w )PORT 'SV en 'het mirakel van Utrecht' jJVSB pakt derde hoofdprijs in absurde voetbalmiddag de rust zaten al vrouwen bestuursleden te huilen' Hollands feestje in Barcelona DAG 25 MEI 1999 VllLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 iussin Bezzai tekent bij Sparta Houssin Bezzai is met Sparta een contract voor een jaar een wederzijdse optie voor nog een jaar overeengekomen, fidse voetballer speelt op amateurbasis al drie jaar bij de erdamse club. Het laatste jaar kwam hij in het tweede uit. jai stond in de belangstelling bij AZ, waarvoor hij ook een nwedstrijd heeft gespeeld. „Omdat ik maar niets uit Alk- irhoorde, ben ik ingegaan op het aanbod van Sparta." :ers in finale Eastern Conference ielphia De Indiana Pacers hebben zich geplaatst voor de le van de Eastern Conference in de Amerikaanse profbas- lalcompetitie (NBA). De ploeg van de Nederlander Rik Smits ide best-of-seven serie in de halve finales tegen de Philadel- i76ers met 4-0. Gisteren werd de uitwedstrijd met 89-86 ge- oen Boere moet oog missen \0j_ De voetballoopbaan van Jeroen Boere is abrupt afge- ;en. Bij een steekpartij in een bar werd de 31-jarige spits een mes in zijn linkerarm en -oog gestoken. Zijn oog was zo ptakeld door dat het tijdens een spoedoperatie moest wor- verwijderd. Boere, die sinds vorig jaar onder contract staat Japanse tweede-divisieclub Omiya Ardija, werd zonder iding aangevallen door een man. De dader is bekend bij de en staat te boek als gevaarlijk. Hij is nog niet gepakt. ^^<GV ig van voorpagina ledig uit de hand gelopen Itrijd VCL - Tedo was voor klas-begrippen niet agres- noemen. Het was met de Haagse aanhang die al het treffen voor proble- [orgde door het deksel van uilnisbak met vuurwerk te ten. Arbiter Fase floot di- fvoor rust omdat hij vond veiligheid in het geding „In de rust zaten er al ien van bestuursleden te uit angst hoe het verder lopen", aldus VCL-voor- MA Ter Beek. mr de tweede helft scoorde I ivee keer en won de wed- Daarna stormden toe- M ivers het veld op en werd rs geschopt en geslagen, igetrommelde politie, tien iterk, wist de gemoederen VO< uiteindelijk te bedaren. De spe lers van VCL werden onder be geleiding naar de parkeerplaats gevoerd om naar de het eigen complex aan de Vliet af te rei zen waar de VCL'ers letterlijk en figuurlijk hun wonden likten. Afgelopen zaterdag liep de wedstrijd van VCL tegen HMC bij een 0-0 stand ook al uit de hand. Ter Beek: „Daar was het niet de aanhang, maar de spe lers die voor problemen zorg den. De scheidsrechter staakte de wedstrijd twee minuten voor rust omdat hij zich niet meer veilig voelde. Officieel zijn we dus nog niet gepromoveerd maar tegen HMC stonden we op het punt een strafschop te nemen en we mogen zelfs met 17-3 of zoiets verliezen om niet naar de vierde klasse over te gaan. Ik neem aan dat de KNVB zo verstandig is het duel te la ten voor wat het is." Door een overtuigende 1-4 overwinning in Vitoria op de Baskische club Alaves is FC Barcelona zaterdag voor de tweede achtereenvolgende keer landskampioen geworden. Trainer Louis van Gaal en zijn team werden diep in de nacht bij hun terugkeer op het vlieg veld van Barcelona opgewacht door een uitzinnige menigte. En gisteravond was het hele maal feest bij de officiële huldi ging in het centrum van de stad. Alle leed uit de eerste helft van het seizoen was vergeten. Het pinksterweekend stond bol van de festiviteiten. De overwinning werd niet alleen in de Catalaanse hoofdstad uit bundig gevierd. Ook in de pro vincie gingen mensen de straat op, ontstaken vuurwerk, dans ten in de fonteinen en lieten de champagnekurken knallen. Het feest culmineerde gisteravond in een triomftocht door de stad. Een karavaan van vijf bussen met daarin de autoriteiten en de kampioenen van de verschil lende takken van sport, vertrok vanaf Camp Nou naar de basi liek van Merce, de patroonheili ge van Barcelona waar volgens traditie alle Barga-titels aan de Heilige Maagd worden opge dragen. Vandaar ging het naar het plein van Sant Jaume voor het huldebetoon op de balkons van het stadhuis. Patrick Klui- vert had voor de gelegenheid een mondje Catalaans ingestu deerd om het hoge Nederland se aandeel in het feest wat weg te poetsen. Het kampioensfeest van Bar celona loopt vooruit op het ein de van de competitie. Hoewel Parick Kluivert omhelst coach Louis van Gaal na het behalen van de Spaanse landstitel. er nog drie wedstrijden moeten worden gespeeld, is Barga door de overwinning van zaterdag avond (met doelpunten van Kluivert, Cocu, Luis Enrique en de Portugees Figo) niet meer te kloppen. De club heeft 73 pun ten. Om de tweede en derde plaats wordt nog harde strijd geleverd door Mallorca (63 punten) Real Madrid (62) De- portivo (61), Celta (61) en Va lencia (59). De verdiensten van Louis van Gaal voor FC Barcelona worden door de Spaanse sportpers enorm geprezen in tegenstel ling tot een half jaar geleden toen media en de Barga-fans om het hardst om het vertrek van de voormalige Ajax-trainer riepen. Toch valt in de com mentaren een ondertoon van kritiek te beluisteren. Eén krant schreef dat Barcelona 'lands kampioen in aankoopbeleid' is geworden. Dat heeft natuurlijk te maken met het grote aantal buitenlanders, en met name Nederlanders dat in Barcelona de lakens uitdeelt. Behalve de technische staf, die bijna hele maal uit Nederlanders bestaat, telt de spelersgroep acht land genoten, onderwie vier ex- Ajaxieden. Met de komst van Jari Litmanen komt daar een vijfde 'Amsterdammer' bij. Vol gens de Catalaanse zender TV-3 is Litmanen vandaag in Barce lona en maakt hij zijn transfer officieel bekend. Een ander punt dat de feestvreugde drukt is de 'persoon Louis van Gaal', waar de Spanjaarden en vooral de journalisten na twee jaar nog geen kant mee op kunnen. Terwijl Truus, de echtgenote van Van Gaal, de vrouwen van de spelers, het bijna voltallige bestuur en 4000 supporters de selectie zaterdag vergezelden om het verwachte kampioen schap te vieren, verordonneer de de trainer dat de negen re servespelers in Barcelona moesten blijven om te trainen. Dit soort discipline begrijpt geen Spanjaard, en ook onder de spelers heeft het veel ge mopper veroorzaakt. Van Gaal legde de kritiek vanzelfspre kend naast zich neer, maar klaagt steevast dat hij niet wordt begrepen. „We hebben toch bewezen dat Barga de bes te club van Spanje is", is zijn rechtvaardiging. En dat telt uit eindelijk in de voetballerij. De Nederlandse spelers lieten zich gisteravond niet onbetuigd in de algehele feestvreugde. Een uiterst tevreden Frank de Boer zei er zeker van te zijn dat Bar celona komend seizoen de Champions League zal winnen. Doelman Ruud Hesp, de 'aar digste buitenlander van Barga' zei dat dit 'een prachtig sei zoen' voor hem is geweest. dhovenaren plaatsen zich in laatste minuut van competitie voor Champions League I et nog idden van euforische taferelen, schor geschreeuw- ilen en spuitende champagneflessen vestigde Bob- Dbson nog één keer de aandacht op zich. PSV had in de slotseconde van het seizoen geplaatst voor de onde van de Champions League en plots rinkelde in de heksenketel van een feestende kleedkamer mobiele telefoontje. Robson kreeg de hossende oode muisstil, nam op en zei met gevoel voor theater: va[hepope." lens van ongeloof, blijdschap en opluchting om voorrang. De in vreugde vervolgde PSV paus, ofwel de onverwachte ingekend feest na een hulp van bovenaf, was op 'de W8 tinnige ontknoping tegen dag van de wederopstanding' recht (2-3). In het Eind- met heel zijn hebben en hou se kamp vochten gevoe- wen verenigd in 'ene' Arnold ellei gr dl effer Bruggink. In letterlijk de toege voegde tijd van het seizoen ca ramboleerde de winnende kop bal van de invaller op eerste pinksterdag in het verlaten doel van FC Utrecht. PSV was op dat moment blij. Niet meer, niet minder. De Bra banders hadden een uur lang gefigureerd op het afscheids feestje van Michael Mols. PSV keek tegen een blamerende achterstand van 2-0 aan (door treffers van Mols, wie anders, en wellicht PSV's nieuwe aan koop-op-termijn John de Jong), maar rechtte net op tijd en met een doos vol fortuin de rug. Het woord 'mirakel' viel na de bizarre ontwikkelingen in Galgenwaard herhaaldelijk bij PSV. „Dit is waanzinnig", sta melde Ruud van Nistelrooij, die PSV in Utrecht met een benutte strafschop, nummer 31 van het seizoen, negentien minuten voor tijd weer een glimpje hoop had gegeven. „Ik dacht dat ik dit seizoen alles al had meege maakt. Wat blijkt? In deze wed strijd zat een heel jaar besloten. Dramatisch spelen en toch vreugde." PSV, dat met een nieuw tenue alvast een voorschot nam op een nieuwe toekomst met Eric Gerets, was - dronken van ge luk - niet voor rede vatbaar. De enige die een aantal kantteke ningen plaatste, was Luc Nilis. De Belgische kapitein volgde de zinderende slotfase vanuit de kleedkamer. Vlak na de gelukki ge gelijkmaker van Gakhokidze kwamen zijn frustraties over een mislukt seizoen aan de op pervlakte. Hij gaf arbiter Jol een duw, kreeg een rode prent en kon inrukken. Dat was hem in zijn imposante carrière nog nooit gebeurd. „Het was een emotionele reactie, uit frustra tie, ja. Heel stom." Wildgebarend had Nilis zich dik een uur lang opgewonden over het wederom genante op treden van PSV, dat lange tijd geen moment de indruk wekte voor zijn laatste kansje te strij den. „Dat maakte me zo kwaad." De laatste aflevering was een afspiegeling van een PSV onwaardig seizoen, moest ook Nilis beamen. „De meeste jongens zijn 'ergens' het geloof in eigen kunnen kwijtgeraakt. Nee, het is geen gebrek aan kwaliteit, maar heeft alles met vertrouwen te maken. De ene week maakte die een fout, een week later was het iemand an ders. Het heeft geen zin met het beschuldigende vingertje te wij zen. Dat doe ik binnenskamers wel." Al vanaf december had Nilis naar eigen zeggen een aantal keren zijn onvrede laten horen. „Daarom ben ik ontzettend op gelucht dat we ons doel, Cham pions League, op het nippertje hebben gehaald." Dan, met een blik op het volgende seizoen: „Ik kijk écht uit naar de komst van de generaal (Eric Gerets, red.). Zo'n type is hier hard no- dig." Robson genoot van het mo ment en nam emotioneel af scheid. „Dit is een van de 'grea test days' uit mijn loopbaan." Met 'een telefoontje' van de paus als ultiem besluit. „Wat hij zei? 'I bless PSV today'." nidatiepolitiek van Kranenburg betaalt zich niet uit p out peter van der hulst n IP9 as niet zozeer het voetbal, maar »r he nburg. Grove overtredingen, liders en supporters die het etraden, opstootjes langs de lijn Dk Z8 n scheidsrechter die de wed- mjsa üei in de hand had, waren de endste ingrediënten van een le voetbalmiddag. WSB werd dupe van de zwakke leiding JStei zich na de noodzakelijk ge il strafschoppenserie beker- ar noemen, had het nooit hoeven komen Jlsma zijn werk naar behoren ■)ben verricht. Op een moment Bt duel dreigde te ontaarden, "de scheidsrechter, na een cor- sliding van WSB'er Bas van nlS,f^,l n, Kranenburg in de 100ste 't van de wedstrijd een penalty, klokje stond op dat moment 44. Als er blessures zijn dan de tijd stil en voor elke wissel- tel ik ook een halve minuut gde Ratsma later uit. De penal- mde de climax van de extra ijd, waarin het eerste WSB- it van Mark Ens (94ste mi- jen de rode kaart van Martin luis (hij verkocht René van der in de 96ste minuut een elle- it) de andere 'hoogtepunten' knalty van Kranenburg volgde ?en afkoelingsperiode van een b. Ratsma moest wel, omdat ivoerder Jan van den Berg nedespelers richting kleedka- Martin Aanhane (links) aan de bal in het duel tegen Kranenburg. De WSB'er zou later rood krijgen. mer vertrokken. „We liepen niet het veld af vanwege die pingel. Er ge beurden gewoon dingen die niet kon den. Je moest ogen in je rug hebben." Voor Van den Berg was de maat vol toen een begeleider van Kranenburg na de toegewezen penalty het veld in rende en verhaal wilde halen. „Als het zo moet dan maar geen beker. Het was totaal niveauloos." Nadat beide aanvoerders (Van den Berg en Zier Tebbenhoff) bij Ratsma waren geroepen werd alsnog verder ge speeld. De problemen begonnen halverwe ge de tweede helft toen de spelers van Kranenburg een 'wisseltruc' uitvoer den. Martin Aanhane was op de ach- FOTO MARK LAMERS terlijn hardhandig in aanraking geko men met Maurice Kasius. Aanhane kreeg geel, maar omdat Ratsma de schuldige Hagenaar in de mêlee van spelers niet kon ontwaren, bleef Maurice Kasius een tweede gele kaart bespaard. Hoe gefrustreerd Aanhane over die beslissing was, maakte hij even later aan de arbiter duidelijk. „Hij vroeg of ik was omgekocht", al dus Ratsma. Aanhane ontkent die woorden gebruikt te hebben, maar kon wel vertrekken. Het was het zoveelste kartonnetje in het kaartenfestival. In totaal trok Ratsma vijf keer geel en twee keer rood, maar de grens van het toelaat bare kon hij daarmee voor Kranen burg niet aangeven. Al is het natuur lijk kwaad kersen eten met spelers die het geven van elleboogstoten en schoppen bij een voetbalspel nor maal lijken te vinden. „Dit was een bizarre wedstrijd. De scheidsrechter was dermate arrogant dat hij het on heil over zich heeft afgeroepen. Hij heeft onvoldoende ingegrepen", oor deelde WSB-coach Ruud de Groot. En ook Kranenburg deed zichzelf onrecht aan. De ploeg heeft voetbal lend zoveel kwaliteiten in zich dat ze de provocaties en de intimidaties niet nodig hebben. Want gevoetbald werd er ook nog in Voorhout. Dat bleek vooral in het begin van het duel waarin Kranenburg mooi combina tiespel op de mat legde. Pavon kon in de eerste minuut zijn ploeg al op voorsprong zetten, maar stuitte op Kai Duijkers. Verdedigend gaf WSB zaterdag weinig weg, want met een schot van Michel van Deene en een misser van Pavon, direct na rust wa ren de kansen voor Kranenburg wel geteld. Voor WSB gold eigenlijk het zelfde. Piet Hazenoot (vrije trap), Marcel Bremmer (op de vuisten van keeper Danny Mertens) en Mark Ens waren in de officiële speeltijd nog het dichtste bij een treffer In blessuretijd was het uiteindelijk wel raak. Ens rondde een schitterend stiftballetje van Mark van Kesteren met het hoofd af. Het wachten was vervolgens op het laatste fluitsignaal. En dat kwam maar niet, zodat Kra nenburg alsnog zijn kans op de ge lijkmaker kreeg. Na de 'afkoelingspe riode' schoot John van Otterloo van de stip raak, 1-1. In de benodigde verlenging, die overigens wel een rustig verloop ken de, leek Kranenburg al snel met de zege aan de haal te gaan. Michel van Deene scoorde na slap ingrijpen van de WSB-defensie. VooraJ Van den Berg was bij trainer De Groot de ge beten hond. „Hij wilde de wedstrijd weggeven. Hij kon het duel twee tot drie keer toe winnen, maar deed er niets meer aan. Zo zijn we dus niet getrouwd. Van zijn medespelers en mij kreeg hij op zijn falie Uiteindelijk had ook WSB de hulp van Ratsma nodig om op gelijke hoogte te komen. „De penalty was natuurlijk een goedmakertje", doelde De Groot op de door Robèr Marijnen verzilverde strafschop. Diezelfde Ma- rijnen had de wedstrijd kunnen be slissen, maar twee keer schoot hij vanuit een vrije trap op de lat. Vanaf elf meter lukte het WSB uiteindelijk wel. Twee gemiste penalty's werden Kranenburg in de strafschoppenreeks fataal. Intimidatiepolitiek betaalt zich niet altijd uit. WSB - Kranenburg 2-2 na verlenging (0-0; 1-1). WSB wint na strafschoppen. 04. Mark Ens 1-0, 100 Van Otterloo 1-1 (pen 102. Van Deene 1-2. 114 Marijnen 2-2 Geel: loop lammere (WSB). Ramon Pavon. Bert Dusba- ba. Maurice Kasius, Martin Abbenhuis (allen Kranenburg) Rood: Martin Aanhane (WSB. 2x geel), Martin Abbenhuis (Kranenburg) Toeschouwers: 1200 WSB: Duijkers; Van Zaanen. Van den Berg. Warmerdam, Kijk in de Vegte; Van der Meer (90. Marijnen), Hazenoot (7b. Lammere), Tim van de Weiden (58. Van Kesteren); Bremmer. Van Nistelrooy Voetballer van het jaar aalsmeer anp Ruud van Nistelrooy is giste ren tijdens het vijftiende WCS Profvoetbalgala door zijn collega-profs uitgeroe pen tot beste speler van het afgelopen seizoen. De 22-ja rige spits van PSV werd met 31 treffers topscorer van de eredivisie. Hij kreeg de voor keur boven Feyenoorder Kees van Wonderen en Utrecht-aanvaller Michael Mols. Johan Cruijff maakte van uit Barcelona de uitslag be kend. Hij prees Van Nistel rooy de hemel in. „Je bent nog erg jong, 22 jaar, maar je hebt heel veel kwaliteiten voor een mooie voetbaltoe komst. Deze prijs is de eerste stap op weg naar, naar ik hoop, een prachtige toe komst voor jou", sprak Cruijff. Van Nistelrooy was ge ëmotioneerd en stamelde: „Dit is on-ver-ge-te-lijk wer kelijk. Ik speel nog maar drie jaar op het hoogste niveau, waarvan een jaar in de top. Ik hoop dat Cruijff gelijk krijgt met zijn mooie woor den." Harry van der Laan, met 30 goals topscorer van de eerste divisie, kreeg de prijs van de beste speler van de Toto Divisie. Een opmerke lijke keuze, omdat de spits van FC Den Bosch niet in aanmerking wenste te ko men voor de uitverkiezing. Hij gelooft niet in individuele prijzen, was zijn motivatie. Daarom was Van der Laan ook niet komen opdagen op het chaotisch verlopen gala. Z'n trainer, Martin Koop man, nam het beeldje in ont vangst. Landskampioen Feyen- oord mocht twee prijzen in ontvangst nemen: voor de beste keeper, Jurek Dudek, en voor de trainer van het jaar, Leo Beenhakker. Willem II-coach Co Adriaanse was ook genomineerd voor de verkiezing van trainer van het jaar, maar hij was niet aanwezig. Het bestuur van de belangenvereniging Coa ches Betaald Voetbal had Adriaanse geschorst als lid van de CBV vanwege zijn be ledigende uitspraken over bondscoach Frank Rijkaard. Adriaanse's club werd wel gekozen tot club van het jaar. Mark van Bommel (For- tuna Sittard) werd uitgeroe pen tot talent van het jaar.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23