DE-punten al 75 jaar trouwe klantenbinder Ouders zorgeloos met vervoer kroost Trends DINSDAG 25 MEI 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA Steeds meer kinderen onder de vijf jaar ra ken betrokken bij ernstige ongevallen. Twaalf procent van de ongelukken gebeurt tijdens vervoer op de fiets, in de auto, kin derwagen en draagzak. Soms met fatlae af loop: jaarlijks overlijden gemiddeld twintig peuters en kleuters als gevolg van een on geval. Dit blijkt uit recente gegevens van de Stichting Consument Veiligheid. De stichting is inmiddels begonnen met een campagne om ouders te attenderen op alle mogelijke gevaren tijdens het vervoer van hun kroost. Ouders onderschatten vol gens de stichting de risico's, vooral in de auto. Weliswaar heeft vrijwel iedere zorgza me vader en moeder een speciaal stoeltje op de achterbank van zijn auto geïnstal leerd, maar daarin zit het kind lang niet al tijd veilig. Meer dan de helft van de exem plaren is niet goed en stevig bevestigd. On derdeel van de campagne is dan ook een gratis controle van het autostoeltje. Hier voor kunnen ouders op bepaalde data in tien Prénatal-winkels terecht. Niet alleen de bevestiging van het stoeltje op de achterbank blijkt lastig te zijn; kleine kinderen zitten in het stoeltje ook geregeld zonder gordel om. „De sluiting van de meeste autostoeltjes ofwel maxi-cosi's is voorzien van een rode knop om de gordels in geval van nood snel los te krijgen", zegt Jan Pieter Vos de Pas Op Shop in Vught, een in veiligheidsproducten voor kinderen gespecialiseerde winkel. „Nadeel van die opvallende knop is dat kleine kinderen er al spelend vaak op druk ken, zodat de gordels losschieten en de peuter onbeschermd in de auto zit. Vader of moeder kan natuurlijk de auto aan de kant zetten om de kleine weer vast te ma ken, maar een paar honderd meter verder op gebeurt precies hetzelfde. Een exem plaar met een minder opzichtige knop kan dit probleem oplossen." Naast de sluitknop, is ook het keurmerk van de autostoel belangrijk. Vos: „Vuistre gel is dat exemplaren vanaf pakweg drie honderd gulden bijna allemaal voldoen, omdat die een goed keurmerk hebben." Dat keurmerk is te herkennen aan het, vaak oranje gekleurde, zogenoemde ECE-label, voorzien van een zevencijferig nummer. Zijn de eerste twee cijfers 02 of 03, dan vol doet het aan goede veiligheidseisen. Een stoeltje met de beginnende keurmerkcijfers 00 of 01 heeft een twijfelachtige kwaliteit. Verder is het verstandig bij de aanschaf het kind en de auto mee te nemen. Draagbare maxi-cosi's worden overigens niet alleen in de auto gebruikt; baby's zit ten er ook vaak thuis in. Probleem daarvan is volgens de Stichting Consument Veilig heid, dat een baby in een maxi cosi nauwe lijks kan bewegen, waardoor er allerlei groeiproblemen kunnen optreden. Vos: „Volgens een Belgische kinderarts krijgen steeds meer kleine kinderen een gebogen houding. Dagelijks meer dan zo'n twee uur in een maxi-cosi zitten, kan een oorzaak zijn." De campagne met de naam 'Veilig op Pad' richt zich naast autostoeltjes, ook op de juiste toepassing van buik- en rugdragers, kinderwagens en het vervoer op de fiets. Vooral de fiets is een boosdoener. Jaarlijks moeten 4400 kinderen in ziekenhuizen worden behandeld voor een tussen de spa ken bekneld voetje of beentje met als resul taat een gecompliceerde beenbreuk of ern- süge wond. Daarnaast kunnen de vingers pijnlijk ver strikt raken tussen de veren van het zadel. Om dit te voorkomen, bestaan speciale me talen en kunststof plaatjes die de veren af dekken. Jasbeschermers en fietsstoelen met voetsteunen, voorzien van spaakafscher ming en riempjes, verhinderen dat voeten en benen letsel oplopen. Drie keurmerken, van TNO, Goedgekeurd Keurmerkinstituut en het zogenoemde TV GS-keurmerk, geven aan of het fietsstoeltje onder meer sterk en duurzaam is. Van be lang is bovendien dat het exemplaar een drie- of vierpuntsgordel heeft, die het kind niet zelf kan openen. Baby's jonger dan negen maanden moeten volgens de Stichting Consument Veilig heid zo min mogelijk met de fiets worden vervoerd; ook niet in de populaire draag zak. Het gemak van dit eigentijdse vervoer middel leidt trouwens soms tot nare situa ties. „Een ouder was zo gewend geraakt aan het dragen van de zak, dat hij hem ook onthield tijdens een barbecue. De draagzak vatte vlam. Gelukkig zijn deze producten in het algemeen zelfdovend, zodat er slechts schroeivlekken zijn ontstaan. Het voorval toont wel aan dat ouders soms bijzonder onvoorzichtig met vervoermiddelen voor hun kinderen omgaan", zegt Vos. Voor meer informatie: Stichting Consu ment Veiligheid, Amsterdam, telefoon nummer (Servicedesk): 020-511.4567 of 020-669.2831. PUZZEL Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1, het woord van zes let ters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde ko lom een woord. 1. Muziekteken - gramschap algemeen bekend; 2. brilslang - koren - niet goed gekookt; 3. ogenblik - naast - negendaagse gebedsoefening; 4. deel v.d. hals - voetgewricht - schermbloemige plant; 5. hoofdstad van Italië - zure kers - schaduw van bomen; 6. kier - interest - toegang; 7. destijds - besef - nieuweling; 8. pressie - specerij - kikvorsman; 9. pluim - inwendig orgaan - lofwaardig; 10. middelpunt - graan - zwaar snorren. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Jak; 5.jus; 7. ribstuk; 10. eg; 12. ama; 14. zo; 15. ferm; 17. fret; 19. op; 20. go; 21. rosé: 23. oele; 25. eb; 26. rad; 28. al; 31. jawoord; 33. jet: 34. kea. Ver ticaal: 2. Ar; 3. kin; 4. asem; 5. juk; 6. uk; 8. referee; 9. pothelm; 11. ge; 12. amper; 13. afgod; 14. ze; 16. ros; 18. roe; 22. Ob; 24. la; 27. anoa; 29. fat; 30. ark; 31. je; 32. de. Stijlvolle badmode je trekt de nostalgische wand- koffiemolen van Zassenhaus de aandacht. Het apparaat zat van 1938-1968 in het assortiment, maar moest toen plaats maken voor elektrische apparatuur. In 1982 pchter kwam de molen in een aangepaste versie weer te rug en is sindsdien gebleven. Volautomatisch koffiezetten kon al in 1965 met de Wigomat de Luxe, die speciaal voor de koffiefabrikant werd ontwor pen. Nu staan in het geschen kenboekje tal van verschillende apparaten. Opmerkelijk is dat een kapot toestel bij inlevering 1000 punten opbrengt. Een ge sneuvelde kan bijna altijd wor den vervangen. DE Joure krijgt jaarlijks ook een groot aantal busklanten op be zoek. Ze maken een excursie naar de fabriek, het winkeltje De witte Os in de Midstraat, en de speciale koffie- en theeka mer van het Johannes Hessel- huis. Daarna zijn ze ook wel kom in de cadeauwinkel en ve len maken van die gelegenheid gebruik, vertelt Van Vilsteren. „We krijgen heel veel klanten van buiten de provincie." Volgens de winkelleidster is de sfeer in de zaak heel plezierig. „De mensen kunnen een kopje thee of koffie drinken om de wachttijd te bekorten." Voor elk geschenk is het inleveren van minimaal 500 punten voor waarde. De ontbrekende pun ten kunnen voor 1 cent per punt worden bijgekocht. Volgens Van Vilsteren zitten in het bestand veel vaste klanten. „Er zijn altijd mensen die bij wijze van spreken 'alles' willen hebben. Veel klanten kopen heel gericht. En ze gaan altijd tevreden - met een cadeautje voor zichzelf - weer de deur uit." Volgens DE-woordvoerster Peulen snijdt het mes duidelijk aan twee kanten. „Ook DE heeft er voordeel bij. We hebben di rect contact met de consument en dat is heel belangrijk. Onze marketing-mensen zijn dan ook geregeld in de winkels te vin den." Van de punten zelf is af te lezen welke artikelen de consu ment tot sparen heeft gebracht. „Bij de koffie is roodmerk nog altijd de topper." Tijdens het gesprek achterin de winkel klinkt met grote regel maat het belletje dat de klant waarschuwt dat zijn of haar nummer aan de beurt is. De da mes die de klanten bedienen lopen af en aan naar het maga zijn om de bestelde waren te halen. Zijn de spullen er niet, dan worden ze nagestuurd. „Tenslotte komen de mensen helemaal naar Joure. Als ze met lege handen vertrekken, moet je die service bieden", aldus Van Vilsteren. Om kinderen veilig op de fiets te kunnen vervoeren bestaan er verschil lende producten, zoals deze kunststof helm. foto gpd HEINZ Goedkoop is hij niet, maar wel mooi, de nieuwe collectie badmode van Wolford. Fifties- kenmerken vermengd met klassieke elegance zorgen voor een verfijnde uitstraling. De belijning is eenvoudig. Asym metrische lijnen, plooi-effec- ten en dubbele bandjes zijn subtiel verwerkt. Verkrijgbaar in een mix van zachte pastel tinten en opvallende kleuren, met daarnaast de klassieke kleuren marine, rood, wit en zwart. De collectie (prijzen vanaf 180 gulden) is verkrijg baar bij de speciale Wolford winkels in Manaar, Amstel veen, Amsterdam, Breda, Den Haag, Haarlem en Den Bosch, en andere speciaalzaken. Meer informatie: Wolford, tel. 073 - 692 8692. Een model uit de collet Wolford. Prijs 260 Servies met accessoires Koffiekan en kop en schotel uit de Ivoire-collectie van Villa Boch met de bijpassende ivoorkleurige waskaars Piazza. 'Coordinated collections' is te genwoordig de kreet, die ook bij serviezen steeds vaker op duikt. Een fraai voorbeeld vormt de collectie Chateau Ivoire van Villeroy Boch. De serviesdelen zijn van ivoor kleurig Bone China en ver sierd met wit reliëf en gouden lijntjes. De kannen en kanne tjes van ontwerpster Michèle Zahn zijn deels ivoorkleurig, deels transparant geglazuurd. Bij dit servies horen verschil lende accessoires, zoals de ivoorkleurige serie Chantilly, een theelicht, eierdopje en servetring van opengewerkt, handgemaakt porselein. Met de hand vervaardigd is even eens de aardewerk-serie Es planade (asbak, vierkante schaal, doosje, sierpoi dici' is de naam van pi stukken in helder glas, schalen, die gedecorei met een bijzondere p< goudtechniek. Er zijn drinkglazen, handgeb glazen met gouden ra fraai geslepen glazen i pen afgezet met een n decorrand (serie Scala der ivoorkleurige tafel en servetten (ook met organza), placemats, tjes, waskaarsen, kani Het geheel wordt geci teerd met het zware bestek Platen. Een Ivo en schotel kost vanaf den, een plat bord van gulden. Accessoires zi krijgbaar vanaf 20 Gereedschapstassen Elke fervente tuin- liefhebber, hobbyist of kampeerder kan zo'n tas goed gebrui ken om gereed schappen in stop pen. De vijf beschik bare modellen zijn gemaakt van zacht, soepel, hoogwaardig materiaal en zijn flexibel van vorm en maat. De stoffen zijn waterafstotend en voorzien een linnen binnenvoering. De bodem is gemaakt van kunststof. Vocht en vloeistoffen kun nen dus niet in de tas doordringen. De tassen beschikken verder zowel aan de binnen- als aan de buitenzijde over ve le opbergmogelijkheden en zijn voorzien van sterke kun- stofhandgrepen. Prijzen varië- Klussenkastje 01 ren van veertig tot zei gulden. Infonnatie over deze gS f producten: 013-53103 21.0 ten, moeren, schroeven en spij kers. Tien transpa rante laatjes draai en naar buiten. Een stevige vergrende ling zorgt ervoor dat de laatjes op hun plaats blijven tijdens het trans port. Het kastje is dus makkelijk mee te nemen naar een klus. Prijs veertig gulden. Informatie over dit Curver-product: 013- 5310329. Z.UN Ali& /Zftl OAASV VOOJBff'J, KXtJ6 yeua Jose/vine vi Een ladekastje voor het overzichtelijk bewaren van bou- In 1938 kwam deze nostalgische wandkoffiemolen van Zassenhaus in de verkoop, tot 1968. Sinds 1982 is het apparaat in aangepas te vorm weer verkrijgbaar. foto gpd de serie model gestaan. Ook een jubileumgeschenk is de thermobeker met een inhoud van twee flinke mokken en een extra deksel met schuifsysteem. Bladerend in het jubileumboek bij de tabak cadeau gegeven. Dat laatste werd na tien jaar bij de wet verboden. Het eerste ca deautje waarvoor kon worden gespaard was de zesdelige kin derboekenserie 'De avonturen van Flip en Flap'. Dat was zo'n succes dat de boeken tot 1966 in het assortiment bleven. (In juni komt bij DE het tweede deel van het kinderboek 'Lekker lang lezen' uit, met daarin een verhaal over het beroemde hondenduo). Daarna werd de geschenkenlijst ontwikkeld: het publiek kon sparen voor Fries koperwerk, Makkumer aardewerk en Hin- delooper schilderwerk. Die lijst is inmiddels al jarenlang ver vangen door een boekje met daarin zo'n driehonderd artike len, waarvan jaarlijks 20 pro cent wordt vernieuwd. Ook heeft DE tal van albums uitge geven, zoals van de vlieger-au teur Viruly en een aantal lan- denalbums van Piet Bakker. Maar dat veranderde door de in 1956 ingevoerde Wet Beperking Cadeaustelsel, waar in stond dat door de fabrikant aangeboden geschenken iets te maken moesten hebben met hun producten. De wet is overi gens twee jaar geleden afge schaft. DE-woordvoerster Viola Peulen illustreert dat het geschenken boekje tegenwoordig weliswaar alleen artikelen bevat die een link met de koffie- en theebran che hebben, maar dat het pu bliek dit breed moet zien. „We hebben bijvoorbeeld ook wel eens tafellakens in het assorti ment." DE doet ook aan kortlo pende acties, en met succes. Marja van Vilsteren, winkelleid ster in Joure: „Toen mensen Paddington-mokken tegen inle vering van drie actiezegels kon den afhellen, hebben we daar een speciale balie voor moeten openen. Zo druk was het." Het zelfde gebeurde vlak voor moe derdag met een speciale mag- netron-melkopschuimer. Van Vilsteren: „Toen die op de tele visie was geweest, steeg de vraag direct." In het jubile umboekje De Witte Os, het eerste geschenkenwinkeltje van Douwe Egberts in Joure. foto gpd dat de fabrikant voor de ze gelegenheid heeft uit gegeven staat de top-drie dit moment: Pickwick- •glazen, Excellent-koffiezet- araten en verzilverde lepel- DE benadert ook kluiste rs voor de vervaardiging van sauartikelen. Zo zit Dick Bruna's Nijntje momenteel in het pakket met onder andere een serviesje, koek- ïn lepels, is Katten Collectie onder andere mok ken, lepeltjes en vorkjes, een dienblad en 'linnen goed' in het assortiment opgenomen, zijn de winterkabouters van Rien Poortvliet op mokken vastgelegd, loopt Paddington nog steeds mee met on der andere mokken en bekerlepels, en is 'Friends on holiday' van de Twentse tekenares Jet - een serie met onder andere een theeserviesje, bekers en glazen - in de gids opgenomen. Jan des Bouvrie's theeglazen en zijn voor Pickwick ontworpen beukenhouten theekist vinden nog steeds gretig aftrek. Nieuw zijn de moderne kattenmokken van Judith Rigter met bijpas sende lepeltjes, vorkjes en ge baksvormpjes, speciaal ontwor pen voor het DE-jubileum. Rig- ters eigen zwarte kat heeft voor Zeven van de tien Nederlandse huishoudens knipt trouw de punten van Douwe Egberts- verpakkingen. Dat is vaak een automatisme: pak koffie of doosje thee openmaken, de in houd in bussen opbergen en met een schaar de punten uit knippen. De elf geschenken winkels van het koffie-, thee- en tabaksconcern ontvangen jaar lijks een miljoen bezoekers. Van de gespaarde punten komt ge middeld 85 procent als 'betaal middel' bij DE terug. Favoriet zijn Pickwick-theeglazen, Excel- lent-koffiezetapparaten en ver zilverde lepeltjes. Al 75 jaar lang worden er bij DE punten ingeleverd voor de-aan schaf van nuttige en fraaie za ken. In de beginjaren waren dat losse bonnen, later werden ze op de verpakking gedrukt. Ze werden zowel bij de koffie en de thee als De Wigomat uit 1965 was het eerste volautomatische koffiezetapparaat in Nederland. Het werd exclusief voor DE ontworpen. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10