'Voorlezen zorgt voor rust in de tent' Leiden kan een 'themastad' zijn, geen winkelstad Meningen Discussie over islam in Nederland welkom Hollywood en Mekki verschillende werelde n: *1 WOENSDAG 19 MEI 1999 REDACTIE PAUL DE VLIEGER, 071-535$ De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieven met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Met enige regelmaat krijg ik telefoontjes van lezers die zich afvragen waarom de krant zo veel aandacht besteedt aan de islam. Telkens blijkt dat die le zers vooral gerustgesteld wil len worden, omdat ze bang zijn dat de aandacht voor de islam ten koste gaat van de aandacht voor hun eigen kerk en dat dat een voor bode is van wat Nederland in de toekomst te wach ten staat: dat de is lam de traditione le zuilen in Neder land zal verdrin gen. Meest recent roept de serie 'De nieuwe zuil', die wekelijks ver scheen op de pa gina Kerk Sa menleving, soort gelijke reacties op. En ook discussie, zo blijkt elders op deze pagina uit de brief van H. Peeters, die weer reageert op een brief van A. Schouten. Beide briefschrij vers doen ons een groot ple zier met hun reacties. In het algemeen vindt de redactie het prettig reacties te krijgen van lezers, maar zeker als het om belangrijke maatschappe lijke kwesties gaat, juichen wij het toe als lezers via de krant met elkaar in discussie gaan. De krant speelt een hoofdrol in het publieke debat, dat kan door artikelen van journalis ten, maar evengoed door bij dragen van lezers. Het Leidsch Dagblad is een van de weinige kranten in Ne derland die dagelijks drie kwart pagina uittrekken voor nieuws uit Kerk Samenle ving. Het is nadrukkelijk niet de bedoeling dat die pagina alleen interessant is voor kerk gangers. Zoals onze politieke berichtgeving voor iedereen is bedoeld en niet alleen voor mensen die politiek actief zijn, zo stellen we aan de rubriek Kerk Samenleving de eis dat deze voor alle geïnteresseer den toegankelijk is. De islam neemt als nieuwe zuil in Nederland een pro minente positie in. Het is de taak van de krant daarover te berichten. Het nieuwe roept nu eenmaal meestal 4 meer vragen op dan het oude en bij het zoeken naar ant woorden speelt de krant een belangrij ke rol. Sommige lezers leiden uit de aan dacht voor de islam af dat de krant de islam een betere godsdienst vindt dan bijvoor beeld de Nederlandse Her vormde Kerk. Dat is flauwe kul. Of een bepaalde religie goed of slecht is, is niet aan de orde. Maar natuurlijk wel de vragen die briefschrijvers Pee ters en Schouten stellen: wat zal het effect zijn van het ge geven dat hier steeds meer aanhangers van de islam ko men wonen? Het bespreken van die vraag wordt nogal eens in de sfeer van intoleran tie getrokken. Ook dat is flau wekul. Het getuigt van gezon de betrokkenheid bij het land waarin je woont, als je je be zighoudt houdt met de vraag hoe dat land er door tal van ontwikkelingen over een kwart eeuw uit zal zien. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Het doet een beetje denken aan het midden in de stad kunt parkeren! beroemde bijbelverhaal. Het volk van De plannen van de gemeente en het Babyion gaat een hoge toren bouwen, MAB zijn ambitieus, lijken goed door- zo hoog dat die de hemel bereikt en ze dacht en zien er spectaculair uit. Geen God kunnen zien. Absolute groot- idioot idee om wat opslagloodsen heidswaanzin. De to- achter De Waag te ren had een symbool slopen en het Van van macht moeten OPINIE Nelle-gat eens op te voorstellen, het had meer van Babel moe ten maken dan het in werkelijkheid voorstelde. Het had de stad voor de omgeving meer aanzien moeten ge ven. De Gemeente Leiden wil in de bin nenstad investeren. Slopen en bou wen om meer te betekenen voor de regio. Laten zien dat Leiden ook po tentie heeft en sjieke winkels kan aan trekken. Laten zien dat je in de toe komst ook voor het winkelen in Lei den in de file kunt staan maar dan wel Jeroen Alting von Geusau in bewoner van de Leidse binnenstad. Hij schreef een opinie over de Aalmarktplannen van de gemeente Leiden. vullen. Ook geen gek idee om met wat panden te schuiven, wat anderen neer te halen met behoud van de ou de voorgevels. Het zal dat gedeelte van de stad zeker goed kunnen doen. Een parkje achter De Waag zal verder voor vele romantische gevoelens zor gen. Maar dan: V&D verplaatsen? De stadsschouwburg vergroten? Minerva verplaatsen? Nieuwe bioscopen en uitgaanscentra? Meer winkelruimte? Een parkje dat met het huidige beleid ongetwijfeld vol zwerfvuil komt te lig gen? Zit de Leidse bevolking daar nu op te wachten? De huidige winkel-leegstand in en om de Haarlemmerstraat en Bree- straat laat anders zien. Ook het huidi ge theater- en muziekaanbod zal ve len er niet van weerhouden alsnog hun heil te blijven zoeken in Den Haag of Amsterdam. Een luxe hotel in de huidige V&D, dat zal binnen de kortste keren failliet zijn en gekraakt worden door taartenbakkers zonder dat de gemeente toestemming tot ontruiming zal geven. Willen we als stad gaan concurreren op een markt die al wordt gedomi neerd door steden als Haarlem. Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Alkmaar? Leiden is geen winkelstad bij uitstek. En dat heeft zeker niet al leen met het parkeerprobleem te ma- 0 ken. De stad heeft daar gewoon de juiste sfeer niet voor. Als stad moeten j we ons niet zo blijven focussen op die J winkels. Uiteindelijk ben je met een winkelbestand niet meer te onder- scheiden van andere steden daar alle steden tegenwoordig dezelfde winkels herbergen. Wat heeft de stad dan wel? Prachti ge monumenten, schitterende bin nenstad, goede musea, etcetera. Rondom deze zaken moet de stad proberen haar potentie uit te breiden. Maak er een themastad van met bij voorbeeld veel aandacht voor water, oude manieren van bouwen, anti- 'Het opknappen van de Aalmarkt is een goed streven. Maar laat dan de V&D op die plaats bestaan, Minerva haar traditionele standplaats behouden en ga geen mooie oude panden tegen te vlakte gooien'. quairs en dergelijke. Daarnaast heeft de stad de oudste universiteit van Ne derland binnen haar grenzen. Gebruik ook dat thema voor het aantrekken van boekenmarkten en dergelijke. De universiteit zorgt immers voor veel buitenlandse gasten die anders de stad zeker links hadden laten liggen. Daarnaast kunnen monumenten als de Pieterskerk nog meer worden inge zet voor bijvoorbeeld concerten. Waar de gemeente dan wel voor moet zor gen is goede wandelroutes, goed openbaar vervoer (tram) en goed be reikbare parkeerplaatsen. De synergie zal zijn dat de horeca betere omzet zal draaien en bepaalde winkels vanzelf hun weg naar de stad zullen vinden. De gemeente zelf zal vervolgens meer aandacht moeten gaan besteden aan het schoonhouden van de stad zodat we niet meer tot de meest sme rige steden van Nederland behoren. Veel mensen komen na een eerste be zoek aan Leiden immers niet meer te rug omdat de stad er zo onverzorgd uitziet. Daarnaast zijn er genoeg stra ten te vinden die er haveloos uitzien en die schreeuwen om aandacht van de gemeente. En wat te denken van al die huisjesmelkers die hun huizen vol studenten stoppen en vervolgens la ten instorten. Het opknappen van de Aalmarkt is een goed streven. Maar laat dan de V &D op die plaats bestaan, Minerva haar traditionele standplaats behou den, ga geen mooie oude panden te gen te vlakte gooien en leg niet zo'n sterke nadruk op winkels en binnen stadsupermarkten. Met name dit laat ste punt is van belang. Winkelleeg stand is er al genoeg in Leiden. Het uitvoeren van het MAB-project zal dit probleem alleen maar vergroten. De kleine kruidenier en zelfstandige win kelier zal er zeker de dupe van wor den. Pak de problemen in de binnenstad ARCHIEFFOTO HIELCO KU1* K nu eens constructief aan en neem volgende punten mee: Leiden themastad Mooie wandelroutes Betere bereikbare parkeergelegeiï den en openbaar vervoer De stad schoonhouden 1 Huisjesmelkers aanpakken als v een bende van maken Studenten en andere bewoners spreken als ze er een bende vani ken Niet alles maar tolereren Kortom: een aantal MAP-aanhj lingen is het overnemen waard n het redeneren vanuit het winkelt: zeker niet lonend op de lange term a Een advies aan de gemeente: kijken hoe anderen gemeenten doen zoals parkeren (onder Jer gracht) in Alkmaar, winkels (zot ide neonreclame) in Florence of the stad Dubrovnik. JEROEN ALTING VON GEUSAU Ouders verzuimen veelal hun kinderen voor te lezen, zo wijst een NIPO- onderzoek uit. De Stichting Lezen organiseert daarom vandaag de Nationale Voorleesdag die daar verandering in moet brengen. De stichting stelt in een advertentie dat 'kinderen aan wie veel wordt voorgelezen, later gemakkelijker leren lezen' en dat 'voorlezen een samensmedende factor tussen ouderen en kinderen vormt'. Voorlezen moet een vaste plaats hebben in het dagprogramma van zowel ldnderopvanginstel - lingen, basisscholen als ouders, meent de stichting. Is voorlezen een soort maatschappelijke verplichting? ludith Straathof, schaatsster, las vanmorgen voor aan de kinderen uit groep 7 en 8 van de basisschool Corbulo in Zoe- tervvoude-Dorp: ..Toen ik heel klein was. werd ik voorgelezen. Uit sprookjesboeken. Ik vond het heel erg leuk. En ik denk dat het ook heel goed is. vooral voor heel jonge kinderen. Zo raken ze geïnteresseerd in le zen. Ik heb geen kinderen, maar als ik ze zou hebben, zou ik zeker voorlezen. Ik heb zelf vroeger niet zo heel veel gele zen. ik was meer bezig met an dere dingen. Maar dan moet je op school ineens verplicht, voor je lijst. Ik vond het toen niet leuk Maar inmiddels lees ik met plezier een boek. Directeur/leerkracht F. Stolk van protestants chrisdijke-ba- sisschool De Rijnenburch in Hazerswoude-Rijndijk: ..Daar zijn we het in het onderwijs wel over eens. Het bevordert de band tussen ouders en kinde ren en bovendien het enthousi asme voor het lezen. Je merkt aan kinderen die nu op onze kleuterschool binnenkomen dat die veel meer moeite met lezen hebben dan tien tot vijf tien jaar geleden het geval was. Toen werd er nog veel voorge Schaatsster Judith Straathof leest voor a lezen. Bij ons wordt niet altijd, maar wel bijna elke dag voorge lezen. Nieuwe leerkrachten moet ik er wel eens op wijzen om het niet te vergeten. Ik merk dat er in de opleiding voor leer krachten minder de nadruk op gelegd wordt dat voorlezen een voorwaarde is voor goed onder wijs." Anne Eibers van de Leidse kin derboekwinkel Silvester: ..Ik ben ervan overtuigd dat je kin deren moet voorlezen. Het de len van zo'n moment met je kinderen om een verhaal, een avontuur, te beleven is heel erg belangrijk. Kinderen gaan openstaan voor taal en krijgen daardoor een grotere woorden schat. Daarbij kan het ook een manier zijn om dingen te ver werken. Ik heb zelf vier kinde ren. De oudste is twaalf en die lees ik ook nog voor." I. Nieuwenhuizen, administra tief medewerkster bij de Kin der Bios in Voorschoten: ..Ik denk niet dat je er nou gelijk een bredere woordenschat of zo van krijgt, Ik denk wel dat kinderen er beter door leren te luisteren. Maar het blijft heel erg individueel. Toch wel grap pig dat ik hier op mag reageren. Als ik zo nu en dan eens om me heen kijk en ik zie wat er van bepaalde mensen geworden is in de maatschappij, denk ik: nee, dat heeft toch niets te ma ken gehad met het voorlezen." Hans Edink, eigenaar van de Leidse Stripshop: ..Strips of leesboeken; voorlezen is sowie so belangrijk Maar mensen zijn dat niet meer gewend. Ze zetten hun kinderen liever voor Se samstraat of komen met casset tebandjes. waar boeken op staan ingesproken. Dat is nog steeds erg populair. Het lijkt wel of ouders een soort van angst hebben om voor te lezen. Het is gemakzucht of angst. En uiteraard tijdgebrek. Maar wat is nou een uur of een half uur op een dag die 24 uur duurt? In principe zijn ook heel veel strips geschikt om uit voor te lezen. Een groot aantal strips vind ik zeer verantwoord. Een ander deel is dan ook wel echt rotzooi, hoor. Maar strips staan nu eenmaal niet zo goed be kend. In 1947 schreef het toen malige ministerie van onderwijs aan de scholen dat ze geen beeldverhalen meer moesten opnemen in hun lesmateriaal, omdat dat tot leesluiheid zou leiden. Die misvatting is er nog steeds." J de Bil, directeur van de Schoolbegeleidingdienst Rijn land in Leiden, J. de Bil in het Leidsch Dagblad van 21 janua ri 1998: „Het is niet duidelijk of er een verband bestaat tussen voorlezen en een taalachter stand." Jeanette de la Farra leidt het Kinderatelier in Katwijk en is ook leerkracht op de Katwijk- se Christelijke Opleidings school: ..Ik vind het héél be langrijk. Het moet echt een on derdeel zijn van het leerproces. Ik sta ook voor de klas en heb altijd een sprookjesboek bij me. Hun taal wordt er door verrijkt en ze leren goed te luisteren. Televisie zorgt voor een beperk tere beeldvorming bij kinderen, omdat het dan om kant-en-kla- re beelden gaat. Ik vind verha len vertellen nóg belangrijker, omdat je daarbij je mimiek kan gebruiken. Daardoor wordt het spannender en gaan kinderen nog meer vragen stellen als ze iets niet weten." Nellie van dei; Zande, onder wijsdeskundige bij de School begeleidingsdienst DIWAN- consult in Leiderdorp, daar voor studeerde ze pedagogiek en had kinder- en jeugdlitera tuur als bijvak: „Ik vind dat de Stichting Lezen heel goed werk doet. Voorlezen is lange tijd een ondergeschoven kindje ge weest. Met goede kinderboeken kun je zoveel. Het is zowel goed voor de cognitieve ontwikke ling, als voor de emotionele •ontwikkeling. Als je niet wordt voorgelezen, mis je gewoon een essentieel deel. Scholen moeten zeker tot in de bovenbouw blij ven voorlezen. Annie M.G. Schmidt heeft ooit eens gezegt dat er lees- en leefkinderen zijn. Tja, die leefkinderen zullen na verloop van tijd stoppen met zelf lezen. Hoewel ze dan al heel wat informatie hebben meegekregen. Maar voor die leesldnderen is het echt een op stapje." Psychotherapeute A. Roskan uit Lisse: „In de eerste plaats is de hele maatschappij tegen woordig zo visueel gericht. En dan wil ik het vooral hebben over die Teletubbies. Die zijn zo godvergeten taai-arm. 't Is ge woon een verschrikking! En dan over het voorlezen: ik kan me nauwlijks voorstellen dat je niet voorleest. Maar weet je waarom dat voor sommige mensen toch niet meer kan? Het is een dol gedraaide maatschappij. Ieder een gaat 38 uur werken, terwijl dat echt niet altijd nodig is. Kinderen komen dan tekort. Ouders komen thuis, eten, gaan de kinderen knuffelen en wild maken en vervolgens willen ze niet meer naar bed. Ik vind voorlezen absoluut een must. Maar ouders moeten het an ders inrichten. Of ik zelf kinde ren heb? Man, ik heb er vijf en ik heb ze allemaal voorgelezen. Voorlezen zorgt voor rust in de tent. Het geeft prikkels voor de fantasie en je kan lekker dicht tegen pappie of mammie aan kruipen. Het is in de eerste plaats een taak van de ouders." ANDRE VANHAELEN Op de pagina 'Meningen' van 5 mei was A. Schouten uit Alphen aan den Rijn zo vriendelijk, in te gaan op mijn ingezonden brief waarin ik stel dat de stel ling 'De islam alhier begint Ne derlandse trekken te vertonen' omkeerbaar is: Nederland be gint islamitische trekken te ver tonen. De kop boven mijn bij drage - 'Ons land krijgt steeds meer islamitische karaktertrek ken', die net iets verder gaat - kwam overigens van de redactie van de krant. Maar de teneur blijft dezelfde. Ik zou er nog aan kunnen toevoegen dat het eerste wa pengekletter in Leiden al weer klonken heeft, toen een islami tische groepering een stuk grond trachtte te kopen van de gemeente, die zich echter be riep op haar beleid, alleen grond in erfpacht uit te geven. Ja, maar. luidde het tegenargu ment, de koran eist dat die grond ons eigendom wordt en blijft, omdat er ondermeer een moskee op gaat komen. Dat is dan erg jammer voor de koran, maar we zijn hier in Nederland en hier geldt (nog) de Neder landse wet. Hoe het in de toekomst zal zijn, wanneer moslims de rela tieve, of zelfs de absolute meer derheid zullen vormen, is vers twee. Het ontstaan van feno menen als de 'Partij van de Deugd', waartegen zelfs de re gering van het islamitische Tur kije steigert, laat weinig ruimte voor optimisme. eb Nogmaals, ik sta open de vrome wens dat de islai jdt verdraagzame en vredelia godsdienst zal blijken, waarom kennen dan zovi rijz lamitische landen één o( groeperingen die ook moord niet terugdeinzen t nid mensen 'terug te brengeni esti koran'? In Algerijë vielen derden vrouwen en kin: door 'fundamentalist moordenaarshanden: zij den met afgesneden kele: getroffen. En fundame tisch wil toch zeggen: beroep op de koran? Het Leidsch Dagblad onlangs dat men in 'onze genuanceerd denkt over nelen, wanneer zij trouv gens de koran leven. daar toen op deze pa{ gereageerd: er lijkt een tje te liggen tussen schappelijk gedrag en leving van de koran, al eigenlijk een 'contradic terminis' moeten opleven g Ik zal de heer of m? Schouten vóór zijn: de vaarders hebben in de eeuwen duizenden over de kling gejaagd, kreet 'God wil het!' op pen. Maar dat was dan eeuwen geleden, toen de aanmerkelijk we mogen toch aannefli L de mensheid als geheels tijd op vooruit gegaan is. Schouten betoogt dat door de 'eeuwe grondstoffenroof en heit van etnische conflicten 4 westerse mogendhedff Derde-Wereldlanden ff den en de massale efl naar Europa op gang k» kunt dat proces ook andere kant bezien: na rugtrekken van de kolom de mogendheden, wis bewoners van de voor koloniën niet hoe snel voormalige 'onderdruk! m-|( uitbuiters' achterna ff reizen. Alles liever dan fl gen mensen geregeerd' m. den. Jammer dat Schouten buiten de discussie dwaalt naar 'Nederland zalstaat van Amerika', of van consumptiepatrotf mensen die 'fast food zich in spijkerbroek h« „j Hollywood-films bezoefc zen daarvoor in alle een keuze die de di slachtoffers van de isK lT)Qn den noch hebben. lenr alle

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18