Steeds meer bijval 'Annie-dag' \>\ote n Cultuur Kunst De verticale expressie van een horizontaal verlangen Zon, zee en gezang in 'Opera aan Zee' JEN5DAG 19 MEI 1999 •i Kiisoav 071 5356444 PLV CHEF annet van aaksen 071 -5356443 com, jab van drie meter in Naturalis isestr^yü Natuurhistorisch Museum Naturalis heeft er een op- ■rkelijke aanwinst bij in de gedaante van een reuzenkrab. Het haaldier heeft een spanwijdte van drie meter. Het is de groot- «krabsoort ter wereld en komt alleen in Japan voor. Het ru„ Ia emplaar (een mannetje) is geschonken aan oud-concervator (aij Holthuis door een Japanse amateur-krabbenverzamelaar. cordeq ^vvel het Japanse diepzeedier is uitgerust met een paar enor- jy is et .Scharen is de reuzenkrab ongevaarlijk voor mensen. aptoe op de Garenmarkt Het Leidse Anjercomité houdt op vrijdag 28 mei een ork ne taptoe op het evenementenplein aan de Garenmarkt. n ow- en Marchingband K&G, Jong K&G, Drumfanfare FBL, iat 66uziekvc-reniging De Burcht, Pom-Pomgroep Heavy Metal, nigo en Concordia geven acte de presence. Het muziekfestijn rratis toegankelijk en begint om 20.00 uur. Tijdens de taptoe dt er gecollecteerd voor het Anjerfonds. Een dag eerder, iderdag 27 mei, is er om 19.00 uur een twirlingshow op de stenmarkt. En op zaterdag 29 mei verzorgt muziekgroep De utels van Centrum Club '58 een openluchtconcert op de estenmarkt (vanaf 13.00 uur). [nsiii childersfestival in Noordwijk nnowuKTijdens het schildersfestival 'De laatste zomer van eeuw' in Noordwijk zullen ruim veertig kunstenaars strijden de Noordwijk Painting Award. De prijs, een bronzen sculp- van de Noordwijkse kunstenares Ine Koopmans en 5.000 en, wordt op zaterdag 15 augustus uitgereikt. De deelne- 41de kunstenaars strijden 'live' om de award. De kunstwer- 1 die zij tijdens het festival maken, worden elke avond ten- igesteld in een grote expositietent op de Koningin Wilhel- a Boulevard. Kunstenaars kunnen zich nog aanmelden voor wedstrijd bij de Stichting Straattheater Festival Noordwijk, 3618636. Verjaardagsfeest met hasselbramenjam en fletse flenzen net h» ld' E Bi m' J-kampioenschap in Magnifïosi Jongerencentrum Magnifïosi in Lisse is op zoek naar jon- DJ's (tussen de tien en zestien jaar) die willen deelnemen aan Minifiosi DJ-kampioenschap. Er zijn twee voorrondes op igmiddag 11 en 18 juni. Alleen de allerbeste DJ's komen te- in de zinderende finale op vrijdagavond 25 juni. Kandida- voor de wedstrijd kunnen zich aanmelden door een briefje luren naar Minifiosi, Postbus 14, 2160 AA in Lisse of door te en (woensdagmiddag of vrijdagmiddag), tel: 0252-416755. jfde Leids Pinkster-'Vestifal' Café 't Vossie en Café Sus Antigoon houden zondag 23 op de Oude Vest voor de vijfde achtereenvolgende maal het het zw bter-'Vestival'. Countryband Mustang, de zanger Bony Cor- ia,de Haagse coverband Magic, The Backdoor Sneakers uit len en The Key City Country Dancers treden op. Leidse Kees nthet festival om 13.00 uur stipt. ITERS g. Bih ondriaan en De Kooning in top-25 Cl e; york Mondriaan en Willem de Kooning behoren volgens Amerikaanse kunstblad ARTnews tot de Vijftentwintig in- ind jxd dnjkste kunstenaars van deze eeuw.De in 1904 in Rotter- ;eboren en twee jaar terug in de VS gestorven schilder Wil- Kooning heeft volgens het blad een groot stempel g aart aa op de ontwikkeling van vooral de Amerikaanse schilder- veriaa 4. óver Mondriaan - eveneens»geboren in Nederland (1872) verleden in de VS (1944) - is ARTnews zo mogelijk nog lyri- „Is abstractie de openbaring van de 20e-eeuwse kunst, Piet Mondriaan haar belangrijkste apostel." En: „Zijn den blijven iconen van vormpuurheid en mystiek idealis- Sil" In de top-25 staan verder onder anderen Joseph Beuys, idor Dali, Marcel Duchamp, Donald Judd, Kandinsky, Le lusier, Malevich, Man Ray, Matisse, Ludwig Mies van der Monet,Picasso, Jackson Pollock, Robert Rauschenberg, s v Sherman, Andy Warhol en Frank Lloyd Wright, ïck orTr ordelen IS Haar naam is onlosmake lijk verbonden met de cul turele ontwikkeling van het naoorlogse Nederland. Vooral in de wereld van het vaderlandse kinder boek wordt Annie M.G. Schmidt (1911-1995) op handen gedragen. „Veel kinderen zijn door haar boeken gaan lezen", legt een medewerkster van een kinderboekwinkel uit. Drie jaar geleden werd de 20ste mei, haar geboortedag, uit geroepen tot een soort van nationale feestdag. Het ini tiatief krijgt steeds meer bijval in heel het land. Ook in Leiden, Alphen en Noordwijk wordt morgen de Annie M.G. Schmidt- dag gevierd. AMSTERDAM/ LEIDEN martin hermens Annie Schmidt verdient die extra aandacht", aldus de boek verkoopster. „Zij is toch dé gro te naam van kinderboekenland. Haar boeken zijn nog altijd ge liefd, haar naam is bij bijna alle kinderen bekend. Wij doen van begin af aan mee aan de Annie M.G. Schmidt-dag. Want door Annie zo te eren, zet je eigenlijk elk kinderboek in het zonne tje." Uitgeverij Querido in Amster dam schaarde zich drie jaar ge leden meteen achter het idee voor de Annie M.G. Schmidt- dag. „Het gevaar dat erin schuilt is dat het wordt gezien als een soort van commerciële prikkel om meer boeken van de schrijfster te verkopen. Maar zo'n prikkel is helemaal niet nodig: Annie is de enige auteur waarvoor je niets hoeft te doen om haar boeken te verkopen. Dat was zo toen ze nog leefde en dat is nog altijd zo", stelt Querido-woordvoerder Alp- hons Peters. „Er is ook absoluut nog geen kentering in de ver koop van haar boeken te zien." De Amsterdamse kinder boekwinkel nam in 1996, een jaar na het overlijden van de schrijfster op 84-jarige leeftijd, het initiatief voor deze 'tweede koninginnedag'. „De respons groeit elk jaar", weet Peters. „Tot in de Tweede Kamer wor- In de Amsterdamse bibliotheek kunnen kinderen op de foto met de giraf uit Dikkertje Dap. den morgen gedichtjes van An nie Schmidt voorgelezen. Waar dat aan ligt? Ik denk dat ze een brokje eigen cultuur is dat heel diep is vastgelegd in het dage lijks leven. Iedereen loopt weg met Annie: ze is echt een door het volk gedragen fenomeen." „Je vraagt je af waar het naar toe gaat met die 20ste mei. Er zijn geen instructies om de vie ring van de Annie-dag volgens een vast stramien te laten verlo pen. Dat hoort ook zo. Er moet toch een zeker anarchisme in zitten. Iedereen gaat ermee aan de haal, alles krijgt een eigen vorm. Dat maakt het juist zo aardig." Op scholen wordt veel ge daan aan de Annie-dag. Ze grij pen de feestdag aan om allerlei leesprojecten op poten te zet ten. Maar het zijn met name de (kinder) boekwinkels in ons land die steeds weer nieuwe ideeën verzinnen om die 20ste mei levend te houden. Dit jaar is er onder meer een taarten wedstrijd. De inspiratie daar voor vonden de boekverkopers in het oeuvre van Annie Schmidt. Floddertje. Otje, Jip en Janneke - de literaire helden hebben allemaal iets met taar ten. Querido zet een stap verder. Deze maand is een kookboek verschenen voor kinderen met recepten van gerechten uit het werk van Annie Schmidt. De hasselbramenjam, de holletje staart en de fletse flenzen wor den beschreven in 'Kaapse raasdonders' van Louise Bos en Roos Voorsluis, medewerkers van het Amsterdamse kinder- kookcafé. Over postume belangstelling heeft de schrijfster toch al niet te klagen. De verfilming van 'Abeltje' was een groot succes in de bioscoop. 'Otje' maakte furore op televisie. Jip en Jan neke zijn al jarenlang publieks trekkers bij de Hema. Recent verschenen er Pluk van de Pet- teflet-puzzels. Spelletjes, cd- roms, posters, t-shirts, cd's - het materiaal is niet aan te sle pen. „In Utrecht heeft de kinder boekwinkel tien banketbakkers zo ver gekregen om een hassel- bramentaart te maken en in de etalage te zetten", vertelt Queri- do-man Peters. „Vorig jaar had een school in Wijchen een reusachtige, knalrode helium- ballon met een mand vol ver jaardagskaarten naar Annie in de hemel gestuurd. Dat vond ik een prachtig idee." Bij Kinderboekenwinkel Silves ter, aan het Rapenburg 17 in Leiden, kunnen kinderen mor gen een zelfgebakken taart la ten beoordelen door een jury. Noordwijkse kinderen kunnen morgen (van 15.30 tot 16.30 uur) ijs eisen bij Boekhandel Van der Meer aan het Vuurto renplein. Iedereen die een An nie M.G. Schmidt-prijsvraag in levert bij de Noordwijkse boek handel krijgt een ijsje. De prijs vraag is te verkrijgen op school, in de bibliotheek en bij Van der Meer. Onder de inzenders van de juiste antwoorden worden drie boeken van Annie M.G. Schmidt verloot. In de Alphense bibliotheek aan het Thorbeckeplein is een tentoonstelling te zien van An nie's boeken en er zijn cd's te beluisterenen en video's te be kijken. Kinderen tot en met 9 jaar kunnen meedoen aan een tekenwedstrijd. Voor oudere kinderen is er een prijsvraag waarmee ze een bock van de schrijfster kunnen winnen. Aanstekelijk concert Njava MUZIEK RECENSIE SUSANNE LAMMERS Concert: Njava Gehoord: 18/5, Stadsge hoorzaal, Leiden Onder de stoelen liggen her en der nog wat verwelkte rozen die René Froger niet gehaald heb ben. De sfeer in de niet volle Stadsgehoorzaal kon veel beter, leadzangerers Monica klaagde over heesheid, en toch lukte het Njava er een aanstekelijk con cert van te maken. De drie broers en twee zusters Njava. afkomstig uit Madagascar, gaan door op wat hun vader begon nen is, ze vertolken zijn muziek. De broers spelen gitaar en percussie, de zusjes zingen. En hoe. Vooral Monica heeft een grote, veelsoortige stem, maar ook Lala beschikt over vele tim bres: van hoog en schel tot warm en diep. De zusters zijn gehuld in beeldschone, kleurige traditionele kostuums. De pre sentatie is sober, om niet te zeggen statisch, maar minder is hier meer, want een schouder beweging impliceert meer swing dan je voor mogelijk houdt. Door gitaar en percussie be geleide nummers wisselen puur gezongen liederen af. De eerste zijn overwegend feestelijk, de laatste bijzonderder. Fraai is het lied dat gaat over de straf die volgt op slecht gedrag. Met slechts een gitaar en zang wordt in klanken een broeiend tafereel in onheilspellende kleuren geschilderd. Njava's muziek spreekt ge makkelijk aan: traditionele wor tels, maar ter dege aangepast. Je waant je in een exotisch Eth- nië, maar de preciese plek op de kaart is lastig aan te wijzen. De ingewikkelde ritmes zijn een constante, daarop wordt gevari eerd met nu en dan een vleugje rock, soms een snufje Caraï- bisch. In verschillende authen tieke ballades, a capella met voorzang en antwoord en her halingen van frases worden alk- mogelijk- en onmogelijkheden van de stemband beproefd. De melodieën liggen gemak kelijk en de muziek bestaat vaak uit zich nauwelijks wijzi gende motieven. Dan krijgt net iets van trance muziek, maar minimal music wordt het door de swingende ritmes niet. le dereen lijkt een andere maat te volgen, maar toch blijven ze hei eens. Misschien heeft het iets met de bezongen onderwerpen te maken, want in een lied over de liefde tellen de heren in drie- en en de dames in vieren. ikanteni? L72-4.' centrum h Alle kunst is erotisch. Een uitdagend 'statement' van Bauhaus-architect Adolf Loos (1870-1933). In de horizontale lijn zag Loos een liggende vrouw, in de verticale een man die de liefde met haar bedreef. Die Freudiaans gekleurde visie gaat wellicht iets te ver. Maar dat veel belangrijke kunst een erotische lading heeft, is een onwankelbaar gegeven. In de serie 'Het blote oog' zwerven wij van de fraai gewelfde schouder naar de tere knieholte, laten wij een strelend oog gaan langs een aantal erotische kunstuitingen en gaan wij nader in op de achterliggende thematiek. In aflevering 14: de tango, de dans uit de bordelen van Buenos Aires. e tango. Arrogante blik in de ogen: iedereen is een vieze tor. Voeten, snel als waarmee de tegenstander een japen worden toegebracht. Stilte, ining. Zwart marmeren beeld ch buigt over een ander zwart Plotselinge versnelling. En dan trgave aan de werveling van de Te, onheilspellende muziek. Dans die aan het begin van *uw floreerde in de bordelen uenois Aires, waar buitenlandse CE e Fearless1 tf: g zochten bij drank en vrouwen, meestal. Een dans uit de on- •ik van de maatschappij, een waarin het pulserende bloed van Afrikaanse slaven, gau- van de pampa's en Italiaanse mtrekkers. bordelen was de tango vooral tfi'ig out tussen de hoer en haar Mfll Een strijd om de superioriteit, 'als je dat in Parijs had, in de 'endans, waarbij de gamin de bjn liefje als een ledenpop van (gooide en weer naar zich toe e' e pet ondeugend schuin op het onverschillig, de gele Gauloise lend tussen de lippen. Maar de was harder, gemener. De dans 'Hot, het fatale. Ruwheid, heers en af en toe de bittere troost lecj ^ars lichaam. 'De verticale ex: en e van een horizontaal verlan- oals een tango-kenner het eens "1 omschreef. 'go was de muziek van de immi- die altijd op zoek was en ner- 'jn thuis vond. Mannen die in kamertjes, dicht opeengepakt, bij elkaar woonden. Die in afgeladen stoomschepen vertrokken naar Ame rika, het beloofde land, maar strand den in de gore havens van Buenos Ai res, waar ze 's avonds de vergeelde fo tootjes van hun gezin uit de karton nen koffer haalden. De tango was van de nacht, van de messentrekkers, co- caïnesnuivers en valsspelers. De Lee van Cleef onder de dansen. Als de mambo een slang is, is de tango het mes. Eén van de bekendste tango's in die tijd was 'El Ciruja', de chirurg. Een tango opgedragen aan de man die net zo vaardig en snel was met zijn stiletto als de chirurg met zijn scalpel. In de tango zie je de machohouding van de mannen weerspiegeld. En de onver schilligheid van de vrouw, die alleen op geld uit was. Elke danser had zijn eigen lichaamstaal. Geen voorschrif ten, geen danspasjes die een bepoe derde dansleraar je kon leren. Nie mand kon je leren hoe je zo markant en veelzeggend mogelijk korte metten kon maken met de ruimte die je in nam in het leven. Want dat is de tango eigenlijk: een soms driftige, soms be heerste kras, door alle mooie illusies. Geen liefdevolle blik bij de tango, zo als je dat wel ziet bij de wals. Er is lust, koud verlangen. Maar de harde een zaamheid blijft. Een afstoten en aan trekken tussen de hoer en haar klant. Benen verstrengelen zich, maar de bovenlijven blijven star, trots. Alles gebeurt onder het middel. De man controleert de vrouw met zijn ogen. En zij kijkt van hem weg, ongenaak baar. De tango werd in die tijd gezien als onfatsoenlijk, obsceen. Een dans voor de lagere klassen. Maar toen in de ja ren twintig enkele Argentijnse intel lectuelen in Parijs de dans aan hun vrienden daar leerden, verspreidde de faam van de tango zich al snel. In Amerika en Frankrijk werd het een ra ge. In Amerika moesten de vrouwen op sommige dansscholen schuimrub beren bumpers gaan dragen om niet al te dicht met het lichaam van hun partner in contact te komen. Het Vati- caan veroordeelde de dans als duivels en zondig. Maar toch werd het jaar 1913 uitgeroepen tot het jaar van de tango. Eén jaar voordat de grootste slachting van deze eeuw zou plaats vinden, danste men er op los. Dansen op de rand van de vulkaan. De grote tango-zanger Carlos Gardel is de eerste die de taiigo met woorden heeft vertolkt. Prachtige liederen vol weemoed en verlangen. Gardel was in Buenos Aires net zo bekend en geliefd als Elvis Presley in zijn beste dagen. In 1935 stierf hij bij een vliegtuigongeluk. De bevolking was ontroostbaar. Zijn beeld, compleet met de hoge hoed en de zwarte cape, staat nog steeds op het immense kerkhof van Buenos Ai res. Hij leeft voort in de harten van de mensen. Een vaste uitdrukking: 'Gardel begint met de dag beter te zingen.' 'Last tango in Paris' van Bertolucci, 'Tango' van Carlos Saura - films die een tipje van de sluier hebben opge licht. Maar de dans blijft een ijzig- blikkerend wonder, een natuurver schijnsel bijna. Een gestileerd gevecht tussen de geslachten. Blonde mannen moeten zich er maar niet aan wagen. Dit is de dans voor de killer met het asfaltzwarte haar en de koude blik in zijn ogen. Een dans voor de trotse, zuidelijke vrouw, die haar haar draagt als een zweep. TEKST: CEES VAN HOORE NOORDWIJK PABLO CABENDA Met een beetje geluk stort Tos ca zich op een warme dag van het balkon, pleegt Julia onder een stralende zon zelfmoord en beklaagt Cio-Cio San zich in hartje Noordwijk over het ver scheiden van haar Engelse min naar. Voor de derde maal is de gemeente Noordwijk het leven de decor voor muzikaal melo drama in 'Opera aan Zee' dat wordt gehouden van 12 tot en met 19 juni. Een zangfestival vol aria's, duetten en ensem bles uit beroemde opera's in de kerk, op het plein, in de bin nenstad, en op hotelbalcons. Voor de eerste maal in de ge schiedenis van het festival zijn zondag 13 juni aria's te horen in de open lucht. Het werk van Puccini, Verdi, Bellini, Donizetti en Mozart wordt door soliste Wiebke Goëtjes toevertrouwd aan de (hopelijk) blauwe he mel. Zaterdag 19 juni worden vijf operascenes vanaf balcons en terrassen uitgevoerd. Het publick wordt telkens in of bij een hotel getrakteerd op stuk ken uit 'II barbiere di Sivigla' van Rossini, 'Le Nozze di Figa ro' van Mozart, 'Romeo et lui- lette' van Gounod, 'Don Gio vanni' van Mozart en Bern steins 'West Side Story'. Terwijl het meegaande publiek van lo catie naar locatie wordt geleid vertelt een gids nog het een en ander over de architectuur van de te bezoeken gebouwen. loi ter op de dag worden dezelfde stukken uitgevoerd op het Lin- denplein. Op 12 juni, de eerste dag van het muzikaal festijn krijgt Salieri de aartsrivaal van Mozart de volle aandacht. In de Grote Kerk aan de Voorstraat voeren solisten Marta Blom, Caroline Erkelens, Sander Heutinck, Mitchell Sandler onder leiding van dirigent Arthur Arnold zijn opera 'Prima la Musica, Poi lx* Parole' uit. Na de pauze is het woord echter weer aan het jon ge genie uit Salzburg en worden aria's en duetten uit Mozart- opera's gezongen. De serene ambiance van de Grote Kerk wordt ook benut voor de uit voering van aria's en duetten uit Scarlatti's La Dirindina. Een hele opera in de buitenlucht hoort volgens coördinator Eke 't Hooft helaas niet tot de mo gelijkheden. Bij slecht weer wordt nu uitgeweken naar an dere, overdekte locaties. Programma Zaterdag 12 juni: Prima la Musi ca, Poi lx Parole. Een opera van Salieri (voor de pauze), aria's en duetten van Mozart (na de pan ze). Solisten: Marta Blom, Caroli ne Erkelens, Sander Heutinck, Mitchell Sandler. Orkest: Radu- ga-ensemble. Dirigent: Arthur Arnold. Regie: Claudia Christern. locatie: Grote Kerk. Voorstraat, Noordwijk-binnen. Zondag 13 juni: Diva aan Zei- Aria's van Puccini, Verdi, Bellini, Donizetti, Mozart. Soliste: Wiel» ke Cloetjes. Piano: Gilbert den Broeder, locatie: Emmaweg 31- 33 (openluchtconcert). Vrijdag 18 juni: Ut Dirindina. Een opera van Scarlatti (voor de pauze), aria's en duetten (na de pauze). Solisten: Willem Ales, marta Blom, Igor Bogaan Piano: Hein Hoogendoom. Viool: Anne marie van den Boogaard. Regie: Claudia Christern. locatie: Grote kerk, Voorstraat, Noordwijk-hin- Zaterdag 19 juni: Balcons aan Zee. Uitvoering van vijf ope rascènes vanaf balcons/terrassen in de open lucht. Solisten. Marta Blom. Caroline Erkelens," Mitchell Sandler, Willem-Ian van Denveren, Matijs van de Woerd. Piano; Hein Hoogendoom. lo catie: Dobbelmanduin. De Zuid, Astridboulevard; I lotel Zonne. Rcmbrandtwcg 17 -11 barbiere di Siviglia, Rossini; liet huis aan zee, Astridboulevard 54 - I e noz ze di Eigaro, Mozart; Zandheu vel, Erasmusweg 5 - Romeo et luilete, Gounod; Aria Honk, Emmaweg 31 33 Don Gio vanni, Mozart; Hotel Zonne, Rembrandlweg 17 - West Side Story, Bernstein. Zaterdag 19 juni: Opera op liet Undenplein. Herhaling van Balcons aan Zee ui Noordwijk Binnen tijdens de Open tuinda gen. locatie: omgeving Linden- plein, Noordwijk Kinnen. Alle openlucht- en halcon- concerten zijn gratis. Kaarten voor uitvoeringen in de Grote Kerk zijn verkrijgbaar bij de VW Noordwijk (tel 0900 2020404) en bij boekhandel Van der Meer, Noordwijk (tel 071-3613073).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21