afkondigen op het an de GSM's in openbare ruimtes. 3e< ngeluk Oekraïne eist doden Jij een gas-explosie in een steenkoolmijn in Oekraïne, zu middag minstens 39 mijnwerkers om het leven geko- onbekend aantal kompels wordt nog vermist. Ruim nwerkers zijn gewond in ziekenhuizen opgenomen, a gebeurde in de Zasjadko-mijn in Donetsk, een be- tkrains mijngebied. In de vele steenkoolmijnen van komen regelmatig ongelukken voor. Sinds het uiteep- ide Sovjet-Unie Oekraïne in een economische crisis de veiligheidssituatie in de mijnen flink verslechterd. en Moederlandpartij met Ecevit )e Turkse kabinetsformateur Bulent Ecevit zegt dat de itische Actie Partij (MHP) en de centrumrechtse Moe- artij zich in principe bereid hebben verklaard een coa- te vormen met zijn Democratisch Linkse Partij. De le overeenkomst, waaronder de verdeling van kabi- n, zullen vanaf vandaag worden uitgewerkt. De drie ezetten samen 351 van de 550 zetels in het parlement. monfort cees van zweeden correspondent „Wanneer hier voor het laatst een misdaad is gepleegd?" Pa trick Tamarit laat zijn peinzen de blik over de eeuwenoude straatjes van zijn geboortedorp glijden, en antwoordt dan: „Nog niet zo lang geleden is hier een blóem van een graf ge stolen. Maar voor echte misda den moet je terug naar de oor log". Slechts te bereiken over een se condaire weg is Monfort een van die Franse dorpen waar de tijd zijn tanden op stukgebeten heeft. Het heeft een kasteel, een 13de eeuwse kerk, en een grauw monument voor de do den in de grote oorlog. Maar het heeft geen drugsverslaaf den, geen sociale problemen, geen werkloosheid van beteke nis. En het hoeft evenmin mis daadstatistieken bij te houden. Dat uitgerekend dit doip het to neel moest zijn voor misschien wel de gruwelijkste naoorlogse moorden die ooit in het land zijn gepleegd, wil er bij de 440 inwoners niet in. „We hopen maar dat het een afrekening is geweest", zegt een oude vrouw. „Als het een overval was, dan is iedereen hier nu in gevaar." De dorpelingen putten enige moed uit het feit dat de vier slachtoffers Nederlanders wa ren. „De wreedheid kent geen nationaliteit", zegt burgemees ter Denis Carrère. „Dat de slachtoffers Nederlanders wa ren, maakt de misdaad niet minder gruwelijk. Maar deze slachting heeft weinig weg van een overval of een uit de hand gelopen inbraak. Misschien hadden de slachtoffers vijanden in eigen land." Een meisje dat anoniem wil blijven, zit op dezelfde golfleng te. „Dit is de vreedzaamste plek op aarde. Mensen hier doen niet eens hun deur op slot. Er is hier geen criminaliteit. Ik ben er zeker van dat de moorde naars uit Nederland kwamen, en reeds lang weer terug zijn". Patrick Tamarit, een 45-jarige bon vivant met een gelooide huid, gaat bijna zover de slacht offers ervan te betichtten de misdaad naar zijn dorp te heb ben gezogen. „Monfort is geen Corsica of Marseille", zegt hij. „Voor zover hier criminaliteit bestaat, komt die van buiten." Dat Artie en Marianne van Hulst op deze plek vorig jaar een boerderij kochten, is niet moeilijk te begrijpen. Monfort behoort tot de mooiste dorpen van Frankrijk, zonder dat het in de zomer wordt overspoeld door kortgebroekte toeristen. Zelfs in de roerige Middeleeu wen wist Monfort het geweld buiten de poort te houden. Als vestingdorp weerstond het driemaal een beleg, onder meer omdat de dorpelingen zich konden bevoorraden middels een geheim stelsel van onder grondse gangen. De boerderij die beide Ossena- ren vorig jaar kochten, ligt en kele kilometers buiten het dorp zelf. De tijd die ze er door brachten, leefden ze terugge trokken. Ze dineerden hooguit vier keer in het plaatselijke res taurant, 'la Grignotière', en werden zelden gezien bij de kruidenier. „Ik wist dat ze in het dorp waren neergestreken, maar ik kende ze niet", zegt burgemeester Denis Carrère. die met 45 werknemers tevens de grootste ondernemer in Monfort is. „Ze zijn zich nooit komen voorstellen." De boerderij, die de Nederlan ders volgens de burgemeester vorig jaar november voor bijna 3 ton hadden gekocht, is te be reiken over een smalle asfalt weg. De enige buren wonen ze ker een halve kilometer verder. Zij beheerden de sleutel als Ar tie en Marianne van Hulst in Nederland waren. Maar de af stand tussen de boerderij van de Ossenaren en de hoeve van hun buren is zo groot, dat deze laatsten op de fatale dag niets gehoord of gezien kunnen heb ben. De ironie wil dat dit isolement precies de reden was geweest waarom mevrouw Van Hulst voor de boerderij was gevallen. Als zij 's ochtends haar luiken opendeed, ontrolde zich voor haar ogen een zacht glooiend veld met zonnebloemen dat reikte tot aan de horizon, jam mer is slechts dat Artie en Mari anne van Hulst de zonnebloe men niet in bloei mochten zien. Viering 50-jarig bestaan Bondsrepubliek berlun peter van nuusenburg correspondent Met de verkiezing van de sociaal-demo craat Johannes Rau tot president en het af scheid van zijn voorganger Roman Herzog (CDU) is op beide pinksterdagen het 50-ja- rig bestaan van de Duitse Bondsrepubliek gevierd. De 68-jarige Rau werd zondag in het ge renoveerde Rijksdaggebouw in Berlijn zoals x verwacht tot de achtste president van het democratische Duitsland gekozen. Hij kreeg in de tweede ronde van deze verkie zingen de stemmen van 690 van de 1338 af-, gevaardigden van de Bondsverzameling, een lichaam dat een keer in de vijf jaar bij eenkomt om de president te kiezen. De twee andere kandidaten, Dagmar Schipan- ksi namens de christen-democratische CDU en Uta Ranke-Heinemann voor de Oost-Duitse (post)-communistische PDS waren, zoals voorzien, kansloos. In de rede, waarmee hij zijn verkiezing aannam, riep Rau de Duitsers op 'goede buren te zijn: niet alleen in Europa en in de wereld, maar ook in ons eigen land'. Hij wilde president van 'alle Duitsers' zijn, maar ook 'open staan voor de mensen die zonder Duitse pas bij ons wonen'. Herzog bond zijn landgenoten in zijn laatste grote rede opnieuw op het hart moed tot hervormingen op te brengen, harder te werken en minder te vertrouwen op de staat. Herzog verdedigde ook de deelname van de Bundeswehr aan de luchtaanvallen op Joegoslavië. „Duitsland is door zijn verleden verplicht voor de mensenrechten in Kosovo te vechten, ook om te laten zien dat het heeft geleerd van het nazisme", aldus de scheidende presi dent. Hij noemde Duitsland 50 jaar na de aan name van de democratische grondwet een 'tolerante, kosmopolitische en succesvolle staat', die in een overgangsfase verkeert. „Sinds de Bondsdagverkiezingen van sep tember vorig jaar is een generatie politieke leiders aan de macht, die de oorlog niet zelf hebben meegemaakt en bovendien verhui zen regering en parlement nu van Bonn naar Berlijn, de historische hoofdstad." Herzog draagt op 1 juli zijn verantwoor delijkheden over aan Rau. Grote spanningen in Macedonië door vluchtelingenstroom Kosovaarse vluchtelingen zitten op bed in een Albanees vluchtelingenkamp. Sinds het begin van de luchtaanvallen zijn bijna een miljoen mensen Kosovo ontvlucht. foto epa eric feferberg Een nieuwe exodus uit Kosovo heeft afgelopen weekeind het buurland Macedonië overrompeld. Volgens de NAVO in Brussel zijn sinds zaterdag ruim 20.000 mensen de grens overgedreven, een record sinds de Alliantie pre cies drie maanden geleden zijn luchtoffensief ontketen de. De vluchtelingenstroom veroorzaakt grote spannin gen in Macedonië, dat al ruim een kwart miljoen ont heemden herbergt. uit de dood herrezen", zei NAVO-woordvoerder Shea. „Zij waren op een hongerdieet van water en brood gezet en velen hadden gebroken botten." Een ex-geVangene met verbrijzelde vingers vertelde dat hij 140 maal op beide handen was ge slagen. De NAVO concentreerde zijn luchtcampagne de laatste drie brussel paul koopman correspondent Een VN-functionaris in Skopje sprak van een 'laatste, duw' in een zorgvuldig voorbereide uit drijvingscampagne. Onder de vluchtelingen bevonden zich veel mannen, van wie 583 af komstig uit een Servisch gevan genenkamp. „Zij zijn waarlijk dagen op Servische strijdkrach ten in Kosovo en elektriciteits centrales in Servië. Als gevolg van de jongste raids kwam een groot deel van Servië opnieuw zonder stroom te zitten. Omdat ook pompen niet meer werken had nog maar veertig procent van de hoofdstad Belgrado gis teren stromend water. Deze week is er op het diplo matieke front opnieuw veel ac tiviteit. De Duitse minister van buitenlandse zaken Fischer overlegt vandaag in Washing ton met zijn Amerikaanse colle ga Albright over de crisis. De Russische gezant Tsjernomyr- din verwacht morgen opnieuw met de Amerikaanse ondermi nister Talbott en de Finse pre mier Ahtisaari aan tafel te zit ten, donderdag reist hij ver moedelijk opnieuw naar Bel grado voor overleg met Milose vic. Tsjernomyrdin verklaarde gisteren dat dé NAVO ermee akkoord gaat dat Milosevic een deel van zijn (grens)troepen in Kosovo houdt. Maar dit bericht werd op het hoofdkwartier niet bevestigd. De NAVO spreekt intussen nieuwe speculaties over een op handen zijnde grondoffensief met klem tegen. „Geen enkele bondgenoot praat over de inzet van troepen in een gevechtssi tuatie- De luchtcampagne moet doorgaan totdat de Servische troepen uit Kosovo vertrekken", aldus woordvoerder Shea. Door een brand in een trein zondagavond in het zuiden van Italië zijn zeker vier mensen omgekomen en elf anderen ge wond geraakt. De brand werd aangestoken door voetbalsupporters, die zich volgens ooggetuigen gedu rende de hele treinreis agressief hadden gedragen. De trein was speciaal gehuurd om voetbal fans terug te brengen die de wedstrijd tussen Piacenza en Salernitana (1-1) hadden be zocht. Ondanks het gelijkspel degradeerde Salernitana uit de Serie A. De vier slachtoffers, waar schijnlijk fans van de voetbal club Salernitana, werden door het vuur ingesloten. De trein stond op dat moment in een tunnel tussen de steden Nocera en Salerno. Volgens Italiaanse media kwam de trein tot stil stand in de tunnel nadat het alarm in werking was gesteld. Mensen klommen in paniek uit de trein en kwamen terecht in de tunnel die inmiddels was ge vuld met een verstikkende rook. De machinist kon erger voorko men door de trein de tunnel uit te rijden. De identiteit van de slachtof fers kan volgens de politie niet worden vastgesteld omdat de li chamen te ernstig verbrand zijn. Tien mensen liggen met brandwonden en ademhalings problemen in het ziekenhuis. Een van hen verkeert nog in le vensgevaar. Onderhandelaars van de nieuw gekozen Israëlische premier Ehud Barak zijn gisteren be sprekingen begonnen over een te vormen regeringscoalitie. Het team van onderhandelaars, bestaande uit afgevaardigden van Baraks partij Eén Israël, voeren in een hotel aan de kust vlak bij Tel Aviv, gesprekken met de veertien partijen die bij de verkiezingen een plaats heb ben veroverd in het parlement. Waarnemers verwachten dat deze eerste verkennende be sprekingen tot en met morgen zullen duren. Pas de week daar op zal het echte formatiewerk kunnen beginnen. De bij de verkiezingen van af gelopen weck verpletterend verslagen Israëlische premier Netanyahu is van plan zich he lemaal uit de politiek terug te trekken, meldden Israëlische media zondag. Volgens de krant Yedioth Achronoth zal Netanya hu zijn besluit donderdag be kendmaken op de vergadering van het presidium van zijn Li- kudpartij. Dat besluit houdt volgens de krant en de militaire radio ook in dat hij zijn zetel in het parle ment ter beschikking stelt. Op de verkiezingsavond legde Ne tanyahu het met 44,2 procent van de stemmen af tegen Ehud Barak die 55,7 procent kreeg. Toen al zei Netanyahu dat hij het voorzitterschap van de Li kud zou neerleggen. Netanyahu heeft verscheide ne aanbiedingen uit het be drijfsleven voor een baan, mel den kringen rond de voorjnali- ge premier. Israëlische commando's heb ben gisteravond meerdere mili tante leden van de radicaal-isla mitische organisatie Harnas ge arresteerd. De arrestaties von den volgens een legerwoord- voerder plaats in de dorpen Da- harija, in de buurt van Hebron, en Silwad bij Ramallah. De acties leidden tot opstoot jes met Palestijnse jongeren. Zij wierpen stenen naar Israëlische soldaten in Silwad, die op hun beurt met rubberkogels terug schoten. Over eventuele ge wonden is niets bekend. 'Bosje go home paramaribo vervolg voorpagina Tweede Pinksterdag is een dag zoals alle andere werkdagen in Suriname. Maar gisteren was de sfeer daar niet naar. Winkels bleven gesloten, terwijl de meeste ondernemers hun za ken hadden dichtgespijkerd met houten platen uit vrees voor de gevolgen van te ver wachten rellen. Die angst was terecht, want in de loop van de ochtend trokken zeker zesdui zend woedende demonstranten schreeuwend door de straten. Bij het kabinet van de presi dent liep de situatie volledig uit de hand toen actievoerders het terrein probeerden op te ko men. De mobiele eenheid ge bruikte opnieuw traangas om de demonstranten te verjagen, terwijl militairen waarschu wingsschoten losten en beto gers aftuigden. De opdracht hiertoe zou gegeven zijn door Meivin Linscheer, hoofd van de Binnenlandse Veiligheids dienst. 'de mensen hebben geen vergunning om de straat op te gaan en vernielingen aan te richten', zo motiveerde Lin scheer, een rechterhand van ex- dictator Dési Bouterse, het kei harde optreden van veiligheids mensen. De demonstranten lieten zich echter niet wegjagen en her groepeerden zich bij het Onaf hankelijkheidsplein en bekogel den de politie met stenen. On der het schreeuwen van leuzen als 'Bosje go home! (Bosje is de koosnaam van Wijdenbosch) en 'Wij hebben honger' trok men vervolgens opnieuw naar •het kabinet en eisten het hoofd van de president, die zich ech ter niet liet zien. Oppositieleider Harry Ki- soensingh heeft weinig vertrou wen in een vreedzame oplos sing. „Er is geen enkele reden dat de politie en militairen zo hard optreden. Dit soort acties werkt alleen maar grimmiger acties in de hand. Het wachten is op de eerste dode." Zondagavond werden strenge veiligheidsmaatregelen geno men om de terugkeer van Wij denbosch uit Ghana niet te ver storen. De luchthaven was ge barricadeerd door politie en veiligheidsmensen, terwijl langs de weg naar Paramaribo tien tallen gewapende militairen een oogje in het zeil hielen en barricades waren opgeworpen. Wijdenbosch zei tijdens een persconferentie na zijn komst in Paramaribo absoluut niet van plan te zijn om voor de ver kiezingen van mei 2001 af te treden. „Er is geen crisis in het land, maar ik geef toe dat een groot deel van de bevolking het moeilijk heeft. Ik betreur het dat bepaalde mensen mijn af wezigheid aangrijpen om men sen de straat op te sturen uit een soort machtsbelang. En wat als de regering naar huis gaat? Dat heeft echt geen invloed op de koers en de kosten van le vensonderhoud zullen er niet door omlaag gaan."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5