Kerk Samenleving Raad van Kerken overtuigd van massale deelname aan vredeswakes "I Kinderen van één Vader Evangelische projecte rond millenniumwenc Voor veel mensen is gi gelijk geworden aan het I WOENSDAG 19 MEI 1999 VANDAAG 19 De Franse heilige Ivo verwierf tijdens zijn le ven, van 1253 tot 1303, de titel 'advocaat van de armen'. Hij was ook, voordat hij priester werd, advocaat in onder meer Rennes. Daarnaast trad hij op als officiaal, oftewel kerkelijk rechter. Na zijn wij ding bleef hij zich inzetten voor de minderbedeelden. Ivo verzette zich met hand en tand tegen het voortrekken van de rijken boven de armen. Hij werd daardoor later de be schermheilige van zijn geboortestreek Bretagne, én de pa troon van juristen en rechtsgeleerden. Hij stierf, een kleine zevenhonderd jaar geleden, op de 19-de mei. Kanselier op verjaarsvisite Vaticaanstad Tijdens zijn staatsbezoek aan Italië gingen de Duitse bondskanselier Schroeder en diens minister van binnen landse zaken Schilly gisteren even op verjaarsvisite bij de paus. De audiëntie in het kantoor van de kerkvorst duurde 25 minu ten. Schroeder feliciteerde paus Johannes Paulus II met zijn 79- ste verjaardag en gaf hem een schilderij cadeau van de kathe draal van Cracovia. foto ap Hurkmans door ziekte uit de running den bosch/breda Bisschop Hurkmans van Den Bosch moet voorlopig rust houden nadat er trombose aan een been is ge constateerd. Naar verwachting neemt hij in de loop van juni zijn werkzaamheden op. Hurkmans (54) is gisteren uit het zie kenhuis ontslagen, waar hij vorige week voor onderzoek was opgenomen. Daarbij bleek dat hij aderontsteking en trombose had. Inmiddels is hij herstellende. De bisschop wordt vervan gen door vicaris-generaal Verhoeven en de andere vicarissen. Wel is het de bedoeling dat hij op 29 mei zelf de priesterwijding toedient. Vlak na zijn bisschopswijding vorig jaar augustus ver bleef Hurkmans ook enige dagen in het ziekenhuis. Toen was er sprake van oververmoeidheid. Plan Raad van Kerken 'weinig zinvol' geneve De Wereldraad van Kerken kan geen agendapunt voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties voorstellen. De raad is alleen waarnemer bij de VN. De Raad van Kerken in Nederland pleitte er eind maart bij de Wereldraad voor, een spoedzitting over Kosovo aan te vragen. Die zou alle betrokken partijen moeten oproepen onmiddellijk alle militair geweld te staken. Maar alleen de leden van de Veiligheidsraad of een meerderheid van VN-lidstaten kunnen de Algemene Vergade ring in spoedzitting bijeenroepen, aldus Dwain Epps, bij de We reldraad verantwoordelijk voor internationale betrekkingen. Dat is maar een paar keer gbeurd, in 1950 bij het uitbreken van de Korea-oorlog, in 1956 bij de Suez-crtéis en bij de Sovjet-invasie in Hongarije. Epps acht het weinig zinvol het voorstel van de Nederlandse kerken op uitvoerbaarheid te onderzoeken. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Nagele (SoW), mw. M R H. Schaap-van Beusichem, kandidaat uit Dalfsen. Aangenomen: naar Velp (Gld.) (Protestantse Kerkgemeenschap Velp). mw. W.C.P. Weersma te Venray. Bedankt: voor Noordhorn en Saaksum, D. Dekker te Harder wijk GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Assen-Noord, G.J. van Enk te Enumatil. Aangenomen: naar Nijmegen, L.E. Leeftmk te Zaamslag; naar Zwolle-Berkum, A.A. Kramer te Axel (miss. dienst te Gent), die bedankte voor Almere-West en Amersfoort-Oost. Bedankt: voor Hoogkerk, H. Geertsma te Zuidhorn. Losgemaakt van zijn gemeente en beroepbaar gesteld: A. Kroe zen te Blija-Holwerd. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Bunschoten-Spa kenburg (tweede keer), D.W. Fij- an te Wapenveld. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Naarden, A.K. Wal let te Leerdam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Aagtekerke, J.J Taniste Middelburg-Centrum. amersfoort anp De Raad van Kerken verwacht massale deelname aan de vredeswakes komende zaterdag voor Kosovo. De raad heeft de plaatselijke kerken gevraagd om zeven uur 's avonds de klokken te luiden. Tegelijker tijd beginnen dan in kerkgebouwen en op pleinen en markten oecumenische gebeds diensten. „Steeds meer mensen voelen een sterke behoefte om hun bezorgdheid, hun ver bondenheid met de slachtoffers en hun verlangen naar vrede tot uitdrukking te brengen en met anderen te delen", aldus secretaris dominee Ineke Bakker van de Raad van Kerken. Daarom beveelt de raad aan veel ruimte te scheppen voor stilte en gebed. Ook wordt een collecte voor giro 555 gehouden. Voor de plaatselijke organisatoren heeft de raad inmiddels suggesties op papier ge zet. Samenwerking met andere gemeenten en parochies wordt aanbevolen. Als het mogelijk is, moeten ook vertegenwoordi gers van andere religies worden uitgeno digd. Zij moeten de gelegenheid krijgen uit hun heilige boeken een toepasselijk gedeel te te lezen. Als joden mee willen doen, moet pas na het verstrijken van de sabbat worden begonnen. Alle aanwezigen moeten aan het begin Sommige mensen zeggen dat men- ftfe sen van de apen komen. Ik snap niet hoe ze dat in hun hoofd halen! Dat kan gewoon niet. Anders had dat wel in de Koran gestaan. 'Jullie waren eerst apen en zijn toen mens geworden.' De profeet Mohammed - wede zij met Hem - kreeg via de engel Gabriël alles over het geloof te horen. Dat is de Koran geworden. Je had eerst allerlei andere pro feten. Jezus - vrede zij met Hem - was ook een profeet. Mohammed - vrede zij met Hem - was de laatste profeet. In de Koran staan dingen als: waarom dragen wij een hoofddoek en waarom eten wij geen varkensvlees. Waarom moeten wij sala- ten en waarom mogen wij niet roddelen. Salaten is wat jullie bid den noemen. Jongens en meisjes zijn gelijk in de Islam. Maar meisjes kunnen zich mooier maken dan jongens en daarom kunnen ze maar be ter een hoofddoek omdoen. Anders zouden de jongens in verlei- Sara (11 jaar, afkomstig uit Sassenheim) vertelt over haar geloof ding komen. Op straat word ik wel eens uitgescholden vanwege mijn hoofddoek. Ik snap dat niet. Voor mij is iedereen een zusje, ook meisjes die geen moslim zijn. Ik zeg toch ook geen 'trut' tegen mijn zusje? Ik woon in Sassenheim, maar ik zit in Lei den op de islamitische school. Iedere dag ga ik er met de bus naartoe. Ik vind het wel prettig op mijn school. Dan respecte ren ze mij als ik mijn hoofddoek draag. Op een Nederlandse school kan het be hoorlijk misgaan. Ik zat eerst op een Nederlandse school en daar werd ik heel erg geplaagd. Mijn vader en moeder komen uit Irak. Ze waren uit Irak wegge vlucht. Ze gingen eerst naar Iran. Daar werd ik geboren, maar toen ik een baby was, zijn we naar Nederland geko- g men. Ik vind de Islam mooi omdat het positief is. Als je vertrou wen hebt in Allah, dan is alles goed. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Flink wat zon en vandaag op de meeste plaatsen droog. In het noorden wel wolkenvelden. Mor gen in het zuiden kleine kans op een bui. Maxima van 10 graden in het noorden tot 20 bij Oslo. Zweden: Flinke zonnige perioden en droog, maar in het noorden wol kenvelden. Middagtemperatuur 13 in het noorden en 20 in het zuiden. Denemarken: Vandaag zonnig met een stevige oostenwind. Morgen meer bewol king en enkele regen- of on weersbuien. Maxima rond 19 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zonnige perioden, met in Enge land een enkele bui. Morgen op de meeste plaatsen droog. Maxi ma tussen 14 en 19 graden. België en Luxemburg: Vandaag enkele regen- en on weersbuien. Morgen meer zon, maar nog steeds een enkele bui. Maxima ongeveer 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon, maar ook en kele regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur 18 tot 23 graden. Portugal: Vandaag nog een enkele bui, maar ook zonnige perioden. Mor gen meer zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur tus sen 19 en 24 graden. Madeira: Redelijk zonnig en droog. Maxi ma rond 21 graden. Spanje: Vandaag vooral in het noordoos ten een enkele bui. Elders droog en flink wat zon. Morgen overal redelijk zonnig en droog. Maxima variërend van 19 graden in het noorden tot 27 in het zuiden. Canarische Eilanden: Zonnig, maar ook een paar sta pelwolken. Droog. Maxima tus sen 22 en 26 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en alleen in het noorden wat wolken. Maxi ma van 23 in het noorden tot bo ven de 30 in het zuiden. Tunesië: Zowel zon als enkele wolken. Vooral morgen kans op een bui. Middagtemperatuur 25 tot 35 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag enkele stevige regen en onweersbuien. Tussendoor wat zon. Morgen meer zon en minder buien. Maxima tussen 19 en 24 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, maar ook en kele regen- of onweersbuien. Morgen afnemend buiig. Maxima rond 23 graden. Italië: Wisselend bewolkt en enkele buien, soms met onweer. Morgen meeste buien ten zuiden van Ro me. Middagtemperatuur varië rend van 23 graden in het noor den tot 26 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Op beide dagen kans op regen of onweer. Maxima vandaag rond 24 graden, morgen lager. Malta: Vandaag al een enkele bui. Mor gen meer regen en onweer. Maxi ma vandaag rond 28 graden, morgen enkele graden lager. Griekenland en Kreta: Veel zon, maar in het binnenland DONDERDAG 20 MEI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05 40 Zon onder 21.32 Maan op 10.43 Maan onder01.43 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.56 20.35 07 29 20.08 Laag 03.35 16.14 03 16 15.55 Weerrapporten 18 mei 20 u Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Amsterdam onbew. De Bilt onbew. Deelen onbew. Eelde onbew. Eindhoven zwaar be' Den Helder onbew. Rotterdam licht bew Twente onbew. Vlissingen regen Maastricht rwaar be Aberdeen onbew. Athene licht bew Barcelona onbew. Bertiin onbew. Boedapest onbew. Bordeaux halt bew Brussel hall bew. Cyprus onbew. Dublin zwaar be1 Frankfurt regen Genève onbew. Helsinki halt bew Innsbruck licht bew temp neersl Malta 0 0.1 Oslo 0 0.0 Rome half bew. licht bew Stockholm Warschau o Wenen o Zurich o Bangkok o Buenos Aires z Casablanca h Johannesburg I: Los Angeles z New Orleans z New York z TelAviv o 12 22 8 0.0 Toronto 26 8 0.0 Vancouver 25 01 0.0 22 13 0.0 19 13 0.0 16 15 00 29 21 0.0 18 14 0.1 29 17 0.0 23 16 0.1 27 16 0.0 26 18 0.0 12 9 11.0 bewolkt onweer warmtefront sfl* regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal kans op een bui. Middagtempe ratuur tussen 24 en 29 graden. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon. Maxima tus sen 25 en 32 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en enkele re- gen- of onweersbuien. In het noorden en oosten eerst nog zon nig. Morgen overal enkele buien. Maxima 20 tot 25 graden. Zwitserland: Wisselend bewolkt en enkele ste vige regen- en onweersbuien. Maxima 18 tot 23 graden. Oostenrijk: Vanuit het westen meer bewol king en enkele regen- of on weersbuien. Ook morgen buien. Middagtemperatuur 20 tot 25 graden. Polen: Vandaag zonnig en droog. Mor gen vanuit het westen een enke le regen- of onweersbui. Middag temperatuur tussen 20 en 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Vandaag droog en veel zon. Mor gen vanuit het westen meer wol- REDACTIE AAO RIETVELD, 071. van de dienst een kaars krijgen. Die kan worden aangestoken als teken van verbon denheid met alle slachtoffers en als teken van verlangen naar vrede. Ook kunpen aanwezigen de kaars aansteken bij een hoop stenen die de puinhoop op de Balkan symboliseert, of kunnen zij linten van licht vormen. De internationale oecumenische en con fessionele organisaties in Genève hadden gevraagd wakes met brandende kaarsen op bruggen te houden, in navolging van de Serviërs die op die manier hun bruggen te gen NAVO-bombardementen proberen te verdedigen. De Raad van Kerken heeft daarvan afgezien. hilversum «anp Evangelische organisaties be reiden een gezamenlijk pro ject voor rond de millennium- wende. De initiatiefnemers, waaronder de Evangelische Omroep en de Evangelische Alliantie, denken niet alleen aan grootschalige evenemen ten, maar richten zich ook op activiteiten in plaatselijke ker ken. Enkele nationale hoogte punten staan inmiddels vast. Op 1 januari 2000 luiden in Zwolle evangelische christe nen uit het hele land massaal de nieuwe eeuw in. In januari zullen de jaarlijkse Week van Gebed van de Evangelische Alliantie en die van de Raad van Kerken elkaar voor het eerst gedeeltelijk overlappen, met als hoogtepunt een geza menlijke gebedszondag op 23 januari. Op 18 maart vindt in Apeldoorn de Nationale Ge bedsdag plaats. Vaste evene menten is de EO-jongeren- dag en de pinksterconfen Opwekking zullen in hettt van de eeuwwisseling staa De overige plannen voc* project-2000 staan vol EO-woordvoerder R. nog in de steigers. De tiefnemers denken aa grootschalige evangelis campagne met 'prikkel billboards in dit najaar,! weten nog niet of die haa is. „De millenniumwisseË een goede aanleiding os boodschap van het evai in Nederland weer agenda te zetten", Kraan. Tot de initiatiefnemei! horen behalve de EO ent de evangelische organi Agapè, Opwekking en met een Opdracht. Ze j ren in lokale gemeenten lopende initiatieven n grond te krijgen. „Het p moet geen eendagsvliej die drie maanden na d> lenniumwisseling een s dood sterft", aldus Kraai Ikon-pastoraat 40 jaar hilversum anp Voor veel mensen is God gelijk geworden aan het lot, zegt de gereformeerde predikant Bran Grandia in de Ikon-krant. Men sen leggen wat hen overkomt uit als 'dit doet God aan me'. „Ik probeer dan God op een an dere manier ter sprake te bren gen, bijvoorbeeld als de Barm hartige:" Grandia is een van de drie pastores van het Ikon-pasto raat, dat op 6 juni het 40-jarig bestaan viert. Voor God de barmhartige is volgens Gran dia niet altijd oor. Mensen hebben soms te veel schrijnen de ervaringen. „Dan kun je beter stil zijn." Bij het Ikon-pastoraat kun nen mensen terecht die nie mand hebben met wie ze kun nen praten, die met vragen en problemen rondlopen die ta boe zijn, die geen kerkelijk huis (meer) hebben of die zoeken naar een plek waar ze bondge noten kunnen vinden. In eerste instantie werd het pastoraat opgezet om nazorg te bieden na afloop van radiopro gramma's. Het vervult nu ook een brugfunctie. Mensen kun nen in contact worden ge bracht met professionele hulp, patiëntenverenigingen, lotge notengroepen en met de vrij willigers van het Ikon-pastoraat in het land. De Ikon-afdeling heeft ten slotte ook een signalerende functie. Het IKON-pastoraat van dominee Alje Klar eerste professionale i fl tor. Hij was, zo schr Groeneveld in de Iko: „een man met een t woon groot hart aan n wat gediscrimineerde, matiseerde en met de t gekeken mensen hunt blemen konden voorleg c( Klamer was ook een 1 Werd hij als pastor teerd met een bïee tabfl 'Bij schrijnende ervaringen kun je beter stil zijn' stond tot 1986 onder leiding den homoseksuelen land". Omdat velen niet goed wisten wat inhield, legde Klamer verschil tussen hetero- moseksueel uit. De leidde tot grote opschi kerkelijk Nederland. Opvolger van de he Klamer werd de geref predikant Hans Stolp, ontpopte als een voc van het new-age-denkc dat hijzelf tot het inzid dat hij bij de Ikon nic juiste plaats zat, was er ten dat er een tweed moest komen. In 199 Judith van der Werf had onder anderen me atrische patiënten had In 1994 werd Grandia ds van Stolp, terwijl in 1$ ini mieke Parmentier Ikon-pastor werd. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. 8outerse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 505 1 Familieberichten: 023- 5317yt 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-531591 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30' 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1 er, Maandag t/m vrijdag van 8.30t >„i 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging* het automatisch afschrijven van tó abonnements- geld, ontvangen f I Jan betaling. VERZENDING PER.-. Voor abonnementen die per postfl worden verzonden geldt een toeöflO n portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OPCASSf hl Voor mensen die moeilijk lezen hebben of blind zijn (of een ana 115 leeshandicap hebben), is een si zi( i het regionale nieuws uit hf- JJ1( Dagblad op geluidscassette besfl informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken LecW 1111 INTERNET: v leidschdagblad.nl MAIL redactie.ld@damiate.hdc.nl ken en enkele buien, soms met onweer. Maxima 22 tot 25 gra den. Hongarije: Vandaag nog zonnig en vrijwel overal droog. Morgen meer be wolking en enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. K N H U ■■•lel I z ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond? feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Ul ne I la;

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14