Kleijns leven op een video 'Karakter is het sterkste punt van onze ploeg Altijd vermijden als een dirigent te bewegen Sport UIT DE DEKKING VRIJDAG 21 MEI 1999 Naam: Martin Rog. Bijnaam: Gewoon 'Rog'. Geboren: 19 decem ber 1969 te: Katwijk. Woonplaats: Katwijk. Clubs: Quick Boys, Ter Leede en nu al twee jaar KRV. Broers/zussen: Twee zusjes, joke en Mariska. Beroep: Projectbegeleider. Opleiding: MTS. Partner: Al zes jaar getrouwd met Anita. Kinderen: Sharine is drie jaar en Marlijn is één. Positie: Rechtsachter. Tot mijn achttiende speelde ik in de spits, maar bij een oefen wedstrijd stond ik achterin en dat ging zó goed, dat ze me daar niet meer weg hebben gehaald. Links/rechtsbenig: Rechtsbe- nig. Sterke punt: Ik ben vrij kop- sterk. Zwakke punt: Ikzelf. Ik pak nogal wat gele kaarten. Hoogtepunt: Het Nederlands amateurkampioenschap met Quick Boys, in '90/'91. En de wedstrijd die we met Quick Boys speelden tegen het Ne derlands elftal, voordat ze naar Amerika vertrokken voor het WK, dat was ook mooi om mee te maken. Dieptepunt: De degradatie wedstrijden die we nu moeten spelen met KRV. Zo slecht heb ik het nog niet gehad. Wat ging er mis met KRV: Het is een neerwaartse spiraal waar we in terecht kwamen en dat is moeilijk om te draaien. Halverwege het seizoen zagen we al dat het wat minder ging, maar dat we degradatiekandi daat zouden worden, had nie mand verwacht. Komt KRV er nog uit: Ik denk het wel. We zijn weer goed aan het trainen, we hebben oefenwedstrijden tegen Kat wijk en Foreholte netjes ge wonnen en het veldspel gaat weer behoorlijk. De spelers hebben op het veld ook weer wat voor elkaar over. Blessures: Dit jaar best veel, onder andere een zware lies blessure, waar ik nogal wat wedstrijden door heb moeten missen. Maar ik ben er weer helemaal bij, op een heel be langrijk moment. Favoriete club: Feyenoord. Favoriete voetballer: Peter van Vossen. Hobby's: Zon, zee en strand Daar heb ik nog niet veel tijd voor ge had, maar het komt er zeker weer van. Krant/tijdschrift: Het Leidsch Dagblad en Voetbal Interna tional, de gebruikelijke dingen voor een voetballer in deze re gio. Eten: Een Chinees/Indische rijsttafel. Mijn moeder heeft op zo'n cursus gezeten, wat mij betreft is ze geslaagd. Drinken: Een lekker koud tap je. Respect voor: Mijn vrouw. Ik ben heel veel met voetbal be zig, altijd al geweest, en ze is nog steeds bij me. Hekel aan: Scheidsrechters die zichzelf niet zijn, maar al leen maar de regeltjes volgen. Dan krijg je wedstrijden met acht, negen gele kaarten. Een goede scheids leeft in een wedstrijd, maakt grapjes, praat wat en ziet wel eens wat door de vingers. Dat is veel fij ner voetballen en vanzelf ge beurt er dan minder. Vakantieland: De laatste vier jaar Katwijk. Het is lastig met twee jonge kinderen, maar lekker thuis bevalt me ook goed. Geloof: Nederlands Her vormd. De val van het kabinet: Het ging toch zo goed met Neder land, dit had ik echt niet ver wacht. Maar heel erg houdt het me niet bezig. KRV - Lyra van morgen: Ik verwacht een heel zware wed strijd, die we toch in ons voor deel beslissen. En dan is 1-0 in de laatste minuut genoeg. Toekomst persoonlijk: Ik hoop me nog een jaar volledig te kunnen geven voor KRV en daarna ga ik óf lager spelen, óf trainer worden bij de jeugd. Daar heb ik nog geen cursus voor gevolgd, maar dat is zo geregeld. Toekomst club: Hopelijk blijft KRV een eersteklasser. Als we ons er nu doorheen slaan, denk ik wel dat het de komen de jaren weer goed zit. Maar lukt het niet, dan zie ik die neerwaartse spiraal zich wel doorzetten, dan komen we misschien wel in de derde klasse terecht. Een goed voor beeld daarvan is RCL, ook om laag geduikeld en er nog niet bovenop. Het is belangrijk dat we nu alles eraan doen. TEKST ANTON DIEDRiCH FOTO TACO VAN DER EB Het is soms een hoop flauwekul' De dagen van Marco Kleijn zijn lang. De voetballer van Noordwijk verdeelt zijn tijd tussen werk, voetbal, de tele visiestudio's in Hilversum en filmpjes maken over zijn eigen leven. Gewapend met een videocamera trekt hij er regelmatig op uit om zijn bijdragen te kunnen leveren aan het programma 'Je leven op video', dat elke vrijdag avond op RTL5 wordt uitgezonden. HILLEGOM GERTJAN VAN GEEN Kleijn bezit nog net niet de sta tus van bekende Nederlander, maar het gaat de goede kant op. De Hillegommer, die met Noordwijk morgen de race om het zaterdagkampioenschap vervolgt tegen DOVO, komt door de medewerking aan het programma regelmatig met zijn hoofd op tv. Min of meer toevallig werd hij met negen anderen uitver koren om aan 'Je leven op vi deo' mee te werken. Toen hij met zes vrienden besloot de vil la 'Zonnehoek' aan de Leidse- straat in Hillegom te kopen, vatte Kleijn het idee op om, analoog aan het programma 'the real world' op MTV, de da gelijkse beslommeringen in het huis een jaar lang te filmen. Kleijn schreef een brief naar John de Mol producties. „Hij heeft die brief op zijn bureau gekregen", aldus Kleijn. „Ze waren toen al met dit program ma bezig en ik mocht mee doen." Aan 'Je leven op video', ge presenteerd door Remi van den Elzen, werken tien 'willekeuri ge' mensen mee. Onder leiding van vijf redacteuren maken ze filmpjes. De interessantste wor den uitgezonden. Per vertoon de minuut ontvangt de deelne mer duizend gulden bruto. Het programma omvat 16 afleverin gen. Vanavond is de veertiende uitzending. Tussendoor kun nen de deelnemers vervangen worden. Kleijn draait met twee anderen vanaf het begin mee en leverde al ruim 37 minuten af. Tussen de filmpjes door wordt door de tien panelleden gediscussieerd over de inhoud. „Ik maak veel filmpjes over de villa en natuurlijk over voet bal. Van de kampioenswed strijd tegen Rozenburg en het feest erna zijn beelden uitge zonden. Vaak pakken de jon gens hier in huis de camera of gaat er een redactrice mee. Het is de bedoeling dat mijn kop in beeld komt", aldus Kleijn, die overdag zijn tijd vult als admi nistratief medewerker bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in Amsterdam. De opnames voor het pro gramma hebben plaats op don derdagavond, toevallig dé ver plichte trainingsavond bij Noordwijk. In overleg met de voltallige selectie is hij vrijge steld van de training, zonder dat het consequenties heeft voor de wedstrijd op zaterdag. „Het is toch ook een beetje pro motie voor Noordwijk, dat ik op tv kom", zegt Kleijn. Hoewel de Hillegommer geen echte rechtsbuiten is, is hij de beste optie voor die positie in het elf tal van Ruud Bröring, dat mor gen bij winst op DOVO een gro te stap zet richting het zater dagkampioenschap Marco Kleijn: „Ik maak veel filmpj< Kleijn, die als wisselspeler met FC Lisse twee jaar geleden al eens aan de nacompetitie deelnam, is na zijn mislukte seizoen bij Quick Boys opge bloeid. Niet in de laatste plaats, doordat hij bij Noordwijk werd verenigd met jeugdvriend Pa trick van Dam, nu een van zijn huisgenoten in 'Zonnehoek'. Samen speelden ze bij Concor dia in Hillegom en bij FC Haar lem. Hun wegen werden vier jaar lang gescheiden toen Van Dam naar Ajax verhuisde. „We voelen elkaar in het veld goed aan. Net zoals je bij sommige mensen aan een half woord ge noeg hebt om te begrijpen wat hij bedoelt, hebben wij dat met voetbal." Zijn overstap naar Noordwijk werd in eerste instantie geblok keerd door zijn verleden als kaartenverzamelaar. „Ze von den dat ik te agressief speelde. Ik dacht dat het wel meeviel, maar Eep Bosma (bestuurslid red.) draaide de lijst zo uit zijn computer. Ik heb toen gevraagd of ze tien keer de fairplay-cup wilden winnen of misschien één keertje kampioen wilden worden", zegt Kleijn, die het gele-kaartenklassement bij Noordwijk aanvoert. De andere deelnemers aan 'Je leven op video' worden er wel eens moe van als hij weer eens met een item over voetbal aan komt. „Maar ik maak ook veel andere filmpjes over andere voorvallen. Ik verzin een hoop dingen en soms heeft een re dactrice een idee. Alles is echt, al doe ik soms iets wat ik anders niet zou hebben gedaan. Zo ga ik een tatoeage laten zetten, omdat ik ben uitgedaagd door een meisje uit het programma." Kleijn zorgt voor de vrolijke noot. „Het is soms een hoop flauwekul." Er zitten ook seri euze kanten aan het program ma. „Zo is er een meisje met de spierziekte Multiple Sclerose en een jongen wiens vriendin is overleden aan kanker. Een deelnemer heeft een vriend die illegaal in Nederland is en voor wie hij een verblijfsvergunning probeert te krijgen en er is een vrouw met een drieling, van wie er eentje overleden is. Er ko men veel reacties op binnen en ook steunbetuigingen. De kij kers leven toch mee." Het filmen is het leuks deelte, maar de meeste ii|j pee zitten in het 'spotten' v bijdrage. Elk beeld moei; keurig beschreven evenals de gesproken i« Daarna monteert Kleijns nw redactrice Colette het ui» dgi lijke item. Het levert Klef stei aardige bijverdienste op.l toe staat de teller op 37.5( den. „Daarvan gaat on; rs\ de helft naar de belasting nd deel wat met de jongn huis. Die hebben dat w uni diend, want toen zij hit zakken liepen te sjouw hard aan het werk waren boel te verbouwen, met een came ra in mijn em alles te filmen." f xi 1 int Ex-prof Michel Boerebach speelt morgen met DOVO tegen Noordwijk in strijd om zaterdagtitel VEENENDAAL GERTJAN VAN GEEN Toen aan het eind van vorig sei zoen duidelijk werd dat Michel Boerebach geen toekomst meer had in het profvoetbal, flirtte hij even met de amateurclubs in de Bollenstreek. Via maatje Alf- ons Groenendijk had hij begre pen dat in de Hoofdklasse A het beste amateurvoetbal werd ge speeld en de blonde verdediger voelde wel iets voor een over stap naar een de vijf hoofdklas sers. Omdat geen van de Bol lenstreekclubs geïnteresseerd was in Boerebach, streek hij neer bij DOVO. Morgen, als de Veenendalers in de nacompeti tie om de zaterdagtitel de Duin wetering in Noordwijk bezoe ken, zal blijken of de verenigin gen in de Bollenstreek gelijk hebben gehad met hun keuze de gelouterde ex-prof niet te benaderen. Hoewel de geboren Amster dammer met het verwoestende afstandsschot meer dan de helft van zijn leven in het oosten en zuiden van het land woonde en werkte, is de tongval nog steeds onvervalst Mokums. Michel Boerebach, 35 inmiddels, speel de de eerste vijf jaren van zijn carrière bij Go Ahead Eagles. Vervolgens verkaste hij naar Roda JC, keerde daar na ander half seizoen PSV weer terug en eindigde na een jaar Spanje (Burgos) en drie jaar FC Twente waar hij begonnen was. In Deventer kwam een ab- Michel Boerebach: „Als je dertig bent, vinden ze je al een ouwe lui, die er niets meer van kan." FOTO PETER KUHL rupt einde aan zijn loopbaan als voetbalprof. Go Ahead Eag les wilde van hem af, vroeg ont slag aan en Boerebach stond, na een vervelende arbitrage zaak, op straat. „Ik had liever op een andere manier afscheid genomen", aldus Boerebach. „Het is leuker als je zelf stopt dan als je ontslagen wordt." Hij had er nog graag een jaar tje aan vast geplakt, maar nie mand zat op de inwoner van Lelystad te wachten. „Als je dertig bent, vinden ze je al een ouwe lui, die er niets meer van kan. Maar dat is onzin. Kijk maar naar Harris Huizing, die op zijn 36ste naar Heerenveen gaat. En FC Den Bosch wordt kampioen in de eerste divisie met Arnold Scholten, Harry van der Laan en Hans Gillhaus. Je ziet wel dat oudere jongens toch belangrijk kunnen zijn." Toen de eenzijdige flirt met de Bollenstreekclubs geen res pons opleverde, hing DOVO aan de bel. De ploeg van voor malig FC Groningen-spits Rob MacDonald kon de ervaren kracht goed gebruiken. „Ik wil de blijven voetballen en als je dan naar de amateurs gaat, wil je in de hoogste afdeling spelen. Ik kende DOVO wel, want ik had een paar keer tegen ze ge speeld. De club is ambitieus en heeft een goede naam in het amateurvoetbal." DOVO is van oudsher de club van de welgestelde Veenenda lers. Buurman en aartsrivaal GVW is van de arbeiders. De zoon van de tandarts gaat auto-i matisch naar de rechterkant van het 'terrein aan het Pan huis', terwijl de zoon van de melkboer linksaf slaat. Nadat GVW twee jaar geleden de af delingstitel behaalde, was het dit keer de beurt aan DOVO. Ironisch genoeg stonden de dorpsgenoten in de laatste wedstrijd tegenover elkaar. DO VO moést winnen om de titel in de Hoofdklasse B te bemachti gen. Via onder meer een mees terlijke vrije trap van Boerebach werd het 2-1. Dat DOVO pas op de laatste speeldag zijn zevende afde lingskampioenschap veroverde, had het aan zichzelf te wijten. Na een vlekkeloze eerste helft van het seizoen, werd een voor sprong van tien verliespunten op Hoek bijna weggeven. „We verloren twee inhaalwedstrij den". aldus Boerebach. „Maar ons sterkste punt is ons karak ter. We zijn een stugge ploeg." DOVO heeft een defensie die door hem georganiseerd wordt. „Het niveau is me niet tegenge vallen. Het is geen eredivisie, maar het verschil met de on derkant van de eerste divisie is klein. In het veld verwachten ze, dat ik de lijnen uitzet en veel praat. De verdedigers luisteren wel naar me. Het heeft gehol pen, want we hebben de minst gepasseerde verdediging." Boerebach miste in het begin van het seizoen vijf wedstrijden. ■Gil bor Niet door blessure, maai het overlijden van zijn „Hij was mijn beste vrie mijn trouwste supporter, het er nog steeds moeilijl maar op dat moment I even geen zin in voetbal merkte ik, dat trainen en' wat afleiding bood." Hoewel hij met DOVI'Pe' eerste kampioenschap t senioren vierde („ik hé nog een keer de KNVB t met PSV gewonnen"), ha M het na een jaar voor gezJ" Veenendaal. Boerebachii terug bij SV Lelystad, w tl nu de Cl-junioren Mocht SV "Lelystad de singswedstrijd tegen SH( wr nen, dan speelt Boerebi mend seizoen wederom hoofdklasse. In decembt ty, hij met de cursus oefenn ijnsl II. „Ik heb gemerkt dati lide ning geven wel leuk vind. erd Maar eerst heeft hij m n h af te maken bij DOM y c Veenendaalse club wet tde. keér (1979) zaterdagkam iga De strijd om de algehele juni teurtitel ging destijds fl tAr tegen Rohda Raalte. J Ion nog niet echt het gevoeli leeft, doordat de compel ijzer lang. heeft geduurd", zeg deri rebach. „Het belangrijks» it, i kampioen worden, hebb tja; bereikt. We hebben beb feest gevierd. Wij zijn dei livei dog en Noordwijk is f> viei Maar nu we meedoen t arb nacompetitie, zullen wet n he gaan ook." [is. ilida arvi VOORSCHOTEN LOMAN LEEFMANS Hé Scheids!! Is een rubriek over arbiters. In de zeventien de aflevering Kees Kok, een honk- en softbaluinpire uit Leiden. Hij vindt het jammer dat zijn favoriete sport in de I.eidse regio relatief weinig voorstelt. De oprichting van honk- en softbalvereniging Adegeest in 1986 kwam voor Kees Kok als een geschenk uit de hemel. Eindelijk kon de Leidenaar zijn geliefde sport in de directe nabijheid beoefenen. Als speler reikte hij niet ver, maar als umpire schopte hij het tot de een na hoogste klasse. „Moeilijk is het niet. Ie merkt wel dat hoe hoger het niveau is, hoe agressiever er gespeeld wordt, maar er komen nooit 'voetbaltaferelen' voor. Officieel kun je iemand alleen al voor het maken van één enkele aanmerking van het veld sturen, maar dat doe je natuurlijk niet. Hooguit ga je naar de coach toe met het verzoek een bepaalde speler te wisselen. In Amerika gebeurt het wel dat coaches nijdig zand tegen de broek van de umpires staan te schoppen, maar dat komt hier niet voor", aldus Kok. Hij mag dan zelf nooit op problemen zijn gestuit, maar: „Scheidsrechters die blijk geven van twijfel, die beslissingen regelmatig herroepen, die worden bij be paalde verenigingen door het publiek 'gesloopt'. Een call (beslissing, red.) gaat altijd gepaard met een be paald gebaar en wat je moet vermijden is dat je als een Tsjaikovski - safe-out-safe-out - staat te 'dirigeren'." De 35-jarige Kok, voorman bij een worstenmakerij in Hazerswoude, kwam in zijn jeugd in Schiedam met honkbal in aanraking. „Wij hadden thuis altijd wel een knuppel en een handschoen als.speelgoed liggen. Toen we naar Leiden verhuisden, was er geen club in de om geving om lid van te worden. Dat veranderde toen Adegeest in Voorschoten ontstond. Ik heb altijd in het tweede gespeeld. Ik was gewoon niet goed genoeg voor het eerste en sinds een jaar of zes zit ik in het softbal- team. Softbal is wat minder statisch. Zeker op ons re creatieve niveau wordt er veel geslagen waardoor het spel levendiger is." Honk- en softbal willen in de Leidse regio niet echt goed doorbreken. Het niveau is laag, de ledentallen klein. Er waren enkele Antilliaanse verenigingen, met de Key Town Hitters als bekendste. Sommige gingen aan onderlinge twisten ten onder. Bij een bolwerk als Alphians in Alphen ontstonden recent soortgelijke pro blemen, terwijl het een kleine club als Volle Bak in Lei den maar niet lukt substantiële ledenwinst te boeken. Adegeest is van problemen redelijk gevrijwaard ge bleven. maar de Voorschotense vereniging kent weer het euvel dat jonge talenten overstappen naar clubs in Den Haag of Haarlem. Daar wordt de van oudsher Amerikaanse sport op een hoger niveau en onder gro tere (media)belangstelling bedreven. „We hadden een leuke lichting, maar die verdween op een gegeven moment en daarop degradeerde het eerste team drie jaar achtereen. En hoewel op middel bare scholen softbal toch regelmatig tijdens de gymles sen onder de aandacht komt, levert ons dat nauwelijks ledenwinst op. Die moeten we halen uit mond-tot- mond reclame. Zo gaan we langzaam vooruit." Zeven jaar geleden volgde Kok de cursus voor dis- trictsscheidsrechter en op basis van zijn goede verrich tingen werd de Leidenaar uitgenodigd om voor het landelijke brevet op te gaan. „Omdat het als speler niet lukte, probeerde ik als scheidsrechter wel een zeker ni veau te bereiken. Het was telkens weer de uitdaging om bij wildvreemde verenigingen een wedstrijd goed te leiden. Net als in vrijwel iedere andere sport, kampt ook honkbal met een groot tekort aan umpires. Je maakte dubbele weekeinden en er werd van je ver wacht dat je vijf keer in drie weken actief was. Van Eindhoven tot Enschede. Ik heb me door spelers of pu bliek nooit gek laten maken, maar op een gegeven mo ment houd je dat reizien en die opgelegde regelmaat niet meer vol. Twee jaar geleden stopte ik en sindsdien leid ik alleen nog wedstrijden bij de club. Alles door el kaar: pupillen, kadetten, senioren, honk- én softbal, de verschillen tussen die twee zijn voor een umpire nu eenmaal niet zo groot." „Heel typerend voor honkbal is dat je echt niet zon der een scheidsrechter kan. Voetballers kunnen onder ling een partijtje doen. maar als Wij dat proberen, ont staan er binnen de kortste keren discussie. Was een bal nu wide of een slag, en was de loper nu in of uit op het honk. Daar heb je echt een onpartijdig iemand voor nodig. Geen wonder dus, dat je per seniorenteam ver plicht bent een scheidsrechter te leveren." Kees Kok (links): „Heel typerend een scheidsrechter kan."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22