Krajicek ziet plots I S alle mogelijkheden Jeroen Blijlevens komt kracht te kort Wielerploeg TVM zet wraakoefening ook in Zeeland door Sport Vader brengt Van Lottum van zijn stuk Hockeyers Den Bosch winnen Europa Cup 1 Het tweede judole van een prijsvecht Vriezer mist br DINSDAG 25 MEI 1999 chef willem spierdijk. 071-5356464, plv.-chef janet v Rabobank wint ploegentijdrit almere Rabobank heeft gisteren de ploegentijdrit in Olympia's Tour gewonnen. De ploeg van Nico Verhoeven legde de 38 kilo meter met start en finish in Almere af in 44.15,27 minuten. Dankzij de te verdienen bonificaties werd Rabo-renner Marcel Duijn opnieuw de nieuwe leider in het algemeen klassement. Eerder op de dag won John Talen de derde etappe van Raalte naar Almere. Wilco Zuyderwijk veroverde zondag nog de leiding in het algemeen klassement. Na de langste etappe, over 196 ki lometer van Oss naar Raalte, eindigde hij in de sprint als derde na de ploeggenoten Reinerink en Kemna. In de laatste plaatse lijke ronde ontsnapte Reinerink. Op de streep had de winnaar van de Ster van Zwolle, de openingsklassieker, nog dertig meter over. Blangé kampioen met Treviso modena Oud-international Peter Blangé is met zijn Italiaanse werkgever Sisley Treviso nationaal volleybalkampioen gewor den. De titelverdediger veroverde de scudetto bij concurrent Casa Modena Unibon. De club van Bas van de Goor, goed voor 10 punten en 16 side-outs, verloor in een zinderende wedstrijd voor 5000 toeschouwers met 2-3. De setstanden waren 15-13 14-16 15-8 12-158-15. Treviso had voor eigen publiek al met 3-0 gewonnen. Een derde duel werd daardoor overbodig. John van Lottum werd gisteren op Roland Garros door velen gehoord, maar door weinigen gezien. Wie geen plaatsje op de kleine tribunes van baan vijf had, kon nog altijd aan de hand van Van Lottums stemge luid het wedstrijdverloop vol gen. In de partij tegen de Itali aan Davide Sanguinetti foeter de de 23-jarige Eindhovenaar als vanouds. Met als diepte punt het moment waarop hij na twee sets woedend zijn toe- kijkende ouders wegstuurde. Van tennissen kwam na een korte opleving niet veel meer: 6-4 6-2 3-6 6-3. Van Lottum had op de eerste dag van de Open Franse ten niskampioenschappen onge wild iets anders dan tennis aan zijn hoofd. Afgezien van de barstende koppijn, die hij tij dens de partij met een aspi rientje probeerde te bestrijden, werd zijn concentratie behoor lijk verstoord door een incident met zijn vader. „Met hem heb ik een jaar al geen contact meer", vertelde de tennisser. „Hier duikt hij plotseling op. Hij had nota bene bij de orga nisatie een gastenpasje afge haald, dat ik voor een vriend van mij had laten klaarleggen. Dat vind ik a-sociaal." Vader en moeder Van Lot tum zaten op de eerste rij. Na twee verloren sets duldde de speler de twee niet langer in zijn nabijheid. In niet mis te verstane bewoordingen vroeg hij zijn ouders op te stappen. Vader Chris van Lottum, slecht ter been, werd door twee Fran sen naar de uitgang begeleid. John van Lottum: „In de derde set had ik tenminste die aflei ding niet meer en kon ik vrijuit spelen. Ik wilde vechten, want ik had geen zin om er gladjes in drie sets af te gaan." Van Lottum won prompt de derde set, maar de opleving was van korte duur. „Ik heb vier sets op de baan gestaan, maar niet het gevoel dat ik een wedstrijd heb gespeeld", con cludeerde hij achteraf. „Ik heb geen moment greep op de par tij gehad. Ik was zo soft, liep als een dweil over de baan Hij wilde de schuld nederlaag niet bij zijn leggen. Ook niet bij hei rige publiek of bij de achter de baan contii glasbakken in de we „Het ligt altijd aan maar ik kon me er ooki afsluiten." De verstoorde relai vooral zijn vader blijft V turn voorlopig nog gen. „Het is bij mij als bij Richard (Krajio Ik kan er ook niets aani Einde Big Brenda nabij De carrière van Brenda Schultz-McCarthy dreigt geen fraai einde te krijgen. Na een jaar afwezigheid door rug problemen keerde de 28-jarige speelster gisteren op Ro land Garros terug in het circuit. Het werd geen succes. Tegen de Australische Alicia Molik bleef ze één set op de been. Daarna voltrok zich een klein drama (6-3 3-6 2-6). De supporters van Den Bosch kunnen hun geluk niet op na het verove ren van de Europa Cup. foto epa terrassa anp De hockeyers van Den Bosch hebben gisteren de Europa Cup 1 in de wacht gesleept. De landskampioen van vorig jaar versloeg in de eindstrijd het Spaanse Egara Terrassa met 2- 1. Het is de eerste keer dat de Europese beker voor landskam pioenen in de Bossche prijzen- kast komt te staan. Den Bosch, dat in de poule had afgerekend met h# Duitse Harvestehuder, het Engelse Cannook en het Wit-Russische Stroitel, startte de finale voort varend. Nog voor rust konden de tweehonderd meegereisde Brabantse supporters doelpun ten van Gijs Volders en Piet- Heijn Geeris bejubelen. Ook in de tweede helft slaag de de Bossche tactiek goed. Dankzij oud-speler Lammers kende Egara weinig geheimen voor de Brabanders. De huidige bondscoach van het Spaanse nationale vrouwenteam had Den Bosch gewaarschuwd voor de snelle counters van Egara. Ook adviseerde Lammers een verdediger aan de gevaarlijke Pol Amat op te offeren. Roy Bax speelde Amat uit de wedstrijd, maar kon niet voor komen dat de Spanjaard een kwartier voor tijd de 2-1 bin- nensloeg. Van een Spaans slot- offensief was echter geen spra ke. De hockeyers van Den Bosch speelden de wedstrijd rustig uit en reisden na afloop naar Barcelona om samen met de Catalaanse voetbalsuppor ters feest te vieren. parus edwin alblas Letterlijk ging Schultz in de par tij tegen de 18-jarige Australi sche één keer onderuit. Figuur lijk duurde de struikelpartij twee sets. Die maakten een ein de aan haar lijdensweg. Een jaar was ze van het to neel geweest. Precies twaalf maanden terug haakte ze op Roland Garros Ln de eerste ron de af. Ze gaf in haar partij tegen de Amerikaanse Morariu met rugproblemen op. Wat volgde was een lange herstelperiode, onderbroken door een hernia operatie in oktober. Daarna werkte ze met de Amsterdamse fysiotherapeut Richard Griffi oen aan haar herstel. Van opge ven wilde ze niets weten. „Ik moet nog een paar jaar tennis sen om binnen te zijn", zei ze. Van Schultz werd weinig meer vernomen totdat ze kort geleden haar rentree aankon digde. Eerst in Rome, later Ber lijn en toen Straatsburg. Elke keer moest ze het afblazen. In de anonimiteit van de Duitse competitie speelde ze een paar potjes op gravel. Daar verloor ze ook van Miriam Oremans, die op gravel nog geen partij had gewonnen en gisteren ook via een achterdeur Parijs ont vluchtte. Niet nadat ze uitleg had gegeven over het hoe en waarom. Dat kon Schultz niet meer opbrengen. Het risico dat ze om die reden door de Wo men Tennis Associaton (WTA) met duizend dollar zou worden beboet nam ze voor lief. Het is niet aannemelijk dat de 28-jarige Schultz haar laatste partij in Parijs heeft gespeeld. Van de WTA heeft ze voor een beperkt aantal toernooien (acht) een beschermde status gekregen. Fictief is ze de num mer 31 van de wereld, hoewel ze na gisteren op nul punten staat omdat ze precies een jaar geen partijen had gespeeld. De bescherming geldt ook maar voor één Grand Slam-toernooi. Die heeft ze nu gespeeld. Voor Wimbledon moet Big Brenda hopen op een wildcard. Als er de komende weken geen verbe tering in zit, moet ze zich afvra gen of doorgaan wel zo veel zin heeft. Voor Roland Garros zei Schultz nog dat ze zou stoppen als ze nog één partij door haar rugproblemen zou moeten op geven. Daar is het wachten op. Miriam Oremans pleitte giste ren nog voor Schultz' aanwe zigheid bij het Fed Cup-degra- datietoernooi in Amsterdam (20-24 juli), waar Nederland zijn plaats in de wereldgroep wil terugverdienen. Misschien dat het zo ver niet meer komt. Na de uitschakeling van Schultz, Oremans en Van Lot tum is na gisteren nog meer Nederlandse hoop gevestigd op Richard Krajicek. Op gravel heeft de Muider- berger dit seizoen nog geen grote staat van dienst opge bouwd. Omdat het niet zijn meest geliefde ondergrond is, beperkt hij dit tennisjaar het aantal graveltoernooien tot drie. In Hamburg verloor Kraji cek in de eerste ronde van de Marokkaan Hicham Arazi, in Rome struikelde hij in de twee de ronde over Nicolas Kiefer. Reden voor Krajicek om een goede week zijn racket niet aan te raken. „Voor het eerst in twee jaar voelde ik me gedwongen een pauze te nemen. Ik heb de tijd genomen om over mijn spel na te deriken. Ik heb geleerd om het racket te laten liggen als ik er geen plezier in heb. Liever een week zonder tennis en dan weer honderd procent motiva tie, dan trainingsuren maken, die kwalitatief niet goed zijn." Het weekje rust deed Krajicek kennelijk goed. Het handjevol voorbereidingsdagen in de aan loop naar Roland Garros had hem redelijk positief gestemd. „Al raakte ik nog wel eens geïr riteerd, omdat ik op het gravel weinig houvast onder mijn voe ten had. Om dat gevoel terug te krijgen heb ik de laatste dagen maar binnen getraind." In Parijs overleefde Krajicek de eerste ronde. Net als in Ro me ging dót ten koste van de Amerikaan Jan-Michael Gam- bill, die in de eerste set op 5-3 drie setpoints verkwanselde. Die slordigheid inspireerde Krajicek. De nummer vijf van de plaatsingslijst sleepte er nog een tiebreak uit, waarin hij het moreel van de Amerikaan voor goed knakte (7-4). In de twee volgende sets (6-3 6-2) kreeg maakte hem evenmin somber, een eerste balans op. Krajicek zowaar een goed ge- „Ik ben met weinig resultaten ver kom. Maar als he voel op gravel. Het vooruitzicht hier naartoe gekomen. Ik bekijk wat constanter won tegen nog een Amerikaan, Vin cent Spadea, te moeten spelen, het ronde voor ronde. Meestal ook op gravel een maak ik na twee wedstrijden speler zijn." sansepolcro anp Een zwaar pinksterweekeinde in de Ronde van Italië heeft de sprint van Jeroen Blijlevens geen goed gedaan. Na de be klimming van de Gran Sasso, met winst voor bergkoning Marco Pantani, en de tijdrit van Ancona, waarin Laurent Jala- bert de roze trui heroverde, kreeg de sprinter van TVM- Farm Frites gisteren klop in de elfde etappe over vlak terrein. Mario Cipollini sprintte in Sansepolcro naar zijn tweede ritzege en zijn 27ste in de Giro historie, voor zijn landgenoten Quarante en Strazzer. Blijlevens eindigde als achtste, maar be hield wel de paarse trui als de leider in het puntenklassement. Een droomwens van Pantani gaat niet door. Niet hij maar Ja- labert draagt het roze als de ka ravaan vandaag in zijn stad Cesenatico finisht. De voor sprong die de klimmer zaterdag nam. werd zondag door Jala- bert teniet gedaan. Beide ren ners kwamen met dezelfde tijd in de algemene rangschikking. Omdat Jalabert hoger staat in het puntenklassement dan Pan tani, draagt hij reglementair de leiderstrui. De Giro is nog lang niet ge daan en de dopingperikelen zijn dat ook niet. Gistermorgen stonden de - onhygiënisch wer kende - controleurs van het Ita liaans Olympisch Comité weer op de stoepen van de ren nershotels om van Italiaanse coureurs bloed en urine af te nemen. Veto van de door Hein Verbruggen voorgezeten we- reldwielrenunie UC1 of niet. De meeste renners weigerden me dewerking, daarin gesteund door de UCI. Alleen de renners van Mapei voldeden en dat leidde een vete in tussen Pantani en Tafi. De een is de beste ronderenner, de ander Italiaans kampioen en beste eendagsrijder. In Frankrijk was het stil aan het dopingfront. In de Midi Li bre trapten de coureurs in de aanloop naar de Tour de Fran ce ontspannen op de pedalen. De 25-jarige Benoit Salmon, prof sinds 1995, behaalde zijn grootste triomf. De slotetappe was voor de Kazak Vinokourov. In de Prutour van Groot-Brit- tannië sloeg Leon van Bon op de eerste dag toe. Hij nam in Londen een paar seconden voorsprong in het openingscri terium, hulde zich in de leiders trui en eindigde maandag in de tweede etappe naar Ports mouth op de derde plaats ach ter de Nieuw-Zeelander Julian Dean en de Amerikaan George Hincapie. Ar ens wint zilver op EK Marco Pantani roept Andrea Tafi weinig vriendelijke woorden toe. De kopman Mercatone Uno is boos op de 'baas' van Mapei, omdat zijn ploeg meewerkte aan de dopingonderzoeken van het Italiaans Olympisch Comité. foto reuters goes fred segaar Op alle fronten van de wielrennerij winnen de coureurs van TVM dezer dagen belangrijke sla gen. In Italië heeft Jeroen Blijlevens zichzelf na triomfen in massaspurts uitgeroepen tot 's we relds beste sprintef van het moment en zaterdag voegde Servais Knaven in eigen land een zege toe aan de almaar groeiende reeks van overwinnin gen van de Nederlandse wielerploeg. In de Delta Profronde (voorheen Ronde van Midden Zeeland) ontsnapte de Gelderlander twee kilometer voor het einde aan het'gezelschap van de Duitser Ralf Grabsch en de Belgen Wim Omloop, Wim Feys en Sven Nijs. Met dit kwartet was hij eerder ontsnapt uit een negentien kop pen tellende vluchtgroep. Het wielerjaar 1999 draait uit op een wraakoe fening van de TVM-renners die eerder kwantita tief wel eens beter scoorden, maar in kwalitatief opzicht nooit zo'n goed seizoen hadden. Steven de Jongh in de Tirreno Adriatico, Peter van Pete- gem in de E3 Prijs én de Ronde van Van Vlaande ren, Tristan Hoffman in Veenendaal-Veenendaal en Jeroen Blijlevens in de Ronde van Romandië, de Scheldeprijs en vorige week nog twee keer in de Giro. De naam van Servais Knaven, een zesdejaars prof die alle onderdelen van het vak redelijk goed beheerst maar nergens in uitblinkt, kwam tot za terdag niet op de zegelijst van de ploeg voor. Maar het succes van de anderen en vooral dat van Blijlevens, zijn maatje met wie hij samen van de amateurs van Koga Miyata naar TVM over stapte, is ook het succes van Knaven. Na zijn sprintzeges in de Ronde van Italië had Knaven nog met Blijlevens gesproken. „Maar het waren steeds heel korte gesprekken omdat de batterijen van zijn GSM op waren. Begrijpelijk, want hij werd zó veel gebeld." Het ging ook meer om het gebaar, de twee hebben aan een paar woorden genoeg om elkaar te begrijpen. Blijlevens op zijn beurt draaide zaterdagavond het nummer van Knaven om hem te feliciteren met de zege in de weliswaar niet bijster sterk be zette maar nog altijd redelijk tot de verbeelding sprekende Delta Profronde. Vorig jaar kon de or ganisatie zich nog verheugen in de deelname van de Telekomploeg met Erik Zabel en Jan Ullrich. Een jaar eerder was de koers bij gebrek aan be langstelling van sponsors niet doorgegaan. Het nutsbedrijf Delta stelde zich vervolgens tot en met 2000 garant. Daarna moet de organisatie weer op de bedeltoer. Het parcours liep traditiegetrouw voor een be langrijk deel over het grondgebied van Zuid-Be- veland, het deel van de provincie waar TVM-ma- nager Cees Priem geboren en getogen is. Het weekeinde kon na de zege van Knaven voor Priem helemaal niet meer stuk omdat hij vrijdag voor het eerst opa was geworden. „Juist voor Cees ben ik zo blij", zei Knaven. „Na alles wat hij heeft mee gemaakt is dit prach tig voor hem. Dat ik hier win, in zijn achtertuin als het ware. is fantastisch. Normaal gesproken zou ik de zege aan hem hebben opgedragen, maar voor de verandering geef ik de overwinning aan zijn kleinkind." gus van oosten Maarten Arens is de prijsvech ter van de Nederlandse judo ploeg die 'een beetje doodgaan' de gewoonste zaak van de we reld vindt. Met een tweede plaats op het Europees kampi oenschap in Bratislava was de 27-jarige Noord-Hollander het afgelopen weekeinde de beste Nederlandse judoka in een ploeg die naast een zilveren ook vier bronzen medailles won. Arens leverde de prestatie voornamelijk op grond van zijn sterke vechtersmentaliteit. Hij was 'ziek' van de nederlaag, ontgoocheld omdat hij zo dicht bij de titel in de klasse tot 81 ki lo was geweest. Arens had in de halve finales olympisch kampi oen Djamel Bouras verslagen, maar in de eindstrijd bleek de blessure aan zijn linkerschou der een te grote beperking. De verdovende spuit had welis waar de pijn weggenomen, maar op volle kracht vechten kon Arens niet. De 27-jarige judoka van Kenamju uit Haarlem bleek met zijn linkerarm niet in staat zijn tegenstander Nuno Delgado adequaat van zich af te houden. De finale eindigde gelijk in punten (shido) maar de over winning werd op beslissing (2- 1) aan de Portugees toegewe zen. Voor Arens is de tweede plaats niettemin van waarde. Hij sloot daarmee een periode af waarin hij, aanvankelijk wan hopig. zijn draai zocht in een nieuwe gewichtsklasse. In 1995 was hij al eens, min of meer bij verrassing, Europees kampioen geworden in de klasse tot 86 ki lo. Die lijn kon Arens niet door trekken, omdat hij vlak daarna in eigen land te stellen kreeg met de concurrentie van de bij zonder getalenteerde Mark Huizinga, die had besloten zijn geluk in een hoger gewicht te beproeven. Arens - opgegroeid in Wog- num, tegenwoordig inwoner van Haarlem - verdween door toedoen van Huizinga van het internationale podium. Hij moest op een gruw nier afvallen tot 78 ki succes, want hij slaag in zich te kwalificera Olympische Spelen v« in 1996. In januari van 1998 veranderde indeling wichtsklasse Maarten tweede kans op een si internationale loopt hoefde voortaan sle< trainen tot 81 kilo wal een verlichting Arens pakte vorig jaai op, werd vijfde op h brak dit jaar voor maal in zijn carrière d In de schaduw van plaats van Arens weekeinde de te oogst van de Nederlai op het EK. Voor het 1990 bevond zich g kampioen in het van veertien judoka' slava wonnen Mark I 90), Dennis van der categorieën), Deborak tijn (-52), en Francoi veld (alle categorii bronzen medaille. Ee leden won Nederland gouden, een zilvere bronzen medailles op Oviedo. bratislava gpd

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 28